C E"" \v cft <»"'i Hli (5rjj 0 J4 Gevraagd: een actieve, pientere, handige, accurate, flexibele, zelfstandige en paniekvaste secretaresse ZATERDAG 20 MAART 1982 PAGINA 21 De ideale secretaresse. Bestaat er 10 iemand? Keser Uitzendgroep deed onderzoek in acht Europese landen en vroeg aan een kleine 1504 werkgevers wat in hun ogen de ideale secretaresse is. De antwoorden waren heel verschillend. Sommigen geven de voorkeur aan een secretaresse met een universitaire opleiding (Denemarken, West-Duitsland). Weer anderen vinden discretie en betrouwbaarheid een vereiste (Frankrijk). "Er goed uitzien" staat in Groot-Britannle vrij hoog aangeschreven. Waaraan moet de directie-secretaresse in Nederland voldoen? Uit diverse gesprekken blijkt dat het van vak secretaresse - directie-secretaresse In het bijzonder - een keiharde baan is waarin een hoop inventiviteit, flexibiliteit, accuratesse, intelligentie en toch ook een tikje charme wordt vereist. Over het algemeen lijkt een 'doorgewinterde' secretaresse tevreden met haar baan. Maar hoe kijkt de buitenwereld er tegenaan? Een 'typisch vrouwelijk' beroep (één of twee uitzonderingen daargelaten), dat vooral aan cabaretiers, cartoonisten en moppentappers ongekende mogelijkheden biedt. "Vooroordelen", zeggen de secretaressen. "Alsof je niets anders doet dan koffie rondbrengen en planten water geven". Hoe zit het eigenlijk in die wereld, die voor velen de schijn heeft van glamour, geld en snelle zakenvrouwen? Hieronder gesprekken met mevrouw P.A. Kaarsgaren. PR-vrouw van de Nederlandse Vereniging van Directiesecretaressen; directeur H. de Grutter van het Haagse Instituut Schoevers met aan aantal cursisten en mevrouw H. Blewanus, directie-secretaresse bij Heineken in Zoeterw oude. Illustraties Julia Sztrmai 11 - i - 'Vta» "SCs/ A >9 I "Dat verhaal van Keser Uitzendgroep klopt na tuurlijk helemaal niet. Het is aan alle kanten onvolledig. Ik ben er niet tevreden over", zegt mevrouw Kaarsga ren van de NVD, de Ne derlandse Vereniging van Directiesecretares sen. "Er staat in dat een vrouw van boven de veertig niet flexibel ge noeg meer zou zijn om goed te functioneren als secretaresse. Dat is waanzin. Het tegendeel is waar". 'Directie-secretaresse is een baan waar je in moet groeien. Dat ben je niet zomaar. Erva ring is een heel belangrijk punt. Iemand die al wat lan ger meedraait heeft het nodi ge meegemaakt. Je hebt klappen op je kop gehad. En dat is nodig. Het is een kei hard vak". De NVD is een beroepsvereni ging met ongeveer vierhon derd leden en viert deze maand haar 12-jang bestaan. Eén van de voorwaarden om lid te kunnen worden van de NVD is. datje minstens twee jaar ervaring moet hebben als secretaresse van een direc teur of directieleden of een ander bestuursorgaan met beleidsbepalende bevoegd heden. De minimumleeftijd is 23 jaar. Wie niet aan deze voorwaarden voldoet, maar al wel als directie-secretares se werkzaam is kan adspi- rant-lid worden. Mond houden Is de NVD een soort vakbond? "Nee. zeker niet. Bij onze ver eniging staat het educatieve element voorop. Op de maan delijkse bijeenkomsten wor den lezingen gehouden. De onderwerpen liggen in het verlengde van ons vak. On langs hebben wij ook een le zing gehad over fusies, omdat zoiets op het ogenblik ontzet tend actueel is. Een paar keer per jaar organiseert de NVD ook gezelligheidsavonden. Gewoon om wat met elkaar te praten en ervaringen uit te wisselen". Waaraan moet iolgens u een se cretaresse voldoen? "Ze moet accuraat zijn, intelli gent, zelfstandig m flexibel Het is erg belangrijk, dat je je kunt aanpassen aan verschil lende situaties. Je moet ook integer zijn. Je zit als secreta resse natuurlijk overal met je neus bij. Je weet van de hoed en de rand Het is belangrijk dat je weet wanneer je je mond moet houden. Boven dien moet je prioriteiten kun nen stellen. Eerst de meest belangrijke zaken afhande len. Weten wat je nog even kunt laten liggen". Kan iemand zomaar secreta resse worden of moet je een speciale opleiding hebben ge had? "Is niet echt nodig. Bij een sol licitatie is het vaak een pré. Maar iemand kan ook hele maal van onder af aan begin nen en meegroeien, mee ont wikkelen. Het is eigenlijk een raar vak. Iedereen die drie woorden achter elkaar kan tikken kan zich secretaresse noemen. Wij zijn in feite on beschermd" "Ik zou zeggen, waarom niet? Het is natuulijk onzin dat een man niet hetzelfde werk zou kunnen doen. Vergelijk het eens met de broeders in een ziekenhuis. In het begin vond iedereen het eng en raar. Maar nu zijn ze volledig geac cepteerd. Ik zie het in de na bije toekomst nog niet gebeu ren. Het ligt aan het bedrijfs leven Een werkgever zal waarschijnlijk nu nog liever een vrouw als secretaresse hebben als het er op aan komt. Het heeft z'n tyd no dig". Vooroordelen De publieke opinie oner het vak secretaresse is niet altijd even gunstig. Het wordt wel een slaafse, onderdanige functie genoemd. Koffie serveren en plantjes water geven. Opzit ten en pootjes geven. "Ja. dan word ik vreselijk kwaad. Je moet voortdurend knokken tegen de vooroorde len Niet binnen mijn eigen werkkring, hoor. Maar de buitenwereld staat er bol van. Je werkt gewoon de hele dag keihard. Je bent zakelijk be zig Die frivoliteit is zo be trekkelijk. En er zyn van die kleine dingen, die horen ge woon bij je werk Als je baas een vergadering heeft is het toch helemaal niet erg om even een kop koffie te bren gen9 Planten water geven vind ik ook geen ramp Ik heb ze er zelf neergezet. Dus moet ik ze ook verzorgen" Mooi zijn, is dat een vereiste? Welnee Kyk. in ons werk ont moet je veel mensen Ik vind het niet meer dan beleefd, dat je er dan verzorgd uitziet. Je baas komt ook niet in een spijkerbroek. Het is gewoon een kwestie van omgangsvor men, meer met". Er zullen toch ook wel nadelen aan het beroep zitten? "Als directie-secretaresse heb je eigenlijk al een eindstation bereikt. Je kunt niet meer verder. Het gebeurt wel eens dat iemand een managers functie krijgt, of cheffin wordt op een personeelsafde ling. Maar over het algemeen Secretaress- e zijn U een vak waann je moet groeien zit je vast. Toch ligt het hele maal aan jezelf wat je er van maakt Je eigen inbreng is heel belangrijk Automatisch word je er meer bij betrok ken. Je kunt ervan maken wat je wilt Schoevers Het Haagse Instituut Schoe vers is het 'voorportaal' van de secretaressen In één of twee jaar tijd - al naar gelang de aard van de cursus - wor den er in een hoog tempo wgs- en vaardigheden inge stampt. De meisjes - en sinds kort ook enkele jon gens. die helaas niet by het gesprek konden zyn - werken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat om het be geerde papiertje te verkry gen De één jarige cursus leidt op tot secretaresse. De twee jarige heet de ESA, de Europese Secretaresse Aca demie. Directeur De Gruiter meent dat het een groot misverstand is te denken dat iemand kan worden opgeleid tot directie secretaresse "In dat vak moet je groeien Daar bestaat geen opleiding voor. Schoe vers geeft de meisjes alleen de basis die zy nodig hebben voor die baan De rest moet door ervaring worden aange leerd" De Europese secretaressen le ren by Schoevers o.a. - uiter aard - tikken, steno en cor respondentie in vier talen, se cretariaat^ prak tijk, commu nicatievakken en tekstver- werkende apparatuur in theorie "De praktyk leer je vanzelf', zegt De Gruiter Over het algemeen lijken de meisjes tevreden met de op leiding Hard werken, dat wel, maar dat schijnt ze niet te deren. Wat denken de aanstaande Eu ropese secretaressen van hun toekomstige baan9 "Dat je mooi moet zyn vinden wy belachelyk Dat zou heel triest zyn voor veel vrouwen. Verzorgd, oké Dat hoort by je werk Praktische intelli gentie is belangryk. omdat je op allerlei dingen moet kun nen inspelen En paniek- vast" 'Onmisbaarheid' U hier een veel gebruikte opmerking. Is dat zo belangrijk9 "Ja natuurlyk Maak jezelf on misbaar en je bent heel waar devol voor zo'n bedryf Het is natuurlyk betrekkelijk, maar je moet er wel naar streven" Mannen Sinds kort heeft de opleiding ook mannelyke cursisten Wat vinden jullie daarvan9 "Moedig Tussen al die meis jes. Die jongen zit daar toch maar. terwyl wy over masca ra zitten te praten", zegt een cursiste, die meteen door een collega op de vingers wordt getikt. "Wy praten met de he le dag over mascara". "Nou ja, het was maar een grapje" De meisjes vinden het heel goed. dat steeds meer jon gens besluiten deze opleiding te doen. "Het is een goede op leiding en waarom zouden mannen geen secretaresse kunnen worden9", ledereen is het erover eens dat ook een man de naam secretaresse moet dragen "Secretaris is uitemdelyk een heel andere functie". Hoe reageert de buitenwereld op jullie opleiding'' "Veel mensen vinden het raar Waarom je niet bent gaan stu deren, vragen ze dan". Een cursiste doet een bekentenis "De eerste maanden van de opleiding durfde ik niet met een tas van Schoevers over straat Ik had een tydje gestu deerd en had toch een beetje raar idee over de opleiding" Ze is daar inmiddels over heen De vooroordelen ten opzichte van het beroep vinden de cursisten geen probleem "Niet op reageren. Lena'", zegt iemand dan gaat het vanzelf over". Een andere cursiste beschul digt de media "Het ligt ei- genlyk aan jullie", zegt ze te gen my "Als jij een raar arti kei over ons schrijft, worden we weer in een hoekje ge drukt". Waf trekken jullie aan als je straks gaat solliciteren'' "Je moet het vooral niet over dryven Het beste is om iets aan te trekken, waann je je lekker voelt Dat hele opge tutte daar kyken ze toch doorheen. Dan zit je niet ge makkclyk Het belangrijks te is jezelf zyn By een sollicita tie. maar ook in je baan" Steun Er ligt een wereld van verschil tussen de cursisten van de Schoevers-opleiding en me vrouw H Blewanus, dirrvti. secretaresse by Heineken Jarenlange ervanng hebben haar het uiterlyk gegeven van een gedegen' secretares se Zacht en vnendelyk. maar zeer beslist, iemand waar je op kunt steunen In haar kantoor, waar geen pa pi.•[-!'« rt. ;;i over haar beroep "Organiseren, plannen, zorgen dat alles op rolletjes loopt Je bent er de hele dag mee be zig Bang zyn dat je iets ver gert Ik vind het myn belang rykste taak om ervoor te zor gen dat de dag voor myn baas zo 'genusloos' mogelyk ver loopt Dat betekent goede af spraken maken, hem niet in tijdnood laten komen, zorgen dat hy voor een vergadering alle stukken by zich heeft, te lefoontjes afhouden, belang ryke gesprekken juist voor rang geven". "Het is een drukke baan Je moet de hele dag geconcen treerd bezig zyn Er zyn na tuurlyk ook minder leuki klusjes Ik vergelyk dat altyd maar met een huishouden Ook daar moeten de kleine, onbelangrykc dingen gr beu ren. wil alles goed draaien "Heel belangryk is het om mee te denken met je baas Niet de dingen klakkeloos uitvoe ren Je moet er by zyn Je be trokken voelen Ik vind het echt een heel fVjn en plea eng beroep". Waf heb je nodig om een goede secretaresse te kunnen njn' "Je moet pienter zyn en han dig Geïnteresseerd zyn Graag willen werken Een grote dosi» intuïtie hebben, het kaf van het koren kunnen scheiden Takt". "Die conclusie van dat rapport als zouden werkgevers een jongere secretaresse prefere ren komt my vreemd voor Myn ervaring is dat juist een wat ouder iemand de voor keur geniet Waarschynlyk hebben ze daar loch meer «leun aan Je hebt meer erva nng Je bent een wat gelyk waardiger gesprekspartner" Verhouding "Ai die praatjes over hazen die een verhouding hebben met hun secretaresse geloof tk ei genlijk met Het ral wel eens stiekem voorkomen Maar over het algemeen is Neder land daar veel te zakelijk voor Myn ervanng op bui tenlandse congressen is dat de Nederlandse bazen de en» gen zyn die hun secretares sen mee uit eten durven te vragen Fransen zyn als de dood. dat men daar meteen iets van denkt Volgen» my is dat idee afkomstig uit de Ver enigde Staten De echtgeno te» zyn daar over het alge meen vreselijk jaloers Dan kryg je natuurtyk gauw tche ve ogen Maar hier is dat toch heel anders Bovendien kun nen dr meeste mannen ach dat met permitteren Wan neer zoiets bekend wordt, staat er te veel op het spel fs de functie van secretaresse een onderdanige baai»9 "Nee hoor Je moet wel eens koffie serveren en daar doen sommige mensen moeilijk over Maar wy houden ons voornamelyk met belangrij ker zaken l«ez:g i>oit heb ik eens in een boekje over aecre taressen geleren Schaam je niet om af en toe vervelende karweitjes te doen Zyn «gen vrouw doet thuis ook de af was' Zo is het toch9". "Secretaresse zyn is echt een vak waar Je In moet groeien Ik ben ook op een typekamer begonnen Soms hebben we hier wel eens meisje* van Schoevers. die denken dat re alles al weten Dat ta natuur lyk onzin Ik leer nog iedere dag De belangrijkste voor waarde voor een goede ver standhouding met je baat vind tk dat je hem moet kun nen respecteren Vinden dat hy zyn vak goed verstaat Voor een sufferd zou ik niet kunnen werken"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21