Niet alleen pornografie bestrijden Venezuela wil in El Salvador bemiddelen Oostduitse kerk stelt overheid vragen J Braziliaanse bisschoppen over morele kruistocht Y oorzichtig kerkelijk oordeel over k.i. door donor m Politieleiders achter Spaanse staatsgreep WÊÊÊÊÊM WOENSDAG 24 MAART 1982 Geestelijk leven SAO PAULO (ANP) Behalve Over de politiek zijn de Braziliaanse bisschoppen nu ook verdeeld over de be strijding van de pornografie. Directe aanleiding was een onverwachte oproep van de Braziliaanse president, gene raal Joao Figueiredeo, om te komen tot een "morele kruistocht" tegen de pornografie. Volgens de president is de vorming van een brede volksbeweging noodzake lijk voor de verdediging van "de christelijke beschaving tegen een vloedgolf van erotiek en pornografie". LONDEN - Een werkgroep van de Britse Raad van Kerken cn van de Federatie van Vrije Kerken in Engeland heeft zich zeer voor zichtig uitgesproken over kunst matige inseminatie van de vrouw via een donor die niet haar echt genoot is. De werkgroep kwam niet tot een unaniem oordeel. Wel werd een openbaar onder zoek naar de praktijk van de kunstmatige inseminatie door een donor noodzakelijk geacht. Naar schatting zijn in Engeland tot nu toe 5000 kinderen op deze manier verwekt. Een deel van de werkgroep houdt eraan vast. dat kunstmatige inse minatie via een donor op basis van de christelijke zedenleer moet worden veroordeeld. Een ander deel echter acht deze ge rechtvaardigd voor echtparen, die anders geen kinderen kun nen krijgen en die volledig met de inschakeling van een donor hebben ingestemd De werkgroep zou het wenselijk vinden, dat kinderen, die op deze manier verwekt en geboren zijn. later toegang krijgen tot de gege vens over hun herkomst. Streng veroordeelt de werkgroep de methode van de "baarmoe- derhuur", waarbij een vrouw als gastvrouw optreedt voor de be vruchte eicel van een andere vrouw Deze methode vindt de werkgroep vernederend voor moeder en kind Zij moet daar om wettelijk verboden worden De werkgroep meent ten slotte dat een echtpaar het recht moet heb ben te besluiten tot een kinder loos huwelijk Dan wordt wel af geweken van de christelijke tra ditie. "maar de celibaatskeuze is ook een uitzondering op de re gel". Brazilië in gesprek met de Mgr. A. J. Glazemaker is gisteren geïnstalleerd als aartsbisschop van Utrecht van de Oud-Katho lieke Kerk. Ook kardinaal Wille- brands, dr. R. Mooi, secretaris generaal van de Hervormde Kerk, anglikaanse en Grieks- en Roemeens-orthodoxe vertegen woordigers waren daarvan getui ge. Deken dr. P. J Maan van Utrecht overhandigde de nieuwe aartsbisschop de drie eeuwen oude. van Amsterdams zilver vervaardigde bisschopsstaf. Hervormde Kerk: beroepen te Zeist A. de Reuver Capelle aan de IJssel en G. Zonneberg Am stelveen. te Ooltgensplaat T. Ka merbeek Hoevelaken, te Amstel- veen-Buitenveldert P. Masmeijer Zunderdorp; bedankt voor Drempt R. Beltman (zendings predikant) Oegstgeest. Gerefor meerde Kerken: aangenomen naar Sticns (tweede predikants plaats) kandidaat J. R. van Ries- sen Emmeloord; beroepen te Hoogeveen J. Zijlstra 's Graven- zande Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te De Bilt W. Tiekstra Blija. Neder lands Gereformeerde Kerken: beroepen te Heerenveen J. Bou- ma Loosdrecht. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Sprang (met dovenzorg) R. Boogaard Leiden: bedankt voor Kalama zoo (Ver. Staten) J. J. van Ecke- veld Zeist Er is geen sprake van. dat er po gingen worden ondernomen om de IKON (Interkerkelijke Om roep Nederland) los te maken van de kerken, waardoor deze hun inspraak en zendtijd zou den verliezen. Dat staat in een brief van de IKON aan alle her vormde kerkeraden. De omroep ontzenuwt hiermee beweringen in die richting. In Rome is. 70 jaar oud. kardinaal Pericle Felici plotseling overle den. een hooggeplaatst lid van de Romeinse curie Enkele keren was Felici kandidaat voor het pausschap. De presidentiële noodkreet werd dinsdag juichend begroet door kardinaal Vicente Scherer, die in een telegram generaal Figueire- do zijn "warm applaus voor deze vaderlandslievende boodschap" toezond. Volgens deze kardinaal behoort de huidige democratise ring en liberalisering in Brazilië niet te worden verward met de pornografie. "De verwarring wordt gezaaid door personen die geïnteresseerd zijn in het uithol len van onze gewoonten", aldus Scherer. Moeders De oproep tot een kruistocht is door de meeste oppositieleiders met ironie en kritiek ontvangen. De president zou, volgens een re geringswoordvoerder, tot zijn toespraak voor radio en televisie hebben besloten, nadat hij was geïnformeerd over de drie mil joen illegale abortussen die jaar lijks in Brazilië plaatshebben. Ook de meer dan drie miljoen ongehuwde moeders, de 'obsce ne scènes' onlangs tijdens het carnaval te Rio de Janeiro en de overtuiging dat de kerk zich niet meer voldoende tegen de porno grafie afzet, zouden, volgens de Braziliaanse pers, het presiden tiële gemoed hebben geschokt. Kardinaal Alaisio Lorscheider her innerde het staatshoofd aan het bestaan van 'méér dan alleen het zesde en negende gebod'. Van nog groter belang noemde hij 'het moraliseren van de rechtvaardigheid en de waar heid', want "niet één van deze waarden wordt gerespecteerd, terwijl men vooral via de televi sie leugens en beschuldigingen verspreidt en de consumptie maatschappij verheerlijkt" Pacifisme niet staatsvijandig Corruptie Kardinaal Arns van Sao Paulo ver zekerde dat de Braziliaanse bis schoppen een campagne tegen de pornografie zullen steunen. Hij wil evenwel, dat gelijktijdig een kruistocht wordt gehouden tegen geweld, overvallen, gebrek aan eerlijkheid en de corruptie, die hij als de belangrijkste pro blemen van Brazilië omschreef. BERLIJN (DDR) - De kerken in Oost-Duitsland (DDR) pleiten voor een "verstandig politiek pa cifisme", waarin geen plaats is voor angst en haat. Daarmee ke ren zij zich tegen verkettering van het pacifisme, die om uiteen lopende reden in Oost- en in West-Duitsland plaats heeft. Dit blijkt uit een rapport, getiteld "Pacifisme in de huidige vredes- discussie", dat de leiding van de evangelische kerken in de DDR ter bespreking aan de gemeenten heeft gezonden. Pacifistische tendenzen duiden er, volgens het rapport, op, dat de mensen het vertrouwen verlie zen in de huidige defensiestrate gieën, die berusten op militaire verdediging. De kerk ziet in het pacifisme een impuls tot een nieuwe veiligheidspolitiek. Het rapport wijst met kracht de verdachtmakingen in Oost zowel als in West van de hand dat paci fisme gelijk zou staan aan staats- vijandige activiteiten. "De grondslagen van de veiligheids politiek lopen geen gevaar als ge volg van het pacifisme", zegt het rapport, "maar het steeds minder stabiele systeem van militaire verdediging komt zijn eigen grenzen tegen". Het rapport ziet als taak van de kerken om te bemiddelen tussen pacifistische impulsen, die van belang kunnen zijn voor een toe komstige vredespolitiek, en de voorwaarden voor een prakti sche vredespolitiek. Daartoe moeten wel de vooroordelen te gen het pacifisme worden beëin digd. In de huidige discussie over vredesvraagstukken moet de kerk de uitdaging die het pa cifisme voor de staat vormt ver duidelijken. Het pacifisme stelt niet alleen de afschrikkingstheo rieën ter discussie, maar onthult tegelijkertijd de psychologische functie daarvan, namelijk de be dreiging, de angst en de haat. Ploegscharen Begin deze week heeft de Bond van Evangelische Kerken in de DDR in een verklaring opgeroepen om met vreedzame middelen voor de vrede te strijden. "Atoomwapens zullen, als ze gebruikt worden, geen overwinnaars achterlaten". Het bijbelwoord "zwaarden tot ploegscharen(Micha 4:3) bete kent ondubbelzinnig: oorlogstuig moet vredesinstrument worden. Een christen moet streven naar ontwapening, aldus de verkla ring. De evangelische kerken in de DDR organiseerden vorig najaar een vredesweek onder het thema "Zwaarden tot ploegscharen". Veel jongeren gingen toen stic kers dragen waarop deze tekst voorkwam en een afbeelding van het monument voor het hoofd kwartier van de Verenigde Na ties in New Y«rk. Dat is een ge schenk van de Sowjet-Unie aan de Verenigde Naties en stelt het omsmeden van ploegscharen tot 1 zwaarden voor. Als gevolg daar van hebben verscheidene jonge ren moeilijkheden ondervonden, zowel op school als op straat. On derwijzers en politieagenten eis ten dat deze stickers werden ver wijderd. Douanebeambten van de DDR hebben deze week in Berlijn een Westduitse journalist opgehou den, die de sticker "Zwaarden tot ploegscharen' op zyn auto had Helmut Lólhöffel, corres pondent in de DDR van de "Sud- deutsche Zeitung", mocht de DDR pas binnen, nadat hij de sticker had verwijderd. Als re den voor deze actie werd ge noemd: "Deze sticker is in de DDR niet gewenst". Vredesdienst De kerken in de DDR achten deze tijd niet bepaald gunstig voor in voering van een alternatieve vre desdienst naast dc militaire dienstplicht Dat verklaart emeritus-bisschop Albrecht Schönhcrr. oud-voor zitter van de Bond van Evangeli sche Kerken in de DDR, m een gesprek met het sociaal-demo cratische weekblad "Vorwarts". Hij verwijst daarbij naar de ge spannen situatie in de wereld en naar de moeite, die de Oostduitse regering heeft om de verplichtin gen aan het Warschau-pact na te komen. Desondanks neemt de kerk het streven van veel jonge lui serieus en is zij bereid zich in te spannen voor de "sociale vre desdienst De kerken in de DDR gaan ervan uit, dat de Oostduitse regering naar vrede streeft Op grond daarvan stellen zij vragen aan de overheid, zegt Schónherr. ADVERTENTIE Eócclusief fotoverslag van de Surinaamse coup. Het doelpuntenfeest van Ajax FC Den Haag. Pas gebeurd. En nu, deze week al in de vernieuwde Nieuwe Revu. Achtergrondinformatie. Fotoreportages. In kleur! Nieuwe Revu voortaan 14 pagina's dikker. Dat wil zeggen: meer ruimte voor nieuws en actualiteit Meer aandacht voor de laatste sportgebeurtenissen, zoals voetbal, wielrennen en motorraces. Nieuwe Revu brengt het heet van de naald. Wees er dus vlug bij: nu in kiosk of tijdschriftenwinkel. T'! nunoghetervandenaald CARACAS (DPA/UPI) - De mili taire leiding van de guerrillastrij ders in El Salvador heeft in een brief aan de Venezolaanse presi dent Luis Herrera Campins ge vraagd om diens steun om de burgeroorlog te beëindigen "op dat er vrede komt en ons volk weer kan leven". Herrera Campins verklaarde giste ren aan de pers in Caracas dat hij bereid is mee te werken aan op rechte vredesinspanningen. Hij bevestigde echter ook zijn steun aan de Salvadoriaanse president Napoleon Duarte en diens rege ring die door middel van verkie zingen trachten een einde aan het geweld te bereiken. Hij zei voorts te hopen dat deze verkie zingen volgens plan op 28 maart kunnen worden gehouden. Het schrijven van de guerrillastrij ders was door de leiders van de vijf in El Salvador tegen de rege ringstroepen strijdende guerril la-organisaties ondertekend. De Venezolaanse president toonde zich verrast over deze brief en vatte deze op als een erkenning van de buitenlandse politiek van zijn regering. In El Salvador zijn maandag bij El Paraiso in de provincie Chalate- nango vier met pistolen gewa pende Amerikaanse militaire ad viseurs gefilmd met 50 zwaarbe wapende Salvadoriaanse solda ten binnen vijf kilometer vanaf het terrein waarbinnen 2.000 man van het leger tot maandag een zuiveringsoperatie uitvoerde IRA-overlopers helpen politie (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - De Noordlerse politie heeft, voor de eerst keer, toege geven bij haar werk te worden geholpen door overlopers van de IRA en andere terroristische groeperingen. Volgens een politiewoordvoerder lopen steeds meer IRA-leden met waardevolle inlichtingen over. niet om daar geld mee te verdienen, maar omdat ze „de buik vol hebben van dit door en door rotte terrorisme". In Ulster deden al geruime tijd ge ruchten de ronde, dat de politie welhaast moest beschikken over informatie, direct afkomstig uit kringen van de IRA. De onge hoorde successen van de politie konden tegen het verzet. Naar een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in San Salvador gisteren evenwel ver klaarde, "liepen zij naar een trai ningsoefening". De adviseurs mogen volgens hun instructies alleen kleine wapens dragen voor persoonlijke verdediging en mogen niet met soldaten mee ge vaarlijke zönes in. Maar volgens een tv-ploeg van de Amerikaanse omroep "ABC" konden zij van de plaats waar de vier werden gefilmd, geweer vuur horen. Geruime tijd gele den werden Amerikaanse mili taire adviseurs weliswaar niet aan de grens van een operatiege bied van het leger gefilmd, maar zy droegen toen wel gevechtswa pens. Onthulling tijdens proces: (Van onze correspondent Gerrit Jan Hoek) MADRID Het proces tegen de coupleiders van de mislukte staatsgreep van 23 februari vorig jaar heeft gisteren een onver wacht nieuwtje opgeleverd. Vol gens de verklaring van een van de verdachten in het proces, ka pitein Acera Martin van de Guar- dia Civil, zou zowel de chef van het speciale anti-terreurcom- mando, commissaris Ballesteros, als de directeur van de politie. Fernandez Dopico, sympathiek tegenover de coup hebben ge staan. Beide hoge politiefunctionarissen zouden op de avond van 23 fe bruari het bezette parlement zyn binnengekomen met de uitroep „Leve Spanje. De maat is vol. Het werd tijd dat er iets gebeur de", waarna Ballesteros en Fer nandez Dopico overste Tejero uitvoerig omhelsden. Hoewel in de loop van het proces is gebleken dat moeilijk de scheidslyn valt te trekken waar het vertellen van de waarheid op houdt en de poging om derden te compromitteren begint, is het verweer van de politiefunctiona rissen tot dusverre niet overtui gend geweest Zowel Ballesteros als Fernandez Dopico hebben steeds volgehouden dat ze zich op de 23ste februari alleen maar onder de bezetters van het parle ment hadden gemengd om poolshoogte te kunnen nemen en om over de situatie binnen het irlcmcnb In eerdere uitlatingen had Balles teros weliswaar toegegeven dat hij Tejero begroet had (zonder er bij te zeggen dat hij hem ook om helsd had) omdat zij elkaar ken den uit de tijd dat beiden in San Sebastian werkzaam waren ge weest De politieke sfeer in en buiten het proces is aanzienlijk verslech terd nadat afgelopen maandag by een aanslag in het Baskische Sestao twee politieagenten en de verloofde van een van hen om het leven kwamen en twee agen ten zeer zware verwondingen op liepen Bij de uitvaartplechtig heid gisteren in Bilbao, byge- woond door premier Calvo Sote- lo en minister van justitie Pio Ca- banillas, overlaadden 150 ex treem-rechtse elementen de bur gerlijke autoriteiten met beledi gingen ta jchrwuwdm leuzen als Tejero, kom ons te hulp'. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19