Gehandicaptendorp open Weidse agenda "Vacatures opvullen met plaatselijke werklozen' Voorlopig geen besluit over schooladviesdienst „Swetterhage" complex van 60 miljoen ZOETERWOUDE - De woon- en leefgemeenschap voor verstandelijk gehandicapten 'Swetterhage' in Zoeter- woude is vandaag in gebruik genomen. Het splinternieu we mini-dorpje (inclusief dorpsplein en carillon) in de Blankaartpolder zal worden bewoond door zo'n 316 ver standelijk gehandicapten. De officiële opening is in sep tember. De reden hiervoor is dat de bewoners de tijd gegund wordt om aan de nieuwe omgeving te wennen. De komst van 'Swetterhage' betekent voor Zoeterwoude onder meer dat de 8000ste inwoner binnenkort in het bevolkingsregister kan worden bijgeschreven. Een van de 'Swetterhage'-bewoners zal deze 8000 vol maken. Verder komt een deel van de 300 personeelsleden van deze instelling in Zoeterwoude wonen. Voor hen zijn al 25 woningen gereserveerd in het plan Blankaartpolder, dat naast 'Swetterhage' wordt uitgevoerd. Verwacht wordt dat met deze woningen binnen een aantal maanden wordt begonnen. De tweede versie van de plannen voor premie-A- en woningwetwoningen is inmiddels naar Den Haag voor goedkeuring gestuurd. De eerste versie moest worden bijgesteld vanwege de hoge prijs. In het plan Blankaart gaan ook zeven zelfbouwers aan de slag. Van de 316 bewoners van 'Swetterhage' komen er 220 uit 'Huize de Wei poort', het internaat 'De IJssel' uit Moordrecht en uit het internaat 'Voorgcest' dat in Oegstgeest staat. De overige plaatsen worden opge vuld met mensen die op de overvolle wachtlijsten voor verstandelijk gehandicapten staan in Zuid-Holland. De toekomst van het gebouw 'Huize de Weipoort' is trouwens nog onze ker. Voorlopig wordt het gebruikt voor tijdelijke huisvesting van bewo ners van het aan de Hoge Rijndijk gevestigde kinderdagverblijf 'Huize Swieten'. Wanneer deze echter het voormalige seminarie van de Kruis heren verlaten wil de stichting 'Gemiva', die 'Swetterhage' heeft laten bouwen, het pand verkopen. Het gebouw, dat uit de jaren dertig stamt en in vrij slechte staat verkeert, is getaxeerd op 1,25 miljoen gulden. Het ministerie van volksgezondheid maakte in het verleden al eens kenbaar het gebouw te willen behouden voor de opvang van verstande lijk gehandicapten. Ook is gesuggereerd dat in het pand jongerenhuis vesting moet komen. 'Swetterhage' omvat vijf pavil joens waarin 304 bewoners ko men. Daarnaast worden nog 12 bewoners buiten het terrein in eengezinswoningen gehuisvest. Deze zijn van 'hoog niveau' (dat wil zeggen in lichte mate gehan dicapt) en hebben voldoende ontwikkelingskansen om in de 'normale' maatschappij te kun nen functioneren. Van de vijf pa viljoens zijn er twee zogenaamde sterpaviljoens, 'De Muscadel' en 'De Molen', waarin 72 personen per paviljoen komen. Daarnaast is er het paviljoen 'De Linde' voor 20 dubbel (lichamelijk en geestelijk) gehandicapten. Pavil joen 'De Roskam' bestaat uit acht bungalows voor acht perso nen en paviljoen 't Loet' bestaat uit 12 huisjes voor gemiddeld ze ven bewoners. Dit paviljoen wordt voornamelijk door de re delijk zelfstandigen bewoond. Het zwembad van "Swetterhage", evenals de rest van het complex sober maar efficiënt uitgevoerd. (Foto Holvast) Op het twaalf hectare tellende ter rein zijn naast de huizén voor be woners een groot restaurant, een centrale keuken, een gymzaal met oefenzwembad, een dagacti viteitencentrum en een winkel tje. Daarbij komt nog een kinder boerderij waarvoor gisteren door het Zoeterwoudse college van B en W een bouwvergunning werd gegeven. De investeringskosten bedragen 60 miljoen gulden, oftewel twee ton per bed. "Deze prijs is hoog, doch niet hoger dan die van ver gelijkbare projecten", zegt drs G.P.J. Arts, directeur van .de stichting 'Gemiva'. "Het is geen luxe tent geworden. Het accent ligt op de bewoners, de poespas daaromheen is daaraan onderge schikt". Een kijkje in de nieuwe paviljoens toont aan dat er inderdaad op so bere en efficiënte wijze is ge bouwd. Met name op de mate riaalkeuze is bezuinigd. Een groot deel van de investerings kosten is besteed aan nieuwe ap paratuur en meubels. Dit was hard nodig omdat de spullen in 'de Weipoort' erg slecht waren. Drs. Arts erkent net op tijd met de plannen voor 'Swetterhage' op de proppen te zijn gekomen. "Vlak voor de grote bezuinigin gen van de overheid was dit pro ject goedgekeurd. Tijdens de bouw we de krappere financiële positie van het rijk duidelijk. Wanneer voor bepaalde aanpas singen van het oorspronkelijke bouwplan geld nodig was, kon dit niet verkregen worden". Met name de realisering van de kinderboerderij (volgens Arts "een noodzakelijke voorzie ning") leverde de nodige finan ciële problemen op. Het ministe rie van volksgezondheid stelde geen gelden beschikbaar. De op lossing voor dit probleem werd echter gisteren aangedragen. De plaatselijke Rabobank deed een royale schenking waardoor de kinderboerderij er zeker komt. Eerder heeft 'Gemiva' al door een gift van dezelfde bank een rolstoelbus kunnen aankopen. De realisatie van de kinderboerde rij is de laatste fase van de bouw van 'Swetterhage'. Verwacht wordt dat voor de bouwvak vakantie deze fase is voltooid. Gisteren kwam het groene licht van de gemeente. Met de bouw kan met onmiddellijke ingang worden begonnen. Strijd Veertien jaren geleden zij de plan nen voor nieuwbouw van een groot internaat bij de stichting 'Gemiva' geboren. In 1967 wilde men het complex aan de Vrou- wenweg verwezenlijkt zien. Te genwerking van de gemeente Leiden verhinderde dit echter. Ook in andere gemeenten rezen moeilijkheden bij het verwerven van bouwgrond. Hoewel volgens Arts ook de gemeente Zoeter woude niet stond te popelen bleek hier in 1971 de bereidheid te bestaan 'Gemiva' op haar grondgebied toe te laten. Nadat begin 1979 de strijd met bureau cratisch Nederland was gestre den sloeg de toenmalige burge meester Detmers van Zoeter woude de eerste paal. Vanochtend om tien uur hebben de bewoners de internaten in Moordrecht en aan de Vrouwen- weg verlaten. Sommigen zijn een dagje uit, de meesten zijn naar ouders of familieleden. Als de grote verhuizng achter de rug is komen de bewoners, vergezeld van ouders en familieleden op 'Swetterhage' aan. Met een feest programma in het restaurant worden de bewoners vandaag verwelkomd op hun nieuwe adres. In het weekeinde zullen zo'n 240 bewoners het moderne complex bevolken. Begin juli zit 'Swetterhage' aan zijn volledige capaciteit. Aan de hele verhuizing is een lange voorbereiding vooraf gegaan. Het vergt van de bewoners van de zwakzinnigen-woongemeen schap veel om ineens aan een nieuwe omgeving te wennen. Ook coördinator Hans Bouter zegt het moeilijk te hebben met de verhuizing van 'De Weipoort' naar de Blankaartpolder. "Je gaat je aan zo'n gebouw en de specifieke sfeer hechten. Met na me in zo'n oud gebouw ontstaat een band met je werkomgeving". Voor veel personeelsleden bete kent de overgang naar 'Swetter hage' naast het afscheid nemen van het gebouw ook een afscheid van sommige bewoners. De groe pen worden opnieuw ingedeeld waardoor mensen die jarenlang met een bewoner hebben opge trokken deze niet meer dagelijks meemaken. "Doordat je aan be paalde bewoners gaat hechten ontstaat er een emotionele band die nu min of meer wordt verbro ken. Voor de bewoner zelf is deze omschakeling nog veel groter, omdat hij deze niet kan berede neren", aldus een van de mede- weruers van 'Swetterhage'. Een van de punten die terug blij ven keren in de zwakzinnigen zorg is de integratie in de 'norma le' maatschappij. In het geval van 'Swetterhage' (en voorheen 'de Weipoort') bestaat deze inte gratie met de Zoeterwoudse be volking voornamelijk uit contac ten met de plaatselijke Sint Aloy- siusschool. Ook de Sjaloom- school heeft toenadering gezocht tot 'Swetterhage'. Een andere mogelijkheid is het jaarlijkse vol- leybalteornooi op het terrein van 'de Weipoort'. Dit kan nu in de fraaie gymzaal van 'Swetterhage' gebeuren. Of verdere gebruikmaking van de faciliteiten van 'Swetterhage' door de Zoeterwoudse bevolking tot de mogelijkheden behoort, moet nog worden bekeken. "De grote opkomst op de open dag die onlangs werd gehouden vind ik een goed teken", vindt Swet terhage coördinator Hans Bou- ters. "De mensen raken al wat meer vertrouwd met 'De Wei- poort'. Daarom is het goed dat we in Zoeterwoude zijn gaan bouwen. De overgang is hier kleiner dan wanneer je ergens zomaar uit de lucht komt val len". DIRK JAN ROELEVEN Oegstgeest huldigt onderwijzeres en bejaarden verzorgster OEGSTGEEST - In Oegstgeest werden gisteren twee feesten gevierd rond twee vrouwen die zich jarenlang verdienste lijk hebben gemaakt in de verzorgende en onderwijssec tor. In het bejaardencentrum 'Hofwijck' kreeg de 65-jarige mevrouw Hendrikje Ottes een eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver opgespeld door bur gemeester Scheenstra. Zij heeft in totaal vijftig jaar gewerkt in huishoudelijke en verzorgende beroepen. De in Den Haag geboren en nu in Oegstgeest woonachtige Hen drikje Ottes begon als huis houdelijke hulp in 1932 in haar geboorteplaats. Drie jaar later werd zij kinderver zorgster. Dit beroep oefende zij tot 1953 uit, onder andere in een kindertehuis in Epe GelderlandDaarna werkte zij als kookster bij het revali datiecentrum van de KLM tot 1957. Een jaar later, in 1958, zette zij dit werk voort in het bejaar denhuis 'Hofwijck' in Oegst geest, dat toen net was opge richt. Nu 24 jaar later gaat zij met pensioen. Feest was er niet alleen in 'Hof wijck', maar ook in de Joris de Witteschool aan de Kam perfoelielaan. Daar vond gis termiddag een drukbezochte receptie plaats voor Ina Mooi, die veertig jaar in het onder wijs zit. Op 19-jarige leeftijd slaagde Ina Mooi in 1941 voor haar onderwijsakte in Leeu warden. In 1950 verhuisde zij naar Oegstgeest. Zij begon haar werk in deze omgeving aan de Rehobotschool in Kat wijk. Uiteindelijk kwam zij Foto boven: Ina Mooi (rechts) tijdens de receptie die in de Joi Witteschool werd gehouden. Foto onder: Burgemeester Scheenstra heeft Hendrikje Ottes i jaardencentrum Hofwijck de eremedaille opgespeld. toch in Oegstgeest terecht waar zij al lesgevend rond zwierf door verschillende ge bouwen. Mede door haar in zet is de huidige Joris de Wit teschool tot stand gekomen. Zij is verder nog actief in de kerkeraad. Gemeente Warmond spoort bedrijven aan WARMOND - Om iets te doen aan de werkloosheid in Warmond gaat de gemeente de bedrijven die binnen haar grenzen zijn ge vestigd aansporen hun vacatures te vullen met Warmondse werk zoekenden. "Dit gbeurde voor heen incidenteel maar B en W hebben onlangs plannen ge maakt die uitgaan van een struc turele aanpak", aldus Jan Tim- mermann, chef van de afdeling welzijns-, sociale zaken en huis vesting, tijdens de tweede 'bij spijkeravond' van Progressief Warmond. De Warmondse raadszaal leek gis teravond veel op een collegezaal waar les werd gegeven in ge meentepolitiek. 'Docenten' in so ciale zaken en huisvesting waren respectievelijk Jan Timmer- mann en wethouder mevrouw dalhuisen-Polano, 'studenten' waren mensen uit alle geledin gen van het progressief samen werkingsverband. Ook "de toe komstige raadsfractie", zoals Dalhuisen het uitdrukte, maakte van deze avond gebruik om haar kennis van de gemeentepolitiek bij te spijkeren. Behalve de gemeentelijke plannen tot bestrijding van de werkloos heid werd gisteravond ook be kend dat het nog te voeren ge sprek met het arbeidsbureau over 'het Warmondse banenpan' is uitgesteld. Dalhuisen: "Bin nen afzienzare tijd vindt er op het arbeidsbureau een wissel van de wacht plaats, er komt name lijk een nieuwe directeur en het lijkt ons beter onze plannen aan hem voor te leggen dan aan ie mand die weggaat". Zoals bekend heeft Warmond een werkgelegenheidsplan opgesteld dat tijdens de vergadering van de raadscommissie welzijn op nogal wat kritiek is gestuit van de WD. De liberalen vrezen dat Warmond teveel op de stoel van het arbeidsbureau gaat zitten. Een en ander zal tijdens het over leg met het arbeidsbureau ter sprake moeten komen. Timmer- WOENSDAG 17 MAART 1982 WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum, Haar. lemmerstraat 73, cursus stijldansen, do soos met films en informatie pro gramma's. 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- strat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof tel. 213490. Rijksherbarium - Schelpenkade, films 'Molen de Valk en In Hollands Koninklijke Maatschappij Duin', tuinbouw en plantkunde, 20 u__. Stadhuis - raadscommissie financiën, Stadhuis - raadscommissie onderwijs en samenlevingsopbouw, 20 uur. Volkshuis - Apothekersdijk, project groep De Camp, do 14 uur. Zoeterwoudseweg 128 - voorlichtings- avond over borstvoeding, 20 uur. Warmond - Trefpunt, zomerkleding, beurs, 14.30 tot 19 uur. Leiderdorp - Scheppingskerk, spreek- beurt WD-Ujsttrekker statenverkie zingen, 20 uur. Voorschoten - Lindehoeve, discussie jongerenproblematiek, 20 uur. DONDERDAG Leiden - Muséum voor Volkenkunde, Steenstraat, Japanse theeceremonie, 20 uur, vr om 11.30 en 14.30 uur. Stadhuisplein - fakkeloptocht Amnesty International, 19.30 uur. Bierdeghel - Nieuwe Rijn 52, ledenver. gadering PvdA, 20 uur. Academiegebouw - Rapenburg 73, le zing 'Faust in der Russischen Litera- tur* door Russische schrijver Kope- lew, 20 uur. K&O - Oude Vest 45, dia/filmlezing 'Zwerven met kano en tent', 20.15 Stadhuis - gezamenlijke vergadering raadscommissies ruimtelijke orde ning, verkeer, volkshuisvesting, bouwzaken, sport en recreatie, 19 uur. Regenboogpad 3 - bestuurscommissie De Dukdalf en De Loopplank, 20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, teL 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en be geleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer- straat 73. disco van 20-22.0 uur, vr Leidse Werkgroep Homosexualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAOI WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Mors wijk - Topaaslaan 19, gebandicap- APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, teL ten noorden van de Rijn: 135604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. mann hield het er gisteravond op "dat Warmond alleen maar meer wil zijn dan die bekende man achter het bekende loket". Op de vraag wat hij doet met de aangifte van zwartwerkers ant woordde Timmermann: "Dierge lijke tips zijn in negen van de tien gevallen anoniem en worden dan ook niet nagetrokken. Het is wel lastig als je weet dat er over zo iemand is gebeld en hij komt de volgende dag op je kantoor". Leidse van honderd overleden LEIDEN - Twee maanden na haar honderdste verjaardag is giste ren mevrouw Smit-Trouwee overleden. Mevrouw Smit, een geboren Leidse, bracht haar laat ste levensjaren door in bejaar dencentrum Haagwijk, waar ze bij haar laatste verjaardag werd opgezocht door burgemeester Goekoop. LEIDERDORP - Er wordt dit jaar nog geen beslissing genomen over de deelname van Leider dorp aan een nieuwe regionale schooladviesdienst. Wethouder Verdier deelde dat gisteravond mee in de raadscommissie on derwijs. Hij zei dat de vertraging werd veroorzaakt door andere re giogemeenten (Voorschoten en Zoeterwoude) de nog niet zover als Leiderdorp zijn opgeschoten met het regionaliseringsproces. Een aantal zaken, zoals de statuten en het definitieve model voor de 'gemeenschappelijke regeling schooladviesdienst' zijn nog niet rond. "Tot mijn spijt kan ik mijn voornemen om nog in deze ambtsperiode van de gemeente raad het opgaan van Leiderdorp in de nieuwe schooladviesdienst te realiseren dan ook niet uitvoe ren", aldus Verdier. Volgens de wethouder zal de nieuwe ge meenteraad pas begin volgend jaar een beslissing moeten ne- Zoals bekend heeft het ministerie van onderwijs als voorwaarde voor het toekennen van een sub sidie de eis gesteld dat een derge lijke adviesdienst een gebied moet bestrijken waar tenminste het kleuter- men. Dat be- i nog zelf- 20.000 leerlingen v; en lagere scholen won tekent dat een aantal r standige diensten zullen moeten samensmelten tot een regionale schooladviesdienst. Leiden zal in ieder geval mee moeten doen om het getal van 20.000 te halen. Ondanks de grote tevredenheid over het werk van het Onderwijs Adviescentrum (OAC) in Leider dorp zij B en W van mening dat er toegetreden moet worden tot een regionale dienst. De subsidie is namelijk vrij groot (dit jaar zou hij 67.000 gulden bijdragen) en zal de komende jaren nog flink groeien. LEIDERDORP - Bij een controle van veewagens die op weg waren van en naar de Groenoordhallen in Leiden zijn gisteren 45 proces sen-verbaal opgemaakt. Er wer den in totaal door de politie ter hoogte van de Engelendaal in Leiderdorp 50 vrachtwagens aangehouden. Veel processen verbaal bij veetransport De 25 politie-agenten die de con trole uitvoerden ontdekten over tredingen van de veewet en rijtij- denwet, technische gebreken aan auto's en het niet volgens de voorschriften vervoeren van het vee. Volgens een woordvoerder van de politie werden geen bij zondere kwellingen van dieren geconstateerd. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 16.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79.70 Adjunct-hoofdredacteur: Directie: G. Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs. Washington. Caïro, Commentator W. F. J. Wirtz I. 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2