LEIDSCH DAGBLAD Ziektewetplan valt slecht data "Mislukken goed is voor ons coup land" makelaardij bv Rechter: 'Molukse film mag op de tv Den Uyl wil gesprek over einde stakingen Topinkomens bekend maken Brit krijgt computer gestuurde pacemaker Van Agt ondanks problemen in kabinet op reis "Zeehondenschilder" uit Nederland gearresteerd Prijzen stegen procent ZATERDAG 13 MAART 1982 OPGERICHT 1 MAART 1060 36727 Directeur G Koopman Hooldredacteur A A M Schuurmans Ad| hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VocWnr» MCOWon 99 HILVERSUM (GPD) - De KRO be sluit vanmiddag of de documen taire „Vijf jaar later" zondag avond al dan niet wordt uitge zonden. Mr. W J. Borgerhoff Mulder, de president van de Am sterdamse rechtbank, wees gis termiddag weliswaar het door de Molukse organisatie Badan Per- satuan en het Nederlands-Mo lukse Landelijk Actie Comité (LAC) geëiste uitzendverbod af, maar de KRO zelfheeft nog geen definitief standpunt bepaald. Die opstelling past helemaal in de houding die de KRO-program- maleiding vanaf het begin heeft ingenomen ten opzichte van de plannen om een documentaire te maken over de gevolgen van de treinkaping en de schoolgijze- ling van 1977. De film is gemaakt door Kees Boomkens en Wim Beijderwel- len. Sinds de zomer van 1980 is eraan gewerkt, en vrijwel steeds werden van buitenaf pogingen ondernomen om de twee van hun plannen af te doen zien. Het gevolg is geweest dat een schier onafzienbare reeks betrokkenen en deskundigen werd geraad pleegd bij het wordingsproces van de film. Het doel daarbij was een inzicht te geven hoe degenen die indertijd bij de treinkaping in de Punt en de schoolgijzeling in Bovensmil- de betrokken waren, nu op de ge beurtenissen van toen terugkij ken. In het kort geding van vrijdag be nadrukten de Molukse organisa ties dat de schuchtere contacten die sinds enige jaren tussen Mo- lukkers en Nederlanders zijn ontstaan, door de film teniet ge daan zouden kunnen worden. Ook de Molukse gemeenschap, die vijf jaar geleden diep ge schokt werd door de acties, kan weer in hevige beroering raken. „Het is allemaal nog te vers, men heeft het nog 'lang niet ver werkt", waren in feite de belang rijkste argumenten die aan de rechter werden voorgelegd. De onzorgvuldigheid waarvan de KRO werd beticht, bleek nauwe lijks tijdens de pleidooien van de raadslieden. Dat was ook de re den dat de rechter de eis tot een uitzendverbod heeft afgewezen. DEN HAAG - Minister Den Uyl presenteerde gisteren het lang opgehouden en vaak gewijzigde ziektewctplan in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. Surinaamse beweging in Nederland: AMSTERDAM (GPD) - De Solida riteitsbeweging Suriname (SBS) is blij met het neerslaan van de rebellen binnen het Surinaamse leger. „De strijd binnen het Suri naamse leger tussen de legerlei ding en de rebellerende groep Hawker-Rambocus biedt weinig perspectief voor verbetering van de problemen in het land. Maar het is geruststellend dat Bou- terse en zijn medestanders erin geslaagd zijn de macht in Surina me te behouden", aldus een woordvoerder van de Solidari teitsbeweging Suriname in een reactie op de gebeurtenissen in Paramaribo. De SBS ijvert voor solidariteit met het volk van Suriname en de Su- die gericht is op een betere toe komst voor het land. Ondanks al le, veelal terechte kritiek op zijn persoon probeert Bouterse een enigszins links beleid gestalte te geven. De positieve dingen in de ze ontwikkeling moeten een kans krijgen", aldus de SBS. rinaamse minderheid in Neder- „De militairen die de mislukte land. „Sinds de eerste staats greep op 25 februari 1980 is er in Suriname gezocht naar een koers OR Philips stapt naar kantonrechter: EINDHOVEN (ANP) - De centrale ondernemingsraad van Philips gaat aan de kantonrechter de vraag voorleggen of de onderne ming juist heeft gehandeld bij het opleggen van geheimhou ding aan de leden van die raad met betrekking tot de inkomens van directieleden. Dat blijkt uit "in overleg" een uitgave van het interne overleg bij Philips. Wisselvallig In de nacht opklaringen en minimum temperatuur rond het vriespunt. Morgen overdag toenemende bewol king en later op de dag mogelijk re gen. Minimumtemperatuur om streeks 8 graden. Tot matig en aan de kust tot krachtig toenemende zuidwesten wind. 14 MAART Zon op: 06.57, zon onder: 18.42. Maan op maan onder: 09.09 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.06 en 18.16 uur, laagwater 02.0' 14.20 uur. 15 MAART Zon op: 06.55, zon onder: 18.44 Maan op: 00.01, maan onder: 09.33 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.37 en 18.43 uur, laagwater 02.27 en Philips heeft in het kader van de algemene informatieverstrek king met betrekking tot het so ciaal beleid over 1980 al wee ruime tijd geleden summiere in formatie verstrekt over het ge middelde inkomen van een groep van 270 buiten de cao's vallende directieleden. Dat ge beurde onder geheimhouding. De centrale ondernemingsraad vindt de argumenten die Philips daarbij hanteerde onvoldoende en niet gefundeerd. De raad vroeg daarom de Bedrijfscom- missie voor de Ondernemingsra den in de metaalindustrie en de elektrotechnische industrie om een oordeel. Die commissie heeft inmiddels laten weten geen be voegdheid te hebben om een wetsinterpretatie te geven omdat dat is voorbehouden aan de rech ter. De centrale ondernemingsraad gaat daarom zelf de vraag voor leggen aan de kantonrechter. "Nadrukkelijk werd gesteld dat het er in dit geval niet om gaat de onderneming voor de rechter te slepen maar om het inschakelen van een scheidsrechter. De cen trale ondernemingsraad wil op deze manier jurisprudentie op bouwen rond het begrip geheim houding", aldus het artikel in "In Overleg". breestraat 106 leiden tel. 071-12 50 43 vraag naar tine kromhout pr. 01718-25 28 6 DEN HAAG (GPD) - Minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid wil begin volgende week met de voorzitters van werkgevers- en werknemersorganisa ties praten over de vraag hoe een einde kan worden gemaakt aan de stakingsacties tegen verlaging van het ziekengeld. coup hebben gepleegd, boezem den ons weinig vertrouwen in. Zo'n man als Hawker, van wie bekend is dat hij eerst schiet al vorens te praten, biedt geen toe komst voor Suriname. Wij heb ben ons afgevraagd wat er zou zijn gebeurd als hun coup was geslaagd. Ook al beweerde hun bevrijdingsraad spoedig vrije verkiezingen te zullen organise ren en binnen twee dagen tot de vorming van een burgerregering te willen komen. Wij vermoeden dat hun acties meer voortkomen uit persoonlijke rancune en bin ding met de oude politiek dan uit belangstelling voor de democra tie". Inmiddels is door de Surinaamse ambassadeur in Nederland, drs. H. Prade, de verwachting uitge sproken dat gezien de toestand in Suriname de beëdiging van de nieuwe regering enige tijd zal worden uitgesteld. Deze beëdi ging was voor maandag aange kondigd. In het journaal van de Surinaamse televisie werd gisteravond mee gedeeld dat de „laatste handelin gen worden verricht om de ge vluchte coupleider Rambocus te arresteren". Zijn aanhouding is slechts een kwestie van tijd. Naar verluidt bevindt Rambocus zich met een aantal manschap pen in de buurt van de rivier de Coppename. Die kan hij niet oversteken omdat het veer niet vaart. Officieel zijn nog geen mededelin gen gedaan over het aantal slachtofTers van de poging tot staatsgreep. Uit onofficiële bron werd vernomen dat er een „klein aantal doden" is te betreuren (Zie ook pagina 9) „Ik heb daarover al wel enkele denkbeelden", zei Den Uyl bij de presentatie van zijn nieuwe wets voorstel tot wijziging van de Ziektewet, dat gisteravond naar de Tweede Kamer is gegaan. Het plan is zeer kritisch ontvangen door CDA en D'66. Zij willen de zekerheid dat de werkgevers niet hoeven opdraaien voor de kos ten. Uiterst argwanend staan ze tegenover de nu ingebouwde mogelijkheid dat in cao's wordt geregeld dat de werkgever de premies over de uitkering voor zijn rekening neemt. Volgens de oppositionele WD heeft "de re geringsolifant na lang treuzelen een zieke muis gebaard". De werkgevers hebben verklaard diep teleurgesteld te zijn over de ziekengeld plannen. Er komt niets terecht van bezuinigingen en lastenverlichting voor het be drijfsleven. zo menen zij. De vak centrale Middelbaar en Hoger Personeel zegt dat de plannen een forse lastenverzwaring bete kenen voor de werknemers. De FNV heeft intussen verklaard bij de cao-onderhandelingen te zullen blijven eisen dat bij ziekte het volledige loon wordt doorbe taald. Volgens de FNV blijkt uit de voorstellen duidelijk dat de werknemers een groter deel van de kosten van het ziekengeld gaan dragen. Daartegen zal de bond zich blijven verzetten. Vol gens het CNV is het enige wat het wetsontwerp aankondigt een kostenverhoging voor het be drijfsleven door de invoering van een premiebetaling. Loonmaatregel Werkgevers en werknemers hangt een loonmaatregel boven het hoofd als na het afsluiten van een belangrijke cao door aanvulling van het ziekengeld tot 100 pro cent netto de door het kabinet toegestane loonriuite van 6 a 6,5 procent wordt overschreden. De wetsvoorstellen maken die aan vulling tot 100 procent wel moge lijk, maar Den Uyl kon gister avond ook niet bevestigen, dat dergelijke aanvullingen binnen de aangegeven loonruimte kun nen worden gerealiseerd. Hij kwam niet verder dan de opmer king „theoretisch zou het hier en daar mogelijk kunnen zijn" De hoofdlijnen van de voorstellen tot wijziging van de Ziektewet zijn: - De eerste vijf wachtdagen komen voor rekening van de werkgever. - Over de eerste twee wachtdagen mag worden onderhandeld tus sen werkgevers en werknemers om die eventueel voor rekening in-en verkoop.taxatie van oude en antieke juwelen zilveren voorwerpen aantrekkelijke nieuwe sieraden SÖruMtsi i>asi2!uusi ANTOUAIR van de werknemer te laten ko men. Dit mag niet met de derde, vierde en vijfde wachtdag. Hier mee verandert de huidige situa tie niet. - Over het ziekengeld moet premie worden betaald. - De minimum dagloonregeling wordt ingevoerd, waardoor de laagstbetaalden niet door het mi nimum loon heen zakken. Dit geldt echter alleen voor onge- huwden boven de 35 jaar en voor gehuwden met kinderen. - Werknemers zullen 0,2 procent meer ziektepremie gaan betalen. LONDEN (AP) - Een 49-jange Britse ingenieur is in januari voorzien van een revolutio naire computergestuurde pa cemaker. De man, die ooit tij dens een nacht getroffen werd door 27 hartaanvallen, zegt het geweldig te vinden weer te kunnen wandelen met zqn hond. De patiënt, Ernest Coull, had eerst een gewone pacemaker, maar die kon de onregelmati ge hartslagen niet regelen. Daarom werd een pacemaker met ingebouwde microcom puter geplaatst, die de klein ste schommeling in het ritme opmerkt en de pacemaker bijstuurt. Volgens de Bntse cardioloog dr. Anthony Rickards is een dergelijke operatie alleen ooit in Nederland uitgevoerd. DEN HAAG (GPD) - „Wanneer ik bij mezelf de overtuiging had, dat de gehele problematiek bin nen een paar dagen opgelost zou kunnen worden, dan zou ik over wegen te blijven Maar ik heb het idee dat er nog veel gefilosofeer en geconsulteer nodig is" Pre mier Van Agt verdedigde met de ze woorden het feit dat hij zon dag het kabinet alleen laat en vertrekt op een handelsmissie naar Maleisië en Thailand Volgens de premier zal het kabinet ook volgende week niet tot be sluiten over de Voorjaarsnota kunnen komen, ook al zou hy in Nederland blijven. Hij is dan ook niet van plan zijn reis voor een tweede keer uit te stellen. De Nederlandse export is op het moment te eenzijdig gericht op Europa, meent Van Agt Het wordt hoog tijd dat nieuwe markten - en dan vooral in de Washington in verlegenheid na verklaring WASHINGTON (AFP. Reuter) - Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is gisteren in verlegenheid gebracht toen een in El Salvador gevangen Nicara guaan verklaarde dat hij in de Middenamenkaanse staat was gemarteld en voor propaganda doeleinden met de Amerikaanse pers moest praten. Het ministerie rekende erop dat de 19-jarige Nicaraguaan bewijzen zou overleggen van Nicara guaanse steun aan de guerrilla strijders in El Salvador en van Russische en Cubaanse betrok kenheid bij de strijd van de re bellen. De man mocht vrijdag door journalisten in het ministe rie van buitenlandse zaken in Washington worden onder vraagd. Hij zei dat hy was gemar teld en daarom valse inlichtin gen had verstrekt Derde Wereld - voor de Neder landse prod uk ten worden ge opend. De premier wees met na druk op de voorsprong die West- Duitsland heeft op ons land wat betreft de handel met de Derde- Wereldlanden De twee landen die hij gaat bezoe ken, zijn volgens Van Agt in een fase van snelle economische ont wikkeling, vooral in de land bouw en industrie. Hy meent dat het Nederlandse bedrijfsleven juist op deze terreinen produk- ten en diensten kan aanbieden Nu voert Nederland meer uit die landen in, dan wij hun kunnen leveren. „Daar moeten we ons voor schamen, en aan die schaamte komt volgende week een einde", zei hij zelfbewust OTTAWA - De Canadese politie heeft in de baai van St. Lawrence dne leden van de milieu-organisatie greenpeace gearresteerd. Tot de arres tanten behoort volgens Greenpeace de Amsterdammer Jos van Heu- Het drietal heeft jonge zeehonden met groene verf besmeurd om deze dieren zodoende te redden uit handen van pelsjagers Op het moment van hun arrestatie hadden de drie arrestanten, onder wie verder een Amerikaan en een Canadees, al 150 zeehondjes "geverfd". De Canadese regering besloot onlangs met-pelsjagers te verbieden om zeehonden al te dicht te naderen. De dnc gearresteerde Greenpeace- leden waren opvarenden van het actieschip "Rainbow Warrior". DEN HAAG (GPD) - In de eer ste twee maanden van dit jaar zijn de kosten van levenson derhoud volgens het CBS met éën procent gestegen. Tussen half januan en half fe bruari steeg het prijsindexcij fer met een half procent, evenals de maand daarvoor Vong jaar was de styging twee maal 0,7 procent, zodat nu dus een lager peil werd bereikt Volgens het ministerie van eco nomische zaken klopt de ont wikkeling tot dusver met de prognose van 5 procent voor het gehele jaar 1982 (1981 gaf 6,7 procent te zien) In dit ver band is ook gunstig dat de zo genaamde inftatiegraad weer iets daalde: van 6.8 tot 6.7 procent Het prysindexcyfer zelf in punten steeg van 147,5 tot 148,3. Later moeten echter nog bepaalde taneven van medische verzorging worden verwerkt Tussen half januari en half fe- bruan werden stygingen ge noteerd voor de volgende ar tikelen: kleding en schoeisel (als gevolg van de verdwij ning van het uitverkoopcf- fect). koffie, bier, meubelen, verse groenten en vers fruit Als enige daling werd geregi streerd benzine, dat had een gevolg van slechts 0,1 pro cent

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1