c Schotten bepalen straks het lot van Roy Jenkins Griekenland vreest leger van Turkije D Lezers schrijven Historische verkiezing belangrijk voor SDP-leider Eindelijk DONDERDAG 18 MAART 1982 Meningen Precies over een week zullen 39.000 Schotten een historische beslissing nemen. De kiezers van het district Hillhead, een wijk in de industriestad Glas gow. zullen op die dag bepalen of SDP-topman Roy Jenkins kan terugkomen in het Lagerhuis. Dit is de belangrijkste tussentijdse verkiezing sinds de oorlog, zeggen de Britse politici, en niet zonder reden. Want het gaat in Hillhead om veel meer dan Jenkins. Het gaat om de toekomst van de SDP, en zelfs om de aard van de volgende regering. De 61-jarige Jenkins is veruit de populairste politicus binnen de So ciaal Democratische Partij (SDP), de partij die een jaar geleden werd opgericht door een aantal Labour-poli- tici die het oneens was met de radicale koers van hun partij. De oprichting van de SDP bleek een gouden greep. Bij duizenden zijn in het afgelo pen jaar de ^eden toege stroomd. De ene na de andere Labour-politicus liep over, en lokale verkiezingen werden gewonnen alsof het niets De alliantie met de liberale par tij was een even gelukkige vondst. De Britse kiezers waardeerden dat wel, de geest van samenwerking en het enthousiasme dat deze coalitie uitstraalde. In de opi niepeilingen vloog de allian tie omhoog, tot in november zelfs het bepaald schokkende percentage van 50 werd ge haald. Maar toen. Toen begon het ge ruzie. SDP-aanhangers en li beralen in de regio gingen weinig frisse knokpartijen aan over de verdeling van de kiesdistricten. Immers, afge sproken was dat de meer dan 500 kiesdistricten in het land tussen beide partijen zouden worden opgedeeld. Maar hoe dat dan zou moeten, dat bleek een andere vraag. Districten met een grote aan hang voor de alliantie waren bij SDP en liberalen gelijke lijk in zwang. Districten met een massale Labour- of con servatieve aanhang, die wilde niemand. Commissies Er zijn nu verstandige commis sies aan het werk, en het zal allemaal best lukken met die verdeling voor over twee jaar algemene verkiezingen wor den gehouden, maar het ge kissebis heeft de alliantie geen goed gedaan. De opinie peilingen spreken boekde len. De alliantie heeft in de peilin gen een duikvlucht gemaakt, zoals men die hier sinds de Blitzkrieg niet meer heeft mogen waarnemen. De pei ling die op 12 maart in de Dai ly Star werd gepubliceerd, geeft de alliantie nog maar 27 procent, tegen Labour 33 en de Conservatieven 37. De enige man van wie wordt aangenomen dat hij de geest drift van het electoraat kan terugwinnen, heet Roy Jen kins. Afgezien van het feit dat hij in hoge mate over per soonlijk charisma beschikt, is hij ook de enige SDP-er die bij de liberalen wordt ver trouwd. Dit vertrouwen gaat zelfs zo ver Roy Jenkins: meeste regeerervaring. dat de liberale leider, David Steel, heeft gezegd voor Jen kins opzij te willen stappen, als de alliantie met een geza menlijk leider (en dus de ge zamenlijke kandidaat voor het premierschap) de verkie zingen zou ingaan. Alle andere prominente SDP- ers, zoals Shirley Williams, Bill Rodgers en David Owen, moeten dit vertrouwen van de coalitiegenoot ontberen. Het staat wel vast dat Steel, al vele jaren de eerste-prijswin- naar bij de verkiezing van de populairste politicus in het land, voor hen nooit zal wil len wijken. Dat zou, nog vóór de verkiezin gen, de spanning tussen de partners ongetwijfeld hoog doen oplopen, mogelijk een breuk ten gevolge hebben, en in elk geval tot groot stem menverlies leiden. Weinig zetels In het Britse verkiezingssys teem, het districtenstelsel, le vert een landelijk stemmen percentage van minder dan 32 procent een te verwaarlo zen aantal zetels op. Dat is de belangrijkste reden waarom de liberale partij, die wel eens een kwart van het Britse elec toraat achter zich heeft ge had, altijd maar weinig La gerhuiszetels heeft gehad. Samen met de SDP zou de par tij eindelijk de kans hebben in de regering te komen. Want zelfs al zou de alliantie met zeg maar een kwart van de zetels gaan strijken, dan nog zouden SDP plus libera len genoeg zetels hebben om Conservatieven en Labour van de meerderheid in het parlement af te houden. Er zou in dat geval onvermijde lijk een coalitieregering moe ten worden gevormd, en dat zou de verhoudingen in de Britse politiek blijvend ver anderen. Geen twee-partijen stelsel meer, maar drie partij en die met elkaar zullen moe ten onderhandelen. De kiezer is daar alleen maar bij gebaat. Maar dan moet het wonder van de alliantie nog wel geschie den en, zoals gezegd, dat hangt voor een belangrijk deel af van de verkiezing van Roy Jenkins. Niet alleen is hij de verbindende man tus sen SDP en liberalen, hij is ook de man met de meeste re geerervaring. Jenkins kwam in 1946 voor de Labour-partij in het Lager huis, en was onder meer mi nister van binnenlandse za ken (en een goede), en minis ter van financièn (dat deed hij niet minder goed). Boven dien was hij van 1977 tot be gin vorig jaar voorzitter van de Europese Commissie. Triest Het heeft iets triests dat een po liticus van zijn formaat nu de kiezers van Hillhead ertoe moet bewegen hem in het La gerhuis te helpen. Want al leen als lagerhuislid kan hij gekozen worden tot partijlei der, tot alliantieleider, tot kandidaat voor het premier schap. Jenkins móét Hillhead c digweg wel winnen. Want vo rig jaar verloor hij al de tus sentijdse verkiezing in het Noordengelse district War rington (zij het maar net. en op een moment dat de SDP nog lang niet z'n grootste po pulariteit in de peilingen had bereikt). Zou Jenkins nu Hillhead. waar van de lagerhuiszetel vacant kwam door het overlijden van een conservatieve politi cus, ook verliezen dan is voor hem geen derde kans meer weggelegd. In elk nieuw dis trict zou hij weggelachen worden, persoonlijk charis ma of niet. Het moet gezegd dat de kiezers van Hillhead tot nu toe wei nig hebben gedaan om Jen kins zich op zijn gemak te la ten voelen. In de peilingen hielden de kandidaten van de Conservatieve partij, Labour en de alliantie elkaar aanvan kelijk met nog geen 30 pro cent aardig in evenwicht, ter wijl de nieuwste peilingen Jenkins verder achteruit heb ben geplaatst. Alle kandidaten slaan met angst de verrichtingen van de kandidaat van de Schotse Nationale Partij (SNP) gade, die weliswaar nooit voldoen de stemmen kan halen om gekozen te worden, maar toch wel elk van de drie van de overwinning kan afhou den. Schot Niet alleen de SNP-man, maar ook die van de Conservatie ven en Labour laten in de in middels uitgebroken verkie zingsstrijd geen gelegenheid voorbijgaan om Jenkins in te peperen, dat hij niet uit Hill head komt. erger, niet eens een Schot is. Jenkins komt uit Wales, en de regionale tegenstellingen en nationalistische gevoelens in het Verenigd Koninkrijk zijn nog wel zodanig, dat het als onfatsoenlijk wordt be schouwd kandidaat te staan in een district waarmee men geen binding heeft. En dus moet Jenkins nu tal van verklaringen geven, waarin hjj uitlegt weliswaar geen Schot te zijn, maar toch veel begrip voor de Schotse zaak te hebben, ja, zelfs altijd voorstander is geweest van regionale autonomie. En dus gaat deze gelouterde politicus, die er zo ongeveer in z'n eentje voor heeft ge zorgd dat Groot-Brittannie in de EG kwam, nu de huizen van Hillhead langs om er kie zershanden te schudden. Zo als gezegd, het heeft z'n tragi sche dimensie. Alle SDP-ers van enige naam en David Steel zijn opge trommeld om Jenkins' cam pagne te ondersteunen. De kiezers van Hillhead (overwe gend behorend tot de gegoe de middengroepen) kunnen zo langzamerhand niet meer naar de pub lopen zonder een bekende politicus tegen te komen. Maar er staat ook veel op het spel. Zoals het grote gokbu- reau in Londen zal beamen dat eind vorig jaar Jenkins tipte als dè grote favoriet (op enige afstand gevolgd door mevrouw Thatcher) voor het komend premierschap. Garanties van NAVO De NAVO staat in het zuid oostelijk deel van haar ge- zagsgebied voor grote proble men Griekenland voelt zich meer bedreigd door Turkije dan door de strijdkrachten van het Warschaupact. Het vreest in het bijzonder het Turkse Egeische leger (152.000 militairen) dat be schikt over onder meer 150 landingsvaartuigen Het is mede om die dreiging het hoofd te kunnen bieden dat Griekenland van de NAVO garanties vraagt voor de vei ligheid van zijn grenzen. Bo vendien wil het dat de mili taire hulpverlening aan beide landen leidt tot een militair evenwicht in het gebied van de Egeische Zee en dat de controlebevoegdheden over het militaire luchtverkeer in dit gebied duidelijk worden afgebakend. Ten slotte ver langt Griekenland meer steun van de NAVO voor zijn streven naar de terugtrek king van de Turkse troepen uit Cyprus. Griekenland heeft de NAVO in een moeilijke positie gema noeuvreerd. Het voldoen aan de Griekse verlangens roept ongetwijfeld verzet op in Tur kije en brengt dit land in een strategisch isolement En dat is het laatste wat de organisa tie wil. Immers. Turkije heeft binnen het AtlanUsch bond genootschap een belangrijke strategische positie Het grenst aan de Sowjet-Unie en beheerst de toegangen van de Russische Zwarte Zee-vloot (o.a. 22 onderzeeboten en 84 grote oppervlakteschepen) naar de Middellandse Zee Turkije heeft ook een geduchte militaire macht. De Turkse krijgsmacht omvat 569.000 militairen (tegenover Grie kenland 193 500, de getallen tussen haakjes gelden voor dit EG-lid) en beschikt over 3500 tanks (1600), 357 ge vechtsvliegtuigen (409) en over 16 grote (22), 97 kleine (46) oppervlakteschepen en 14 onderzeeboten (10). Een verlies van Turkge voor het bondgenoodschap zet de ver dediging in Zuid-Europa op losse schroeven. Bovendien is Turkije (zeker nu Iran het Westen de rug heeft toege keerd) een belangrijke springplank voor eventuele militaire operaties in het ka der van de verdediging van de westerse belangen in het Midden-Oosten. Een ander probleem voor de NAVO is dat er nog steeds geen zekerheid is over de po litieke koers die Griekenland in de toekomst zal gaan. De partij van de huidige premier Papandreou. de Pan Hellinis- tisch Socialistische Bewe ging (Pasok), heeft zich bij meerdere gelegenheden uit gesproken vooreen uittreden uit de EG en de NAVO En in een onlangs uitgegeven ver klaring hebben tien voorma lige generaals van het Griek se leger zich achter de politie ke verlangens van deze partij gesteld. Zij vragen onder meer: uittreden uit de NAVO. het sluiten van alle buiten landse (lees Amerikaanse) bases en het verwijderen van kernwapens van Grieks grondgebied. De generaals pleiten verder voor overleg met nabunge Balkanlanden over een kern- wapenvrije zone in de Balkan als een eerste stap op weg naar een kernwapenvrij Eu ropa. Zij zeggen ook te willen streven naar een meer zelf standige ontwikkeling van de landen rond de Middellandse Zee. los van de grootmachten Amnka en Rusland. In het kader van dit streven passen goede relaties met de Arabi sche landen en de PalesUjnse Bevrijdingsbeweging (PLO). In MQ land waarin in 1976 het leger naar de macht greep en een rechtse dictatuur in het zadel hielp mede om te voor komen dat Griekenland zich zou terugtrekken uit de NA VO, is het uitgeven van een dergelijke verklaring een op merkelijke gebeurtenis. De vraag is natuurlijk hoe pre mier Papandreou op al deze verlangens en uitspraken zal reageren Zal hij deze gebrui ken om de NAVO te dwingen tot een meer toegevende op stelling ten opzichte van zijn land of wil hij inderdaad Griekenland losmaken uit het Atlantische bondgenoot schap?, Tot nu toe heeft hy zich erg terughoudend opge steld. Of zoals een politiek commentator van de Time Door generaal b.d. M.H.von Meijenfeldt Weekly Magazine het onlangs opmerktr ..Hij heeft zich ge dragen als een goede rege ringsleider" Maar zal hij zich terughoudend blijven opstel len? Wellicht krijgen wij binnenkort een aanwijzing die het moge lijk maakt op deze vraag een antwoord te geven. Van 7 ju ni tot 9 juli a s houdt de VN in New York een speciale vergadering over het vraag stuk van de ontwapening. Gebruikelijk is dat in de eer ste week. die als de belang rijkste wordt beschouwd, staatshoofden of regerings leiders aan deze besprekin gen deelnemen Deze week heeft echter ook de NAVO een bijeenkomst van rege ringsleiders georganiseerd in Bonn. En vele voormalige ge neraals hebben de Griekse premier gevraagd aan de ver gadering in New york priori teit te geven en er bij zgn col lega's van de NAVO op aan te dringen hun bijeenkomst naar een latere datum te ver schuiven Een keuze voor New York kan een aanwij zing zijn dat premier Papand reou de beloften van zijn par ty om de NAVO te verlaten zal gaan waarmaken Voor de NAVO is dat niet zonder be tekenis. Ook Gnekenland is een onmisbare schakel in het zuidelijk verdedigingsfront Welke weg zal Griekenland gaan* De speelruimte van de NAVO om deze keus te beïn vloeden is beperkt In het conflict tussen Gnekenland en Turkije kan zy geen partij kiezen. De organisatie lijkt niet veel meer te kunnen doen dan wat de Franse pre sident onlangs heeft gedaan, namelijk de Griekse premier vragen de NAVO niet al te snel te verlaten Haar moge- lgkheden zijn daarmee naar mijn mening nog niet uitge put. Het gaat de Gneken om meer dan een oplossing van het conflict met Turkije. Evenals in indut NAVO lan den is er in Griekenland een sterke stroming die zich keert tegen de afhankelijk heid van kernwapens en pleit voor een meer zelfstandige Europese politiek Wellicht kan de NAVO Griekenland toch blgvend aan zich binden door deze stroming volstrekt ItC Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Eindelijk krijgen we eens een ge zond geluid te horen, a politiek, hét grote belang van een over grote zwijgende masa, volkomen vervreemd van welke politieke groepering dan ook. In het helder geschreven stuk van Zijlema, waarin hij prof. Heertje en drs. De Wolf citeert, blijkt dat ook Nederland compleet onbe stuurbaar wordt door het politie ke gekissebis. Helaas biedt de hamvraag hóe het ideale bestuur tot stand zou moe ten komen, met de suggestie dat dit kabinet geen lang leven zou zijn beschoren, geen oplossing. Want juist door de tegenstellin gen wordt de chaos telkens weer groter, verkiezingen bieden geen soulaas. Oorzaak? Er zijn jammer genoeg geen idealisten meer die hun Va derland willen redden, op moge lijk een paar jongeren na die de kans niet krijgen, zuiver onge bruikt intellect. Deze situatie verandert i lang het kameraadschap een ver zekering voor het leven is, met een zeer goede afvloeingsrege- ling als je na vier jaren (pas) blijk van onvermogen geeft Het zou interessant zijn te weten hoe groot de interesse van de huidige bezetting zou zijn bij een "salaris" van b.v. 30.000 gulden, waar heel goed en netjes van te leven is (velen moeten met min der toe). Er zijn nog legio jonge enthousisa- ten die het er graag genoeg voor doen. Mogelijk missen zij enige "ervaring", maar die is snel aan geleerd, want de ervaring-bezit ters hebben het behoorlijk mis bruikt. Dan worden er in de geciteerde "hamvraag" een paar namen ge noemd. Mensen die het beslist zouden kunnen, echter om ze te knjgen, nog hoger bieden voor de telkens nog hoger op de maat schappelijke ladder gestegen prominenten, en dit mijne heren, zijn niet de voornoemde "red ders" van ons Vaderland. Maak de politiek tot een vies woord (is het van lieverlede geen smerig bedrijf?). Maak van de Staathuishoudkunde eens een gewoon huishouden en de door snee Hollandse huisvrouw brengt het er duizend maal beter af. Het hoeft echt niet zo inge wikkeld met al die gecreëerde banen. TC. Vermeulen. Hoge Mors weg 97, Leiden. ARNHEM (GPD) - De Arnhem se prostituées moeten in de nabije toekomst op cao-basis in een stadsbordeel aan de slag. Dat gebouw moet door de ge meente tegen een redelijke prgs aan de prostituées wor den verhuurd. De gemeente moet tegelijkertijd zorgen voor medische voorzieningen en een strenge controle door de politie. Dit plan heeft een bewoner van het Arnhemse Spijkerkwar tier (het huidige prostitutie- gebied) bij de gemeente op tafel gelegd. De maker van het plan vindt, dat prostitutie niet in een woonwijk thuis hoort en daarom maar buiten Pleidooi voor stadsbordeel in Arnhem de wgk in één gebouw moet worden ondergebracht In het plan staat ook dat het he le prostitutiegebeuren uit handen van het „pooierdom" moet worden gehaald om uit buiting tegen te gaan De ge meente zou naar Rotter dams voorbeeld als bordeel houdster moeten optreden Rond het Spijkerkwartier be staan in Arnhem al enkele ja ren de nodige problemen. De prostitutie werd twee jaar ge leden in het oostelijk deel van de wijk geconcentreerd waarna echter de verkeers overlast in dat deel van de wgk enorm toenam De ge meente besloot mede op aandnngen van de overige bewoners van de wgk - tot een proefafsluiling van het gebied Deze twee maanden durende proef leverde echter niet het gewenste resultaat op

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11