c Alsof de kraakwagen elke week stil staat Handelaar J. de Nobel t allemaal goed beu is m D Veel kopers en koopwaar op Rommelmarkt in Menkenhal Belangstelling groot voor hondenwedstrijd MAANDAG 15 MAART 1982 Lelden LEIDEN - Het is met de jaarlijkse rommelmarkt in de Ton Men kenhal eigenlijk precies als met de taptoe op 2 oktober. Komt bij de taptoe de ene helft van Leiden naar de andere helft ktfken, op de rommelmarkt komt de ene helft van Leiden de troep van de andere helft kopen. Resultaat: de afgedankte spullen die de een van zijn rommelzolder afplukte, staan vandaag weer by een ander in de huiskamer. Maar liefst 13 14.000 bezoekers, een nieuw record, konden gister middag genoteerd worden na een uiterst geslaagde rommel markt die dit jaar zijn zesde ver jaardag vierde. Bijna alle voorge drukte toegangskaarten gingen er doorheen. Dat de rommel markt een succes zou worden, stond eigenlijk vrijdagavond al vast. toog voor de deuren zich zouden openen, verdrongen de kooplustigen zich in een lange rij voor de ijshal aan de Vondellaan. En luttele minuten na de ope ning vertoonde de hal. van bo venaf bekeken, al opvallend veel gelijkenis met een mierenhoop. Het wegblijven van publiekstrek ker Willem van Hanegem, die de officiële opening zou verrichten maar het vanwege andere ver plichtingen moest laten afweten, bleek geen belemmering. Zon der meer kan worden gesteld dat de jaarlijkse rommelmarkt op zich al de grootste publiekstrek ker is die de Ton Menkenhal kent. Het geheim van dit succes laat zich echter makkelijk raden: wie vindt het niet leuk om te neuzen in oude spulletjes, je komt in de menigte nog eens wat kennissen tegen en voor het Leidse verenigingsleven heel be langrijk: de over het algemeen schamele clubkassen konden worden gespekt. Want het waren het afgelopen weekeinde allemaal amateur—- marktverkopers die zaken deden op de rommelmarkt. Een record aantal van 85 (sportverenigin gen was vertegenwoordigd met een stand waarin de onder leden en kennissen verzamelde spul letjes te koop werden aangebo den. Maar de handelsgeest leek de sportmensen welhaast aange boren: zoals op het sportveld de 'yellen' weerklinken, zo klonk op de markt het aanprijzen van de artikelen. En ook de kunst van de afslag werd beoefend, zodat menig bezoeker zyn waar mee naar huis nam voor de prijs die de verkoper al lang in gedachten had. maar die de koper het ge voel gaf de slag van zijn leven te hebben geslagen. Ook een sport natuurlijk. Kwamen sommigen op de rommel markt alleen "even lekker neu zen", anderen sleepten de troep met tassen vol van de rommel markt weg. En zo bleek maar weer eens hoe snel de mensen te genwoordig spullen wegdoen die voor anderen nog veel waarde hebben. Er waren er zelfs die aan de grootste boodschappentassen nog niet genoeg hadden. Met na me buitenlandse werknemers le ken op de rommelmarkt de volle dige inrichting van hun huis aan te schaffen. Bedden, gaskachels, geysers, serviesgoed en meubels konden slechts met de buiten ge parkeerd staande bestelauto's worden vervoerd. Dat de jaarlijkse rommelmarkt als een evenement wordt be schouwd, bleek ook uit de orga nisatie van hel hele gebeuren. Aan de rommelmarkt was een prestatieloop verbonden en mu ziekbands werden aangetrokken om zaterdagavond en zondag middag de hal met muziek op te luisteren. Zaterdag werd de uit de luidsprekers galmende top-- veertig-hits de mond gesnoerd door een optreden van The Sweet Wood Dixie Stompers en enkele straatzangers. Gisteren was de Old Black Horse Saloon Band aan de beurt. Het succes van de rommelmarkt heeft de ondernemingszin van de organisatoren met onberoerd ge laten. Gedacht wordt nu aan een tweede rommelmarkt die nog dit jaar, aan het eind van de zomer, zou moeten plaatsvinden. Ver enigingen die nu hun stand met meer kwijt konden in de Men kenhal. zouden aldus nog een kans krygen. Waar de rommel voor een tweede markt in he melsnaam vandaan moet komen, dat is waarschynlyk voor ieder een die het afgelopen weekeinde op de markt rondliep een raad sel. Want het was werkelijk alsof de mensen van de kraakwagen in Leiden elke week staken CONNY SMITS Van bovenaf vertoont de Rommelmarkt veel gelijkenis met een mierenhoop. LEIDEN Oud—papier en metaalhandelaar J. de Nobel overweegt om dinsdag, als hij in Den Haag voor de rechter moet verschijnen, een baal geperst papier en een partij los papier mee te nemen. "Want die wethouder Borde- wijk (milieuzaken) schijnt het verschil niet te weten. En ik kan dit wel zeggen: als de ge meente doorgaat met het kapot maken van mijn bedrijf en ik bij de Sociale Dienst moet aankloppen, dan zorg ik er voor dat die Bor dewij k op de vlucht moet slaan". Bijna twee jaar is het bedrijf van De Nobel gevestigd aan de Zoeterwoudseweg. Eerst zat hij op nummer negen, la ter vestigde hij zich ook in het belendende perceel. Hin derwetvergunningen had hij aanvankelijk niet. Pas eind vorig jaar kreeg De Nobel of ficieel toestemming om op nummer negen papier te ver handelen; geen metaal. Een aantal buurtbewoners rea geerde furieus. De Nobel ver handelt ook metaal, brachten zij naar voren. Reden voor de gemeente om te bepalen dat nummer elf moest worden gesloten. Later werd die maatregel weer ongedaan ge maakt. Tot groot ongenoegen van de buurtbewoners, die alsnog willen bewerkstelli gen dat het De Nobel wordt verboden om metaal te ver handelen. De Nobel is het goed beu. "Toen er in de krant stond dat ik mijn metaalhandel moest sluiten liep de omzet in drie maanden terug van 186.000 naar 60.000 gulden. En nu nog bellen er mensen op die zeggen: kan ik bij jou wel terecht met m'n metaal, want ik heb gehoord dat je bedrijf is gesloten". De verboden die de gemeente De Nobel heeft opgelegd zijn volgens hem voldoende om zijn bedrijf naar de bliksem te helpen. "Los papier mag ik uitsluitend in de hal verwer ken. Nu liggen er op m'n ter rein balen. Dat mag dan toch, zou je zo denken. Maar nee hoor, die Bordewijk heeft ge zegd dat het allemaal niets uitmaakt. Duizend gulden boete per dag moet ik daar om sinds een week of twee betalen. Morgen verschijnen we weer voor de rechter". Met de deur open mag De No bel ook niet werken. "Dat geeft geluidshinder zeggen ze. Maar die persen van mij, die hoor je niet. Het laden en lossen van metaal mag alleen 's middags tussen drie uur en half zes geoeuren. Alsof de mensen die bij mij moeten le veren rekening kunnen hou den met dat soort bepalin gen". geprobeerd om Bordewyk aan de lijn te krijgen. Totdat ik dacht: misschien staat hij wel in het telefoonboek, dan bel ik hem thuis op. Heb ik gedaan, maar weer was het: Boemmmm. Wethouder Fase (economische aangelegenhe den) heeft toen uiteindelijk een gesprek geregeld". De Nobel maakt een knipbewe- ging met zijn vingers en zegt dan: "Die Bordewijk zei niet dit. Toen ik wegging heb ik hem gezegd: u mag dan Bor dewijk heten, maar volgens mij kunt u nog geen bord af- Een van de zonen van De No bel: "Met de heftruck rijden, mag 's avonds niet. Overwer ken, dat mogen wel wel, maar ze denken zeker dat we die balen van 500 kilo eventjes op onze schouders nemen". Zijn vader weer: "Ik heb op gebeld naar de gemeente en gevraagd of ze dan even een geluidsproef wilden komen nemen, maar wat zeiden ze: dat die truck 's avonds rydt is al erg genoeg". Het valt te raden, een goed con tact met de gemeente heeft De Nobel niet. Hy zegt: "Na dat er een hoorzitting over mijn geval was geweest heb ik Kettenis opgebeld en te gen hem gezegd: luister eens, ik wil nog wat toelichten. Er valt niks toe te lichten, zegt hij. Boemmm, hoorn op de haak. Zes weken lang heb ik Wat De Nobel nog het meest onbegrijpelijke vindt, is dat de gemeente zeer enthousiast was toen hij meedeelde van de Duizenddraadsteeg naar de Zoeterwoudseweg te ver huizen. "Ik zat op een gevaar lijke plaats in de binnenstad Brandgevaarlijkheid er Toen ik dus aankondigde weg te gaan vonden ze dal maar wat mooi. Dat valt toch niet te rijmen met een ambte naar die onlangs tegen me zei: ze gaan net zo lang door f totdat je hier wegbent. En 'wat ik ook niet begrijp is dat die Kettenis voor de Raad van State zei: wy beschou wen zijn terrein niet als in dustriegebied. Hier heeft no ta bene een machinefabriek gezeten! Of zouden die zestig werknemers soms met z'n al len één balkje metaal hebben lopen dragen de hele dag". Doodziek De Nobel krijgt naar eigen zeg gen geregeld bezoek van ambtenaren. "Ja, zodra er één stuKje papier de weg op waait, moeten jullie ons maar bellen, hebben ze tegen de buurt gezegd. Laatst waren er weer lui van de gemeente bezig met het fotograferen van m'n bedrijf. Vanachter m'n auto. Doodziek word je ervan. Maar ik maak er hele maal geen rotzooi van. Op de weg voor het stads bouwhuis ligt meer rommel dan op de Zoeterwoudseweg". De buurtbewoners die willen dat zijn metaalhandel wordt gesloten en eigenlijk nog lie ver zouden zien dat hij hele maal verdween, zijn volgens De Nobel opgehitst door de gemeente. En bovendien, volgens hem zijn ze lang niet allemaal tegen hem gekant. "Die mensen die hier tegen over me wonen hebben hele maal geen bezwaren. Het zijn er een paar die zoveel drukte maken. Twee hebben hun huis te koop staan en die den ken dat de waarde ervan door de aanwezigheid van mijn be drijf wordt verlaagd. Hoe ver zinnen ze het. Die waarde zal nog wel verder omlaag gaan door de slechte economie". Toch blijft De Nobel optimis tisch: "Ze krijgen mijn zaak niet dicht op Teugen en be drog. En ik ben dit gewend, vechten tegen dit soort za ken. Je zult zien dat ik gelijk krijg: de waarheid wint het toch altijd". WIM BRANDS Weer conflict taxibedrijven LEIDEN - Taxichauffeurs van de Eltax hebben zaterdagnacht te gen dne uur de toegangsweg tot de Holiday Inn aan de Plesman- laan geblokkeerd Zy waren kwaad op taxichauffeurs van De Groot die het alleenrecht menen te hebben op taxivervoer vanaf Holiday Inn. In het hotel werd die avond het "jazzbandball" af gewerkt. De politie maakte een eind aan de blokkade en zorgde ervoor dat taxichauffeurs van de Eltax en van De Groot niet met elkaar op de vuist gingen Een taxichauf feur van de Eltax kreeg een pro ces verbaal omdat hy zyn taxi niet wilde verwyderen. En een taxichauffeur van De Groot kreeg een bon omdat hy zijn auto onbeheerd met draaiende motor had achtergelaten tydens het bekvechten. Bijna vier maanden geleden had den de chauffeurs van de Eltax en van De Groot het ook al met elkaar aan de stok. Holiday Inn en taxi bedryf De Groot hebben een soort 'gentlemen's agree ment' gesloten. Dit houdt in Ho liday Inn voor haar gasten aityd De Groot belt. Volgens de Eltax- chauffeurs betekent dat nog niet dat het parkeerterrein van de Ho liday Inn exclusief voorbehou den is aan de taxi's van De Groot. LEIDEN - Dieven hebben zater dagavond een studentenhuis aan de Jan van Goyenkade aange daan. Tien kamers zyn door zocht. De kamers waren niet af gesloten. Tot nu toe heeft de politie twee aangiftes binnengekregen: de ene student mist 145 gulden, de andere een paar honderd gulden. ADVERTENTIE Door een staking kon de afgelopen week geen vuil bij u worden opgehaald. Op dinsdag 16 maart zullen alle werkzaamheden weer normaal door de reinigingsdienst uitgevoerd worden. De hele week zal met al het beschik bare materiaal huisvuil, laadkisten en containers opge haald en geledigd worden. Het is mogelijk dat door het grote aanbod van vuil zo wel op dinsdag als op donderdag een gedeelte blijft staan in uw wijk of straat. Dit vuil wordt de dag daar op weggehaald. Het grofvuilschema wordt met ingang van 17 maart ook weer normaal her vat. Alleen het grofvuil dat in de sta- kingsweek bij u thuis is blijven staan kan helaas niet apart worden opge haald. Dit kunt u de eerst volgende ophaalbeurt aanbieden. LEIDEN - Van de piepkleine chi huahua's tot bakbeesten van Deense Doggen, van tekkels tot bouviers en van de Chinese Sha- r—pei tot de Friese Stabijhoun, plus nog 86 andere hondenras sen waren gisteren te zien op de clubmatch die kynologenvereni- ging Rijnland hield in de Groenoordhallen. Een bijzonde re clubmatch overigens, want de kynologenvereniging viert dit jaar het 35-jarig bestaan. En de bezoekers hadden dat waar schijnlijk in hun oren geknoopt. Geheel tegen de verwachting van de organisatie in, kwamen zij in grote getale naar de Groenoordhallen. Zo konden zy aanschouwen hoe de honden hun beste beentje voorzetten, want het schijnt vooral een kwestie van goede beheersing te zijn, wil je op zo'n clubmatch de eerste prijs wegslepen. Uiteindelijk ging een Kerry Blue terriër met de eer strijken de bes te hond van de clubmatch te zijn. Wethouder Schoute was speciaal Ds. Van den Beukei komt naar Leiden LEIDEN- Ds. P. van den Beukei, gereformeerd predikant te Voor burg, heeft het beroep naar Lei den aangenomen. De gerefor meerde kerk hier had hem beroe pen om de vacature van ds. P. Sijtsma vertrokken naar Rot terdam - te vervullen. Ds. Van den Beukei, die gaat werken in de wijk rond de Zuiderkerk, is 47 jaar. Zijn eerste standplaats was Dinteloord. Na Almelo ging hij in 1971 naar Voorburg. gekomen om de veren legpenning, een cup én de wisselbeker uit te reiken. Maar de andere honden hoefden er zich niet minder om te voelen: aangezien er gisteren maar liefst 130 bekers te verdelen waren, gingen de meesten toch wel met hun trofee naar huis. Verheugder nog dan de prijswin naars was gisteren waarschijn lijk het Leidse dierenasyl, dat weer probeerde zijn honden aan een nieuwe baas te helpen. Van de vijftien honden konden er in derdaad twaalf geplaatst wor den. Ervaringen van Beesten spul, waar het asyl ook altijd een dergelijke actie voert, hebben ge leerd dat de meeste honden ook goéd terecht komen. Juist omdat het gevaar bestaat dat mensen op een clubmatch slechts uit een impuls een hond meenemen, wordt snel een huisbezoek afge legd om te kijken hoe een hond het maakt. En dan blykt dat in heel weinig gevallen tegen te val len. Drie 'baasjes' tonen hun trots, die er voor de fotograaf even goed voor zxjn gaan zitten. Vissen H.S.V.-T.O.P. viste de laatste wedstrijd in de Oude Wete ring. De vangst was matig. De eindstand na tien wed strijden is.' H. Schouten, 7062 cm, 233 stuks, 2 C. Hop penbrouwer, 5967 cm, 292 stuks. 3 W. van Berkel 5060 cm, 242 st. 4 H. Schlagwein, 4841 cm, 230 st, 5 J Moenen, 4795 cm, 227 st. T Hoppen brouwer, 4221 cm, 193 st, 7 G. Kokkedee, 3950 cm, 177 st, 8 J. van Rijn, 3629 cm, 173 st. In de duinen Wie belangstelling heeft voor molens en duinen kan woens dagavond 17 maart terecht in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade zes Daar ver toont de Koninklijke Maat schappij tutnbouto en plant kunde, afdeling Leiden na melijk de films "Molen de Valk" en "In Hollands Duin". Aanvang 20.00 uur. Energie In het L.V.C. wordt vanavond de derde bijeenkomst gehou den in de energiecyclus van het energiecomité Rijnland. Jan van Barkel van de actie strohalm spreekt over energie en democratie. "Wie bepaalt of tve kernenergie nodig heb ben", vraagt hij zich af. Voor dat de actievoerder het woord voert zal de film 10.000 mega watt worden vertoond Een film die volgens de organisa tie van deze avond goed laat zien uxxt zich achter de scher men afspeelt en hoe mensen die binnen de centrales kri tiek hebben de mond word ge snoerd Manifestatie 'klein links' LEIDEN - CPN. PPR en PSP houden morgenavond een ver- kiczingsmanifestaUe in het Anto- nius Clubhuis aan de Lange Ma re. De dne partyen hebben voor de provinciale-statenverkiezin- gen één lyst gevormd. Sprekers deze avond (aanvang acht uur) zyn de eerste dne van de lyst. Kees Tilanus (PPR), Hekon Pas man (CPN) en Enk Meyer (PSP). Na de sprekers is er gelegenheid voor discussie. Verder treedt de theatergroep Diskus uit Rotter dam op met de Radio Rynland Show en brengt de groep Demp sey muziek.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3