Hennie Langeveld vaste pianist „Cockta 99 Artiesten voorlopig vrijgesteld van btw Nieuwe vorm onderzoek baarmoederhalskanker WOENSDAG 17 MAART 1982 Via de rechter in Utrecht heeft Van der Gein nog wel geprobeerd de naam Cocktail Trio naar zich toe te trek ken, omdat hij een kleine dertig jaar geleden de oprichter van het 'drietal' was én de naam had bedacht. Maar de rechter vond zijn argumenten niet juist en stelde hem in het ongelijk. Daarom mogen Tony More, Carel Alberts en Hennie Langeveld zich samen het Cocktail Trio blijvennoemen. Né die uitspraak heeft een boze Van der Gein gedreigd alles in het werk te stellen om de zaak 'kapot' te maken. Even heeft Hennie Langeveld toen getwijfeld of hij wel in het trio zou gaan zitten. Nadat de Leiderdorpse musi cus een lang gesprek met Carel Alberts had gevoerd, hak te hij de knoop door. Hij en niemand anders, wordt de nieuwe pianist van het Cocktail Trio. Hennie en Carel (Tony verblijft in het buitenland) blik ken vooruit en kijken ook nog eens achterom naar de recente gebeurtenissen. zaak. De zwarte piet wordt mij toegespeeld Ik ken de beste man helemaal niet. Kijk. Van der Gein had ge moeten accepteren dat hu op 1 juni weer had kunnen beginnen en niet direct zoals hij dat wenste. Want we had den afgesproken, dat ik tot 1 juni met Tony en Carel zou werken. De rechter heeft het hem duidelijk gevraagd of 'ie wilde terugkeren of niet. Zun antwoord was duidelijk: nooit meer." het buitenland) kunnen de toekomst met Dat dreigement van Ad van der Gein zit hem nog altijd niet lekker. De vraag spookt door zijn hoofd hoe hij dat 'kapotmaken' moet plaatsen: letterlijk of fi guurlijk? Werken met het idee in het achter hoofd, dat iemand hem wel eens wat zou kun nen aandoen, spreekt Hennie Langeveld niet aan. Waarom die man een hekel aan Hennie Tito Vorig jaar was het geluk even met mij. Ik was in Belgrado, toen daar zojuist het tweede deel van Tito's biografie, geschreven door zijn „hofbiograaf Vladimir De- dijer, in de boekhandels lag. Het eerste deel verscheen in 1953, werd in 40 talen vertaald, en heeft al die jaren als de „officië le" biografie van Tito gegolden. Dit tweede deel, „Nieuwe bijla gen voor de biografie van Josip Broz Tito" geheten, telt 1260 bladzijdenweegt 2 kilo en kostte bijna honderd gulden, dus mijn aanvankelijke aarzeling hoe sleep je zo'n molensteen mee, hoe lees je het ooit uit, wat kun je niet allemaal kopen voor honderd gulden?) was niet onbegrijpelijk. Ik bladerde het boek door in de boekhandel op Terazije, stuitte op het ene aardige c.q. pikante hoofdstukje na het andere, en dacht meteen: kopen! Koste wat het kost, wege wat het weegt!! Het bleek een van de verstandigste beslissingen van mijn leven te zijn, want het boek is inmiddels uit de handel genomen, mag niet herdrukt worden, en de reeds ge schreven delen 3 en 4 mogen (voorlopig?) met verschijnen. Het is, althans in Joegoslavië, geen boek meer, maar een brisantbom, die je maar beter niet op een al te opzichtige plaats in de boeken kast kunt zetten. Wat staat er zoal in? Bijvoorbeeld een vraaggesprek met een 74-ja- rige boer, Franjo Bistrica, die zich herinnert hoe Tito in 1920 of 1921, na in Rusland gevangen te hebben gezeten, met zijn vrouw zijn familie opzocht. Zijn vrouw baarde toen een doodgeboren kindje, en Tito kwam met zijn zuster Tilda bij hem, Franjo, met de vraag of hij het lijkje wilde be graven, omdat hij zelf geen schop of houweel had. Dat had Franjo toen, samen met een vriend, ge daan, waarna zij drie gulden, die toen honderd oude dinar waard waren, hadden gekregen, die zij meteen in drank hadden omgezet, waarna zij gedag had den gezegd, en Tito nooit meer hadden gezien. Het lijkje was bij een hoge haag aan de rand van het kerkhof begraven, want het was niet gedoopt en had geen naam. Daarom was het niet óp het kerkhof begraven maar onder die haag, want dat was toen zo de gewoonte... Ook staan alle 70 (zeventig) pseu doniemen in een hoofdstukje ver meld, die Tito, of beter gezegd: Josip Broz (want Tito was een van die pseudoniemen), tijdens zijn illegale werk als communist en samenzweerder heeft ge bruikt: politieke en literaire pseudoniemen, varianten en af kortingen daarvan, initialen, be dachte voor- en achternamen, noem maar op. Dat zal ik, voor de curiositeit, dan ook doen, waarbij ik zonodig de vertaling er tussen haakjes acnter zal zet ten: Metalac (metaalarbeider), Bradop, B. J., Radnici kozarci (leerbewer- ker?), Kovinarski radnik metaalarbeider), Radnik arbei der), Georgijevic, Georgij, B., Za- gorac, Tito, Rudi, Br., Vanja, R., Jiricek, Valter, Fridrih Valter, F. F. Valter, Hauser, Titus, F. Val ter, ing. Josip Tomanek, Pebic, Caca, T. T., Ivica, Livius, Oto, Ti- mo, Otto, T., Karl Zajner, Viktor, W. Viktorow, John Alexander Karlson, L. Tito, W. Victorow, in genieur Tomanek, ingenieur Brkic, W., Titerman, Vaster, ing. Ivan Kostanjsek, Spiridon Me- kas, W. Tito, V., W. Wik, Spiridon, ing. Slavko Babic, Vilim, W. Wiek, W. Wiek, Dragomir, ing. Kostanjsek, A. Tito, B. Tito, inge nieur Babic, Mihaïlo Butorac, in genieur' Petrovic, Stari de Ou de), ing. Slavko Kolar, Vaznij de Belangrijkste), T. G., Z. G., St., Novak, T. O., Tito I. F., TT. Het soort pseudoniem dat Tito aan vankelijk gebruikte (metaalar beider, leerbewerker), kom je te genwoordig nog veelvuldig tegen als pseudoniem in ingezonden stukken in de Leeuwarder Cou rant (Bouwvakker, Machinist, enz.), maar later werkte hij zich blijkbaar liever omhoog tol een veelvoud van ingenieurs: negen stuks liefst! Het pseudoniem Tito, in allerlei combinaties, had ken nelijk ook al snel zijn voorkeur (zes stuks), maar blijkbaar heeft het maar een haar gescheeld of de geschiedenis had niet te maken gekregen met Maarschalk Tito, maar met Maarschalk Valter, of met Maarschalk Wiek, want die pseudoniemen fascineerden hem niet minder. We mogen ons geluk kig prijzen dat hij uiteindelijk voor het welsprekendste pseudo niem koos: Tito, want dat is een naam die klinkt als een klok: „Ti- To!, Ti-ToH". Dat kun je mooi scanderen met honderdduizend man, terwijl „Wiek, Wiek, Wiek!" een beetje iel zou hebben geklon ken. De Montenegrijnse hoofd stad Titograd (Titostad), zal ook wel blij zijn dat ze niet met de historische noodzakelijke naam „Titermangrad" is opgezadeld, of met Valtergrad. Wikgrad, of Wiekgrad, zou evenmin erg aan trekkelijk zijn geweest... In Joegoslavië vertelt men graag dat Tito die naam koos omdat hij altijd de lakens uitdeelde: Jij dit, jij dat..." In het Servo-kroa- tisch is dat: „ti to, ti to". Maar dat is een woordspelletje, Tito is een niet ongebruikelijke voor naam in Kroatië. Evenmin is het waar dat hij voor Tito koos om dat dat Totalitaire Internationa le Terroristen Organisatie zou hebben betekend... uaiigcvcm neen, weei de Leiderdorpse muzi kant niet. "Ik heb Van der Gein nooit in mijn leven ontmoet laat staan een strobreed in de weg gelegd. Denkt 'ie me figuurlijk te pak ken, kan hij dat wel vergeten. Mijn naam is goed, daarvan is niets ten nadele te zeggen." De avond na de uitspraak van de rechtbank rinkelde de te lefoon bij de familie Lange veld. Van der Gein aan de lijn. De nieuwe pianist van het Cocktail Trio zou elk op treden bezuren, zo liet hij we ten. Want door Hennie's toe doen, riep Van der Gein, was 'ie brodeloos. En dat moest hij maar eens goed in zijn oren knopen. Een klik en het gesprek was verbroken. Langeveld kreeg niet eens de kans om wat te rug te zeggen. "Kijk", maakt Langeveld duidelijk, "ik zat helemaal niet te azen op zijn plekje. Wat ik wilde was lou ter en alleen het Cocktail Trio laten voortbestaan. Zodra Ad was teruggekomen, was ik opgestapt. Had 'ie zo op mijn warme stoel kunnen gaan zit ten. Natuurlijk, ik vind dit bijzonder vervelend. Want ik heb niets tegen die man. Mij smeet 'ie wel voor de voeten, dat hij me als de pest haat. Het belabberde was, dat Van der Gein mij geen kans gaf wat terug te zeggen." Niet zwichten Tóch is Langeveld geschrok ken van die tirade. Even heeft hij pas op de plaats ge maakt. Na het gesprek met Carel Alberts besloot hij niet te zwichten voor de intimida tie. "Ik heb totaal geen schuld aan deze zaak. Die jongens uit de nood helpen was het enige dat mij voor ogen stond. Ja, nu is het zeker, ik ben de nieuwe pianist van het Cock tail Trio. Werken met deze knapen is prettig. Dat heb ik in die anderhalf jaar wel ont dekt." Carel Alberts beaamt dat het al lemaal soepel loopt. "Daarom ben ik blij, dat Hennie defini tief 'ja' heeft gezegd. Anders hadden Tony en ik weer naar een ander moeten gaan zoe ken. We moeten draaien. Doen we dat niet, hebben we geen brood op de plank. Lan geveld is bovendien de man die precies in ons straatje past. Hij verstaat onze mu ziek. Dat is niet bij iedere pia nist het geval. Was Ad terug gekomen, dan had hij ander half jaar 'achterstand' gehad. De artiestenwereld is in die korte tijd behoorlijk veran derd. Neem dat maar van mij Veel meer mensen kennen Langeveld als accordeonist. Zo'n vijftien jaar veroverde de Leiderdorper zelfs een we reldtitel met dit instrument. "Bij de omroepen weten ze nauwelijks dat ik ook met de piano overweg kan. Ja, ik ben eigenlijk een mannetje, dat op twee plaatsen kan worden ingezet." Heel vroeger begeleidde Hen nie artiesten en had een kwartet. Hard werken was dat, zoals hij zegt. Sjouwen met zware spullen ging hem de keel uit hangen. Daarom bouwde Langeveld dit af. Toen kwam Carel Alberts vragen of 'ie zo nu en dan eens met het trio zou willen optreden. In de plaats van de zieke Ad van der Gein. Een paar uur op een avond. Hen nie had daar wel oren naar, "Ik vond het leuk om te doen. Nooit heb ik de jongens ge beld of ze nog wat voor me te doen hadden. Zij kwamen naar mij. Nee, ik hoefde niet zo nodig. Werk genoeg. Thuis heb ik een aanbieding van Henk Elsink liggen of ik bij hem in z'n show wil komen werken. Echt, ik kan diverse kanten heen als ik dat zou willen." Paar avondjes Z'n orkestjes bij de omroepen laat Henme niet in de steek. Een paar avondjes in de maand met het Cocktail Trio werken kunnen er nog wel bij. "Bij hen kan ik me wat ontspannen. In de studio zit je steeds naar dat rode lampje te staren. Of je het nu wilt of niet, maar spanningen roept dat gekke ding op." Het trio is een vrohjk groepje. Stoort hem dat niet als muzi kant? "Welnee, ik heb juist altijd ge probeerd mee te doen. Zeker, ook wat meezingen. Of ik dat kan? Nee", klinkt het eerlijk. "Als je maar toonhoogte houdt lukt het wel. De gekke dingen laat ik aan Carel over. Hij is de lolbroek van het drietal. Zie het maar als een soort taakverdeling: Carel voor de lol, Tony voor het zin gen en ik achter de piano." Stel je nu eens voor, dat Ad van der Gein zijn excuses komt maken en vertelt, dat het hem spijt wat hij Langeveld en de andere twee heeft aan gedaan. Maar nu toch graag weer terug wil keren naar het trio.... Hennie: "Met mij valt er altijd te praten. Wat er is gebeurd is en blijft een uitermate trieste Deur dicht Carel Alberts: "Dit heeft voor ons de deur dicht gedaan Zou hu weer in het trio willen komen, wat ik ovengens niet verwacht, dan zun Tony en ik er natuurlijk ook nog. We zouden dan eens heel erg lang met elkaar moeten pra ten Ach. het is maar wat ge praat. Dc laatste verzoenings poging was voor de rechter. Die heeft Ad afgekapt. Bijna dertig jaar waren we vrien den. Is nu voorbij. Ik geloof dat wij nooit meer contact met elkaar zullen hebben." Van der Gein heeft zich niet zo vriendelijk over zijn vroegere collega's uitgelaten. Nooit zouden ze hem hebben be zocht of eens naar zijn ge zondheid hebben geïnfor meerd? Carel kan zich er enorm over opwinden. "Als ik over dertig jaar een beerput wil open trekken, kan dat altijd. Van zelfsprekend is er in al die ja ren wel eens wat voorgeval len. Met de hand op mijn hart durf ik te beweren, dat er heel wat keren contact is ge weest We hebben samen hier in Loosdrecht nog een huis voor hem proberen te vinden. Ad moest weg uit Amster dam. Kwam 'ie bij me op visi te kochten we speciaal zachte gebakjes, want harde kon hij niet kauwen, legden de agen da's naast elkaar en keken wanneer hij weer kon spelen. Zo kan ik nog wel even door gaan. Doorlopend ben ik met Ad bezig geweest M n buren kunnen dat zelfs bevestigen Dan knjg je zulke vuiligheid over je heen gegoten. Slaat nergens op." Rustig Een hoofdstuk is afgesloten, een nieuwe pianist gaat in het vervolg met het tno het land in. Veel optredens7 Carel: "Als we nu nog veertig keer in het jaar aan de bak komen, houdt het op. We hebben ja ren gekend, dat we het niet konden bijbenen Moesten we mensen teleurstellen Soms hadden we in die tijd wel zeventig optredens in 6én maand. Nu sudderen we wat. Een boterham hebben we in elk geval te eten. Daar zijn we al dik tevreden mee En niet te vergeten natuurlijk, óók met Hennie Langeveld." DEN HAAG (GPD) - De invoering van btw-plicht voor zelfstandige artiesten en musici is uitgesteld tot 1 januari 1983. Dit heeft staatssecretaris Kombrink van financiën de Tweede Kamer gis teren in een brief meegedeeld. De aanleiding tot deze opschor ting is het plan van de minister van sociale zaken en werkgele genheid om in het kader van de herziening van de Wet op de ar beidsbemiddeling 1930 de be middeling van artiesten en musi ci te verbeteren De staatssecretaris zal streven naar een bijzondere regeling ter ver eenvoudiging van de heffing van btw voor deze categorie omzet- belasting-plichtigen. Met nadruk stelt hij in de brief dat het uitstel van de btw-maatregel voor deze beroepsgroep beslist geen afstel inhoudt. Er is geen reden arties ten en musici buiten deze vorm van omzetbelasting te houden, ook al kan er gekeken worden naar mogelijke alternatieven. Kunstenaarsverenigingen, de om roep, theaterbureaus en de Raad voor de Kunst hadden tegen de aanvankelijke invoering van de btw-plicht per 1 april scherpe protesten laten horen. Niet al leen zou de werkgelegenheid in direct gevaar komen, maar ook het amateurisme in de kunst en het amusement toenemen. Bo vendien zou de maatregel een la wine van administratieve romps lomp ten gevolge hebben en werd het onduidelijk gevonden wat nu eigenlijk de positieve ef fecten van de regeling voor de overheid zouden ziin. Nog bij de behandeling van de maatregel in de vaste Kamer commissie van financiën vorige maand verklaarde Kombrink voet bij stuk te zullen houden en niet aan uitstel te denken. Wel te kende zich in deze discussie een mogelijke Kamermeerderheid af voor de in januari bij het debat over de kunstbegroting door de kamerleden Lankhorst (PPR) en Nuis (D'66) ingediende motie (geen invoering per 1 april) af. Het zag er op dat moment naar uit dat alleen het CDA en de klei ne rechtse fracties het voorstel van de staatssecretaris zonder voorbehoud zouden gaan steu nen. Besloten werd vervolgens deze week een plenair debat over het onderwerp te houden, maar door, het nieuwe besluit van Kombrink is dat van de Kamer- agenda afgevoerd. De Nederlandse Toonkunstenaars- bond (NTB) en Vecta, de vereni ging van theaterbureaus, hebben inmiddels verheugd op de op schorting gereageerd. Frans van Klingeren, secretaris van Vecta, vertrouwt erop dat het voorne men van de staatssecretaris voor altijd in de ijskast zal worden ge zet. „Btw-plicht voor artiesten en musici is en blijft een kwalijke zaak", aldus Van Klingeren. UTRECHT (ANP) - Minister Gar deniers van Volksgezondheid en Milieuhygiëne vindt dat het be volkingsonderzoek op baarmoe derhalskanker, dat in 1975 is be gonnen, op de helling moet. De minister wil met de Zieken fondsraad, de Vereniging van DEN HAAG Met uitsluitend de PSP tegen heeft de Tweede Kamer gisteren een motie van voormalig CDA-minister van landbouw Braks aangenomen om de nationale visquota in de EG af te schafTen. In plaats daarvan zou er een "globale" hoeveelheid vis (per soort) moe ten worden vastgesteld voor de gehele gemeenschap, zo meent de overgrote kamermeerder heid. Nederlandse Ziekenfondsen en de betrokken beroepsgroepen overleggen over het invoegen van al het baarmoederhalsonder- zoek in de huisartsenpraktijk. Volgens de minister is het niet ver antwoord het bevolkingsonder zoek door te laten gaan, omdat het resultaat langzaam terug loopt. In 1979 werden op de dui zend uitstrijkjes zes tot tien ver dachte gevallen gevonden, nu zijn het er iets minder dan vijf. Dat komt niet omdat de ziekte minder vaak voorkomt, maar doordat steeds meer vrouwen zich bij hun eigen huisarts laten onderzoeken Het "uitstrijkje" hoort bijvoor beeld ook bij de periodieke pil- controle. Zij doen vaak ook nog mee aan het bevolkingsonder zoek. WASSENAAR - De Zuidhollandse milieu-gedeputeerde J. Hoek van Dijke heeft gistermiddag bij een van de woningen aan de Spelderslaan in Wassenaar met een litermaat de miljoenste liter olie uit de grond gehaald. Hij verrichte de handeling in het kader van de in 1980 gestarte provinciale anti-tank-actie. Deze actie heeft ten doel de niet meer gebruikte tanks voor huisbrandolie in de Zuidhollandse waterwingebieden "onschadelijk" te maken In dit gebied worden de ondergrondse tanks geleegd, van btnnen schoonge maakt en gevuld met zand De bovengrondse tanks worden geleegd en - indien de eigenaren ermee akkoord gaan - ook verwijderd. Vrouwen uit Polen "in aanbieding" AMSTERDAM (ANP) - "De PoolVTOUW is wereldver maard om haar schoonheid, vlijt, charme, opgewektheid en huishoudeluke capacitei ten". aldus prijst het West- duitse huwelijksbemidde- lingsbureau "Polonia Kon- takt" zijn levende have aan. Het in Herzogenaurach ge vestigde bureau is gespeciali seerd in de export huwelijks kandidates en het doet, voor al de laatste tud, goede zaken. Voor 190 mark inschrijfgeld plus 70 mark extra voor een met foto's geïllustreerde cata logus kan de Westduitse vru- gezel een keuze maken uit 200 attraktive Polinnen (tuchtige hausfrauen)" vai tot 62 jaar. Ruim 200 Duitsers hebben zich intussen langs deze weg i een "tuchtigt- hausfrau zekerd, zo meldt vol trots de wervende folder die het bu reau in de Bondsrepubliek laat circuleren. Volgens de directrice ziet het op het Polonia-kantoor in Ka towice zwart van de trouw lustige Poolse vrouwen, die het "zat" zun "om urenlang voor levensmiddelen in de ru te staanDe Duitse "afne mers" zun, blijkens citaten in de folder, uitermate tevreden over hun nieuwe aanwinsten. Een kruidenier uit Dusseldorf "Ik ben weduwnaar en had een vrouw nodig voor in de zaak Duitse vrouwen zijn al leen op geld en vnje tud uit.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11