Eindelijk een goeie fiets voor329gulden Protestantenbond groeit Steeds meer vrouwen in hervormde kerkeraden V Vroege voorjaars voordeeltjes bij uw juwelier Van Kampenhout 1 AUTO - IT1EER I Denk eerst even na voordat u een huisdier neemt. Geestelijk leven PAGINA 16DO/ST Religieus ontmoetingsforummet grote vrijheid DONDERDAG 18 MAART 1982 De Nederlandse Protestan ten-Bond in ons land - opgericht in 1870, ruim 75 plaatselijke afdelingen mag zich verheugen over een groeiend ledental. Een opmerkelijke ontwik keling voor een religieuze groepering in deze tijd. Ouderling gezocht VOORHOUT - Zoals zoveel plaatselijke kerken zit ook de hervormde gemeente in Voor hout met het probleem om voor alle plaatsen in de ker kelijke colleges gegadigden te vinden. Vooral mensen die ouderling zouden willen wor den moet je tegenwoordig met een lantaarntje zoeken. Dia ken of Icerkvoogd gaat nog, maar als ouderling moet je bij de mensen op huisbezoek, en daarnaar solliciteert nie mand. De kerkeraad heeft het nu eens geprobeerd met een adverten tie in het kerkblad. Voordeel daarvan is, dat geïnteres seerden een ander zicht op dit ambt zouden kunnen krijgen en dat ze het misschien ook wel eens willen proberen. De tekst van de advertentie luidde: "Nog steeds gezocht: een ouder ling^). U hoeft er niet oud voor te zijn. Onderling kun nen samenwerken is wél ge wenst, maar dat is heel iets anders. 'Ouderling' klinkt 'zwaarder' dan het is. U stapt in een voortreffelijk team, en wie niet nauw van blik is, ziet vele perspectieven. Wie doet zijn best om ons te hel pen zoeken? Of, is er ook iemand die hier voor gevonden wil worden?" Belangstellenden kunnen zich wenden tot Wim Meijles, se cretaris van de kerkeraad, of dominee Ariadne Brokerhof. Dat was voor het hoofdbestuur aanleiding om in een bescheiden brochure de kenmerken van de ze open, ondogmatische geloofs gemeenschap nog eens op een rijtje te zetten. De NPB - met afdelingen, wat de ze omgeving betreft, in Leiden, Lisse, Sassenheim, Noordwijk en Woubrugge - maakt ook mel ding van een toenemende be langstelling voor de ontmoe tingsmogelijkheden die de bond onder zijn geestelijke dak heeft te bieden. Project-secretaris B. W. Wilmink over de groei: "In het algemeen wordt tegen woordig niet zo snel meer beslo ten om permanent lid te worden van een organisatie. Men kiest eerder voor een min of meer vrij blijvende belangstelling. Dat er steeds meer mensen naar onze samenkomsten en andere activi teiten komen, is dan ook een be langrijke aanwijzing". Een verklaring is wellicht, dat mensen die om bepaalde rede nen de band met hun kerk heb ben verbroken, toch religieus be trokken willen blijven. Maar dan in grote vrijheid en met nadruk op hun eigen verantwoordelijk heid. Het is de eerste doelstelling ide Protestantenbond om juist deze mensen geestelijk on derdak te bieden. Onze bond is nadrukkelijk geen kerkgenoot schap. Wel heeft hij van oudsher hechte banden met het vrijzinnig protestantisme". Overigens vindt de heer Wilmink de naam - Nederlandse Protes tantenbond nogal misleidend. De helft van het ledental is ook lid van een kerk - in het alge meen vrijzinnig of ondogmatisch -, maar de niet-kerkelijke leden komen uit velerlei godsdienstige richting, zoals het katholicisme, het joodse geloof, het religieuze humanisme en zelfs het hin doeïsme. Terwille van de herken baarheid wil men de oude naam toch maar handhaven. Persoonlijk Het NPB-herstellingsoord te Lage Vuursche. De landelijke voorzitter van de NPB, dr. J. Knoester, noemt in de brochure de bond een 'ontmoe ting sforum'. "Voor religieuze en culturele ontmoeting en dialoog, dienend in menselijkheid en in menselijke verbondenheid". NP B-ers ontkennen, dat er één groep zou zijn die zou kunnen be schikken over 'de waarheid'. Sa menbindend element is de per soonlijke geloofsbeleving, mét de overtuiging dat er naast de eigen B.W. Wilmink nadrukkelijk geen kerkgenoot schap... visie op 'het mysterie' gelijk waardige dndere persoonlijke vi sies zijn. De NPB (Nieuwe Gracht 27 - 3512 LC Utrecht) heeft een aantal dochter-stichtingen, die zijn wer kingssfeer veel groter maken dan het ledental zou doen ver moeden. De belangrijkste is wel de stichting 'Mens en Samenle ving', die drie herstellingsoorden exploiteert. Andere initiatieven zijn: recreatie- weken, kinder-vakantiekampen en de stichting 'Reiswerk' die dit jaar dertien reizen voor kleine groepen organiseert. In 1980 begon de Protestanten bond een eigen opleidingsinsti tuut. Dat zal dit jaar de eerste ge diplomeerden (veertien) van de tweejarige cursus catecheet voorganger/pastoraal werker af leveren. Zij zullen op deelwerk basis worden ingezet. Vijftien studenten, merendeels jongeren, z\jn inmiddels met de leergang 1982-1984 begonnen. Kardinaal Willebrands, bisschop Bluyssen en curiekardinaal Garrone, leden van de raad van de bijzondere synode der Nederlandse bisschop pen in Rome, zijn het erover eens, dat de moeilijkheden in de Neder landse kerkprovincie nog niet geheel zijn overwonnen. De raad was deze week in Rome bijeen. Hij werd ingesteld na de synode van de Nederlandse bisschoppen van januari 1980. Die synode was nodig om de problemen van de Rooms-Katholieke Kerk in ons land door te lichten. Het driemanschap is niet ontevreden over de ontwikke lingen daarna. Geest en beslissingen van de synode beginnen langzaam maar zeker door te werken, zo stelden zij, volgens de persdienst van het Vaticaan, 'naar alle tevredenheid' vast. Aan het eind van het beraad liet de paus zich uitvoerig over de gesprek ken inlichten. Die gingen ditmaal voornamelijk over de studies voor een herindeling van de bisdommen, de theologische hogescholen en s, de pastorale werkers en de Pauselijke Missiewerken. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Serooskerke (Schouwen) C. Bohjn Vlagt- wedde. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Delft (voor werk onder studerenden) kandidaat M. Hilhorst Amsterdam, naar Eindho ven J. C. Pennekamp Schiedam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Bedum P. J. Trimp Leerdam. Christelijke Gerefor meerde Kerken: bedankt voor Opperdoes W. Kok Capelle aan de IJs- sel. 'Youth for Christ Nederland' houdt van 26 tot 28 maart haar jaarlijkse nationale congres in 'De Bron' te Dalfsen. De afgevaardigden zullen het beleid bespreken en ook een plan voor organisatorische vernieuwing. Afscheid wordt genomen van de algemene directeur, dominee Pieter Boomsma, die weer gemeentepredikant (in Stiens) wordt. Karmelieten. De bijna acht eeuwen oude Orde der Karmelieten en de ruim vijf eeuwen oude Orde der Karmelietessen in Nederland gooien het roer om. Zij willen niet langer werken voor de maatschappelijke orde zoals die nu is, maar zich vooral inzetten voor armen en verdruk ten in eigen land en daarbuiten. De Nederlandse karmelieten op de Filippijnen, die meedeoen aan bevrijdingsbewegingen van boeren, vis sers en minderheidsgroepen, zijn hun ten voorbeeld geweest. De orde telt in ons land 251 leden, van wie er 53 op de Filippijnen werken. De vrouwelijke tak heeft rond 80 leden. In een nota, getiteld 'Onze naaste toekomst', zetten de karmelieten hun nieuwe opstelling uiteen. Karmelieten zijn actief onder buitenlandse arbeiders, in zielzorg, onder wijs, verpleging en opbouwwerk, en individueel ook in fabrieken en vakbondswerk en bij instellingen. Tussen 1976 en 1980 is het lijke aandeel in hervormde ker keraden gestegen van 18,5 tot 23.9 procent. Dat staat in een statistisch rapport van het In stituut voor sociaal-weten schappelijk onderzoek, studie en Advies (Den Haag) over de Nederlandse Hervormde Kerk. In 1976 was 19,9 procent van alle hervormde ouderlingen vrouw. Eind 1980 was dat 25,9. Van de ouderlingen-kerkvoogd was in 1976 5,2 procent vrouw, eind 1980 7,9 procent. Het percentage vrouwelijke diakenen steeg van 25 tot 31,1 procent. Men moet hierbij wel bedenken, dat in een aantal gemeenten de vrouw niet tot het ambt wordt toegelaten, zodat deze percenta ges in kerkeraden die wél de vrouw in het ambt kennen ge middeld hoger liggen. Eind 1980 had de Hervormde Kerk 2.775.000 leden. Daarvan was 31 k 32 procent belijdend lidmaat en 41,4 procent dooplid, terwijl 27 procent behoorde tot de 'overige hervormden'. 'Ove rigen' zijn hervormden die uit hervormde ouders zijn geboren maar zelf niet zijn gedoopt. Het hoogste aantal belijdende le den vindt men in de Waalse ge meenten (54,8), in Overijssel (40,4) en in Friesland (35). Het laagste aantal in Groningen (22,9), Drente (25,2) en Zuid-Hol land (27,4). Er werden in ons land in 1980 ruim 181.000 kinderen geboren. Daarvan werd bij de burgerlij ke stand 13,5 procent als her vormd aangegeven. In 1975 was dat nog 16,3 procent. In 1980 werden in de hervormde ge meenten 18.350 kinderen ge doopt. Dat is ruim 75 procent van de kinderen die bij de bur gerlijke stand als hervormd werden aangegeven. De kerkgang werd gemeten op twee zondagen in maart en op de eerste paasdag van 1981. Op de twee zondagen in maart bezocht 18,3 procent van alle hervorm den de diensten en met pasen 25,6 procent. Het percentage kerkgangers was het hoogst in Friesland (24,4, met pasen 31,4), Zuid-Holland (22, met pasen 27,3) en Overijssel (21,1, met pa sen 28,1). Het laagst in Drente (9,8, met pasen 15,2), Noord-Hol land (13,8 met pasen 19,6) en Groningen (14,7, met pasen 19,7). In 1980 werden 8500 huwelijken tussen twee hervormden gesloten, waarvan 55 procent kerkelijk werd ingezegend. Het aantal hu welijken tussen een hervormde en een gereformeerde was 3300 (73 procent in een hervormde kerk ingezegend) en tussen een her vormde en een rooms-katholiek 6200 (49 procent in een hervorm de kerk ingezegend). Het is de bedoeling, eind dit jaar een vijfjaren-rapport over de Heiyormde Kerk te laten ver schijnen. Aan de deze week ge publiceerde statistiek werkten 969 plaatselijke gemeenten mee. Dat is ruim 71 procent. Nu crocus- 0750 aanbieding Geelgouden ringen met wèèr die flonkerende zirconia Als crocuskoopje: 1 125,-v in 169. 99.- 129r 149.- Juwelier Horloger HET ANTWOORD OP DE "KRUIDENIERSFIETS" inklusief afleveringsbeurt, service-beurten en natuurlijk thuisbezorgd. Uw fietsenvakman presenteert u de langverwachte ALTRA-serie merkfietsen. Een TopFiets, samengesteld op basis van vele jaren ervaring en vakmanschap in de rijwielbranche. Het paradepaardie uit deze serie, de ALTRA-RÉP0NSE, is het antwoord op de zg "kruideniersfiets (een fiets die u voor een lage prijs op de hoek; bij de kruidenier kunt meenemen De ALTRA-kwaliteits onderdelen staan borg voor jarenlang intensiel fiets gebruik. Bovendien krijgt u van uw vakhandelaar 2 jaar lakgarantie en een levenslange garantie op frame en voorvork. Dat is een bewijs dat hij er volkomen achter staat Kom eens praten met de vakman over deze TopFiets voor weinig geld. en laat u deskundig voorlichten over de andere modellen uit deze stoere gebruikskollektie Hij weet waar het om gaat bij fietsen. Dét kan de kruidenier niet rn"" Vl\Tom W Walenkamp LEIDEN Turlnwfhl 8 - De Altra- Reponse is uitgevoerd AUTOBEDRIJF BROERTJES B.V. Sassenheim vraagt ADM. KRACHT m/v min. leeftijd 21 jaar voor al het voorkomende kantoorwerk w.o. boekhouding, facturering, werkplaatsadministratie, kasboek met dagkas en correspondentie. Interessant en afwisselend werk voor degene die dit zelfstandig kan verzorgen. Schriftelijke sollicitatie kunt u richten aan: Autobedrijf Broertjes b.v. Hoofdstraat 158-2171 BL Sassenheim I EEN BESTE A 1 1 OCCASIONAUTO NATUURLIJK HOGE RIJNDIJK 4 - LEIDEN - TÉL 071-125259 SUZUKI JEEPS SUZUKI - AUTO'S SUZUKI - BUSJES SUZUKI - COUPÉS SUZUKI - DEALER .Voor Caesar hebben we een heel speciaal vakantie-adres, ergens op de Vel uwe. Hel verzorgen van huisdieren heeft zijn leuke en lastige konten l'oor min htingen: hel de Dierenbescherming. In elk telefoonboek vindt u hel nummer. SIRE Publikatie aangeboden door dit blad ii werking met de Stichting Ideële Reelat

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 16