.fUzqrtK 'Terughoudend beleid nodig bij dure taken' W oonwagenkampj e in Zoeterwoude officieel geopend Ouders in de slag voor behoud zwemonderwijs Le/cfee agenda Studenten voeren eigen groenplan uit Stichting Jongeren- huisvesting opgericht Eerste kievitsei gevonden D'66 Oegstgeest in voorlopig programma Wethouder Marselis eerste op Kjst CDA Gas gegeven BSBBI ZOETERWOUDE Met het planten van drie appel boompjes is gistermiddag het woonwagenkampje aan de Noordbuurtseweg officieel in gebruik genomen. De offi ciële handelingen werden verricht door mevrouw Gün- ther, gedeputeerde van Zuid-Holland. Zoeterwoude is de tweede gemeente (na Leiderdorp) in het rayon Leiden van de regionale woonwagencentra die standplaatsen in gebruik neemt. Tot dusverre zijn pas elf van de 142 te maken standplaatsen in het rayon Leiden klaar. Het spreiden van de woonwagens is door het Rijk verplicht gesteld. Zodoende moeten alle gemeenten een eigen centrum hebben. Het fraai uitgevoerde woonwagen kamp achter het Zoeterwoudse gemeentehuis wordt al enkele maanden bewoond door drie ge zinnen. Het kampje biedt plaats aan drie woonwagens en bevat tevens een ruimte waarin bergin gen. douches en toiletten zijn ge maakt. De kosten van het kampje, die ruim 150.000 gulden bedroegen, worden voor 95 pro cent door het rijk betaalt. Vanaf 1975 is men bezig met de plannen voor de realisatie van woonwagencentra in de regio. Voordat ze er uiteindelijk komen moeten echter vaak vertragende factoren worden 'uitgeschakeld'. Zo stuit de komst van een kamp op veel bezwaren van omwonen den. die onder andere vrezen dat de waarde van hun huis daalt door de vestiging van een woon wagencentrum in de directe om geving. Ook in Zoeterwoude zijn deze bezwaren gerezen, hoewel ze in vergelijking met andere ge meenten nogal meevielen. Tij dens een hoorzitting bleek ech ter dat ook in Zoeterwoude er nog heel wat vooroordelen be stonden over woonwagenbewo- Op de feestelijk ingebruikneming van gisteren sprak burgemeester Houdyk in dit verband over "het eigen karakter, de eigen cultuur en het eigen leefpatroon van de woonwagenbewoners dat geres pecteerd dient te worden". De bewoners zelf waren ook zeer in hun sas met het nieuwe onderko men. Eén punt betreuren zij ech ter: het ontbreken van een schuurtje waarin zij reparaties aan auto's kunnen verrichten. Op het terrein zelf willen ze dat niet doen omdat zij "het graag proper willen houden". Het ont breken van een schuurtje maak te de overgang van het Leidse Trekvaartplein naar Zoeterwou de het moeilijkst. "Wanneer je je hele leven gewend bent om bezig te zijn met je hobby, het sleute len aan auto's, en je hebt dat niet meer om handen dan ontstaat er een grote leegte. Het maakt mij heel nerveus en gespannen om niets meer om handen te heb ben", aldus één van inwoners van Zoeterwoude. WOENSDAG 24 MAART 1982 HAZERSWOUDE - Twee ploegen van veertien leerlingen van de Hove- niersschool uit Oegstgeest werkten gisteren aan de uitvoering van hun eigen groenplan voor de Hazerswoudse nieuwbouwwijk Zonneveld. De ochtend- en middagploeg plantten samen met de gemeentelijke plantsoenendienst ongeveer vijftig bomen om de net opgeleverde eer ste fase van Zonneveld een groener uiterlijk te geven. Het door de studenten samen met hun docent en lid van de Hazerswoud se jeugdraad A. Huygens ontwikkelde plan wordt overigens maar voor een deel uitgevoerd. In december liet wethouder J. de Wit tijdens een inspraakavond over Zonneveld weten dat het plan soberder moest wor den uitgevoerd omdat de aanvankelijk geplande duurdere bouw niet kon doorgaan. Met name de groen- en speelvoorzieningen zouden het slachtoffer van deze bezuinigingsoperatie worden. Met name Huygens toonde zich toen erg teleurgesteld over het feit dat van het werkstuk van zijn studenten zo weinig werd overgenomen. Het door de wethouder toen beloofde nadere overleg over het groenplan heeft volgens Huygens uiteindelijk toch geresulteerd in een plan dat zijn goedkeuring kan wegdragen. "Er is binnen de financiële mogelijk heden het maximale bereikt", aldus Huygens, die schat dat ongeveer tachtig procent van het oorspronkelijke groenplan nu toch wordt uitge voerd. Gedeputeerde Günther plant één van de appelbomen. Burgemeester Houdijk wees een dergelijk schuurtje echter van de hand. "Het is vantevoren duide lijk gemaakt onder welke condi ties men hier kan komen wonen. Dit past niet in het beleid. Er zijn hierover afspraken gemaakt die wij naleven". De burgemeester maakte gisteren gebruik van de aanwezigheid van gedeputeerde Günther om nog eens te benadrukken dat de gemeentelijke herindeling wat Zoeterwoude betreft in de ijskast kan blijven. "Er kan in Zoeter woude geen vierkante meter groen gemist worden. Het mag niet zo zijn dat over twee decen nia Zoeterwoude de plaats in neemt van Central Park in New York", zei burgemeester Hou dijk. WASSENAAR - In Wassenaar is een stichting Jongerenhuisves- ting opgericht. De nieuwe groe pering wil zich inzetten voor het realiseren van woonruimte voor Wassenaarse jongeren in de leef tijd van 18 tot en met 30 jaar. Ie dere jongere die bij de gemeente Wassenaar als woningzoekende staat geboekt, kan zich bij de stichting laten inschrijven. De stichting probeert woonruimte te krijgen door het zelf huren, ko- VOORSCHOTEN In Voorschoten is gisteren het eerste kievitsei gevonden. P.A. Douwes was uit Voorschoten vond het ei in de voor malige Papenwegsepolder op het land van de gebroeders Zonne veld aan de Papelaan. Het ei is inmiddels aangeboden aan burge meester Cannegieter. OEGSTGEEST - De stijging van de gemeentelijke belastingen en tarieven zal moeten worden be perkt. De koopkracht van de burger moet niet door dergelijke verhogingen extra worden aan getast. Om toch voorzieningen te behouden en uit te bouwen is een creatief beleid en ook meer efficiency nodig. Dit stelt D'66 in Oegstgeest in haar voorlopige verkiezingsprogramma. De partij pleit voor een terughou dend beleid bij het aanpakken van nieuwe veel geld eisende ta ken en een steeds toetsen van be staande taken aan criteria als nut en effectiviteit. D'66 vindt overi gens niet dat ook op het gemeen telijke vlak een tarievenbeleid moet worden gevoerd, waarbij de hogere inkomens meer bijdra gen dan de lagere. De burger draagt immers al via de landelij ke belastingen naar draagkracht bij. Bovendien is de partij van mening dat gemeentelijke belas tingen en tarieven zich niet goed lenen voor heffing naar draag kracht. De party noemt verder geen concrete cyfers omdat "prognoses en toezeggingen in de financiële sfeer door de feiten vaak al achterhaald zijn voordat de inkt is opgedroogd". D'66 vindt dat organisaties die ge bruik maken van door de ge meente betaalde accommoda ties, ruimte moeten scheppen voor nieuwe activiteiten, om op die manier nieuwe behoeften op te vangen. Alleen als dat niet lukt of als de te scheppen voorziening niet in de particuliere sfeer kan worden verwezenlijkt v dan is D'66 bereid tot nieuwe investe ringen. Daartoe is men overigens ook bereid als de financiële ge volgen niet leiden tot een verho ging van de belastingen en tarie ven boven de algemene stijging van de overheidsuitgaven.D'66 wil dat subsidies dienen voor doeleinden die liggen binnen de sfeer van de gemeentelyke be langenbehartiging. Men pleit voor het toelaten van deskundige burgers als lid van de bestaande raadscommissies VOORSCHOTEN - Het CDA in Voorschoten heeft tydens de le denvergadering de kandidaten- lyst voor de gemeenteraadsver kiezingen vastgesteld. Grote ver anderingen vonden niet plaats. De Ujst bestaat uit een aantal er varen raadsleden en jongeren, die de plaats innemen van Meershoek én Van Wyk, twee raadsleden die niet willen terug keren in de Voorschotense raad. Met algemene stemmen werd wet houder Marselis gekozen tot Ujst- trekker. De raadsleden Offringa en Valkenburg staan tweede en derde. Frank ten Have, oud-voor zitter van de CDA-jongeren in Voorschoten is vierde. Nieuw is ook mevrouw Heerkens-Van der Lugt, die vyfde staat. Zij wordt gevolgd door het raadslid Brem- mer. De raadsleden Franken en Asselman staan zevende en acht ste. Het CDA bezet op dit mo ment acht zetels in de Voorscho tense raad. Volksdansen De activiteitencommissie van de •Muzenhof in Leiderdorp orga niseert vrijdagavond weer een volksdansinstuif. De jeugd van 7 tot 12 jaar is welkom tussen zeven en acht uur. Daarna kun nen mensen boven 12 jaar volks dansen. De 'Muzenhof ligt aan de Enge- lendaal. Toneel De toneeclub 'Dialoog' uit Wasse naar brengt vrijdag en zater dagavond een thriller. "Mis daad aan het Meer" staat dan op het programma. De toneelvoor stelling vindt plaats in het Je- r.i.nhi.is aan rt.- K.rksl r.ial. Beide avonden begint men om acht uur. Sexualiteit In 'Sjelter' in Leiderdorp is don derdagavond een informatie markt over sexualiteit. Ver toond wordt de film "Mij over komt dat niet". Aanvang zeven uur. Gebouw 'Sjelter' ligt aan de Heemraadlaan. Schots Schotse folklore is donderdag avond te horen en te zien in het muziekcafé van de Lindehoeve. Het folkduo Reid en Hutcheson doen op hun tweede toernee door Nederland de Lindehoeve aan. Aanvang negen uur. en voor spreekrecht voor men sen bij raads- en commissiever gaderingen. Op milieugebied wil de partij dat het groen waar dat mogelijk is, de vrije loop gelaten moet worden. Verder denkt men aan het bevorderen van het op nieuw gebruiken van afval en een uitbreiding van het aantal glasbakken. Verder moet er een milieuverordening komen die het oprichten van energie-op wekkende bouwwerken (by- voorbeeld windmolens) mogehjk maakt en stimuleert. Experimenteel In een vroeger stadium dan tot nu toe moeten bestemmingsplan nen bekend worden gemaakt en belanghebbenden moeten wor den aangeschreven met het ver zoek om hun suggesties met be trekking tot de inrichting van een bepaald gebied in te bren gen. Regionaal moet er een voortduren de toetsing van woningbouw plannen komen zodat tekorten in de bestaande woningvoorraad duideiyker worden. Zo zou men volgens de partij kunnen komen tot inzicht in het aantal dubbele inschrijvingen en de werkelijke urgentie. Extra aandacht op het gebied van huisvesting voor klei ne huishoudens, gehandicapten en nieuwe samenlevingsvormen is in Oegstgeest wel op zyn plaats, zo meent D'66. De gemeente moet volgens de par tij ook experimentele woonvor men toestaan en stimuleren om een grotere afwisseling in het straatbeeld te bevorderen. Het eerste deel van Haaswyk moet niet gelijk aan het tweede wor den gekoppeld. De kosten voor het eerste plan zullen geheel door dit plan moeten worden op gevangen, zo meent de party. D'66 vindt dat het tweede plan voor Haaswyk alleen mag wor den ingevuld als de behoefte daaraan onomstotefijk vaststaat. Voor de nieuwbouwwyk denkt men overigens ook aan een buurtwinkel en een ontmoe tingsplaats in de vorm van een expositieruimte, kinderboerderij of bowlingcentrum. D'66 vindt dat er in Oegstgeest ook plaats moet zyn voor een Mon- tessori-basisschool. Deze zou er kunnen komen door samenvoe ging van de bestaande Montesso- ri-kleuterschool en een van de openbare lagere scholen. Om het jeugdvandalisme te bestryden zou het jeugdwerk zich meer moeten richten op de randgroep jongeren en zouden projecten moeten worden opgezet. Op het gebied van sport- en recreatie zegt D'66 dat er geen ruimte is voor nieuwe zaken als voetbal velden, kunstgrasvelden en der- geiyke. Ook vindt de party dat de winkelvoorziening in Oegst geest en is men dus geen voor stander van uitbreiding van de bestaande winkelcentra. Dit voorlopige verkiezingspro gramma zal volgende week woensdag worden beoordeeld door de leden. LEIDERDORP - Wethouder Ver- dier heeft gisteravond byna vyf- honderd handtekeningen gehad van ouders die pleiten voor het behoud van het zwemonderwys op de lagere scholen in Leider dorp. Dat gebeurde tydens een hoorzitting over de bezuinigin gen op het vakonderwys (gymnastiek, handenarbeid, te kenen enz.), op het zwemonder wys en op het godsdienstonder wijs. By de begrotingsbehandeling in het afgelopen najaar bepaalde de gemeenteraad van Leiderdorp dat er dit jaar 56.000 op het on derwas bezuinigd moest wor den. Wethouder Verdier zei toen dat die bezuiniging vooral ge zocht zou worden in het vak- en het zwemonderwijs. Daarover is nu een nota geschreven. De bezuiniging is echter al weer achterhaald. Was er eerst sprake van 56.000 gulden nu moet dat zo'n 65.000 gulden of meer wor den. De gemeente Leiderdorp heeft nameiyk een aantal tegen vallers gehad waardoor er dit jaar nog eens tussen de vyf- en zevenhonderdduizend gulden extra moet worden bezuinigd. Hoe groot die extra bezuiniging wordt is nog niet bekend. Het wachten is onder andere op de Voorjaarsnota van de regering. Daaruit zal moeten blijken of de gemeenten nog meer in moeten leveren. Gisteravond werd toch een poging gedaan overeenstemming te be reiken over de bezuinigingen op het vak- en zwemonderwys. Di verse voorstellen werden naar voren gebracht. De moeders die de handtekeningenactie hadden georganiseerd pleitten voor handhaving van het zwemonder wys. Kinderen moeten volgens hen kunnen zwemmen anders bestaat er verdrinkingsgevaar. Verder is zwemmen een zeer goede vorm van bewegingson- derwys. Om die stelling te onder steunen hebben vier artsen een brief geschreven waarin ze hun adhesie betuigen met de actie. Bedrijfsleider Timmermans van het zwembad 'De Does' kwam met een eigen voorstel. Hy wil het zwemonderwys gewoon handhaven, maar de kinderen al leen op te leiden voor het diplo ma A en B. Daarna zou er geen onderwys meer moeten worden gegeven door zweminstructeurs. Kinderen met de diploma's zou den dan kunnen zwemmen on der begeleiding van de eigen on- derwyzer. Twee zweminstruc teurs zouden hierdoor hun baan verliezen. Dit levert ruim 10.000 gulden op. Verder wilde Timmermans het aantal uren vakonderwys terug brengen zodat er een bezuiniging van byna 50.000 gulden wordt behaald. Een dergeiyke bezuini ging leidt niet tot een verlies aan arbeidsplaatsen. Alle vakleer krachten zouden iets minder uren gaan maken. Het godsdien- stonderwys wilde Timmermans, zoals ook de rest van de t gen, geheel afschaffen. Dat levert ook nog eens 8.500 gulden op. Als het voorstel van Timmer mans wordt overgenomen is de totale bezuiniging zo'n 69.000 gulden. Het hoofdenconvent (alle hoofden van de lagere scholen in Leider dorp) kwamen met een ander voorstel. Zy willen het zwemon derwys halveren (bezuiniging 32.000 gulden), het aantal uren vakonderwys minder terugbren gen (17.000 gulden) en het gods- dienstonderwys afschaffen (8.500 gulden). Totaal levert dat een bezuiniging op van slechts 57.000 gulden. Een andere grote post, de kosten van en naar het zwembad, is byna niet te beinvloeden, be toogde wethouder Verdier. De aanwezigen stelden voor een ei gen bijdrage te vragen aan de ou ders in de vervoerskosten. Die kosten bedragen nu 19.000 gul den. Het voorstel was om de ou ders de keus te geven: of zelf by- dragen in de vervoerskosten en handhaven van het zwemonder wys of halvering van het zwem onderwys. Een bydrage van de ouders kan by openbare scholen alleen gevraagd worden op vrij willige basis. Het is nameiyk wettelyk verboden voor het openbaar onderwys aan ouders bydragen verplicht te stellen. By de byzondere scholen kan dat (tot op zekere hoogte) wel. pen of bouwen van woningen. Verder wil men ook een bemid delende rol spelen by het verkrij gen van woonruimte. De komende tijd gaat men zich be zighouden met een peiling van de behoefte aan woningen onder jongeren. Verder zal binnenkort een bijeenkomst worden georga niseerd waarin de stichting zich zal presenteren en uiteenzetten wat haar doel en werkwyze zal zijn. de actievoerders, overhandigt de vijfhonderd handtekeningen aan wethouder WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum, Haar lemmerstraat 73. cursus stijldansen, do soos met films en informatie program ma's. 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. The Jam - 2e Binnenvestgracht, optre den de Leids/Zoeterwoudse groep Hegt, 22.30 uur. Waag - Aalmarkt, festival 'Roze Lente' optredens van theatergroep Tante DONDERDAG Leiden - K&O-gebouw, Oude Vest 45, lezing 'Op de fiets door Noord-Ameri- ka', 20.15 uur. Stadhuis - verkeerscommissie, 16 uur; vekeerscommissie en raadscommissies ruimtelijke ordening, openbare werken volkshuisvesting, sport en recreatie, 17 uur, raadscommissies ruimtelijke orde ning, openbare werken, volkshuisves ting, sport en recreatie, 19 uur; raads- 3 ruimtelijke ordening en fi- 20 uur. Groenoordhallen - paasveetentoonstel- ling, 9-14.30 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, film over Nicaragua, 21.30 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden. 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. 't Spoortje - Berhardkade 40, spreekuur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19- 20.30 uur, tel. 142505 Leiderdorp - gemeentehuis, commissie cultuur, 20 uur; commissie verkeer en vervoer. 20 uur. gemeentehuis - hoorzitting over bezui nigingen op het vakonderwys, 20 uur. Warmond - gemeentehuis, raadsverga dering, 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, raadsverga- 21 i Zoeterwoude - gemeentehuis, raadsver gadering, 20 uur; gecombineerde com missievergadering, 19.30 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 19 tot 27 maart door: Apotheek Lei den Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lytweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 135604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Floryn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 01717-4641. LEIDEN - Vier auto's, die gepar keerd waren op de Haagweg, werden gisteravond aanzienlyk beschadigd doordat een 59-jari- ge vrouw - op zoek naar een par-, keerplaatsje - flink gas gaf in plaats van te remmen. De wa gens werden geramd nadat de vrouw eerst twintig meter over het trottoir had gereden. Een en ander geschiedde rond de klok van tienen. LEIDEN In het Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest te Oegst geest zyn geslaagd voor het di ploma verpleeegkunde B: De Dames: A.J. Bourgondiën, T. Huiberts-Clement, C.M. Klink hamer, J.M. Wysman en de he ren: G.W. Huizinga, J. Huzen, A.A.J. Neuteboom, B.A. Smink, P.T. Troost. LEIDEN - Geboren: Malte zv. D. Hüser en M. Steffmann; Pieter zv. V. de Bolster en J. van der Linden; Nicolaas Johan Cristiaan zv. C.J.C. Ravensbergen en E.P. Vries; Mat thias Frederik Frans zv. F.J.A. Quadek- ker en M.J.W. van Eekeren; Joyce dv. H. van der Hoogt en V.G.M. Carels; Tinka dv. R.H.G.M. Bröring en M.R.A. van der Meys; Emilie Louise dv. A.G. Roederer en J.N. Harris; Bram zv. J.P. Dekker en M. van der Hee; Therèse Jacobine dv. A. de Best en T G C M. van Duyn; Francis es Linda dv. J.J. Bavelaar en M.F. van der Walle; Saliha dv. I. Bayram en A. Karatas; Elodie Mane Aline dv. J.C.C.R. Degrave en M.Th.J.E. Longueville; Jo- landa dv. J. van 't Zelfde en M. Hoek; Marloes dv. A. Onderwater en F.A.J. Ga- reman; Sahid zv. H. Benalioui en F. Be- nalioui; Roy Corneiis zv. C.A. van der Aart en J.P. Bedijn; Dirk-Johannes zv. J. de Mol en K.Z. Ouwehand; Marco zv. J.P.J, van Vuuren en J.M. Duyndam, Xandra dv. A.M. van de Putte en MM. de Graaf; Elsbeth dv. J. van der Plas en C. Jonker; Esther Corneiis Wilhelmina dv. H.B.M Masolyn en S.V. van der Kant. ZOETERWOUDE - Geboren: Van Vel- zen: Jarune, Feitsma: M<yo Johannes, Feitse: Maaike Margarethe Adrians, De Boer: Martijn Wilhelmus Marta, Nguyen: Quoc Hoa, Steenstraten: San- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Lektech Dagblad B V. Hoofdkantoor: Witte Singel 1,2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 0019.30 uur (nab^zorging na 19.30 uur); zaterdag v vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57,35 Per poet 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307,30 1/0,80 Directie G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington. Cairo, Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Commentator W. F. J. Wlrtz L 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2