'Rechts' complot in Suriname Neem hollandse winters niet langer voor lief Moebarak: geen bezoek Israël C Bisschop Glemp bepleit vrijlating Lech Walesa VS willen overleg met Sowjet-Unie over El Salvador Ghaddafi noemt bezoek Oostenrijk "positief' Leider mislukte staatsgreep geëxecuteerd Guevara president Guatemala Greenpeace staakt actie zeehondenbaby's WARSCHAU (UPI/DPA/AFP) - De primaat van de Poolse katho lieke kerk Glemp heeft gisteren gevraagd om de vrijlating van Lech Walesa. Volgens aartsbis schop Glemp kan de voorzitter van de nu verboden vakcentrale Solidariteit een belangrijke rol spelen bij het tot stand brengen van nationale samenwerking. Sinds zaterdag oefenen eenhe den van de Sowjet-Unie. de DDR en Polen in het noordoosten van het land. Het persbureau PAP heeft gisteren meegedeeld, dat de oefeningen doorgaan tot 20 maart. Glemp sprak in Ursus, een voor stad van Warschau, een menigte van meer dan 20.000 mensen toe. Een zo grote bijeenkomst is ver moedelijk niet eerder gehouden sinds generaal Jaruzelski op 13 Buitenland MAANDAG 15 MAART 1982 december de noodtoestand af kondigde en de burgerlijke vrij heden opschortte. Generaal Jaruzelski, de Poolse pre mier en voorzitter van de militai re raad voor nationaal herstel, heeft gisteren' een ontmoeting gehad met maarschalk Viktor Kulikov, het hoofd van de strijd krachten van het Warschau pact. Volgens het Poolse persbureau PAP is Kulikov in Polen in ver band met militaire manoeuvres die sinds zaterdag in het noord westen van het land worden ge houden. In het district Warschau hebben 703 werknemers van de gezond heidszorg een petitie onderte kend. waarin generaal Jaruzelski wordt gevraagd de staat van be leg in Polen op te heffen, alle geïnterneerden vrij te laten en diegenen die ontslag hebben ge kregen vanwege hun mening, weer in dienst te nemen. In hun brief aan de "militaire raad van nationale redding" schrijven zij dat de afkondiging van de noodtoestand er toe heeft geleid dat de economische crisis steeds meer dreigt te gaan drukken op zowel de lichamelijke als de geestelijke volksgezondheid. Zij zeggen dat er stijging te zien is van het aantal hartziektes, gees tesziekten, miskramen en zelf moorden. Ongeveer honderd activisten van de verboden vakbond Solidari teit hebben zaterdagavond, de dag waarop de staat van beleg drie maanden oud was, in de Warschause opera de opvoering verstoord van Verdi's "II Trova- tora". Toen de zanger Leonard Mroz opkwam, barssten zij los in fluiten, lachen, klappen en ku chen, omdat Mroz van collabora tie met het militaire bewind wordt beschuldigd. Andere de len van de zaal begonnen mee te klappen. De zanger viel uit zyn rol en de dirigent moest het or kest stopzetten. WENEN/TRIPOLI - De Libische leider Ghaddafi sluit na zijn jongste bezoek aan Oostenrijk „meer van soortgelijke bezoeken aan Europa en zelfs aan de VS niet uit". Mijn bezoek aan Oostenrijk was zeer positief. Het toonde aan dat de dialoog en direct contact de beste methoden zijn om internationale problemen op te lossen", zo verklaarde Ghaddafi gisteren, aldus het Libische persbureau Jana. Ook de Oostenrijkse bondskanselier Kreisky verklaarde na het vertrek van zijn gast, dat zijn verwachtingen „in de grootste mate" waren ver vuld. Hij kondigde aan. tfat Oostenrijk met Libië niet alleen een econo mische, maar ook een politieke samenwerking wil nastreven. Hij zei ook de levering van wapens mogelijk te achten. Het eerste officiële bezoek van Ghaddafi aan een westelijk land sinds hij in 1969 aan de macht kwam heeft kritiek opgeroepen in de VS en in Oostenrijk zelf. Over het gesprek van Ghaddafi met premier Mintoff van Malta werd niets meegedeeld. Amerikaans dagblad: WASHINGTON/MANAGUA/SAN SALVADOR Reuter/AFP/DPA/ UPI) - Washington wil praten met de Sowjet-Unie, Cuba en an dere Latijsamerikaanse landen om een oplossing te vinden voor de kwestie El Salvador, volgens het Amerikaanse blad de "New York Times". De regering-Rea- gan is vastbesloten niet in de fou ten van Vietnam te vervallen, dat werd behandeld als betrof het zuiver een plaatselijk vraagstuk. Zij wil, aldus een hoge regerings functionaris volgens het blad, het probleem "internationaal aanpakken" wat betekent, dat de Verenigde Staten het met al hun politieke, economische en veilig heidsvermogens moeten pogen op te lossen „in Moskou, Havana, in regionaal verband, binnen de Organisatie van Amerikaanse Staten en binnen El Salvador zelf', zo zei hij. Dit bericht kwam na afloop van overleg in New York tussen mi nister van buitenlandse zaken Haig en zijn Mexicaanse ambtge noot Castakeda over El Salvador. De Mexicaanse minister van bui tenlandse zaken heeft gisteren verklaard dat hij binnen een week .concrete voorstellen' van Haig voor een vermindering van de spanningen in Midden-Ameri- GUATEMALA CITY (ANP) - De 56-jarige generaal Anibal Guevara is afgelopen zater dag door het congres van dit Midden-Amerikaanse land tot winnaar verklaard van de presidentsverkiezingen. Bij die verkiezingen de afgelo pen week kon geen der kan didaten de absolute meerder heid verkrijgen. Daarom moest het congres een keuze maken tussen de twee kandi daten die de meeste stemmen hadden behaald. Naast Gue vara was dat Mario Sandoval Alarcon. Maar deze laatste eiste van het congres dat de verkiezingen ongeldig moesten worden verklaard omdat er volgens hem stemfraude was ge pleegd. Het congres ging op die eis van de kandidaat van de uiterst rechtse nationale bevrijdingsbeweging niet in en verklaarde met 39 stem men voor en 13 tegen Gueva ra tot PARAMARIBO (GPD/ANP) - Het militaire gezag in Suri name heeft een aantal burgers gearresteerd die wordt verdacht van medeplichtigheid aan de mislukte mili taire staatsgreep van afgelopen donderdag. De com mandant van de militaire politie, luitenant Abrahams, verklaarde gisteren dat onderzoek heeft uitgewezen dat de coup is gesteund door figuren uit „rechtse poli tieke kring" en „kapitaalkrachtigen" ka zal overbrengen aan Cuba en Nicaraqua. De regering in San Salvador maak te gisteren bekend, dat rege ringstroepen bij een zuiverings operatie van een week in het oos ten van het land ongeveer 100 linkse guerrillastrijders hebben gedood. De zender van het verzet sprak echter van een masamoord op onschuldige boeren. Er zou uit een hinderlaag op „ongeveer 5.000 weerloze burgers", zijn ge schoten. „Talrijke" vluchtelin gen werden daarbij gedood, zo werd gezegd. De mensen waren volgens de radio gevlucht uit di verse kleine plaatsen en dorpen. "Getuige" De Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken heeft de Ver enigde Staten verzocht Orlando José Tardencillas naar de Am bassade van Nicaragua in Was hington over te brengen. Tarden cillas, een Nicaraguaan, was door de Amerikanen opgetrommeld als „getuige" van de vermeende Russische en Cubaanse betrok kenheid bij de burgeroorlog in El Salvador. Op een persconferentie op het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde Tar dencillas echter dat hij op eigen houtje naar El Salvador was ge gaan om te vechten, én dat er geen sprake van is dat hij ge stuurd werd door de Sowjet- Unie of Cuba. Deze verklaring sloeg de Amerika nen met verbazing orndat ze ver wacht hadden dat de Nicara guaan bewijzen zou overleggen van het Russische en Cubaanse aandeel in de Salvadoriaanse burgerstrijd. Tardencillas zei dat hij voor propagandadoeleinden de pers te woord moest staan en dat hy daartoe gemarteld was. Colombia President Julio Cesar Turbay van Colombia heeft het rustige vèr- loop van de verkiezingen in zijn land een overwinning van de de mocratie op het terrorisme ge noemd. In een radio- en televisie uitzending zei het staatshoofd gisteren dat Colombia de gevaar lijkste uitdaging van de laatste tijd had gestaan. De verkiezingen zijn onder strenge veiligheidsmaatregelen gehou den omdat de linkse guerrillabe weging had aangekondigd deze te saboteren. Ondanks de oproep van de rebellen om de verkiezin gen te boycotten zag het er van morgen vroeg naar uit dat de helft van de tien miljoen kiesge rechtigden naar de stembus is gegaan. Bij de verkiezingen in 1978 bracht slechts 33 procent zijn stem uit. De uitslag is nog niet bekend. De situatie was gisteren erg rustig in de Surinaamse hoofdstad, me de als gevolg van het slechte weer. Er waren weinig mensen op straat. Van militair vertoon was geen sprake, hoewel hier en daar militairen in burger werden waargenomen. De avondklok is sinds zaterdag verzacht: zij be gint nu om tien uur 's avonds, in plaats van zeven uur, en duurt tot vier-uur in de morgén. Onder de in het weekeinde gear resteerde burgers bevinden zich drie voormalige parlementariërs van de Verenigde Hindoestaanse Partij (VHP), welke partij vóór de machtsovername in februari 1980 in de oppositie was. De drie ex-parlementsleden zijn Somo- hardjo, Rasam en Mahadewsing. Naar een vierde voormalige VHP-parlementariër, prof. Baal Oemrawsing, wordt nog gezocht. r- Sergeant Hawker Prof. Baal zou een centrale plaats hebben ingenomen in de samen zwering. Volgens Abrahams is in zijn huis afgelopen woensdag het startsein gegeven voor de staats greep die donderdag in alle vroegte begon. De leider van de VHP, Lachmon, heeft prof. Baal opgeroepen zich over te geven aan het militaire gezag. Tot de gearresteerden behoren ver- DAKAR (Reuter) - Het Panafri- kaanse persbureau (Pana) komt eind van het jaar in bedrijf. Dat is vrijdagavond besloten door de inter-gouvermentele raad van beheer in Dakar. Pana is van plan in het begin 25.000 woorden per dag in het Engels, Frans en Arabisch op het net te zetten en te berichten over zaken als ontwikkeling en instellingen zoals de Verenigde Naties, de Or ganisatie van Afrikaanse Een heid en andere Afrikaanse licha- Het bureau wil Afrika minder af hankelijk maken van Westerse persagentschappen. Italiaanse politie wijst beschuldiging van de hand ROME (UPI) - De politiebonden van Venetië en Rome hebben gisteren zaterdag felle protesten laten horen tegen de beschuldi ging dat de politie gearresteerde terroristen mishandelt. De ita- liaanse tak van Amnesty Interna tional had gezegd over een "in drukwekkende hoeveelheid aan wijzingen" te beschikken dat er gemarteld wordt. Verscheidene gearresteerde leden van de Rode Brigades hebben gezegd dat de politie hen gesla gen en anderszins mishandeld heeft, teneinde informatie los te krijgen. Een groep linkse parle mentsleden heeft aangekondigd de regering vragen te zullen stel len over de beschuldigingen. In Rome zei een funtionaris van de politie dat veel mensen zich er over verbazen dat terroristen na hun arrestatie tegenover de poli tie praten. Dit valt makkelyk te verklaren, zo zei hy. "Veel terroristen zijn onevenwich- tig, zy hebben het nodig deel uit te maken van een groep". "Wan neer ze alleen staan, verliezen ze hun zekerheid en storten in" der onder anderen de pindakaas fabrikant Bharos en de omroeper van de SRS-radio Shayadsing. Volgens de verklaring van het hoofd van de militaire politie zouden er ook plannen hebben bestaan om de voltallige legerlei ding om te brengen. Dat zou, al dus Abrahams, vorige week zon dag 7 maart hebben moeten ge beuren tijdens een Hindoestaan- se tempeldienst. Omdat slechts twee minder belangrijke leden van de Nationale Militaire Raad gehoor gaven aan een uitnodi ging voor de viering zou dit plan zijn afgelast. Executie Legerleider Desi Bouterse heeft af gelopen zaterdag tijdens een persconferentie de executie be vestigd van sergeant Hawker, een van de twee leiders van de mislukte staatsgreep. Aan de executie is geen proces voorafge gaan. 'We hebben gewaarschuwd voor onverantwoorde zaken. De consequenties heeft hij nu moe ten dragen', aldus Bouterse. Het feit dat de executie werd uitge voerd terwijl Hawker zwaarge wond op een brancard lag heeft in Paramaribo veel indruk ge maakt en stelt de steun voor Bouterse onder de bevolking ernstig op de proef, vooral onder het Hindoestaanse bevolkings deel. Intussen is de klopjacht op luite nant Rambocus, met Hawker de leider van de verijdelde coup, nog in volle gang. Hierbij wordt gebruik gemaakt van het enige vliegtuig waarover de lucht macht beschikt, en een gevorder de particuliere helikopter. De zwaargewapende groep van Rambocus, die uit minder dan tien man zou bestaan, houdt zich volgens de laatste berichten op in de omgeving van Sarramaca, ongeveer 40 kilometer ten wes ten van de hoofdstad Paramari bo. Drie Nederlandse journalisten pro beren al enige dagen tevergeefs vanuit Frans-Guyana Suriname binnen te komen. De drie ver slaggevers beschikken niet over de benodigde visa en zijn op goed geluk vanuit Nederland vertrokken. Het Nederlands Ge nootschap van Hoofdredacteu ren heeft in een telegram de tus senkomst van regeringsleider Desi Bouterse ingeroepen om voor de drie journalisten toegang te verkrijgen. Zeventien progressieve Surinaam se organisaties in ons land heb ben zaterdag de poging tot een staatsgreep in Suriname veroor deeld. De organisaties menen dat het huidige militaire gezag van luitenant-kolonel Bouterse krachtig moet worden gesteund. CHALATENAGO (El Salvador) - Het kistje met een jong slachtoffer van een guerrilla-hinderlaag wordt hier tussen twee andere lijkkisten gezet tijdens de begrafenis van de in totaal 23 slachtoffers. Sommigen moesten zonder kist in een gezamenlijk graf worden begraven aangezien de voorraad lijkkisten was uitgeput. JERUZALEM/CAIRO (UPI/Reu- ter) - President Moebarak van' Egypte heeft verklaard dat zijn Vleeshandel in Frankrijk blokkeert grens Italië DEN HAAG (ANP) - Vanaf van morgen 2 uur zijn er blokkades aan de grens tussen Frankrijk en Italië. Franse handelaren willen beletten dat levende dieren van Frankrijk naar Italië worden ver voerd. Vanaf morgen richt hun actie zich ook tegen het vlees. Dit heeft het Franse secretariaat van het bedrijfschap voor de handel in vlees gisteren meegedeeld. De acties vloeien voort uit conflic ten tussen de handel en de Fran se overheid over het nakomen van veterinaire voorschriften voor de afgifte van certificaten met het oog op de uitvoer van le vende runderen van Frankryk naar Italië. voorgenomen hezoek aan Israël is uitgesteld, omdat Israël "in strijd met het protocol" erop staat dat hij ook" Jeruzalem zou aandoen. In een vraaggesprek met het Koe weitse blad 'Al Siyassah' zei het Egyptische staadshoofd dat zijn weigering om Jeruzalem te be zoeken een "kwestie van princi pe" is. Het is in strijd met het protocol om een bezoekend staatshoofd het program van zijn bezoek op te leggen, aldus Moe barak. "De Israëliërs hebben ge zegd dat, als ik niet Jeruzalem bezoek, maar niet moet komen". Wanneer de Egyptische president Jeruzalem zou bezoeken, zou dat als een erkenning van deze stad als ondeelbare hoofdstad van Is raël worden beschouwd. Het oostelijke deel van Jeruzalem werd bij de oorlog van 1967 door Israël op Jordanië veroverd. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken Kamal Hassan Ali brengt vandaag een bezoek aan Israël om opnieuw te probe ren de problemen op te lossen rond het vaststellen van de grens tussen beide landen na de Israë lische terugtrekking uit de Sinai- woestyn. Israël moet het laatste deel van de Sina! vóór 26 april aan Egypte hebben teruggege- Kantoor ANC in Londen verwoest na explosie (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Het kantoorman de Zuidafrikaanse bevrijdings beweging African National Congress (ANC) in Londen is gistermorgen na een explosie vrijwel geheel verwoest. By de explosie vielen geen ge wonden.' De Londense politie had gister avond nog geen zekerheid over de oorzaak van de explo sie, maar denkt aan een bom aanslag. Niemand heeft ech ter tot nu toe de verantwoor delijkheid voor een aanslag opgeëist. Woordvoerders van het ANC verklaarden, dat het voor hen wel vast staat dat „het apartheidsregime van Zuid-Afrika" achter de aan slag staat. Het ANC heeft de afgelopen week in Londen een reeks'manifestaties geor ganiseerd, gericht tegen de apartheid. Deze manifestaties werden zondagmiddag afgesloten met een demonstratieve mars door het Londense centrum, waaraan naar schatting 10.000 mensen meededen. Er werden o.m. borden meege voerd'die zich richtten tegen de Engelse cricketspelers die op dit moment een tournee door Zuid-Afrika maken. NEW CARLISLE, QUEBEC (DPA/UPI) - De leden van de milieuorganisatie "Greenpeace" in Canada hebben hun actie ter redding van robbenbaby's in de baai van St. Lawrence' tussen Newfoundland en het vasteland stopgezet nadat vorige week vrij dag drie leden op het ijs van de baai waren gearresteerd. Zij spo ten groene verf op de jonge zee hondjes om hun pels waardeloos te maken voor de jagers. De orga nisatie zei gisteren, dat met ver dere arrestaties was gedreigd als de jacht op de robben niet onge stoord zou kunnen verlopen. De gearresteerden, onder wie zich volgens Greenpeace een Neder lander, bevindt, de Amsterdam mer Jos van Heumen, zijn van daag officieel in staat van be schuldiging gesteld. Hun wach ten boetes van tot 5.000 dollar en een gevangenisstraf van één jaar. Greenpeace zei in Canada, dat de actie in de baai een succes was geweest, ondanks het feit, dat de robbenjagers daar hun quotum van 53.000 dieren reeds hadden gedood, toen het schip 'Rainbow Warrior', van de organisatie op het toneel van de bloedige slach ting kon arriveren. Afgelopen zaterdag begon de twee de, aanzienlijk grotere jacht op robben voor de kust van Labra dor. Van deze dieren mogen er in totaal 93.000 worden gedood. In Canada is na de aanbeveling voor een importstop voor rob- benvellen van het Europees Par lement aan de Europese Com missie onder voorstanders van de jacht een storm van veront waardiging ontstaan. In het par lement van Newfoundland is de regering gevraagd de vissery- overeehkomst met de EG op te zeggen, die de Gemeenschap elk jaar ongeveer 90.000 ton vis ga randeert. ADVERTENTIE WINTERS (VS) - Een bed en een mariabeeld. Zo ongeveer de enige bezittingen van dit bejaarde echtpaar die waren overgebleven na een tornado gisterochtend m de Amerikaanse staat Texas. Hl IIIRDFRS VAN NEDERLAND De overheid geeft méér subsidie om huurwoningen met voorrang te laten isoleren. Haal deze brochure op postkantoor pf gemeentehuis. En bekijk wat u misschien komende winter al aan stookkosten kunt besparen!

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6