LEIDSCH DAGBLAD Moskou: niet meer SS-20's Benzine 5 cent goedkoper "Kleine verlaging alle uitkeringen" Schaderegeling: nieuwe aanpak criminele jeugd Brezjnjev: eenzijdige stap Washington: vijf nieuwe bases Aanval op hoofdstad El Salvador Werkgevers: geen ziektewetplan Goedhart DE FABRIKANT VAN PETER STUYVESANT KEUZE i.V i d DINSDAG 16 MAART 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36729 Directeur G Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans Adj -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor Wm »coto»on (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM - Jeugdcriminaliteit als vandalisme, winkeldiefstal en beroving is in het arrondisse ment Haarlem de afgelopen ja ren sterk teruggedrongen. Oor zaak daarvan is het justitiële be leid om jeugdige misdadigers zelf voor de financiële gevolgen van hun misdragingen te laten opdraaien. Dit heeft de Haarlem se officier van justitie Slits be kendgemaakt. Het nieuwe van zijn aanpak is dat bijvoorbeeld van vandalisme verdachte jongeren al van de po litie een brief mee naar huis krij gen waarin staat dat zij een scha deregeling met de gedupeerden moeten treffen. Geven ze hieraan gevolg dan belooft de officier dat hij hiermee bij de verdere afwik keling van de strafzaak rekening zal houden. In verreweg de meeste gevallen volgt dan nog slechts een 'berisping' waarmee de jeugd een strafblad ontloopt. Slits heeft de ervaring dat in de twee jaar waarin hij deze werk wijze toepast zich beduidend minder herhalingsgevallen van jeugdcriminaliteit voordoen dan voorheen bij de gebruikelijke strafafwikkeling het gevolg was. Het ministerie van justitie bekijkt momenteel of landelijke invoe ring van deze wijze van straffen gewenst is. (Zie ook pagina 13) Kind misbruikt: 21 maanden cel ALMELO (GPD) - De Almelo se rechtbank heeft vanmor gen een 31-jarige man uit En schede wegens verkrachting van een 12-jarig meisje ver oordeeld tot een gevangens- straf van een jaar en negen maanden met aftrek. Het slachtoffertje is een kind uit een eerder huwelijk van verdachte's vriendin. Verdachte heeft vorige week toegegeven dat hij het meisje naar schatting 15 a 20 keer heeft misbruikt. DEN HAAG (GPD) - De prijzen van alle olieprodukten gaan met ingang van donderdag omlaag. Een liter benzine zal 5 cent min der gaan kosten. Deze dalingen worden ook mogelijk doordat minister Terlouw het maximum prijssysteem heeft veranderd. Aanleiding is de voortdurende daling van de noteringen. De bewindsman heeft gisteren een groot deel van de dag overlegd met partijen: oliemaatschappijen en oliehandel. Met deze betrok kenen bereikte hy overeenstem ming over een „nieuwe koers" op dit gebied: voorlopig worden wijzigingen in het systeem aan gebracht. zodat twee keer per maand grotere „maximumstap pen" kunnen worden genomen dan 2 cent (zoals tot dusver). Dit betekent dat de prijzen nu snel ler kunnen worden aangepast aan het marktgebeuren. De si tuatie op de oliemarkt van de laatste tijd, waar een groot over schot bestaat, geeft daartoe aan leiding. Vooral vanuit de handel was de laatste weken bij de mi nister aangedrongen op een ster kere verlaging. Prijswijzigingen De maximumprijzen voor de con sument van zowel normale, su per als tweettaktbenzine dalen met 5 cent per liter. Normaal gaat dan 157 kosten; super komt op 162,6 en tweetakt wordt 175 cent Dieselolie wordt verlaagd met 5.8 cent tot 110.8 cent per liter Petroleum daalt met 5.9 cent tot 114.5 cent. LPG blijft ongewij zigd op 76.8 cent staan. Huisbrandolie daalt in prijs met 5 cent tot 71.95 cent per liter Ook de stookolies worden in prijs ver laagd: stookolie met een procent zwavelgehalte daalt 20 gulden per ton tot f510,05 en stookolie met 2 procent zwavelgehalte gaat met f 15.90 per ton omlaag tot f491.85 KANON SCHIET VER KEERD LEIDEN De ver plaatsing van d( kanonnen die bij het Leidse Leger bleek vanochtend heel wat meer voe ten in de aarde te hebben, dan voor af werd gedacht. Met een kraan werd een van de kanonnen opge tild (zie foto bo ven). Vervolgens rezen twee problemen. A) Het kanon was erg zwaar; B) De asfaltlaag waar op de voetstukken van de kraan stonden, bleek nogal dun. Ge volg: de kraan kieperde met het bungelende ka non om, viel in een sloot en raak te daarbij net niet een houten nood gebouw (zie foto onder). De kanonnen ver keren in slechte staat; voor een op knapbeurt moe ten ze worden ver plaatst. Omdat volgens de plan nen het hele mu seum over twee jaar naar Delft verhuist, zullen de kanonnen na res tauratie niet meer op het terrein aan de Plesmanlaan terugkeren. (Foto's Holvast) SAN SALVADOR (Reuter) - Rege ringstroepen van El Salvador hebben een aanval van de linkse guerrillabeweging op een aantal voorsteden en buitenwijken van de hoofdstad San Salvador afge slagen. Dit heeft een militaire woordvoerder vandaag ver klaard. Hij zei dat er ten minste 12 guerril lastrijders waren omgekomen bij de drie uur durende hevige ge vechten. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers aan mi litaire zijde, maar ooggetuigen verklaarden dat zij twee dode soldaten hadden gezien. Het ille gale radiostation van de opstan delingen, Venceremos, meldde dat zes soldaten waren gedood. Bij de aanval kwam het hoofd kwartier van de eerste infanterie brigade onder mortiervuur te lig gen. Bij het offensief waren 200 guerrillastrijders betrokken, die werden geleid door Anna Sonia Medina, een commandant van het revolutionaire volksleger ERP. Volgens Venceremos is het stadje Cucacingo in handen van de guerrillabeweging gevallen. Tij dens de aanval vroeg het militair garnizoen dringend om verster kingen. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet moet het ziekte- geldplan laten vallen en in plaats daarvan nog dit jaar op alle sociale uitkeringen een bescheiden korting toepassen. Dat hebben de voorzitters van de werkgeversorganisaties vanmor gen meegedeeld aan minister Den Uyl (sociale zaken). Volgens hen levert de ziektegeldoperatie niets aan bezuinigingen op. maar wel extra kosten voor de werkge vers. "Door toedoen van het ka binet zijn chaotische toestanden Krachtige wind In de nacht temperaturen om het vries punt. Morgen overdag krachtige zuid westen wind. Temperaturen overdag ongeveer 6 graden. Hier en daar regen- t 1982 ii onder: 18.47 uur. maan onder: 10.34 ontstaan in bedrijfstakken en on dernemingen". aldus mr C. van Veen, voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Onderne mers (VNO) na afloop van het ge sprek met de minister. Volgens Van Veen ontbreekt het maatschappelijk draagvlak voor de ziektewetplannen en dreigt voor de werkgevers een gemid delde loonstijging van ruim acht procent bij doorvoering van het plan, ruim twee procent meer dan het kabinet voor ogen staat. "In de cao-onderhandelingen blijkt dat voor grote delen van de vakbeweging inleveren met be trekking tot het ziektegeld in welke vorm dan ook absoluut onbespreekbaar blijft". Het plan van een aantal FNV-bon- den om de gestegen werkne merspremie te compenseren uit de reserves van de ziektegeld- kassen vindt Van Veen een schijnoplossing. "De werkgevers krijgen hiermee een sigaar uit ei gen doos. Het is goeddeels hun eigen geld dat in de ziektekassen zit", aldus de werkgevers. De werkgevers hebben Den Uyl verder gezegd dat ook arbeids tijdverkorting en verlaging van de VUT-leeftijd de totale ar beidskosten omhoog zullen ja gen. (Zie ook pagina 17) Vier doden in Beiroet bij ontploffing BEIROET (AFP) - In de Liba nese hoofdstad Beiroet is vanochtend een auto met ex plosieven ontploft nabij het gebouw van de Egyptische vertegenwoordiging. Vol gens de eerste berichten zijn daarbij vier doden en onge veer 15 gewonden gevallen. Volgens ooggetuigen stond het voertuig op enkele tientallen meters van het gebouw waar sinds de verbreking van de diplomatieke betrekkingen tussen Egypte en vrijwel alle Arabische staten in apnl'79 nog twaalf Egyptische diplo maten zich met consulaire za ken bezighouden. Gisteren werd een bom ge gooid naar het nabij gelegen Franse culturele centrum. Daarbij liepen vijf verwondingen op. MOSKOU (Reuter/AP) - President Leonid Brezjn jev heeft vanochtend be kendgemaakt dat de Sowjet-Unie als "eenzij dige stap" vanaf heden geen nieuwe middellan- ge-afstandsraketten van het type SS-20 meer zal plaatsen in het Europese deel van zijn land. De Russische president kondigde ook aan dat de Sowjet-Unie van plan is "nog dit jaar het aantal middellange-afstandsraketten te verminderen". Brezjnjev zei een en ander in een toespraak tot een belangrijk vak bondscongres in het Kremlin. Radio Moskou zond de toe spraak uit, maar de Russische te levisie besteedde er geen aan dacht aai\, waardoor een nieuwe geruchtenstroom op gang kwam over de gezondheidstoestand van de president. De toezegging van Brezjnjev lijkt in tegenspraak met mededelin gen van Washington die gisteren werden gedaan over de middel lange-afstandsraketten. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken zei dat de Sowjet- Unie werkt aan vijf nieuwe lan- ceerbases voor SS-20 raketten en dat de Russen nu 300 van dit soort raketten op Europa gericht houdt. Akkoord De als "eenzijdige stap" aangekon digde maatregel van de Sowjet- Unie zal volgens Brezjryev van kracht blijven tot zyn land en de Verenigde Staten in Genève overeenstemming bereiken over de wederzijdse beperking van het aantal kernwapens. Wanneer de VS besluiten tot plaatsing van nieuwe kernwapens in West-Eu ropa, zal de maatregel worden in getrokken, zo bleek uit de toe spraak van de Russische presi dent. De NAVO besloot twee jaar gele den in 1983 te beginnen met de plaatsing van 572 Pershing-II en kruisraketten (Cruise Missiles) in West-Europa als antwoord op de SS-20 raketten. Dit besluit heeft in Nederland, maar ook in ande re Westeuropese landen in brede kring verzet opgeroepen. kan openhaarden en voorzethaarden stookklaar leveren. Hoorn 126a, Alphen a/d Rijn Telefoon 01720-22100 maakt hierbij bekend dat ingevolge het Aanduidingenbesluit (Warenwet) voor sigaretten en shag van 29 april 1981 het teer- en nicotinegehalte van zijn produkten met ingang van 1 maart 1982 als volgt op de verpakking wordt vermeld: Peter Stuyvesant King Size Ultra Mild Peter Stuyvesant KingSize Extra Mild Peter Stuyvesant Luxury Length Extra Mild Peter Stuyvesant KingSize Peter Stuyvesant Luxury Length Het gemiddelde teer- en nicotinegehalte van alle in Nederland verkochte sigaretten: leer nicotine 1 mg 0.1 mg 5 mg 0.4 mg 8 mg 0.7 mg 13 mg 1,0 mg 15 mg Umg 16 mg 1,3 mg sjdP $0® 20 PAGINA'S Harm van der Meulen. CNV wil vijfjarig sociaal akkoord Straks celbezoek zonder toezicht Feyenoord wil af van Van Engelen PAGINA 9 Twijfels over dood Surinaams politicus PAGINA 11 Premier van Agt heeft vanuit Koeala Loeni poer laten weten dat er nieuwe verkiezin gen moeten komen als het kabinet niet binnen enkele weken met de voorjaarsnota komt. Eerder liet D66-minister Terlouw zich in soortgelijke be woordingen uit. De uitspraak van de premier (en die van Terlouw) kan met goed fat soen niet meer worden gerekend tot wat normaal tot het politieke theater behoort, ook al zijn de statenverkiezingen in zicht Maar men kan zich er ook niet over ver wonderen Zelden zijn de tegen stellingen binnen een kabinet zo diepgaand geweest als in dit tweede kabinet Van Agt. Politiek bednjven is het doen van keuzes De dne coalitiepartners hebben die keus gedaan en de zaak zit nu muurvast. Dat deze impasse zou optreden heeft er van het begin al aan ingezeten Het uitblijven van de voorjaarsno ta is slechts een symptoom Het gaat in wezen om de verschillen van inzicht die naar hetzelfde moet leiden het beeindigen van de economische crisis. Minister Van der Stee heeft gelijk wanneer hij zegt dat er nu lef no dig is. Het uitblijven van pijnlijke politieke beslissingen doet de si tuatie alleen maar verergeren. Van welke politieke kleur men ook is de feiten blijven hetzelfde. De kas is nagenoeg leeg Het zou te betreuren zijn als de coalitiepartners uiteindelijk toch met een compromis zouden ko men omdat dit uitstel van execu tie betekent Van Agt biedt in dit verband weinig houvast. Aan de ene kant heeft hij vanuit Koeala Loempoer laten weten toch wel vertrouwen in een oplossing te hebben (compromis?), aan de andere kant heeft hij gezegd dat er een voorjaarsnota moet ko men met meer pretenties dan ooit tevoren. En dat lijkt meer op een oorlogsverklaring aan het adres van de Partij van de Arbeid Om pijnlijke politieke beslissingen mogelijk te maken is natuurlijk een breed maatschappelijk draagvlak nodig De vraag is of de huidige stakingsacties wel zon bewijs vormen voor dat draagvlak Feiten zijn in elk geval dat het draagvlak niet meer be staat uit homogene groepenn- gen De vakbonden (FNV. CNV) verketteren elkaar openlijk. De verhouding FNV PvdA is ronduit slecht Daarbij komt dat de aan hang van de PvdA aanzienlijk is teruggelopen, wat ook geldt voor de grootste vakcentrale Maar hoe men het ook wil wenden of keren de economische crisis duldt in feite geen partijpolitiek gelamenteer meer. Het is het doen van een keuze tussen de mogelijkheid van een lange pijn lijke mars naar (eventueel) duur zaam herstel en de door zeer veel economen voorspelde in eenstorting van de economie en daarmee van het sociale stelsel. Het is vooral dat laatste waar het dit kabinet om zou moeten gaan Het instandhouden van dat goed moet op de lange termijn een doel op zichzelf zijn. ook al bete kent dat op de korte termijn een stap terug S 1f c ,1 u» BN ABONNEMENT NttMT tun KRIJGT U MM**7 "ZocMimt-mmMWt om WTV- Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S v p bon ingevuld in een open enveloppe tonder post regel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de kram komt SNEL in de bus. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1