Cursus pijnloos bevallen baart opzien ZATERDAG 13 MAART 1982 De in ons land traditionele manier van bevallen, op de rug liggend op bed en met de tanden op elkaar om de weeën op te vangen, staat hoe langer hoe meer ter discussie. De eeuwenoude baarstoel wordt weer opgepoetst als zijnde een meubelstuk waarop de vrouw in een meer natuurlijker houding kan bevallen. Cursussen in zwangerschapsgymnastiek en yoga moeten de grote gebeurtenis in een meer ontspannen sfeer laten verlopen. Ook met acupunctuur, het {gedeeltelijk) verdoven van het lichaam door middel van ijselijk dunne naaldjes, zou de hevigste baringspijn verdwijnen. En zelfs baart een Russische methode opzien. Dat is de zogenaamde onder-water-bevalling, waarbij vrouwen zittend in een warm bad baren: beter voor moeder én voor het kind, voor wie de geboorte in het kabbelende, warme badwater minder ingrijpend zou zijn dan in een kille, lawaaierige (slaap)kamer. En een methode die door steeds meer zwangere vrouwen wordt gebruikt is die waarbij men de vrouw geestelijk (psycho) wil behoeden (profylaktisch) voor pijn. Men gaat er dan van uit dat bevallingspijnen niet natuurlijk zijn, maar aangeleerd. De vrouw én haar partner moeten goed voorbereid zijn op wat er in haar lichaam tijdens de bevalling gebeurt. Over laatstgenoemde methode gaat bijgaand artikel. Een kind krijgen zonder pijn. Is dat niet het droombeeld van menige aan staande moeder? Maar let op: de mo gelijkheden om die droom in vervul ling te laten gaan liggen binnen handbereik. Tenminste, als je Irene Blom (42) uit het Brabantse Dongen mag geloven. Vier kinderen heeft ze, en alle vier zijn ze even vlot en pijn loos ter wereld gekomen, zo zal uit haar even enthousiast als ongeloof lijk klinkende betoog blijken. Vooropgesteld: of het nodig is om aan dacht te besteden aan het al dan niet pijn doen van een bevalling? Toch wel. Niet alleen omdat ontelbare vrouwen juist vanwege die bijbeho rende pijn huizenhoog tegen een be valling opzien, maar ook omdat is ge bleken dat de kans op een MBD-kind (Minimal Brain Dysfunction) veel kleiner is naarmate de baby pijnlozer en meer ontspannen ter wereld wordt gebracht. Het kind zal in laatstgenoemd geval tijdens de tocht naar buiten méér zuurstof ter be schikking staan. En het is juist zuur stofgebrek waardoor MBD kan ont staan. Geheim Het 'geheim'? Een techniek van snelle ademhaling en het ontspannen van de spieren. Een techniek die, door middel van een cursus, nu al in ruim vijftig plaatsen van het land kan wor den geleerd door zwangere vrouwen met hun partner. Deze zogenaamde psycho-profylaktische methode is er op gericht dat de pijnprikkels wor den geisoleerd. De cursisten leren om zo'n 140 keer per minuut adem te halen. Komen de ontsluitingsweeèn eenmaal, dan moet die snelle adem haling worden toegepast. Gevolg zou dan zijn dat de hersenschors, die ver antwoordelijk is voor het omzetten van die prikkels in pijn, zich gaat be zighouden met die snelle ademha ling. Die hersenschors zou dan geen tijd meer hebben om zich ook nog druk te maken over de pijnprikkels. Bij die redenering hoort de theorie dat een pijnprikkel de hersenen lang zamer bereikt dan een andersoortige prikkel. En ook het menselijk li chaam kan maar één ding tegelijk: eenmaal geconcentreerd bezig met snel ademen is er geen aandacht meer voor pijn (weeën). En dan is de cirkel rond. Door die adem-techniek en de ontspannen houding ontvangt het lichaam extra veel zuurstof. De baarmoederspieren maken dankbaar gebruik van die zuurstof door een ruime opening te maken en het kind er gemakkelijker uit te laten. En tenslotte is het bij de ze manier van bevallen belangrijk dat de vrouw half zit, gesteund door kussens, niet ligt. Irene Blom: "Want dat is veel natuurlij ker. Je leidt dan als het ware je eigen bevalling, in plaats van erbij te liggen en letterlijk alles over je heen te laten komen. Onesthetisch vind ik dat bij na. Alsof je er niet bij hoort". Hoort pijn? De filosofie achter de psycho-profylak tische methode is afkomstig van de Russische fysioloog Pavlov, die zich destijds bezighield met onderzoekin gen naar de reflexen van de mens. Ruim twintig jaar geleden vertelde een handjevol Nederlanders al dat pijnloos kon bevallen kon. Maar in die tijd werden dergelijke verhalen volkomen genegeerd: Pavlov was een Rus - een communist dus. Dat was eng. Maar, en dat was een be langrijker, argument tegen de me thode pijn hóórde immers bij een be valling? Irene Blom, verontwaardigd: "Tegen woordig zijn er nóg genoeg vrouwen die van mening zijn dat die pijn erbij hoort. Als je niets voelt tijdens de be valling, kun je ook niet van je kind houden, zo redeneren ze dan. Ik vind dat pure onzin. Trouwens, je krijgt een kind niet zómaar, pijn of geen pijn. Ik zeg altijd maar: het is hard werken, maar wél pijnloos". Irene Blom volgde 23 jaar geleden, voor de geboorte van haar eerste kind, al zo'n cursus. "Toen ik ervan hoorde was ik er als de kippen bij. Want daarvóór was ik als de dóód voor die bevalling. Mens. wat zag ik er tegenop. En toen ik tijdens die cursus hoorde hoe of wat, werd ik el ke les rustiger. Ik heb geen seconde meer getwijfeld dat ik het zó zou doen en niet anders". Bij volgende 'gelegenheden' nam ze steeds weer een paar lesjes om de juiste ademhalingstechniek weer on der de knie te krijgen. Toen zich on langs de mogelijkheid voordeed om een leidsterscursus te volgen ten hui ze van het Medisch Centrum in de Leidse Merenwijk, sprong ze daar ge lijk op in. De belangstelling voor de cursussen pijnloos bevallen neemt nu stormerhand toe. Er is zelfs al een club gevormd de vereniging van psycho-profylaktici. Irene Blom toont zich niet zo verbaasd over die snelle aanwas. "Dat kan ook niet an ders. De mensen gaan meer denken, je ziet de homeopathie opkomen, de artsen staan veel minder dan vroeger Tegenwerking op i i voetstuk" Van regelrechte tegenwerking van de kant van artsen, gynaecologen en vroedvrouwen is dan ook geen spra ke meer. Zeker niet bij degenen die de resultaten van de cursus pijnloos bevallen met eigen ogen kunnen zien. Toch is er nog veel weerstand tegen de nieuwe techniek, zo ervaart mevrouw Blom Het conservatisme blijkt vooral bij mannen erg groot ("Ze geloven het niet. Tja. ik heb na tuurlijk makkelijk praten tegen die gynaecologen, want ik heb het al vier keer zo gedaan"). Exact honderd procent is het aantal 'geslaagden' nog niet. Irene Blom schat het percentage cursisten dat geen centje pijn voelt tijdens de weeén op 90 a 95 procent. "Sommige vrouwen lukt het niet, dat weet je van tevoren. Vrouwen die al bang zijn voor het maken van een echo. Of degenen die er toch op rekenen dat het pijn zal doen. Want alleen de pijn- verwéchting al leidt tot een pijnge- waarwording, dat is wetenschappe lijk al lang vastgesteld". Hoewel het aantal mogelijkheden om de cursus te volgen wat Irene Blom betreft nog veel te beperkt is, voelt ze zich geen roepende in de woestijn Ze is al die jaren enthousiast gebleven voor de methode, maar niet meer zo fanatiek dat ze vrienden en beken den overhaalt om de cursus toch vooral maar te volgen. "Als er weer een zwangere vriendin d'r schouders ophaalt en opmerkt dat haar kind er zó ook wel komt. zeg ik: tuurlijk meid. dat kind zal er wel komen. Per slot van rekening is het hele Duitse leger er op die manier gekomen, dus waarom die van jou niet?" "Ik heb tijdens m'n vierde eens een wee laten komen Ik dacht nou moet ik toch eens weten wat het eigenlijk ls. Nou, dat was beslist geen pretje Ik weet wel dat als ik zó m'n kinde ren had moeten krijgen, dat ik er dan geen vier maar één, hooguit twee had gekregen..." De cursus pijnloos bevallen wordt in 10'n vijflir plaatsen van bet land gegeven. Informatie over de plaats, tijd en kosten zijn verkrijg baar bij Irene Blom. Van Gogh- straat 9, Dongen, teL 01623-14768 en Jannie Touw, Zuiderweg 12, Openden (Gr.), tel. 05946-9313. In Leiden worden cursussen gege ven door Marja Beuk. Da Costa- straat 25. tel. 762861 en Edith van der Stegen. Laramenschansweg 133. tel. 132095. Terwijl de gesettelde vrouwenarts amper tijd heeft om een patiënte weg te helpen, staat de jongere garde te trappelen om aan de bak te komen. Daarbij weer gehinderd door over- heidsbeperkingen die slechts één gynaecoloog per 32.000 inwoners toe laat. Zoiets kan tot exces sen leiden, zoals bijvoor beeld dubbele declaraties. Er zit iets scheef in het gy- naocologen wereldje. Het onstuimig gegroeide aantal vrouwenartsen, afgezet tegen de bezuinigingsdriften van de overheid, geeft een zorg wekkend scheefgetrokken plaatje te zien. Zó scheefge trokken zelfs dat de kwaliteit van de gynaecologische ge zondheidszorg erdoor ernstig gevaar kan lopen. En die kwaliteit laat in de meeste ziekenhuizen momenteel al te wensen over: hoe kan een gynaecoloog z'n werk goed doen als hij slechts zeven, acht minuten ter beschikking heeft per consult? Het plaatje. Simpel gesteld zijn er in het wereldje der gynae cologen nu drie krachten in het spel. Om te beginnen is daar de jonge vrouwenarts in opleiding, die als de dood is na zijn studie niet meer aan de bak te komen. Hij zal er dan ook op aandringen de praktijken van de zetelende gynaecologen te laten ver dunnen. En dan bedoelt hij dat de artsen, die rustig 70 80 uur in de week maken maar wat werk moeten inle veren ten gunste van de jon gere garde. Vanzelfsprekend levert zo'n verdunning een groot aantal arbeidsplaatsen op. caties, zou met opzet worden opgevoerd. Daardoor kunnen én de vroedvrouw èn de gy naecoloog een rekening in dienen. en het ziekenfonds betaalt wel. Geen pretje Plafond Echter dan komt de tweede kracht op de proppen: de overheid. Van bovenaf is nu de norm gesteld dat er maxi maal één gynaecoloog op 32.000 inwoners mag werken. Daardoor lijkt het streven van de aankomende gynaeco logen zijn doel te missen. Blijkens die norm is het pla fond is al bereikt, zelfs al overschreden. Ruim vijfhon derd gynaecologen zijn er in Nederland werkzaam en dat zijn er nu al honderd teveel. Derde en laatste kracht vormt de gesettelde vrouwenarts. Net als de gewone huisarts heeft hij hoge investeringen moeten doen voordat hij zover was dat er een patiënte een voet over de drempel zet te. Hoogstwaarschijnlijk heeft hij zich, net als de mees ten van zijn collega's, moeten inkopen in een maatschap en is hfj zelf verantwoordelijk voor het salaris van de secre taresse en andersoortige kos ten. Minder uren gaan draai en? Maar dan stort zijn zorg vuldig opgebouwde financië le beleid als een kaartenhuis De ongerustheid over de even tuele gevolgen van de bezui nigingen geldt natuurlijk maar ten dele de direct be trokkenen. Want de vrou wenartsen zijn waarschijnlijk goed in staat om hun eigen werk te blijven scheppen. Dat hebben ze per slot van re kening al een aantal jaren ge daan. De sterilisaties kwa men er natuurlijk bij, wat la ter gevolgd door de herstelin- greep: het weer ongedaan maken van die ingrijpende operatie. De uitstrijkjes in de strijd tegen diverse vormen van kanker, de curettages. Baarmoeder Maar dat gezoek naar werk kén vervelende gevolgen met zich meebrengen. In Duits land bijvoorbeeld, een land waarin nu zo'n 2000 vrouwen artsen een vaste baan zoeken, zijn die gevolgen nu al zicht baar. Om maar aan hun om zet te komen hebben de gy naecologen daar de gewoonte hun patiënten om de drie maanden te onderzoeken in plaats van de gebruikelijke twee jaar. En in Nederland lopen alle soorten operaties terug, be halve de sterilisaties en de baarmoederverwijdering. Re cente cijfers zijn nog niet voorhanden, maar uit getal len van de Stichting Medi sche Registratie blijkt dat het aantal baarmoederverwijde ringen tussen 1974 en 1978 steeg van 18.000 naar 25.000 per jaar. Ook in andere lan den vindt deze ingreep veel vuldig plaats. In Amerika bij voorbeeld werden er vorig jaar 800.000 baarmoeders ver wijderd. Het aantal baarmoederopera ties lijkt even snel te stijgen als het aantal gynaecologen. Tussen 1970 en 1980 steeg het aantal vrouwenartsen met maar liefst 70 procent van 327 naar 545. En het is een be kend gegeven dat het aantal operaties bij een toename van specialisten evenredig groeit. Ook de Leidse hoogleraar gy naecologie prof. E.V. van Hall constateert die stijging, maar hij heeft er nog geen verklaring voor kunnen vin den. De baarmoederverwijdering als werkverschaffing? De vorderingen binnen de ge zondheidszorg maken deze voor de patiënte toch drasti sche ingreep minder noodza kelijk dan vroeger het geval was. De ingreep hoeft niet meer als verkapt anti-con ceptiemiddel, zoals in katho lieke kringen jaren geleden gebruikelijk was. Bovendien Een consult slechts zeven minuten is vc gynaecoloog annc 1982 geen uitzondering... (Foto Dirk Ketting) de ontbreekt het de hedendaag se gynaecologie bepaald niet aan een veelheid van medicij nen tegen de verschillende stoornissen in en om de baar moeder. Een gynaecoloog in het Diaco- nessenhuis: "Wij zeggen wel eens: er is één gynaecoloog nodig om een baarmoeder te verwijderen, er zijn er twee nodig om haar erin te hou den. Wij proberen toch altijd het laatste, juist omdat er zo veel medicijnen voorhanden zijn. Hardnekkige bloedin gen bijvoorbeeld kunnen ook minder rigoureus worden be streden". Halvering De Nederlandse Vereniging voor Obstetrie en Gynaecolo gie, geconfronteerd met de hierboven geschetste patstel ling. zit niet stil. Ze wil het aantal opleidingsplaatsen zo ongeveer gaan halveren. Een maatregel die opluchting te weeg zal brengen: gelukkig, de spoeling wordt niet dun ner. Maar wrang blijft het, af gezet tegen het gegeven dat de spreekuren in zo'n krap jasje zitten en de gemiddelde gynaecoloog werkweken van 72 uur maakt. Juist die norm van één gynaecoloog op 32.000 inwoners zal die over bezette figuren ervan weer houden zichzelf meer vrije tijd te gunnen Patiënten worden daar indirect de dupe Van Hall: "Want hoe kan een gynaecoloog, die dag en nacht met zijn vak bezig is, geen tijd heeft voor z'n gezin, z'n sociale verplichtingen, geen interesse heeft in het maatschappelijke gebeuren, zich invoelen, inleven in het geen de patient als klacht naar voren brengt? Want la ten we ons niet vergissen: ze ker tien tot twintig procent van het aantal gynaecologi sche stoornissen wordt ver oorzaakt door psychische on vrede. Het welzijn van de vrouw staat neel direct in ver band met klachten als men struatiestoormssen en buik pijn" Van Hall vindt dat laatste gege ven ook belangrijk in het licht van de op handen zijnde inkrimping van tijd en man kracht in de gynaecologie "Het is doodzonde. We zijn juist zo ver dat aan de psy- cho-sociale kant van de pa tiënt méér aandacht wordt besteed, ook in de opleiding Maar alssl de gynaecologen nóg minder tijd per patiënt hebben, blijft er van die psy- cho-sociale zorg geen spaan meer heel". Kwartier Het AZL bevindt zich evenals het Diaconessenhuis in de 'luxe-positie' dat voor iedere patiënt tien minuten een kwartier kan worden ultfB trokken Minuten die heel snel wegtikken, zo ervaren de gynaecologen zonder uitzon dering Van Hall toont zich nog het minst tevreden met die afge paste tijd. "Als ik hier op de polikliniek inval, merk ik maar al te vaak dat ik het ge woon niet réd met dat kwar tiertje. En dan ben ik toch een ervaren gynaecoloog, maar echt, ik haal het niet" In slechte tijden was het geen uitzondering dat in een drie uur durend spreekuur ruim 40 vrouwen de deuren van de afdeling gynaecologie in het Diaconessenhuis passeerden Nu is dat aantal gehalveerd De vrouwenartsen in dit Leidse ziekenhuis zyn er ech ter van overtuigd dat er bij sommige collega's nog min der tyd beschikbaar is Met name in het zuiden des lands zitten de spreekuren vaak nog volgepropt, zo mertne- men ze Naarmate er kriti scher op de kosten wordt ge let, zal steeds meer werk door de huisarts worden verricht zijn tarief lig een flink stuk onder dat van de gynaeco loog. De gynaecologen resten de 'moeilijke gevallen', waar mee de huisarts écht geen raad meer weet Sommige vrouwenartsen po gen hun eigen oplossing aan te dragen voor de financieel moeilijke tyd die hun te wachten staat. Juist vanwege teruglopende clientèle zou den er vrouwenartsen zijn die hun inkomsten wat willen opvijzelen door afspraken te maken met verloskundigen Het aantal medische indica ties. op doktersvoorschrift in het ziekenhuis bevallen met het oog op mogelijke compli- Dr. Verweü, secretaris van VA- GO. zegt "wel eens zoiets ge hoord te hebben". In Zeist zijn een paar gynaecologen op een dergelijk handeltje be trapt. De gynaecologen in de Leidse regio achten hun pa tiënten veel te mondig om ooit zo'n spelletje mee te spe len Een vrouwenarts daar over "U denkt toch niet dat de patiënt van tegenwoordig met zich laat sollenVerre weg de meesten willen ge woon thuis bevallen, vinden het ziekenhuis veel te techno cratisch Alleen in uiterste noodzaak komen ze naar het ziekenhuis" Een collega: "Verloskunde is een onderdeel van het vak dat ik niet gra^ghzou willen missen. Maar ik zou nooit een bevalling doen waarbij mijn aanwezigheid niet strikt noodzakelijk is. De meeste kinderen worden toch nog al tijd 's nachts geboren en zo'n pretje is het niet om midden in de nacht op te staan en soms uren aan het kraambed te gaan staan" Steeds meer gynaecologen wil len af van het 'eigen baas' zijn om in het ziekenhuis, waar zij hun winkeltje hebben, in loondienst te gaan. Ook in het Diaconessenhuis is die omschakeling ter discussie geweest Helaas is deze mo gelijkheid om zich voor onze kere toekomst in te dekken om twee redenen veelal niet haalbaar Ten eerste omdat de specialisten dan van een 70- naar een 40-urige werk week teruggaan Er zouden een paar honderd gynaecolo gen voorhanden moeten zjjn om het gat op te vullen. Ten tweede omdat de gynaeco loog dan levenslang blijft zit ten met de aflossing van de 'goodwill' van zijn praktijk Van Hall gelooft in de instelling van een overgangsregeling. Net afgestudeerde vrouwen artsen. zonder nog al teveel financiële verplichtingen, zouden wel in loondienst moeten werken. Dan ook wordt er plaats gemaakt voor de vrouwenarts nieuwe stijl: de arts die rustig de tijd kan nemen voor zijn patiënten, gewoon 40 uur per week werkt en daardoor geen star re vakidioot is, maar daaren tegen aandacht heeft voor de klacht échter de klacht PAGINA Extra Irene Blom: "Het is hard werken, maar wel pijnloos"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25