CDA wekt woede vakbeweging Nederland geeft Cuba uitleg Kans Gasunie op milj ardenorder Woningstichting steunt huurstaker voor rechter ■C Hulp aan Laos wellicht stopgezet Den Uyl handhaaft voorstel ziektewet Volksunie alleen in Rotterdam aanvaard Waar zitje een uurtje onder hoog spanning? Casfno^X n Casino Scheveningen Waar kuil je tot diep in de nacht aan het strand spelen? Casino Scheveningen Waar staan wel tien tafels voor je klaar? Casino Scheveningen WOENSDAG 17 MAART 1982 KOEALA LOEMPOER (MALEI SIË) (GPD) - Nederlandse be drijven, waaronder de Gasunie, maken een goede kans een mil jardenorder in de wacht te sle pen voor de aanleg van een com pleet gasnet in heel Maleisië. Staatssecretaris ïr. W. Dik (ex portbevordering) heeft daarover gisteren in Koeala Loempoer be sprekingen gevoerd met de Ma leisische ministers voor grond stoffen en voor handel en indus trie. Hoewel de Nederlandse bedrijven (zoals de Nederlandse Aanne mingsmaatschappij voor Con structie en Aanleg van Pijleidin gen. NACAP) moeten concurre ren tegen een Japans consortium en de definitieve beslissing zeker niet dit jaar zal vallen, meende Dik dinsdag dat zij goede kans maken. „We zeggen natuurlijk niet met een: geef me een servet, ik teken even", aldus Dik. „Maar de Ma leisische minister weet goed dat hij. wanneer hij met ons in zee gaat. hooggekwalificeerde ken nis koopt". Dik heeft gisteren grote druk op zijn Maleisische collega's uitgeoefend ten behoe ve van deze order voor Neder landse bedrijven. "Bezoek Maleisië geslaagd" Binnenland Deskundigheid Maleisië kent in het geheel geen gasnet voor huishoudelijk ge bruik. Overigens moet ook de gi gantische aardgasvoorraad in de Maleisische bodem nog ontgon nen worden. Ook daarvoor heeft Dik gisteren de speciale Neder landse deskundigheid op dit ter rein aangeboden. Net als premier Van Agt maandag deed. heeft Dik met zijn gesprek spartners enkele tientallen pro jecten besproken waarvoor Ne derlandse bedrijven belangstel ling hebben. Op korte termijn zullen beslissingen vallen over de aanleg van een compleet tele foonsysteem (Philips) en over de bouw van 40 tot 60 patrouillebo ten (waarschijnlijk voor de in nood verkerende Amer-werf). Erg belangrijk vond Dik de Neder landse aanbieding voor werk zaamheden aan drie havenpro jecten in Maleisië: in Kemaman (Ballast-Nedam wil daar een ha ven aanleggen, uitdiepen en van kades voorzien), in Port Kelang (waar IHC de haven zal uitbagge ren) en in Kelantan (waar een nieuwe haven moet worden aan gelegd). Bij het laatste project ligt weer een Japans-Koreaans consortium op de loer. Dik heefi de Maleisiërs daarom aangeboden op kosten van het ministerie van economi sche zaken een „haalbaarheids studie" (kosten acht ton) te laten uitvoeren. Een Nederlands con sortium kan de order dan con currerend verwerven, aldus Dik. Voorts stuurt Nederland binnen kort een bodemdeskundige, die de Maleisiërs zal gaan adviseren bij de bodemontwikkeling. Ook is een Nederlands bedrijf in de slag voor de levering van een complete huisvuilverwerkings- installatie. Bijna al deze projec ten zullen, ook al worden zij door Maleisiers uitgevoerd, ook Ne derlanders werk verschaffen. Japan In Zuidoost-Azië moet gewoon op gebokst wtrden tegen Japanse concurrentie. „Maar het is zeker niet meer zo dat waar Japanners meedingen wij het wel zouden kunnen vergeten", aldus Dik Hij verwacht binnen twee tot dne maanden de resultaten te kun nen zien van deze handelsmissie, waaraan ook premier Van Agt en staatssecretaris Van den Broek (Buitenlandse Zaken) deelne men en die vandaag naar Thai land vertrekken. Het op deze politieke manier be werken van markten voor het Nederlandse bedrijfsleven heeft volgens staatssecretaris Dik gro te voordelen. „Tegenwoordig krijgt het bedrijfsleven vaak de overheid als tegenspeler bij grote projecten. Dat is een ongelijke strijd. We kunnen dat beter als overheid en bedrijfsleven samen doen". KOEALA LOEMPOER. MALEISIE (GPD) - Ne derland zal de ontwikkelingshulp aan een project in Laos stopzetten wanneer bewezen wordt dat op dat project politieke gevangenen als dwangar beider aan het werk worden gezet. Dat zei minis ter-president Van Agt gisteren in de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer, alvorens af te rei zen naar Bangkok, de hoofdstad van Thailand. De Thaise regering heeft al eerder geprotesteerd tegen de op deze manier verleende hulp aan La os. Thailand meent bewijzen te hebben dat poli tieke gevangenen op het door Nederland ge steunde Tomo irrigatieproject als dwangarbei ders aan het werk zijn. De buurlanden Thailand en het door Vietnam gedomineerde Laos leven op tamelijk gespannen voet met elkaar. Van Agt wees er op dat Nederland de hulpverle ning aan het project niet door zelf heeft uitge zocht. Dat is gebeurd via het Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR). Van Agt zei de indruk te heb ben dat bij het bewuste project „minstens vreem de dingen aan de gang zijn". De voor de financiering van het projekt verant woordelijke minister van ontwikkelingssamen werking. Van Dijk, heeft eerder op vragen van de CDA-tweede kamerfractie gezegd aanwijzingen te hebben dat politieke gevangenen worden inge zet voor He werkzaamheden. Halverwege het vo rige jaar al rezen er problemen in Laos bg het vinden van geschikte arbeidskrachten. In de cember werd de regering in Den Haag door het UNHCR gewaarschuwd voor de mogelgkheid dat de arbeidskrachten waren gevonden in de vorm va politieke gevangenen. De doorbetaling en toelevering van materieel is in middels door Den Haag tot nader order stopge zet. In apnl zal een onderzoek worden ingesteld door een afgevaardigde van de Nederlandse am bassade in Bangkok en een vertegenwoordiger van het UNHCR Van Agt zei ..zich met te kun nen voorstellen dat Nederland zal blijven betalen wanneer inderdaad sprake is van dwangarbeid". Ook in gesprekken met de Maleisische regering is de kwestie van de (politieke) vluchtelingen in Zuidoost-Azië aan de orde geweest Staatssecre taris mr. H. van den Broek (buitenlandse zaken) sprak daarover gisteren met zijn Maleisische col lega. Een groot deel van de in Nederland verblijvende Vietnamezen is ons land via Maleisische vluchte lingenkampen binnengekomen Ook verleent Nederland via het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen geldelijke steun aan de vluchtelin genopvang in Maleisië. In dit land bevinden zich nu nog 10.000 Vietnamezen, twee jaar geleden waren dat er nog 88.000. DEN HAAG (GPD) - Minister van sociale zaken Den Uyl zal zijn ingediende ziektewetvoorstellen handhaven ondanks fel verzet van werkgevers- en werknemersor ganisaties. De idee van het CDA om in het wetsvoorstel een verbod tot doorbetaling van 100 procent op te nemen, stuitte gistermiddag op het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid op zeer felle tegenstand van de kant van de vakbeweging. Den Uyl zei hierover dat zo'n amendement van het CDA ernstige gevolgen zal hebben naar zowel werkge vers als werknemers. Van Agt "in voor elke CDA-functie KOEALA LOEMPOER, MALEI SIË (GPD) - Minister-president Van Agt blijft ongeacht de ont wikkelingen in de nabije en ver dere toekomst - zoals mogelijk nieuwe Tweede-Kamerverkie zingen nog in 1982 - beschikbaar voor alle functies die het CDA van hem vraagt, ook het premier schap. Van Agt zei dat gisteren in Koeala Loempoer, Maleisië, te genover een NOS-verslaggever. De premier ging ook in op de uitla tingen van D'66-minister Jan Terlouw in zijn verkiezingsdebat met WD-leider Hans Wiegel. In dat debat zei Terlouw maandag avond da het economisch beleid van de WD-ministers in het vo rige kabinet een regelrechte ramp voor de economie en het bedrijfsleven is geweest. „Ik voel mij in mijn huidige positie niet geroepen het pleit te voeren voor de daden van het vorige ka binet, maar de uitlatingen van de heer Terlouw zijn volstrekt on waar, onjuist. Het lijkt mij alle maal sterk ingegeven door het feit dat zij in een debat verkeer den vlak voor verkiezingen" (voor Prov. Staten - red.) Volgens Van Agt zijn de verschil len helemaal niet zo groot. „In de wereld van de topeconomen is het beeld, dat men het - ongeacht politieke kleur - toch wel eens is over wat in Nederland op econo misch gebied moet gebeuren of niet" WEERRAPPORTEN Amsterdam licht bew. 10 De Bilt onbew. 10 Deelen licht bew. 9 Eelde licht bew. 10 Eindhoven licht bew. 10 Den Helder regenbui 7 Rotterdam onbew. 9 Twente licht bew. 10 Vlissingen licht Zd.Limburg half Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt half licht licht bew. 10 bew. 14 bew. - bew. 13 bew. 13 bew. 10 regen 9 regen 11 14 Kopenhagen licht bew. 5 Lissabon zwaar bew. 18 Locamo geheel bew. 12 Londen onbew 8 Luxemburg regenbui 7 Mallorca zwaar München half Nice licht Oslo geheel Parijs half Split Stockholm Wenen licht Zurich geheel Casa Blanca zwaa Istanbul Las Palmas zwaa Tel-Aviv zwaar Tunis onbew. onbew. onbew. onbew. Na afloop van de oriënterende ge sprekken die Den Uyl en staats secretaris Dales hadden met werkgevers- en werknemersor ganisaties legde Den Uyl een ver klaring af, waarin hij zei zijn in gediende wetsvoorstellen te zul len handhaven. Een snelle, be handeling door het parlement achtte hij gewenst in verband met de beperking van de collec tieve uitgaven en om te voorko men dat de lasten die de komen de bezuinigingsoperatie met zich meebrengt, worden afgewenteld op de zwaksten in de samenle ving, zo zei hij. FNV-voorzitter Wim Kok haalde fel uit naar de idee van het CDA om 100 procent uitbetaling van het ziektegeld via een amende ment op het wetsontwerp te ver bieden. „Het mes om in te grij pen in de cao's is nu van tafel en nu ligt er het mes van het CDA Kok zei desgevraagd dat de FNV fel gekant is tegen het wetsont werp zoals dat nu ter tafel ligt. „Wij zullen blijven vechten voor doorbetaling van 100 procent bij ziekte", aldus Kok, die herhaalde dat de FNV nooit heeft gezegd voor premiebetaling over het ziektegeld te zijn. Wat dit laatste punt betreft, had Den Uyl toege zegd dit misverstand uit de me morie van toelichting op het wetsontwerp weg te nemen. Kok vond ook dat de voorstellen van de bonden in de cao-onder handelingen die moeten leiden tot verkorting van de arbeidstijd en verlaging van de VUT-leeftijd heel iets anders zijn dan loonkos ten. Volgens hem komen deze voorstellen tegemoet aan de werkgelegenheid en daarmee aan de vermindering van de col lectieve uitgaven. Daarom moe ten deze zaken buiten beschou- Jan Witte rechtsen zijn AMSTERDAM (GPD) - Tijdens een gisteren gehouden openbaar proces in Amsterdam is een huurstaker voor de rechter ver schenen. Opmerkelijk daarbij was dat de woningstichting Lie ven de Key als eisende partij de huurstakijr volledig steunde in zijn wigering de maandelijkse kale huur van 300 gulden in zijn geheel te voldoen. De huurstaker is de 42-jarige J. Witte wonend in een nieuwbouwwoning die be schouwd wordt als een parade paardje van de Amsterdamse stadsvernieuwing, wing van de door het kabinet De woningstichting Lieven de Key verklaarde tijdens het proces dat de huurlasten voor J Witte en vele anderen „absoluut te hoog zijn". Lieven de Key gaat door voor een sociale woningbouw vereniging en weigert huursta- kers uit hun woning te zetten of beslag te laten leggen. „Dat moet de minister zelf maar doen", zei de raadsman van Lieven de Key tijdens het proces. De woning stichting is toch naar de rechter gestapt bij wijze van formaliteit, omdat het ministerie niet tole reert dat Lieven de Key de ach terstallige huur niet vordert. Zowel huurstaker J. Witte als zijn woningstichting vroeg van de rechter niet te bepalen dat de achterstallige huur dient te wor den terugbetaald. „Maar daar heeft deze rechter wel politieke moed voor nodig", aldus de raadsman va Lieven de Key. „J. Witte moet betaalbaar blijven zit ten" staat op talrijke affiches in de hoofdstad waarop de zaak van de huurstaker de laatste weken publiekelijk is gemaakt. Diverse huurcomités in Amster dam hebben het proces van J. Witte tot een symbool gemaakt voor talrijke huurstakers, die ho ge huren moeten betalen met mi nimum-inkomens. J. Witte ver dient als wao-er inclusief indivi duele huursubsidie 1566 gulden per maand. Indien hij de huur volledig betaalde, houdt hij na aftrek van vaste lasten voor zich zelf en zijn gezin elke maand 35 gulden over voor kleding, schoeisel, reizen, extra uitgaven en zakgeld. De rechter doet op 31 maart uit spraak. ADVERTENTIE De werkgevers denken daar heel anders over, zo bleek na afloop van het gesprek. Zij stelden dat de kosten die de ziektewetwijzi gingen met zich meebrengen al leen al leiden tot een loonsom stijging van ruim 8 procent. De werkgevers vinden ook dat de dekking van de premiebetaling door de werknemers uit de ziek- tekassen niets oplost, omdat het een schijnoplossing is. Boven dien vinden de werkgevers dat zij de premies hebben opge bracht en dat zij dan recht heb ben op de eventueel aanwezige reserves en niet de werknemers. Ook CNV-voorzitter Harm van der Meulen verklaarde zich fel tegen stander van de CDA-gedachte om een uitbetaling van 100 pro cent te verbieden. Hij hoopte be hoed te zullen worden voor de blokkade die het CDA nu tracht op te werpen. Ook het CNV is voor uitbetaling van 100 procent ziektegeld. „Bij zo'n beleid wordt de chaos in het land alleen maar groter. Het zou bovendien een ernstige aantasting beteke nen van het cao-overleg dat nu gaande is", aldus Van der Meu len. -*• Hoe rolt het balletje' Wat is de volgende kaart? Spanning en ontspanning tegelijk Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Kurhaus, tel. 070-512621 ROTTERDAM/AMSTERDAM (ANP) - De doelstellingen van de Nederlandse Volksunie (NVU) zijn niet alleen in strijd met de Nederlandse, maar zelfs met de Europese openbare orde. Deze partij zal zich dan ook niet mogen inschrijven voor de Am sterdamse gemeenteraadsverkie zingen op 2 juni Dit heeft het centraal stembureau gisteren besloten naar aanleiding van het verzoek van de NVU om aan de verkiezingen deel te mo gen nemen. Het stembureau baseert zich daar bij op de uitspraak van de Euro pese commissie voor de rechten van de mens van oktober 1979. Naar aanleiding van een klacht van de NVU over de ongeldig- hcidsvcrklaring van haar kandi datenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen van Amster dam en Den Haag bepaalde die commissie toen. dat de politiek van de NVU duidelijk elementen van rassendiscriminatie bevat. Dat is krachtens het Europees verdrag voor de rechten van de mens en andere internationale afspraken verboden. Het Euro pees verdrag is volgens het cen traal stembureau "self-execu ting dat wil zeggen dat het voorrang heeft boven de nationa le wetgeving. Het centraal stembureau in Rotter dam ziet geen reden de Neder landse Volksunie tegen te hou den om deel te nemen aan de ko mende statenverkiezingen. Het stembureau verklaart haar toe stemming uit de tekst en het stel sel van de Nederlandse Kieswet, waarin volgens het stembureau de kiezer uitmaakt op wat hij of Aanhoudingen in zwendel postzegels HAARLEM (GPD) - In de zaak van de postzegelfraude bg druk kerij Johan Enschede in Haar lem zijn door de politie weer aan houdingen verricht. Dne Am sterdammers. betrokken bg het verhandelen van de zegels die werden gestolen uit de drukke rij, zgn gearresteerd. Eén van de aangehoudenen is een 36 jarige postzegelhandelaar die heeft bekend voor 230.000 gul den, waarbg zegels met een no minale waaree van 380 000 gul den, te hebben gekocht. Hg kocht ze van twee handelaren in bont en textiel die de partg voor 190.000 gulden hadden opge kocht De politie verwacht nog meer aan houdingen, o.a. van andere post zegelhandelaren. zij stemt Het stembureau ver wacht wel dat enkele groeperin gen tegen deze beslissing in be roep zullen gaan Ook tegen de weigering van het Amsterdamss stembureau om de NVU te registreren als deelne mende politieke partg verwacht een woordvoerder van het Rot terdamse stembureau hoger be roep. Deze keer van de Volksu nie /elf De Volksunie werd ook bg de Europese verkiezingen ge weigerd door een stembureau op grond van de openbare orde en de goede zeden De NVU ging in beroep bg de Raad van State en kreeg gelijk Om het toelatingsbeleid" van de verschillende provincies te stroomlgnen werd de Kieswet veranderd en worden Gedepu teerde Staten tegenwoordig bg een beroep gepasseerd. Dit komt meteen bg de Raad van State te recht Uit museum gestolen schilderijen zijn terecht DEN HAAG (GPD) - Het meren deel van de twintig 17e en 18e eeuwse schilderijen die in augus tus 1979 uit het Bredius-museum in Den Haag zijn gestolen, is weer terecht De inbrekers zijn daarentegen nog op vrge voeten. Vorige week donderdag vond de Haagse politie 14 schildergen te rug. toen zij een 29-jange straten- mukt uit Eindhoven en een 30- jange vertegenwoordiger uit Den Haag in hun auto's aanhield. Zg voerden daann elk zeven ge stolen schilderijen mee De beide mannen worden verdacht van heling Al eerder kwamen vier van de 20 gestolen schildergen boven wa ter Twee hiervan werden in au gustus 1979 teruggevonden In april 1981 werd een derde schil- denj in een woning in Scheve ningen ontdekt. Het vierde schil derij werd zes maanden later op een veiling in Den Haag gesigna leerd. toen het daar door een 34- jange Hagenaar zonder beroep, werd aangehouden. Volgens de politiewoordvoerder hebben de schildergen een geza- menlgke waarde van rond de één miljoen gulden. De doeken zou den onder meer zgn toegeschre ven aan Steen. Rembrandt Brouwer en Van der Venne. maar de woordvoerder van poli tie wees erop dat dat door ande ren wordt bestreden. "NAVO-oefening heeft geen bijbedoeling" DEN HAAG (GPD) - In Cuba en alle landen van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) hebben de Nederlandse ambas sadeurs laten weten dat deelne ming van ons land aan de NAVO- vlootoefening in de Golf van Me- adVertentie In Casino Scheveningen. dat pal aan het strand staat, lekker voor even een frisse neus. En lekker om even in spanning te ontspannen. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Kurhaus. tel. 070-512621 4=9 xico geen enkele politieke bijbe doeling heeft. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) zei dit gisteren in de Tweede Kamer. Tijdens een spoeddebat, aange vraagd door Waltmans (PPR) herhaalde Van der Stoel zijn eer dere verzekering, dat de marine oefening Safe Pass '82 met be doeld is om politieke druk uit te oefenen op Cuba of andere lan den in Midden-Amenka Het gaat om een louter technische oefening voor het openhouden van trans-Atlantische verbindin gen, aldus de minister Waltmans had het debat aange vraagd naar aanleiding van uitla tingen van de Amerikaanse am bassadrice bg de Verenigde Na ties in een Argentijns blad over de politieke aard van de oefenin gen. Inmiddels is gebleken dat die uitlatingen niet zgn gedaan. Waltmans zette het debat niette min door, omdat ongeacht de ju- sitheid van het interview de NA VO-oefening in Midden-Amenka wordt opgevat als pressie van de Verenigde Staten en onderdeel van "interventie-politiek". De woordvoerders van de grote fracties in de Kamer hekelden de vasthoudendheid van Waltmans. Ploeg (WD) sprak van een "poli tiek fata morgana" en De Boer (CDA) noemde het debat "een operette-achtige vertoning". Al leen Van der Spek (PSP) en Schreuders (CPN) deelden het standpunt van Waltmans Van der Spek diende een motie in, waann de Kamer afkeuring zou moeten uitspreken over de Ne derlandse deelname aan de oefe ning, die door landen als Cuba, Mexico en Nicaragua als onaan vaardbare pressie wordt ge schouwd. Uitlatingen van Ame rikaanse functionarissen bevesti gen volgens Van der Spek die in druk. Zijn motie maakt overi gens geen kans op steun van een meerderheid. Waltmans vroeg voortaan eerder over op stapel staande NAVO-oe- feningen te worden ingelicht. Ook verlangt hg dat de regering vlak voor zo'n oefenmg begint - de wenselijkheid van deelna me toetst aan de politieke werkelijkheid van dat moment. Voor zover het NAVO-oefnein- gen binnen NAVO-gcbied be treft (wat met Safe Pass '82 het geval is) wilde Van der Stoel dat met beloven advertentie In de speelzaal van Ca>ino Scheveningen. Met een internationale staf korrekte croupiers, met bar en restaurant. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2 Kurhaus, tel 070-512621

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7