jfe Hoed mag weer worden gezien Hoeden en make-up -c té Dior Chanel Invite Revlon Lancóme Gatineau Romance 3ENSDAG 24 MAART 1982 Extra "Vk* LEIDSE 5.^? "ff*' MODEWEEK JiJl. - Vj-fc *WAAGGEBOirW JMM Een vrouw zonder hoed, het was ondenkbaar in de jaren voor de Twee de Wereldoorlog. Een fatsoenlijke vrouw zet te als ze de deur uitging iets op haar hoofd. Dat was voor haar net zo'n natuurlijk gebaar als 's ochtends haar ge zicht wassen. Vandaar dat in de crisistijd, in 1933 om precies te zijn, de dochter van een Leeuwar dense hoedenmodiste wel brood zag in een hoedenzaak aan de Leidse Breestraat. Weliswaar had haar echtge noot een papiergroothandel maar in de moeilijke tijden die zij zag aankomen wilde zij graag haar steentje aan het gezinsbudget bijdragen. Nu, negenenveertig jaar later, staat haar dochter aar hoofd van Messcher's Mode huis, de enige echte hoeden zaak in Leiden en omgeving. De anderen zijn verdwenen uit het stadsbeeld. De sfeer volle hoedenzaak in de Don kersteeg heeft plaats moeten maken voor een visrestau rant en in die aan de Haar lemmerstraat worden n totoestellen verkocht. En da' zijn dan degenen die ik me als niet-Leidenaar uit mijn jeugd herinner. Ze zijn ten ondergegaan in de na-oorlogse vrijheidsdrang, een periode waarin hoeden dragen iets was voor oude broze dametjes. De kerken hebben de hoed ook nog lan ge tijd de hand boven het hoofd gehouden door het vrouwvolk te verplichten met een hoofddeksel op naar de kerk te komen, maar ook daar was op den duur geen houden meer aan. En ook de kappers hebben in die jaren bepaald niet meege werkt de hoed in stand te houden. Dat hoog opgetou- peerde haar was bepaald niet geschikt om er een grote hoed overheen te zetten. Pro beerde je dat dan was de el lende na het afzetten r^iet van de lucht. Dus kocht je ge woon geen hoed. Herenmodel "De na-oorlogse generatie is heel moeilijk aan een hoed te krijgen, zegt mevrouw Van Striep-Messcher. "De jonge ren van nu, die willen best weer een hoed opzetten. Op het ogenblik wordt er veel ge vraagd naar kleine, sportieve soms wat aan een herenhoed doen denkende hoofdeksels." Dat soort hoedjes staat dan ook volop in leuke modetinten als groen, rood en kobaltblauw in de etalage. Ze zijn niet overdreven duur. Hoewel een goede hoed toch altijd nog tussen de honderd en hon dervijftig gulden kost, staan deze jeudige modellen voor rond de zestig gulden ge prijsd. Mevrouw Van Striep- Messcher wil de jeugd niet af schrikken door al te hoge prijzen. Mode-artikel De hoed is de laatste jaren dui delijk weer een mode-artikel aan het worden. Niet zoals vroeger een "must" voor de goedgeklede vrouw maar een accessoire dat sommige kle dingstukken, bijvoorbbeeld een mooi mantelpak of een romantische folklore-combi- natie compleet maakt. Dat de hoed zich weer een plaatsje aan het veroveren is in het totale modebeeld blijkt ook uit wat mevrouw Van Striep-Messcher heeft erva ren op de modebeurzen die ze tweemaal per jaar bezoekt. "Jarenlang ben ik teruggeko men met het idee dat een be zoek aan de Idego - daar was ook altijd een hoedenshow bij - tijdverspilling was ge weest. De laatste keer zag ik echt leuke nieuwe dingen en ook het aanbod was wat gro ter. Die leuke nieuwe dingen wor den vervaardigd - getrokken heet dat in vaktermen - in fa brieken in Duitsland, Enge land en Nederland en voor de zomerhoeden (gemaakt van stro) wordt Italië nog weieens ingeschakeld. Het valt vol gens mevrouw Van Striep niet mee een aardige collectie bij elkaar te kopen. Het aan tal fabrieken dat hoeden maakt is ook in het buiten land schrikbarend teruggelo pen. Zelfs in Engeland, toch een hoedjesland bij uitstek, zijn veel fabrieken verdwe nen. Er zijn geen mensen meer die het vak van hoeden modiste willen leren met het risico na de leertijd zonder werk te zitten omdat de fa brieken zijn gesloten; om van zaken met een eigen atelier waar de hoed van begin tot eind vrijwel met de hand werd vervaardigd maar hele maal niet te praten. Het zijn waarschijnlijk alleen nog de haute-couture ontwerpers zo als Molenaar en Govers die het zich kunnen veroorloven zelf hun hoeden te maken. Maar dat kan allemaal een stuk beter worden als vrouwen zich weer tot de hoed beke ren. En is dat nu zo gek. Bijna iedereen heeft toch tegen woordig ook een jeans in de kast hangen omdat het een vast onderdeel van het kle- dingpakket is geworden, dat kan met de hoed precies het zelfde. Niet voor elke dag maar echt als je er eens een bui voor hebt. En zo midden tussen de oude uitstalkasten vol hoeden be kruipt je als vertgenwoordig- ster van de typische na-oor logse generatie toch de lust eens zo'n "ding" op te zetten. Alles in de mode is per slot van rekening een kwestie van durven. En ja hoor, dat kleine herenhoedje staat heel goed. En zonder er verder een ogenblik over te piekeren wordt de koop gesloten. Jammer genoeg gaat die nieu we aanwinst gewoon in een papieren zak. Die mooie hoe dendozen die ik mij nog van oude modeplaten herinner zijn er allang niet meer."De echte hoedendozen met die mooie satijnen strepen zijn niet meer te betalen", zegt mevrouw Van Striep. "Ik heb er laatst in Duitsland nogwel naar gekeken maar ze moe ten vijfentwintig gulden kos ten en dót kun je niet meer bij een hoed cadeau geven. Ik vind dat ook jammer naar er is niets aan te doen. Een paar dagen later ga ik met mijn eerste hoed sinds vie rentwintig jaar de stad in. Je voelt de ogen prikken. Je hoort gegiechel van wat punk-meisjes, schampere op merkingen van wat jongens maar ook hier en daar een blik van herkenning, zo van goh, dat dat ook weer wordt gedragen. Ik krijg wel even de neiging die hoed toch maar af te zetten. Maar dan schiet me de uitspraak "mo de is twee keer belachelijk, aan het begin en aan het ein de van een periode", me te binnen, nou dan maar aan het begin denk ik en de hoed heeft gewonnen. HENRIETTE v.d. HOEVEN Zo kunt u er uit zien met t Diormake-up. Dior heeft naar de Orient geke ken bij het ontwerpen van de nieuwe make-uplijn. Van daar dat in de Diorserie veel goud- en warmroze tinten voorkomen maar ook een echt vol rode kleur ontbreekt niet. De nieuwe lijn heft als titel "Les Fabuleux" meegekre gen. Voor de oogmake-up zijn de ge temperde donkere kleuren vervangen door twaalf inten se, lichte en brutale kleuren. Om het opbrengen te verge makkelijken heeft men de nieuwe oogmake-up in een crème-achtig poeder ge maakt. Het effect is een zacht glanzende, doorschijnende oogmake-up. In deze make up zijn vier groepen: de vormgevers -grijs voor een licht schaduw, bruin om te corrigeren en een roze-achti- ge highlighter De blauw groenen- hemelsblauw, ab- sinth-groen en Zuidzee- blauw. De zonnige kleuren- levendig geel, amber en saf fraan. De roze-mauves- grijs- mauve, bosbes-violet en okerroze. Voor de lippen brengt Dior een gouden lipstick en lipgloss en nagellak. Vooral de lip stick en lipgloss kunnen u veel plezier verschaffen. Met een streek geeft u aan een lip- stickkleur van vorig jaar, waar u echt aan bent gehecht, een actueel tintje. De lipgloss is wat vetter dan de lipstick en heel geschikt om de lip pen alleen een gouden glans- je te geven. De Chanel-vrouw goed ver zorgd, nooit te opvallend. "Les Flammes de Chanel, is de nieuwe voorjaarsmake-up van het huis van diezelfde naam. En van die titel hoeft u niet te schrikken. Chanel staat borg voor een be schaafd, goedverzorgd uiter lijk of dat nu om kleding of om make-up gaat. Chanel is een produkt dat vooral de vrouw met een "klassieke" inslag zal weten te waarde De visagist van Chanel is uitge gaan van opvallend inelkaar overgaande kleuren zoals blauw, roze en oranje. Nieuw voor het voorjaar is de ombre cristalline trio. In dit fraaie doosje zitten drie kleuren paars-grijs, opaal roze en een diepe koperkleur. Het zijn soepele doorschijnende crè mes die zich gemakkelijk met de vinger laten opbren gen. Deze kleuren geven bo ven de wenkbrauwboog aan gebracht, de ogen meer uit drukking. Worden gemengd met een andere oogschaduw om deze meer glans te geven maar kunnen ook op het juk been worden aangebracht om de blik te verzachten. Een heel mooi effect kan worden verkregen door de drie kleu ren zo te mengen dat er een complete oogmake-up ont staat. Het zal even expert menteren zijn maar u zult op kijken van het resultaat. Voor vrouwen die gr., roze-tinten gebruiken heeft Chanel een heel licht nagel lak en lipstick uitgebracht. De nieuwe lijn van Invite (een puur Nederlands produkt) voor de komende maanden heet "Country Life" In de drie duo-doosjes oogscha duw voor deze make up staan de kleuren van aarde, lucht en water centraal. Er zitten steeds een donkere en een wat lichtere kleur in het doosjes zodat de combinaties koningsblauw-hemelsblauw, bruins bruin-zand beige en aqua-mauve ontstaan. De doosjes kosten ƒ7,95 per stuk. Voor dezelfde pnjs zijn er ook twee kleuren crème oogschaduw te koop: aqua en hemelsblauw met een parel- moer-goudglansje. Deze crè me moet u na het opbrengen even laten drogen (de ogen dicht doen) dan is de houd baarheid prima. Voor de lippen en nagels biedt Invite de keuze uit drie kleu ren, zalmroze, helder rood en sprankelend orar\je. In de bij passende tint is ook een lip- potlood verkrijgbaar, waar mee de liplijn perfect kan worden nagetrokken De na gellak en lippenstift kosten ƒ5,95 terwijl het Lippotlood ƒ4,95 kost. Om de ogen nog beter te accentueren heeft In vite kun ook in drie kleuren een kohlpotlood uitgebracht (ƒ4,95) Tot slot is er de extra waterproef mascara die ƒ7,95 kost. Revlon, het concern dat dit jaar het vijftigjarig bestaan viert, komt voor het nieuwe sei zoen met twee make-uplij- nen. Een echte lentemake-up die de naam "Revlon in bloei" heeft meegekregen en "Safari" (Ultima II), voor de echte zomermaanden. In de lentemake-up tere kleu ren en subtiele geuren. De Safari, die er in vier uitvoe ringen is, is duidelijk wat brutaler. We zullen aan van de make-ups voor u beschrijven: "Heat Wave", een uitdagend gezicht door de combinatie van koraal, goud en zonnetin- ten. Lippen en nagels worden gekleurd door "safari coral". De ogen worden opgemaakt met forest-green en apricot- gold. Breng forest-green aan op het hele ooglid, beginnend aan de buitenhoek. Breng daarboven, beginnend bij de binnenhoek apricot-gold aan. Meng de kleuren voorzichtig waardoor ze over elkaar heen lopen. Breng "sunny copper" aan op het wenkbrauwbeen voor een hoogglans-effect. De oogmake-up wordt afge werkt met zwarte mascara. De wangen worden gekleurd met een koraalkleurige blus her. Breng de kleur aan op het jukbeen, uitvloeiend over de slapen tot aan de haar grens. Maak de make-up af met een poeder waarin een goud-effect zit. Bij de Safari-lijn doet het leeuwenmanenkapsel het na tuurlijk heel goed. Ook met de voorjaarsmake-up van Lancóme kunt u twee kan ten uit. Geinspireerd op de stad Parijs zijn de lijnen "Les Aqua- tiques" en "Les Terres" ontwor pen. Bij "Les Aquatiques" be staat de oogmake-up uit blau we en groene oogschaduw, die in elkaar overlopend moet wor den aangebracht! De lippen zijn oranje of roze-rood. De kleuren oogschaduw, nagellak en lipstick zijn nieuwe in het assortiment. Dat geldt eveneens voor de kleuren die worden ge bruikt in "Les Terres". Deze oogmake-up heeft de kleuren van de aarde, gebroken wit en bruin en is bij uitstek geschikt voor bruin- en groenogingen. De nagellak en lipstick zijn oranje-roze of bruinachtig. Nog wat voorjaarsnieuwtjes van Lancóme: Galateis, een reinigingsmelk die aansluit op de nieuwe trend waarbij wordt gebruik ge maakt van een lichtere make- up.Zowel het gezicht als de ogen kunnen hiermee worden schoongemaakt. Er zijn twee Super vrouwelijk en fataal, zo heeft de visagist van Jeanne Gatineau de nieuwe voor- jaars- en zomermode ervaren. Met deze gegevens als uit gangspunt zijn twee nieuwe make-uplijnen ontstaan "Ro mance",- een maquillage in de kleurnuances roze en lila en "Passion", een combinatie van goud, roestbruin en vol rood. Op de tekening hier naast handleiding voor het aan brengen van de "Romance" en "Passion". Opvallend is dat bij Gatineau veel wordt gewerkt met het kohlpotlood. Daarmee wordt ook in deze voorjaarsmake- up weer een lijn rond de ogen aangebracht. Om het oog gro ter te doen üjken kan die lijn iets naar buiten worden door getrokken.Verder wordt het potlood gebruikt om de lijn van de wenkbrauwen wat te verlengen. Het zijn lijnen die met de nodige zorgvuldig heid moeten worden aange bracht want als ze opvallen schieten ze hun doel voorbij. Het assórtioment nieuwe produkten dat Lanóome uitbrengt voor de voorjaarsmake-uplijnen. uitvoeringen: een parel- moerkleurige bol met een do- seertuit (200 ml) f34,95 en een tube van 150 ml f24,95. De maquisaftn fluide is ook een nieuw produkt. Het wordt ge bruikt in de voorjaarsmake-up en is er in vier tinten, (f34,95).

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 35