Drie miljard tegenvallers D "Drugsverslaafde niet in eel" Lambersi'Dumpen radioactief afval moet dit jaar wel' C In grafische sector nu nieuwe acties verwacht Van der Stee: PvdA moet niet laf zijn Maatregelen gevraagd bij inlichtingendienst Bevolkingsonderzoek longkanker blijft uit Coornhert liga tegen uitbreiding gevangenissen Uw geniale zet: Privacy-wet komt te laat MAANDAG 15 MAART 1982 AMSTERDAM (ANP) - De cao onderhandelingen voor de grafi sche industrie zijn opnieuw mis lukt. Werkgevers en bonden kon den het gistermiddag opnieuw niet eens worden over de verde ling van de kosten, die voortko men uit de toekomstige premie heffing op het ziektegeld. Ver wacht wordt nu dat de acties in de grafische sector zich zullen uitbreiden. De grafische bonden eisten, als de wijziging van de ziektewet die de regering heeft voorgesteld door gaat, een aanvulling van het ziek tegeld tot honderd procent. Voor 1982 zou dat geen probleem vor men, omdat de premieheffing over het ziektegeld waarschijn lijk nog een tijdje op zich. laat wachten. Bovendien waren de partijen het er over eens dat voor de extra kosten in het lopende jaar geput kon worden uit de Ziektewet fondsen. Het probleem is de te verwachten Binnenland Na mislukken cao-onderhandelingen lastenverzwaring in 1983, aldus de onderhandelaars. Volgens werkgeverswoordvoerder mr. J. Dienske zou die rond de één pro cent van de totale loonsom be dragen. De werkgevers willen dat de werknemers nu al zwart- op-wit toezeggen dat ze die pro cent zullen compenseren door bijvoorbeeld een verlaging van de prijscompensatie. Dat hebben de bonden geweigerd. De Grafische Bond CNV is be reid tot een gedeeltelijke toezeg ging, maar de FNV-bond 'Druk en Papier' vindt dat voorbarig. J. de Geus van 'Druk en Papier': ,,We willen eerst wel eens zien of er inderdaad een lastenverzwa ring optreedt in '83. Als dat het geval is, zijn we wel bereid die te compenseren". Op dit moment staken ongeveer zeshonderd werknemers van twee grafische bedrijven voor honderd procent ziektegeld. Vol gende week zullen volgens de woordvoerder van 'Druk en Pa pier' waarschijnlijk ook andere bedrijven plat gaan. Een deel van de werknemers bij het dagblad 'De Limburger' -26 journalisten en 20 personeelsle den van de advertentie-afdeling - hebben in een open brief aan di rectie en de overige personeelsle den verzocht al net mogelijke te doen de voorgenomen staking van morgenavond af te wenden In de bnef staat dat de onderteke naars niet het recht van staken willen aantasten, maar door het weer rond de tafel gaan zitten van vakbond (FNV) en werkge vers de basis voor de staking in belangrijke mate is weggevallen. De Industriebond FNV heeft intus sen het kort geding verloren dat de raad van bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Papierfa brieken KNP in Maastricht tegen haar had aangespannen. De in dustriebond moest overeenkom stig de eis de bezetting van het hoofdkantoor van dc papier groep met onmiddellijke ingang beëindigen, zodat geen verdere schade aan de bedrijven wordt toegebracht. Dit op straffe van een dwangsom van één miljoen gulden per dag. Zaterdagavond hebben de bezeters daaraan ge volg gegeven DEN HAAG (GPD) Het kabinet moet rekening houden met nieuwe tegenvallers die in totaal drie miljard gulden belopen. Minister Van der Stee (financiën) verkondigde dit zaterdag in Arnhem tijdens een spreekbeurt voor CDA-provincie- en gemeentebestuurders. Alleen al van wege deze nieuwste gegevens hield de minister vast aan zijn eerder ingenomen standpunt dat het kabinet nog dit jaar 4,5 miljard gulden extra moet bezuinigen. Het kabinet buigt zich al geruime tijd over de noodzaak van nieu we bezuinigingen op de over heidsuitgaven in het kader van de Voorjaarsnota. Vrijdag Heeft premier Van Agt in een brief aan de Tweede Kamer laten weten- dat deze nota, een soort tussen balans van de overheidsfinan ciën, voorlopig nog niet bij de Kamer zal komen. Daarna is pre mier Van Agt zaterdag vertrok ken voor een reis naar Thailand en Maleisië. Het CDA wil dat nog dit jaar 4,5 miljard wordt bezuinigd. D'66 vindt een ombuiging van onge veer 3 miljard gulden voldoende. De PvdA wil de noodzakelijke ingrepen over twee jaar uitsme ren, waarbij zij bereid is zich nu al vast te leggen op 7 miljard gul den aan totale ombuigingen. Dit jaar willen zij echter niet verder Ambtsgebed is niet verplicht, zegt Van Thijn DEN HAAG (ANP) - Deelname aan of respect tonen voor een ambtsgebed tijdens vergaderin gen Vein gemeenteraden of pro vinciale staten kan niet verplicht worden gesteld. Minister Van Thijn (binnenlandse zaken) ant woordt dit op schriftelijke PvdA- vragen uit de Tweede Kamer. Hij zal zijn opvatting doorgeven aan provincies en gemeenten, maar laat het aan deze lagere overheden zelf over om een en ander te regelen. De minister vindt namelijk, zo antwoordt hij. dat het "de rijksoverheid past om in zaken als de regeling van de orde tijdens vergaderingen van lagere vertegenwoordigende colleges zich terughoudend op te stellen". Verplichte deelname aan het ambtsgebed - bij de opening en/ of sluiting van vergaderingen is volgens Van Thijn niet moge lijk op grond van artikel 9 van het Europees Verdrag tot be scherming van de rechten van de mens. Ook artikel 17 van het in ternationaal verdrag inzake bur ger en politieke rechten verbiedt dit. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locamo Londen Luxemburg Mallorca Munchen Nice Oslo Stockholm Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis half bew. licht bew. licht bew. geheel bew. g on bew. motregen geheel bew. half bew. licht bew. on bew. on bew. on bew. on bew. geheel bew. half bew. half bew. onbew. licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. half bew. half bew. licht bew. onbew. gaan dan een bezuiniging van 2 miljard gulden. Volgens minister Van der Stee zijn de nieuwe tegenvallers te wijten aan hogere uitgaven voor de ww- uitkeringen, gestegen rentelas ten van de overheid en de al be kende verminderde opbrengst van het aardgas. Het kabinet moet in de Voorjaarsnota „echte maatregelen nemen zonder dat de mensen eronder lijden", aldus de minister. "Lef' „Onze schitterende sociale zeker heid is onbetaalbaar geworden. Wie nu niet het lef heeft verande ringen in dat stelsel te beginnen kan terecht het verwijt van laf heid worden gemaakt. Doen we niets, dan gaan we naar de af grond", aldus de minister. Vol gens de bewindsman kan het nu nog om tientjes gaan. Als er niets gebeurt, dan spreken we over enige tijd over honderden gul dens. Tegen coalitiepartner PvdA zei hij dat „lapmiddeltjes" de economie niet meer kunnen redden. „We wensen ons niet schuldig te ma ken aan laf gedrag waarvan de uitkeringstrekkers de dupe wor den", zo voegde Van der Stee de socialisten toe. Nieuwe verkiezingen De drie regeringsfracties in de Tweede Kamer betreuren het dat het kabinet vrijdag geen besluit heeft kunnen nemen over de Voorjaarsnota. Het kabinet mag niet wachten tot premier Van Agt terug is van zijn reis naar het Verre Oosten. Dat zeiden de drie economische fractiespecialisten Woltgens (PvdA), De Graaf (CDA) en Engwirda (D'66) zater dag voor de VARA-radio. Vooral D'66 heeft het afgelopen weekeinde scherp op het uitblij ven van de Voorjaarsnota gerea geerd. Nadat de Tweede-Kamer fractie vrijdag al heeft gedreigd met het opzeggen van de samen werking met CDA en PvdA wan neer de Voorjaarsnota niet uiter lijk 1 april verschijnt, heeft ook minister Terlouw op deze moge lijkheid gewezen. Hij deed dat te genover NRC/Handelsblad afge lopen zaterdag. De bewindsman heeft echter geen uiterste datum voor het gereed zijn van de Voor jaarsnota genoemd. PvdA-fractievoorzitter Meijer waarschuwde D'66 dat zij niet een crisis moet oproepen. Het uittreden van de Democraten uit de coalitieregering hoeft niet te betekenen dat er nieuwe verkie zingen komen, aldus de socialist, omdat PvdA en CDA te zamen voldoende steun in de Tweede Kamer hebben. Van Agt in Emiraten op bezoek ABU DHABI (AFP) - Premier Van Agt heeft gisteren in Abu Dhabi, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emira ten (VAE), gezegd dat de uit spraken van president Mit terrand, in Israél gedaan, „de opvattingen weergeven van de lidstaten van de Euro pese Gemeenschap, zoals die zijn neergelegd in de verkla ring van Venetië". De premier verklaarde tegen over WAM, het persbureau van VAE, verder dat de be trekkingen tussen Nederland en Emiraten steeds inniger worden. Er zijn 35 Neder landse maatschappijen werk- De Franse president verklaar de begin deze maand op een staatsbezoek aan Israël - het eerste van een Frans staats hoofd sinds de stichting van de joodse staat in 1948 - dat ook de Palestijnen recht heb ben op een eigen staat. Van Agt vertrok na het korte bezoek aan de Verenigde Arabische Emiraten uit Abu Dhabi naar Kuala Lumpur. De Maleissische hoofdstad doet hij op zijn reis eerst aan voordat hij naar Bangkok gaat. In Abu Dhabi heeft de premier gesproken met vice-premier Hamdan bin Mohammed Al- Nahayan (zie foto), o.m. over een plan van de Nederlandse firma Urpac voor de aanleg van een toeristisch project op een eilandje, waarmee een be drag van 1,8 miljard gulden is gemoeid. Het wachten is nog steeds op het groene licht van de VAE. UTRECHT (ANP) - De Christelijke Federatie voor Overheidspersoneel (CFO), de ambtenarenbond van het CNV, is teleurgesteld dat minister president Van Agt nog geen maatregelen heeft aangekondigd tegen de „hoogst ernstige problemen" die er zouden zijn bij de inlichtingen dienst buitenland. Dat heeft een woordvoerder van de bond zaterdag desgevraagd laten weten. De CFO en haar collegabond van de FNV. Abva/Kabo, hebben Van Agt enkele weken geleden in twee gesprekken gevraagd iets te doen aan de ernstige spanningen die op de dienst zouden zijn ontstaan door een falend personeelsbeleid. De bonden hadden vóór dit weekeinde een reactie van Van Agt verwacht. De inlichtingendienst valt rechtstreeks onder verantwoordelijkheid van de premier. Over de precieze aard van de problemen wil de CFO noch de Abva/Kabo mededelingen doen. Voorzitter Dutman van Abva/Kabo wilde alleen zeggen dat er op de dienst een „zeer gespannen verhouding" bestaat met de leiding. Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst zei zaterdagmiddag dat de premier geen onregelmatigheden bij de IDB heeft geconsta teerd. Van Agt is niet van plan iets te ondernemen, aldus deze woord voerder. Hij verklaarde verder, dat over de IDB vanwege de aard van deze dienst nooit mededelingen worden gedaan. DEN HAAG (ANP) - Er komt geen periodiek bevolkingsonder zoek op longkanker. Dat heeft minister Gardeniers (volksge zondheid en milieuhygiëne) aan de Tweede kamer meegedeeld. De minister sluit zich met deze beslising aan by het recente ad vies van de Gezondheidsraad, die tegen zo'n massaal onder zoek is omdat het onbetrouw baar zou zijn. Daardoor zouden de deelnemers aan een bevolkingsonderzoek ten onrechte kunnen worden i juist gerustgesteld. De minister zal ook geen experi menteel bevolkingsonderzoek ïsntellen om het wetenschappe lijk inzicht in de bijdrage die zo'n onderzoek kan hebben voor de bestrijding van longkanker te vergroten. De Gezondheidsraad had zo'n experiment aangeraden in enkele grote regio's voor man nen van 40 tot 75 jaar Volgens mevrouw Gardeniers zijn de negatieve effecten van zo'n onderzoek zo groot dat zo'n we tenschappelijk onderzoek nu niet verantwoord is. ROTTERDAM (ANP) Bemoeie nis van justitie met drugverslaaf den is oneigenlijk. Het vervolgen van stratbare feiten moet afhan gen van de ernst van de delicten en niet van al dan niet verslaafd zijn van de verdachte. Andere mogelijkheden dan toepassing van het strafrecht moeten wor den onderzocht. Ook de bewa ring van vreemdelingen hoort niet in huizen van bewaring thuis. Dit schrijft de Coornhert Liga, ver eniging voor strafrechthervor ming, in een nota die vandaag wordt behandeld in de uitgebrei de commissievergadering van de vaste kamercommissie voor jus titie. De Coornhert Liga wil, ondanks het gesignaleerde tekort aan ruimte in de gevangenissen (790 plaatsen), geen uitbreiding van de capaciteit maar andere maat staven by het in verzekerde be waring stellen. Experiment In de huizen van bewaring in Am sterdam en Rotterdam heeft jus titie experimentele afdelingen gemaakt waar verslaafden een speciale opvang en behandeling krijgen Volgens de Coornhert Liga lopen hier dwang en verple ging door elkaar. Het is wel zo dat een verslaagde zelf voor zo'n afdeling moet kiezen, maar de keuze wordt vergemakkelijkt doordat het regime in die experi mentele afdelingen vrijer is en methadonverstrekking soepeler. Bovendien zo schrijft de liga, is een officier van justitie of een rech- ter-commissaris er gemakkelijk toe geneigd om een verslaafde toch maar naar een huis van be waring met zo'n afdeling te stu ren, terwijl hij normaal gespro ken misschien weinig heil van bewaring voor de verslaafde ver wacht. Daarbij komt ook nog dat de verslaafde ten opzichte van zijn medegevangenen privileges krijgt, wat de rechtsongelijkheid in de hand werkt. De groep drugsverslaafden in de gevangenissen kan veel lager, schrijft de liga, wanneer er meer "laagdrempeliger" heroine- of methadonverstrekking is en er verspreid over het land "laag drempelige" afkickmogelijkhe- den zijn. Vreemdelingen Ook bewaring van vreemdelingen hoort volgens de Coornhert Liga niet thuis in huizen van bewa ring. Opsluiting van hen is geen strafrechtelyke maatregel maar een administratiefrechtelijk middel waarbij de vryhcidsbe- perkingen zo gering mogelyk moeten zyn. Ook binnen de vreemdelingenpoli tie, onder meer in Amsterdam, wordt er al jaren voor gepleit dat in bewaring gestelde vreemde lingen worden ondergebracht in een soort hotel, waar ze dan huis arrest krijgen opgelegd Dat is bovendien humaner, aldus de li ga, dan de huidige praktijk van opsluiting in huizen van bewa ring. Met haar aanbevelingen gaat de Coornhert Liga in tegen het rap port „capaciteitsproblemen by het gevangeniswezen", samenge steld door een werkgroep onder voorzitterschap van H.W. Hylke- ma. Als oplossing voor het gesig naleerde tekoort van 790 plaat sen in inrichtingen vindt de werkgroep het noodzakelijk dat de komede vijf jaar hun capaci teit wordt uitgebreid met jaar- lyks ongeveer honderd plaatsen „Het is mijn bedoeling de dum pingen van radioactief afval te stoppen. Maar dit jaar kom ik er met onderuit. Eerlijk niet. Je denkt toch niet dat ik zo zot ben dat ik het spul laat storten als ik het kan vermij den. Echt, ik kan op mijn kleine hoofd gaan staan, maar vóór 1982 is er geen an dere mogelijkheid dan dum pen", aldus staatssecretaris Lambers-Hacquebard (mi lieuhygiëne). 'De bewindsvrouwe vindt dat iedereen deze realiteit onder ogen moet zien. Ze hoopt in 1983 een tijdelijke opslag plaats op het land te hebben gerealiseerd, waardoor de dumpingsoperaties in elk ge val gedurende de daaropvol gende tien jaar niet hoeven plaats te hebben. Tegen die tijd moet er een definitieve oplossing voor het laag- en middelradioactief afval be schikbaar zijn. In de Tweede Kamer dient de PSP'er Willems woensdag in een door hem aangevraagd kamerdebat een motie in, waarin de bewindsvrouw wordt gevraagd al dit jaar af te zien van het dumpen van radioactief afval. Volgens de pacifist kan het afval nu al veilig op het land worden op geborgen, totdat de door Lambers voorgestane opslag plaats gereed is. Willems zegt dat de kerncentrales in Dode- waard en Borssele en het ECN, het Energie-onder zoekscentrum Nederland in Petten met een beetje goede wil voldoende ruimte heb ben. Ondanks het feit dat alle partij en, behalve de WD, tegen de dumpingen zyn, zal de PSP- motie het zo goed als zeker niet halerv De grote partijen geloven in de integriteit van Lambers. Als zij zegt dat het echt niet kan, dan zal dat ook zo zyn. Willems gelooft ech ter dat de onderminister wordt „ingepakt" door de be trokken organisaties Zij is nu al bezweken voor de di recties van de kerncentrales, aldus zijn conclusie. Mevrouw Lambers voelt er niets voor om op deze be schuldiging in te gaan. Zake lijk gezien is deze tijdelijke opslag onmogelijk, zegt ze. „Ik zou het oppakken als het alternatief klopte. Als het kan. doen we het Echt". Maar dan zit er nog een adder onder het gras. Lambers: „Stel dat er voldoende op slagcapaciteit aanwezig is. dan deugen de vergunningen niet. En iedereen gaat loeien als je dan zo maar een oogje dicht knypt. Je kan daarmee niet gaan sjoemelen. Men moet niet van twee walletjes willen eten. De ene keer kwaad worden als de vergun ningen niet goed zyn en de andere keer, als het zo uit komt, zeggen dat het zo wel kan". Voor de PvdA is gerommel met de vergunningen eveneens onaanvaardbaar. Daarbij wil len de sociaal-democraten geen afval naar het Studie centrum voor Kernenergie in het Belgische Mol sturen om het volume daar te laten re duceren. De ervaringen met Mol in het verleden zyn zo slecht dat de PvdA-fractie daar beslist geen zaken meer mee wenst te doen. Ziedaar hoe de tweede poot onder het betoog van Willems en de mi lieu-organisaties vandaan wordt gezaagd "Milieupartij" Toch valt het velen tegen van de staatssecretaris van D'66, dat ze het storten van radioactief afval in de zee laat doorgaan. Het wordt in strijd geacht met het programma van de „milieuparty". Als ka merlid drong mevrouw Lam bers er al by de toenmalige milieuminister Giryaar op aan alternatieven te ontwik kelen om zo snel mogelyk van de dumping in de oceaan af te komen. Heeft ze, nu ze zelf op het groene pluche zit, een andere kyk op de zaken gekregen? Dat met, maar mevrouw Lam bers zegi het spul niet te kun nen inslikken. „Toen ik hier september vorig jaar aantrad, was er nog niets in werking gezet om de dumpingen te voorkomen. Er is pas vorig jaar een commissie ingesteld die bekykt wat er permanent met het afval moet gebeuren als dumpen met mag. Verder niets. Dan ontkom je met aan storten. Je hebt tyd nodig om opslagfaciliteiten op het land voor te bereiden" Ze vervolgt. „Het zou toch van de gekke zyn als ik aan de ene kant wil dumpen en aan de andere kant van alles over hoop haal om die interim-op- slagplaats te realiseren Ik heb m'n nek uitgestoken voor die opslagplaats. Ik meen het echt. Het streven is erop gericht om volgend jaar die opslagplaats op hot land te hebben". Wanneer dat niet lukt dan is dumping helaas de enige oplossing. Maar het uiterste zal worden gepro beerd omdat voor 1983 te ver mijden. Zo liet ze onlangs in dc Kamer weten. Opslagplaats Over de mogelijke lokatie van die opslagplaats wil me vrouw Lambers niets kwijt, teneinde onrust te voorko men Daarom zegt ze ook: „Het slagen van die opslag plaats hangt helemaal van de consequentheid van de Ne derlandse samenleving af. Als heel Nederland dwars ligt by het dumpen, dan is de consequentie dat men een opslagplaats op het land aan vaardt. hangende een perma nente oplossing" Het lijkt gemakkelijker om de huidige dne opslagplaatsen bij Dode waard, Borssele en het ECN aan te passen om al het laag- en middelactief af val voor een tiental jaren op te slaan Deze instellingen zijn al goed beveiligd. Zo op het eerste gezicht alleen een kwestie van vergunningen en nieuwe inrichting. En wat moet er na die tien jaar met het radio-actief afval ge beuren? Er wordt hard gestu deerd. Het is de bedoeling dat de commissie die stu deert op blyvende oplossin gen voor het laag- en mid delactief afval zo snel moge lyk met een eindrapport komt. Ook heeft mevrouw Lambers ook onderzoek in gang gezet naar eventuele mogelykheden om de hoe veelheden afval die ontstaan, terug te brengen. Voor zover het om het onderhoudsafval van de kerncentrales in Bors- selle en Dodewaard gaat is in gevolge het regeerakkoord het wachten op verdere be sluitvorming na rapportage door de commissie die de consequenties van openhou den, stilleggen of sluiten op een ry moet zetten. WEERT SCHENK ADVERTENTIE SCHAAKKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 32 Bij Vroom Dreesmann de SciSys schaakcomputers gaan testen Tegenstanders van formaat op elk niveau U bent welkom op de afdeling radio en tv VROOM^DREESMANN AMERSFOORT (ANP) - De wet op de persoonsregistratie komt veel te laat, vermoedelyk pas over zes jaar. Hy is alleen gericht op geautomatiseerde bestanden en daardoor veel te mager en hij loopt achter nieuwe technologi sche ontwikkelingen aan Deze kritiek hebben de organisato ren van de informatiedag "Priva cy en persoonsregistratie" zater dag geuit op het wetsontwerp op de persoonsregistratie. De infor matiedag werd georganiseerd door de Consumentenbond, de stichting Waakzaamheid Per soonsregistratie en de techni sche hogeschool in Twente. De byeenkomst werd geopend door staatssecretaris Scheltema (justitie). Hy schatte dat het nog zo n vier jaar zal duren vóór de wet op de persoonsregistratie van kracht wordt. In afwachting daarvan zyn er binnenkort initia tieven van zyn ministerie te ver wachten tot voorlopige maatre gelen, zo kondigde Scheltema

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7