Staaloproer in België Olieprijs in de toekomst omlaag Druk en Papier geeft NDP lik op stuk Fiets ligt goed in de markt Westduitser kan uitkering verliezen na werkweigering Beurs Amsterdam kort zakelijk Str -C Demonstratie Brussel ontaardt in slagveld Energiedeskundige: Beursoverzicht WOENSDAG 17 MAART 1982 Ontslagen De Metrec Metals Recycling Group in Nederland, een onderdeel van het Billiton-concern, met vesti gingen in Groningen, Dieren en Middelburg, zal dit jaar gereorga niseerd worden. Volgens één van de directieleden, Laguna. betekent de reorganisa tie sluiting van het bedrijf in Middelburg en afstoting van twee bedrijven in Groningen en Dieren. In Middelburg werken 82 mensen, in Groningen tien en in Dieren twaalf. De directie in Middelburg heeft voor 38 van de 82 werknemers een collectieve ontslagaanvraag ingediend bij het arbeidsbureau. Parallelmarkt De parallelmarkt van de Amster damse effectenbeurs krijgt er een nieuw fonds bij. Op 24 maart zal het prospectus verschijnen van de introduktie plus een aan delenemissie van de aandelen Bever Beleggingen. De emissie zal tenminste 160.000 aandelen groot zijn. Bever houdt zich be zig met het verstrekken van ka pitaal aan veelbelovende en in hoofdzaak technologisch gea vanceerde kleine en middelgrote ondernemingen, vooral in de VS. British Airways De grootste internationale lucht vaartmaatschappij ter wereld, British Airways, verkeert in ern stige financiële moeilijkheden. Het staatsbedrijf is in wezen fail liet maar wordt met omvangrijke hulp van de Britse regering op de been gehouden. Net als andere luchtvaartmaatschappijen heeft BA te kampen met de stijging van de brandstofkosten, de ver hoging van de tarieven van luchthavens en de inzinking van de vraag naar luchtvervoer als gevolg van de recessie. De schulden van BA zijn opgelo pen tot bijna een miljard pond (4,68 miljard gulden) en jaarlijks is de maatschappij 120 miljoen pond (562 miljoen gulden) kwijt aan rente. Als de Britse regering niet bereid zou zijn BA direct en indirect te steunen zou de maat schappij nu een zwakkere positie hebben dan in vijftig jaar is voor gekomen, aldus een woordvoer der. Er wordt dan ook druk ge werkt aan een veelomvattend plan om de zaak weer gezond te krijgen. Faillissementen In de eerste twee maanden van dit jaar zijn 1.395 faillissementen uit gesproken. Dat is 27 procent meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar, zo blijkt uit voorlo pige tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal failliet verklaarde on dernemingen bedroeg 1.164. Vo rig jaar januari-februari waren dat er 939. Ongeveer de helft daarvan (590) waren besloten vennootschappen. Dat is 32 pro cent meer dan in de eerste twee maanden van het vorig jaar. Sla In januari van dit jaar werd op 461 hectare grond sla geoogst. Dat is 136 hectare of 42 procent meer dan in januari 1981. Het ministe rie van landbouw en visserij heeft dit gisteren meegedeeld. Niet alleen de oogst, maar ook de aanplant was vorig jaar groter: 388 hectare tegen 329 hectare Dat is een stijging van achttien procent. In totaal werd op 1 fe bruari op 1055 hectare sla ge teeld. Het jaar daarvoor gebeur de dat op 1098 hectare, een da ling van vier procent. LEIDEN - Leidse groenteveiling van vanmorgen appels 1.36 - 1.48. aardappelen 0,17 - 0.30. andijvie 1.50 - 1,70, snijbonen 14.80 - 17.70. stambonen 17,30 - 17,90. rode kool 0,29, prei 0,90 - 1,60; rabarber 1,75 - 3.00; spinazie 1.05 - 1,75, spruiten A 1,98 - 2.05; spruiten B 2,16; spruiten D 2,15 - 3,00; uien 0,17 - 0,37; witlof 1,45 - 2,70; knolselderij 0,59 - 0,66; sla 0,20 - 0,48; peterselie 0,68 - 0,75; raap stelen 0.45 - 0.51; selderij 0,78 - 0.96, paprika st. 0.55 - 0,84 KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 16 maart 1982 Andijvie per kg 1,11-1,14, boerekool per kg 83-86. waspeen Al-per kist 17,50- 18,80, AII-10,00-15.00. BI-14.00-18.50. BII-3.40-7,60, CI-5,00-10.10. CII-3.80- room goedkoper? ARNHEM (ANP) - De prijs van elektriciteit gaat vrijwel zeker omlaag als gevolg van de dalende olieprijzen. Vol gens een woordvoerder van de Vereniging van Exploitan ten van Elektriciteitsbedrij ven in Nederland (VEEN) is de prijs van stookolie, brand stof van veel centrales, de af gelopen maanden met zeven procent gedaald. Dat heeft tot gevolg dat de prijs per kilowatt-uur, nu nog va riërend van 15 tot 30 cent, in het hele land enkele centen goedkoper kan worden. Economie OTTERLO (ANP) - Voor zowel de fiets als de brom fiets staat een betere markt voor de deur. Een direc te negatieve invloed van de huidige economische situatie op deze markt is niet te verwachten. De fiets en de bromfiets passen helemaal in het bestedings patroon van de consument anno 1982. Deze optimistische uitspraken deed voorzitter Van Drie van de Nederlandse Christelijke Bond van Rij wiel- en Motorenhandelaren (NCBRM) vanmorgen op de jaarvergadering van de organisatie in Otterlo Van Dne pleitte in zijn rede voor sluiting van de Tweewieler-Rai op zondag omwille van de overtui ging van de christelijke organisatie de dag des He ren te respecteren. Maar op dit pleidooi wordt niet gereageerd, aldus de voorzitter 'Men gaat gewoon door met het openhouden van deze tentoonstelling' Hij waarschuwde in dat verband voor de wet gelijke behandeling, die 'een voet tussen de deur is voor iedere bestrijder van christelijke organisaties Geen wet hoeft ons onze moraal voor te schrijven En dat begint met-christelijk Nederland te proberen' Ook vond Van Dne dat de winkelsluiting eerder moet worden vervroegd dan verlaat. 'Eerder teruggescho ven op de zaterdag dan vooruitgeschoven in de avonduren. In dat verband zei voorzitter Van Drie dat zgn organisatie ervoor zal vechtem om de win- kelsluitingsgrens op 18.00 uur te houden. 'Een niet te verwikken ijzersterke grens' die volgens Van Dne moet worden gezien in relatie tot het gezinsleven van de ondernemer in deze branche, waann de vrouw al geemancipeerd genoeg meewerkt in de da gelijkse gang van zaken. (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - Een kleine tienduizend Waalse staal- arbeiders hebben giste ren nabij het centrum van Brussel een waar slagveld aangericht tij dens een demonstratie te gen de Belgische en Euro pese staalpolitiek. Onder de rijkspolitie vielen ruim honderd gewonden; het aantal gewonde beto gers is niet bekend. Maandag had de Belgische rege ring nog een uiterste poging ge daan de onrust van de Waalse staalarbeiders over de toekomst van de noodlijdende staalgigant Cockerill Sambre weg te nemen. Een vervanging van de directie van Cockerill Sambre en een be sluit over 1,2 miljard gulden aan vernieuwingsinvesteringen voor Luik en Charleroi waren daar voor kennelijk niet genoeg. Over die investeringen moet de Belgi sche regering namelijk weer met de Europese Commissie gaan on derhandelen. Van dat spel tussen nationale regering en Europese Commissie hebben de Waalse staalarbeiders, zo lieten ze giste ren blijken, hun buik al lang vol. „Mariens aan de paal, Eyskens aan de paal", werd door duizen den geroepen De betoging verliep in het begin vrij rustig. Na een mars door het centrum van Brussel begon ech ter de ellende. Er vond geen dui delijke ontbinding van de beto ging plaats. Na enige aarzeling wendde de hoofdmacht zich richting regeringskwartieren. Toen stuitte men op een uitge breide politiemacht van zo'n 1500 man, 60 paarden, een tiental waterkanonnen, pantserwagens enz. Rond het middaguur braken daar gevechten uit tussen mili tante betogers en de Rijkswacht. Stenen, stokken, bouten, moeren en stalen knikkers van de kant van de betogers werden beant woord met gasgranaten, water kanonnen en de wapenstok. Zo'n drie uur later was het voorbij. De betogers keerden in groepjes te rug naar hun bussen. De balans; veertien zwaargewon den en ruim honderd lichtge wonden bij de politie, een onbe kend aantal gewonde metaalar beiders, ook enkele paarden raakten gewond en omvangrijke materiële schade die in de mil joenen zal lopen. Vrijwel alle rui ten op de begane grond rond het strijdtoneel op de Place Rogier sneuvelden. Ook het restaurant van het luxe Sheraton-hotel moest het ontgelden. Door de grote ingegooide glazen vitrines wapperden de luxe gordijnen triest naar buiten. Verder waren tramhuisjes, verkeerslichten, vangrails en balustrades als met een reuzehand uit de grond ge trokken en in stukken achterge laten. Twee politieauto's werden in brand gestoken. Een gestichte brand in het leegstaande Albert I-hotel sloeg over naar de belen dende huizen omdat de brand weer niet vlug genoeg er bij kon komen door een barricade die betogers met het meubilair van twee cafés in de buurt hadden opgetrokken. Ook elders in België was het onrus- BRUSSEL - Een demonstrant uitgerust met helm en katapult richt op de Belgische gendarmes na afloop van een demonstratie van metaalarbeiders gisteren in de Belgische hoofdstad. De demonstratie eindigde in een veldslag, waarbij tientallen gewonden vielen. De arbeiders wensen regeringssteun voor de Cockerill-Sambre fabrieken. tig. In enkele provincies en in Antwerpen hield de socialisti sche vakbond weer selectieve stakingen tegen het algemene re geringsbeleid. De Antwerpse ha ven lag plat, de sluizen waren ge blokkeerd. Ook binnenscheep- vaartverkeer was daardoor niet mogelijk. Ook bij het openbaar r werd gestaakt. De meer gematigde christelijke vakbond ACV doet niet mee aan deze stakingen. Het ACV heeft voor 27 maart een landelijke ac tiedag afgekondigd omdat men het ook daar niet eens is met de bezuinigingsmaatregelen van het kabinet-Martens die met na me ook werklozen en zwakken in de samenleving treffen. Het ACV zal met de socialistische vak bond besprekingen openen om te zien of er 27 maart gezamenlijk kan worden opgetreden. Onder tussen heeft premier Martens overigens laten weten geen stap terug te zullen doen op het bezui- nigingspad. „We zijn de Rubicon overgestoken, we kunnen niet meer terug", zei Martens. NEURENBERG (ANP) Het Vanaf de komende maand kan Westduitse arbeidsbureau Neurenberg heeft gisteren maat regelen aangekondigd die de werklozen in de Bondsrepubliek tijdelijk hun uitkering kan gaan kosten als ze aangeboden werk weigeren. De afgevaardigden van de vakbonden in het bestuur van het federale arbeidsbureau hebben tegen de maatregelen ge stemd. Het Westduitse verbond van vakverenigingen (DCB) heeft ze krachtig veroordeeld. werkloze zijn uitkering voor acht weken kwijt raken als hij zonder goede reden hem aangeboden werk weigert. Dat kan ook ge beuren als hij weigert deel te ne men aan een omscholingscursus Een tweede weigering kan hem zijn uitkering zelfs definitief kos ten. Mensen die meer dan vier maanden zonder werk zijn zullen in toenemende mate bereid moe ten zijn werk aan te pakken dat niet in overeenstemming is met hun vorige baan of hun oplei ding. Het arbeidsbureau acht deze maat regelen noodzakelijk nu de werkloosheid in de Bondsrepu bliek is opgelopen tot 1,94 mil joen of 8,1 procent van de be roepsbevolking. De werkloos heid is in geen 26 jaar zo groot geweest. Het aantal vacatures be reikte in januari van dit jaar een dieptepunt van 120.000. Volgens energiedeskundige dr. Peter Odell bestaat er een grote kans dat een vat olie te gen het jaar 1990 nog maar tussen de 15 en 20 dollar zal kosten, tegen ongeveer 34 dollar nu Hij hoopt niet dal het kartel van de olieprodu cerende- en exporterende landen (de OPEC) uit elkaar zal vallen Dat zou volgens hem even rampzalig zijn als de opkomst van de OPEC, die bijna tien jaar geleden be gon met de snelle prijsverho gingen, waardoor het peil vertienvoudigd werd. Het uiteenvallen van de OPEC zou. naarOdell's mening, niet alleen ongunstig zijn voor de landen die daarvan deel uit maken. maar ook voor de westerse landen. Hij grondt zijn pnjsvoorspelling op de enorme overschotsituatie. die mede een gevolg is van de reactie in de hele wereld op de enorm gestegen prijzen. Odell vindt dat de huidige si tuatie een goede gelegenheid is om onderhandelingen op touw te zetten tussen de pro ducerende en de consume rend landen. Beide partijen zouden m hun eigen belang een strategie voor de lange termijn moeten uitzetten. Getracht zou moe ten worden een bepaald evenwicht op de markt te krijgen, zodat schoksgewijze veranderingen voor de eco nomieën (zoals in de jaren ze ventig) kunnen worden ver meden Odell geeft toe dat het moeilijk zal zgn partijen aan tafel te krijgen Even moeilijk, denkt hg. als het or ganiseren van een gesprek tussen de VS en de USSR over ontwapening. Odell. die van oorsprong Brits onderdaan is en in de afgelo pen jaren vermaard werd om tal van (omstreden) theorieën op energiegebied, denkt ook dat West-Europa in de toe komst voor een groot deel in eigen energiebehoefte kan voorzien. Daartoe werkt mee dat de economie zich langza mer zal ontwikkelen dan vroeger. Tegen het jaar 2000 zou de behoefte aan energie voor 80 procent kunnen wor den gedekt. Ook dit is een kwestie van goede strategie en van economische haal baarheid Nieuw centrum Odell zei een en ander gisteren tijdens de presentatie van het Centrum voor Internationale Energie Studies, dat per 1 ja nuari aan de Erasmus Uni versiteit Rotterdam werd op- tericht. Dit initiatief werd ge nomen om een leemte te vul len; ons land kende tot dus ver geen onafhankelijk uni versitair instituut dat studies verricht op het vlak van het internationaal energiegebeu- ren. Elders in West-Europa bestaan deze instellingen nauwelijks, terwijl toch een feit is dat de factoren, die sa men het „energiesysteem" vormen steeds mer invloed krijgen op de wereldecono- energievlak als gevolg van de daar geconcentreerde activi teiten op het gebied van in voer, doorvoer, raffinage en petrochemie en de invloed van de zogenaamde Rotter damse oliemarkt. die een gro te rol speelt bij de internatio nale prijsbepaling van ener gie. Aan het centrum, waar van Odell directeur is. wordt de mogelijkheid vastgekop peld van een post-doctorale studie in energie-economie. Die bestaat elders in ons land niet en kan bovendien aan- trekkelijk zgn voor buiten landers. Odell. die tot 1 januari van dit jaar gedurende vele jaren hoogleraar was m de econo mische en sociale geografie aan de Erasmus Universiteit, hoopt dat voor het eind van de tachtiger jaren energie economie een volledige stu dierichting kan worden. Het nieuwe studiecentum be schikt over veel Internationa le contacten, die zullen wor den benut bg het aantrekken van opdrachten. Het is de be doeling dat het centrum zich, na een aanloopperiode, gro tendeels zelf zal kunnen be druipen. Denk-tank Het centrum zal een soort „energie-denk tank" kunnen worden voor ondernemingen en organisaties die onder zoekwerk willen late nver richten. Volgens Odell wordt er al over opdrachten onder handeld. In de eerste jaren wordt de aandacht gencht op uitbreiding en verdieping van het lopende energieon derzoek. Zo wordt gewerkt een wereldomvattende stu die van de toekomst van olie en van een mode) voor de fintwikkeling van de gas- en oliewinning in de gehele Noordzee Verder is begonnen met het ontwikkelen van een model van de vooruitzichten voor de internationale kolenhan del, op welke gebied Rotter dam een grote rol wil spelen. Het plan bestaat ook een stu die te maken van de zoge naamde Rotterdamse olie- markt en van de mogehjkhe- den voor West-Europa om een hoge mate van onafhan kelijkheid te krijgen op ener giegebied. Behalve een om vangrijke exploitatie van ko len-, olie- en aardgasreserves is daartoe een fors energiebe- sparingsbcleid noodzakelijk KEES CORNELISSE DEN HAAG (GPD) - De FNV-bond Druk en Papier heeft gisteren fu rieus gereageerd op de medede ling van het bestuur van de Ne derlandse Dagbladpers (NDP) dat door het optreden van de gra fische bond van de FNV acuut gevaar ontstaat voor de werkge legenheid. Druk en Papier noemt die uitspraak van de dag bladuitgevers onjuist en „in strijd met alle fatsoensnormen" Volgens de FNV-bond wordt wel degelijk rekening gehouden met de economische positie van de bedrijven. De verklaring van de NDP is volgens Druk en Papier alleen maar bedoeld om „stem ming te kweken en om ons zwart te maken" De dagbladuitgevers vragen zich af waar de bonden mee bezig zijn. „Het bikkelharde onderhande lingsmodel veroorzaakt onver mijdelijk barsten in de bedrgfs- tak. waarvan de werknemers zelf de dupe zijn. Het ziet ernaar uit dat de FNV dat op de koop toe neemt", aldus een verklaring van de NDP Druk en Papier wijst het verwijt van de hand dat de bond onde mocratisch zou handelen door het wetsontwerp over de ziekte wet aan zijn laars te lappen. „In de toelichting bij het ontwerp staat duidelijk dat alles onder handelbaar is", zegt de grafische bond, die eraan toevoegt dat door de de mededelingen van werkgeverszijde de leden alleen maar vastberadener worden om de acties voort te zetten. Nieuwe stakingen Naast de al lopende stakingen bg de Nederlandse Diepdruk Indus trie in Deventer en bg het dag blad De Stem in Breda worden de acties vanaf vandaag uitge breid Gisteravond legden de bg de FNV aangesloten grafici van het dagblad De Limburger in Maastricht het werk neer Van daag is dat het geval bg Het Lim burgs Dagblad. Smeets drukke rijen in Weert en Rotapress te As sen Vanaf morgen wordt in het kader van de acties voor een honderd procent ziekengelduitkering ge staakt bij binderij Franken in Deventer Bg dat bedrgf, onder deel van het Telegraaf-concern, wordt onder meer de omroep- gids Troskompas en en het weekblad „Privé" gebundeld. Vast staat dat deze bladen deze week nog normaal zullen ver schijnen Bij Franken worden wekelgks ongeveer twee miljoen bladen voor verzending gereed gemaakt De cao-onderhandelingen tussen de dienstenbonden van FNV en CNV en de tgdschriftuitgevers zgn gisteren mislukt De bonden sluiten acties bg de uitgevergen (circa 10.000 werknemers) niet WOENSDAG 17 MAART 1982 ACTIEVE AANDELEN Elaevter NDU 192.00 192,00 BINNENLANDSE AANDELEN ADM A*d Rubber 74,00 75.00 205,50 203.00 15.10 15.10 200.00* 195,00 42.00a 41,00.. 170.00 167.50 19.70 1940 >4.00 94.00 1.00a 10.50a 540.00a 530.00a 326,00 32500 72.00 70,00a BELEGGINGS INSTITUTEN 98.30 97.70 175.00 175.00 325.00 326 00 19.90 19 90 GOUD EN ZILVER AMSTERDAM Goud onbewerkt 26 620-27.320. Zilver onbewerkt 525-628 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM cANP) - Dc op- nieuw stggende rente in Amen- ka was er mede dc oorzaak van dat het Damrak vandaag de weg terug weer insloeg De interna tionale aandelen waren flink la ger en van de banken ging vooral Westland Utrecht sterk terug Op de lokale markt werd KBB flink aangeboden KLM wa i rond f I law op M 10 en Unilever ging 2 achteruit tot 146.80 Akzo verloor dertig cent op 28.20 en Philips twintig cent op 21.70 Hoogovens op 16.20 en Kon Olie op 79 konden zich vrgwel handhaven Van de han delsbanken werd Middenstands- bank 1 lager gewaardeerd op 113. terwijl d ABN eveneens f l terug ging tot 275 en AMRO bank zeventig cent op 48 Van de hypotheekbanken was Westland Utrecht zwak gestemd en op 66,50 bedroeg het verlies 4,50. Vandaag zouden de jaar cijfers worden gepubliceerd en de verwachtingen zijn laag ge spannen FGH verloor zestig cent op 77.90.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25