"Samenvoegen gemeenten moet worden voorkomen" 'Neem hem toerisme als taak af onderhoudsdag bos' 'Overtuigd van nut Mening van deskundige prof. Brasz: Horeca Noordwijk uit felle kritiek op burgemeester Bonnike: PAGINA 21 Streek WOENSDAG 17 MAART 1982 LISSE - "Een goede bijdrage aan het onderhoud van onze bos sen", zo noemt E. Hollander de afgelopen zaterdag gehouden on- derhoudsdag voor eerste vrijwil ligers in het Keukenhofbos in Lisse. Hij vervolgt: "Het is echter nog maar een aanzet want er moet nog veel meer gebeuren". Hollander, de rentmeester (beheer der noemt hij het zelf liever) van Valken '68 haalt 1750 gulden op VALKENBURG - De op brengst voor de Valkenburg- se voetbalvereniging Valken '68 van de rommelmarkt in de Leidse Ton Menken-hal enige tijd geleden bedraagt 1750 gulden. Dit heeft de pen ningmeester van de sport club bekendgemaakt. Het geld is bestemd voor de aanleg van een vierde voet balveld in Valkenburg. Want omdat de gemeente hiervoor momenteel geen geld heeft probeert de voetbalvereni ging nu zelf via allerlei activi teiten het nodige geld bij el kaar te krijgen. Dit vierde veld zou moeten ko men in het recreatiegebied Boonrak-Oost waarvoor de gemeente onlangs grond heeft aangekocht. de ongeveer 200 hectare Keuken hofbos en het daarop staande kasteel uit 1640, was blij met het initiatief van de Stichting Na tuur- en Landschapsbeheer Zuid-Holland om in samenwer king met het Samenwerkings Or gaan Bollenstreek ook iets aan vrijwilligerswerk in dit gedeelte van de provincie te doen. In an dere delen van Zuid-Holland wordt al jaren met vrijwilligers het een en ander aan natuurbe houd gedaan en dat loopt uitste kend. Al eerder zijn er pogingen in het werk gesteld om het Keukenhof- bos open te stellen voor kam peerders, die in ruil voor een ver blijf in het prachtige bosgebied iets aan onderhoud zouden doen. Maar dit voornemen van de ANWB kon niet worden verwe zenlijkt omdat er op het terrein geen sanitaire voorzieningen konden worden aangelegd, bo vendien zat het er ook niet in een groot terrein voor kamperen vrii was te maken omdat de meeste grond is verpacht. Daarom was Hollander in zijn schik met deze nieuwe ontwik keling. die hij uiterst zinvol noemt omdat er nog zoveel in de bossen te doen is, terwijl daar geen geld voor beschikbaar is. Het Keukenhofbos was afgelopen zaterdag één van de projecten waar de vrijwilligers aan het werk zijn geweest. Volgens Hol lander een uiterst nuttige dag, in tegenstelling tot elders in de re gio waar de belangstelling veel minder was. Ongeveer twintig man hebben zich beziggehouden met het trekken van prunus, een onderbegroeiing die door weinig of geen onderhoud totaal uit de hand is gelopen. De prunus is een uit Amerika geïmporteerde struik die zich echter razendsnel uitbreidt en daardoor de voor biologen zo belangrijke mossen, kortsmossen en andere onder groei dreigt te verstikken. "Er is zaterdag een heel stuk ge daan, meer dan ik mij had kun nen voorstellen. Bovendien had ik de indruk dat het door de deel nemers, hoewel het erg zwaar werk is, met veel plezier werd ge daan. En dan besef je dat de mensen toch bezig zijn met de gedachte om iets aan natuurbe houd te doen, niet alleen voor zichzelf maar ook voor genera ties later. En dat verheugt me toch wel". Hoewel nog niet vast staat of men doorgaat en zo ja op welke ma nier, filosofeert Hollander voor zichzelf al vast wat verder. "Ik besef wel dat als er wordt door gegaan er voor afwisseling moet worden gezorgd. Want prunu- strekken kan je twee of drie keer laten doen, maar de vierde keer ben je toch waarschijnlijk alleen bezig. En dat lijkt me toch niet de opzet". Hollander betreurt het enigszins dat hij als begeleider van het pro- jekt van zaterdag in het Keuken hofbos niet is gevraagd om bij de nabespreking die morgen wordt gehouden aanwezig te zijn. "Het lijkt mij duidelijk dat de infor matie over de landschapsdag in eerste instantie bij de "veldwer kers" moet worden gehaald". 'Bovendien is het op die bespre king ook mogelijk om uit onze gezichtshoek te vertellen dat de bossen met een prolongatie van dit soort acties gediend zijn, want ik vrees dat het noodzake lijke onderhoud door geldgebrek steeds minder wordt en dat moet worden voorkomen". STREEK Een niet-poli- tieke bestuurslaag tussen de provincies en gemeen ten in die het beheer van een aantal bovengemeen- telijke voorzieningen voor zijn rekening neemt. Dat is volgens professor H.A. Brasz, hoogleraar aan de Vrije Universiteit en sinds jaar en dag betrokken bij bestuurlijke reorganisa ties, dé oplossing voor de problemen rond de ge meentelijke herindeling. Brasz sprak maandagavond in Woubrugge over de problemen rond de gemeentelijke herinde ling en kwam daarbij tot de con clusie dat er vrijwel geen weten schappelijk verantwoorde feiten over bekend zijn. "Herindeling is in hoge mate een ideologische zaak. Watje gelooft, dat geloof je. Vind je kleine kernen goed, dan geloof je daarin. Zie je centralisa tie zitten, dan geloof je daaraan. Al het wetenschappelijk onder zoek dat er naar herindelingen is gedaan heeft maar weinig op ta fel gebracht", aldus Brasz Er zijn volgens hem maar twee ef fecten van samenvoeging van ge meenten zeker: de ambtelijke kwaliteit van het bestuur neemt toe omdat er meer aan systemati sche beleidsvoorbereiding wordt gedaan. maar tegelijkertijd neemt door de grotere omvang van het ambtelijke apparaat ook de bureaucratie toe. Voeg daar nog bij dat grotere gemeenten re latief minder raadsleden en wet houders tellen, en de uitkomst is dat het voor een burger moeilij ker wordt om tot zijn gemeente bestuur door te dringen: de af stand bestuurder/bestuurde neemt toe en dat vormt een be dreiging voor de (lokale) demo cratie. Met deze twee feiten is. vindt Brasz, ook precies het dilemma aangegeven waarmee de herin delers de afgelopen anderhalve eeuw te kampen hebben gehad. "En daarin zou een ommekeer moeten komen", vindt hij. Provincie De sleutel voor de oplossing ligt volgens de hoogleraar in een sa menwerking tussen provincie en (kleine) gemeenten Menig ge meentebestuurder zal dan toch eerst iets moeten wegslikken, want juist het provinciebestuur is het uitvoerend orgaan bij ge meentelijke herindeling en wordt dus als de grote boosdoe ner gezien. Brasz ziet het anders, zo zei hij maandag: de provincie is juist een bestuurslaag in op komst. Tot voor kort was de pro vincie de meest machteloze en daardoor minst interessante be stuurslaag. maar daarin komt snel verandering. "De groei van provinciale taken gaat op het ogenblik enorm snel. Er komt steeds meer bestuurlijke verant woordelijkheid van de provin cies voor regionale voorzienin gen. En als de provincies straks inderdaad, en ik denk dat dat on vermijdelijk is. meer macht krij gen wordt het natuurlijk een veel interessanter bestuursorgaan", aldus Brasz. De kleine gemeenten (met minder dan 10.000 inwoners, want dat zijn de gemeenten die opnieuw moeten worden ingedeeld) moe ten op die ontwikkeling inspe len, vindt Brasz. Ze moeten pro beren om samen met de provin ciebesturen te komen tot de op richting van een nieuwe be stuurslaag tussen provincie en gemeente in. Dat idee lijkt niet nieuw: al jaren geleden was er sprake van de op richting van gewesten, een vier de bestuurslaag tussen gemeente en provincies Toch zit er een heel essentieel verschil tussen een gewest en een, zoals hy het noemt "provinciale wijkraad" de laatste wordt namelijk in zyn visie een met-politiek orgaan, maar alleen een beheersinstel ling voor regionale voorzienin gen Het dagelijks bestuur kan worden samengesteld uit ge meentelijke en provinciale be stuurders. meent hy. Bureaucratie Zo'n instelling, waarin bijvoor beeld alle bestaande gemeen schappelijke regelingen kunnen worden gebundeld, biedt vol gens hem zowel de provincie als de kleine gemeente grote voor delen. Door de enorme uitbrei ding van taken dreigt het provin ciaal bestuur een grote bureau cratie te worden. De provincie bestuurders zien dat aankomen en zyn daarom al begonnen die ontwikkeling tegen te gaan Alleen zijn er op dit moment nog geen instellingen die dat kunnen opvangen, gemeenten zyn daar voor immers te kleinschalig. Voor de kleine gemeenten bete kent zo'n provinciale wykraad een unieke kansen om zelfstan dig te blyven. Alleen de boven- gemeentelijke taken en voorzie ningen worden overgedragen aan "hogere" instanties, zelfs zonder dat de gemeenten daar mee de zeggenschap erover hoe ven in te leveren ze krijgen im mers een belangrijke stem in het beheer ervan. Omdat de gemeenten zich in Brasz' concept beperken tot de taken die ze aan kunnen ontstaat er op gemeentelijk niveau geen bu reaucratie. terwyl de kwaliteit van het bestuur wel verbetert. Omdat dan bovendien de nood zaak tot samenvoeging van ge meenten vervalt kunnen ge meenten zelfstandig blijven en daarmee wordt een zo klem mo gelijke afstand tussen gemeente bestuur en burger gewaarborgd. Herindeling Brasz ziet aan de andere kant ook wel dat er nog veel vragen over blijven. zoals welke taken zo'n "wykraad" moet overnemen, wie dat moet gaan betalen (in Brasz' visie vooral de provincie), welke bevoegdheden een provinciale wijkraad krijgt en hoe je de poli tiek uit zo'n apparaat kunt hou den. Maar daar moet volgens hem in goed overleg tussen kleine ge meenten en provincie zijn uit te komen. Voor beide instellingen staat immers het behoud van een zo groot mogelyke democratie op het spel Snelle actie is volgens hem ook ge boden. want in tegenstelling tot de Leidse wetenschapper W Derksen - (ook) een fervent te genstander van gemeentelijke herindeling - verwacht hy van het beleid van de nieuwe minis ter van binnenlandse zaken Van Thyn niet veel goeds voor de kleine gemeenten "Hy zal echt niet meer begrip voor de kleine gemeente opbrengen, maar heel sterk doorgaan met het doelma tig maken van het bestuur Dat betekent dat het gemeentelijk bestel door samenvoegingen op grote schaal zal worden gesa neerd. Want uileindelyk moet je om bestuurlijke taken te kunnen decentraliseren eerste daarvoor een draagvlak moeten crceren En kleine gemeenten hebben dal nu eenmaal niet". Steeds meer Katwijkers willen bij EHBO KATWIJK - De EHBO cursussen, die sinds een jaar worden gege ven aan Katwyk'se scholieren, blijken een succes. De belang stelling VOOr deelneming, zo werd gisteren bekend gemaakt tydens de jaarvergadering van de Katwijkse afdeling, neemt nog steeds toe De eerste cursus is onlangs afge sloten. Alle 53 cursisten haalden de eindstreep Voor dit jaar staan zelfs twee cursussen op het pro gramma "Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", luidt dan ook het devies van de Katwykse EHBO Voor li Mor Hucting over handigde gisteren de geslaagden hun diploma. In het kader van het 45-jang be staan van de afdeling volgend jaar is besloten dat in 1983 de zo genaamde EHBO-kringwedstry- den in Katwijk worden georgani seerd. Valkenburg helpt Polen nogmaals VALKENBURG Voor de tweede maal wordt in Valkenburg een hulpactie voor Polen op touw ge zet Nog voor de paasdagen wil het actiecomité ten aantal dozen met levensmiddelen afleveren by een bejaardenhuis in Torun in Polen Aanstaande vrijdag worden de do zen in Valkenburg aan huis be zorgd. Het comité verzoekt de mensen die te vullen met duurza me levensmiddelen. Donderdag 1 apnl worden ze weer opge haald. NOORDWIJK - De vereniging Horeca Noordwijk wil niet dat burgemeester Bonnike tijdens de komende raadspe riode opnieuw de portefeuille toerisme beheert. Volgens de horeca-ondernemers hoort het toerisme thuis onder een wethouder die wordt bijgestaan door een commissie van advies uit de horecawereld. Deze motie van wantrouwen aan het adres van de burgemeester werd gisteravond geuit door voorzitter Goemaat van de hore- cavereniging tijdens een bijeen komst over het Noordwijks toe risme Volgens Goemaat heeft Bonnike er blyk van gegeven voor het beheer van de porte feuille toerisme geen goede men taliteit te hebben. "De druppel die de emmer deed overlopen", zo zei Goemaat gis teravond in 't Hof van Holland, "is een uitlating van Bonnike in het Lcidsch Dagblad dat alle ini tiatieven door de horeca zelf moeten worden genomen". Gisteravond waren ook de verte genwoordigers van de Noord- wijkse politieke partijen aanwe zig. Zij kregen de kans in te gaan op stellingen van de horecaver- eniging. Hoofdzaak voor de hore- camensen was dat er een gefun deerd gemeentelijk plan voor het toerisme op tafel zou komen. Hierop zouden de gemeente raadsleden volgens de horeca moeten aandringen De aanwezige politieke partijen willen geen toezeggingen doen. De niet in de raad vertegenwoor digde partij D'66 sprak zich. sa men met de PvdA wel uit voor het ontwikkelen van een meeija- renvisie. Democraat L. Guijt: "De uitslag van een enquête die onze partij over het toerisme in Noordwijk heeft gehouden, geeft duidelijk aan dat er een plan moet komen. Wij willen dan ook een meerjarenvisie die verder reikt dan 4 jaar". Sluitingstijd Unaniem bleken de partijen voor het behoud van het karakter van een familiebadplaats te zyn. Ook bleken de partijen wel te voelen voor dagrecreatie en een uit- gaansfunctie. Fractievoorzitter Alkemade van het CDA maakte hier wel een aantekening bij: "Er moet evenwicht bestaan tussen deze zaken. Met het maken van een visie moet rekening worden gehouden met de realiteit. Het uitgaansleven moet kritisch wor den bekeken". Na de meningen te hebben ge hoord van de partijen over het karakter van een familiebad- plaats, kwamen van de kant van de ondernemers opmerkingen over de sluitingstijden. Het liefst zouden de horeca-men- sen een onbepaalde sluitingstyd zien. Daartoe zou eerst een proef moeten worden genomen. Bij de PvdA. de PPR/PSP en het CDA bleek hier weinig animo voor te bestaan. De linkse partyen maakten zich sterk voor zo min mogelyk overlast voor de bewo ners van de uitgaanswyken. De WD en D'66 voelden wel voor een wat soepeler regeling. De opmerkingen van de partijen over de sluitingstijden deed de vlam in de pan slaan. Van de kant van de ondernemers werd de deskundigheid van de politici op het gebied van de uitgaanswe- reld aan de kaak gesteld. Vol gens de horeca veroorzaakt een vaste sluitingstijd een piek van drukte. Een lid van de horeca vertolkte, ge zien de bijval, de mening van de horeca het best: "Er wordt hier in Noordwijk politiek bedreven van het jaar 1900. Het lykt wel of je hier te maken hebt met achte- lijke politici. Ze zitten hier wel allemaal te praten, maar hebben geen duidelyke mening over het toerisme". Waar hy aan toevoegde dat D'66 met zijn duidelijke opvattingen nog het beste uit de verf kwam. Pretcentrum Van Alkemade illustreerde de op vattingen van de politieke party en als volgt. Op een vraag van voorzitter L. Korbee van de on dernemersvereniging of er ovei de sluitingstijd eigenlijk wel is te praten, antwoordde hy "Er is al tijd te praten. De discussie wordl al jaren gevoerd Daardoor zyn wy waarschynlyk niet te overtui gen. Nieuwe argumenten zyn er niet" Op de vraag van de horecavereni- ging wat er eigenlijk is gebeurd met de rapporten die de laatste jaren over Noordwyk zyn ver schenen. antwoordde wethouder Van Duyn: "Ik zet een vraagte ken by het aantrekken van acti viteiten zoals in dc rapporten ge noemd. Noordwyk moet geen vermaak- en pretcentrum wor den. We moeten niet in het spec taculaire sfeertje van de rappor ten denken.". "By het aantrekken van activitei ten". zo voegde hy hieraan toe, "moet de gemeente geen hoofd rol spelen, al was hiervoor geld" De PvdA zag het in aanvullende activiteiten. Voor deze party is het strand nummer éen. Toe komstig fractievoorzitter me vrouw Voorham "Wy willen niet dat er grote pretparken worden aangelegd Dat doen ze maar in het noorden en in Limburg Ik zou bever historische gebouwen willen openstellen" De PPR en de PSP zagen hierin ook wel wat "We hebben het niet alleen over welvaart, maar ook over welzijn. Grote voorzie ningen leveren wel geld op maar ook onrust Daar schieten wy niets mee op", aldus PPR-er Ver- wey. Ontevreden By het afsluiten van de avond bleek by de ondernemers onte vredenheid te bestaan over de antwoorden van de politici "Wij hebben weer niets concreets ge hoord". werd van verschillende kanten opgemerkt. Ook voorzitter Goemaat was niet tevreden. Hy sloot de avond af met de woorden "Het enige dat we weten is dat er by de politieke partyen de wil aanwezig is om nog eens te praten. Dat vind ik niet veel" Mening rentmeester Keukenhof Lisse: E. Hollander "Een nuttige zaak de inzet van burgers bij het onderhoud van onze bossen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21