Reagan verwerpt S owj et-maatregel Schandaal rond (zelf moord Weer Zuidafrikaanse aanval op Angola "Eenheidsfeest" in Suriname afgelast ■C Vijftien Turken in cel doodgemarteld Bevriezingatoomraketten Dood topfunctionaris krijgt politiek staartje C.V.— INSTAL LATIES— WOENSDAG 17 MAART 1982 Buitenland Tweehonderd Swapo-strijders gedood WINDHOEK (NAMIBIË) (AFPI Reuter/AP) - Een uit 45 militai ren bestaande Zuidafrikaanse groep commando's heeft vorige week zaterdag een bliksemactie uitgevoerd tegen een basis van de guerrilla-organisatie Swapo in het zuidwesten van Angola, al dus een gisteren in Windhoek uitgegeven militair communi qué. Bij de actie zijn drie Zuidafrikaan se militairen omgekomen, terwijl 201 Namibische guerrillastrij ders werden gedood. Generaal Charles LLoyd, bevelhe- ber van de Zuidafrikaanse strijd krachten in Namibië, zei bewijs te hebben dat Zimbabwe de Swapo-strijders steun verleent. De Swapo ontvangt volgens hem wapens en levensmiddelen van Zimbabwe. De actie is de derde sinds vorig jaar augustus. Zij werd uitgevoerd op 22 km. van de grens met Nami bië, bij het kustplaatsje Iano dat ongeveer 75 km. van de Atlanti sche kust ligt. De Swapobasis werd gebruikt als uitvalspunt voor aanvallen in Kaokoland en Damaraland in het noordwesten van Namibië, zo werd van mili taire zijde meegedeeld. Bij de actie zijn 60 ton militair ma terieel en levensmiddelen uit een tiental opslagplaatsen in beslag genomen. Een grote hoeveelheid wapens werd ter plaatse vernie tigd, waaronder tien Russische Sam-7 luchtafweerraketten. anti- tankraketten, granaten, 150 anti tankmijnen en Russische gewe ren en mortiergranaten. Een groep journalisten werd maan dag in staat gesteld het slagveld te bezichtigen. De strijd is vol gens de Zuidafrikanen zeer he- Witte-Huiswoordvoerder Larry Speakes zei dat Brezjnjevs voor stel, gedaan op het congres van de Sowjet-vakbonden, kennelijk alleen betrekking heeft op het Europese stuk van de Sowjet- Unie en dat land dus vrij laat te doen wat het wil op zijn Aziati sche landmassa ten oosten van de Oeral. Gegeven de mobiliteit van de SS-20-raketten, die de NAVO als de grootste Sowjet- dreiging beschouwt in deze be wapeningssector, valt West-Eu ropa dan nog steeds binnen hun bereik. Speakes vond Brezjnjevs aanbod een „propaganda-ge- baar" en zei dat de voorwaarden bewijzen dat de Russen niet echt van plan zijn de opbouw van hun SS-20-strijdmacht werkelijk stil te leggen. Ook van de kant van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken kreeg Brezjnjevs voorstel negatieve reacties, na dat eerst Haig in het Congres en later Reagan het bevriezen van kernwapenproduktie en -beproe ving geen goede politiek had ge noemd, omdat daarmee wapen vermindering niet is gegaran deerd en een Sowjet-overwicht zou mee-bevriezen. De onderhandelingen tussen de VS en de Sowjet-Unie over ver mindering van kernbewapening in Europa (te Genève) zijn giste ren voor twee maanden ver daagd. De Amerikanen vrezen dat de Russen van die periode gebruik willen maken om zowel onder de Europese vredesbewe ging als ten aanzien van de volks beweging tegen voortgaande kernbewapening die zich in de VS ontwikkelt propaganda- winst te kunnen boeken. Reikwijdte Volgens het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag zou een besluit tot stopzetting van de ontplooiing van de SS-20's in het Europese deel van de Sowjet- Unie op zichzelf een welkom ge baar zijnh De woordvoerder wees echter tegelijk op de rei kwijdte van deze raietten, waar van er in de hele Sowjet-Unie 300 met 900 kernkoppen staan opge steld. De Nederlandse regering beschik te vannacht nog niet over de vol- Reagan: Russisch besluit niet goed genoeg. ledige tekst van Brezjnjevs voor stel. Maar de zegsman zei dat de constructie van de mobiele lan- ceerinstallaties onverminderd voortgaat, zodat de opstelling van de raketten elk moment weer kan worden hervat. Daar om blijft het volgens het ministe rie noodzakelijk door onderhan delingen te komen tot verregaan de vermindering en zo mogelijk zelfs afschaffing van alle mid- delllange-afstandsraketten. Daarbij werd gewezen op het be lang van de zogenaamde nul-op tie die in Genève op tafel is ge legd. Voorzichtig De meeste Westeuropese regerin gen hebben voorzichtig gerea geerd op Brezjnjevs voorstel. Zo niet de Britse premier Thatcher, die zich achter Reagan schaarde. In een rede tot het Lagerhuis wees Thatcher erop dat de SS- 20's ook van achter de Oeral En geland zouden kunnen treffen en dat met een bevriezing het Rus sisch overwicht op dit gebied zou worden gehandhaafd. De Westduitse regering is van me ning dat Brezjnjevs voorstel werkelijk waarde krijgt wanneer de Sowjet-Unie verdere aan maak van raketten staakt en in het kader van de Geneefse on derhandelingen het aantal raket ten terugbrengt. De Italiaanse re gering verklaarde op dit moment Brezjnjevs toespraak woord voor woord te wegen. Een Zwitsers radiostation zond een commen taar uit waarin het voorstel een vig geweest, de guerrillastrijders boden fanatiek verzet, aldus de militaire zegslieden. Deze ofTicieren zeiden dat zij het gebied waarschijnlijk tot het eind van de week bezet zullen houden. De Angolese regering heeft giste ren nog niet gereageerd op de be kendmaking van het militaire ge zag in Zuid-Afrika. Het Angolese persbureau Angop, dat nauw in de pas loopt met de marxistische MPLA-regering van president Dos Santos, had gisteren eerder op de dag onder verwijzing naar "gezaghebbende kringen" be richt dat Zuidafrikaanse bewe ringen over het bestaan van mili taire bases van de Swapo op An golees grondgebied niet juist zijn. Het afgelopen jaar zijn bij Zuidafri kaanse acties tegen de Swapo in Angola honderden doden geval len en is aanzienlijke schade aan gericht aan militaire installaties en gebouwen van de Namibische vrijheidsbeweging, die al sinds 1966 in een felle guerrilla verwik keld is met het Zuidafrikaanse bestuur over het gebied. ANKARA (AFPDPA/Reuter/AP) - De Turkse regering heeft toe gegeven dat vijftien van terreur daden verdachte gevangenen die op een lijst van Amnesty Interna tional voorkwamen, aan de ge volgen van folteringen zijn be zweken. Regeringswoordvoerder Ilhan Oeztrak verklaarde gisteren dat vijftien andere gevangenen "door andere oorzaken" overle den zijn. Hij zei dat tot dusver ne- WASHINGTON, DEN HAAG (GPD) - Volgens de Amerikaanse president Ronald Reagan is het besluit van de Sowjet-leider Brezjnjev de opstelling van kernwapens voor de middellange afstand in Europa eenzijdig te bevriezen „eenvoudigweg niet goed ge noeg" als een stap in de richting van wapenvermindering van betekenis. „Om de vrede te bewaren en die voor de toekomst te verzekeren, moeten we niet de produktie van kernwapens bevriezen, maar het uitzonderlijke niveau dat al bestaat terugbrengen", zei Reagan in een haastige aanvulling op een rede in Oklahoma. „snoepje" werd genoemd, be doeld om de internationale aan dacht van de Poolse crisis af te leiden. Volgens de Franse krant Le Monde heeft Moskou een punt gescoord in de propaganda-oorlog door Washington de verdaging van de Geneefse onderhandelingen te laten bekendmaken en zelf met het 'goede nieuws' te komen. NAVO Op het Brusselse hoofdkwartier van de NAVO werd commentaar geweigerd in afwachting van in structies uit de respectievelijke hoofdsteden. De NAVO houdt vast aan het voornemen tot plaat sing va 572 Pershing Il-raketten en kruisvluchtwapens wanneer ook aan het eind van 1983 de Ge neefse onderhandelingen niets hebben opgeleverd. Enkele NA- VO-officials prezen Brezjnjev voor het tijdstip waarop hij zijn voorstel wereldkundig maakte, namelijk een week voor de bij eenkomst van de Nucleaire Plan- groep van de NAVO in het Ame rikaanse Colorado Springs. Moebarak opnieuw uitgenodigd voor bezoek Israël JERUZALEM (AFP/UPI) - De Egyptische minister van buiten landse zaken, Kamal Hassan Ali, heeft gisteren meegedeeld dat de Israëlische premier, Menachem Begin, zijn uitnodiging aan presi dent Hosni Moebarak heeft her haald en dat het Egyptische staatshoofd zal komen. Maar Ali, die een onderhoud van anderhalf uur met de Israëlische leider had op de tweede dag van een drie daags bezoek aan Israël, zei niet wanneer dat bezoek zou worden gehouden en ook niet of Moeba rak ook naar Jeruzalem zal gaan. "Ik denk dat daarover later zal worden gesproken" Eind vorige maand verklaarde het Israëlische kabinet dat als Moe barak weigert Jeruzalem te be zoeken, het bezoek van de Egyp tische president zou worden geannuleerd. BEIROET (AFP) - Bij een bomexplosie gisterochtend na bij het gebouw van de Egypti sche vertegenwoordiging in de Libanese hoofdstad Beiroet werd een enorme ravage aan gericht. Er viel één dode (en geen vier. zoals aanvankelijk werd gemeld) en er raakten vijftien mensen gewond. Giste ren werd in de buurt van de Li banese hoofdstad kort na de ex plosie een Britse diplomaat vrijgelaten, die maandag was ontvoerd. De ontvoerders van de tweede ambassade-secreta ris Mohammed Mokdad eisten een losgeld van 150.000 dollar, maar niet bekend is of dat be drag is betaald. Angst voor tegendemonstratie Nieuwe aanval op hoofdstad El Salvador SAN SALVADOR (UPI) - De linkse guerrillastrijders in El Sal vador hebben gisteren voor de tweede achtereenvolgende maal een aanval uitgevoerd op buiten wijken van de hoofdstad San Salvador. Bij het offensief kwam het tot gevechten met regerings troepen en raakten ongeveer dui zend scholieren geïsoleerd in twee scholen. Volgens de leger- radio stuurde de overheid ver sterkingen naar de belaagde wij ken. De aanval van de rebellen was ge richt op de wijken Ciudad Delga da en Cuscatancingo. In Ciudad Delgada werd gevochten rond twee scholen, waardoor de scho lieren vast kwamen te zitten. Een woordvoerder van het Salvado- riaanse Rode Kruis zei dat gepro beerd werd de scholen uit de ge bouwen te krijgen. Costa Rica heeft gisteren de inbe slagneming van een arsenaal met ook Amerikaanse en Westeuro pese wapens gemeld, die kenne lijk waren bestemd om naar El Salvador te worden gesmokkeld. Tevens werden negen Zuidame- rikaanse wapensmokkelaars gearresteerd. PARAMARIBO - De voor vrijdag aangekondigde grote „Eenheids manifestatie" in Paramaribo is door het militair gezag afgelast. In een gisteren verspreid com muniqué stelt de legerleiding dat er na de gebeurtenissen van de afgelopen dagen „eerder behoef te is aan rust en bezinning". Bo vendien moet rekening worden gehouden met „kwaadwillige elementen", die de bijeenkomst zouden kunnen benutten om verdeeldheid te zaaien, aldus de officiële reden voor de afgelas ting. Volgens ingewijden echter zou de legerleiding bang zijn dat de bij eenkomst op een tegendemon stratie zou uitlopen, omdat er te weinig animo zou zijn om mee te doen. De manifestatie was aangekondigd voor vrijdagmorgen om, zo heet het, „het neerslaan van de misda dige coup van de heren Hawker en Rambocus groots te vieren" Met name in kringen van de vak beweging. die een zekere afstand tot het militaire regime bewaart, bleek men weinig heil te ver wachten van de manifestatie. ..Wat valt er te vieren, welke overwinning"?, zo vroeg een be stuurder van de vakcentrale C-47 zich tegenover ons af. Volgens hem is het beter nu eens goed te bekijken hoe het zover is kunnen komen en is het tijd voor een kri tisch zelfonderzoek. De voorzitter van CAI, Fred Der by. zou gisteravond Nederlandse tijd een open brief aanbieden aan de president, Ramdat Misier. De inhoud van de brief is nog niet bekendgemaakt, maar verwacht mag worden dat het schrijven kritisch van toon zal zijn. In de pers verschijnen de laatste dagen nog steeds licht kritische artike len, die echter in het algemeen mild van toon zijn om de mach thebbers niet tegen de haren in te strijken. Het ANP meldt dat de vorming van een nieuwe Surinaamse re gering tot nader datum is uitge steld in verband met de "bijzon dere omstandigheden" waarin het land verkeert. Dat is gisteren in Paramaribo ofTicieel bekend gemaakt. In verband met de couppoging worden in Suriname steeds meer mensen aangehouden. Een pre cies aantal is niet bekend. Som migen van hen blijven na ver hoor gedetineerd, anderen wor den naar huis gestuurd. Een officiële woordvoerder zei maandag al dat het organisatie- net van de coup veel uitgebrei der is dan aanvankelijk werd ge dacht. Bij het onderzoek naar de poging tot een staatsgreep is een doden lijst aangetroffen Op de lijst ko men de namen van tientallen burgers voor. Een officiële woordvoerder heeft het bestaan van een dergeUjke lijst beves tigd Hij kon niet zeggen welke namen en hoeveel er op de lijst voorkwamen. ADVERTENTIE Leiden, Breestraat 142-144, tel. 133511 (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De regering-Mauroy zit opgescheept met een groot schandaal, dat een lang en taai leven belooft te zullen gaan leiden. Het gaat om de zelfmoord van de kleurrijke directeur van het bureau voor sociale uitkeringen in Marseille, René Lucet. Benoemd door een minister van de vroegere president Giscard, stond Lucet bekend als een communisten vreter. Met de komst van het socialistisch-communis- tische bewind was het lot van Lucet echter bezegeld Op aandrang van de communisti sche vakbond CGT werd Lucet door de so cialistische minister van gezondheid Ques- tiaux eerst geschorst en toen ontslagen. Lu cet raakte daarop zo vertwijfeld dat hij vroeg in de morgen van 4 maart in zijn slaapkamer zelfmoord pleegde, na zijn vrouw voor een glaasje water naar de keuken te hebben ge stuurd. Ballistische experts van de politie zijn echter tot de slotsom gekomen dat zelf moord technisch onmogelijk moet worden geacht. Sinds de eerste berichten hadden buitenstaan ders er wat vreemd tegenaan gekeken dat Lucet twee kogels had kunnen afvuren ui zijn niet-automatische revolver. De eerste was hem dwars door het hoofd geschoten en dat had de dood tot gevolg gehad. Had de dode daarop nog eens gevuurd? Een eerste expertise stelde dat dit kon: een dode kan een spiertrekking hebben in de vingers en op zo n manier gaat een tweede schot af. An dere deskundigen kwamen op de televisie uitleggen dat met een Taurus 38 geen twee de schot kan worden afgevuurd zonder dat eerst met de vinger de trommel verder is ge draaid De opwinding rond dit zich ontwikkelende drama heeft niet alleen een crimineel-techni sche grondslag, maar bovenal een politieke De oppositie-pers en de oppositie-partijen hebben een enorme stampij gemaakt over de zelfmoord van Lucet, die werd afgeschil derd als eet) martelaar van de rode wraak zucht. Maar als het leen zelfmoord was, ver andert dat weer een heleboel. Hebben rechtse groeperigen Lucet vermoord om op zo'n manier een martelaar te creëren met het oog op de kantonale verkiezingen van afge lopen zondag? Dergelijke wilde veronder stellingen worden voorshands verworpen. Iets anders is dat Lucet zich constant bedreigd voelde en dat een van de bezwaren die men tegen hem had. was dat hij zich steeds nogal pompeus met een lijfwacht van vier „chauf feurs" omringde. Lucet had ngoreus de communistische vakbondsmacht over de re gionale ziekenfondskas gebroken en dat le verde hem een constante stroom van bedrei gingen op. Lachbui Terwijl de gehele Franse pers zich met steeds meer hartstocht op de moord theorie werpt, publiceerde de serieuze Le Monde gisteren op zijn voorpagina de tekst van een tape, waarop een journalist Lucet kort voor zijn dood - en na zijn ontslag - vroeg wat hy nu ging doen. „Zich een kogel door het hoofd schieten?", vroeg de journalist. Waarop Lu cet antwoordde met een niet eindigende lachbui en de woorden „Dat zou me wel heel erg verbazen". De advocaat van de weduwe Lucet heeft zich hardnekkig tegen de moord-theorie verzet en die een politieke manoeuvre genoemd. Intussen heeft de „procureur van de repu bliek" in Marseille een commissie benoemd die een „waardering" moet geven van de verschillen tussen de zelfmoord-theorie, op gesteld door medische experts, en die van regelrechte moord, die uit de koker van de ballistische experts komt. Aan de hand van de uitkomst van het rapport zal de procureur beslissen of hy een gerechtelijk onderzoek zal instellen. gen politiefuncionarissen op be schuldiging van folterpraktijken tegen gedetineerden zyn ge straft. Tegen anderen loopt nog een onderzoek "Ook in Westerse democratieën ge beuren zulke betreurenswaardi ge voorvallen nu en dan", aldus de regeringswoordvoerder. Hy wees in dit verband op de zelf moorden van gevangenen van de Baader-Meinhofgroep in West- Duitsland en op Franse persbe richten over 41 zelfmoorden in gevangenissen in Frankryk. Oeztrak. die in het Turkse kabinet de rang van minister van staat heeft, oefende felle kritiek op Amnesty International, die hy "partijdig en weinig serieus" noemde De organisatie maakt volgens hem gebruik van "alle soorten informaties uit verschil lende bronnen zonder de juist heid te controleren". Amnesty International publiceer de onlangs een lyst van zestig mensen die in Turkse gevangen schap overleden zouden zijn De juistheid van die lyst werd door de regeringswoordvoerder be streden De Turkse oud-minister Tuncay Mataraci is gisteren veroordeeld tot 36 jaar gevangenisstraf en het betalen van een boete van omge rekend circa 13 miljoen gulden. Mata Ratic was in 1979 onder oud-premier Ecevit minister van douane en staatsmonopolie. Hy heeft toen vooraanstaande pos ten bij de douane voor miljoenen dollars "verkocht", aldus het op perste gerechtshof in Ankara Mataraci werd vlak na de militai re coup in september 1980 opge pakt. Een militair gerechtshof in Istan- boel heeft het verzoek van een groep advocaten voor vrylating van 20 intellectuelen afgewezen. Dat is gisteren bekend gemaakt door de procureur-generaal in de Turkse hoofdstad, kolonel Tak- keci. Volgens Takkeci heeft de rechter besloten dat de 20 beklaagden achter de tralies moeten blijven totdat het vooronderzoek is afge sloten. De arrestanten worden beschuldigd van lidmaatschap van het sinds de militaire machtsgreep in september 1980 verboden iWkse Vredescomité. Volgens het regime heeft deze organisatie nauwe banden met Moskou. "Bulgaarse hulp aangeboden aan Rode Brigades" VERONA (UPI) Tijdens het pro ces tegen de ontvoerders van de Amerikaanse generaal James Dozier in Verona heeft de be langrijkste verdachte. Antonio Savasta, gisteren verklaard dat een lid van de Bulgaarse ambas sade in Rome geld, wapens en as sistentie had aangeboden aan de Rode Brigades om de ontvoering te doen slagen. Hij zei voorts dat Spaanse, West duitse en Franse terroristische organisaties hulp aan Rode Bri gades hadden aangeboden nadat leden van die beweging Dozier hadden ontvoerd De Palestynse bevrijdingsorganisatie PLO had zeker gedurende dne jaar wa pens geleverd. Savasta zei dat Bulgarye bereid was steun te verlenen teneinde de toestand in Italië uit het even wicht te brengen. 'De Bulgaren wilden een leidende rol spelen tijdens de gevangenschap van Dozier, maar wy wilden niet be trokken worden in het Pact van Warschau". Volgens Savasta had men van 1978 af contact met de PLO gehad tot de arrestatie in april 1981 van Mario Moretti, leider van de Ro de Brigades. Toen vorige week verklaringen over het Bulgaarse contact in Ita- liaanse kranten verschenen, gaf de Bulgaarse ambassade in Ro me een officiële tegenspraak uit ADVERTENTIE aanleg installaties I levering bouwpakketten levering en plaatsing •conomisers H.R. ketels vloerverwarming etc. etc. P OUDC NltUWVtENHVrtG I nieuwveen 01723-9541

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9