f akkeloptocht Amnesty door Leidse binnenstad Allergologie "bloedt dood" Actiegroep vreest opheffing voor zomervakantie Meisje (7) geschept door auto JAZZ SOCIËTEIT The Old Black Horse Saloonband Leidse stadsrubriek HIP pril* 12 WOENSDAG 17 MAART 1982 Asfaltering Breestraat: wellicht voor eind maart LEIDEN - Naar verwachting zal binnen twee weken nog een deel van de Breestraat worden geas falteerd en een groot stuk van de klinkerbestrating voor het stad- huis opnieuw worden aangelegd. Hiermee is in totaal een bedrag van ongeveer 20.000 gulden ge moeid. Vorig jaar oktober klaagde de eige naar van de kledingzaak Tim merman dat er in zijn pand scheuren kwamen ten gevolge van trillingen. Gemeenteambte naren ontdekten dat de trillingen onstonden door de overgang van asfalt naar klinkerbestrating ter hoogte van de winkel. In de rich ting van het stadhuis zal nu als nog een deel van de klinkers worden vervangen door asfalt, zodat de overgang voor de win kel verdwijnt. Maar ook de klinkerbestrating voor het stadhuis zal grotendeels opnieuw worden gedaan. On voorzien is dat niet volgens ge meenteambtenaar Iestra. Hij zegt: "Ook als we niet hadden moeten asfalteren hadden we een deel van de bestrating voor Protest tegen verdwijningen De bestrating in de Breestraat ter hoogte van het stadhuis. Ze moet worden vernieuwd. LEIDEN - De Leidse afdeling van Amnesty International heeft voor donderdag een fakkelop tocht in petto als protest tegen al le verdwijningen van mensen over de hele wereld. De optocht start om half acht op het stad huisplein en zal tweemaal een ronde maken door de binnen stad. Daarna is er een bijeen komst in In den Bierdeghel aan de Nieuwe Rijn Jaarlijks 'verdwijnen' er zo'n 11.000 mensen, mensen die om hun overtuiging worden ont voerd en van wie nooit meer iets wordt vernomen. Het is echter wel bekend dat de verdwenen i geen best lot te wachten het stadhuis opnieuw gedaan. Doordat de Breestraat namelijk intensief wordt gebruikt door au to's is een deel van de bestrating stuk gereden. De ondergrond is nog niet goed genoeg. Het is niet abnormaal hoor om een bestra ting die er pas een jaar ligt op nieuw te doen. Dat komt vaker voor. Als we het nu opnieuw hebben gedaan, kun je er van op aan dat die bestrating weer een flinke tijd meekan". De eigenaar van de kledingzaak die vorig jaar al klaagde over scheuren in zijn pand vindt het hoog tijd worden dat de gemeen te nu eens begint met het aanleg gen van asfalt voor zijn pand. "Hoe hoger je in mijn zaak komt, hoe erger het wordt. Volgens mij hadden ze al veel eerder moeten beginnen met die werkzaamhe den. Maar ja, aan de andere kant: misschien heb ik helemaal niets te klagen dat ze nu binnen twee weken beginnen, want we weten allemaal dat ambtenaren niet zo snel zijn". LEIDEN - De actiegroep voor behoud van de polikliniek allergologie vreest dat de kliniek nog voor de zomer vakantie wordt opgeheven. Zij denkt dat de directie van het Academisch Ziekenhuis - ondanks alle ontkenningen - aanstuurt op een "langzaam doodbloeden van de afde ling". Vanaf 22 maart is er geen allergoloog meer in het AZL te bekennnen en gaat een longarts de afdeling allergologie runnen. De patiëntengroep beschouwt het niet-vinden van een waardige opvolger voor de allergo loog Widjaja, als een zeer ernstige beleidsfout van de directie van het AZL. Het gesprek dat een aantal allergische patiënten maandagavond met de directie heeft gehad is volgens de tweede open brief, die gisteren naar buiten is gebracht, op niets uitgelopen. De allergische patiënten krijgen vanaf vandaag een brief van de directie waarin zij de plannen uiteenzet. Een woordvoerder van het AZL verklaart dat men het inzetten van een longarts als een tussenmaatregel moet zien, die zes tot acht weken kan gaan duren. "Pas nadat de faculteitsraad een besluit (31 maart) heeft genomen, kan de directie precies bekijken wat ze gaat doen". De patiëntengroep heeft het gevoel dat er met ze wordt gesold. "De direc tie zoekt overal de schuld, behalve bij zich zelf. Wij durven te stellen dat ze nu nog steeds geen beleid hebben uitgestippeld voor de afdeling allergologie. Een opvolger voor Widjaja ga je toch niet twee weken van tevoren zoeken? De directieleden wisten toch vèr van te voren dat het contract van Widjaja deze maand zou aflopen en dan toch geen enkele advertentieprocedure op gang brengen, dat is toch onbegrijpelijk?". De patiënten hebben brieven gestuurd aan minister van Kemenade (on derwijs en wetenschappen) en minister Gardeniers (volksgezondheid), in de hoop dat deze twee ministers het falende beleid van het AZL aan de kaak stelt. De Nederlandse Vereniging voor Allergologen heeft ook geen goed woord over voor de argumenten waarmee de directie van het AZL telkens ter tafel komt. In een ingezonden brief, die morgen verschijnt in Centrum (het informatieblad van het AZL), schrijft de vereniging dat tot op heden geen enkel zinnig argument is aangevoerd voor het ophef fen van de afdeling allergologie. De plannen van directie en faculteit zijn nog steeds dat de duizenden allergische patiënten maar moeten worden opgevangen - naar gelang hun aandoening - door longartsen, keel- neus en oorartsen en huid artsen. Zowel de actiegroep als de vereniging van allergologen hebben al meermalen te kennen gegeven dat veel allergische patiënten klach ten hebben die niet door één specialist kunnen worden behandeld. "Een versnipperde patiëntenzorg is in alle opzichten een stap terug", aldus de Nederlandse Vereniging voor Allergologen. Gebroken teen LEIDEN Een 25-jarige vrouw uit Voorschoten moest gisteren met een ge broken teen en een gekneus de voet naar het AZL worden vervoerd nadat zij op de Ko- revaarstraat met haar fiets te gen een bus was gevallen. De vrouw kwam ten val toen zij probeerde een andere fietser in te halen. Deze inhaalma noeuvre mislukte, omdat de sturen van beide fietsen in el kaar raakten. De val van de vrouw werd gebroken door een langsrijdende bus. staat het merendeel van hen wordt gevangen gezet, gemarteld en soms ook vermoord. Tegen deze vorm van onderdrukking, die door veel regimes in de we reld wordt toegepast, wil Amnes ty International door een fakkel optocht protesteren De fakkeloptocht is slechts een on derdeel van de wereldwijde actie die Amnesty tegen verdwijnin gen voert. Meer traditionele acti viteiten zijn het verzenden van brieven en kaarten naar gevange nen en de regeringen van hun land. Daarvoor worden ook in Leiden regelmatig schrijfavon- den georganiseerd. Steeds vaker wordt door Amnesty ook met zo genaamde doelgroepen gewerkt. Idee daarachter is dat bijvoor beeld vakbondsmensen, artsen of juristen zich vanuit Nederland inzetten voor hun onderdrukte collega's in landen waar de men senrechten worden geschonden. Want het schenden van de mensen rechten, dat is nog steeds het grootste kwaad waartegen Am nesty zich verzet. Van oudsher richt deze organisatie zich op hulp aan gewetensbezwaarden die over de hele wereld gevangen zitten. Het cynische is echter dat de regimes een antwoord hebben gevonden op acties van Amnesty International. Steeds vaker 'ver dwijnen' mensen eenvoudigweg, ze worden onvindbaar gemaakt. De regering van het land kan zo veel moeilijker worden aange sproken als de schuldige en schuift de verantwoordelijkheid vaak van zich af. Toch is het in de praktijk wel vaak de overheid die als schuldige kan worden aangewezen. Eerste maal Voert Amnesty al geruime tijd ac tie tegen verdwijningen, het is de eerste maal dat de organisatie in Leiden zo duidelijk naar buiten treedt met een fakkeloptocht. Bedoeling daarvan is niet eens zozeer om het beschuldigende vingertje op te heffen naar lan den waar de mensenrechten wor den geschonden. Veel belangrij ker voor Amnesty is dat mensen in Nederland er zich van bewust worden dat er in andere landen mensenrechten worden ge schonden. Hoe meer mensen de strijd van Amnesty daartegen steunen, hoe sterker de druk die kan worden uitgeoefend. Sr is reden om aan te nemen dat de fakkeloptocht donderdag be hoorlijk lang wordt. Vakbonden, kerk. studentengroepen en poli tieke partijen reageerden al posi tief op het beroep dat Amnesty op hen deed. Er is ook kans dat er in de gemeenteraad een motie wordt ingediend tegen alle ver dwijningen in de wereld. Zowel dunderdag als zaterdag staat er een stand van Amnesty op het stadhuisplein met informatie over verdwijningen en later deze maand staat er ook weer een schnjfavond op het programma. LEIDEN - Een zevenjarig meisje uit Leiden moest gisteren naar het AZL worden vervoerd nadat zij op de Breestraat was geschept door een auto. Wat ze precies heeft, kon de politie vanochtend nog niet zeggen Het meisje stak omstreeks half drie de Breestraat over Aan de over kant gekomen bedacht ze zich en rende terug met als resultaat dat ze werd geschept door een auto. Het meisje belandde hierna voor de wielen van een bus; de chauf feur had in een reflex weten te ADVERTENTIE +LLIDLN - De Dolly Dots, de bekende Nederlandse zanggroep, treden zaterdag 27 maart in Leiden op. Zij doen dat op het lentefeest van het winkelcentrum Kopermolen in de Merenwijk. Andere evenementen die dag zijn onder meer een poppenkast, een kwis voor kinderen en een optreden van de Key Stork Jazz Men. KOETS-O-THEEK Aanvang 21.30 uur Kruisstraat 40, Lelden (achter Lldo) door René van der Velden Jaap Visser ADVERTENTIE Door een staking kon de afgelopen week geen vuil bij u worden opgehaald. Op dinsdag 16 maart zullen alle werkzaamheden weer normaal door de reinigingsdienst uitgevoerd worden. De hele week zal met al het beschik bare materiaal huisvuil, laadkisten en containers opge haald en geledigd worden. Het is mogelijk dat door het grote aanbod van vuil zo wel op dinsdag als op donderdag een gedeelte blijft staan in uw wijk of straat. Dit vuil wordt de dag daar op weggehaald. Het grofvuilschema wordt met ingang van 17 maart ook weer normaal her vat. Alleen het grofvuil dat in de sta- kingsweek bij u thuis is blijven staan kan helaas niet apart worden opge haald. Dit kunt u de eerst volgende ophaalbeurt aanbieden. Stoeien met de krant. Dat de den leerlingen van de mid delbare technische school MSG aan de Dieperpoellaan. In het kader van een lessen reeks over massamedia moesten zij een eigen krante pagina samenstellen. Tijdens de maatschappij-les van dins dag kregen zij vijftig minuten de tijd om uit het Leidsch Dagblad van vrijdag 5 maart (Maas vol radio-activiteit, Hasjvondst in Hillegom, Wet houder wil nieuw Volkshuis, "Studentenartsen en studen tenpsychologen kunnen ver dwijnen", Akkoord over loo- ningreep en Begin botst met Mitterrand) of zaterdag 6 maart (FNV zet stakingen door, Vanessa: "Dit succes is te gek", Fay Lovski terug in Leiden en Sommige dier proeven zijn gewoon nutte- loosVéen pagina nieuws te se lecteren. Nu gaat het in er in de regel tij dens de maatschappijles niet al te serieus aan toe zodat het project: 'MTS-ers selecteren krant" vooral sati risch bedoelde pagina's ople verde. Veel dubbelzinnige teksten, Vanessa in het hart van de pagina en studenten pastor Herman Wiersinga als de Yorkshire Ripper. De naamgeving varieerde van 'De Klassieke Feestneus' en 'Voor het slapen gaan' tot het 'Dagblad Onbegonnen Werk' en het 'Leidsch Lachblad'. Het resultaat van het ongetwij feld jolige uurtje maatschap pijleer hing gisteren, tijdens de open-dag. in het schoolge bouw. Aan ons de twijfelach tige eer om het zaakje te jure ren. Met de grootste moeite kregen we de bordjes op de knieën. Edwin van Ingen en Kees Monster met hun 'Goed Nieuws Dagblad', Will Hoo- genboom. Dick Vrijburg, Sjaak Leeuwenburg en Nico Hofsté met hun 'Middenweg Dagblad' en Wilgo Koenders, Jan Pieter Laros. Alfred Lij ten en Aad van de Klauw met hun 'Leidsch Dagblad' kwa- MSG-leerlingen vermaken zich met de zelf gemaakte kranlenpagii s uit de knip- selstrijd. Hun pagina's waren redelijk uitgebalanceerde se lecties van het nieuws met een goede samenhang tussen regionale, landelijke en bui tenlandse berichten. De meeste andere knipselkran ten hadden veel weg van de pagina Privé m de T"Het opvallende van dit project is dat de leerlingen een heel ei gen kijk hebben op wat be langrijk is in het nieuws", vonden maatschappij-leraren Jos Goossens en Guus Bos. Daar konden wij het hele maal mee eens zijn... Opgeruimd (2) Met vereende krachten is de 'groene brigade' gisteroch tend het opgehoopte Leidse huisvuil te Lyf gegaan. "Met succes", vindt Gé de la Rie jr., die de afgelopen week deel uitmaakte van de sta kingsleiding. "Natuurlijk lag er veel vuil langs de weg maar het was gelukkig geen rotzooitje in de stad. We kun nen de achterstand deze week nog inlopen". Volgens Gé de la Rie reageer den veel Leidenaars enthou siast op de terugkeer van de vuilniswagens. "Veel mensen zeiden dat ze achter de sta king hebben gestaan. Som mige jongens hebben zelfs bloemen aangeboden gekre gen". Wie beslist niet achter de sta king hebben gestaan, zijn de leden van de Jongeren Orga nisatie Vrijheid en Democra tie. Deze VVD-wclpen, die de plaatselijke WD v>. [tl link vinden, vragen de gemeente op korte termijn maatregelen i's; dubbelzinnigheid troef (foto Holvast) te nemen tegen "de raddraai ers" van het stakings-comité Terwijl de Leidse milieu-be- heerders al weer volop aan het werk zijn, komt het JOVD afdelingsbestuur met een verklaring waarin de rei- mgings-staking "volstrekt verwerpelyk" wordt ge noemd. "Dit is een politieke staking om de besluitvor ming met buiten-parlemen taire middelen te beïnvloe den. Bovendien wordt werk willigen in sommige plaatsen het werken onmogelijk ge maakt op de het FNV eigen 'democratische' wyze. Wg vinden dit fascistoïde metho den", aldus de JOVD, die zich afvraagt waarom de ge meente de staking niet heeft verboden. Spuit elf dus. Benieuwd of het JOVD-bestuur er inmiddels achter is dat de vuilniszak- Geschutter Zouden de Russen het weten dat een van de Nederlandse NAVO-kanonnen bescha mend in een modderslootje naast het Legermuseum Mfltff Als ze het Leidsch Dagblad lezen wel. Onze fotograaf Jan Hubers stond op de Pesthuislaan in het bijzijn van de Koninklij ke Marechaussee foto's te schieten van de verplaatsing van een van de bgna antieke kanonnen. Het kapseizen van de defensie-kraan stond niet in het militaire draaiboek maar werd door Hubers feil loos gekiekt. Evenals het ge sneuvelde stuk geschut. Een jonge marechaussee-amb tenaar raakte op slag over spannen en verbood Hubers foto's van de ravage te ma ken. "Dat heb ik al gedaan", merkte de fotograaf nuchter op "Dan wil ik je rolletje hebben", brieste de mare chaussee. "Dat kryg je niet", hield de fotograaf nuchter vol, "bespreek maar met je commandant daar wat er moet gebeuren" De mare chaussee beende op hoge voeten naar zijn comman dant terwijl de fotograaf zich naar zijn donkere kamer rep te Op het ministerie van defensie moest men gistermiddag har telijk om dit incident lachen "Als het landsbelang in het geding zou kunnen komen dan zorgen we wel van te vo ren dat er met kan worden gefotografeerd", vertelt een voorlichtings ambtenaar ons vertrouwelijk De marechaussee blijkt geen instructies te hebben gehad om te zorgen dat te water ra kende kanonnen uit de krant blyven. "We hebben daar in elk geval niets voor de Rus sen te verbergen", verklapt de defensie-voorlichter.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3