Strijd in Suriname is beslist De symboliek van Sharm el Sheik Z uid afrikaanse regering op hoogte van Seychellen-aetie Peepshows verboden C Duik onder Are de Triomhe kost amateur-piloot boete Sinaï weer Egyptisch ZATERDAG 13 MAART 1982 PARIJS (GPD) - Pnvé-piloot Alain Marchand komt er met ruim 2000 gulden boete af, nadat hij in ok tober met een licht vliegtuigje onder de Parijse Are de Triom- phe doorgevlogen was. Niemand mag onder de 2000 meter boven Parijs vliegen, omdat men bij het neerstorten gevaar loopt een Pa- rijzenaar of de Mona Lisa te ra ken. Wie onder de Are de Triom- phe doorvliegt beledigt boven dien de onbekende soldaat, wiens graf onder deze oerlijke triomfboog door de eeuwige vlam gemarkeerd is. Alain Mar chand had het echter met een duidelijk doel gedaan: hij wilde er de aandacht op vestigen, hoe treurig het in Frankrijk met de amateurvliegerij gesteld is. Buitenland Niet dat Marchand amateur is. Hij was chef-invlieger van Hispano- Suiza en onder meer piloot op vliegdekschepen. Maar hij vindt het onzin dat een uurtje lessen een amateur tegenwoordig op omgerekend 150 gulden komt te staan en dat een simpel brevet al zo'n 8000 gulden moet kosten. Bovendien is het onder de Are de Triomphe door vliegen niet De moeilijk, aldus Alain Marchand: de boog is 14.60 m breed en de spanwijdte van zijn Morane- Saulnier MS 880B bedraagt niet meer dan 9.60 m. Een kwestie van niet zenuwachtig worden dus. en van het midden houden. de rechter gesleepte stunt vlieger heeft maar één voorgan ger. Dat was een zekere adjudant Godefroy, die in januari 1919 een militair vliegtuig kaapte om bo ven de Champs-Elysées extra luister bij te zetten aan het voor- bijmarcheren van zijn kamera den te voet en te paard. Godefroy dook voor het gemak toen ook even onder de Are de Triomphe door. Alain Marchands rechter toonde veel mededogen. Hij herinnerde eraan dat het graf van de onbe kende soldaat wel meer onder werp is van vreemde gebruiken. Zo legde er eens een dame een krans ter herinnering aan de vrouw van de onbekende sol daat. Ook probeert men soms of het mogelijk is een ei te bakken naast de eeuwige vlam. die overi gens niet zelden tot doven wordt gebracht door bezoekers die er vol verwachting een plas op doen. En zo kwam Alain Marchand er met een geldboete af. De dag daarop vertrok hij naar Kame roen om er vanuit de lucht bana nen te bespuiten. En minister voor transport Fiterman heeft beloofd een commissie te zullen instellen die de problemen van de amateurvliegerij aan een ern stig onderzoek zal onderwerpen. PARAMARIBO - De strijd is gisteren beslist in het voor deel van Bouterse. Deze militair heeft de macht weer volledig in handen. Bouterse en de zijnen heroverden de Memre Boekoe-kazerne en een munitiebunker. Dit wa ren de laatste bolwerken van de opstandelingen. Al vrijdagochtend, bij een eerste aanval van Bouterse werd ser geant-majoor Hawker gearres teerd. Hij raakte gewond bij de actie. Hij distantieerde zich na zijnarstie van Rambocus en zei, dat deze hem had gedwongen mee te doen aan de staatsgreep. Later op de dag voerden de solda ten van Bouterse een tweede aanval uit op de kazerne. Met succes, zoals de berichten lui den. Bij die actie zouden vijftien man van Rambocus zijn gearres teerd. Op dat moment vluchtte hij met ongeveer veertig mede standers. Rambocus zwerft nu met twee pantserwagens rond in de omge-< ving van Paramaribo. Vermoed wordt dat hij op weg is naar een munitiebunker op een kilometer of vier van de Memre Boekoe-ka zerne. Via radio en televisie wor den Rambocus en zijn aanhan gers voortdurend opgeroepen zich over te geven. Rambocus heeft aan die oproep geen gehoor gegeven. Ook niet aan die van zijn broer. De officië le radiozender SRS zendt die op roep geregeld uit. Bij de bevol king wordt erop aangedrongen, dat iedereen die inlichtingen over hem kan verschaffen, dit aan de militaire politie moet mel den. Verder wordt er voor ge waarschuwd, dat Rambocus ge wapend en levensgevaarlijk is. Betrouwbare bronnen in Parama ribo weten te melden, dat Ram bocus en zijn veertig man van plan zouden zijn een aanval uit te voeren op fort Zeelandia. Asiel De dertigjarige Surinaamse eerste- luitenant Ronnie Behr heeft gis teren, samen met zijn vrouw, po litiek asiel in Nederland aange vraagd. Toen hij vanuit Curacao aankwam wiegerde hij een reden op te noemen voor zijn asielaan vraag. Behr wilde niet verder gaan aan dat hij rich niet kan verenigen met het beleid van de bevelheb ber van het Surinaamse leger, Bouterse. Hij wilde evenmin bevestigen of zijn komst naar Nederland is in gegeven door de mislukking van de staatsgreep in Suriname Het 16 evenwel onwaarschijnlijk dat er een verband kan worden ge legd tussen de asielaanvraag van Behr en de gebeurtenissen in Su riname. De eerste-luitenant heeft drie weken geleden Suriname al verlaten;en bevond zich in Cura- Behr is bij familie in Rotterdam in afwachting van de behandeling van de asielaanvraag. Spionnen veroordeeld MUNCHEN - Een Westduits paar en zijn Oostduitse opdrachtgever zijn gisteren gevangen gezet we gens het verraden van geheime gegevens over het modernste ge vechtsvliegtuig van de NAVO aan de DDR. De 37-jarige Jürgen Reichwald kreeg zes en een half jaar gevan genisstraf. Hij had de blauw drukken buitgemaakt als techni cus van een firma in München die aan de bouw van het toestel meedeed. Reichwalds ex-vrouw, de 31-jarige Manette, kreeg vijf tien maanden omdat zij was op getreden als contactvrouw. De 46-jarige Oostduitse agent Rolf Hecht heeft zes jaar gevangenis straf gekregen. De KLM en de SLM, die gezamen lijk diensten tussen Amsterdam en Paramaribo onderhouden, hebben besloten niet eerder dan maandagochtend een vlucht naar de Surinaamse hoofdstad te laten vertrekken. Gisterochtend had, volgens de dienstregeling, een DC-8 naar Paramaribo moe ten vertrekken. Dit werd, vanwe ge de situatie daar, uitgesteld. De vlucht was volgeboekt. In een interview voor de televisie heeft garnizoenscommandant Horb gisteravond gezegd dat het om een rechtse staatsgreep ging. "We kregen namen door van po litici van de oude politieke orde, die er achter zitten. We kennen ze en zullen ze ophalen", aldus Horb. Het is voor het eerst dat in verband met de poging tot een staats greep over politici wordt gespro- De presidenten Reagan en Mitter rand hebben zich gisteren in Washington uitgesproken voor de vestiging van democratische re geringsvormen in Midden-Ame- rika. De Franse president zei na een on derhoud van drie uur met zijn Amerikaanse ambtgenoot dat het vanuit dit gemeenschappelijk ge deelde standpunt mogelijk moet zijn dichter bij elkaar te komen. Reagan noemde de uitlatingen van Mitterrand wat Midden- Amerika betreft "vrijmoedig en grondig". De regeringen van Frankrijk en de Verenigde Staten nemen ten aan zien van El Salvador en Nicara gua verschillende standpunten in. De Amerikaanse president zei. dat het mislukken van het streven om de totstandkoming van democratische regeringen te bevorderen, ernstige gevolgen hebben. Naar Mitterrand met nadruk ver klaarde heeft hij in zijn gesprek met Reagan herhaald dat de strijd tegen armoede, uitbuiting en overheersing door de eerste plicht is. Het recent in gediende Amerikaanse ontwik kelingsplan voor het Caribisch gebied is een stap in de goede richting. Er is echter groter en consequenter hulp nodig, meende hij Volgens Reagan heeft Mitterrand ook een "krachtig" exposé gege ven van de economische proble men van het Westen. Daarbij zal het wel in eerste instantie gegaan zijn over de hoge Amerikaanse rentestand. Politie-officier tegen rechter: van hen - onder wie Mike Hoare en Peter Duffy - aangeklaagd, maar eveneens tegen een borg som op vrije voeten gesteld. Ster ke buitenlandse druk - vooral uit de VS - en de dreiging dat de ïn- JOHANNESBURG (GPD) - Ten minste zeven leden van de Zuidafrikaanse regering waren op de hoogte van de poging van een groep huurlingen verleden jaar novem ber om de regering van de Seychellen omver te werpen. Dit verklaarde een officier van de Zuidafrikaanse spoor- wegpolitie, luitenant-kolonel Mouton, gisteren als getui ge voor het gerechtshof in Pieter-Maritzburg in Natal, waar 43 huursoldaten terechtstaan wegens de kaping van T|-* TT rSllKlUrt een Boeing-707 van Air India. Mouton zei dat een van de huurlingen dat na aankomst met het vliegtuig in Zuid- Afrika had gezegd. ternationale luchtvaartmaat schappijen niet meer naar Zuid- Afrika zouden vliegen, leidden ertoe dat thans alle huurlingen wegens het kapen van een vlieg tuig terechtstaan EG draait sancties Rusland terug BRUSSEL - De negen lidstaten van de EG (Griekenland blijft te genstander) hebben een akkoord bereikt over importbeperkende maatregelen bij de invoer van produkten uit de Sowjet-Unie. Volgens een woordvoerder van de Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, is in de Lijst met de te boycotten arti kelen drastisch geschrapt. Naar in Europese kringen in Brus sel verluidt zouden de beperken de maatregelen nu nog slechts een procent van de totale import uit de Sowjet-Unie naar de EG bedragen. Aanvankelijk had de Europese Commissie, die daar voor opdracht had gekregen van de Europese ministerraad, een lijst samengesteld waarop meer dan honderd artikelen voorkwa men. Indien de negen daarmee akkoord zouden zijn gegaan had de beperking ongeveer 3,5 pro cent van de invoer bedragen. Hoewel de officiële cijfers niet werden gegeven zal door deze beperkende maatregel de import van Russische produkten met ongeveer 120 miljoen dollar per jaar naar beneden gaan. Het vliegtuig, met meer dan zestig passagiers aan boord, maakte on derweg van Salisbury naar Bom bay een tussenlanding op het Seychellen-eiland Mahe. De groep huurlingen, die onder lei ding stond van de beruchte Kon- go-huurlingenleider kolonel Mi ke Hoare. kaapte het vliegtuig toen duidelijk werd dat de staats greep tegen de socialistische re gering van Albert René mislukt was, en dwong de bemanning naar Durban in Zuid-Afrika te vliegen. Luitenant-kolonel Mouton was de eerste die op het vliegveld van Durban sprak met de huursol daat Peter Duffy, een free lance fotograaf met Britse nationali teit. Duffy zei woordelijk tegen de officier van de spoorwegpoli tie: „Dit is een zeer serieuze zaak. Wij willen de regering niet in ver legenheid brengen, omdat zij hierbij betrokken is. Acht rege ringsleden weten van dit inci dent". Duffy vertelde ook aan Mouton dat zich onder de groep huurlingen dertien of veertien le den van een verkenningscom mando van het Zuidafrikaanse leger bevonden. Het proces tegen de huursoldaten begon maandag en zal naar schatting zeker een maand du ren. Oorspronkelijk had de Zuid afrikaanse regering de huurlin gen vrijgelaten en slechts drie BONN (GPD) - De burgemeester van Frankfurt, Walter Wallmann (CDU), heeft een door ongeveer 600 peepshow-meisjes onderte kende brief gekregen, waarin de ze protesteren tegen het feit dat het stadsbestuur de vyf peep shows met ingang van gisteren gesloten heeft. De meisjes vin den dat de burgemeester ar beidsplaatsen vernietigt en vra gen zich verontwaardigd af waar om hun „beroep in strijd met de waardigheid van de mens zou zijn". Een van de belangrijkste redenen om de peepshows in Frankfurt te verbieden, was de uitspraak van de hoogste Duitse administratie ve rechtbank in Berlijn dat een peepshow zowel de waardigheid van de vrouwen als ook die van de klanten aantast. Dit omdat er in een peepshow een atmosfeer van een gemechaniseerde en geautomatiseerde zakelijke be handeling heerst, „waarbij het bekijken van naakte vrouwen net als waren uit een automaat door het inwerpen van een munt verkocht en gekocht wordt". De peepshow-meisjes, die zich zelf omschrijven als „huisvrouwen, moeders. secretaressen en beambten" en die als motief voor hun bezigheden opgeven in kor te tijd veel te willen verdienen teneinde een eigen zaak te begin nen of schulden te kunnen afbe talen, geloven dat sluiting van de shows op den duur leidt tot een „seksuele catastrofe". „Er ko men per dag zeker minstens 500 mannen in elke show. Onder hen zijn", aldus de briefschrijfsters, „ook prominenten uit alle beroe pen" Een van de ondertekenaar - sters heeft de mogelijkheid niet uitgesloten namen te gaan noe men Voorlopig wordt echter de beslissing van de plaatselijke ad ministratieve rechtbank afge wacht, waarbij de eigenaren van de peepshows in beroep zijn ge gaan Overigens maakt het peepshow- verbod onderdeel uit van een ge meentelijke campagne, die er over niet al te lange tijd toe moet leiden dat het beruchte rose cen trum rondom het centraal-sta- tion van de Main-metropool weer een keurige buurt wordt Het ge bied rondom het station moet een serieus zakencentrum wor den. waarin weer ongestoord kan worden gewoond Waar de pros- tituées. de pornohandelaren, de sexbioscopen enzovoort dan heen gaan. is een van de meest gestelde vragen in Frankfurt. Het moet een vreselijk schouw spel zijn voor de Saoedische kustwacht, het naaktstrand in Neviot. Het is een door Is raël gesticht toeristenoord aan de Sinai-kust van de Golf van Akaba. enkele kilome ters verwijderd van de Saoe dische kust. waar men zo ge voelig is voor het bedekken van het vrouwelijk schoon. Als de Saoedische kustwacht goed uit zun ogen heeft geke ken. dan hebben zij een ver andering opgemerkt Het vakantieoord is gesloten en een vijftiental Egyptische functionarissen is gearri veerd om Neviot. dat na 26 april zijn oude naam Nuwei- ba weer terugkrijgt, te in specteren en over te neme- Zeev. een bedroefde van Neviot. tot de laatste dag toe belast met het besproeien van de grasvelden, zegt met enige minachting dat hij niet precies weet wat die Egypti sche 'technici' komen doen. „Ze worden wegwijs ge maakt in het elektnciteitssys- teem. de watervoorziening en dat soort zaken", zegt hij. Za ken die hij heeft aangelegd en die Israël aan Egypte ach terlaat. klaar om een bloeiend toeristencentrum te kunnen voortzetten. De Egyptenaren zitten enigzins verborgen in een huisje, be waakt door Israëlische solda ten. Er is de laatste tijd nogal wat weerstand geweest tegen de komst van Egyptenaren. vandaar. „Wij komen de za ken inspecteren Er moeten een hoop reparatiewerk zaamheden verricht worden. Maar wij gaan hier een toeris tencentrum voortzetten, en iedereen, alle nationaliteiten zijn welkom" Ook hier is de boodschap duidelijk: de Is raëli's hebben er een troep van gemaakt Onder de zorg zame Egyptische handen komt alles snel weer in or de. Jontrastbeeld uit Neviot. Een volledig gesluierde Bedoeinen- vrouw passeert twee luchtig ge klede Israëlische meisjes. Neviot is in 1971 gesticht, aan de weg tussen Eilat en Sharm el Sheikh. Dat was in de tijd dat wijlen Moshe Dajan de leuze voerde dat Sharm el Sheikh zonder vrede belang rijker is dan vrede zonder Sharm el Sheikh. Maar de volgende maand zal ook Sharm el Sheikh weer deel uitmaken van Egypte, tot verdriet van de daar overge bleven Israëlische pioniers, die eigenlijk nog steeds ach ter die fameuze uitspraak van Min steam Haal trtaat var tellen zij hoe het tot Ophira herdoopte Sharm el Sheikh een oase had moeten worden in de hete woestijn met 15 000 inwoners. Hoe de toe ristenindustrie de ware na tuurliefhebber onderdak had willen verschaffen. Wildernis Merkwaardig genoeg is er in de veertien jaar Isaraclisch be stuur erg weinig gedaan. Het maximale inwonersaantal is 1200 gewe< >t Er /ijn en paar hotels, een toeristencentrum met als speciale attractie diepzeeduiken en het bewon deren van de beroemde rode zeekoralen. Verder een be scheiden marine en lucht machtbasis en daarmee is het uit. Bij n.iri< r tinten toch nu t zo verwonderlijk. Ophira ligt 2500 kilometer ten zuiden van Eilat. midden in de onbe woonde wildernis van zand en rotsen, de overdag bloed hete en 's nachts zeer koude Sinai. Niet alleen aan Israëlische kant the van Sharm el Sheikh sterker dan de werkelijkheid In Egypte is dat nog in veel sterkere male het geval. Toen Sharm el Sheikh eerst in 1956 en daar na in 1967 door Israël werd veroverd, werd daarmee de blokkade van de Israëlische haven Eilat opgeheven. Een blokkade die zeer eenvoudig te realiseren is. omdat er maar een heel nauwe door vaart is tussen het eilandje Tiran - door Saocdi-Arabië indertijd aan Egypte uitge leend - en de kust Wie Sharm el Sheikh beheerst, beheerst de vaart naar Eilat en Suez. Dat was de gedachte achter Dgjans slogan. Maar de oorlog van 1973 bewees de betrekkelijke waarde van Sharm cl Sheikh Egypte sloot de Bab el Mandeb af. bij Aden, de werkelijke toegang tot de Rode Zee. Daarna was het strategisch belang van Sharm el Sheikh beperkt tot de mogelijkheid van een Is raëlische tegenblokkade van de Golf van Suez. Het gevolg van de strategische ligging van Sharm el Sheikh was dat het voor zowel Israel als Egypte een symbool wer- Heilig Toen in 1967 president Nasser de Straat van Tiran afsloot en een Egyptisch garnizoen le gerde in het tot dan toe gede militariseerde Sharm el Seikh. wisten maar zeer wei nigen in Egypte waar Sharm el Sheikh lag President Sa- dat erkende bij zijn bezoek aan Sharm in juni vorig jaar dat hij er nooit eerder was ge weest. Shaam el Sheikh kreeg voor Egypte pas bete kenis na de oorlog van 1967 en door de Israëlische bezet ting, die permanent leek te zijn. Het was de slogan van Dajan die Sharm el Sheikh tot onvervreemdbaar heilig Egyptisch territoir maak- Ic Er wordt nu druk gebouwd in Sharm el Sheikh Opnieuw een militaire basis, nu voor de legering van 1000 solda ten. Ditmaal een vredesleger van de MFO, de Multinatio nal Force and Observers Het Amerikaanse ingenieurs- korps is met grote spoed een kamp in elkaar aan het zet ten. Graafmachines verzetten grote hoeveelheden zand. Is raëlische bouwmaatschappij en leveren de kant-en-klaar barakken, dezelfde soort als zij voor de nederzettingen in de bezette gebieden leveren. Op 25 april moet het kamp klaar zijn. Dan zal de MFO zijn controlerende taak be ginnen. In 1982 blijkt moge lijk tl' zijn mrt in INI Hl haalbare kaart was en daar om tot oorlog leidde een in ternationale strijdmacht for meren die de vrije doorvaart kan garanderen Die marine taak zal door de Italianen worden verricht Nederlanders Ook het eiland Tiran krugt MFO-bemanning, waar schijnlijk menkanen Een pe loton Nederlanders (30 man) zorgt voor de verbindingen per telefoon en telex Rest nog de vraag op wat voor vrije vaart de MFO toezicht moet houden. Dat is niet zo zeer de scheepvaart op Eilat. zoals in het verleden het ge val was. Het belang van de Is raëlische Rode Zee-haven is tot een minimum gedaald sinds Israëlisch*- schepen uit Afrika en het Verre Oosten gebruik kunnen maken van het Suezkanaal Nee, de MFO zal in de praktijk toezicht gaan houden op de honder den schepen die de Jordaan se haven Acaba tot bestem ming hebben, en die gocde- r. n mam m voor de Iraak- se oorlogsinspanningen te gen Iran. het land dut op zul ke grote schaal wapens krijgt van Israel, dat weer het ver zoek heeft gedaan om de MFO in Sharm el Sheikh te legeren Het kan vreemd lo pen in de wereld. Trauma van '67 De militaire ontruimimg van de Sinai door Israel is praktisch voltooid. De Israeli's hebben alle voorzorgsmaatregelen genomen dat het trauma van 1967 zich niet zal herhalen De realiteit in Sharm el Sheikh leert dat de getroffen regeling meer op symbolen en verleden slaat dan op he den en toekomst. Dat is waar schijnlijk ook wel beter JAAP VAN WESEL

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9