c 50 T Henk van Spanje breekt door Leiden loopt simpel over Noordkop heen 3- Trotters na de pauze voorbij ASVU: 87-74 Duidelijke zege voor DIOK Puidokas en Plaat op schot Krappe overwinning MSV-dames Zevende titel voor Bettine Vriesekoop Reuzesprong Zayak Oranje Berger maakt veel goed MAANDAG 15 MAART 1982 LEIDEN De strijd is gestreden, de plaatsen zijn verdeeld, maar anderhalve week voor het begin van de play-offs is Parker-coach Ton Boot niet bereid tot het doen van conces sies. Ook een 'papieren' duel tegen Albert van Zoonen maakt voor hem onderdeel uit van zijn voorbereiding op de beslissende wedstrijden en wat hem betreft is er dus geen enkele reden om af te wijken van het normale patroon. Geen plaats voor frivoliteiten, gewoon spelen en winnen volgens het vastgestelde concept. Dat was wat er ook gebeur de en volgens plan kwam er na een zeer eenzijdige vertoning een 105—82 overwinning uit de bus. Sport Boots' standpunt is te respecteren. Hoewel niet ongevoelig voor at tractief spel zweert de man ach ter de vroegere successen van Den Bosch in eerste instantie bij zijn concept en het resultaat wat dat moet opleveren. Zo maar wat experimenteren of een beetje freelancen is er niet bij; of de te genstander nu Amstelveen of Noordkop heet is hem om het even. De factor risico wil hij kos te wat kost beperken tot een mi nimum, een normaal verloop staat voorop. Succesvol is zijn coaching tot nu toe in elk geval gebleken, want nadat een eind kwam aan een pe riode vol blessureperikelen werd er elf keer op rij gewonnen. Con centratie en controle zijn de sleu telwoorden. voor verrassingen is Boot. niet in en nooit geweest ook. Voor spelers als Peter Pauli- des en Harrie Kip moet dat dik wijls een hard gelach zijn. Hun namen staan weliswaar steevast op het wedstrijdformulier, in het Ook zaterdag niet toen het in prin cipe weer best had gekund. Noordkop is geen tegenstander die potten kan breken, na vier minuten en bij 20-6 was de zaak al bekeken. Als Paulides in Den Helder zou spelen had hij het gis teren ongetwijfeld en van meet af aan moeten opnemen tegen Emill Hagens. Maar in en bij Lei den rest hem weinig anders dan diezelfde topspeler doordeweeks stevig te laten zweten en hem tij dens de wedstrijden van aan moedigingen en schouderklop jes te voorzien. En datzelfde geldt voor Har Kip, de voormali ge center van het Nederlandse team. De routinier moest toekij ken hoe zijn mogelijke plaatsver vanger voor Oranje, John van Vliet, weer eens stond te schutte ren als een klein kind temidden van de grote jongens. De opmer king van de Lijndenaar: "Hij kan d'r niks meer van, ik ben nog al- Leiden - Den Helder 105-82 (49-36). Leiden - Puidokas 30 (7), Plaat 27 (3), Bruinsma 16 (7), Hagens 14, Kragt- wijk 10 (7), Downey 6, Fopma 2. Schotpercentage 63. Rebounds 31. Balverlies 20. Den Helder Bruyn 31, Klein 15, De Graauw 9, Brown 8, Wright 6, Van Balverlies 27. tijd veel beter", klonk na afloop even gemeend als terecht. Maar ja, Van Vliet krijgt zijn minu ten en Kip kan zijn energie slechts op de training kwijt. Dat is soms - en zaterdag was dat ze ker - jammer, want de sierlijke hoekjes en het betere duw- en trekwerk van de in Leiden nog immer populaire Kip mochten er zijn. Maar Boot heeft daar geen oog voor, hij is met andere din gen bezig. Zijn standpunt is dat Steve Puidokas en Mitch Plaat het straks in de play-offs moet maken en dus nu moet spelen LEIDEN - De Spaarbank Trotters behaalden het afgelopen weekeinde ondanks wissel vallig en ongeconcentreerd spel een simpele zege op het hoger geplaatste ASVU. De dames van Parker Leiden speelden tegen BOB een goede eerste helftmaar moesten na de pauze het onderspit delven: 51—73. Het Noordwijkse MSV had een best weekeinde. De heren versloegen het Haagse Jumpers en de dames bleven Ymir met miniem ver schil voor: 62-60. om in vorm te komen dan wel te blijven. Dat laatste waarschijn lijk, want de beresterke Ameri kaan gooide er zaterdag soepel 30 punten in. Mitch Plaat nam 27 punten voor zijn rekening met die aantekening dat hij eerst zes schoten nodig had om warm te draaien. De wedstrijd verder was een for maliteit. Bij Den Helder gaven slechts Bruyn (31 punten) en Klein flink tegengas, het Ameri kaanse tandem Brown/Wright is en blijft te zwak voor de eredivi sie. Gezamelijk kwamen ze aan 14 schamele puntjes. Boot kon Dave Downey dan ook met een gerust hart heel lang aan de kant houden nu deze speler afgelopen woensdag bij een demonstratie- partij in Woerden zijn vinger licht blesseerde bij een giganti sche dunk. Geen risico nemen, ook hierbij niet. AD VAN KAAM Parker Leiden-BOB 51-73. Ondanks een sterk gespeelde eer ste helft leed Leiden zijn zoveel ste nederlaag in dit seizoen. De eerste twintig minuten werd de tegenstander met de twee inter nationals Carla de Liefde en Iré- ne Maarschalkerweerd in de ge lederen op knappe wijze be dwongen. Er werd snel gespeeld en fel verdedigd. Het gevaarlijke wapen van BOB, de fast—break, werd door de Leidse dames on schadelijk gemaakt. Zelf bleven de pupillen van coach Rob de Vries soepel scoren en halverwe ge preikte er een verrassende 34-31 voorsprong op het score bord. Niets wees erop dat Leiden na de pauze op schrikbarende wijze onderuit zou gaan. De da mes uit Oud-Beijerland kwa men na een speech van coach Willem Bensschop herboren bin nen de lijnen en liepen de tegen stander op onthutstende manier onder de voet. Leiden kwam niet meer aan scoren te en Carla de Liefde en Iréne Maarsckalker- weerd lieten zien waarom ze al jaren in het nationale team acte- Na tien minuten was de stand 40-60 en was de zaak bekeken. Marijke Klos, noormaal de pro- duktiefste speelster van Leiden, had er weinig zin in en vond haar schoenveters belangrijker dan meeverdedigen. Met vastge maakte veters mocht zy op de bank plaatsnemen om te zien hoe haar ploeg naar een kansloze 51-73 nederlaag gespeeld werd. Spaarbank Trotters-ASVU 87-74. De Trotters hebben met het hoger geklasseerde ASVU uit Amster dam minder moeite gehad dan was voorzien. Zonder de aan zijn rug geblesseerde Roel Klazinga maar met de gebruind van de wintersport teruggekeerde Tony Lamping namen de Trotters van af het begin het initiatief. Er werd fel verdedigd, Eric van Weeren had menige steal, en in de aanval werden de systemen keurig afgedraaid. Russell Chap man was echter niet best op schot, maar Will Moerer en Peter Beyersbergen hadden in deze fa se minder moeite met het vinden van de basket. De Leidse ploeg was duidelijk de beter maar kon voor de pauze niet echt afstand nemen 45-38 In de tweede helft stelde Trotters snel orde op zaken. Een zóne—- press bleek succesvol en Chap man was vooor de Amsterdam mers niet af te stoppen. De Leid se eerste divisionist nam een voorsprong van twintig punten en de wedstrijd was gespeeld In de laatste fase van de partij lie pen bepaalde spelers zich voor- by ondanks de aanwijzingen van coach MQICHIEL VAN DER Meer. Systemen werden verge ten en individuele acties werden op de verkeerde momenten inge zet ASVU kon daardoor iets van de voorsprong afknabbelen, maar de Leidse zege kwam niet meer in gevaar. Topscorers: Chapman 30. Beyersbergen 13, Moerer 12 en Van WmR D I" punten. MSV-Jumpers 89-70. MSV speel de tegen het Haagse Jumpers een zwakke eerste helft en na twintig minuten leidden de gas ten dan ook met 34-41. De Hage naars waren echter conditioneel zwak en stortten in de tweede helft volkomen in elkaar. Na 62-62 was het vooor Jumpers gebeurd en liepen de Noordwij- kers onder leiding van Gys God- dijn en Bert van der Plas door naar een 89-70 zege MSV-Ymir 62-60. De dames van MSV deden het bijna andersom. Voor de pauze ging het van een leien dakje en werden de Fnese dames op achterstand gezet: 34-22. Na de basketverwisseling hield de thuisploeg het wel voor gezien en liet het de opponent volkomen onnodil tot op twee punten naderen. UTRECHT - Met Henk van Spanje heeft de tafeltennisbond weer hoop voor de toekomst. Dat bleek gisteren in de Utrechtse Catharijnehal, waar de 17-jarige Veluwe-speler tot groot enthousiasme van het publiek Nederlands kampoen werd. Op de schouders van supporters liet de jonge Veenendaler de toejuichingen over zich heenkomen. Concentratie bij Henk van Spanje. De 17—jarige scholier greep de nationale tafeltennistitel bij de heren. LEIDEN - Nog steeds blijft DIOK de smaakmaker van de rugby eredivisie. En de opponent van gisteren, DSRC uit Delft, is altijd nog goed om een match van een explosief sausje te voorzien. Doch alle agressiviteit van de Delftse Studenten ten spijt was KOPENHAGEN (ANP) - De 16-jarige Amerikaanse kunstrijdster Elaine Zayak maakte zaterdag in Kopenhagen een reuzen sprong naar de wereldtitel. Na een slecht seizoen hervond zij in de vrije kür haar oude flair en zelfverzekerdheid, waardoor zy van de zevende naar de eerste plaats klom. Daaretegen stortte de Finse Kristnna Wegelius, die het veld voor het laatste onderdeel nog aanvoerde, in een peilloze diepte om op de negende positie neer te komen. De Nederlandse schaatstop heeft het seizoen afgesloten met een teleurstellende derde plaats in de vierlandenwedstrijd in Sava- len. Achter het verrassend als triomfator eindigde Zweden en ook Noorwegen. Het B-lana West-Duitsland bleef de oraryegar- de nog voor.... Wereldkampioen Hilbert van der Duim schitterde, als dat woord gebruikt mag worden in dit "na-winterse" treffen slechts op de 500 meter die hy winnnend beéindigde in 39,44 seconden. Maar op de andere afstanden bleef de Fries ver onder zijn kunnen met tijden als 2.03,18 op de mijl, 4.21,98 op de 3000 meter en 7.27,05 op de 5000 meter. Een week geleden had Van der Duim nog gemeend op deze afstand het wereldrecord te kunnen breken. Nu werd hij slechts vijfde. Gustafsson won. DIOK duidelijk de sterkere en won met 24-0. Reeds in de vierde minuut bleek het in de achterste gelederen van de Delftenaren niet te kloppen want door de goede samenwer king van de Leidse voorwaartsen wist Erik-Jan Berendsen met een push-over try te soren: 4-0. Hoewel de combinaties vna de DIOK voorwaartsen redelijk lie pen waren de eindpasses van de geelblauwe driekwartlijn veelal slordig en ondoordacht. Het duurde dan ook tot twee minu ten voor rust eer fullback Gideon van der Born na een resolute in greep de Delftse defensie ontre gelde en Jan-Louk Vryenhoek in de gelegenheid stelde om te sco ren (8-0), Ab Huisman conver teerde de place-kick correct (10-0). Ook in de tweede helft toonde het DIOK-pack een grote aanvals lust waardoor het zijn driekwart- lijn wel eens vergat bij het spel te betrekken In de vijftigste minuut scoorde we derom Berendsen vanuit een sterke overmachtspositie (14—0). OSRC kreeg ondanks heftig pogin gen weinig balbezit en toen na de zestigste speelminuut de Leidse driekwartlijn het initiatief meer aan zich trok kon Richard Huis man nog tweemaal de try druk ken op tactisch aangeven van captain Hnas Górtz (22-0). Broer Ab Huisman stelde daarna de eindstand voor DIOK tenslotte op 24-0. Zaalvoetbal LEIDEN - Het zaalvoetbalteam van Glasbergen kan zich by winst op het reeds gedegradeer de Rucanor definitief veilig stel len. Plaats van handeling Sport hal Cleyn Duin. aanvang 20.00 uur. Een uur later speelt titelkan didaat Van der Plas tegen het laaggeplaatste SRV Boys. Koplo per Bax speelt eveneens van avond. In de THB Hal ontmoeten zy Van Gerven. aanvang 20.25 uur. In de Groenoordhallen woensdag vier ontmoetingen. Om 20 00 uur De Tegelhandel De Rozet en Van Duure- n-Noordwyk. En om 21 00 uur Koosjardin-Ceverbo en UVS-- Hollandia. Nadat hij in vijf games had afgere kend met Anne Vlieg, die even als Van Spanje verrassend tot de eindstrijd was doorgedrongen, kwamen de vreugdetranen. „Het ging", zo besefte hij, „in de eerste twee games helemaal niet goed. Ik stond tegen Vlieg toch onder druk. Latei", toen ik gewoon door ben blijven spelen, lukte het alle maal veel beter" Henk van Spanje, die evenals de bijna negen jaar oudere Vlieg voor het eerst de eindstrijd haal de, was dan ook door het oog van de naald gekropen. Zonder par don moest hij de eerste twee ga mes bij zijn minder gespannen tegenstander inleveren: 21-19, 21-7. Slechts weinigen gaven hem toen nog een kans. Maar toen Van Spanje de mentale druk van zich afgeschud had, vond hij toch de weg naar suc ces. In de slotgames toonde Van Spanje, zoals hij eerder in de hal ve finale tegen de als nummer één geplaatste René Hijne had gedaan, zich de meest complete tafeltennisser van dit moment. De eindcijfers logen er toen ook niet om: 13-21, 14-21 en 9-21. Kloek Van een afstand knikte bonds coach Milan Stencel goedkeu rend, toen de opvolger van Nico van Slobbe (absent door een voetblessure) de beker in ont vangst nam. „Daar staat iemand die internationaal veel kan bre ken", fluisterde hij. Om zich even later als een kloek over het jonge talent te ontfermen: „Hij heeft het hier goed gedaan. Ook tegen Rusland speelde hij, zelfs voor mij, erg verrassend. Maar schrijf dat nu niet de hoogte in, dan kan hij ook niet zo hard val len. Henk heeft tijd nodig, hij komt ongetwijfeld ook tegensla gen tegen". Vrijwel iedereen was het erover eens dat Nederland in Henk van Spanje een waardige tafeltennis kampioen heeft gekregen. Een speler ook, die sinds jeugdtitels- tijd in Tsjechoslowakye (tot de laatste zestien doorgedrongen) aan een opmerkelijke opmars is begonnen. Talentvoller nog dan zijn broers Jaap (vorig jaar fina list) en Ron sloopte Van Spanje in zijn eentje de oudere garde, die het gezicht van Nederland bij de heren zo lang bepaald heeft Het EK in Boedapest vormt zyn volgende grote doel. Als de HA- VO-scholier tenminste de daar voor benodigde medewerking knjgt. „Toen ik voor Tsjechoslowakye vry vroeg, kreeg ik dat. Maar op school hebben ze toen wel ge zegd dat het meteen de laatste keer was dat dat kon. Ik weet dus niet of ik wel of niet naar Boeda pest kan. Ik hoop het natuurlyk wel", zegt Van Spanje, die zyn succes en zelfvertrouwen vooral toeschryft aan de krachttraimn- Achter de teleurgestelden Anne Vlieg („Ik had toch een uitste kende kans om te winnen") ein digden outsider Ronald Rijs- dorp, die veelvoudig kampioen Van der Helm de voet dwars zet te, maar in Vlieg zyn meerdere moest erkennen, en favoriet Re né Hyne („Van Sparye speelde erg goed tegen mij") op een ge deelde derde plaats. Verliep het titeltoernooi bij de he ren opmerkelijk, bij de dames viel er opnieuw niet te tornen aan de suprematie van Bettine Vriesekoop De Top-12-winnares legde voor de zevende achtereen volgende maal beslag op het goud. Traditiegetrouw was de Leidse Sandra de Kruijff haar opponente in de finale. De KruyfT. die in onmin leeft met de NTTB over het niet kunnen spe len in de herencompetitie, heeft een flinke aderlating moeten on dergaan. Zy traint weliswaar da- gelyks, maar wedstrijden in competitieverband zyn voor haar taboe. Overstag „Ik hoop maar dat de bond nog eens overstag gaat, want dit is uitzichtloos. Zij stellen aan my de eis dat ik in één jaar kampioen word, het wintercircuit win en ook nog de Top-12 haal. Met ene Vriesekoop voor mij is dat na tuurlijk onmogelijk. Myn vereni ging, Scylla, heeft inmiddels en quêteformulieren naar de bonds raadsleden toegestuurd met de vraag waarom ik niet in de he rencompetitie kan uitkomen. Tot nu toe zijn er twintig reacties binnengekomen, waarvan er slechts één tegen myn meespe len gericht is", aldus de LaidM onderwijzeres. Ondanks haar verstoorde wedstrij dritme zorgde zij - op de tweede game na voor knap De NTTB heeft gisteren de da mes- en herenselecties, die Nederland van 16 tot en met 23 april tydens de Europese tafeltenniskampioensc hap pen in Boedapest gaan verte genwoordigen, bekend ge maakt By de dames doet coach Gerard Bakker een be roep op Bettine Vriesekoop, Sandra de Kruyff, Stephine van Gennip en Ellen Bakker. Herencoach Milan Stencel heeft de volgende spelers aangewezen René Hyne, Henk van Sparye. Ron van Spanje. Patnck Swier en An ne Vlieg. Reserve is Jaap van Spanje. gen Vriesekoop. Vooral haar aan vallende optreden tegen de on aantastbare Hazerswoudse was goed voor open doekjes. Natuur lyk viel er niet echt eer te beha len, want Vriesekoop won, zoals gebruikelyk, in drie games 21- 11, 21-7 en 21-19. Samen met Sandra de Kruyff veroverde Bet tine Vriesekoop ook de dames- dubbeltitel, terwyl het gemengd- dubbel haar victorie bracht met clubgenoot Patrick Swier. Zowel Stephine van Gennip en Sophia Vaalburg (21-11 als Sandra de Kruijff en Sjoerd Meyer (17-21, 2113. 21 14) k v men te kort tegen Vriesekoop en consorten. Het dubbelspel van de heren werd een prooi voor de Amsterdamse combinatie René Hyne Bert van d« r Helm. du- het duo Patnck Swier Erik Win nubst, met 21 13 en 21 M I sloeg. WIM VAN WANROOY ROTTERDAM - De by het lopen genomen voorsprong op concurrent/ uitdager Skadi was voor de vier van Die Leythe gisteren tydens de "Hades-combi-wedstryden" in Rotterdam uiteindelyk lang niet vol doende om de eindzege naar Leiden te halen Roeiend ging de Rotter damse studenten-ploeg ongeveer een minuut harder dan hun toekom stige Head-acht-partners. De Leythe-vier liet wel goed roeien zien, maar kon het gebrek aan ervaring als vier toch met volledig verbergen Heel veel terrein by het lopen verloor Leythe-junior Jan Paul Berger. Niet minder dan 40 seconden moest hy by het roeien goed zien te maken Voortreffelyk roeiend en subliem sturend legde Berger het tra ject op de Rotte 43 seconden sneller af dan zyn naaste concurrent, die zo net naar de tweede plaats verwezen kon worden By de meisjes debuteerde Jolande Rollema op de wedstrydbancn Ondanks de harde tegenwind maakte zy de tweede roeityd, die haar in combinatie met de derde looptyd haar klasse een derde plaats in het klassement oplever de.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17