C 7 Groots jubileum van Arke, "Want de Arke betekent wat in Leiden" De Nobel is niet schadelijk CDA: geen woningen in Leeuwenhoek LEZERS SCHRIJVEN r>r> 'Klein T.inks': goede zaak dat mensen zich van PvdA afwenden LEIDEN - "Toen waren we nog kleine meisjes, en dan gingen we op zondag na de hoogmis spelletjes doen bij de nonnetjes. En later kwam de naailes, je moest een goede huis vrouw worden hè. Maar ja, naaien kunnen we nu nog niet. En vergeet de dans avondjes niet, dan kwa men de jongens van het clubhuis aan de Nieuwe Rijn erbij. Daar heeft Ko nog een vrijer aan overge houden". De 'ouwe getrouwen' van clubhuis 'In de Vroolijcke Arke' aan de Pieterskerkchoorsteeg zien het allemaal weer voor zich. Temid den van de voorbereidingen voor het grote jubileumfeest komen de herinneringen weer boven uit de veertig jaar dat ze het club huis 'In de Vroolijcke Arke' al bezoeken. Het clubhuiswerk van de Arke viert deze week het veer tigjarig bestaan en dat moet groots worden gevierd. "Want de Arke betekent wat in Leiden. Ie mand die er nog nooit is geweest, die heeft er in ieder geval van ge hoord De dames Van Noort, Levahrt, Lens (zeg maar An) en Versteij- nen noemen zichzelf de 'ouwe getrouwen'. Al veertig jaar be zoeken ze de Arke en nog steeds zijn ze eraan verknocht. Van klei ne meisjes die op zondag na de hoogmis werden bezig gehouden door de nonnetjes, werden ze volwassen vrouwen die tegen woordig de moederclub in de Ar ke bezoeken. Als vier giechelen de tienermeisjes zitten ze op de zolder die ze eigenhandig heb ben opgeknapt. En in bijzijn van staflid Gerard Broekmans wor den de herinneringen opgehaald aan het Sint Francisca Romana- werk, waaruit later 'In de Vrool ijcke Arke' zou voortkomen. In de begintijd, vanaf 1942, beperk te het clubhuiswerk zich tot de zondag. Na de hoogmis werden katholieke meisjes opgevangen op de Hogewoerd en Van der Werfstraat. (Pas in 1946 werd het Leiden gebouw aan de Pieterskerk choorsteeg betrokken). In een gedenkboekje dat ter gelegen- heid van het jubileum uitkwam, bekent een vroegere vrijwillig ster: "De bedoeling was toch wel een beetje om kinderen naar de kerk te krijgen. Veel kwamen uit gezinnen die alleen nog maar in naam katholiek waren. Die eer ste jaren hadden we nog geen ei gen gebouw. Je had alleen die mis op zondag en die spelletjes Kampen Later werden de kampen van In de Vroolijcke Arke beroemd, maar in de oorlog beperkte de tochtjes zich nog tot de zogenaamde hon gertocht. De 'ouwe getrouwen': "Dan liepen we helemaal naar Stomp wijk om bijgevoerd te worden door de boeren. Maar als je dan weer terug was in Leiden had je nog honger, want het was nog een heel eind lopen. We kre gen wel boterhammen mee om thuis te verdelen maar dat von den we zonde. Die aten we on derweg al op". Een ongehoor zaamheid die de kinderen niet zo heel erg werd kwalijk genomen. Op de latere kampen ging dat wel anders. De katholieke inslag van 'In de Vroolijcke Arke' diende gerespëcteerd te worden, want anders werd je linea recta op de trein naar huis gezet: "Toen wa ren we in Schaarsbergen op kamp en toen zei Berta de Roo: ik heb een korte broek meegeno men, en we zouden gaan fietsen. Onderweg trekt ze d'r rok uit en In die korte broek. Nou ik dacht dat zuster Pijpers een beroerte kreeg". Berta vluchtte en de Gerard Broekmans temidden van de dames Van Noort, Levahrt, Lens e de nonnetjes was de Arke toch beter bezet". tocht eindigde via het politiebu reau in de trein op weg naar huis. "Toen ging later pater Sweerts mee en die gaf toestemming om in lange broek op kamp te gaan". Pater Sweerts, van 1956 tot 1969 pater-directeur van de Arke, neemt een warm plaatsje in in de harten van de 'ouwe getrouwen'. Hij was overigens een man die een hekel had aan de liefdadig heid van de rijke katholieken waar de Arke van afhankelijk was. Via loterijen en preken pro beerde hij op een and geld bijeen te brengen. De 1 dames: "Vroeger was het zuiver liefdewerk hoor, de nonnetjes la gen hier evengoed op hun knieën de vloeren te schrobben. En er was er één, die kwam op zondag avond nog terug uit Dordrecht om een club van vier meisjes te leiden". Nieuwe garde Staflid Gerard Broekmans voelt zich niet zo aangesproken door de eerbetuigingen aan degenen die vroeger de leiding hadden. Tenslotte behoort hij tot de nieu- we garde stafleden die "hebben geleerd" voor het buurthuis werk. Waarschijnlijk denkt hy aan het volwassenenwerk en buurtgerichte werk dat tegen woordig van wat hogere kwali teit is dan vroeger. Ieder zijn stiel. Pater Sweerts heeft de overgang van vrijwilligers naar betaalde krachten meegemaakt. In het ge denkboekje vertelt hij wat er zoal veranderde in de Arke. "Er werd anders gebruik gemaakt van vrij willigers: er werd meer gepraat dan vroeger, en daardoor minder gewerkt. En wat er nog meer is veranderd, dat was de komst van de jongens. Tot 1960 was de Arke een clubhuis voor vrouwen en meisjes, later kwamen er jongens bij voor de dansavondjes. Rond die tijd begon de Arke ook met bier schenken maar ook dat had zo zijn nadelen. Ik lustte heus wel een pilsje toen ik in de Arke kwam, maar de vaders hebben me pas echt leren drinken". Langzamerhand sleet ook het ka tholieke van de Arke af. In de ja ren zestig werd namelijk steeds meer met overheidsgeld betaald, zodat de liefdadigheid van rijke katholieken niet meer nodig was. In deze tijd van bezuinigen houdt ook de subsidie van de overheid echter niet meer over. Gerard Broekmans: "We hebben nu vijf stafleden, van wie twee part-time, en nog eens vier vaste WOENSDAG 17 MAART 1982 krachten voor het huishouden en de administratie. Maar elke keer als er een kracht weggaat is het maar weer afwachten of er een nieuwe komt. Dan was de Arke in de tijd van de nonnetjes beter bezet". Ook voor het gebouw aan de Pie terskerkchoorsteeg is weinig geld. "We moeten het bij elkaar zien te scharrelen. Het is een oud pand en er is hier de laatste tien tallen jaren voor kapitalen ver bouwd. En dat knutselen aan het gebouw zal altijd wel nodig blij ven ook". Tegelijkertijd houden de vaste bezoekers van de Arke echter van het gebouw. Met eni ge weemoed wordt gesproken over hoe sfeervol de keuken vroeger wel was, met de eeuwige duisternis en het ouderwetse for nuis. En natuurlijk de oude ka pel, waar nog tot 1969 de mis werd gehouden. "Dat gaf een band. Na de mis dronken we met zijn allen gezellig koffie. Het is heel jammer dat die dingen nu allemaal over zijn". Jongeren Aan het hart gaat het de meesten ook dat er zoveel vernielingen in de Arke werden aangericht in de tijd dat de jongerensoos er hoog tij vierde. "Het houden van een jongerensoos is nu eenmaal niet de beste manier om een gebouw in orde te houden". Ook de buurt klaagde in die tijd nogal eens over overlast. Maar twee jaar ge leden werd de jongerensoos op gedoekt; een ander clubhuis nam het jongerenwerk voor een groot deel van de Arke over. 'In de Vroolijcke Arke' richt zich nu vooral op het volwassenenwerk en het buurtwerk. Activiteiten die daarbij horen zijn onder meer het kindercafé, de soos, moeder club, Engelse les, ouderwerk-- onderwijs en dè naailes. Het jubileum van 'In de Vroolijcke Arke' werd afgelopen zondag al gevierd met een grootscheepse reünie van bezoekers, vrijwilli gers en stafkrachten. Vrijdag wordt er nog een receptie gehou den van vijf tot half zeven in het gebouw aan de Pieterkerkchoor- steeg. CONNY SMITS Bedrijf bij Raad van State LEIDEN - Volgens mr. Schaper, advocaat van oud papier en metaalhan delaar De Nobel, bereikt de gemeente Leiden met haar beleid maar één ding: het wordt De Nobel onmogelijk gemaakt zijn bedrijf normaal te voeren. Hij bracht dit gisteren naar voren tijdens een zitting van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State. Deze instantie beraadt zich nog over een uitspraak. In februari van dit jaar legde de gemeente de papier- en metaalhandelaar De Nobel een dwangsom op. Elke dag dat De Nobel papier op zijn terrein had liggen moest hij 1000 gulden betalen. Elke dag kwamen de ambtenaren een kijkje nemen, dertien keer constateerden zij dat de papierhandelaar zich niet aan het verbod hield. Ambtenaar Kettenis verklaarde gisteren voor de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State dat er altijd van is uitgegaan dat het oud papier uitsluitend in de bedrijfshal zou worden bewerkt en opgeslagen. Kettenis: "Ten overvloede zal ik het proces-verbaal citeren van de open bare hoorzitting van 26 november 1980: De heer De Nobel zegt dat uitsluitend papier zal worden opgeslagen. Het laden en lossen van vrachtauto's zal zoveel mogelijk in de bedrijfshal plaatsvinden. Op het open terrein zal geen opslag plaatsvinden. Verder is hij van plan het terrein af te scheiden met een haag". De advocaat van De Nobel, mr. Schaper, verklaarde dat de gemeente een geheel foute visie op de zaak had. Volgens hem moest de hinderwetver gunning wat betreft het opslaan van oud papier anders worden geïnter preteerd. Hij zei: "Ik zou een historische bespiegeling kunnen houden over hinder wetvergunningen, maar ik zie daar vanaf, want de tijd dringt. En bo vendien, de zaak ligt vrij simpel. In de hinderwetvergunning staat dat er op het terrein geen los papier mag liggen. Welnu, dat ligt er ook niet; het papier is geperst. Slaat u er voor de zekerheid de Van Dale nog maar eens op na. Achter los staat: niet gebonden. Ziedaar, het hele probleem is opgelost". Schaper vestigde ook nog eens de aandacht op het punt van milieuvrien delijkheid. "Het bedrijf van De Nobel is niet schadelijk voor het milieu. Ik begrijp niet waarom de gemeente Leiden zoveel bezwaren heeft. Er is niets aan de hand". Het heffen van een dwangsom van 1000 gulden per dag noemde Schaper hoogst onredelijk. "Op deze manier geld binnenkrijgen, de minister van financiën zou er maar wat mee zijn geholpen. Maar kloppen doet het natuurlijk niet". Ook de staatsraad zette een vraagteken bij het hoofdstuk dwangsom. Hij zei: "Is de gemeente niet wat te ongeduldig geweest? En is die dwang som niet wat te hoog?" Kettenis vond van niet. "Je kunt een dwangsom innen variërend van 0 tot 10.000 gulden. Het leek het Leidse gemeente bestuur redelijk om die 1000 gulden per dag te heffen". PvdA Het Tweede-Kamerlid Thijs Wöl tgens spreekt morgen avond in Leiden over de ac tuele financiële en sociaal- economische politiek. Hij doet dat tijdens een vergadering van de Leidse afdeling van zijn partij, de PvdA. De ver gadering wordt gehouden in de Bierdeghel II (het voorma lige Parlement), Nieuwe Rijn 52. De agenda is zodanig op gesteld dat degenen die aan de fakkeloptocht van Amnes ty International van morgen avond willen meedoen, de in leiding van Wöltgens niet hoeven te missen. Faust De Russische schrijver prof. dr. H.C. Lew Kopelew houdt morgenavond om acht uur in het Academiegebouw (Ra penburg 73) een lezing over het onderwerp "Faust in der Russischen Literatur". Kope lew is in 1912 in de Oekraïne geboren. Hij was aanvanke lijk een overtuigd communist, maar belandde later in Rus sische strafkampen, o.a. sa- men met Solzjenitsyn. Kope lew is sterk gericht op Duitse en Russische literatuur; Goe the is daarbij voor hem een hoofdfiguur. De lezingen wor den georganiseerd door het Genootschap Nederland- Duitsland in samenwerking met de vakgroepen Duits en Slavische talen van de uni versiteit van Amsterdam en de Leidse universiteit. LEIDEN - CPN, PPR en PSP zul len, in de provinciale staten, de krachten bundelen tegen de be zuinigingen bij gemeenten en provincie, tegen de afbraak van het stelsel van sociale voorzie ningen, tegen 'de werkloosheid, giflozingen en tegen de bedrei ging van kernwapens en kern centrales. Op een slecht bezochte verkie zingsmanifestatie in het Anto- nius clubhuis, gisteravond, pre senteerden CPN, PPR en PSP zich als een nieuwe beweging in de politiek. Onder het motto 'sa men naar een linkse meerder heid' hebben de drie partijen, voor het eerst bij de komende statenverkiezingen, 'éen lijst ge vormd in de provincie Zuid-Hol land. Een soort 'gentleman agreement' van 'klein links' om samen een weg in te slaan waar bij 'klein links' dus 'groot links' wordt. In een voor de helft gevulde zaal prezen sprekers van de drie par tijen gisteravond hun waar aan. Pasman (CPN), Meijer (PSP) en Tilanus (PPR), de eerste drie op de lijst, noemden het een stap vooruit dat de drie partijen, in de provinciale staten, gezamenlijk de strijd aanbinden tegen "de on macht van het kapitalisme om de problemen van deze tijd op te lossen". Vooral de Partij van de Arbeid moest het ontgelden. Vol gens Pasman heeft de PvdA zich ontpopt als een partij die mede verantwoordelijk is voor het fa len van de crisisbestrijding. Hij noemde het een goede ontwikke ling dat de mensen zich van de PvdA afwenden. Het roer moet om volgens CPN, PPR en PSP. Naast eenstemmigheid bestaat er ook verdeeldheid tussen de drie partijen, getuige de grote proble men waaronder de gezamenlijke lijst tot stand is gekomen. De weerstand tegen een gezamenlij ke lijst was soms groot. "We zijn een nieuwe veelzijdige politieke beweging", verklaarde Pasman, en "we hebben goede alternatie ven, een perspectief voor de loze beloften die de PvdA haar kie zers heeft voorgehouden". Ook D'66 kreeg een veeg uit de pan. Volgens Tilanus hebben de de- mocraten in de provinciale sta ten enkel uitgeblonken in ondui delijkheid en afwezigheid en heeft de partij haar progressieve imago verloren. Om geen linkse stem verloren te la ten gaan zijn CPN, PPR en PSP wel een lijstverbinding aange gaan met de Partij van de Ar beid. Meijer trok de conclusie dat de PvdA meegetrokken moet worden in de politiek die die par tij zegt voor te staan. Statenlid vreest psychologische druk LEIDEN - Geen woningbouw in De Leeu wenhoek. Dat is nog steeds het uitgangs punt van het CDA in Leiden. Dat bleek gisteren weer eens te meer tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de christen democraten in het Wienerwald in Leiden. Vijf handen vol mensen waren gisteren naar de Steenstraat getrokken om CDA- lijsttrekker voor de Statenkring Leiden dr. J.W. Hekkelman uit Leiderdorp aan te horen. Hoofdmoot was de vraag of er dan niet wo ningen moeten worden gebouwd in het omstreden gebied rond de laboratoria van de Leidse universiteit tussen de Ples- manlaan en de Wassenaarseweg. "Een he le rare zaak", noemde Hekkelman de ge beurtenissen daar. "De betogen zijn om gekeerd aan wat je elders aantreft. Het zijn hier de actiegroepen die de eventuele gevaren afzwakken om de Stevenshofjes- polder niet te laten bebouwen". Voor de Leeuwenhoek aan de orde kwam hield het statenlid eerst een inleiding over de provinciale staten in Zuid-Hol land en de plaats van het CDA daarin. Daarna ging het toekomstige statenlid mevrouw Kokxhoorn (thans gemeente raadslid) in op de Leidse problematiek in het kader van de werkzaamheden van de Staten. Zij vroeg dr. Hekkelman onder meer wat de provincie kan doen aan de situatie in de Leeuwenhoek. "Niets", antwoordde het statenlid. "Gede puteerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, houden geen politiek toezicht. En wat er uiteindelijk met de Leeuwenhoek zal gebeuren is een politie ke keuze van de gemeente Leiden". Vol gens Hekkelman maakt een compromis tussen de gemeente en de universiteit de beste kans. "Ik denk dat gedeputeerde staten een compromis in de vorm van stu dentenwoningen en wat bedrijven rond de laboratoria wel zullen goekeurend". Dr. Hekkelman, die zelf in één van de labo ratoria werkt, zegt dat er geen enkel ge vaar te duchten valt. "Er is echter wel sprake van een grote psychologische druk voor eventuele toekomstige bewo ners en dat zal een eindeloze hoop narig heid geven. De laboratoria zijn terecht uit de binnenstad gehaald en dat heeft al mil joenen guldens gekost". Volgens'hem is er in de Leeuwenhoek al leen nog maar ruimte voor "vlottende" bewoners zoals studenten en bedrijven. Hij noemde de eventuele komst van een afdeling van TNO in Delft naar Leiden een "schitterende oplossing". Historie Het universiteitsbestuur heeft om wille van de "niet-katholieke sig natuur" van de universiteit be zwaar tegen benamingen als Sint Joris en Sint Sebastiaansdoelen op het doelenterrein. Ik vraag me af of de universiteit die niet-ka tholieke signatuur niet op de tocht zet door - ik noem maar een paar voorbeelden - het aca demisch jaar te laten openen vanaf de preekstoel in de voor de katholieke eredienst gebouwde' Pieterskerk, de voormalige kapel van het Dominicanessenklooster in gebruik te hebben als hoofd gebouw aan het Rapenburg, sinds eeuwen de universiteitsbi bliotheek te hebben onderge bracht in het Begijnhof, het mu seum voor mineralogie te heb ben gevestigd in het H. Geest weeshuis, faculteitsonderdelen te hebben gehuisvest in het voor malige Sint Elisabeth Zieken huis en het vroegere Caeci- liaklooster te willen ombouwen voor het Boerhaavecomplex. Nauwelijks stond op 9 maart j.l. die 'niet-katholieke signatuur' in het LD of burgemeester mr. C. Goe- koop wordt in zijn functie als voorzitter van de Stichting Pie terskerk sprekende ingevoerd in de LD editie van 10 maart. Hij zegt met een stalen gezicht dat tijdens de Middeleeuwen in en rond de kerk markt werd gehou den; dat het bestuur van de Stichting Pieterskerk die functie min of meer aan de Pieterskerk wil teruggeven en dat dit zonder bezwaar kan, aangezien de Pie terskerk "uit de eredienst ge haald" is. De Schepper moge het Leidens burgervader vergeven dat hij raaskaalt. In de middeleeuwse keurboeken van Leiden staat exact aangegeven waar de markt gehouden mocht \Vorden. We spreken nog steeds van de "marktenroute" langs de Nieuwe Rijn. Negentiende eeuwse stads plattegronden spreken nog over straatnamen als "Tonnenmarkt, Appelmarkt, Botermarkt, War- moesmarkt, Zeevischmarkt, Aal markt, Bloemmarkt en Boom- of Varkenmarkt" langs die Nieuwe Rijn. Markt in de Leidse midde leeuwse kerken? Neen. Rond de Kerk(en)? Waar dan? Over de grafzerken op de kerkhoven heen? Neen. Wat kletst de burge meester dan?! - Tot overmaat van ramp zegt hij ook nog dat de Pieterskerk "uit de eredienst gehaald" is. Zou de voorzitter van de Stichting Pie terskerk niet weten dat in het vroegere priesterkoor van de Pieterskerk op een soort hos- vlonder over de mooiste grafzer ken heen een kerkruimte is ge bouwd? Een kanseltje is er voor verplaatst en een negentiende herenbank is uit de voormalige wielerrotonde overgebracht naar het priesterkoor. Die herenbank zou in een negentiende eeuws kerkje op de Veluwe niet mis staan, maar in de gothische en tourage van de Pieterskerk deto neert die bank "summa cum lau- de". De burgemeester weet ook wel dat die mini-kerkruimte is gebouwd (tegen alle akoestische wetten in) maar omdat de voor zitter van het College van be stuur van de universiteit vice- voorzitter van de Stichting Pie terskerk is, moet de burgervader liegen alsof het gedrukt staat om de "niet katholieke signatuur" van de universiteit veilig te stel len. Maar wie zitten er straks op 3 okto ber in de Pieterskerk te luisteren naar een dienst van Woord en ge bed en met geen pen van afgrij zen te beschrijven muziek? Juist: burgemeester Goekoop, de voorzitter van het College van bestuur van de universiteit en anderen die de niet-kerkelijke signatuur van de kerk met daden en voeten treden. Grootste grap. de Pieterskerk wordt op 25 mei a.s. officieel na de renovatie weer in gebruik genomen. 25 mei, feestdag van Gregorius, de paus van de katholieke kerkmuziek: het gregoriaans! J.A.F. Doove Papengracht 34 Leiden Rommelmarkt De grote rommelmarkt in de Ton Menken IJshal trok o.m. grote belangstelling van de zijde van buitenlandse werknemers in de Leidse regio. Er was nogal wat van hun gading bij. Vooral verouderde koelkas ten en meubilair trokken de aan dacht. Maar er werden ook, be slist niet meer KEMA-goedge- keurde, zgn. badkamerstraalka- chels meegenomen, veelal zon der bedrading. Dit kan dan weer leiden tot gevaarlijke experimen ten. Zeker als men de "aarding" verwaarloost. Is een rommelmarkt met betrek king tot dergelijke apparatuur niet aan regels gebonden? Als er ergens in een winkel een infe rieure steker wordt aangeboden is Leiden al in last! Antoon Koch Ridderspoorlaan 11 Oegstgeest Affiches Met vreugde had ik vernomen dat de VVD afgelopen vrijdagnacht de stad in was getrokken om haar te behangen met zo'n vijftig van die goddelijke WD-verkie- zingsaffiches. Goedgemutst sprong ik dus zaterdagmorgen op mijn stalen ros, om met eigen ogen de verwachte metamorfose te aanschouwen. Van schrik schoot ik echter zowat door de stang van mijn fiets, want links tuig had, ongetwijfeld met de beste bedoeling, de door ons ge propageerde Vrijheid te letterlijk genomen, en de Democratie ver geten: praktisch al onze affiches hadden ze vakkundig afgerukt! Als alle handen die bij het lezen hiervan juichend omhoog gaan, nu eens zo'n WD-affiche op die verdomde rotpaaltjes zouden plakken, dan zou Leiden toch een stuk opknappen, niet dan? Erik Berg Rijnsburgerweg 58 Leiden- Noord (2) Er was eind 1970 een landelijk poli tiek uitgangspunt van de Bond voor Huurders en Woningzoe kenden. Strijd tegen de huurhar- monisatie. (Van Schut en niet Udink). Er was ook eind 1970 een geschil tussen de Gemeentelijke Wo ningstichting (voorloper van de L.W.S.) en de huurders van een complex woningen over achter stallig onderhoud en een optrek ken van achterstallige huurver hogingen. Bij de eerste deur in het eerste huis werd de huur al opgetrokken. Dit had niets met de huurharmo- nisatie te maken. De tweede ac tie werd door de B.H.W. zodanig ondergeschikt gemaakt aan hun politieke streven, dat er in lengte van jaren niets aan de zaak van deze mensen zou gebeuren. Via het refrein: "Dit zijn vijanden van de buurt. Daar praten we niet mee", werd alle mogelijke contact vermeden om via overleg uit het probleem te komen. De directie van de G.W.S., het be stuur van de G.W.S., het College van B en W, gemeenteraadsle den, zij werden allen volgens het refrein tot "Vijanden van de Buurt" gebombardeerd. Toen het refrein ook gezongen werd bij voorstellen om met journalisten van pers, radio en tv te praten, gingen de ogèn van de leden van de bewonerscommis sie uit de buurt open. De B.H.W. wilde geen oplossing voor het plaatselijke probleem. Een van de buurtbewoners plaat ste toen een stuk in de Leidse dagbladen en de bewonerscom missie nam zelf het heft in han den. Binnen twee maanden kwam er toen een oplossing uit de bus na enkele felle gesprekken met B en W en het bestuur van de G.W.S. De toen gevonden oplossing werkt nog steeds door in de hui dige huren van het complex. De vermenging van landelijke (meestal politieke) acties ihet plaatselijke problemen is eèn sport, die sommige politici nu nog bedrijven. Het resultaat is'al- tijd dat beide zaken vertroebeld worden en daardoor niet effec tief opgelost. De bewoners van de Van Hoogendorpstraat e.o. hebben dat eind 1970 goed on derkend. Plan Noord vermijdt het nog steeds om niet parallel lopende zaken met elkaar te vermengen. Dit heeft tot nog toe goede resul taten opgeleverd. Het verhaaltje van de Bond van Huurders en Woningzoekenden in de Leidse bladen van woensdag j.l. toont# dat zij in 12 jaar nog niets geleerd l heeft. J. Vervoorn v. Hoogendorpstraat 36 Leiden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4