Hulp voor industrie c Massaal boerenprotest "Met vleesbesluit is niet te werken Beurs Amsterdam 3- kort zakelijk marktberichten Varkens vinden stro t lekkerst Krediet energiebesparende investeringen In Franse hoofdstad Onrust in slagerswereld 'Deel GAK-personeel in hogere loongroep" Beursoverzicht WOENSDAG 24 MAART 1982 Economie Mond- en klauwzeer De markt voor varkensvlees in de gehele Europese Gemeenschap dreigt ernstig verstoord te raken door de in Denemarken uitge broken mond- en klauwzeer. Dit is gisteren gebleken uit het klem mend beroeo dat het produkt- schap voor vee en vlees in Rijs wijk op minister De Koning van landbouw en visserij heeft ge daan om druk uit te oefenen op "Brussel", hoofdzetel van de EG, teneinde een steunmaatregel te treffen. Door de besmettelijke ziekte die vorige week in Denemarken on der varkens is uitgebroken, kan dat land 25 procent van zijn vlees niet meer kwijt aan afnemers als Zweden en Noorwegen. De EG- landen zijn in dit geval verplicht de helpende hand te reiken en wekelijks zo n 4000 ton varkens vlees op te kopen. Volgens het Rijswijkse Schap zal dat de markt totaal ontwrichten. Franse frank Na de Belgische frank verkeert nu de Franse frank in moeilijkhe den. In kringen van de valuta- handel wordt er ernstig rekening mee gehouden dat de Franse va luta binnenkort, het komende weekeinde bijvoorbeeld, offi cieel in waarde zal worden ver minderd ten opzichte van de an dere munten in het EMS. De Franse minister van financiën, Jacques Delors, spreekt tegen dat daartoe plannen bestaan, maar dat is gebruikelijk in derge lijke situaties. Franse vliegers De vliegers van Air France hebben opgeroepen tot een staking van vier dagen, ingaande zaterdag, om opnieuw te protesteren tegen het besluit dat de Franse natio nale luchtvaartmaatschappij destijds heeft genomen om de Boeing 737 te laten vliegen door twee piloten. Bij andere lucht vaartmaatschappijen heeft dat nooit problemen opgeleverd maar de vliegers van Air France vinden dat er een derde man in de cockpit aanwezig moet zijn om veiligheidsredenen. KNP De werknemers van de vestiging van de Koninklijke Nederlandse Papierfabriek in Maastricht zijn bereid om minder te gaan verdie nen bij een kortere werkweek, indien als gevolg van dat korter werken het dreigende ontslag van 340 werknemers in Maas tricht kan worden afgewend. Dat heeft een delegatie van de onder nemingsraad van het bedrijf gis teren gezegd tijdens een gesprek met de vaste kamercommissie voor sociale zaken en werkgele genheid. De werktijverkorting zou gestalte moeten krijgen door van een vier-ploegendienst over te gaan naar een vijf-ploegen dienst, waardoor de werknemers 36 uur in plaats van 40 uur gaan werken. Enka Bij de Enka-vestiging in Emmen komen er honderd arbeidsplaat sen bij. Dit is het gevolg van de sluiting van de Enka-fabriek in het Noordierse Antrim en' de voorgenomen sluiting van de fa briek in het Westduitse Kassei. Voorlichter Wansink van Enka heeft dit gisteren meegedeeld. Groenteveiling. Appels 1,52-2,11, aardappelen 0,18—0,33; andijvie 1,45—2,15; snijbonen 12,10-14,50; stambonen 16,90; kroten 12,= 18,=; postelein 0,65-0,16; prei 1.15-1,50; rabarber 1,60-3,50; spinazie 0,90—1,60; stoofsla 0,50; spruiten A 2,55; spruiten B 1,80-2,27; spruiten D 2,65-3,25; uien 0,18-0,58; witlof 1,45-2,85; sla 0,25-0,55; peterselie 0,78; raapstelen 0,33-0,38; radijs 0,89; selderij 0,27-0,56; paprika st. 0,43-0,62 DEN HAAG (GPD) - Mestvarkens in intensieve veehouderijen kiezen voor „kamerbreed" stro. Ze verkiezen deze gedorste korenhalmen ver bo ven beton, houtkrullen of turf. Dit concludeert drs. J. van Rooyen van de sectie Gedragsleer van de Landbouwhogeschool in Wageningen uit een onderzoek naar de reactie van varkens op hun huisvesting, speciaal wat betreft de vloerbedek king. In de intensieve veehouderijen worden mestvar kens op kale roostervloeren van beton gehouden. Ze kunnen er ciet wroeten en hebben bij het lo pen last van de spleten in de vloeren. Op deze vorm van huisvesting is veel kritiek. Om te kij ken of die kritiek terecht is, heeft Van Rooyen onderzocht wat de varkens er zelf van vinden. Van Rooyen ontwikkelde een hokkensysteem, waarin duidelijk was vast te stellen dat het var ken een bepaalde keus maakte. In het systeem moesten de varkens steeds tussen twee hokken met verschillende vloerbedekking kiezen. Van Rooyens conclusie is dat het varken het liefst een wisselende omgeving wil. Bijvoorbeeld overdag houtkrullen en 's nachts stro. Dat bleek ook als de keus tussen turf of houtkrullen werd geboden. Het verbaast niemand dat een aarden bodem de grootste voorkeur van de varkens had. Ze zijn liever op aarde dan dat ze in een hok zonder aar de dicht bij elkaar liggen. Stro is een goede twee de. De betonnen roostervloer die nu in de inten sieve veehouderijen wordt gebruikt, was het minst populair. "Schiphol geliefd" LONDEN (ANP) - Swissair is de populairste luchtvaartmaat schappij en Schiphol de geliefste internationale luchthaven Dat blijkt uit een opiniepeiling die de 'International Airline Passengere Association' vorige herfst heeft gehouden en waarvan het resul taat gisteren in Londen werd be kendgemaakt. Voor de Britten was de uitslag ui terst ongunstig de Londense luchthaven Heathrow en de Bri tish Airways' eindigden hele maal onderaan. AMSTERDAM (GPD) - De Nederlandse Energie Ont- wikkelings Maatschappij (NEOM) en De Nationale Investeringsbank (NIB) introduceren een nieuwe financieringsvorm voor investeringen met een energiebesparend karak ter: het energiekrediet. Beide instellingen willen hiermee investeringen gericht op een we zenlijke besparing op energie kosten door of ten behoeve van industriële ondernemingen be vorderen. De NIB zal de onder nemingen in financieel opzicht beoordelen en het energiekrediet verstrekken. De NEOM kijkt of de investeringen energetisch ge zien interessant zijn. Op grond van een in 1980 gehou den enquête schat de NEOM het potentieel aan energiebesparen de investeringen in de industrie op zeker twee miljard gulden. Ze komen echter niet tot ontwikke ling, hoewel ze op zichzelf renda bel zijn. Dat komt omdat het be sparen op energie een activiteit is die kennelijk niet behoort tot het terrein waarop de interesse van de ondernemer zich aller eerst richt. Daar komt vaak bij dat, zelfs al is de interesse voor energiebesparende investerin gen er wel, zijn financiële positie zo is dat de ondernemer hiervoor geen belasting van zijn kredietlij nen kan hebben. Groot potentieel Met het energiekrediet hopen NEOM en NIB nu energiebespa rende investeringen in de indus triële sector tot een bedrag van één miljard gulden van de grond te krijgen. Daarmee kan per jaar een besparing van 750 miljoen tot één miljard kubieke meter aardgasequivalent worden be reikt. Dat is ongeveer drie pro cent van het verbruik. Het initiatief haakt in op het be sluit van de regering om van 1 februai 1982 tot 30 juni 1983 de. energietoeslag van de wir te ver dubbelen (tot 20 procent), om zo ondernemingen te stimuleren energiebesparende investerin gen uit te voeren. Om de financieringscapaciteit van de ondernemingen zo min moge lijk te belasten krijgt het energie- krediet daarop afgestemde voor waarden. Naast kredieten beho ren overigèns ook deelnemingen tot de mogelijkheden. Bij de kredieten wordt ernaar ge streefd voor de betaling van ren te en aflossing geen groter beslag op de kasstroom (winst plus af schrijvingen) van de onderne ming te leggen dan door het uit voeren van de investeringen aan energiekosten wordt bespaard. Terugbetaling van het krediet vindt plaats in een tijdvak van vijf tot tien jaar. Blanco krediet Voor de kredieten wordt geen ze kerheid gevraagd, het zijn dus blanco kredieten. De voorwaar de voor het verlenen ervan is wel dat de vooruitzichten van de on derneming uitzicht bieden op rendement. De continuiteit van de onderneming moet dus rede lijkerwijs verzekerd zijn. i het centrum van Parijs (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Boeren uit heel Frank rijk en de overzeese gebieden de monstreerden gisteren in de stra ten van Parijs om aandacht te vragen voor hun geldproblemen. Het waren er meer dan 60.000. en volgens de organisatoren meer dan 100.000, die met traktors voorop en aan het eindpunt op gewacht door zes 'symbolische' Nieuwe frisdrank Bavaria LIESHOUT (ANP) - Bavaria bv in het Brabantse Lieshout gaat een nieuwe frisdrank 'DR. Pepper' maken en bottelen. Daartoe is gisteren een franchise-overeen- komst gesloten met de dr. Pep per Company uit Dallas. In de VS is dit voor Europa nieuwe drankje samen met twee cola- merken de best verkochte soft- drink. Bavaria-directeur P. Swinkels ver wacht te zijner tijd jaarlijks 25 miljoen liter van het nieuwe drankje te kunnen afzetten. Ba varia richt zich daarbij niet al leen op de Europese markt, maar sluit zelfs export naar het Mid den-Oosten niet uit, aldus Swin kels. Door de nieuwe activiteit kan de werkgelegenheid bij Bavaria de komende jaren worden uitge breid met 30 tot 50 banen. koeien, cisten dat ze er maat schappelijk niet op achteruit gaan. De manifestatie speelde zich af een week voor het jaar lijkse landbouwdebat in Brussel, waar de boeren een prijsverho ging van hun produkten van 16,3 procent eisen. De EG zou niet verder dan 9 procent willen gaan. De Franse boeren hadden gerea geerd op de oproep van de mach tigste boerenvakbond, de FNSEA, die daarmee tegelijk wilde bewijzen dat ze de enige waardevolle gesprekspartner van de socialistische minister van landbouw Edith Cresson dient te zijn. Madame Cresson had de FNSEA tegen de haren in gestreken door na haar ambts aanvaarding ook een aantal klei nere (linkse en ultra-linkse) bon den op haar ministerie voor be sprekingen uit te nodigen. Daar mee was het monopolie van de rechtse FNSEA doorbroken. Madame Cresson verklaarde na af loop van de monsterbetoging, die een deel van het Parijse ver keer lamlegde, dat ze met het oog op Brussel blij was met de mas sale opkomst, maar er ten aan zien van haar eigen standpunten niet door van haar stuk te bren gen was. Ze stelde overigens in uitzicht de 16,3 procent op een of andere manier te willen waarma ken voor het geval en zolang de Britten - zoals wordt verwacht - het landbouwdebat in Brussel zullen saboteren. De boeren van de FNSEA wijzen er ter gelegenheid van hun de monstratie op dat de prijs van het brood in de afgelopen zes jaar, uitgaande van het richtgetal 100, is gestegen tot 210 terwijl de prijs die hen voor hun meel wordt betaald - uitgaande van hetzelfde richtgetal - niet verder is opgelopen dan 160. Bovendien stelden ze vast dat tien jaar gele den de aankoop van een traktor gelijk stond aan de opbrengst van 36.000 liter van hun melk, terwijl ze voor dezelfde traktor nu 55.000 liter melk moeten pro duceren. jj In de Nederlandse slagerewe reld heerst onrust. Door een nieuw Vlees- en Vleeswaren- besluit rollen hun blinde vin ken uit elkaar, en zien ze am per meer kans een lekkere Gelderse schijf te bereiden. Van de 8500 slagers die Ne derland telt. kwamen er het afgelopen half jaar 3000 naar door het Bednjfsschap Sla- gerebedrijf belegde bijeen komsten Dat was sinds de oorlog, toen er problemen waren in verband met de vleesdistributie, niet meer vertoond. Het door de slagers verfoeide Vlees- en Vleeswaren besluit werd in september 1981 van kracht Mevrouw F. Ooms- Van Rossem, vaktechnisch medewerker van het bedrijf schap; „Het is terecht dat er een nieuw besluit kwam, maar wat er nu is uitgekomen is een verouderd, slordig, klunzig besluit". Het besluit valt onder eerste verantwoordelijkheid van het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne. Hoewel al sinds 1972 sprake was van vernieuwing van de regels, was volgens mevrouw Ooms al sinds 1975 geen overleg met mensen uit het slagersvak over de kwestie meer geweest. Een belangrijk punt van kritiek betreft het ontbreken van een aantal nieuwe produkten in het besluit, zoals de barbe- cue-spiezen. de cotelette suis se, de gevulde rollade, de cor don bleu en de boomstam metjes. „Het slagerebedrijf staat niet stil", zegt mevrouw Ooms. Een ander probleem vinden de slagers dat ze bij produkten met minder dan 90 procent vlees precies moeten gaan aangeven wat er in zit. Me vrouw Ooms „Het belang van het besluit is eerlijkheid in de handel te bevorderen. Zo moet bij voorbeeld bij ge hakt precies aangegeven worden hoeveel procent var kensgehakt erin zit. Maar wij vragen ons af of de consu ment er bij gebaat is wanneer precies wordt aangegeven dat er bij voorbeeld 0.01 pro cent peper in een bepaald produkt zit". De heer F. Lamme, voorzitter en penningmeester van het Utrechts slageregilde en voormalig slager; „Het be sluit is nadelig voor de consu ment. Juist een aantal goed kopere produkten, zoals de Gelderse schijf, zijn zó moei lijk volgens de regels te ma ken. dat de slager deze hele maal niet meer maakt. Of bij voorbeeld een variatie van de Gelderse schijf met champignons, dat soort arti kelen wordt ondoenlijk. Op deze manier moet de slager een laboratoriumman wor den". Een ander onhandig voorbeeld: het plakje spek om een blinde vink zou min der dan 10 gram moeten we gen. „Gelukkig is die regel weer herroepen", zegt Lam me. „want met zo'n klein plakje houd je de boel nooit bij elkaar". Het bednjfsschap heeft zich ge haast protestbneven naar het departement te sturen. Ver der heeft het door het hele land voorlichtingsavonden voor slagers gehouden, en voor 65 000 gulden informa tiefolders laten drukken. Tweehonderdtachtig Utrechtse slagers zouden een protesttelegram naar de ver antwoordelijke staatssecreta ris sturen. De slagers in Arn hem en Beverwyk volgden „Heksenjacht" Dat de Utrechtse slagers het felst reageerden heeft vol gens mevrouw Ooms te ma ken met wat zij noemt de „heksenjacht" van de Utrechtse Keuringsdienst van Waren op het voorkomen van meer dan de bij ambach telijke slager veelal toegela ten 5 procent varkensvlees in rundergehakt. Mevrouw Ooms beklemtoont dat ook het Bednjfsschap vindt dat dit in principe niet mag, maar voegt eraan toe dat het in de praktijk niet he lemaal is te voorkomen: „Juist de goede slagers, die op ons aanraden vier of vyf keer per dag vers gehakt draaien, zullen altijd wel wat varkensvlees door het run dergehakt hebben. Het is nu eenmaal niet te doen om die molen iedere keer schoon te maken. Dat doet een slager één keer per dag". De keuringsdienst heeft een methode die vijf procent aan geeft. De desbetreffende sla ger wordt dan bekeurd, maar krijgt vervolgens niet te ho ren hoe hoog het percentage precies was. Lamme. „Het Utrechtse Slageregilde heeft vaak gevraagd om precieze opgave van de percentages, maar die krijgen we niet". Volgens de Utrechtse Keu ringsdienst is dit praktisch onmogelijk. Mevrouw Ooms; „De Utrechtse Keuringsdienst van Waren zou met als een gek moeten controleren op een bepaalde overtreding, om vervolgens weer tijden niks van zich te laten horen. De dienst zou de slagers meer moeten helpen de overtredingen te voorko- Overigens hebben ook de Keu ringsdiensten een aantal be- ingediend tegen het Vlees- en Vleeswa- renbesluit. Mevrouw Ooms vertelt dat het ministerie be reid is het besluit te verbete ren. maar dat het zeker zo'n anderhalf jaar zal duren voor de wijzigingen rond zyn De slagers vinden het een goede zaak dat de Keuringsdien sten in afwachting daarvan op veel punten terughou dend controleren. (GPD) UTRECHT (ANP) - Van de ongeveer 800 ziek tewetbeambten bij het Gemeenschappelijk Administratiekantoor (GAK) moeten er 190 naar een hogere loongroep gaan. Tegenover de "promotie" van een kleine 200 ervaren werknemers staat dat nieuwe werknemers in een lagere loonschaal dan nu worden aan genomen Dit staat in het eindvoorstel van de "Commissie van drie" die is ingeschakeld in het nu al lange tijd slepende conflict bij de ziektewetafdclingen van het GAK De GAK directie is akkoord gegaan met het eindvoor stel. Bestuurder H. Hoogduin van de dien stenbond FNV noemde dat gisteren "bijna onaanvaardbaar". Hij zei het eindvoorstel van de commissie var. wijze mannen "teleurstellend" te vinden. De bond staat op het standpunt dat de leden zelf moeten beslissen of zij door willen gaan met actie voeren "We zullen ze niet aanraden om te staken tot de dood erop volgt", aldus Hoogduin Maandag zal de FNV-bond zijn leden raadplegen WOENSDAG 24 MAART 1982 ACTIEVE AANDELEN Amro Bink (dlv BZ) DorUthe Petr Pret 147.30 147,40 154.00 154.50 52.20 53.00 28.20 28.20 75.00 74 00 BINNENLANDSE AANDELEN Bnllnst Nedam Dell MIJ. Dnuui 43,50 42.00 64.90 67.50 46.00 47.50 114.00 116.00 22.70 50.00 50,00 162.00 16500 82.70 94.00 105.50 105.60 344.00 340.00 4460.00 4400.00 20.00e 20.90 3200.00. 3200.01 73.80 74 90 40.00 39.00 33.00 33.00 VlhamlJ Huil VRG Bee Wtfrnrr C W minrn C Wyrr» Wijk eo Her. BELEGGINGS INSTITUTEN 10«'j0 1M-» 105.50 ioo°M> 18350 «5« 13050 12, 50 2 13050 050.00 "O00 31.00 3150 GOUD EN ZILVER Goud rUnmeUnl 27260 Zilver funmcUnJ 542 BUITENLANDS GELD Dèenne kroon(IOO) Oost shilling <IO<i> AMSTERDAM (ANP) - De effec ten be ure heeft vandaag een enigszins verdeelde stemming te zien gegeven. De obligatiemarkt startte onveranderd tot iets ho ger en bij het begin van de offï- cièle handel viel een aantal note ringen iets terug. Die ontwikke ling hield mede verband met een daling van interesse om zaken te doen Eén van de uitschieters was Van Ommeren. By het begin van de beurs werden zaken gedaan op 27.40, hetgeen ten opzichte van gisteren een verlies betekende van een dubbeltje. Tydcns de handel kwam er enige vraag naar die aandelen los en by vry grote omzetten steeg de koers tot ruim boven de 28 Nedlloyd opende 30 cent lager op 117.20 De internationale aandelen vielen overwegend wat terug Konink- lykc Olie was 40 cent lager, een daling die verband hield met de daling van de prys van de Amen kaansc dollar

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23