Vele varianten DUBLINERS Doodzwijgen helpt niet. DUBLINERS HOLIDAY INN Overname Datsun verandert niets voor Nederland mm c Prettige Toyota Carina ADVERTEERT OP DE AUTOPAGINA WOENSDAG 24/3 samengesteld door Koos Post WOENSDAG 17 MAART 1982 Extra ^jnrtk. C p. /jgv Verscheidene automer ken hebben in de afge lopen tijd weer uitbrei ding van hun assorti ment aangekondigd. Zo toonde Mitsubishi op de au totentoonstelling die de eer ste helft van deze maand in Genève werd gehouden een nieuw topmodel: de Starion. Het is een fraai gelijnde 4.42 meter lange coupé, uitgerust met een 2 liter turbomotor voorzien van elektronische injectie. In 7,6 seconden van 0 tot 100 kiometer en een top van maar liefst 220 km per Volgens de gegevens in Genève komt deze limousine in twee uitvoeringen op de markt: een gewone en een extra lu xueuze. Wat de specificaties van de Nederlandse versie zullen zijn was toen nog niet bekend. Wat dat betreft moe ten we tot deze zomer wach ten. En wie hem dan wil ko pen zal in de orde van een halve ton moeten denken. Skoda Sinds de import van het Tsje chische merk Skoda in han den is van De Binckhorst Au to en Motor Import wordt er wel wat meer dan voorheen aan de weg getimmerd. Zo werd onlangs nog eens on derstreept dat via de Dobbe- weg in Voorschoten de goed koopste vierdeurs auto in Ne derland (nog geen negen mil le) is te verkrijgen. En nu komt van hetzelfde adres het bericht dat diverse Sko- da-modellen wat zullen wor den verfraaid met bijv. zwar te kunststof bumpers. Het meest luxueuze model de 120 GLS zal bovendien worden voorzien van een zwarte spoiler aan de voorzij de, die mede wegligging en brandstofverbruik gunstig zal beïnvloeden. Toyota De Toyota Corolla - jarenlang het best verkochte model ter wereld en ook nu nog een van de troeven van Japans groot ste autofabriek is voor de nieuwe jaargang op een flink aantal punten verbeterd. Dat is onder meer de stroomlij ning van het model ten goede gekomen waardoor volgens de fabriek de wagen nog eens met vijf procent minder brandstof toe kan. Dit on danks het feit dat de 1,3 liter motor is opgevoerd tot een vermogen van 65 pk. Door een gewijzigde constructie zou deze krachtbron ook rus tiger zijn geworden. Van de Toyota Tercel is nu ook een zeer luxueuze versie ver krijgbaar geworden, die in verband met de zwarte vinyl dakbekleding "Black Top" wordt genoemd. Met het uit- stelbare zonnedak, de achter spoiler, de licht metalen vel gen e.d. zou de wagen om en nabij de 18Vi mille moeten kosten maar Louwman en Parqui rekent nog geen 17 mille. Volvo Natuurlijk was in Genève de nieuwe grote zescilinder van Volvo - de 760 GLE - een van de grote publiekstrek kers maar daarnaast trok de fraaie stand van Neerlands enige autofabriek ook de aan dacht door een verdere ver volmaking van de 340-serie. Vanaf heden kan deze auto des gewenst ook met een handge- schakelde vijfversnellings bak worden verkregen. Dit zou volgens de fabriek in het Limburgse Born een bespa ring van tien procent kunnen opleveren. En natuurlijk wordt daarmee ook het ge luidsniveau teruggeschroefd. Voorts was er in Genève ook weer een actiemodel te zien. de z.g. "Blue Line". Er wordt slechts een beperkt aantal van deze lichtblauw metallic 345's (met vijfversnellings bak en 2 liter motor) verkocht voor ruim 25Vi mille. Volkswagen De turbo-diesel versies van de VW Golfen de Audi 80 heb ik een vorige maal al genoemd. Over de prijzen van deze krachtpatsers valt nog niets te zeggen. Inmiddels is ook het nieuwe vlaggeschip van Volkswagen de showrooms binnengeva ren: de Santana. In principe wordt er met deze wagen niet veel nieuws geboden: het is in feite een Passat met een klassieke kofferbak. Overi gens krijgt de wagen daar door wel een heel andere al lure. Hij is in diverse uitvoe ringen leverbaar. De prijzen liggen tussen de 29 en 36 mil le. Renault Het toch altijd al royale aanbod van Renault is nu weer ver der uitgebreid met nieuwe toppers in de 5- en 18-series. Voor de 5-serie is dat een Re nault 5TS met een 1397 cc motor en standaard een vijf- versnellingsbak (17 Vs mille) en een zeer luxueuze Renault 5 TX (vijf versnellingen of een automaat) met onder meer stuurbekrachtiging en elektrisch bedienbare ruiten (vanaf 20 mille). De 18-serie is naar boven afge- Het topmodel van Mitsubishi: de Starion. rond met de komst van de 18TX en de 18 GTX, waarin de 1995 cc lichtmetalen mo tor die men ook in de Fuego of Renault 20 kan tegenko men. Deze wagen is ook als stationcar verkrijgbaar. Van af 24 Vs mille. Opel De Westduitse GM-dochter Opel heeft laten weten dat de kleine "Corsa" in het najaar zal worden uitgebracht. Maar pas begin 1983 (dat zal wel op de personenauto-RAI zijn) kan het Nederlandse publiek er persoonlijk kennis mee maken. Opel heeft voorts de Manta op een aantal punten gewijzigd én er een 1,8 liter motor voor ontworpen. Het is een aflei ding van de 1,6 liter motor van de Ascona en de Kadett. Deze krachtbron met een ver mogen van 90 pk zal te zijner tijd ook voor andere model len beschikbaar komen en wellicht ook in dieseluitvoe ring verschijnen. Fiat Fiat Nederland - die zoals ge meld de import van Fiats en Lancia's van Leonard Lang heeft overgenomen - is de ko ning te rijk. De energieke wij ze waarop men per 1 januari van start is gegaan heeft al meteen resultaten afgewor pen. Was over het hele vorige jaar het aandeel van Fiat in de verkoop van nieuwe auto's nog geen drie procent, in de eerste maand van dit jaar steeg dit percentage tot bijna vyf. De best verkochte Fiat was daarbij de Panda en in het hoofdkantoor in Diemen wordt verwacht dat die cij fers alleen maar gunstig kun nen worden beïnvloed door de komst van de Panda 34 waarin de 843 cc motor zit die jarenlang heeft bijgedragen tot het verkoopsucces van de Fiat 850. In de "normale" Panda 45 zit de door de Fiat 127 overbekende 903 cc motor. De Panda 34 kost 11.500 gulden tegen de Panda 45 12.290,-. BMW Het bekende Beierse merk BMW trok in Genève niet al leen de aandacht met enkele verbeteringen aan bestaande modellen maar ook met de aankondiging dat er een 5-se- rie met autogasinstallatie op komst is. Kant en klaar af fa briek dus. De Vialle-installa- tie uit Eindhoven wordt er in München al ingebouwd. Talbot Tenslotte heeft ook Talbot ac tiemodellen. De Solara, de 1510 en de Horizon zijn in een beperkt aanmtal leverbaar als "Ultra". Dat staat dan - afhankelijk van het model - voor extra sportief, extra lu xueus of extra aantrekkelijk. En natuurlijk zijn die model len relatief leuk geprijsd. Zulke speciale automodellen blijken in de praktijk altijd erg in trek te zijn. Al staat er nog steeds levens groot "Datsun" op het dak van het gebouw in Ltsse. de telefoniste vertelt sinds 9 maart dat u spreekt met "Nis san Motor Nederland". Op die datum hebben de heren WR.G reeve en J F.van San ten met hun handtekening be krachtigd dat er geen Datsun Nederland meer bestaat. Te vens hebben toen de directie leden van Nissan Motors de cheque overhandigd waar mee zij het recht kochten het heft hier tn Nederland zelf »n handen te nemen. En sinds die datum zitten er Ja panners m de Lissese direc tiekamers. waarmee volgens Nissans rice-president Oku- ma een betere communicatie tussen de fabriek enerzijds en de dealers en klanten aan de andere kant is gegarandeerd. Van alle kanten was men voor de eerste persconferentie van Nissan Motor Nederland naar Hotel Okura in Amster dam gekomen. Een legertje Japanners onder leiding van de grijze Okuma vloog uit To kio over De heer Van Santen verliet zijn Canadese woon- Hoe hard de ontwikkeling in de autotechniek kan gaan wordt weer eens bewezen met de Toyota Carina waarvan kort geleden de derde generatie is verschenen. Het is nog maar een klein do zijn jaren geleden dat ik voor de eerste maal zo'n Toyota Carina reed. Toen een kleur loze Japanner, waarmee men tot een snelheid van honderd kilometer redelijk goed uit de voeten kon maar oh wee als het harder ging. Letterlijk: om doodziek van te worden. Nu heb ik met enige spijt in het hart een exemplaar van de derde generatie Carina's (de tweede verscheen in 1977) bij importeur Louwman en Par qui in Raamsdonksveer te rugbezorgd. Na er een weeklang met plezier in te hebben rond gereden. De Japanners hebben in een tiental jaren goéd geleerd hoe gemakkelijk hanteerbare en prettig bestuurbare mid denklassers moeten worden gebouwd. In de loop van de laatste tijd heb ik dat al meer malen hardop gezegd. Ik denk aan de Lancer van Mit- subishi en aan de Stanza van Datsun. En nu weer deze ui terst prettige Carina. Ik heb het dan wel over de auto in zijn totaal want het uiter lijk kan mij eigenlijk maar matig bekoren. Het eeuwige dictaat van de windtunnel: een wat hogere achterkant en een lijn die naar voren schuin naar beneden loopt. Het is de lijn die Volvo voor het eerst in de 343 bijzonder ge prononceerd naar buiten bracht en die daarna door meer en meer constructeurs is overgenomen. En die in de windtunnels is vervolmaakt. Die zogenaamde wigvorm blijkt de minste luchtweer- stand op te leveren en zoals iedereen langzamerhand wel weet is dat de zwaarste eis die de constructeurs opgelegd krijgen. Welk ontwerp ze ook op de computer of op de te kentafel construeren, het moet zuinig zijn. En daartoe draagt weinig weerstand veel bij. De brandstofprijs heeft zo een zwaar stempel op het werk van de autoconstructeurs ge drukt. Maar de één blijkt toch inventiever bij het uitwerken van die verplichte formule dan de ander. Bij de Carina is er weinig inventiviteit aan te pas gekomen, vind ik. Maar een bijkomend voordeel van deze wigvorm is wel de winst aan ruimte binnenin. Er is ook in deze Carina vol doende ruimte voor vier per sonen. Al moeten de achter- in-zittenden niet al te lang zijn, want dan komen ze met het hoofd in de knoei. De stoelen zitten goed, ze zijn in vele standen verstelbaar. Een opvallend verschil met de Japanse auto's van weleer komt men ook tegen op het dashboard. Vroeger een plek waar het wemelde van de lichtjes, lampjes, knopjes, schakelaars en weet ik wat nog meer. Het leken wel overbeladen kerstbomen. De Japanse modellen van nu hebben daarentegen aantrek kelijke, strak gestileerde dashboarden waarin alle be nodigde informatie zo be scheiden mogelijk zit wegge borgen. Een hele verbetering. En men mist niets. Alles is er nog steeds. Inclusief de stan daard-radio. Maar het is in de Carina smaakvol gegroe peerd rond de ronde klokken en in de stevige console Technisch is er niet zo bijster veel veranderd. De 1600 cc motor is gebleven, de plaat sing van de motor voorin en de aandrijving op de achter wielen ook. Al is alles wel wat gepolijst en aangepast aan de eisen van de huidige tijd. Eén enorme verbetering valt op: de tandheugel besturing. Hoevele malen heb ik in het verleden niet geklaagd over de vage besturing van Japan se auto's die vooral bij hogere snelheden sterk tot uiting kwam. Dat is nu nagenoeg opgevangen. Dat wil niet zeggen dat ik met zulke auto's graag het aller onderste uit de snelheidskan haal. Dan staat de naald van de snelheidsmeter dicht in de buurt van de 170. Maar dan gaan de 78 paardekrachten die de 1,6 liter motor kan le veren danig te keer. En de economy-meter op het dashboard - die aangeeft hoe men met de brandstof om gaat - staat dan heel diep in het rood. Hoe graag had ik op dat moment een vijfde ver snelling ter beschikking ge had om brandstofverbruik en geluidsvolume te reduceren. Overigens dirigeert de gladde versnellingsbak een verder uiterst soepele krachtbron, die vooral in de lagere toeren tallen behoorlijke trekkracht heeft. Om daar echter het grootste rendement uit te ha len moet er stevig worden ge schakeld. In het stadsverkeer kan men met de hoogste ver snelling goed terecht. Zoals ik al zei verbruikt de wa gen flink veel als men stevig wil opschieten Bij lagere snelheden valt er wat dat be tref! echter niets te moppe ren. Alles by elkaar kwam ik aan een verbruik van om en naby de één op elf. De een zal wat hoger, de ander wat lager uitkomen. Dat hangt van om standigheden en rystijl af. In Raamsdonksveer - waar de kamelen nog steeds rustig grazen voor het met goud overkoepelde marmeren pa leis van de firma Louwman en Parqui - doet men dik te vreden over de prysstelling voor deze Carina: 18.590 voor de handgeschakelde versie en anderhalf mille meer voor de automaat. Vergeleken by de concurrentie is het niet te gek. Maar ook niet echt goedkoop. In elk geval krijgt men voor dat geld een uiterlijk niet opval lende maar wel uitstekend draaiende en zeer compleet afgewerkte wagen (met bijv. verzonken ruitenwissers), die zich uiterst glad en gemakke lijk laat besturen huis om hier voorgoed gedag te komen zeggen en de heer Greeve kwam uit Zwitser land over omdat hij als com missaris bij het gebeuren in ga oai Lisse betrokken blijft Buiten die "machtsovername" verandert er niets in het Nis san-bolwerk in de bollen streek. Het is ook geen door de fabriek uitgestippeld beleid om de import zelf ter hand te nemen. Integendeel zelfs. Vol gens Okuma heeft men tn Ja pan duidelijk een voorkeur voor nationale bedrijven. Maar in Nederland hebben de omstandigheden de opvol ging betreffende tot deze stap geleid. Nadat Okuma uitvoerig blijk had gegeven van zijn opti- tohandel tn het algemeen en de toekomst van Nissan in het bijzonder kwamen de vragen los Hoe staat het met een eventuele fabriek in Engeland7 En waarom uit alle landen juist Engeland? Waarom bijvoor beeld niet hier? Op die laatste vraag ging de grijze Japanner niet al te diep in. Na Amerika (30 pro cent) is de Europese Gemeen schap met tien procent de tweede exportmarkt voor de Japanners In Italië gaat Nis san al samen met Alfa Ro meo In Spanje bouwt Nissan vrachtwagens "Maar we kunnen toch geen fabriek in elk EG-land neerzetten",al dus Okuma. Hij vertelde dat er druk wordt onderhandeld met de Britse regering, maar het zal nog wel geruime tijd duren voor zal worden besloten wanneer en waar met de bouw van een nieuwe fabriek zal kunnen worden begonnen. Er wordt in geen geval een oude fa briek overgenomen. Bovendien zal er nog uttvoerip met de vakbonden moeten MOfflÉM fMpflhn Hij hod overigens wel vertrouwen m de uitkomst. Hij noemde het politieke sociale klimaat in Engeland meermalen "sta biel". door de olievondsten in de Noordzee ziet de betalings balans er gezonder uit en hij had bij alle betrokken partij en indicaties waargenomen dat zij de voorkeur geven aan een middenweg. Maar mochten die onderhande lingen toch nog eens a/ketsen dan zal Nissan naar een an der EG-land moeten omzien Wellicht ook naar Neder land.. Gemeente Warmond voorbereidingsbeslult bestemmingsplan "Oranje Nassaulaan" De burgemeester van Warmond maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid. van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 25 februari 1982 heeft verklaard dat een bestemmingsplan "Oranje Nassaulaan" wordt voorbereid voor het gebied, aangegeven op de bij zijn besluit behorende tekening. Daarbij heeft de raad tevens bepaald dat het verboden is binnen dit gebied zonder of in afwijking van een schrifte lijke aanlegvergunning van burgemeester en wethou ders de in zijn besluit omschreven werken, geen bouw werken zijnde, of werkzaamheden uit te voeren. Het voorbereidingsbesluit ligt met de bijbehorende teke ning voor een ieder ter inzage op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie. Warmond, 17 maart 1982 De burgemeester voornoemd, G. H. M. Hendrickx-Vlaar GEMEENTE NIEUWVEEN OPENBARE KENNISGEVING De burgemeester van Nieuwveen maakt bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 16 februari 1982 op grond van artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening heeft besloten te verklaren, dat voor het ge bied, dat is aangegeven op de bij dit besluit behorende gewaarmerkte tekening, een herziening van het bestem mingsplan Kattenbrug-Blokland wordt voorbereid. Het betreft hier een gebied plaatselijk bekend het terrein aan de Dorpsstraat tegenover de R.K. kerk. Het daartoe strekkende besluit met bijbehorende teke ning ligt met ingang van 19 maart 1982 voor een ieder ter gemeente-secretarie, afdeling Algemene Zaken, ter inzage Nieuwveen. 10 maart 1982. Verschijnt iedere vrijdag Sluit: woensdagmiddag 15.30 uur LEIDEN - AANVANG 20.15 UUR Kaarten Fl. 27.50 Holiday Inn 071-769310. VVV 071-146846. Drugs, 't Is één van die moeilijke, stiekeme onderwerpen. En daarin schuilt een groot gevaar: dat er ruimte ontstaat voor rare praatjes. Voor overspannen verwachtingenVóor angst en onzekerheid. Het vervelende gevolg Ls dat bijna niemand weet hoe't nou eigenlijk precies zit met drugs. Daarom is nu een nuchter, feitelijk boefje verschenen Het heet .Wat iedereen over drugs zou moeten weten". Vraag 't aan nmn Lees 't En laat je niks wijsmaken "1"" Pühhkjur .ongeboden door <fc blad ri samenwerking met Je Stichting Mode Ktxivnr Ik wil dat boekje graag lezen. Stuur 't memaar. Naam Adre& Postcode: Plaats: \ul de coupon in. plak 'm op een bnelkaart met f L- extra aan post zegels voor wrzend kosten en stuur 'm op naar FZA-burvau. Postbus 171 5720 AD Bdthoven. tWlEDEKEEN OHgjw™ Y, VtPETKN Hrrtx

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19