c en óp ons In ons recht recht Celstraf geëist wegens inbraken en bedreiging 3 nbraak c Vragen CDA-fractie over staking reinigingsdienst 3 Uitgebreide actie Abva-Kabo in stadhuis en bij V D Vader in gevang na misbruiken dochter PPR-leden akkoord met kandidatenlijst ZATERDAG 13 MAART 1982 Ludieke actie tegen vrachtauto's LEIDEN - "Geen gezeur, geen vrachtverkeer voor de deur", viel er te lezen op één van de spandoeken die bewoners van de Rijn- en Schiekade gistermiddag hadden meege nomen om te protesteren te gen het vrachtverkeer in hun straat. De actie was bedoeld als waarschuwingsschot. "Ze moeten bij de gemeente goed beseffen hoe wij hierover denken". Vrachtwagens passeerden er niet toen de buurtbewoners gistermiddag de Rijn- en Schiekade afsloten met ton netjes. Wel auto's, maar die konden precies tussen de ob stakels doorrijden. Actie voerder Barkema vond het echter niet erg dat er geen vrachtwagen langskwam. "Je moet dit als een ludieke ac tie zien Waarom wij geen vrachtwagens in de straat willen hebben? Omdat ze ons teveel overlast bezorgen. On ze huizen lopen bijvoorbeeld schade op doordat die voer tuigen voortdurend langsko men. Kijk, wij hebben er na tuurlijk geen bezwaar tegen als er af en toe eens een Leiden r dat vond actievoerder Barkema geen ramp vrachtwagen in de straat Het zal volgens Barkema waar- komt om bijvoorbeeld een schijnlijk wel niet bij deze bankstelletje te bezorgen; dat ene actie blijven. "We gaan is heel wat anders". door. Ook tegen de bus, die de gemeente over de Rijn-en Schiekade wil laten rijden zullen we gaan protesteren. Daar kunnen ze van op aan". Wild west aan Vierde Binnenvestgracht DEN HAAG-LEIDEN - „Het is hier niet het Wilde Westen", zei officier van justitie mr Klein Breteler tegen een 22-jarige Lei- denaar, die vorig jaar juli samen met zijn broer de inboedel van een bewoner van een huis aan de vierde Binnenvestgracht in twin tig plastic zakken deed en op het Levendaal zette. Voor de Haagse rechtbank eiste hij tegen de man mede daarvoor acht maanden ge vangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De eigenaar van het huisje aan de Binnenvestgracht wilde het pand verkopen, maar de student die er in zat wilde niet vertrek ken. Volgens de officier van jus titie is het niet denkbeeldig dat de eigenaar, een caféhouder uit Leiden, toen de twee broers in de arm heeft genomen om de stu dent op andere gedachten te brengen. „U bent toen op een he le rare manier te keer gegaan", zei de officier tegen de potige Leidenaar. Mr. Klein Breteler LEIDEN De stakende werknemers van de ge meentereiniging stonden niet alleen, gistermiddag in de hal van het stadhuis. Collega's uit Voorschoten, ambtenaren bij andere ge meentelijke diensten - met name ook het perso neel van de Gemeentelij ke Dienst Sociale Werk voorziening - onderwij zend personeel en ande ren kwamen er bijeen voor een korte protestac tie. De plannen van de regering om te korten op de uitkering bij ziekte werden door verschillende spre kers fel van de hand gewezen. Een vertegenwoordiger van de Abva-Kabo bestreedt de opvat ting dat de stakers de rechtsorde aantasten. "Wie tast er de rechtsorde aan? De genen die via noodwetten of een zijdige maatregelen ingrijpen in de bestaande contracten en in wettelijk geregelde rechtsposi tieregelingen of degenen die zich daartegen verzetten?", aldus de Abva-Kabo'er. "Wij staan in ons recht en daarom staan we öp ons recht". De bond vindt de plannen een aan tasting van het stelsel van sociale zekerheid, een risico voor de volksgezondheid en een directe 99" ingreep in de vrijheid van de vakbeweging om te onderhande len. Het zijn volgens de bond vaak de ongunstige arbeidsom standigheden die ziekte veroor zaken. Die omstandigheden zou den moeten worden aangepakt, aldus de Abva-Kabo. Tijdens de demonstratie in de hal van het stadhuis ing gemeente- reiniger De la Rie met de pet rond en haalde bijna vijfhonderd gulden op om de stakingskas van de bond te spekken. Burgemeester Goekoop kwam ver volgens een handtekeningenlijst en solidariteitsverklaringen in ontvangst nemen. Enkele hon derden handtekeningen waren verzameld onder een verzoek aan het gemeentebestuur om bij regering en parlement te protes teren tegen de aangekondigde maatregelen. Goekoop zei dat er verschillend over de actie wordt gedacht, maar zegde toe de kwestie in de vergadering van B en W te zullen bespreken en het verzoek aan de gemeenteraad voor te leggen. Onverkwikkelij k De demonstranten trokken daarop met spandoeken en pamfletten naar V D omdat men verno men had dat de bedrijfsleiding het personeel had verboden om pamfletten van het FNV aan te nemen. "Een onverkwikkelijke zaak. Maar dat hoef ik niet verder uit te leggen", aldus een sta kingsleider. had ook de eigenaar van het pand aan de tand had willen voe len. maar door een verzuim van de politie kon het gisteren echter niet zo ver komen er was geen proces-verbaal tegen de caféhou der opgemaakt De Leidenaar had samen met een 21-jarige Leiderdorper ook een groot aantal inbraken in Leiden en omgeving gepleegd. Het twee tal liep tegen de lamp toen ze eind vorig jaar bij een inbraak by Digros aan de Langegracht op heterdaad werden betrapt. De grootste kraak was die in een koffietent aan de Zoeterwoudse Singel Het tweetal brak drie hangsloten open en ging er vandoor met na genoeg de hele inventaris, waar onder: een koffiezetapparaat, kopjes, glazen, schalen, een elec- trischc snijmachine, pakken kof fie. blikjes drank, snoep en tien sloffen sigaretten Dit alles ter waarde van ongeveer tiendui zend gulden. Het was de tweede keer dat ze de koffietent een „bezoek" brach ten Verder ging het duo twee maal op rooftocht by een dans school in Leiderdorp, by 3M aan de Rooseveltstraat. bij bedrijven in Zoeterwoude en by studen tensociéteit Quintus op de hoek van de Mare en de Oude Singel. ,,Een ontzettend lange lyst merkte de president van de rechtbank mevrouw mr. Van Ko ningsveld op. Ook brachten de twee mannen regelmatig een nachtelijk bezoek aan de ICO- ATHIBU aan de Lammermarkt. Daar werden onder andere wegge- i groot aantal gereed schappen. schrijfmachines, re kenmachines. geisers, flessen sherry en een hoeveelheid siga ren. Onder andere by deze in braak was ook nog een andere Leiderdorper betrokken Deze 22-jange man moest gisteren ook terecht staan wegens heling. Hij verkocht gestolen spullen van de twee anderen Officier van justitie mr. Klem Bre teler: „Waar zyn we mee bezig als je tot zeven keer toe een zaak leeghaalt"' Er zyn al twee bedry- ven die daardoor de deuren heb ben moeten sluiten. Dit kost ar beidsplaatsen" Bovendien moest de jongste Leiderdorper ook nog terecht staan wegens mishandeling van een man. Deze had vorig jaar september de zwangere vrouw van de Leider dorper aangereden „Ik kan my deze reactie voorstel len. maar er zyn grenzen", zei de officier Het slachtoffer liep bij de mishandeling onder andere een gebroken neus op. Mr Klein Breteler eiste in totaal acht maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaarde lijk Na een beraad deed de rechtbank direct uitspraak en veroordeelde de man tot een alternatieve straf. Hij moet 150 dagen in een zie kenhuis aan de slag. Hy moet echter tot april in de gevangenis blijven. De heler hoorde uitein delijk vyf maanden gevangenis straf tegen zich eisen, waarvan twee voorwaardelijk Burgemeester Goekoop rechts met actie-button op zijn das) krijgt een handtekeningenlijst en solidariteitsbe- tuigingen. Hem, de wethouders en de raad werd verzocht protest bij de regering aan te tekenen Het geroep om actie, de spandoe ken en het uitdelen van pamflet ten veroorzaakte enige conster natie in het grootwinkelbedrijf. De bedrijfsrecherche sloeg y- lings aan het telefoneren, maar de demonstranten werden ver der ongemoeid gelaten tijdens hun (korte) tocht door het be drijf, die verder ging in de rich ting van de reinigingsdienst aan de Noorderstraat. DEN HAAG LEIDEN - De officier van justitie mr. Klein Breteler heeft gisteren voor de Haagse rechtbank honderd dagen, waar van 79 voorwaardelijk, gevange nisstraf geeist tegen een veertig jarige Leidenaar. De man heeft vanaf begin '77 tot januari van dit jaar zijn nu 14-jarige dochter sek sueel misbruikt Bevolkings onderzoek bijna klaar LEIDEN Het bevolkingsonder zoek naar baarmoederhalskan ker is bijna voltooid In de week van 22 maart is er in het GG en GD-gebouw aan de Roodenbur- gerstraat nog een onderzoek on der vrouwen die niet reageerden op de eerste oproepkaart. Zij krijgen een tweede oproepkaart toegestuurd. De praktijken van de Leidenaar kwamen aan het licht toen zyn dochtertje half januari in paniek in haar nachtpon en op blote voe ten naar de buurvrouw vluchtte Zij was volgens de president van de rechtbank „helemaal over stuur". Het meisje zei tijdens het politieverhoor het gedrag van haar vader „erg akelig te hebben gevonden" Volgens de president van de recht bank, mevr. mr. Van Konings veld, is het uitgesloten dat het meisje het zelf heeft uitgelokt. ..Het is een heel kinderlyk meis je Ze zal in het kindertehuis nu tot rust kunnen Ic6mcn De officier van justitie eiste een ovoorwaardelyke gevangenis straf van 21 dagen Dat is gelijk aan het aantal dagen dat de man in voorarrest heeft gezeten De officier zag er. evenals de advo caat en de hulpverleners van de man. weinig heil in hem nog naar de gevangenis te sturen Hy eist verder 79 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar Uitspraak over twee weken Waarom is raad niet ingelicht LEIDEN - Het CDA is boos op B en W omdat het college maan dagavond de gemeenteraad niet heeft ingelicht over de door de Abva Kabo aangezegde staking bij de reinigingsdienst. "Ik moest het uit de krant verne men", zegt CDA-fractieleider Walenkamp. De Abva-Kabo zond op vrijdag 5 maart een brief aan B en W, waarin de staking werd aange kondigd. Afgelopen maandag, 8 maart, antwoordden B en W. De zelfde avond vergaderde de ge meenteraad, maar er werd met geen woord gerept over de op handen zijnde staking. "Had het college aan de vooravond van de staking dat niet ter kennis van de raad kunnen brengen? Welke dringende redenen heeft het college hiervan weerhou den?", zo vragen de CDA-raads- leden Walenkamp, Bleijie en Kramp aan B en W. De CDA-ers wijzen op de uitspraak van de president van de Utrecht se rechtbank in het kort geding dat de gemeente Amersfoort te gen de vakbond had aangespan nen. De rechtbank stelde zich op het standpunt dat de gemeente als werkgever verantwoordelijk is voor de openbare orde, veilig heid en volksgezondheid en dat dat laatste bij de vuilnisstaking in het geding is. 3 en W lieten de vakbond schrifte lijk weten de staking "niet in het belang van de Leidse bevolking, noch van de werknemers van on ze gemeente" te vinden. Het col lege zei echter van oordeel te zijn, "dat een eventuele ziekte wetmaatregel voor het over heidspersoneel een aspect van primaire arbeidsvoorwaarden van ambtenaren is, die op rijks niveau tot stand komen. De ge meente is in deze en op dit mo ment hierin geen partij". Afspraken Van Oosten voert PPR-lijst LEIDEN - De leden van de PPR hebben de kandidatenlijst voor de gemeenteraad gisteravond nauwelijks gewijzigd. Een ad viescommissie uit de partij had voorgesteld om het huidige raadslid Van Oosten lijsttrekker te maken. De leden steunden dit voorstel. De partij beschouwt de eerste twee plaatsen als direct verkiesbaar. De daarop volgende plaatsen worden opvolgersplaatsen ge noemd. De leden beperkten zich er toe om de nummer tien van de voordracht (Han Ruijgrok) iets naar voren te halen. Ruijgrok kwam op de zevende plaats te recht. De definitieve lijst ziet er nu als volgt uit: 1. Van Oosten 2. Kore- vaart 3. Van Lint 4. Van der Lee 5. Beijen 6. Lignac 7. Ruijgrok 8. Van der Broek 9. Maas 10. Ban- nink. In de brief, ondertekend door loco burgemeester Tesselaar (PvdA), werd aangekondigd dat het loon tijdens de staking zal worden in gehouden. Ook werd verwezen naar gemaakte afspraken over de gang van zaken gedurende de staking. "Wij vertrouwen op uw medewer king aan werkzaamheden in het kader van de volksgezondheid en veiligheid van de Leidse be volking. In dit verband denken wij in ieder geval aan het schoon maken van de veemarkthallen en de warenmarkten na de markt dagen. Wij vertrouwen erop, dat het eventueel te werk stellen van werkwilligen niet zal worden be lemmerd", aldus B en W. De CDA-ers vragen het college of de uitspraak van de Utrechtse rechtbank aanleiding is om als nog aandrang uit te oefenen op de reinigingsdienst om het werk te hervatten. Ook vraagt het CDA of het college bereid is om deze aangelegenheid in een eerstvolgende raadscommissie aan de orde te stellen. Deze laatste vraag laat zich gemak kelijk beantwoorden, want de kwestie prykt op de agenda van de commissie voor personeelsza ken. Deze commissie vergadert maandagavond. Rommelmarkt direct al veel animo LEIDEN - De jaarlijkse rom melmarkt in de Ton Menken- hal beloofde gisteravond al snel een doorslaand succes te worden. Koud een half uur nadat de deuren zich open den, liepen al honderden kooplustigen zich te verga pen aan allerhande rommel die het verenigingsleven had uitgestald. En op datzelfde tijdstip vormde er zich buiten nog een lange rij van wach tenden. Reden genoeg voor de organisatie om aan te ne men dat alle 15.000 toegangs kaarten er dit jaar doorheen gaan. De rommelmarkt in de Men- kenhal heeft in zijn zesjarig bestaan nog nooit zo'n groot aantal stands gehad als dit keer. Maar liefst 85 verenigin gen stalden de spullen uit die eerder onder leden, vrienden en kennissen werden verza meld. Deels de extra clubin komsten, deels de gezellig heid, dreven de verenigingen ertoe aan het grote marktge- beuren deel te nemen. Voor het eerst dit jaar moesten ook verenigingen teleurgesteld worden: voor hen was geen plaats meer op de rommel markt. t de verkopers in zijn sas bij de verkoop Vanavond is de rommelmarkt nog tot elf uur geopend, waarbij The Sweet Wood Di xie Stöm pers en enkele straatzangers de Ton Men- kenhal de markt'met muziek zullen opluisteren Morgen middag. dan is de hal van twee tot vyf uur open. is er een optreden van de Old Black Horse Saloon te ver wachten Ouders op Herhaling De cursus Ouders op Herhaling zoekt vrijwilligers om les te ge ven. Vooral mannen of vrou wen die les willen geven aan niet-Nederlandstaligen en aan mensen die opnieuw willen le ren lezen en schrijven zijn wel kom. De lessen worden zowel in dividueel als in groepsverband gegeven. Een bevoegdheid of opleiding om les te geven is met vereist "Werken" (zonder ver goeding) bij Ouders op Herha ling kost ongeveer vijf d acht uur per week. Voor meer infor matie tijdens kantooruren. Chris Knoop, Mirjam Ke vers enJof Virginia Guillen, Ou ders op Herhaling, Herensingel 3. tel. 071-126502. Jan Akkerman Het otreden van gitarist Jan Akkerman m Scarabee is ver vroegd. Niet volgende week zondag, maar reeds morgen middag is hij te zien en te ho ren in het café aan dlPifttr kerkchoorsteeg Het optreden begint om half vier, Akker man wordt begeleid door toet senman Mark v.d. Geer Ook 's avonds is er iets in Sca rabee te doen. Johnny Silvo brengt van negen uur af "swingende entertainment Arbeidsplicht De voor—en nadelen van ver plicht werken voor jonge werklozen worden besproken in een tv-programma dat door de werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia maandagavond per video ivordt uitgezonden Ambtenaren, medewerkers van arbeidsbureau's, FNV en KWJ en de jongeren zelf ko men aan het woord in hel pro gramma. Het ivordt om acht uur uitgezonden in gebouw Bingo Speeltuinvereniging Rondom de Maredtjk houdt maandag een bingo-avond in haar clubgebouw. Aanvang acht Folkmuziek De Schotse groep Silly Wizard treedt dinsdagavond op in de Waag, op uitnodiging van de Leidse Folkclub Silly Wizard werd in 1973 opgericht en brengt authentieke Schotse volksmuziek en eigentijdse arrangementen De groep was recentelijk te beluisteren »n radioprogramma's Het optreden begint om half ne gen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3