Kabinet verschuift zorgen Nederland: trein op wijkend spoor C Werknemers malafide bv's draaien op voor premies Redding nabij voor Van Gelder 3 Weer aardgastegenvaller van een miljard Middenstand Amsterdam eist veiliger binnenstad Bij incest: hulp kind ontbreekt Van der Stoel toch aan de tand gevoeld De roep om een "sterke man" ZATERDAG 13 MAART 1982 DEN HAAG (GPD) - Mensen die by een kennelijk malafide be drijf (een koppelbaas) in dienst zijn, moeten gepakt kunnen wor den voor de sociale premies, wanneer hun baas die niet af draagt. Minister van sociale za ken Den Uyl bepleit dat in een nota die hij over het misbruik en het oneigenlijke gebruik van de sociale verzekering heeft inge diend bij de Tweede Kamer. Wie in dienst is van een werkgever die geen loonbelasting of pre mies voor de AOW (staatspen sioen) en de AWW (weduwen- en wezenvoorziening) afdraagt, kan nu al door de belastingdienst worden aangepakt. Dat geldt niet voor de sociale werknemers verzekeringen (Ziektewet, Werk loosheidswet, Wet op de Ar beidsongeschiktheidsverzeke ring, de WAO, en de verplichte verzekering ingevolge de Zie kenfondswet). Daar zou minister Den Uyl een eind aan gemaakt willen zien. Hij wil daar niet al te rigoureus mee te werk gaan. Het zou be perkt moeten blijven tot „bijzon dere gevallen", waaronder de mi- Binnenland Den Uyl wil hardere aanpak fraude nister blijkens de nota mensen wil verstaan „die weten of rede lijkerwijs kunnen weten dat zij werkzaam zijn bij een malafide werkgever (bijvoorbeeld koppel baas)". Juist deze week kwamen de resul taten uit van een wetenschappe lijke studie die in opdracht van het ministerie van justitie is ge daan naar het misbruik en het oneigenlijke gebruik van de so ciale voorzieningen en naar het (tegelijkertijd) ontwijken en ont duiken van balastingen. De 991 besloten vonnootschappen (BV's), waarvan in 1980 het fail lissement werd uitgesproken, lieten blijkens het rapport een schuld na van ruim een half mil jard gulden. De helft daarvan be trof belastingen en sociale pre mies. De onderzoekers conclu deerden dat het half miljard schuld voor ruim de helft moest worden toegeschreven aan mala fide BV's of BV's met duidelijk malafide trekken. Overigens staat inmiddels vast dat 1 juli de zogenoemde wet kete naansprakelijkheid van kracht zal worden. Die bepaalt dat bij (bouw)objecten de (hoofdaanne mer verantwoordelijk zal zijn voor de afdracht van belastingen De opsporing van ontduiking van belastingen en van sociale pre mies zal worden verscherpt. Jus titie, de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD), de Economische Controledienst (ECD), de Loontechnische Dienst (LTD) en de fraudecentra le van de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) krijgen daartoe al opdracht. Van de orga nen van de sociale zekerheid (de bedrijfsverenigingen, het GAK, en de gemeentelijke sociale dien sten) wordt hetzelfde verwacht. De minister zegt te beseffen dat be strijding van misbruik en fraude niet eenvoudig is. „Zowel werk gevers als werknemers bevoor delen zich soms tot zeer aanzien lijke bedragen ten nadele van de fiscus en de uitkeringsorganen en ten koste van bonafide werk gevers en werknemers'' Er wor den, zo zegt de minister, lonen uitbetaald aan uitkeringstrek kers die zelfs uitgaan boven wat in de betreffende bedrijfstak nor maal is. „Zowel werkgevers als werknemers plukken veelal van de zelfde fraudeboom" Om de bestrijding van de fraude beter te kunnen aanpakken zal op ruimer schaal aan controleurs van de bedryfs verenigingen (GAK) en van de gemeentelijke sociale diensten algemene op sporingsbevoegdheid worden verleend. Zij hoeven hun opspo ringsonderzoeken dan niet over te geven aan de (toch al overbe laste) politie en kunnen dan zelf verbaliserend optreden Onder tussen zal bij de opleiding van politiefunctionarissen meer aan dacht worden gewijd aan de fraudebestrijding (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - „Als we nu besluiten hadden geforceerd, dan zou dat een kabinetscrisis hebben betekend". Zo verdedigde minister-president Van Agt gisteren na het kabinetsberaad, dat de Voorjaarsnota nog zeker twee weken op zich zal laten wachten. De ministers zijn ook gisteren nog nauwelijks opgeschoten met het oplossen van de bezuinigings problemen. Van Agt gaat nu eerst op reis naar Maleisië en Thailand. Tijdens zijn afwezig heid zullen de ministers Den Uyl, Van der Stee, Van Thijn en Terlouw het overleg over de be zuinigingen voortzetten. Van Agt liet de Tweede Kamer we ten dat het financiële beeld zich zo sterk verslechterd heeft, dat de gedane belofte niet kan wor den nagekomen. Zo zal de aard gastegenvaller dit jaar nog eens 1 miljard nadeliger uitvallen dan de 2,7 miljard die al waren voor zien. Op zijn persconferentie zei Van Agt bereid te zijn genoegen te ne men met minder dan 4,5 miljard bezuinigingen in 1982, mits nu keiharde afspraken worden ge maakt over verdere, aanzienlijke bezuinigingen in 1983. Ook de PvdA heeft al eerder zoiets voor gesteld, maar over de invulling van die mindere bezuinigingen bestaat nog geen spoor van over eenstemming. Bovendien liet Van Agt gisteren weten dat van nieuw beleid (zo als extra geld voor het werkgele- Meer meisjes in techniek DEN HAAG (ANP) - In het schooljaar 1980-1981 hebben ruim 13.000 meisjes onderwijs gevolgd aan een lagere of mid delbare technische school. Dat is tien procent meer dan het schooljaar daarvoor. Dit blijkt uit statistieken van het ministe rie van economische zaken. Van de 13.000 meisjes zaten er 9800 in het lager technisch onderwijs (lts) en 3500 in het middelbaar technisch onderwijs (mts). In to taal stonden er in het vorige sei zoen bijna 304.000 leerlingen in geschreven bij het technisch on derwijs. Dat is ongeveer 8000 meer dan in het schooljaar 79/80. genheidsplan) pas sprake kan zijn wanneer dit jaar nog voor minstens 3,2 miljard gulden wordt bezuinigd. Daarin is dan al de 600 miljoen verwerkt die is uitgetrokken voor de bouw van 5000 woningen in het kader van het banenplan van minister Den Uyl. De PvdA wil echter niet ver der gaan dan 2 miljard. Begrip Volgens de premier heeft de dis cussie zich in het „kernkabinet" aanvankelijk geconcentreerd op de vraag of het wel „wys of on wijs" is, om dit jaar nog 4,5 mil jard te bezuinigen, zoals minister Van der Stee (financiën) wil. Van Agt zei voor dat standpunt „bui tengewoon veel begrip" te heb ben. Later is vooral de vraag gerezen of zo'n ombuigingsprogramma wel uitvoerbaar is, aldus Van Agt. Hij sprak van „technische en maat- schappelijk-politieke belemme ringen". De premier zei dat 4,5 miljard bezuinigen in 1982 alleen zou kunnen wanneer het kabinet ingrijpt in de inkomens, vooral die van ambtenaren en uitke ringstrekkers. „Maar dat is poli tiek een uiterst delicate zaak". Ook een bevriezing van alle inko mens, zoals D'66 heeft voorge steld, op 1 juli zou geen oplos sing bieden. Dat leidt tot minder belastingopbrengst en vermin dert dus het financieringstekort niet, verstart de loonverhoudin- gen tussen collectieve en parti culiere sector, en zal de nu al slechte verhouding tussen kabi net en vakbeweging verder ver slechteren, aldus Van Agt. Kwaadsappig De premier bestreed met kracht dat hij de zaak zou willen rekken, teneinde na de Statenverkiezin gen - die naar verwacht de PvdA groot verlies zullen brengen - een sterkere onderhandelingspositie tegenover de PvdA te hebben. „Dat is nooit de bedoeling ge weest. Mij zit geheel niet de kwaadsappige gedachte voor dat het na 24 maart gemakkelijker is om het vel te halen over de oren van een dan gedecimeerde PvdA", zei Van Agt. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse Middenstandscentra le (AMC) en de vereniging City Amsterdam hebben zich ieder in een afzonderlijke brief tot burge meester Polak gewend met het verzoek zo spoedig mogelijk HAREN (ANP) - De 71-jarige mevrouw A G. Oostindien-Dijk- stra uit Zwolle is gisteren dode lijk verongelukt toen zij uit een juist vertrekkende trein wilde stappen. Het ongeval gebeurde op het station van Haren (Gr.). De vrouw opende de inmiddels gesloten treindeuren weer en wilde op het perron stappen. Zij kwam daarbij te vallen en liep ernstig schedelletsel op, waar door ze korte tijd later overleed. ADVERTENTIE maatregelen te nemen om de openbare veiligheid in Amster dam te waarborgen. Ook wordt er bij Polak aangedrongen op een gesprek met de besturen van beide organisaties. Bij het Midden- en Kleinbedrijf neemt de ongerustheid over de toenemende onveiligheid en cri minaliteit in de stad hand over hand toe, zo schrijft de AMC. Dit geldt vooral voor de onderne mers in de binnenstad en in de winkelcentra in de Bijlmermeer. LEEUWARDEN (GPD) - Ge zinstherapie na een geval van incest helpt het kind niet. De ontwrichting in het gezin ont staan door incest wordt door therapie niet opgelost en stelt de positie van het kind niet veilig. Het betreffende kind blijft doodsbang voor de va der. Dat was de mening van de landelijke werkgroep Sek suele Kindermishandeling binnen het Gezin, gisteren op het symposium over incest in Leeuwarden. Het symposium was georgani seerd door het bureau Ver trouwensarts Kindermishan deling in Leeuwarden, waar de laatste jaren steeds vaker gevallen van incest worden gemeld. Gesproken werd over de juridi sche aspecten, signalering van incest op school en over pedofilie. Vrouwen van de Landelijke Werkgroep vertel den over hun persoonlijke er varingen. Veel kritiek had den deze vrouwen op de hulpverleners. Vaak blijkt men in deze kringen geen raad te weten met de materie, zodat de hulpvrager naar een ander adres wordt doorver- De aanwezigen waren het er over eens dat er opvangtehui zen moeten komen waar kin deren terecht kunnen met hun problemen. Kinderen met incest-ervaringen kun nen contact opnemen met de werkgroep (landelijk Contac tadres postbus 44, 9350 AA Leek). In Amsterdam is gisteravond de verkiezing van "Miss Travestiet" gehouden. In het Hilton hotel poseerden de "dames" bereidwillig vo de camera. Over NAVO-oefening in Cariben DEN HAAG (GPD) - Minister van buitenlandse zaken Van der Stoel zal dinsdag door de Tweede Kamer worden geinterpelleerd over de Neder landse bijdrage aan de NAVO-oefening in het Caraïbische gebied. Ter wijl de aanleiding tot dit debat, de politieke uitspraken over de vlootoe- fening door de Amerikaanse VN-ambassadnce Jean Kirkpatrick, in een Argentijns weekblad, door de Amerikaanse ten stelligste worden ontkend, staat voor de aanvrager van het debat, PPR-woordvoerder Waltmans, echter centraal de bezorgdheid dat „Nederland niet het lef heeft zich te distantiëren van de agressieve Amerikaanse politiek ten opzichte van Midden-Amerika". Excursies Op het ministerie van buitenlandse zaken had men vrijdagavond nog altijd niet de beschikking over de tekst van het gewraakte interview met Kirkpatrick. In politieke kringen in Den Haag werd openlijk twij fel uitgesproken over de „excuses" die het Argentijnse weekblad aan Kirkpatrick zegt te hebben aangeboden. De twijfel gold zowel de inte griteit van het weekblad als de mogelijke Amerikaanse druk die is uitgeoefend om met deze excuses een conflict tussen de bondgenoten in de kiem te smoren De Amerikaanse VN-ambassadnce zou in het interview onder meer ge zegd hebben over de gezamelijke Europese-Amenkaanse vlootma- noeuvres in de Caraïben: „alle militaire manoeuvres zijn waarschu wingssignalen voor de tegenparty Maar deze manoeuvres hebben wel een speciaal karakter". Volgens een aantal kamerleden zou Nederland zich door deelname van zeven oorlogsbodems aan deze oefeningen in de buurt van Cuba en Nicaragua compromitteren met de „aggresieve" Amerikaanse politiek in dit gebied. Stappen Woensdag zyn de gezamelijke oefeningen echter afgelopen, zodat het kamerdebat dinsdag weinig of niets meer kan veranderen aan de Ne derlandse deelname. In schriftelijke vragen aan minister Van der Stoel verzoekt een tweetal kamerleden van D'66 „diplomatieke stappen te ondernemen in de Latijns-Amerikaanse hoofdsteden om duidelyk te maken op welke basis de Nederlandse marine aan deze oefeningen deelneemt en wat de Nederlandse politiek ten aanzien van het Caraïbi sche gebied inhoudt". Werknemers papierfabriek bereid in te leveren VELSEN (GPD) - Van de 260 werk nemers van Van Gelder Papier in Velsen zijn er 210 bereid een bij drage van f 2000 te leveren voor het behoud van hun fabriek. Er is inmiddels een stichting opge richt die probeert Van Gelder Velsen te behouden. Het stichtingsbestuur, bestaande uit gedeputeerde W. van Gelder van Noord-Holland, oud-direc teur A. H. Stomp en onderne mingsraadvoorzitter M. Rede lijkheid, denkt voor het behoud van het bedrijf 7 tot 8 miljoen gulden nodig te hebben. De fa briek in Velsen boekte in het laatste kwartaal van 1981 een po sitief resultaat van 2 miljoen gul den. Voor dit jaar wordt door de stichting gerekend op een be scheiden winst. Deze stichting hoopt ook financië le steun van de IJmond-gemeen- te te ontvangen en tracht tevens geld los te krijgen van een aantal grote klanten. Deze zouden ieder 1 miljoen gulden op tafel moeten leggen. Volgens directeur M. Feth van de Velsense fabriek be staat er onder die klanten wel de gelijk belangstelling voor het plan. De stichting zal na verloop van tijd een holding oprichten waarin de geldschieters deel kunnen nemen. Volgens Feth kan de fabriek die nu nog met ëén witpapiermachine draait de komende tien jaar best vooruit. Hij rekent erop dat de gemeente Velsen het terrein waarop de fabriek staat binnen kort koopt en vervolgens weer aan de stichting verhuurt. Ook gaat de directie ervan uit dat de provincie de bouw van een nieu we energiecentrale (kosten f28 miljoen) financiert. Volgens Feth is het zaak dat die centrale, waar van de bouwtijd anderhalf jaar beloopt, er snel komt. Deze le vert een besparing van 40 pro cent op de energiekosten op en kan het resulta.it in 1982 in posi tieve zin beïnvloeden Feth meent dat Van Gelder Velsen in de nieuwe constructie de eer ste tien jaar voldoende kansen heeft „Mede dank zy de onge looflijke inbreng van het perso neel", zo zegt hy. Uitspraak 1: „Er moet een ex traparlementair kabinet ko men met een apolitieke pre mier en dito ministers Zo'n kabinet kan in twee jaar tyd onze economie weer gezond maken. Het parlement speelt m die tijd een minder promi nente rol". Uitspraak 2: „Het pleidooi voor voorgenoemd extraparle mentair kabinet is 'minstens begrijpelijk' en 'staatsrechte lijk onberispelijk'. In elk ge val dient het kabinet het eco nomisch beleid uit te zetten en moet daarbij niet teveel voor de voeten worden gelo pen door het parlement Uitspraak 3: „Er dreigt in ons land een complete chaos. De overheid voert een wazig be leid. stakingen zyn aan de or de van de dag. De situatie dreigt te escaleren tot een waarin de regering regeert by loonmaatregel en decreet. Wy wensen niet mee te doen aan het ten gronde richten van onze samenleving". Uitspraak 4: „Wanneer de bon den oproepen om de uit spraak van de rechter te ne geren. dan vind ik dat vol strekt verwerpelijk. Dan glij den we af naar anarchie en chaos". Uitspraak 5 „De rechter kan me nog meer vertellen. Hy kan met zyn hele uitspraak zo die vuilcontainer daar in!" Bovenstaande ontboezemin gen werden in minder dan één week tijd opgetekend uit de monden van twee hoogge leerde economen (1, Heertje en Van der Wolk), een pre mier (2, Van Agt), een vak bondsbestuurder (3. Van der Meulen). een minister (4. Den Uyl) en zomaar een stakende stadsreiniger (5 Sterke man Deze bloemlezing doet de in druk postvatten dat Neder land in maart 1982 aan de rand van de volstrekte chaos staat. Een roep om de sterke man. stakingsacties bij de vleet, gerechtelijke uitspra ken die worden genegeerd en een ontredderde regering Feit is dat Nederland momen teel niet alleen economisch maar ook bestuurlyk een zeer diepe crisis doormaakt. Byna dagelijks is de afgelopen we ken gewaarschuwd voor „Belgische toestanden". Bij de zuiderburen is - na de zo veelste kabinetscrisis - spra ke van regelrechte crisispoll- tick. Daar ligt een Reagamaans be zuinigingsplan dat mets en niemand ontziet en de rege ring regeert per decreet Het parlement is voorlopig bui tenspel gezet. Professor Heertje - A-politiek kabinet. Nederland lykt by de sociale onrust in België nog een oase van rust Maar bestaat die dreiging toch ook voor ons land? Een kabinet onder wiens bewind zulke vragen opkomen, moet zich grote zorgen maken. Dat zullen de dame en heren in het Cats- huis ook zeker wel doen, al leen valt tot nog toe met te merken dat het kabinet Van Agt II de touwtjes in Neder land stevig in handen heeft. De onrust in het land is het spiegelbeeld van de onrust in het kabinet. Het draagvlak van het kabinet - de breedte daarvan moest in de kabi netsformatie de garantie zyn voor stabiliteit - kalft onrust barend af, daadkracht is ver te zoeken en de besluiten die wel genomen worden, wor den uit een oogpunt van pu blic relations belabberd slecht verkocht De gang van zaken rond het ziektegeld is daarvan het meest schrynende voorbeeld Door met vanaf het begin duidelyk te maken wat het kabinet met dat ziektegeld wilde, is grote sociale onrust ontstaan, waardoor het werk nemers én werkgevers tegen zich in het harnas wist te ja gen. Onthullend Het weekblad Vry Nederland deed deze week een onthul lend boekje open over hoe ministers en staatssecretans- VM dit kabinet zelf over ..hun' regeringsploeg den ken „Het kabinet is er. maar het is van niemand", is nog een van de zachtaardiger kwalificaties van een (helaas anonieme) minister. In de bredere „Haagse krin gen" vallt dat soort geluiden al veel langer te horen. Bin nen het kabinet werken de „bloedgroepen" volstrekt langs elkaar heen. De ogen- schynlyk onoplosbare dis cussie over de bezuinigingen is daarvan een uitstekend voorbeeld. Vyf ministers buigen zich da genlang over miljarden plaatjes en komen er niet uit Andere bewindsbeden ko men er met eens aan te pas. Gisteren sprak het voltalhge kabinet voor het eerst over de miljardenplannen. Sinds het kabinet deze week 6 maan den geleden werd beedigd, heeft in de voltallige minis terraad nog niet één funda mentele discussie over het fi nanciële (bezuinigings-)be- leid plaatsgevonden. En daar is toch alle aanleiding toe, nu het regeerakkoord - op basis waarvan de vyflien ministers en zeventien staats secretarissen toch tot dit ka binet zijn toegetreden - onder grote druk staat. Volgens een ambtelyke werkgroep zullen enkele van de cruciale doel stellingen van het econo misch beleid (koppeling uit keringen-minimumloon, koopkrachtplaatje -1 tot -4) zelfs by een 'beperkt' extra- bezuinigingspakket van maar 2 miljard gulden (het PvdA-voorstel), al niet meer gehandhaafd kunnen wor den. Discutabel Het regeerakkoord is op finan- cieel-sociaal-economisch ge bied nu al discutabel gewor den. In feite is het kabinet- Van Agt, tien maanden na de verkiezingen van 26 mei. nog steeds bezig de kabinetsfor matie te voltooien. En heb ben De Galan en Halberstadt in oktober weinig meer ge daan dan tijdelyk de vrede herstellen. De echte problemen zyn toen vooruitgeschoven en die lig gen nu op het bord van de po litici, terwyl iedereen wacht tot de ander de eerste hap neemt. Geen van de rege ringspartijen herkent zich in het gevoerde!?) „beleid" Tussen de Tweede-Kamerfrac ties van CDA. PvdA en D'66 botert het beter dan tussen de kabinetsfracties. Van Agt houdt zich afzydig. Den Uyl doet het vuile werk en Ter louw heeft al moeite genoeg zich staande te houden Het enige beleid dat tot nog toe is gepresenteerd, is het ba nenplan van Den Uyl. Tame lijk g nstig ontvangen, maar op een uiterst wankele finan ciële basis en vol onvervulde en welbcht ook onvervulbare beloften Intussen staan het werkgele genheidsverhaal (Den Uyl». het bezuimgingsverhaal (Van Agt) en het bedryfsleven-ver- haal (Terlouw) nog onveran derd tegenover elkaar. In het regeerakkoord werd het „tweesporenbeleid" (én be zuinigen, én werkgelegen heid stimuleren) ontsponnen. Maar op uit elkaar groeiende sporen kan geen trein ryden. Op deze manier voert het ka binet zeer effectief oppositie tegen zichzelf En hoeft de echte oppositie slechts toe te kyken. Sociale onrust Naarmate de onduidelykheid over het te voeren beleid voortduurt, groeit de kans dat het kabinet inderdaad al leen nog maar via ingrepen kan regeren om iets van de doelstellingen uit het regeer akkoord overeind te houden. De toenemende sociale on rust zal daarmee moeilyk te temmen zyn. Hoe de Nederlandse bevolking de bewegingen van het kabi net-Van Agt waardeert, zal op 24 maart wellicht eerder bly- ken uit dc opkomstcyfers dan uit de stemverhoudin gen. By een (verwachte) erg lage opkomst staat niet alleen het begrip voor dc Provincia le Staten, maar ook de geloof waardigheid van het kabinet op het spel. Alléén een extra parlementair kabinet met apolitieke ministers zal dat een zorg zyn HANS DE BRUYN BLIJVEN HELPEN! ruim 400 projecten in Afrika, Azië en Latijns-Amerika 5850 "V te Zeist VASTENAKTIE GIRO

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7