"Jeugd weet geen weg met vrije tijd -c Molotov-coctail gegooid Beeld Jonk kost Alphen 2000 gulden per maand Straf geëist wegens wraak op vandalen Katwijk en zijn vandalisme (2) Schade betaald? Geen stralblad WOENSDAG 24 MAART 1982 Streek KATWIJK - "De verhouding tussen politie en jongeren is in Katwijk erg sportief. Ze zien het als een soort wed strijd. Hebben pas een leuk weekeinde gehad als ze flink wat hebben gedronken en een lekker robbertje met de politie hebben gevochten. Maar ik ben het er wel mee eens dat er wat aan het vandalisme moet worden gedaan. Het kan nü nog goed worden bestreden want het is nog overzichtelijk". Korpschef De Jong: "Jongeren weten geen weg met hun vrije tijd". Korpschef De Jong onderscheidt zich van anderen door een ge nuanceerde kijk op het jeugd probleem van Katwijk. Aan de ene kant zegt hij er niet voor te rug te deinzen geweld te gebrui ken als dat nodig is. Aan de ande re kant wil hy meewerken aan het zoeken naar oplossingen die de jeugd een andere uitlaatklep voor hun energie kunnen bieden. "Politieoptreden bij agressie is al tijd kortstondig", zegt hij. "We bestrijden de gevolgen. Maar ik reken het ook tot de taak van de politie om waar mogelijk mee te denken aan het voorkomen van agressie en vernielzucht op straat". Viltstift De Jong zoekt dan ook geregeld contact met jongeren die wel licht moeilijkheden kunnen ge ven. "We praten óver jongeren, maar we willen ook zoveel moge lijk mèt jongeren doen. Ik heb vorige week nog een groep van vijftien jongens en meisjes op het bureau gehad om te praten over wat ze nou eigenlijk doen en waarom. Goed, twee van hen schreven hier meteen met vilt stift hun namen op de muur, maar dat moet je maar op de koop toe nemen". Het hoofd van de Katwijkse politie vormt samen met wethouder Vink en twee ambtenaren de ge meentelijke werkgroep die zich met de voorkoming van vanda lisme bezighoudt Die werk groep heeft onlangs een nota uit gebracht. De Jong vindt dat er nu genoeg is gepraat en dat het tijd wordt om maatregelen te ne men. Hij noemt een aantal maat regelen uit die nota, die volgens hem zonder pijn kunnen worden genomen. De eerste daarvan is het geven van voorlichting op scholen. Het lan delijk bureau ter voorkoming van misdrijven van de politie heeft daarvoor een werkboek met een grammafoonplaatje ge maakt. De tweede is een gemeentelijk on derzoek naar de overlast rond de Katwijkse openbare bibliotheek. Samen met het bibliotheekper soneel wil De Jong de situatie daar ter plekke aanpakken, om de jongelui tot ander gedrag te bewegen. De derde maatregel betreft het in schakelen van de gemeentelijke sportambtenaar en de sportcon- sulent om in de vakantiemaan den activiteiten te organiseren, voor groepjes jongeren die met de ziel onder de arm lopen. KATWIJK Tegen drie (ex-)medewerkers van de Katwij- kerse discotheek Maribel zijn gisteren gevangenisstraf fen en geldboetes geëist, omdat zij "voor eigen rechter hebben gespeeld". De drie waren in juni van het vorig jaar betrokken bij een vergeldingsactie, nadat een aantal jongeren voor ongeregeldheden had gezorgd in de disco theek. Burgemeester Smaüenbroek is patiënt LEEUWARDEN (GPD) - Op een verkiezingsbijeenkomst van de Frysk Nasjonale Partij in Leeu warden heeft Roel Falkena uit Beetsterzwaar, hoofdbestuurslid van de FNP en kandidaat-staten lid voor die partij, de pas be noemde CDA-burgemeester mr. Bert Smallenbroek van Smallin- gerland als „een patiënt" ge noemd. „Over de benoemde man praat ik niet. Dat is een patiënt", zei Fal kena die hiermee doelde op de mate van drankgebruik van de nieuwe burgemeester. Smallen broek was eerder eerste burger van Waddinxveen. Bij de actie van de drie Kat wij kers werden twee auto's in brand ge stoken en een molotov-cocktail in een woning naar binnen ge gooid. Gisteren moesten zij ver schijnen voor de meervoudige kamer van de Haagse rechtbank. Tegen een vierde Katwijker werd eveneens een gevangenisstraf geëist door de officier van justi tie. Deze badplaatsbewoner diende als tussenpersoon bij het overdragen van een pistool dat bij een van de acties was ge bruikt. Het pistool werd later op eigen initiatief aan de politie overhandigd. VOETBAL - Negen spelers van FC Amsterdam hebben gisteren van het bestuur van de eerste divisie club te horen gekregen dat voor hen bij het gewestelijk arbeids bureau een ontslagaanvraag is ingediend. Deze vierde Katwijker wacht mo gelijk een vrijheidsstraf van vier weken, omdat hij al meer op zijn kerfstok had staan. Een dagvaar- diging van een vijfde Katwijker werd nietig verklaard. De adres sering klopte niet. De gedagvaar de was dan ook niet komen op dagen. Brand Oorzaak van de uiteindelijke delic ten was een vechtpartij vorig jaar bij de discotheek Maribel. Een groep jongeren viel andere be zoekers lastig. Daarop namen drie personeelsleden het recht in eigen handen en staken de avond daarna een auto van een van de betrokken jongeren in brand. Op de avond van vechtpartij in Mari bel was door de drie medewer kers van Maribel, twee barkee pers en een portier, per abuis al een verkeerde auto in brand ge stoken. Ook werd een molotov-cocktail naar binnen gegooid in de wo ning van een van de vechtersba zen die de discotheek had be zocht. Tijdens het in brand ste ken van een van de auto's werd gebruik gemaakt van een pistool. "Om eventuele mensen die langs zouden komen af te schrikken", zo verklaarde één van de gedaag den. Door de Katwijkers werd gesteld dat de omzet van Maribel door de overlast de laatste tijd sterk is te ruggelopen. "Dat scheelt mij in mijn inkomsten", zo stelde de barkeeper. De Katwyker ver weet de jongeren dat zij "het ho- reca-bestaan in Katwijk probe ren weg te vagen door hun optre den". Hij noemde de vergel dingsactie niet gerechtvaardigd, maar vond dat de rechter begrip moest tonen voor de situatie. Levensgevaarlijk De officier zei zich te kunnen inle ven in de achtergronden die meespeelden. Niettemin achtte hij het onjuist dat de drie voor eigen rechter speelden. "Stel dat iedereen dat hier in Nederland gaat doen, dan is straks het eind zoek. Je mag geen strafexpeditie uitvoeren. Wat jullie hebben ge daan is bovendien levensgevaar lijk. Er hadden nog veel ergere dingen kunnen gebeuren. Dat hadden jullie moeten weten". Hij eiste daarom tegen de barkee pers 2500 gulden boete. Tegen de portier, die tevens het wapen bij zich droeg, werd drie maanden gevangenisstraf geëist, waarvan twee onvoorwaardelijk. De uit spraak is over 14 dagen. "We moeten niet alleen óver, maar ook mét de jeugd pra ten". Dat is één van de meest in het oog springende op merkingen, die de Katwijk se korpschef van politie P. de Jong vandaag doet in het op deze pagina afgedrukte interview met hem. Dit is hem afgenomen naar aanlei ding van de steeds meer groeiende onrust onder de Katwijkse bevolking over het vandalisme en over het daarmee samenhangende jeugdbeleid. Gisteren verscheen in deze krant al een vraaggesprek met de verantwoordelijke wethouder Vink. Ook wer den toen reacties uit de Kat wijkse samenleving geno teerd. Vandaag verschijnt naast het verhaal met De Jong ook een verslag van de rechtszaak die gisteren plaatsvond in Den Haag en waarbij drie Katwijkers te rechtstonden wegens het "eigen rechter spelen" na moeilijkheden in bar-dan- cing Maribel. Morgen volgt het derde en laatste deel over dit onder werp. Dan komen de jonge ren zelf aan het woord en worden de achtergronden nog eens nader belicht. Vrije tijd Volgens De Jong komt de verniel zucht van sommige Katwijkse jongeren vooral voort uit een vrije-tijdsprobleem. "Ik heb veel met ze gepraat en weet dat die agressie heus niet voortkomt uit een gebrek aan toekomstver wachtingen. Ze weten meestal goed wat ze willen. Ook een werkloosheidsprobleem heb ik er bij de gesprekken niet uitge haald". "Ze weten vooral geen weg met de vrije tijd die ze hebben", meent de korpschef. De Jong is er dan ook voorstander van dat de ge meente actief inspringt op ver langens die bij deze groepen spe len. "Er gebeurt veel voor de jeugd in Katwijk, maar er moet ook wat gebeuren voor de jongeren die er buiten vallen. Die jongeren zijn heus wel creatief. Alleen komt daar niets uit omdat ze niet we ten hoe ze er mee moeten om gaan. Het kan schelen als je ze daar een handje bij helpt". "Willen ze een beatband beginnen, geef ze daar dan de mogelijkhe den toe. Ik heb zelf onlangs ge probeerd 's avonds een bedryfs- kantine te huren waar ze onder toezicht zouden kunnen oefenen. Bedrijven reageerden eerst wat huiverig, maar waren later best bereid mee te werken. Boven dien. het duurt misschien een half jaartje en dan hebben ze er weer genoeg van". Het idee van een tweede open-jon gerencentrum in Katwijk, waar door de verschillende groepen jongeren niet meer gedwongen zijn in één ruimte samen te ko men. spreekt De Jong niet zo aan. "Als je er één al niet goed van de grond krijgt, moet je niet aan een tweede beginnen", meent hij. "In Katwijk bestaat toch al sterk de neiging om alles in hokjes te willen duwen. Maken we twee jongerencentra dan is de één halfvol en de andere loopt over. Ik voel meer voor integratie, maar ook dat levert problemen op".- Wapenstok Over de nieuwbouw van het Malie- gat zegt hy: "De gebruikelyke gang van zaken is. dat de ge meente daar na uitvoenge afwe ging een bepaald bedrag voor be schikbaar stelt. Misschien moet je anders werken Stel een op zichter van openbare werken aan en laat de jongeren veel zelf doen. Daar pak je meteen het vrije-tijdsprobleem mee aan". Bovenstaande kan misschien de indruk wekken dat de Katwijkse politie een zachte heelmeester is, die stinkende wonden maakt. De Jong bestrydt dat. "Het is niet zo dat de agenten hier twee wapenstokken achterin de patrouillewagen gooien en zeg gen: Zo, we gaan het weekeinde in. We geven hier geen vrijbrief voor het gebruiken van geweld Maar als het nodig is. zoals soms op het Hoornesplein, dan gaan we er hard in. Met preventief op treden alleen kom je er niet. Dat moet samengaan met ingrijpen waar dat nodig is". Een aantal kranteknipsels over het vandalisme in Katwijk in de afgelopen weken. Regeling voor Katwijkse vandalen: Tekst: Adriaan Brandeburg Ariejan Korteweg Foto's: Dick Hogewoning KATWIJK - Ook de Katwijkse po litie hanteert sinds kort het prin cipe dat degene die door een staf baar feit is benadeeld, de finan ciële consequenties tot op zekere hoogte direct kan verhalen op degene die het strafbaar feit heeft gepleegd Deze laatste wordt gevrijwaard van een straf blad. Korpschef De Jong staat positief tegenover deze methode, maar heeft nog wel zo ziin bezwaren. Hij stelt onder meer dat het niet altijd wenselyk is dat de twee partyen elkaar onder ogen ko- Voorts doet zich het probleem voor dat als de schade niet wordt be taald, de benadeelde zijn geld soms zelf kan vergeten De Jong ziet dan ook liever dat er toch sprake is van een vonnis zodat er ten allen tijde aanspraak kan worden gemaakt op de financiële tegemoetkoming. Overigens constateert de Katwijk se politieman dat er de laatste tyd wel wat al te optimistisch wordt gesproken over deze me thode van het afwikkelen van strafbare feiten. "Dat is in dit ge val alleen mogelijk als veel aan giften ook worden opgelost En dat is meestal niet het geval", stelt hy vast De Jong toont dit aan met 'Kat- wykse' cijfers. In 1981 werden 233 aangiften gedaan, terwijl er slechts 36 van werden opgelost. Plan voor enquête over aankoop ALPHEN AAN DEN RIJN - Sedert 1 februari moet de ge meente voor het beeld "Aar de en water", dat bij de lig- weide aan de Zegerplas staat, een kleine 2000 gulden per maand huur betalen. De ge meente heeft nog geen beslis sing over aankoop van het kunstwerk van de beeldhou wer Nic Jonk genomen. De aanschafprijs bedraagt 170.000 gulden. In verband met het vijfjarig be staan van de Kunstuitleen in Alphen aan den Rijn werd vorig jaar in het pand aan de Rijnkade een expositie van werken van Nic Jonk gehou den. Om te zien hoe een beeld van Jonk het ruimtelijk doet, heeft de Noordhollandse beeldhouwer toestemming gegeven het kunstwerk uit zijn beeldentuin in Groot Schermer te halen en tijdelijk in Alphen te plaatsen. Op 27 oktober van het vorige jaar werd met behulp van een kraanwagen het bijna drie meter hoge beeld aan de Ze gerplas geplaatst. Als het aan de medewerkers en het be stuur van de Kunstuitleen ligt, neemt de gemeente de beslissing het beeld voor Al phen aan te kopen. Wethou der L. Kleingeld voor kunst zaken heeft als zijn privé-me- ning al eens laten doorsche meren, dat hij het een mooi beeld vindt. De kosten zijn nogal hoog: 170.000 gulden, maar de gemeentelijke pot "stadsverfraaiing" bevat vol doende geld om deze aan koop te financieren. Niet iedereen in Alphen staat te juichen om een dergelijk groot bedrag voor één beeld neer te tellen. Er wordt dan met name gewezen op de kunstwerken, die in het ka der van de beeldenroute in het centrum van Alphen voor veel minder geld zijn ge plaatst. Ook vinden sommi gen de plaats van het beeld "Aarde en water" bij de Ze gerplas nogal uit de route lig gen. Nic Jonk heeft weliswaar het beeld uitgeleend, maar dat betekent niet dat het tot in lengte van dagen in Alphen kan blijven staan. Jonk heeft de gemeente voor de keus ge steld: aankopen, terugsturen of huur betalen. Voorlopig is tot het laatste besloten, zodat het gemeentebestuur nog even tijd heeft over de even tuele aankoop na te denken. De Kulturele Raad heeft deze week in een vergadering af gesproken, dat aan het colle ge van burgemeester en wet houders zal worden voorge steld het beeld tot na de zo mervakantie te laten staan. Intussen zal dan onder de Al- phense bevolking een enquê te worden gehouden met de vraag of het kunstwerk wel of niet moet worden aange schaft. Overigens is niet ie dereen van de Kulturele Raad enthousiast over het voorstel om een enquête te houden, omdat men bang is dat alleen mensen zullen rea geren, die het beeld niet mooi vinden of het aankoopbedrag veel te hoog vinden. Ben W zullen binnenkort de knoop moeten doorhakken over wat er met het kunstwerk van Jonk moet gebeuren. De gemeente weet nog niet of het beeld "aarde e niet moet worden aangekocht. Misschien mag Alphen het via een enquête zeggen. Nieuw bedrijf zorgt voor werk in regio Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - De komst van een vestiging van poe- dercoatingbedryf Ten Berge bv naar het Alphense industrieter rein aan de Rynhavenkade zal veertig tot vijftig nieuwe arbeids plaatsen opleveren Het bedryf betrekt in augustus het pand waar in voorheen papierhandel Bührman-Tetterode was geves tigd. Momentee l werken er ze ventig mensen by het poedercoa- tmi'bedryf Ten Berge bv was van oorsprong een staalbedryf met vestigingen in Scheveningen en Zoeterwou- de In de loop der jaren is het zich gaan toeleggen op het zoge naamde poedercoaten, het aan brengen van een kunststof be schermlaag op metalen Volgens de direkteur van het bedryf, W.E.A. ten Berge, is een voordeel van poedercoaten dat metalen van aue mugeiyne Kleuren Kun nen worden voorzien Ten Berge vertelde dat het niet de bedoeling is om personeel van andere vestigingen mee te laten verhuizen naar Alphen: "Een kleine kern vakmensen komt uit Scheveningen en Zoeterwoude, maar het ovenge personeel be trekken we toch uit de regio.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21