c Loper uit voor de Ware Jacob Solliciteren bij jezelf SHm a "Loonslaven" op zoek naar ondernemerstoekomst Stakingen drukken aandelenmarkt Beursweek kursusboek consortium voor nieuwe bedrijvigheid I'M ZATERDAG 13 MAART 1982 Extra De reactie op dat veranderende klimaat betekent al een nieuw gat in de markt: de be hoefte aan cursussen en ad viezen bij mensen die van plan zijn een eigen bedrijf op te richten. Want dat gaat niet zomaar in Nederland, waar het omvangrijke systeem van wetten, diploma's en subsi dieregels door veel onderne mers als een hinderlijk keurs lijf wordt c En dan nog staat de beginnen de ondernemer voor een doolhof van vraagstukken en dient hij tal van horden te ne men. Zo hem dat al niet ont moedigt, is begeleiding van een gids vaak onontbeerlijk om te kunnen slagen. "Als kleine zelfstandige", zo hield de oprichter van een bedrijfje in audio-visuele technieken de verzamelde cursisten in Utrecht voor, "ben je eco noom, boekhouder, jurist, werknemer, chauffeur en vertegenwoordiger in dienst van jezelf'. Solliciteren bij jezelf, zo luidde het motto van de dag in Utrecht, op poten gezet door het Consortium voor nieuwe Bedrijvigheid uit Amsterdam in samenwerking met de ge meente Utrecht en de Kamer van Koophandel. Dat Con sortium, vorig jaar opgericht, is zo'n adviesclub. Het bun delt in feite de krachten van vier adviesbureaus met elk zijn eigen, specifieke deskun digheden: General Consul tants Agency, Innovatie Ad viesbureau Van der Meer en Van Tilburg, Sidha Compu tersystemen en de stichting Woon/energie. Missie Initiatiefnemer is drs (in de psychologie) D.H. Grunwald, tevens directeur en oprichter van General Consultants. Hij ziet zich geplaatst voor een missie, die bestaat uit het te rugbrengen van de onderne mersgeest in Nederland. Want al is de geest dan uit de fles, naar zijn mening is de ei genwijze individualist in Ne derland zo lang onder een watten deken gelegd, dat hij het omzetten van zijn kwali teiten in praktisch handelen is verleerd. Men kan niet van hem verwachten, dat hij in eens weer aan de slag kan om de economie op te peppen. Hij moet eerst weer zijn zwakten leren kennen, zijn krachten ontdekken. Hij moet weer leren durven te slagen en durven te falen. "U moet van uw fouten leren houden en mislukkingen aanvaarden, omdat deze u de weg wijzen", zo luidt de leer van Grunwald. "En dan zult u uw kinderen weer het voor beeld geven van onderne merschap in uw familie". Religie Jarenlang onder de kurk gehouden? Nu in elk geval weer enthousiast uit de fles. De renaissance is aangebroken voor de kleine ondernemer in Nederland. Een door minister Terlouw (economische zaken) opgeluisterde cursusdag voor men sen die een eigen bedrijf willen starten, vorige week in de Utrechtse Jaarbeurs, vormde een uitnodiging aan het adres van de ware ondernemer. Of zij nu wilden opstaan. Zo'n tweehonderd vrouwen, maar vooral mannen, gaven gehoor aan die oproep. Het zij nog maar eens herhaald: winst maken mag weer. Ondernemend Nederland wordt niet langer beschouwd als een uitbuitende booswicht, maar weet zich geëerd als redder van de economie. Dé kans voor hen, die zichzelf beschouwen1 als een eigenzinnige, maar tot nu toe miskende zo niet gediscrimineerde minder heid. Afrekenen met een onbevredigend bestaan als 'loonslaaf, waarmee zij tegen heug en meug te lang genoegen hebben genomen; eigen baas zijn. Dat is hun heilig ideaal. Ondernemen als religie. Grun wald kan met tederheid spre ken over de Ware Jacobs on der de ondernemerstalenten. Dat zijn mensenkinderen van een apart slag, die zich al op jonge leeftijd van anderen onderscheiden. Het zijn de le vensgenieters, de zittenbLij- vers, zoals Anthony Fokker die twaalf jaar deed over de HBS. De individualisten met een sterk onafhankelijk- heidsgevoel, die zich niet wensen aan te passen en pro blemen hebben met alles wat autoriteit is: vaders, leraren, bazen. De doorzetters, die, waar nodig met hulp van de juiste medewerkers, jagen naar resultaat en die beslis singen durven te nemen. Geld als drijfveer? Een voor oordeel dat Grunwald graag zou willen wegwerken. Bij de ondernemer die uit het juiste hout gesneden is, zijn finan ciële motieven niet domi nant. Integendeel, hij laat maar al te graag een goedbe taalde baan vallen om - met alle onzekerheden van dien geluk te zoeken in het opzet ten van een eigen bedrijf. Maar Grunwald erkent voor veel ondernemers "het jagen- zelf, het kietelen van de eigen ego een doel op zichzelf wordt in plaats van een mid del". Hij veroordeelt dat, want het zijn niet de goede ondernemers die niet kunnen stoppen met groter en rijker worden. "Ze zijn dan hun in nerlijke koers kwijt". Levensgeluk De eigenwijze individualist is altijd broodnodig geweest. Dat is te lang, tot de ontdek king van het 'nieuwe realis me', te weinig onderkend, vindt Grunwald. "Het sociale klimaat met zijn vele rechten en met de afwijzing van die eigengereide individualist is geen bodem waarop onder nemerschap gemakkelijk ge dijt", stelt hij. Te vaak heb ben daardoor potentiële on dernemers op aanraden van ouders of kennissen toch maar gekozen voor een veili ge baan bij een veilige baas. Resultaat: een leven als een doodgeslagen glas bier, "want je kunt geen levensge luk kopen". Ten grondslag aan het nu ver anderende klimaat ligt een - voor de ondernemer - geluk kige samenloop van deels ne gatieve omstandigheden. Grunwald zelf wijst naar de factor werkloosheid, die een aanzienlijke hoeveelheid menselijk talent braaklegt en die de behoefte aan eigen op treden prikkelt. Voor een im puls zorgen ook de vele fail lissementen, het vallen van gaten in de markt. Grun- walds stelling is dan ook: "De meest effectieve raars zijn niet de politieke partijen, maar de crises als hongersnood en economi sche terugval" Technologie Maar er is meer. De zich snel ontwikkelende technologie legt voortdurend nieuwe markten bloot en het is juist de kleine, flexibele onderne mer die razendsnel op de zich steeds wijzigende behoefte kan inspelen. Kleine bedrij ven kunnen alert reageren op nieuwe ontwikkelingen en tijdig hun produkt aanpas sen. Overheden met hun poli tieke traagheid kunnen dat niet, terwijl diezelfde overhe den - in West-Europa om niet te ver van huis te gera ken - er het grootste belang bij hebben om "bij" te blijven ten opzichte van de Verenig de Staten en Japan. Gedwon gen door concurrentie is het zaak snel vernieuwingen door te voeren. Automatise ren dus en dat vraagt om ver nieuwing van met name de produktie van elektronische apparatuur en onderdelen. De ontwikkeling van elektro nische kassa's en robots kost weliswaar veel banen, maar zonder vernieuwing is Euro pa verder van huis. Dan moet Het omslag van het cursusboek "Zoeken naar je sterke en zwakke punten..." er in de VS en Japan worden gekocht en dat kost nog meer banen en inkomsten. Bii deze omschakeling spelen een sleutelrol de kleine en middelgrote onderneming, zich daarom binnen de Euro pese Gemeenschap steeds meer weten gekoesterd. Ook al vanwege een toenemende be hoefte aan kleinschaligheid - kleine bedrijven dicht bij huis. In de voorlichtingsserie 'Notities over Europa' is een ware lofzang te vinden over kleinere bedrijven. "Ze vor men een essentieel bestand deel van de economische en commerciële structuur van onze landen. Dat is een ge volg van hun aantal en hun verscheidenheid, van haar doordringen in alle sectoren en van de commercialisering van goederen en diensten, van hun bijdrage aan de werkgelegenheid en aan de welvaart van de regio's. Meer nog: ze zijn een bron van dy namiek. van vitaliteit voor het geheel van de economie. Die enorme massa van onder nemingen, die in permanente ontwikkeling zijn en die zich voortdurend vernieuwen vormt in zeker opzicht de kern van ons economisch ap paraat" Verloren zoon Duidelijker kan het niet De kleine onderneming wordt aan de borst gedrukt als de verloren zoon die ons allen moet redden. En dat uit zich in politieke verwennerij De overheden moeten die schat tige duvelstoejagers niet te veel in de weg leggen, vindt de EG. "Wanneer men niet de kip met de gouden eieren wil slachten, is eerbied voor de zelfstandigheid waarnaar de ondernemer verlangt van we zenlijk belang". Een toegeefUjke overheid dus. die ijverig werkt aan het weg werken van financiële, juridi sche en internationale obsta kels die de kleine zelfstandi ge kunnen hinderen. De loper is uitgelegd voor de kleine ondernemer De poli tieke wind mee. uitdagende markten die liggen te wach ten op ontdekking. Niet al leen in de elektronica, ook op het terrein van milieu(vervui ling) en energiebesparing. Giframpen, afvalschandalen en oliecrises hebben grote markten aan het licht ge bracht Zonnecollectoren, windmolens, steeds zuiniger motoren, isolatie, recycling; de bewijzen daarvan liggen Maar dat betekent niet dat de be ginnende ondernemer het al lemaal op zich af kan laten komen. Toevallig tegen een markt aanlopen is er tegen woordig niet meer by. Nog afgezien van alle fiscale, fi nanciële en praktische pro blemen waarvoor de begin nende ondernemer zich ziet geplaatst, is een idee alleen met voldoende. Knokken De kleine zelfstandige kan niet zomaar aan de slag Om te be ginnen zal hy zyn gedachten moeten onderwerpen aan haalbaarheidsonderzoeken. En als het schip eenmaal van stapel loopt is het knokken geblazen tot de juiste groei- formule in de praktijk is gvonden. Met als onmiddel lijk volgend probleem het ge vaar van verstarring. Innovatie-adviseur J.J. van Til burg van het Consortium voor nieuwe Bedryvigheid ziet dne drempels waar de ondernemer overheen moet. Eerste drempel is die van den ken naar doen, een stap die tyd en geld vergt. De hoogte van deze drempel wordt vooral bepaald door de (psy chologische) kwaliteiten van de ondernemer, de beschik bare hoeveelheid tyd en geld en de sociale omgeving: ver zet van vrouw- of manlief te gen het opzoeken van de on zekerheid blijkt vaak dode- lyk voor ontkiemend onder nemerschap. Tweede drempel vormt de overstap van laag naar hoog risico als de ondernemer zijn succesformule denkt te heb ben gevonden en zich volle dig aan zyn plannen over geeft Daarby is een gedetail leerd bedryfsplan noodzake lijk om geld te kunnen lenen. Derde, in feite steeds terugke rende drempel is het tydig (durven) vernieuwen, nood zakelijk om te voorkomen dat de succesvolle beginfor- mule veroudert en het bedryf in de versukkeling geraakt. Voetangels en klemmen te over, derhalve De eerste drempel is vaak het grootste struikelblok. Uit een onder zoek van de Nederlandse Middenstandsbank is geble ken dat de helft van het aan tal nieuwe bedrijven in de eerste vyf jaar het loodje legt. De enige beurssector die deze week de gang er in hield, was in Amsterdam de obligatie- markt. Want de aandelen markt was weinig indruk wekkend. In Wall Street bleef het heen en weer springen rond de streep van de 800 en ook in Amsterdam overheer ste er een zekere afbrokke ling. Er was weliswaar veel bedrijfsnieuws, maar het me rendeel daarvan bleek al in de koers verwerkt te zijn. In ons land neemt de renteda ling nu zeer duidelijke vor men aan. De obligatiemarkt kwam in heftige beweging en duwde vele leningen flink omhoog. Koersstijgingen van een vol procent per dag wa ren geen uitzondering en sommige achterblijvers kon den zelfs tot twee punten op één dag oplopen. Voor obli gaties is dat een zeer krachti ge hausse die enige verbazing wekte omdat eigenlijk ner gens in West-Europa van een dergelijke opvallende rente ontwikkeling sprake is. In de Duitse Bondsrepubliek is weliswaar ook enige renteda ling waarneembaar, maar die gaat veel rustiger in zijn werk. Kennelijk maakt de harde gulden het gemakkelij ker voor onze Centrale Bank een eigen beleid te volgen. Nu het koerspeil op de obli gatiemarkt weer terug is op dat van ruim een jaar geleden en het rendement op staatsle ningen tot dichtbij de 10 pro cent is teruggelopen, begin nen vele financiële instellin gen hun positie op de geld en kapitaalmarkt te herzien. De afgifte bijvoorbeeld van bank-, spaar- en pandbrieven werd zelfs tijdelijk even ge stopt om te voorkomen dat er stukken tegen te hoge rente worden uitgegeven. Het wachten blijft op de Neder- landsche Bank en de verla ging van de rentetarieven van deze instelling. Vanuit Amerika werd opnieuw geen rechtstreekse steun voor de rentedaling van ons ontvangen. Daar werden de tarieven van de banken wel iswaar iets verlaagd, maar zij bleven met 16 procent toch altijd extreem hoog en in elk geval veel hoger dan bij ons. Wall Street zette de nieuwe week dan ook met een krach tige koersval in en kwam op 795, wat voor het eerst na twee jaar een koers beneden de 800 betekende. Of dit president Reagan te gor tig werd is niet duidelijk, maar hij probeerde met een leuk verhaaltje het beleggers- moreel op te vijzelen. Vol gens dit verhaal zou topman Paul Volcker in een gesprek onder vier ogen dat maandag 1 maart jl. gehouden werd, de president hebben verteld er van overtuigd te zijn dat nog voor de zomer de bankrente in Amerika zeker 3 tot 4 pro cent lager zou liggen dan de 16 procent van thans. Iets dergelijks wil er bij het Amerikaanse publiek altyd wel in en Wall Street veerde weer vrolijk tot boven de 800 op. Maar de animo raakte al spoedig zoek, vooral toen ge ruchten als zou president Reagan een akkoord gesloten hebben met het Congres de begroting 1983 te verlagen, werden ontkend. Behalve het renteprobleem, worstelt de Newyorkse effec tenbeurs ook met het pro bleem van de snelle prijsda ling voor olie. Men wet eigen lijk niet hoe hierop gerea geerd moet worden. Zakken de olieprijzen betekenen la gere opbrengsten voor de Amerikaanse olieproducen ten, maar ook lagere olie-im- porten en daardoor kleinere tekorten op de handelsba lans. Macro-economisch is het dus gunstig, maar voor de olie-in dustrie zelf misschien min- aer. in elk geval hebben de koersen van de oliefondsen dit jaar in Amerika al flink moeten inleveren. Alleen aandelen in de KoninkLjkr Petroleum hebben zich rela tief gunstig kunnen houden omdat volgens vele Amerika nen de Koninklijke Shell de laatste 15 jaar steeds meer de klemtoon gelegd heeft op het kopen van ruwe olie voor ei gen verwerking en nu zelf de voordeligste markt kan op zoeken. Vooral in de tweede helft van 1981 heeft de Shell dan ook goed gewerkt Maar volgens de leiding zal de eer ste helft van het nieuwe jaar toch wel de nadelige invloed ondervinden van de snel da lende olieprijzen. Hoewel de obligatiemarkt de beste week afdraaide sedert vele maanden, bleef de aan delenmarkt in Amsterdam sudderen op laag niveau. Er was zelfs sprake van een ze kere afbrokkeling omdat de kooplust het liet afweten. De beleggers betoonden geen lust om zaken te doen nu het land de ene staking na de an dere te verduren heeft De hierdoor onoverzichtelyk ge worden situatie en het touw trekken in het Catshuis over wel of geen nieuwe ïngrypen- de bezuinigingen nopen tot terughoudendheid en af wachten. Daarbij blijkt veel bedrijfsnieuws over 1981 al flink te zyn verwerkt in de koers op het moment dat het wordt gepubbliceerddd. Zodoende hadden Wessanen, Macintosh. Philips en Amro- bank weinig verrassends voor de beurs Alleen zorgde het ongewyzigd blyven van het dividend by uitgever door C. Wagenaar VNU uit een rond 25 procent lagere winst wel voor zoveel verrassing dat hier de koers van f48 op f 55 omhoog sprong Ook Wereldhave wist zich door meevallend be drijfsnieuws van f 95 tot rond f 100 op te werken. Bijzonder teleurstellend ontwikkelde zich IHC Inter met een koers daling van f 180 naar f 160. Terwyl Ryn-Schcldc-Verol- nv\ mi varip *Mk M f M te zyn hersteld, nu weer naar de f 20 terug gleed KBB, Ny- verdal-ten Cate. Holec en Nedlloyd moesten ook zo'n f5 afstaan Hel algemeen ge middelde van de beurs liet deze week hierdoor ongeveer anderhalve punt vallen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21