Van dikbil tot slagroomtaart Groenoordhallen I2V2 jaar: het jubileum van een zorgenkind Vele jaren was de Groenoordhal lid van de omvangrijke familie financiële zorgenkinderen van de gemeente Leiden. Albert Heijn stond al eens aan de poort om het immense complex, voorzien van 2000 parkeerplaatsen, over te nemen. Het is vandaag twaalfeneenhalf jaar geleden dat de officiële opening werd verricht. Een turbulente periode. Een directeur werd met verlof gestuurd, geschorst en ontslagen en is nu weer in andere functie in dienst bij de gemeente. De bouw van een extra runderhal betekende een naamswijziging: van Groenoordhal naar Groenoordhallen. Herkenbaar blijft de naam van de Leidse buurt die zich bij drukbezochte popconcerten soms zo aan het complex kan storen. De Groenoordhallen brengen Leiden naamsbekendheid tot over de grenzen. De stad profiteert van de komst van publiekstrekkers als popconcerten, de Leidato, Beestenspul, het congres van Jehova's getuigen. Neem de horeca, neem de taxibedrijven. Geen kruidenier maakt nog een kans. Vijftien mensen in vaste dienst en elf losse krachten houden week-in week-uit het complex draaiende. Met als vast gegeven dat de gebruikers van de hallen in drie poten te verdelen zijn: veemarkt, sport en evenementen. Werken in de Groenoordhallen betekent deel zijn van een georganiseerde chaos. Vereist improvisatievermogen en is geen baan van negen tot vijf. Het personeelsbestand werd in die twaalfeneenhalf jaar met één lid uitgebreid: de boekhouder, die ook heel aardig met een bezem overweg kan. Een van onze verslaggevers keek een week achter de schermen. Door John Kroon jaar in de Groenoordhallen zou plaatshebben. Er dreigt een kink in de kabel te ko men. De organisatoren aarze len. De Jong belt ze stuk voor stuk af. Trekt vergelijkingen met de RAI in Amsterdam en Ahoy in Rotterdam en laat ze in het voordbei uitvallen van de Groenoordhallen. Een dagje Groenoordhallen hu ren blijkt zesduizend gulden te kosten, opbouw- en af- breekdagen voor de halve prijs. "Je denkt toch niet dat die evenementen zomaar hierheen komen", vraagt De Jong. Om half tien begint het afbre ken van de veemarkt. Om half twee moet dat karwei ge klaard zijn. Een half uur eer der begint de reinigings dienst aan een klus die met verpletterende grondigheid wordt aangepakt: het reini gen van de hallen. Auto's rijden af en aan, een ho gedrukspuit wordt ingezet, een wagen met aan de voor kant een soort reusachtige spons spuwt een schuimend wasmiddel voor zich uit en alle deuren gaan open om de geur van mest, stro en klom- penzweet te verdrijven. Ter wijl de ploeg van de reini gingsdienst onverstoorbaar en routineus het karwei ver richt, staat midden in die im mense hal een koppel van zo'n vijftig kalveren lijdzaam te wachten op hun terugkeer naar het platteland. Slachtof fer van een transactie die nog niet is afgesloten? Om twee uur worden ook zij hun wa gen binnengedreven. De rei nigingsdienst spuit de laatste strohalmen weg. Hoewel om hen heen de vloer wordt geboend en stoelen op tafels worden gezet, hokt een handjevol veemarktlieden nog samen in het restaurant. In de keuken heerst hoog spanning. In het kader van het permanente "changer de decor" zoals bedrijfsleider De Haas het uitdrukt, wor den de voorbereidingen ge troffen voor de ontvangst van de volgende gasten: de orga nisatoren en de deelnemers aan een bakkersvaktentoon stelling annex wedstrijd. Die avond zullen ze, als onderbre king van de opbouwwerk- zaamheden, in het restaurant dineren la carte. Voor de volgende dag moet er een lu xueus koud buffet worden gereed gemaakt. De keuken is die nacht om vier uur open gegaan; voordat de laatste werknemer van het restau rant vertrekt, zal het de vol gende nacht twee uur zijn. Terwijl de laatste veewagen het terrein verlaat, staan grote wagens met daarop letters die een merk beschuit aan duiden bij de ingangen van de hallen te lossen. Binnen trekken de wagens van de reinigingsdienst hun laatste baantjes. De vloer droogt langzamerhand op. Rond de klok van half vier nemen mannen met hamers bezit van de hal. De opbouw van de bakkerstentoonstelling begint. De organisatoren ma ken zich in een kantoorver- trek intussen op voor de ont vangst van de jury. De over gang van veemarkt naar eve nement is volop bezig. Ge timmerd wordt er de hele verdere middag, avond en een deel van de nacht. De hal is volledig uitverkocht. Die avond wordt een van de orga nisatoren niet goed. Uitge blust zit hij bg te komen in de directiekamer. Tot het laatste moment zijn er vragen. Er moet extra ruimte worden benut en mag dat zomaar van de brandweer? Het mag. Woensdag. Niets wijst erop dat de afgelopen twee dagen de Groenoordhallen in beslag zijn genomen door een vee markt. De dikbillen hebben plaats gemaakt voor slag roomtaarten. De nuchtere kalveren moeten het in getal afleggen tegen een eindeloos lijkende reeks broden. Kunstwerken van bakkers- produkten kijken de juryle den aan, die om zes uur die ochtend met de keuringen zijn begonnen. In honderd stands staan verkopers met hun aan het bakkersvak ver weven artikelen te wachten op nieuwsgierige klandizie. Vlakbij de hoofdingang is een podium gebouwd, waar op de Leidse burgemeester Goekoop 's middags om twaalf uur de tentoonstelling voor geopend zal verklaren. Bedrijfsleider Van Lit rent van hot naar her. De NOS aan de telefoon, met vragen over een komende uitzending van het minivoetbal. Even later klanten voor een sportdag in april aan de lijn. Een van de medewerksters van de administratie zit die dag in de telefooncentrale. "Me vrouw, kunnen we al kaartjes krijgen voor het concert van Status Quo?" Status Quo? Het is (op dat moment) hele maal niet zeker dat Staus Quo komt. De telefoon staat tijdens zo'n beurs niet stil. Terwijl de bakkerstentoonstel ling voortduurt, werken men sen van de onderhoudsploeg aan de regiekamer, boven op de galerijen. Daar moet een centrale lichtinstallatie ko men, zodat vanuit één punt alle lichten in de hal aan en uit kunnen worden gedaan. "Nu de beurs draait, kunnen wij onze tijd weer besteden aan het dagelijkse onder houd", zegt Van Lit "Zo gaat dat hier nu eenmaal. Je springt voortdurend van de hak op de tak. Je hebt de mensen die hier werken op de gekste tijden nodig. Daar staat tegenover dat je op zo'n bedrijf nooit raakt uitgeke ken" 's Nachts let een nachtwaker erop dat geen brood illegaal wordt aangesneden. Donderdag. De tweede dag van de bakkerstentoonstelling. Op zijn kamer loopt directeur De Jong zoals elke donder dag de planning van de ko mende dagen, weken en maanden door. Een organisa tor van een speedbotenshow belt op en vraagt prijsopgave. Het restaurant en de aanpa lende horeca-vertrekken draait op volle toeren De beurs trekt veel publiek en voor de standhouders is het weliswaar twee dagen hard werken, maar ook twee da gen buiten de deur eten. Een kritisch publiek, zonder twij fel. al die bakkers. De firma De Haas-De Bock is als zelf standig bedrijf verantwoor delijk voor het restauratiege deelte in de Groenoordhal len. Het duo heeft zojuist de onderhandelingen met de ge meente tot voortzetting van de huur van de café- en res taurantruimten met vijf jaar succesvol afgesloten. Die avond zal de raadscommissie economische aangelegenhe den zich over de nieuwe over eenkomst buigen. De Haas- De Bock heeft 26 mensen op de loonlijst staan, van wie er twaalf in volledige dienst zijn. Van het personeel wordt grote flexibiliteit gevergd. Een veeboer op maandagoch tend vraagt een andere bena dering dan een zaalvoetballer op dinsdagavond en een beursorganisator op woens dagmiddag Een beurs is voor de restaurateurs aan trekkelijk. Maar er gaat niets boven een popconcert. 's Avonds wordt een begin ge maakt met het afbreken van de stands. Een karwei dat ve le uren zal vergen. Vrijdag. Ook de boekhouder heeft de bezem ter hand ge nomen. Het schoonmaken van de hal blijkt vele uren te kosten Normaal gesproken veegt de directeur dan ook mee Maar hij had een af spraak met een potentiële huurder, die in 1983 een hon dententoonstelling wil hou den. In de Groenoordhallen kan niemand zich op zijn ei gen territorium terugtrek ken. De huisschilder zit ook achter de kassa. De elektri cien is ook wel eens nodig op de veemarkt. Piet Rugter, die elke maandagnacht en dins dagnacht de veemarkt "opent", zit nu op een hef truckwagen. Een van de standhouders heeft autopech en kan zijn spullen pas vrij dagochtend weghalen De ve gers vegen voort. Een deel van de vloer is weggesmolten doordat een oven oververhit was. Zondagnacht. De duis ternis heeft de omge ving nog in haar greep, als rond de klok van drie uur in de Groenoordhallen de deuren opengaan. De eerste wërknemer meldt zich in de weten schap dat korte tijd la ter vrachtwagens af en aan zullen rijden, vol met slachtrunderen van uiteenlopende kwaliteit, worstkoeien, dikbillen, schapen en lammeren. Het platte land stroomt toe. Stadse mensen liggen nog op één oor, maar op de Leidse veemarkt begint om vier uur de handel, het handjeklap rond de kilo's geslacht ge wicht. De volgende dag herhaalt dat ritueel zich. Het aangevoerde vee is nu veel talrijker. De slachtzeugen komen er bij, de pinken, de graskalveren, de melkkoeien en vooral: de nuchtere kalveren. Typisch een stedelijke uitdrukking, want in het jargon van de veemarkt zeg je gewoon: nu ka's. Een leek vroeg eens te midden van de strobalen: wat is dan dan voor kaas? De veemarkt is een uitermate nijver gebeuren, waarvan de geur zelfs de stank van de na burige *vuilverbrandingso- vens heeft verdrongen. Slachtrunderen staan som ber hun lot af te wachten. Nu ka's zijn wat rumoeriger, al was het maar om aan te ge ven dat ze zo langzamerhand wel aan het ontbijt toe zijn. Het is niet uitsluitend leven en toekomstige dood die er op de markt te koop zijn. Landbouwmachines, kaas, vlees worden evenzeer geëta leerd. Er staat zelfs een kraam met schilderijen. Rond de klok van twaalf uur is het met de handel vrijwel ge daan. Vele boeren vullen het restaurant, waar ze hun eigen vaste stek hebben. Anderen begeven zich naar de buffet- ruimte. Een enkele kop kof fie valt in het niet bij de stroom gewaagdere dranken. Bier is geliefd, jenever voor al. Sommige handelaren slui ten zakelijk hun laatste trans acties af. Anderen blijven hangen. De stemming wordt losser en losser. Serveersters ontwijken geroutineerd de grijpgrage knuisten. Het is "Mien" voor en "Jan" na. Ie dereen schijnt iedereen te kennen op de veemarkt. Die ochtend heeft hij zijn tijd besteed aan het voorzitter schap van de prijsnoterings commissie. Nu hangt hij aan de telefoon en probeert zo veel mogelijk overtuigings kracht in zijn stem te leggen. "Wij verhuren niet alleen," wij helpen mee en denken tot het laatst mee", laat directeur André de Jong de andere kant van de lijn weten. De an dere kant blijkt iets te maken te hebben met de trekker- trekwedstrijden, een evene ment dat in november van dit De helft van de hal is schoon. Een lordijn wordt over de he le lengte gehangen, doelen worden neergezet. Het zaal- hockeytoernooi voor studen tenhuizen kan beginnen. De hal is in tweeën gedeeld. Waar niet gehockeyd wordt, wordt de vloer schoongespo- ten. Een hockeymeisje dat een verdwaalde bal achterna rent, wordt zorgvuldig door de spuitende slangen geme den. Een wandeling over het terrein. Op het dak van de runderhal wordt gewerkt. Het dak moet meer daglicht gaan doorla ten, uitvloeisel van een bezui nigingsplan dat tot vijftig procent energiebesparing moet leiden. In de periode december 1980 tot 1982 is de brandstoftoeslag met 140 procent gestegen. Na de ver lichting zal de verwarming worden aangepakt en vervol gens het waterverbruik "Want het is knots dat de vee markt met leidingwater wordt schoongespoeld", zegt De Jong. "Met oppervlakte water kan het ook". Vrijdagmiddag. André de Jong' ziet terug op een zeer "inten sief weekje". "Het is goed dat wij al jaren een vaste ploeg mensen hebben. Anders was het met deze bezetting niet te doen". Wij zijn met de hallen nog steeds dingen aan het recht zetten die bij de bouw van het complex niet goed zgn gedaan. Er is een restaurant gekomen, een runderhal. Die sporthal moet er nu komen. Een ding is jammer: alles wat je naderhand doet, is veel duurder dan wanneer je het direct bij de bouw had ge daan". Ik vecht voor de Groenoord hallen alsof het mijn eigen business is. Het is niet erg als er concurrentie bijkomt, al zijn er in Leiden, met straks de Pieterskerk erbg, teveel zalen. Het stmuleert je om steeds iets nieuws te beden ken. Alleen doen we dat al een Jaar of twaalf. Het is ieder jaar een gevecht om de hal vol te krijgen. Dat gaat aan je vreten. Ook privé Als er een popgroep optreedt, krijg ik thuis steevast telefoontjes van ouders die hun kinderen al een tijd kwijt zijn en dan hopen dat ze bij zo'n concert zijn en vragen of ik iets kan regelen. Mijn vrouw moet daardoor ook alles weten". De telefoon De Jong veert op. "Hé, Willem Woudenberg Hoe is het met jou? Wat heb jij veel in de pers gestaan" "Nou. dat kost je zesduizend gulden" Willem Woudenberg uit Alphen aan den Rgn, bekend bg justitie en van Polen-acties en truck- starfestivals. wil een tentoon stelling met trucks organise ren. In maart is er nog een weekeinde vrij. Wie weet. Zaterdag. Van tien uur tot ze ven uur Microkorfbal. Daar na worden de spullen voor de veemarkt naar binnengere den. Éen man is daar zo'n dne uur mee bezig Zondag is zowaar een rustdag. De nacht erop worden de slach trunderen weer in grote geta le aangevoerd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17