Nederlaag biedt perspectief Jack de Heer vernedert Zwitsers: 6—1 Van Bracht krijgt loon van de angst Ruud Krol mag blijven na geslaagd optreden in Glasgow "Beste Johan WOENSDAG 24 MAART 1982 PORTO (ANP) - Rini van Bracht heeft gisteren de Europese titel strijd driebanden geopend met een overbodige nederlaag. Door een te behoedzame aanpak kwam de Waalwijker in Porto in zijn partij tegen Dieter Muller vier caramboles te kort: 56-60. Het verlies was dubbel pijnlijk, omdat het duel door de verdedigen de instelling van beide spelers ontaardde in een ware carotte- slag, die pas na tachtig beurten beëindigd werd. Rini van Bracht incasseerde in zijn treffen tegen Dieter Maller het loon van de angst. In plaats van de Westduitser met open vizier te bestrijden, stelde hij zich zeer behoudend op. Als excuus voerde hij het materiaal aan: „Ik moest mij forceren. Daardoor werd mijn afstoot onzuiver. Om dat te compenseren moest ik meer verdedigend spelen dan ik gewoonlijk doe". Materiaaltechnisch viel er op de drie tafels in de herensociëteit van Porto veel aan te merken. Aflopende tafels, trage lakens en een onberekenbare bandafslag deden een zware aanslag op de veerkracht van alle spelers. Het zou echter te ver voeren de nederlaag van Van Bracht uitslui tend aan deze handicap te wijten. Daarvoor speelde hij te steriel en toonde hij een opvallend tekort aan initiatief. Het gebrek aan flair brak Van Bracht in de nerveuze slotfase lelijk op. Halverwe ge (30-27 in 35 beurten) leek er nog niets aan de hand, al werd toen al zichtbaar dat een redelijk moyenne niet in het verschiet lag. In de tweede helft verkrampte Van Bracht merkbaar. Hoewel Müller zeker geen grootse indruk maakte, kroop de Bra bander uit angst voor het onbetrouwbare materiaal meer en meer in de verdediging. In elk stootbeeld zag hij spoken, wat zijn produktiviteit danig afremde. Omdat Müller eveneens ern stige scoringsmoeilijkheden had, kreeg het eindspel veel weg van een loterij, waarin de Westduitser tenslotte de gelukkigste speler was en Van Bracht hoofdschuddend met de brokken bleef zitten. In een enerverende partij versloeg de Belg Raymond Ceulemans zijn landgenoot Ludo Dielis met 60-57. Dielis had in de nabeurt een goede kans nog gelijk te komen met Ceulemans, die hem halverwege op een flinke achterstand had gezet. Stug volhou dend kroop Dielis tegen het einde steeds iets dichterbij, maar de grootmeester in de biljartsport hield hem, al was het slechts door de onzuiverheid waarmee Dielis de 58e carambole miste, achter zich. Voorts won Schertz van de Zwitser Guyst en ver sloeg de Italiaan Zanetti de Zweed Blomdahl. Leo Koopmans zorgt voor de inleiding van het doelpuntenfestijn. De Zwitserse ijshockeyers Jong Oranje dankt Koolhof WREXHAM (ANP) - Dank zij twee treffers van Jurrie Koolhof heeft Jong Oranje een 2-2 gelijkspel behaald tegen Jong Wales. Voor de rust stonden de Nederlandse voetballers nog met 1-2 voor. In samenwerking met Spartaan Re- né van der Gijp had de onlangs naar PSV getransfereerde Kool hof al voor een 0-1 voorsprong gezorgd. Vijf minuten later scoorde Davies de gelijkmaker. Op slag van rust besloot Koolhof tot een solo, die uiteindelijk de twee treffer van Oranje tot ge volg had. Het gelijkmakende doelpunt in de tweede helft kwam op naam van de Twente naar Rutten. die goalie Storm te gen z'n bedoeling in passeerde. KLAGENFURT (ANP) - Het huilen stond de Zwitserse coach Lasse Lilja nader dan het lachen. De nederlaag van zijn ploeg tegen de Nederlandse ijshockeyers was hard aangekomen. Lilja trachtte het teleurstellende spel van zijn team nog wel te rechtvaardigen, maar zijn betoog miste overtuiging. i deze Zweed om met Zwitserland wereldkam pioen der B-landen te worden, is op niets uitgelopen. Door de ne derlaag tegen Nederland (1-6) is Zwitserland ernstig in de proble men gekomen. De cynische op merkingen aan het adres van zijn collega's hadden Lilja niet al te populair gemaakt en in Klagen- furt is dan ook leedvermaak te bespeuren nu zijn ploeg er zo weinig van terecht brengt. Nederland gaat naarmate het toer nooi vordert steeds beter draai en. Niet dat er plotseling zulk voortreffelijk ijshockey op de Oostenrijkse vloer wordt gelegd, maar het oude élan GLASGOW (GPD) - Ruud Krol mag blijven. De vandaag 33 jaar gewor den vedette van Napoli dreigde door bondscoach Kees Rijvers de VUT ingestuurd te worden. Verlenging van het dienstverband behoorde slechts tot de mogelijkheden als hij laatste man wenste te spelen zoals de Brabander dat vanaf heden wil zien. r>r> GLASGOW (GPD) - Bonds coach Kees Rijvers heeft na de wedstrijd tegen de Schot ten de brief vrijgegeven die hij vrijdag aan Johan Cruijff heeft geschreven. „Beste Jo han", pent de verantwoorde lijke leider van de voetbal bond, „gisteren heb ik je af schrijving voor de wedstrijd van 23 maart tegen Schotland ontvangen. Deze afschrijving spijt me ontzettend. Tevens sta ik er van te kijken dat elke motivatie voor deze beslis sing ontbreekt". De brief gaat verder: „In het te levisie-interview met Hans Kraay van afgelopen woens dag zeg je daarentegen wel dat we een fijn voetbalcon tact hebben gehad voor de wedstrijd tegen Frankrijk in Rotterdam, waarvoor mijn hartelijke dank. In hetzelfde interview geef je een uiteen zetting omtrent de toenmali ge kledingproblemen die mijns inziens onjuist is. De feitelijke gegevens die je daarbij naar voren brengt wa ren mij volstrekt onbekend op het moment dat ik je defi nitief had uitgenodigd voor de selectie van zestien. Je spreekt van „een KNVB-offi- cial", die vooraf op de hoogte zou zijn geweest van een en ander en mijn vraag aan jou luidt: „wie is de bedoelde of ficial?". „Overigens ben ik van me ning", zo vervolgt Rijvers, „dat het correcter zou zijn ge weest wanneer jij mij destijds in een vroeger stadium per soonlijk op de hoogte had ge steld van deze problemen. Verder ken je mijn bereid heid om mee te willen mer ken aan eventuele oplossin gen hiervoor". „Indien voetbaltechnische overwegingen aan je afschrij ving van gisteren ten grond slag liggen dan moet ik je te leurstellen. Hoewel ik je ver langens begrijp wil ik pas na de zomer aan technische voorwaarden aandacht beste den. Wat de organisatorische voorwaarden aangaat herhaal ik hier mijn vroegere stand punt dat zoiets langere ter mijnwerk betreft. Tot slot verzoek ik je de uitnodiging voor Schotland alsnog te ac cepteren. Ik houd je plaats in de groep vrij tot zondag avond 21 maart, 20.00 uur" „Mocht je antwoord op dit ver zoek negatief uitvallen of mocht ik voor de vermelde tijd niets van je vernemen dan beschouw ik de moge lijkheden als uitgeput. Verze ker je dat ik je dan verder met rust zal laten". Niet mijlenver achter voorstopper en vleugelverdediger steekjes oprapen, maar daadwerkelijk bijdragen aan het voetbalgebeu- ren. Het duel niet uit de weg gaan, opschuiven naar het mid denveld, dat was de dwingende eis die meegegeven werd aan de aanvoerder van het Nederlands elftal. En die opdracht werd voor 71.000 toeschouwers in het Schotse Hampden Park, waar Nederland in een aardig potje met 2-1 verloor, tot tevredenheid volbracht. De pensionering van Krol leek ove rigens na een half uur spelen ze ker, want het furieus gestarte Schotse voetbalteam legde in die openingsfase het leer achter doelman Hans van Breukelen. „Poe, dat wordt nog wat", mij merde de FC Utrecht-doelman tussen de palen nadat eerst Frank Gray uit een strafschop en negen minuten later Kenny Dalglish hem naar het net stuur de. Een desastreuze ontwikke ling dreigde voor Oranje, en vooral voor Krol, die er niet in slaagde de defensie te organise ren. Opschuiven, duel aangaan. Mooie woorden, maar het enige dat gold in het eerste half uur was: overleven. Maar het Nederlands elftal en zijn aanvoerder slaagden. Nog voor de rust scoorde Willem Kieft zijn eerste goal voor Oranje en had scheidsrechter Courtney (Enge land) niet ten onrechte een goal van John Metgod afgekeurd dan was halverwege de zaak in even wicht geweest. Rijkaard, Spel- bos en Muhren hadden na de pauze de gelegenheid de ver diende gelijkmaker aan te teke nen. Dat het niet lukte was van minder belang. Niet het resultaat telde in Glasgow. In de havenstad aan de Clyde diende de eerste stap gezet te worden door het nieuwe Oranje. Een mixture van ouderdom en jeugd, waarin de laatste groep nog duidelijk in de minderheid is, Kieft en Rijkaard als de expo nenten van Ajax' talentvolle lich ting, Hovenkamp en Krol als de veteranen en de rest hangend rond de gemiddelde leeftijd van 26 jaar. De bondscoach toonde zich tevre den over zijn troep, daarbij de onwennige eerste minuten bui ten beschouwing latend: „De overname van de Schotse aan vallers liep niet altijd even goed", oordeelde de bondscoach mild over Oranje's start. Het herstel werd ingeluid door de jongeren Rijkaard en Kieft, door de oudjes Hovenkamp en Krol, door de attent optredende Hans van Breukelen en door Simon Tahamata, de enige van de mid dengroep die verder een vol doende haalde. Rijvers gaat de weken voor de in terland tegen de Grieken op 14 april in Eindhoven op zoek naar een derde aanvaller, het is te ho pen dat hem niet ontgaan is dat er in de periode meer werk te doen is. De coach rrveet het opge vallen zijn dat Michel van de Korput niet de vleugelverdedi ger is die een opkomende actie kan bekronen met een knappe voorzet of een andere van voet balintelligentie getuigende voortzetting aandraagt. Omdat bij de opponent Archibald, Jor dan en Dalglish de neiging had den de rechterkant op te zoeken, kreeg de voor Torino spelende ex-Feyenoorder veel ruimte. Hij dook het gat in, maar bleek over een nog zwakkere voorzet te be schikken dan zijn legendarische voorganger Willem Suurbier. Rijvers had liever gezien dat Frank Rijkaard de ruimte aan de rech terkant opgevuld had. Hij deed het eenmaal, speelde twee tegen standers (Gray en Bett) uit en legde de bal zuiver op het hoofd van Kieft. Hij passeerde doelman Rough en bracht Oranje terug in de race (2-1). De Schotse doel man, sinds 1976 vaste keus, toon de zich overigens allerminst een sterke sluitpost. De plaats tussen de palen is dan ook een van Jock Steins grote zorgen zo kort voor de wereldkampioenschappen. Maar terug naar te problemen van Rijvers. Het middenveld, zonder twijfel. Rijkaard presteerde naar tevredenheid, brutaal, zonder ze- i en bereid een mannetje Kenny Dalglish heeft de bal over de uitgelopen Hans van Breukelen 'gelift' en zet Schotland op 2-0 uit te spelen. Opvallend alleen dat hij in de tweede helft toen Oranje opleefde, terugviel. Maar Rijkaard is een man voor de toe komst. Of Muhren, Metgod en Peters dat ook zijn is twijfelach tig. De linkermiddenvelder van Ipswich voetbalde opnieuw on opvallend, Metgod die bij AZ ge wend is libero te spelen had veel te veel moeite met omschakelen en liep wat verloren rond. Ten slotte Jan Peters die het zich vooral kan aantrekken als Rij vers opmerkt dat er te weinig dreiging van het Nederlands elf tal uitging. Een foute pass heeft de AZ-middenvelder niet afgele verd, maar dat was geen kunst, want hij beperkte de nsicofactor ADVERTENTIE De Katwijkse voetbalvereniging MVKV, uitkomend in de tweede klasse van de zaterdagafdeling, wil volgend jaar serieus aan de slag en zoekt daarom een ambitieuze TRAINER die op dinsdag en donderdag een talentvolle selectie zal moeten bezig houden en op zaterdag de begeleiding van het eerste elftal verzorgt. Geïnteresseerden, die wel gediplomeerd moeten zijn. dienen hun schrif telijke reactie (met referenties) voor 5 april 1982 te sturen aan: Fl. Wou ters, Venus 39, 2221 JG Katwijk twee jaar geleden in Galati de B- titel werd behaald is vrijwel te rug. Met die overtuiging is de ploeg ook tegen de superieur schaatsende Oostduitsers niet kansloos. De Oostduitse ploeg, vandaag tegenstander van Ne derland. is mentaal kwetsbaar gebleken en beschikt over twee doelverdedigers die het B-niveau niet halen. Waren het in de eerste wedstrijden slechts aanvoerder Van Wieren. Homburg. Wentink en niet te vergeten de bijna onpasseerbare doelman Lenssen die enigszins hun normale vorm benaderen, nu komen ook jonge spelers als Tijnagcl. Collard alsmede Berte- ling, Koopmans en Hille steeds beter tot hun recht. In het duel met Zwitserland had bondstrai- ner Gustav Bubnik Jack de Heer blijkbaar de vrije hand gegeven. Het was duidelijk dat deze snelle aanvaller op revanche uit was. Revanche op Lftja. die ook coach van de Zwitserse kampioen Aro- weken was De Heer, die komend seizoen weer in de Nederlandse competitie zal spelen, er by Aro- sa niet meer aan te pas gekomen. Lasse Lilja heeft het geweten. Nog nimmer speelde De Heer zo geïnspireerd. Hij offerde zich volledig op aan de ploeg, was niet uit op soli. Door zijn enorme vechtlust en inzet tilde hij het team over de nervositeit van het begin heen. Jack de Heer. zoe kend naar erkenning en klagend dat Bubnik hem die erkenning niet gaf. mocht tegen Zwitser land, waarin tien van zijn oude clubgenoten spelen, voluit gaan. In drie treffers van het halve do zijn had De Heer een belangrijk aandeel. Gustav Bubnik na afloop: "Dit hadden wij natuurlijk niet ver wacht. De stemming WU r 0 spannen, omdat de jongens goed hebben aangevoeld wat er op het spel stond. Dat was duidelijk in de eerste penode. Maar daarna hebben wy het spel volkomen beheerst". Scoreverloop 16.05 Leo Koopmans 1-0. 23 11 Larry van Wieren 2-0,27 45 Tony Collard 3-0, 34.21 Harry van Heumen 4-0. 39 28 Bnan de Bruyn 5-0, 40 53 Brian de Bruyn 6-0, 58.00 Jurg Eberle 6- 1 Stops Ted Lenssen (Ned) 29, Robert Meuwly (Zwi) 15. Olivier Anken (Zwi) 2 Strafminuten Nederland 30. Zwitserland 20 De stand na vier wedstrgden is tot nul. Peters heet de nieuwe lei der van het Oranje-in-de-steigers te zijn, nog nimmer heeft hij be wezen die taak aan te kunnen. Rijvers bouwt aan een elftal dat achterin de zoneverdediging moet hanteren, met drie midden velders en drie aanvallers. Kieft en Tahamata hebben op twee plaatsen een claim gelegd. Zeker nu gisteravond bewezen werd dat Rijvers ten onrechte geen ho ge pet op heeft van de kleine Mo- lukker. De coach bekende „Si mon is me alles meegevallen Hij liet meer zien dan ik in gedach ten had. Het is jammer dat hij niet meer steun kreeg vanuit het middenveld" En even later: „Had ik maar een derde aanval ler die net zo hard wilde werken als Simon". Daarmee duidelijk makend dat Tsch.u La lil plaats bij Neèrlands voetbalelite verder kan vergeten Oost-Duitsland 2 Polen I Nadariand 4. Oostenrijk 5. Roemenie 6 Zwitserland 7 China 8. Noorwegen 4-8 (34-14) 4-6 (22- 9l 4-4 (14-10) 4-4 (17-14) 4-4 (16-17) 4-2 (10-17) 4-2 (16-29) 4-2 (11-30) SPORTTOTO DEN HAAG - Van de drie sportprys- vragen van afgelopen week leverde al leen toto nr 11 een winnaar op Deze winnaar ontvangt een bruto bedrag van ruim 70 000 guMM D De uitslagen van de sportprysvragen nr 11 zyn: Lotto: Eerste prijs geen winnaar Van de eer ste prys gaat ecnvyfde deel (f140 406) als jackpot naar lotto nr 12 Van het res terende bedrag gaat f150 000 naar de tweede prijs van lotto nr 11 en het ver der overblijvende bedrag wordt gclyke- lyk verdeeld over de derde en vierde prys van lotto nr 11 Tweede prgs ze ven winnaars bruto f42 857 10 derde prys 226 winnaars bruto f 2 157,70. vier- de prys 7748 winnaar, f62.90, vgfde prys 105.832 winnaars f 5.00 Toto: Eerste prys: een winnaar bruto f70 177,20. tweede prys 64 winnaars f547.90, derde prgs 938 winnaars f93.40 Toto gelijk: Eerste prijs geen winnaar Van de eer ste prijs gaat f I 609 00 als jackpot naar toto gelijk nr 12 Het resterend, bedrag van f4 828,00 wordt verdeeld onder de lars van deze week Tweede prys een winnaar bruto f 2682.00, derde prys 55 winnaars f 126,70, vierde prys 1073 winnaars f 9,40 Cijfers pel Zes cijfers goed twee winnaars bruto f 160 000.00. vijf njfers goed (wee win naars bruto f 16.000.00. vier cijfers goed: 32 winnaars f 100 000.00. drie cij fers goed 302 wil

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11