'9We laten niet met ons sollen" Supertalent Lemond mag winnen van Post Ajax zal spelers niet meer als oud vuil wegdoen Broers Van der Blom haken af bij Feyenoord WOENSDAG 17 MAART 1982 Sport PAGINA 15 AMSTERDAM (GPD) - Onder de naam „Ajax begeleidt" heeft het bestuur van de Amsterdamse voetbalclub gisteren een boek werkje gepubliceerd, dat in be knopte wijze weergeeft, hoe Ajax in de afgelopen vijf jaar de begeleiding van jonge spelers heeft aangepakt. De vereniging hoopt met een dergelijke publi catie af te rekenen met het ima go, dat in De Meer eigenlijk maar wat aangerommeld wordt met voetballers. Ajax, zo valt op te maken uit het boekje en viel op de gisteren belegde pers conferentie uit de mond van voorzitter Ton Harmsen te be luisteren is zijn tijd op het ge bied van maatschappelijke be geleiding in wezen ver vooruit. De Ajax-praeses baseert zijn me ning op het feit, dat vijf jaar ge leden al de commissie „Studie en begeleiding", die verant woordelijk is voor het boek werk, werd geinstalleerd. Pas daarna zijn andere betaald- voetbalorganisaties op het dwingend advies van de Twee de Kamer en de stichting Ar beidszaken zich met de materie gaan bezighouden. Op dit mo ment hebben 18 clubs een zoge naamde commissie personeels beleid. Ajax houdt aan de naam commissie „Studie en begelei ding" vast. Volgende week wordt een dergelijke commissie bij Haarlem in het leven geroe pen. Hoewel deze personeelsorganen zich bij alle clubs met dezelfde zaken - de maatschappelijke be geleiding - bezighouden is er een belangrijk verschil tussen Ajax en de overige BVO's. Ajax is vijf jaar geleden begonnen met de begeleiding van junio ren en is langzaam „meege groeid" met zijn spelers, waar door nu ongeveer de helft van de A-selectie op maatschappe lijk terrein (van huiswerk tot fi nanciële problemen) wordt ge holpen; bij de overige clubs (waarvan de meeste stichtingen zijn) houdt de personeelscom missie zich alleen bezig met de eerste twee elftallen en dus niet met de jeugd. Omdat bij Ajax steeds meer jeugdspelers in aanmerking komen voor een A- contract en „oudere" vertrek ken, zal het aantal voetballers dat maatschappelijk begeleid wordt in de loop der jaren toe nemen. Ajax hoopt op die manier dat het in de toekomst niet meer voor kan komen, dat „afgedankte spelers" in een niemandsland verdwijnen. Commissielid Waas: „Het zal niet meer voor komen, dat spelers, die bijvoor beeld door een blessure niet meer kunnen voetballen, door de club als oud vuil worden weggedaan". In de commissie hebben twee maatschappelijke werkers van de gemeente Am sterdam en drie leerkrachten zitting. Voorts zijn er deskundi gen op financieel-economisch terrein e.d. aan verbonden. De commissie voert bij Ajax een autonoom beleid en kan het be stuur bindend advies geven. „De commissie moet", aldus Ton Harmsen, „geen speelbal wor den en geen overbrugging tus sen spelers en bestuur. Ze staat boven alle partijen. Ook vak bonden, overheid en ander in stanties moeten zich er niet mee bemoeien. De KNVB moet voor zijn vertegenwoordigende elf- w Zoetemelk uitgeschakeld in Parijs—Nice MONTE SAN PIETRANGELI (ANP) - De renners van Peter Post hebben gisteren niets gedaan om de overwinning van de Amerikaan Gregory Lemond in de derde etappe van dwars door Italië te verhinderen. Gerrie Knetemann, Jan Raas en Johan van der Velde vonden het prachtig dat het twintigjarige talent uit de ploeg van Bernard Hinault vijf tien kilometer voor het einde ontsnapte uit de eerste groep. Zo gek veel winst zou hij niet boeken en tegelijk werd verhinderd dat Giuseppe Saronni nog meer zou uitlopen door tijdvergoedingen voor een nieuwe sprintzege. De eindstreep was immers opnieuw op de top van een helling getrokken. Saronni voelde er niets voor Le mond te gaan halen. Hij riskeer de daarmee een spnntnederlaag De anderen weigerden dat ook. Zo kon Lemond wegblijven om met een halve minuut voor sprong te winnen. Hg nam zelfs met minimale marge de leiders trui van Saronni over Peter Post zei: "Een geweldig talent, die Le mond, maar in deze Tirreno-A- driatico moeten wij Saronni en Moser in de tijdrit van woensdag in San Benedetto del Tronto ver slaan. Dat zijn onze tegenstan ders. Niet dat Amerikaanse Hg is nog te jong om in een tgdnt van achttien kilometer de werel delite te verslaan". Post deed het enigszins, maar hij wilde niet geringschattend over Lemond spreken Hij zou hem graag in zijn ploeg hebben, want De Ier Sean Kelly komt als eerste Parijs-Nice. Gilbert Duclos Lasalle tallen ook dergelijke begelei dingsteams instellen". Sectie- bestuurslid Dé Stoop zegde toe het op de agenda te zullen plaat sen. Harmsen stelde voorts, dat zijn club niet alleen uit eigenbelang een beter imago, en indirect sportief succes, een betere bege leiding nastreeft, maar dit ook doet ten behoeve van de spelers zelf. „De voetballers van tegen woordig zijn anders dan die van vroeger. Jongens als Koolhof, Rijkaard en Metgod zijn geen Krol, die nog even het grote geld wilden meepakken", aldus Harmsen, die meedeelde dat Ajax over enkele jaren de erva ringen op het gebied van bege leiding van betaalde voetbal lers hoopt te publiceren. Metgod vervangt Piet Schrijvers ZEIST (ANP) - Edward Metgod van Haarlem neemt in de selectie van het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Schotland op 23 maart in Glasgow de plaats in van Piet Schrijvers. De Ajax- doelman verdween uit de selec tie vanwege een gebroken mid- denhandsbeentje. Metgod werd door bondscoach Rijvers uit de rijen van jong Oranje gehaald. Voor jong Oranje moesten tevens Richard van der Meer, Ruud Gullit (beiden door een blessure) en Jurrie Koolhof (ziek) afzeg gen. 5 0 T OEGSTGEEST - Het besef dringt zich na driejaar pijnlijk scherp op. "We hebben gewoon voor de verkeerde club gekozen", weet de Leidse voet baltweeling Paul en Marcel van der Blom achteraf zeker. "We zijn aan het lijntje gehouden door Feyenoord en dit seizoen is de medewerking van Fafié en Blankemeijer zacht gezegd niet best geweest. Na een ruzie in de voorbereiding hebben die twee nooit meer een positief rapport over ons gemaakt, ook niet als we goed hadden gespeeld. Zij hebben ons geen goede kans gegeven om 'door te komen' naar het eerste. Zij hebben ons seizoen stuk gemaakt". De nog afgezwakte beschuldiging aan het adres van respectievelijk de trainer van het tweede team en de elftalleider van de profteams van Feyenoord is keihard, ze realise ren het zich maar al te goed. Maar hoewel het van de andere kant hevig wordt ontkend, houden Paul en Marcel van der Blom de aanklacht stijf overeind. De tijd van compromissen is voorbij. Ze hebben hun consequenties getrokken uit de feiten zoals zij die zien en hebben de eer aan zichzelf gehouden. Ze bestrijden ten zeerste dat Feye noord hen heeft meegedeeld dat ze niet in aanmerking zouden ko men voor een nieuw contract, zo als Blankemeijer vertelt. Vol gens de vorig seizoen binnenge haalde 'praatpaal' zou de twee ling toch van de loonlijst worden geschrapt, omdat er "geen pro gressie meer in hun spel zat. Al thans, niet genoeg voor het eer ste. En tegen de achtergrond van de financiële toestand van de club was er geen geld meer om nog risico met ze te nemen. Daar bij speelt alleen de kwaliteit mee. Het zou een rare zaak zijn, als dat anders was. Ze functioneren niet meer en ze wisten begin maart al dat ze geen nieuw contract zou den krijgen. Dat is ze toen ver teld". De gebroeders Van der Blom be weren het tegendeel. "Op die be wuste dag zijn we zelf naar het bestuur gestapt met de medede ling dat we onder geen beding meer wilden blijven, want op de ze manier zouden we het daar echt geen jaar meer volhouden. Zij hebben toen helemaal niet gepraat over wel of geen con tractverlenging. Wij zelf hebben opgezegd. We willen graag een kans, maar niet ten koste van al les. Niet ten koste van onze per soonlijkheid, niet als we daar voor met ons moeten laten sol len. Daarom hebben we er een streep onder gezet. We zijn ten slotte pas 21 en misschien kun nen we ons vanuit de amateurs weer opnieuw opwerken. Want dat we teruggaan naar de ama teurs is wel bijna zeker". Als het allemaal waar is, en er is geen reden om aan hun integri teit te twijfelen want ze kunnen met hun kritiek echt niets win nen, vertellen de twee oud-spe lers van UVS een onthutsend verhaal. De geschiedenis van een falende begeleiding bij een vroegere topclub; de wrede ver storing van een jongensdroom die bijna realiteit leek te wor den, maar door rancune niet uit kwam. Ze stellen het uit zichzelf voorop: wraak speelt bij hen geen rol, te leurstelling misschien wel. "We zullen wellicht overkomen als brutale bluffers, maar dat risico nemen we dan maar op de koop toe. We willen gewoon de reali teit vertellen en die is dat bij het Feyenoord van nu een jonge meeloper eerder een kans krijgt, dan een jeugdspeler met een ei gen mening. Oké, op onze leef tijd moetje geduld hebben, maar na twee, drie jaar wil je toch wel eens een eerlijke kans. Die heb ben we nooit gekregen". Meningen en cijfers stellen hen in het gelijk. Hoewel aanvoerder Wijnstekers en de vaste linker middenvelder Jan van Deinsen, uitgerekend de voetballer die op 'zijn' plek staat, zeer gechar meerd zijn van vooral Paul van der Blom (Van Deinsen: "In hem zie ik een type Michel Valke en beiden zouden goed mee kunnen in een redelijke eredivisieclub"), stond hij in drie jaar welgeteld vier keer in de basis van het stan daardteam en mocht hij een do zijn maal invallen. Marcel kwam als spits nooit verder dan de bank. die hij acht keer mocht verlaten om mee te spelen. Erg weinig, vinden ze, "zeker nu het zo slecht gaat met de ploeg had den we meer verwacht, want slechter dan het nu gaat, kan het toch niet". De oorzaken voor de geringe door stroming vanuit de jeugd zijn voor hen duidelijk. "Het man keert bij Feyenoord gewoon aan de jeugdbegeleiding. Als je nou naar Ajax kijkt waar Vanenburg, Kieft en Rijkaard achter elkaar 'doorkomen', terwijl dat bij Feyenoord alleen Hiele is gelukt, dan schort er toch iets aan. Of er is geen talent, maar dat kun je vergeten anders word je geen drie jaar landskampioen bij de jeugd, of het is iets anders. Het is dus iets anders. We hebben niet de ideale trainer gehad om ons te vormen en te begeleiden naar het eerste toe en bovendien is Jezek te menselijk om spelers die slecht voetballen te wisselen". "Maar hij gaf je wèl elke keer de idee dat je het volgend seizoen die kans op een doorbraak wèl zou krijgen. Daarom zijn we ge bleven. Het contract was steeds goed, maar sportief wil je ook wat en als het erop aan kwam bleken de beloften van Jezek ge woon 'zoethoudertjes'. Hoe goed je ook speelde in de voorberei ding, daarna bleef de echte kans toch weer uit". "Voetballen kunnen jullie wel, was dan zijn argument, maar jullie missen nog kracht, snelheid en routine. Bij het Feyenoord van nu telt alleen of je de tien kilome ter in recordtijd kan afleggen, an ders zien ze je niet staan. En hoe moet je routine opdoen, als je de kans niet krijgt?". Zelfs Blankemeijer moet toegeven dat ze die niet optimaal hebben gekregen, "maar je moet de kan sen zelf afdwingen". Maar hoe dan, vragen de broers zich nog af, hoe moet dat in een C-team, dat tegenwoordig tweede elftal heet, waarin je niet meer vooruit kan? "We zagen inderdaad geen progressie meer in ons spel", be kennen ze. Dat was ook ons grote bezwaar, maar zelfs al speelden we goed, we moesten wel in die groep blijven spelen. Dat is ons opgebroken. Zeker vanaf het moment dat we voel den dat we scherp in de gaten Paul rechtsen Marcel van der Blom: "Het laatste jaar hebben we bij de verkeerde club gezeten werden gehouden. Als we een balletje verspeelden, konden we er al uit, zo erg was het de laatste tijd". Die situatie werd aan het begin van het seizoen in de hand gewerkt. Zwaar teleurgesteld omdat hij ondanks een "ijzersterke voorbe reiding" wéér niet mee mocht doen in het Rotterdam-toernooi ("en als je daar niet bij zat, kon je het bij Jezek het hele seizoen wel weer vergeten") werd Paul van der Blom pal daarop met zijn broer opgeroepen voor het twee de team, dat deelnam aan het Vo- lendam-toernooi. Daar barstte de bom. Ger Blok zag de Leidse broers spelen en vroeg hoe het kwam dat ze nou nog niet doorgebroken waren. Na de uitleg zei de bondscoach van de UEFA's: bel me vanavond op, dan zorg ik voor een andere club In de kleedkamer wilden Fafié en Blankemeijer weten wat Blok met de broers had besproken. "Wij vertelden dat en moesten de volgende wedstrijd direct op de bank zitten. Tijdens dat duel wei gerden ze gewoon ons in te zet ten toen er spelers uitvielen en ze wilden ons niet de garantie ge ven dat dat zou veranderen de volgende dag. Toen hebben we onze spullen gepakt en zijn naar huis gegaan". Telefonisch overleg met Stephan, toen nog manager, leidde tot een gesprek tussen de directeur, de broers en Blankemeijer en Fafié "Dat liep op niets uit, het werd een scheldpartij. Vanaf die tijd hebben zij, en dan vooral Blan kemeijer, ons dwarsgezeten. Je zek bleef wel achter ons staan, maar kon ook niet om die rap porten heen. Vooral niet omdat Blankemeijer op het ogenblik een van de machtigste mannen is binnen Feyenoord. Wij hebben geen rancune meer, we merken aan alles dat hij dat nog wel heeft, hoewel hij dat niet toe zal geven. Sindsdien houden ze ons in elk geval scherp in de gaten" Zelfs al zou dat niet zo zijn. dan is alleen die gedachte al ondermij nend voor een jonge voetballer. "Dat vreet aan je en het komt je prestaties niet ten goede", heb ben de broers ondervonden "Misschien is het goed om het mee te maken en leer je ervan, maar geestelijk ga je er wel van naar de knoppen. Vooral als je zoiets meemaakt bij een club waar je het niet verwacht. Mis schien dat het allemaal beter wordt onder Kraay, maar daarop willen we niet wachten. Nog een jaar kunnen we echt niet meer opbrengen" Betaald voetbal vrijwel zeker ook niet meer. Het is voor 99 pro cent zeker dat de tweeling te ruggaat naar de rijen van de amateurs. "Want betaald voet bal is in deze tijd niet haalbaar meer. Tenminste niet om je bo terham in te verdienen. Het is leuk geweest die eerste twee jaar en daarna was het alleen maar jammer dat we zo getobt hebben op het menselijke vlak. We hadden het best naar ons zin, maar de mensen om de spe lersgroep hebben ons geen kans geveven. Het laatse jaar heb ben we bij de verkeerde club gezeten." PAUL DE TOMBE Lemond is een supertalent. Als tijdnjder en als klimmer In de proloog-tijdrit over 7.7 kilometer werd hg negende op 24 seconden van Knetemann Misschien heeft hg inderdaad nog te weinig weerstand Bernard Hinault ziet echter niet voor niets in hem zgn opvolger. Gisteren kreeg niemand hem te pakken. Niet iedereen, zoals de renners van Post. wilde dat Sa ronni en Moser, Knetemanns te genstander in de tgdrit van San Benedetto del Tronto, deden ook geen moeite. Tommy Prim, de Zweed die vorig jaar tweede werd in de ronde van Italië, pro beerde wel aan te klampen, maar was kansloos Hg moest zich troosten met de tweede plaats De uitslag van de derde etappe van de Tirreno-Adnatico is: 1 Greg Lemond (Vst) 186 km in 4 uur 51 min 19 sec (gemiddelde snelheid 38,308 km per uur). 2. Tommy Pnm (Zwe) op 29 sec. 3 Vittonas Algen (Ita). 4 Giusep pe Petito (Ita). 5. Giovanni Mantovani (Ita). 6. Pienno Gavazzi (Ita). 7. Jan Raas (Ned) Algemeen klassment na de derde etap pe 1 Lemond 15 55,47. 2. Saronni op 5 sec. 3 Knetemann op 12 sec. 4 Moser op 18 sec. 5 Raas op 30 sec. 6 De Rooy op 32 sec. 7 Algen op 36 sec. 8 Hinault op 41 sec. 9 Argentin op 46 sec. 10 Marcel Russemberger (Zwi) op 48 sec. Parijs—Nice De vgfde etappe, waarin de Ier Sean Kelly bewees niet voor niets bovenaan te staan, is voor Joop Zoetemek een ware martel gang geworden. De opnieuw in Franse dienst fietsende Neder lander verloor in de rit van Mira- mas naar La Seyne sur Mer bgna 7.30 op de eerste groep. Op slag was Zoetemelk, die in uitsteken de vorm verkeerde, kansloos voor de eindoverwinning De oorzaak van het falen van de Nederlandse Tour-winnaar' was het feit, dat hij in de vierde etap pe drie kilometer voor het einde ten val was gekomen. In eerste instantie leken zgn verwondin gen niet al te zwaar. Na die rit prijkte Zoetemelk op de vierde plaats in het algemeen klasse ment met slechts 15 seconden achterstand op Kelly, de leider. Toen de ploegarts maandag avond de kapotte linkerknie be keek, liet de blessure zich ernsti ger aanzien dan verwacht Met vijf hechtingen in zgn knie be gon de inmiddels 35-jange broodfietser aan de vijfde etap pe Bij de eerste aanval, na 42 kilome ter door de Spanjaard Carlos Hernandez, moest Zoetemelk af haken. Hg wilde niet van opge ven weten en perste er op het laatste moment nog een achter volging uit Die poging mislukte, omdat de favorieten in de kop groep eendrachtig samenwerk ten. Vgftien kilometer voor de eindstreep gaf Zoetemelk de jacht op de leiders op Zgn vier de eindzege in Pargs-Nice werd - voorlopig althans - een illusie Sean Kelly won in La Seyne Mer. sprintend, zgn tweede etappe in Pargs-Nice Met zijn grootste ri vaal, Gilbert Duclos—Lasalle, en nog een Fransman, René Bittin ger, greep hg enkele kostbare se conden winst op de overige con currenten. Enkele kilometers voor het einde beantwoordde Kelly een furieuze demarrage van Duclos-Lassalle Waar an deren, zoals Bert Oosterbosch en Stephen Roche, het tempo niet konden volgen, klampte Kelly aan bg zgn rivaal. In de eind sprint was Kelly een stuk sneller dan zgn beide medevluchters De uitslag van de derde etappe van Parijs-Nice is: 1. Sean Kelly (Ier) 158 km in 4 uur 6 min 11 «ec.. 2. Gilbert Duclos-Lassalle (Fra) z.t. 3. René Bittinger (Fra) op 2 sec, 4 Benny van Brabant (Bel) op 19 sec. 5 Klaus-Peter Thaler (Wdl). 6 Jean Luc van den Broucke(Bel). 7 Michel Pellen tier (Bel), 8 Marcel Tinazzi (Fra). 9 Pier- re-Raymond VilJemiane (Fra), 10 Bert Oosterbosch (Ned) Het algemeen klassement ziet er na de vgfde etappe als volgt uit I Sean Kelly (Ier) 25 06,17, 2. Gilbert Duclos- Lasalle (Fra) op 1 sec. 3 Bert Oosterbosch Ned) op 28 sec. 4 Stephen Roche (Ier) op 41 sec. 5 Jean C has sang (Fra) op 42 sec. 6 Je an-Luc van den Broucke (Bel) op 44 sec. 7 Phil Anderson (Aus) op 46 sec. 8 Serge Beuchene (Fra) op 47 sec. 9 Mi chel Laurent (Fra) op 49 sec. 10 Henme Kuiper (Ned) op 50 s

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15