Europa werd nooit een echte federatie -C D- Alarmklokken bij 'n kwart eeuw Europese Gemeenschap Achtergrond Acties voorbereid tegen bezuinigingen in kunst Smaakvolle keukens naarkeuze ICOATHIBU WOENSDAG 24 MAART 1982 Varia BRUSSEL (GPD) - Die dag luidden alle klokken boven de Eeuwi ge Stad. Het was de 25e maart 1957, het verdrag van Rome was ondertekend. Vertegenwoordigers van Duitsland, Frankrijk. Italië, Nederland, België en Luxemburg hadden de basis gelegd voor de Europese Gemeenschappen. Europa was eindelijk, twaalf jaar na de afloop van de Tweede Wereldoorlog, tot stand gekomen en het enthousiasme was groot. Dezer dagen wordt het 25-jarig bestaan van die Gemeenschap ge vierd. Het zal ongetwijfeld op gepaste manier gebeuren. Vlaggen en veel toespraken over de identiteit, de lotverbondenheid en de gemeenschappelijke toekomst van de Europese volkeren. Aan mooie woorden en brede toekomstperspectieven heeft het Europa nooit ontbroken, wel aan de praktische politieke wil om dat ook waar te maken. Europa is blijven hangen tussen een samenwer king van zelfstandige staten en een werkelijke federatie. Voor zover er nu weer klokken geluid worden, zullen dat toch eerder alarmklokken dan klokken van vreugde zijn. Want het gaat niet goed met Europa, dat is al jaren zo, maar het wordt door de economische crisis duidelijker dan ooit. Reve Zou het wel eens eerder zijn ge beurd dat twee broers de hoogste literaire prijs van hun land kre gen? Nadat Gerard Reve in 1968 de Staatsprijs voor Letterkunde, bijgenaamd de P.C. Hooftprijs, voor zijn proza kreeg, kreeg „ge leerde broer" Karei van het Ree vorige week dezelfde prijs toege kend voor het jaar 1981 in de ca tegorie essay. Eindelijk. In 1975 (toen Rudy Kousbroek hem kreeg) en in 1978 (toen Comelis Verhoeven hem kreeg) had hij volgens de geruchten ook al een P. C. Hooft-nominatiemaar blijkbaar klopt het dat driemaal scheepsrecht is. Bij twee bekroonde broers denk je automtisch aan de schrijvende broers Edmond en Jules de Gon- court. maar die werden niet be roemd om de prijzen die zij alle bei wonnen, maar om de prijs die de ene broer Edmond) in zijn tes tament instelde om zijn jonger gestorven broer (Jules) te eren. Nooit hebben twee broers deze be langrijkste Franse literatuur prijs gewonnen, behalve, in zeker opzicht, Romain Gary en Emile Ajardie twee „broers" in één persoon bleken te zijn en de Prix Goncourt in 1956 en in 1975 won nen omdat niemand toen wist dat Ajar een pseudoniem was van Gary. Tweelingbroers in één lichaam dus, dat telt niet lk heb in de hele wereld maar twee broers kunnen vinden die een vergelijkbare grote prijs hebben gewonnen, en dat waren ook weer Nederlanders: Jan Tinber gen die in 1969 de Nobelprijs voor economie won (die hij moest delen met de Noor Frisch), en Ni co Tinbergen die in 1973 de No belprijs voor medicijnen en psy chologie kreeg (die hij moest de len met de Oostenrijker Frisch - toevallig ook broers? en diens landgenoot Lorenz). De eerste stukken van Karei van het Reve (1921) verschenen in het communistische dagblad De Tri bune onder de schuilnaam Karei Beton (hij woonde in Betondorp, vandaar). Ze gingen over een kampeertocht en hij was toen 11 jaar. Twee jaar later vertaalde hij (uit het Duits) het eerste boek van de Rus Paustovski, die in middels met vier delen in de serie Privé Domein" is vertegenwoor digd. Vroeg begonnen, laat be kroond dus, al won hij eerder de Nijhoffprijs (voor vertalingen), de Lucas Oomsprijs, en niet de Van der Hoogtprijs (zoals hij zich door de telefoon meende te herinneren), maar de Dr. Wij- naendts Franckenprijs. Uit de naamsverwisseling blijkt wel dat hij, zoals een „honnete homme" betaamt, niet erg prijsbewust is. Zelf ondergraaft hij die indruk een fatsoenlijk man" te zijn in zijn meest recente publicatie in het Hollands Maandblad, waar van ik dit fragment citeer: ,£)e held van Tsjechovs „Vervelen de geschiedenis" zegt van zich zelf ten bewijze dat hij een fat soenlijk man is: „tic heb me nooit met literatuur en met politiek be moeid, geen populariteit gezocht in polemiek met ignoranten, geen toespraken gehouden op diners en op begrafenissen van colle ga's. Al die dingen heb ik ge daan". Zelf durft Karei van het Reve niets van zijn eigen werk te herlezen, op een paar stukken na, die hij mijexclusief voor onze bladen, heeft willen onthullen. Ten eerse is dat de dialoog getiteld „Be staat er een literatuurweten schap?" in de bundel Een dag uit het leven van de reuzenkoes koes", en ten tweede het stuk An nie get your gun" in de bundel Lenin heeft echt bestaan". Van deze stukken zegt hij, dat hij ze nog wel eens een keer terugleest Laat ik, om deze nieuwe P. C. Hooftprijswinnaar te eren. iets citeren uit het eerstgenoemde stuk, waarin hij zegt dat litera tuurwetenschap niet bestaat, om dat er geen beweringen in wor den gedaan waarvan men kan zeggen: ei, dat is interessant. Als voorbeeld noemt hij dan: „Het is bijvoorbeeld heel interes sant om bij Nabokov te lezen dat in .Anna Karenina" de auteur een heel jaar heeft verdonkere maand uit het leven van Levin en Kitty. Dat was mij bij de lektuur niet opgevallen, maar toen ik het nakeek bleek inderdaad dat ge rekend van de ene reeks gebeurte nissen waarin het paar Levin- Kitty gelijktijdig optreedt met het paar Anna-Vronski naar de laaste reeks gebeurtenissen waarin dat het geval is er in het leven van Levin en Kitty een jaar minder verlopen is dan in het le ven van Anna en Vronski Toen ik dit weer eens teruglas dacht ik hetzelfde als toen ik hel voor de eerste keer las hë, wat merkwaardig, dat is inderdaad heel curieus en interessant, ik ga binnenkort eens nalezen hoe dat in elkaar zit! Maar heb ik dat toen ook gedaan? Nee hoor, glad vergeten, denk ik. Ik beloof u dat ik het alsnog zal doen, en er hier dan verslag van zal uitbrengen, voordat op 19 mei de P. C Hooft prijs aan Karei van het Ree wordt uitgereikt! Nog maar enkele maanden na dat de Luxemburger Gaston Thorn, de voorzitter van de Europèse Commissie (het da gelijks bestuur van de Euro pese Gemeenschap) de lid staten had opgeroepen „de grondslagen te leggen voor het Europa van de tweede ge neratie", kwam diezelfde Thorn in zijn nieuwjaarstoe spraak in februari jl. voor het Europese Parlement tot som bere ontboezemingen. „De Gemeenschap is in gevaar. Haar interne samenhang wordt bedreigd door de eco nomische crisis. De oude de monen van het protectionis me steken weer de kop op en de illusie verbreidt zich dat het heil kan worden ver wacht van het terugvallen op zichzelf', aldus Thorn op 16 februari in Straatsburg. Veel bereikt Die drang van de lidstaten naar nationale beschermende maatregelen ten nadele van de gemeenschappelijke Eu ropese markt betekent werk voor de Nederlandse Europe se commissaris Frans And- riessen. Hij heeft de zorg voor de eerlijke concurrentie bin nen de Gemeenschap en hoe slechter het economisch gaat, hoe drukker hij het krijgt. Want als er een positieve kant aan de Europese samenwer king in deze moeilijke tijden zit, is het wel de mogelijkheid om dat protectionisme tegen te gaan. De Europese Commissie kan via het Europese Gerechts hof maatregelen nemen te gen landen die de eigen in dustrie of de landbouw te veel steun geven, en dat ge beurt dan ook. Andriessen er kent de sombere vooruitzich ten in de Gemeenschap, maar, zo zegt hij: „Je moet niet al te defaitistisch wor den. Er is de afgelopen 25 jaar veel bereikt. De gemeen schappelijke handelspolitiek, het buitenlands beleid, de ontwikkelingshulp, de land bouwmarkt, niemand wil daar meer van af'. Het is waar, er is het nodige be reikt en zeker de landbouw is een successtory, een terrein waar werkelijke Europese eenwording tot stand kwam. Maar evenzeer ligt daar de kern van veel problemen. De landbouwmarkt slokt ruim 60 procent van de Europese begroting op en er zijn lan den, met name Groot-Brit- tannië, die daar veel aan beta len en weinig van profiteren. Onder het simpele motto „ik wil mijn geld terug" voert de Britse regering-Thatcher nu al jaren een soort guerrilla in Brussel om een andere verde ling van lusten en lasten in Europa tot stand te brengen. Oplossing De oplossing: minder uitgeven aan de landbouw zodat er Zuidmolukkers eisen vau KRO rectificatie ROTTERDAM (ANP) - Het lande lijk comité Zuid-Molukken (LAC) wil dat de KRO achteraf een passage uit de recente docu mentaire over de Molukse acties in 1977 en 1978, in Drenthe recht zet. In de documentaire wordt volgens het LAC ten onrechte gesteld dat de op Jaxa gelegerde KNIL-Molukkers in 1950 naar Nederland wilden. In een brief aan de KRO. waarin het verzoek om rectificatie wordt gedaan, staat dat de feitelijke toedracht anders is geweest. De Molukse KNIL-militairen wilden in werkelijkheid demobiliseren in de Zuid-Molukken, en niet, zo als Nederland heeft overwogen, op Java De rechter verbood daarop elke demobilisatie in door Indonesië bezet gebied, waarop de Nederlandse regering de Molukkers 'voor tijdelijk' naar ons land overbracht. meer geld is voor het sociaal en regionaal beleid waar Groot-Brittannië belang bij heeft, komt niet van de grond. De landbouwlanden, waaronder Nederland, verde digen hun belangen doeltref fend. De tweede mogelijk heid: meer geld van de natio nale naar de Europese begro ting om dat andere beleid te financieren, heeft ook al wei nig kans. De lidstaten heb ben grote financiële proble men, er schiet nergens geld over om de Europese machi ne, zoals vroeger wel kon, wat te smeren. „Iedereen houdt momenteel de knip op de beurs, de zaak zit daardoor overal vast", zegt een Euro pese diplomaat. Resultaat: ministerraad na mi nisterraad, Europese top na top, wordt de oplossing van deze problemen verder voor uitgeschoven. Besluiten val len er niet, omdat de minis terraad het niet eens kan wor den en alleen bij unanimiteit beslist. En omdat noch de Europese Commissie, laat staan het Europese Parle ment de macht en bevoegd heden hebben om deze im passe te doorbreken. Wie heeft die macht dan wel? Velen in Europa geloven dat het weer beter zal gaan als de Europese burgers, de kiezers, het ideaal van de Europese samenwerking weer steunen. Want de kiezer kan druk uit oefenen op de nationale par lementen, en die kunnen op hun beurt de nationale rege ringen bewegen om werkelijk wat van Europa te maken. Die druk ontbreekt momenteel. Andriessen: „Als de parlementen al onvol doende druk op de regerin gen uitoefenen, wat kun je dan van die regeringen ver wachten? Die hebben toch al de neiging meer met de pro blemen van vandaag dan die van morgen bezig te zijn". Kracht Dat Europese elan was in de ja ren na de oorlog zeker wel aanwezig. Europa werd ge maakt door een aantal krach tige politici met vooruitzien de blik, maar die wisten zich in ieder geval door een actie ve publieke opinie gesteund. Zeker onder de jongeren, die soms zelfs gewelddadige de monstraties voor Europa hielden. Kom daar nu nog maar eens om. Er waren ook goede redenen voor de Euro pese samenwerking. De wens na de Tweede Wereldoorlog van het „dit nooit weer", de noodzaak om Duitsland in Europees verband op te ne men en het niet als verliezer te vernederen. Met behulp van Amerikaanse financiële steun, het Marshall-plan en onder druk van de toenemen de Oost-West-confrontatie kwam de Westeuropese sa menwerking op gang. Toch kende ook die begintijd al zijn mislukkingen. Het ideaal van een werkelijk geinte- greerd politiek en militair Europa, de Verenigde Staten van Europa, werd niet gerea liseerd. Talrijke aanzetten daartoe werden gedaan, de Raad van Europa, de Europe se defensiegemeenschap, maar die pogingen werden uiteindelijk geblokkeerd door de onwil of het onver mogen in verschillende Euro pese landen om werkelijk na tionale bevoegdheden over te hevelen naar het Europese niveau. Na die mislukking van het politieke boven-na- tionale Europa, werd alles in het werk gezet om in ieder geval het economische Euro pa te realiseren, in de veron derstelling dat de politiek dan vanzelf wel zou volgen. Het fundament werd in 1951 de oprichting van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, duidelijk bedoeld om eenzijdige Duitse avonturen voor de toekomst te verhin deren door Europese contro le over kolen en staal, de ba sis voor de oorlogsindustrie in die tijd. Zes jaar later volg de de uitbreiding tot de Euro pese Economische Gemeen schap. De Gaulle Het probleem van al of met overdracht van nationale be voegdheden naar Europa bleef echter door de jaren heen het kernpunt van de Eu ropese discussie. In 1965 ont stond daarover een crisis waarin de Franse president De Gaulle op zijn nationale strepen ging staan, acht maanden een „lege-stoelpoli- tiek" voerde en weigerde in die tijd aan het Europese overleg deel te nemen. In 1966 werd de zaak beslecht met het zogenaamde Ak koord van Luxemburg, wat tot op de dag van vandaag de verdere Europese eenwor ding heeft gefrustreerd. In de praktijk betekent het ak koord namelijk dat de EG- lidstaten (inmiddels met de toetreding van Groot-Brittan- më, Ierland, Denemarken en Griekenland tot tien uitge groeid) alleen maar besluiten nemen als iedereen het eens is. De mogelijkheid om met meerderheidsbesluiten lan den in het Europese gareel te dwingen wordt nauwelijks gebruikt en dat leidt tot een tergend gebrek aan be sluitvaardigheid. Europarlementariër van het eerste uur Sjouke Jonker: „1966 was een cruciaal mo ment. De Europese landen konden het toen niet eens worden over het politieke dak boven Europa, en zijn toen maar in de techniek ge doken. Er is sindsdien van al les geregeld, maar over de grote politieke en economi sche vraagstukken is de im passe ontstaan". Het elan van die eerste jaren is verdwenen, de publieke opi nie is nauwelijks geinteres- serd en lijkt met verveling kennis te nemen van alle hele en halve crises die tegen woordig het gezicht van Eu ropa bepalen. Een belangrij ke reden daarvoor is het feit dat Europa voor de grootste problemen van vandaag ei genlijk weinig betekent. Werkloosheid De werkloosheid is tot boven de tien miljoen gestegen, de economie zakt in elkaar, de oplossingen die de lidstaten Vredeling ...identiteit... daarvoor zoeken lopen sterk uiteen, maar als je vraagt wat Europa voor de werklozen kan doen, krijg je als ant woord, zoals commissaris Andriessen toegeeft: „In de huidige constellatie heel wei nig. De lidstaten hebben wei nig van hun economische en sociale bevoegdheden aan Europa overgedragen. Zo lang de lidstaten zelf primair de verantwoordelijkheid ble ven dragen voor kernzaken zoals het werkgelegenheids beleid, zal de belangstelling van de kiezer zich nationaal blijven richten", aldus And- Het zou volgens Andnessen al mooi zijn indien de lidstaten, voordat ze beslissingen ne men over hun banenplannen etc., eerst eens de koppen by elkaar staken om te voorko men dat ze elkaar nog tegen werken ook. „Dat zou mor gen al kunnen", aldus And riessen. Maar het gebeurt niet, de landen zien Europa op dat vlak nauwelijks staan en in de discussie over bij voorbeeld het banenplan van Den Uyl heeft niemand ge vraagd naar de Europese in valshoek. Nu het economische Europa stagneert, lijkt de geschiede nis zich te gaan herhalen. Mislukte eerst de politieke eenwording en werd toen het Europese heil van de econo mische samenwerking ver wacht, nu worden de rollen weer omgedraaid. De draad die brak bij de afwyzing van de Europese defensiege meenschap in 1954, wordt nu weer opgepakt. Vanuit alle hoeken en gaten in Europa valt de laatste maanden een zelfde geluid te vernemen. Veiligheid Er moeten nieuwe initiatieven komen om de politieke sa menwerking verder te hel pen, Europa kan niet verder als ook niet over de veilig heid (tot nu toe het domein van de NAVO) gepraat kan ADVERTENTIE worden. Het is geen nieuw geluid. Nederlandse politici als Vredeling en Van Mierlo (de huidige minister van de fensie) betogen al jarenlang dat Europa zonder eigen vei ligheidsbeleid (wel of niet in nauwe samenwerking met de Verenigde Staten) nooit een eigen gezicht, een eigen iden titeit kan krijgen die de Euro pese kiezers zal aanspreken en de motor van de eenwor ding weer op gang kan krij gen. „Ik geloof dat het voor Europa min of meer rampza lig is. dat het zich moet gaan vormen in een periode dat de veiligheid, het meest existen tiële instinct van de mensen, al geregeld is binnen de NA VO". zei Van Mierlo in 1976 Dat idee heeft nu brede aan hang gekregen, nog extra ge stimuleerd door het voor Eu ropa verontrustend harde be leid van de Amerikaanse pre sident Reagan tegenover de Sowjet-Unie. Ook in de jaren '50 drong de Oost-West-te- genstelhng de Europeanen dichter op elkaar, maar toen was Stalin de grote boosdoe ner. De Belgische politicus Spaak merkte eens ironisch op dat Stalin eigenlyk een standbeeld verdiende we gens zijn verdiensten voor de Europese eenwording. Zo re denerend kan daar binnen kort misschien een voor Rea gan naast worden gezet. Ook commissaris Andriessen ondersteunt de stelling dat handelspolitiek, buitenland se politiek en veiligheidsbe leid zo met elkaar verweven zijn, dat Europese samenwer king op het ene vlak niet ver der kan als die op het andere vlak stagneert. Andnessen erkent het risico dat met de introductie van het veilig heidsbeleid in de Europese discussie er even zoveel nieu we meningsverschillen kun nen ontstaan. „Het probleem is echter met dat er nieuwe complicaties kunnen optre den. maar dat men op andere terreinen met verder komt als de veiligheidspolitiek er buiten wordt gelaten", zegt Andnessen. Rommelen En zo wordt er nu binnen Euro pa druk gepraat over ver schillende initiatieven in de ze richting, waarvan wel het meest bekende dat van de ministers van buitenlandse zaken van Duitsland en Ita lië: Genscher en Colombo. Op de komende Europese toppen staat het initiatief met hoofdletters op de agenda, maar sommige zeer ervaren waarnemers in Brussel ver wachten daar toch weinig van vooralsnog. „Het blyft rommelen in de marge. De landen zyn momenteel zo m beslag genomen door hun na tionale problemen, dat nie mand meer tijd heeft voor Europa. Men wil best een middagje in Brussel komen praten, maar er blyft gewoon onvoldoende energie over om echt naar Europese oplos singen te zoeken", zegt een Brusselse topdiplomaat Het Europese perspectief by het 25-jang bestaan is daar om mager. Het zal moeite ge noeg kosten om hetgeen be reikt is te behouden, en grote politieke doorbraken naar de Europese eenwording zijn voorlopig nog niet te ver wachten. Zolang de economi sche crisis voortduurt, blijft het aanmodderen met Euro pa. AMSTERDAM (GPD) - Een breed front van organisaties van kunst en cultuur voert in tensief overleg om te komen tot een gezamenlijk actiepro gramma tegen de bezuinigin gen in die sector. De acties zijn bedoeld als demonstratie naar de Nederlandse bevol king toe. Ze zullen uitleg ge ven over de, zoals de organi saties zegen, rampzalige ge volgen die het huidige beleid van alle overheden heeft voor het totale Nederlandse kunst leven. Dit blijkt uit een be richt dat de Kunstenbond FNV heeft verspreid. Naar schatting van de betrok ken organisaties zal een vier de deel van alle voorzienin gen voor kunst en kunstzin nige vorming eind 1983 zyn verdwenen. In de laatste week van april en de eerste week van mei zul len er acties worden gevoerd, waarvan de motto's zijn: "Laat de kunst niet van je brood eten!" en "Samen thuis, want uit kan niet meer". De beide actieweken, op lokaal en regionaal niveau, monden op 8 tn 9 mei uit in een cen trale manifestatie. In de showrooms bij Ico/Athibu staat de keuken van üw keuze. ToegwpM op iw «omb presenteren wij hier vele klasse-keu kens die even funktioneel als smaakvol zyn ingericht. Kompleet met inbouw- apparatuur en tegels voor /loer en wand. Ook voor uw specifieke wensen staan wij klaar om in ons verkoop centrum uw keuken-op-maat te ontwerpen die ook qua pnjs voldoet aan uw budget Showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 uur, donderdagavond 7 9 uur. zaterdag 9.30 1.30 uur of na afspraak ook 's avonds. Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden Tel. 071 141741

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17