c Reconstructie van staat hoog op de Engelendaal wensenlijst .e/cfee agenda Opzienbarende ontdekkingen Concert geen alledaagse kost Stad en rand ZATERDAG 13 MAART 1982 Vondsten in Wassenaar wijzen op prehistorische bewoning WASSENAAR Het huidige grondgebied van de gemeente Wassenaar werd waarschijnlijk al in de late Bronstijd en de vroe ge Ijzertijd gedeeltelijk be woond. In het verleden zijn in Wassenaar al eerder sporadische vondsten gedaan die in dez° richting wezen. In het gebied Ter Weer is nu echter voor het eerst binnen de gemeente Wassenaar een grote hoeveelheid voorwer pen aangetroffen, die prehistori sche bewoning aannemelijk ma ken. Deze opzienbarende ontdekking werd gedaan door leden van de archeologische werkgroep Ter Weer', die al jaren opgravingen heeft gedaan op genoemd terrein naast de boerderij Bos. Zij zoch ten oorspronkelijk naar over blijfselen van het in 1738 afge broken kasteeltje 'Huys ter Weer'. Naast een overstelpende hoeveel heid laat-middeleeuwse en jon gere keramiek, werden al vanaf het begin van het onderzoek scherven uit de Brons- en Ijzer tijd aangetroffen. Eerder waren op andere plekken in Wassenaar ook al prehistorische vondsten gedaan. Zo werd in 1944 op het landgoed 'Raaphorst' een vuist bijl uit de Bronstijd gevonden. Twee jaar terug werd nog een fragment van een vuurstenen sikkel uit de late Bronstijd of vroege Ijzertijd aan de Rust en Vreugdlaan opgeraapt. Dat was weliswaar interessant, maar het bleven losse vondsten. Men kan pas gaan denken aan vroege bewoning wanneer men grote aantallen voorwerpen vindt Min of meer tot verbazing van de ongeveer twintig amateur-ar cheologen van de werkgroep Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek (R.O.B) die het project begeleidden, nam met name het aantal Ijzertijd- vondsten op het opgravingster rein steeds meer toe. Dat was al reden voor de archeologen Sarfa- tij en Louwe Kooijmans om te spreken over een mogelijke pre historische nederzetting op deze plaats. Verstoord Helaas had de middeleeuwse be woning op die plek zoveel ver stoord, dat het niet mogelijk leek te zijn de vroegste bewoning aan te tonen. Toch was er een be paald plekje op het voormalige kasteelterrein ongemoeid gela ten. De amateur archeologen vonden daar steeds meer voor werpen. Deze concentreerden zich op een plek. Het RQB toon de zich zeer geïnteresseerd in de ze vondsten. Voorgesteld werd ook de onmiddellijke omgeving van de vindplaats aan een onder zoek te onderwerpen. Naast een enorme hoeveelheid scherven van Ijzertijd-aardewerk werden twee heel bijzondere vondsten gedaan: een van klei gebakken weefgewichtje en een deel van een vuurstenen sikkel. Dit werd samen gevonden met onder andere potscherven en dierenbeenderen. Een combina tie van voorwerpen die elders tot op heden vrijwel nooit zijn ge vonden. Aangenomen wordt dat deze sik kels vooral worden gebruikt voor het snijden van riet en moe rasgras, omdat de meeste wer den gevonden in lagere natte ge bieden. De sikkel die nu in 'Ter Weer' gevonden is vormt hierop geen uitzondering. Deze Ijzer De archeologische werkgroep Ter Weer trof veel prehistorische voorwer pen aan. Geheel onder het weefgewichtje en een vuurstenen sikkel tijdvondsten zijn namelijk ge daan in een met veen en klei ge vulde dieper deel naast een ho ger gelegen strandwal. De pre historische bewoning zal zich waarschijnlijk aan de rand van het waterrijke veen hebben afge speeld. De vondsten zijn in bewerking bij het R.O.B. Ook worden daar ge gevens verzameld over de vele botten die gevonden zijn. Zij worden onderzocht volgens een speciale methode, waarmee men vrij exact de tijd waaruit ze stam men kan vaststellen. De eerste resultaten van dit onderzoek worden begin volgend jaar ver wacht. Lijstrekker Bezemer gelooft niet in verlies PvdA Ondanks bezuinigingen nieuw beleid voor Leiderdorp LEIDERDORP - Jaap Bezemer is in tegenstelling tot zijn partijgenoten niet zo pessi mistisch over de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen in juni. Waar zijn Lei- derdorpse PvdA-partijgenoten spreken over een verlies van minimaal één en mis schien wel twee raadszetels, denkt hij toch eerder aan een handhaving van de huidi ge vier zetels. Jaap Bezemer tijdens de ledenver gadering nadat hij was gekozen tot lijsttrekker: "Als ik leden hoor, dan krijgen we maar twee mensen in de raad. Nou mensen, dat nooit. We moeten proberen de verkiezingsenquètes te logen straffen. Wij zijn het land niet en ik ben Den Uyl niet". Optimistische taal van een lijst trekker, die lid is van één van de meest gehavende partijen op dit moment. Op landelijk niveau is het alle hens aan dek om toch nog maar te redden wat er te red den valt. Jaap Bezemer maakt zich daar niet zo druk over. Het verlies van de PvdA in Leider dorp zal nihil of heel weinig zijn. Daar is hij van overtuigd. Vol goede moed gaat hij dan ook de verkiezingen in met het PvdA- programma. De PvdA wil de komende vier raadsperiode per jaar zo'n 200.000 gulden vrij maken voor nieuw beleid. Dat betekent dat er veel zal worden bezuinigd. Beze mer heeft als wethouder van fi nanciën al aangekondigd dat er op gerekend moet worden dat er ieder jaar toch al 2,5 miljoen gul den minder door Leiderdorp uit gegeven kan worden. "Dit is het allersomberste scenario. Ik re ken erop dat het niet meer wordt. Als deze bezuiniging door wordt gevoerd krijgen we ook nog wat speelruimte", aldus Bezemer. Extra Het staat voor hem als een paal bo ven water dat nieuwe zaken al leen kunnen als er oud beleid wordt afgestoten. Sport, onder wijs, gemeentewerken en so ciaal-cultureel werk zijn zomaar wat dingen waar, vindt Bezemer, dat geld waarschijnlijk gehaald kan worden. Bezemer: "De eigen bijdrage van de mensen die aan sport doen zal omhoog moeten. Sport is natuurlijk wel een extra. En als die sport niet meer te beta len is, dan kan je niet van een ge meente eisen dat zij het wel beta len". Een bezuiniging bij de sport mag in ieder geval de jeugd niet treffen. Een speciale subsi dieverordening, zodat dit kan worden voorkomen, is in de maak. Ook het onderwijs is één van de posten waar Bezemer aan denkt. Alhoewel je daar erg voorzichtig mee moet zijn. De kwaliteit van het onderwijs mag niet worden aangetast, meent hij. Veel geld kan een bezuiniging bij gemeentewerken opleveren. Het onderhoud van plantsoenen en wegen is een post waar veel geld aan wordt uitgegeven. "Daar kan, nee daar moet, als er geen geld meer is, bezuinigd worden". Tragiek Dergelijke bezuinigingen beteke nen ook een verlies aan werkge legenheid. Bezemer windt daar geen doekjes om. "Maak je geen illusies. Als er bezuinigd wordt kost dat direct of indirect ar beidsplaatsen. Dat is de tragiek van het bezuinigen". Gedwon gen ontslagen sluit Bezemer ech ter uit. De vermindering van het aantal gemeente-ambtenaren zal via een vacaturestop moeten worden bereikt. Aan de andere kant zou de ge meente haar inkomsten kunnen vergroten. De zogenaamde retri buties en rechten kunnen wor den verhoogd. De PvdA heeft in haar programma echter vastge- Winkelhof: Mooie kleding saaie show LEIDERDORP - Een flitsende, sprankelende show, dat ver- Wacht je als een modern cen trum als Winkelhof een mo deshow aankondigt. Maar dat viel gisteravond tegen. De opzet van de show was saai en een beetje uit de tijd. Jam mer, want de mode die werd getoond door Bert Schrier (herenmode), Verhoog (da mesmode), Lobbes (kinder mode), Meijer (schoenen) en Snuffers (sieraden) was wel degelijk van klasse. Bert Schrier liet zien dat er voor mannen nog wel iets an ders bestaat dan een driede lig pak. Ook in de mannen mode is meer kleur gekomen en er zijn tal van mogelijkhe den om tot goede combina ties te komen met kleding van Mighty Mac, MacGregor en Van Gils. De heel eenvou dige witte of gebroken witte laarzen van Meijer deden het prachtig onder de lichte pan talons. Het is te hopen dat veel mannen dat aandurven. Kleding van de Amsterdamse ontwerpster Marianne David zagen we bij Lobbes. Van haar was b.v. de hardroze bermuda met t-shirtje. Echt iets voor sportieve meisjes was ook het polojurkje met de windsurf-print. En de heel modebewuste jongedame zal zeker kiezen voor het kiel- achtig jurkje in een licht- blauw-wit streepje met bij passende pantalon en een taye in dezelfde stof. Drie modellen uil de shoui oan Winkelhof. Zij draafll een rombina- tie van Verhoog, de mannen zijn aangekleed door Bert Schier. Uiterst verzorgd, zo zie je er uit in de kleding van Verhoog, of je nu kiest voor sportief of chique. Goedkoop was de ge toonde kleding niet maar het materiaal was dan ook vaak zuivere zijde. Erg mooi was een pakje met ruime rok en een blouse met a-symetrische sluiting en ook het blazerpak met ruime rok in de grote ruit mocht er wezen. Op deze kle- Foto Jan Holvast ding droegen de mannequins prachtige oude sieraden zoals Zeeuwse spelden, Victo riaanse horloges en oude hoe- denpinnen. Kortom, de ingrediënten voor een goede show waren er, maar aan de uitwerking had wel wat meer aandacht kun nen wonden besteed. HENRIETTÉ V.D. HOEVEN legd dat de verhoging niet meer mag bedragen dan de stijging van het levensonderhoud. Beze mer onderschrijft dat. "De ge meente kan er niet maar op los verhogen, terwijl de burger toch al minder krijgt". Wel valt er nog wat geld te halen uit het grondbedrijf. De verkoop van de grond in Buitenhof zou een meevaller voor de gemeente kunnen betekenen van zo'n 800.000 gulden, maar dat is vol gens Bezemer nog lang niet ze ker. De gemeente kan wel wat 'verdienen' in de Elisabethhof als de grond wordt verkocht aan gegadigden die daar kantoren en een hotel willen bouwen. Maar toch zal er flink gekort moe ten worden op de (zoals Bezemer het noemde) "tot op het bot afge kloven" begroting. "We moeten er nu stukjes bot uit gaan halen", schetst de PvdA-lijsttrekker de komende bezuinigingsoperaties. Voor de PvdA is er nu een taak weggelegd. Zij zal er voor moe ten zorgen, aldus Bezemer, dat niet de zwakkeren in de samenle ving getroffen worden door de bezuinigingswoede. Geld moet er ook worden gezocht voor de nieuwe zaken die de PvdA in haar programma heeft. Bijvoorbeeld de handhaving van het schoolzwemmen waarover in de vergadering van juni waar schijnlijk al wordt beslist. De PvdA wil dat het schoolzwem men in zijn geheel wordt gehand haafd. Ook een reconstructie van de En gelendaal staat hoog op het wen- senlijstje van de PvdA. Bezemer, die ook verkeer en vervoer in zijn portefeuille heeft, noemde de Engelendaal tien jaar geleden al Willy Nilly Willy Nilly, een vijfmansformatie uit Rotterdam, toonde gister avond tijdens het optreden in het Leidse Vrijetijdscentrum aan hoe je als slachtoffer van negatie ve kritieken genadeloos kunt te rugslaan. Met de hoes van de door Muziekkrant Oor gekraakte elpee 'Willy Nilly' over zijn hoofd getrokken en met de gewraakte Oor in zijn handen las drummer Coen Aelberts de betreffende re censie voor. Willy Nilly zou vol gens het meest toonaangevende popmuziekblad van Nederland geen eigen geluid hebben. De nummers op Nilly's tweede el pee zouden gebukt gaan onder de willekeurige gebruikmaking van invloeden van onder meer Captain Beefheart en Peter Ha- mill zonder een eigen inbreng van de Rotterdammers zelf. Voor hokjesgeesten zou de muziek van Willy Nilly een onoplosbare puzzel zijn want een eensluidend etiket wilde zelfs met de sterkste lijm maar niet blijven plakken. Jammer voor Oor maar Willy Nilly toonde gisteravond aan dat mu ziek die moeilijk onder een noe mer is te brengen juist mateloos boeiend is. En dat had 'popcom puter' Swie Tio toch zeker moe ten weten. Willy Nilly put inder daad uit ska, Hammill en Beaf- heart maar heeft wel degelijk een zeker voor Nederland uniek ge luid. Daar is vooral het ritmetan dem Isings (bass)/Aelberts (drums) debet aan. Het samen spel van dit duo is van een bijna wiskundige precisie en is on danks de rauwe 'hoekigheid' er van op en top elastisch. ZATERDAG Leiden - Nieuwe Mare. hoek Oude Sin gel. antiek en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homosexualiteit - Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79. café avond, 21-1 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67. van 14-17 uur. 't Gerecht - Lokhorststraat, optreden de Amsterdamse dichter Johnny - the self- kicker - Van Doorn, 17 uur. Vogelnest - Nachtegaallaan. Clubsoos Captain's club Leiden - optreden het Vlaardingse duo Benedicamus, 20 uur. Visser 't Hooft - Kagerstraat 1. postze- gelbeurs I V. Philatelica afd. Leiden. Leidse Schouwburg - jubileumconcert Leidse Orkest Csérdés, 20.15 uur; daar na feest in Antonius Clubhuis. Leiderdorp - Muzenhof. kindertheater, 14.30 uur. Dorpskerk - Hoofdstraat, vertrekpunt ZONDAG Ton Menkelhal - De Bataven houdt prestatieloop, 11 uur. Aniba's muziekkamer - Herenstraat 1, optreden de Amerikaanse groep Great RÜksmu spelen v tot 16 uur. Leidse Werkgroep Homosexualiteit - Caeciliastraat 18. 'De Roze Salon' voor homosexuele mannen en vrouwen die houden van een rustige alcoholvrije sfeer, 14-18 uur. Vyfhovenhuis - Hoflaan, dansavond, boven de 21 jaar, 19.30 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leiderdorp - Muzenhof, koffieconcert. Manege Liethorp in de Bloemerd - springcursus, 14 uur. Voorschoten - Lindehoeve, muziefcafé, 21 uur. Scarabee, Pieterskerkchoorsteeg: op treden gitarist Jan Akkerman, 15.30 uur; optreden entertainer Johnny Silvo, MAANDAG Leiden - Bevrijdingskerk, Leiden Zuid- West, contactmiddag voor Ouderen en Belangstellenden, di om 14.30 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73: klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren, 19-21 uur. Ver. Ouders van Drugsverslaafden - Lange Mare 45. 20 uur. tel. 130547. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Rapenburg 100 - tv-programma over ar beidsplicht jongeren,-20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, raad, 19.15 Maredijk: bingo- Jaap Bezemer"Wij zijn het land niet een "planologische blunder". Op koprte termijn moet de Engelen daal een ander karakter krijgen. Hij moet niet meer lijken op een snelweg. De PvdA wil daarom bij het gemeentehuis en bij de nieuwe weg bij Buitenhof een plein aanleggen, zodat het duide lijk wordt dat de auto's door een dorp rijden. Op de langere duur zal er een soort ringweg moeten komen rond Leiderdorp, zodat het doorgaande verkeer kan wor den geweerd, vindt Bezemer. Na de verkiezingen zou Bezemer het liefst weer wethouder willen worden in een college waar zo veel mogelijk partijen in zijn ver tegenwoordigd. Een afspiege lingscollege heeft volgens hem niet als nadeel dat de politiek op de achtergrond wordt gedrukt. Als bewijs voert hij de begro tingsbehandeling aan. De WD kwam met een extra pakket be zuinigingen om de verhoging van de onroerend-goedbelasting minder fors te laten zijn. "Ik heb uit die lijst een paar gepikt die me wel aanstonden en die ook konden. Dat was net te weinig om de verhoging van de onroe rend-goedbelasting tegen te hou den en voldoende om nog wat wensen van de PvdA te vervul len. De WD heeft toen een dui delijke nederlaag geleden", al dus Bezemer. Overigens vindt hij het niet juist als er steeds maar onenigheid is in een raad. De verliezers moeten hun verlies weer terughalen en dat leidt tot allerlei ongewenste situaties, meent hij. Verbaal ge weld is wel leuk, maar het moet ook tot iets leiden. Bezemer kiest een andere methode. "Door me vrij rustig op te stellen heb ik vrij veel kunnen realiseren". HENNY VAN EGMOND Meisje op Noordeinde beschoten LEIDEN - Vanuit een pand aan het Noordeinde is gistermiddag diverse malen geschoten met een luchtdrukwapen. Een inwoon ster van Voorschoten, die net een schoenenwinkel aan het Noord einde wilde binnengaan, werd dooi; een kogeltje in het been ge troffen. Zij moest voor behande ling naar het AZL. Ook de hond van een voorbijganger werd ge raakt. De politie heeft de schut ter gistermiddag niet kunnen vinden. Er is een onderzoek inge- Residentie Orkest in Stadsgehoorzaal LEIDEN - In het programma dat het Residentie Orkest gis teravond in de K&O Meester- serie presenteerde werden dit keer zeker geen platgetre den paden bewandeld: met uitzondering van Schubert's Rosamunde muziek werden onder leiding van Hiroyuki Iwaki in de Stadsgehoorzaal werken uitgevoerd die be paald geen alledaagse kost op de concertprogramma's zijn. Het concert voor 2 hoorns en orkest van Haydn, wiens au teurschap overigens niet vaststaat, werd voortreffelijk uitgevoerd door Herman Jeu- rissen en Peggy Walsh, die uitstekend op elkaar inge speeld bleken. Beiden heb ben een mooie ronde en war me toon, en een soepele tech niek, die van dit weinig om het lijf hebbende speelstuk een muzikantesk genoegen maakten. Hiroyuki Iwaki zorgde voor een zeer exacte en nauwsluitende begelei ding. Dezelfde exactheid be heerste de uitvoering van Schubert's muziek bij Rosa munde, die mede door een te traag en log tempo weinig spiritueel klonk. In het Fagotconcert van Carl Maria von Weber, dat de so list alle gelegenheid biedt om zijn instrument van vele kan ten te laten horen, liet Mark Gigliotti geen van deze kan sen onbenut. Zijn virtuoze, humoristische en lyrische spel met een opvallend flexi bele toon oogstte terecht een zeer warm applaus van de zeer goed bezette Stadsge hoorzaal. In de werken na de pauze leek Iwaki zich volle dig te ontplooien. Slagvaar dig, levendig en met een feil loos gevoel voor timing sti muleerde hij het orkest tot een perfecte uitvoering van Gershwin's geestige en uitda gende suite "An American in Paris", muziek die pas effect vol is mits inderdaad perfect uitgevoerd. En of het nog niet genoeg was volgde als sluit stuk van dit wat lange pro gramma de symfonische dan sen uit "West Side Story" van Leonard Bernstein. De direct aansprekende ritmiek en de velen wellicht ook zeer aan sprekende maar wel goedko pe melodiek zorgden voor een daverende uitsmijter van een niet-alledaags concert. MIES ALBARDA. ARTSEN Leiden Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za S. Kooyman, Noordeindsplein 2a, tel. 122268, spreekuur vlgs. afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenbuurt, de Waard: za 8 uur tot zo 24 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866, spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: W. Schelle- kens, Paganinistraat 24, tel. 764035, spreekuur vlgs. afspraak; zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, Kennedy- laan 46, tel. 310420, spreekuur vlgs. af spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage Zwanenburg: za, M.J.H. v. Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427, spreekuur van 11-11.30 uur in Gezondheidscen trum Merenwijk, Rosmolen 2; zo, H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510, spreekuur van 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - J. v.d. Beek, J. v.d. Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan het zelfde adres. Oegstgeest - E.J. Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747. Voorschoten - za, F. Koopmans, S.W. Churchilllaan, tel. 6352; zo C. Meijer, Roucooppark 11,'tel. 2493. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 12 tot 19 maart door: apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 124807; apotheek Noord Hof land, Thorbeckeweg 3, tel. 762877. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. van Oostrom,-Veur- seweg 36, tel. 2317. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest wordt waargenomen door: C.M. Mokveld, Oude Singel 210, Leiden, tel. 146540 ten noorden van de Rijn: 135604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij LekJach Dagblad B.V Hoofdkantoor: Witte Singel 1,2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bi) vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57.35 Par post 1 79.70 Jaarabonnement 217.90 Per post 307,30 Lósse nummers 0,80 Directie: G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur; Ptv AJg redactiechef: Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten oa In: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo, Rome. Madrid. Stockholm an Djakarta Commentator Redactie stad en randgemeenten tal. 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2