Nieuw clubhuis FC Lisse: pronkjuweel van drie miljoen... Henskens en Hannaart: "Waren we maar jaren eerder gegaan" Volleybalsters Leython experimenteren naar winst ZATERDAG 13 MAART 1982 DO/ST Sport PAGINA 15 LEIDEN - In de eerste klasse van de volleybalcompetitie blijft de situatie bij de dames onveranderd spannend. Om de eerste plaats strijden nog twee ploegen, diverse teams duelleren nog om de tweede degradatieplaats te ont lopen. InUpGo, VCL, LUSV 2 en Blok. Bij de heren was de ontmoeting Donar 2 - DAC 1 vrij rommelig en koploper DAC had moeite om het klassever- schil tot uitdrukking te brengen. Be halve in de derde set, toen liepen de Alphenaren ineens naar 0-14. (7-15, 14-16, 4-15). LUSV 2 won de eerste set ruim van Ge- mini 3. Daarna echter bleek de studen- tenploeg de grootste moeite te hebben om de motivatie vast te houden. Slecht verdedigen en passen veroor zaakten paniek en het hard werkende Gemini kon ervan profiteren (15-12, 15-9). In de vierde set waren de rollen omgedraaid nu domineerde LUSV weer en won: 9-15 (2-2). In de eerste en derde set kwam Orion met 8-0 achter tegen WVC en dit maakte de ploeg finaal kansloos. WVC zelf kon daardoor vrijwel ongehinderd enige staffels uitproberen (15-6,15-9, 15-9: 3-0) Leython 2 overklaste in de eerste set zijn tegenstander NOVO 2 volledig en fi nishte op 2-15, een 1-5 systeem spe lend met Ger Renes als spelverdeler. Even leek het zo door te gaan, maar langzamerhand kreeg de NOVO-ver- dediging meer vat op het snelle Ley thon spel. Ook de NOVO-opslag werd venijniger, waardoor de pass bij Ley thon steeds slechter werd en de aanval niet meer tot scoren kwam: 15-6. De volgende set werd Leython compleet afgeserveerd: 15-2. In de vierde reeks was de juiste instelling weer terug na enige vermanende woorden van de aanvoerder en via 6-15 werd het 2-2. SKC speelde een goede wedstrijd tegen DAC 2. Er werd leuk gecombineerd en keer op keer werd de zwakke DAC- verdedieing zoek gespeeld. Omdat DAC er ook aanvallend weing van te recht bracht werd het een ruime zege voor SKC van 3-0 (15-7, 15-4, 15-2). WVC 2 - WW 2 was bepaald niet hoog staand, daarvoor was de tegenstand van WW te gering. Toch verloor WVC nog een set. omdat het zich liet mee slepen door het slechte spel van de te genpartij. (3—1; 15-6, 9-15, 15—10, 15-10). Dames Bij de dames wonnen de nummers één en twee. Leython versloeg heel simpel VCS met 3-0 in ruim een half uur met 6-15, 7-15 en 0—15 en kon naar harte lust experimenteren. Men liet zelfs de spelverdelers als hoofdaanvaller fun geren en wisselde de sterkste aanval- sters, Tine de Bloois en Jogien Bakker uit. NOVO 2 had het knap moeilijk met een fel DAC 2 dat zelfs kansen had op een punt. In de vierde set kwam DAC met 5-12 voor. maar de betere NOVO-aan- val kwam toen pas goed los. (3—1; 13-15. 15-7. 15-9 en 15-12). Zoals de setstanden (16-14, 17-15 en 17-15) al aangeven was LUSV 2 - VCL een gelijk opgaande strgd, waar in de LUS V-aanval wat beter was. maar VCL sterker in de verdediging bleek. Toch ging het vaak erg moei zaam bg LUSV. Zo serveerde Anne- marie Kingmans een 5-13 achterstand naar 17-15 winst (3-0). S'70 miste tegen Orion een spelverdeel- ster en een aanvalster. Het bij vlagen uitstekend spelende Onon kon daar door onverwacht een overwicht op bouwen. dat dank zg de goede opslag tot 1-3 winst leidde (11-15, 12-15, 15-7 en 13-15 Een weer kompleet Leython 3 bleek voor Ridderveld toch te zwak In de eerste set werd weliswaar goed tegen stand geboden (12-15 verhes), maar daarna domineerde Ridderveld volle dig (15-8. 15—4) GER RENES. LISSE - De geschiedenis herhaalt zich. Op de plek waar in vroeger eeuwen het sjieke landgoed "Ter Specke" heeft gestaan, staat nu opnieuw een bouwwerk, dat een pronk juweel voor de omgeving mag worden genoemd. Die kwalificatie is beslist niet overdreven voor het splinternieuwe clubge bouw van FC Lisse. Het is nog maar anderhalf jaar ge leden dat de fusie tussen Lisser Boys en Sportclub Lisse tot stand kwam. Een samensmelting geboren uit het feit dat er in de gemeente Lisse een nieuw sport complex op stapel stond, waar beide verenigingen zouden moe ten gaan spelen. "Dan kunnen we net zo goed één grote club vormen", dachten de respectieve voorzitters Wim de Witt en Wim Randsdorp. Een aantal hoorzittingen en verga deringen legde de basis voor één van de grootste voetbalclubs van Nederland (1200 leden verdeeld over 84 elftallen) en voor een clubhuis dat zijn weerga niet kent. Speciaal voor dat laatste doel werd de Stichting Sport park Lisse Zuid opgericht onder leiding van Wim Randsdorp, in het bestuur van de FC Lisse vice- voorzitter achter (of naast) De Witt. De realisatie van de bouw is vrij wel volledig een Lissense aange legenheid geworden. Het gehele stichtingsbestuur bestaat uit le den vane FC Lisse en ook de ver tegenwoordiger van de gemeen te, Klaas Stapel, heeft zijn plaats op de meterslange ledenlijst van de club. Dat geldt ook voor archi tect Veldhoven. Wim Randsdorp: "Bij de aanbeste ding is zoveel mogelijk gezocht naar Lissense bedrijven. Dat geldt voor hoofdaannemer Hors man en Co, maar ook voor de meeste onderaannemers". Dat collectief heeft een bouwwerk neergezet, waaraan werkelijk niets ontbreekt. Achttien kleed kamers (voor elk van de velden twee), een fraaie en zeer ruime kantine, een jeugdhonk, een se cretariaat annex werkkamer voor de redactie van het club blad. een bestuurskamer en com missiekamers, die zo ruim zijn, dat er op de avonden dat er niet wordt vergaderd bijvoorbeeld ABO-curssusen gehouden kun nen worden. Als klap op de vuur pijl beschikt FC Lisse vanaf 19 maart - de dag van de officiële opening over een volwassen sporthal. Die hal", zegt Wim Randsdorp, "is primair bestemd voor de eigen vereniging. Alle elftallen krijgen per seizoen de beschikking over 8 zaaluren. Daarnaast huurt de KNVB de hal op de woensdag avond voor het zaalvoetbal. Maar ook dat is gedeeltelijk voor de ei gen club, want tenslotte is Juf fermans een gesponsord team van FC Lisse. Als er tijd over is kunnen andere sportverenigin gen van onze hal gebruik maken. We hebben al diverse aanvragen. Een tafeltennisvereniging wil bijvoorbeeld de ruimte boven de kleedkamers gaan benutten". De grote vraag is natuurlijk wat dat hele spul heeft gekost. Wim Randsdorp doet daarover niet geheimzinnig. De totale stich- tingskosten bedragen bijna drie miljoen gulden. Randsdorp legt clubgebouw van FC Lisse: een lot uit de loterij uit hoe FC Lisse aan dat enorme bedrag komt. "De kosten bedragen, om precies te zijn 2.905.000 gulden. Via de gemeente hebben we een hypo- tecaire geldlening van 1.750.000 gulden, waarvan 1.150.000 gul den over een periode van 40 jaar wordt kwijtgescholden. De reste rende zes ton is een renteloze le ning, waarvan wij elk jaar 15.000 gulden aflossen". Rest nog een bedrag van 1.155.000 gulden. Randsdorp: "Dat klopt. Het eigen kapitaal van de verenigingen Sportclub Lisse en Lisser Boys bedroeg 250.000 gulden. Subsi dies van provincie en NSF, als mede bijdragen van leveranciers waren goed voor 155.000 gulden. Door zelfwerkzaamheid konden we 30.000 gulden besparen, van de omzetbelasting krijgen we 120.000 gulden terug en derden financierden voor 450.000 gul den. Anderhalve ton, tenslotte, kwam uit diverse acties. Als je dat allemaal optelt kom je aan het totaalbedrag. Het leeuwendeel van het "actiebe drag" kwam voort uit een loterij, waarvoor een gigantisch prijzen pakket werd verzameld. Dat mocht ook wel, want de loten kostten niet minder dan 150 gul den per stuk. Dat is een behoor lijk bedrag. Randsdorp: "En toch waren we binnen drie weken alle loten kwijt. Nog voor we de loterij had den aangekondigd in de plaatse lijke weekbladen. Er was een mogelijkheid om loten te kopen en te betalen via tien automati sche giroafschrijvingen, maar bijna niemand heeft van die mo gelijkheid gebruik gemaakt. Er was natuurlijk maar een beperkt aantal (1000) loten en de prijzen voor een totaalbedrag van 70.000 gulden verkoopwaarde - met ondermeer een auto, moch ten er zijn" De opbrengst van de acties - in fei te een extraatje - heeft er toe ge leid, dat voor het hele gebouw een fraaie steen gebruikt kon worden, in plaats van de koele witte zandsteen. Bovendien kan het complex twee maanden eer der open dan was voorzien, om dat een deel van de geplande zelfwerkzaamheid nu door aan nemers kon worden gedaan. Het clubhuis van FC Lisse kent een paar snufjes, die maar in wei nig verenigingsgebouwen wor den aangetroffen. Zo is er voor de verwarming gebruik gemaakt van een zogenaamde terugwinin- stallatie. Een extra investering van een ton. die echter in de toe komst geld gaat opleveren. De afgevoerde stoom van de douche bijvoorbeeld wordt elders ge bruikt om een deel van het ge bouw te verwarmen. Dat levert een geschatte besparing van 15.000 gulden per jaar op, zodat de installatie in acht negen jaar is afgeschreven en dan geld in t laatje brengt. Omdat het sportpark een flink stuk buiten de bebouwde kom ligt, moest een goed beveiligingssys teem worden aangelegd. Op al lerlei plaatsen bevinden zich "verklikkers", die rechtstreeks in verbinding staan met de wo ningen van alle bestuursleden en de plaatselijke politie. De bar in de fraaie kantine is computer-ge stuurd. Elke vloeibare versnape ring wordt getapt via een druk op één van de vele knoppen en vervolgens automatische geregi streerd op een telwerk in de be stuurskamer. Een dergelijk "bedrijf' kan natuur lijk niet meer worden gerund door vrijwilligers. Vandaar dat FC Lisse de man, die al jarenlang de dorstige kelen smeert, Johan van der Slot. in loondienst heeft genomen Hg wordt bggesUan door een team van zestig vrijwil ligers. Ook op technisch gebied heeft Lis se de zaken inmiddels goed voor elkaar. De drie hoofdtrainers Faas (zondag), Talsma (zaterdag) en Mulder (jeugd) worden geas sisteerd door 30 man en begeleid door een technische coördinatie commissie, die in samenwerking met de trainers een voetbal- school voor de Bollenstreek gaat opzetten. Daar zal de bais moe ten worden gelegd om FC Lisse, waarvan de "zaterdag" volgend jaar zeker nog in de tweede klas se speelt en de "zondag" hard zal moeten werken om de degrada tie naar de derde klasse te voor komen, ook op voetbaltech- nischgebied aan de top te krg- gen. Een accommodatie zoals die van FC Lisse, vraagt daar ge woon om. JAN VAN DER NAT LEIDEN - Voor een fon kelnieuwe luxe-wagen zouden ze UVS voor Neptunus hebben ver ruild. De rekeningen van de huishuur wer den voortaan niet meer door henzelf betaald maar door de Rotter damse hoofdklasser, die daarnaast nog met een aantal 'groene flap pen' over de brug zou komen om het voet balklimaat zo aantrek kelijk mogelijk te ma ken. De overgang van Will Hens- kens en Koos Hannaart van Leiden naar de Maasstad maakte in de zomer van '81 boze tongen los in Leiden. Daar moest natuurlijk 'wat' achter zitten. Veel waarde ring kreeg het tweetal dan ook niet toen zij twee dagen voor de sluiting van de over schrijvingsperiode aankon digden US te gaan verlaten. De jaarlijkse feestavond op het Kikkerpolder-complex liep zelfs in het honderd, toen een aantal blauwwitte supporters het duo met een scheldkanonnade confron teerde. Onbegrijpelijk von den de aanhangers het, dat beiden de club na zoveel ja ren de rug toekeerden. Voor Henskens (26) en Han naart (29) was de stap wél be grijpelijk. Zij waren immers pal nadat UVS zich definitief over de rode lantaarn had ontfermd in gesprek geweest met oefenmeester Désar. Tij dens die conversatie was hen duidelijk geworden dat de Leidse oefenmeester "andere plannen" met het verdedi gingsduo had. Ze zouden niet meer voor het afstoppende werk worden gebruikt. Han naart moest rekening houden met een plaats op het mid denveld terwijl Henskens in de spits terecht zou komen. "Maar we kregen de indruk", vertelt het duo, "dat Désar ons niet meer zo nodig had. We voelden ons een beetje terzijde geschoven. Omdat we Désar uiteraard van haver tot gort kennen, dachten we na die bespreking dat we dit seizoen in het tweede terecht zouden komen". Uiteindelijk kwamen ze tot de conclusie dat een vertrek bg UVS het beste was. Na eerst met een Leidse eersteklasser in 'onderhandeling' te zijn ge weest, viel de keus op de Rot terdamse hoofdklasser. "Op een veteranentoernooi bij UVS", vertelt de kersverse vader Henskens, "liepen we toevallig een bestuurslid van Neptunus tegen het lijf. Die heeft ons toen op de man af gevraagd of we in Rotterdam wilden gaan spelen. Omdat we bij UVS min of meer uit de gratie waren geraakt, heb ben we toegehapt. Het feit dat de club is ingedeeld in de hoofdklasse, heeft de beslis sing voor ons makkelijker ge maakt. Daar wordt altijd nog het beste amateurvoetbal ge speeld, niet dan?" Nu, na ruim een half jaar Rot terdamse 'dienst' hebben ad ministrateur Will Henskens en bouwvakker Koos Han naart geen moment spijt ge had van hun geruchtmaken de overstap. "Waren we maar vijfjaar eerder gegaan", zegt het tweetal, "die sfeer daar is ons uitstekend bevallen. Zo veel anders dan bij UVS ook. Trainer en bestuursleden staan gewoon tussen de groep en doen helemaal niet belangrijk, zoals bij UVS bij voorbeeld het geval was. Donderdags na de training is het steevast feest in de kanti ne. Dan worden er kippen en biefstukken aangerukt. Waar bij UVS een uur na de de laat ste groep de bel voor de laat ste ronde wordt geluid, geven ze bij Neptunus het sein voor de volgende ronde. Daarom blijven er daar altijd zo'n twintig man in de kantine hangen terwijl bij UVS zowat de hele groep zich zo snel mo gelijk met z'n tassie naar huis haastte". Die feestelijke samenkomsten in het clubhuis heeft de band onder de spelers inmiddels stevig gemaakt, weten ze. Dé basis voor prestaties in het Koos Hannaart en Will Henskens: "Neptunus bevalt ons veel beter dan UVS veld. Schaterlachend rakelen de Rotterdamse Leidenaars de gebeurtenissen op rond om het Twente Ros-toernooi, dat in de aanloop van de lo pende competitie werd ver speeld. "We wisten niet wat we daar meemaakten. Offi cieel waren we in een trai ningskamp maar het is meer een feestweekend geworden. Maar wel goed presteren, hè, we kwamen in de finale. We verloren uiteindelijk wel van Overmaas maar dat was niet zo vreemd. De 'nacht' ervoor mochten we van de trainer niet eerder dan vier uur naar bed"... Als een trainer dergelijke op drachten verstrekt, kan-ie na tuurlijk niet meer kapot in een spelersgroep. Oud-Spar- ta voetballer Hans Bentzon wordt dan ook op handen ge dragen door de Neptunianen. "Buiten het veld is-ie een hal ve zool maar eenmaal bezig met de training is hij erg se rieus. Bij de wedstrijdbespre king is Bentzon helemaal niet meer te houden. Dan vallen de tanden haast uit z'n mond van opwinding". Nog geen competitieduel heb ben Henskens en Hannaart gemist in de Maasstedelijke hoofdmacht Beiden acteren nu op het middenveld, nadat Henskens eerst een tgdlang als voorstopper had gefun geerd. Vooral Hannaart die bg UVS de meeste van zgn 250 wedstrijden als laatste man opereerde, "bevalt de plek uitstekend. In het begin had ik wat moeilijkheden met de conditie maar inmid dels ben ik aan het hoge tem po gewend". Zijn collega Henskens neemt momenteel de eerste positie in op de Rot terdamse topscorerslijst. Viermaal schoot de besnorde voetballer inmiddels raak, wat genoeg zegt over de sco ringsdrift van Neptunus. "We hebben geen kampioens- ploeg", weet Hannaart. "Er zijn dit jaar acht nieuwe jon gens ingepast en dan mag je natuurlijk niet te veel ver wachten. Volgend jaar wil Bentzon pas aan een kam pioenschap gaan werken". Trainer Weinig had het gescheeld of Will Henskens had die jacht op de titel niet meer meege maakt. Om alle aandacht op het trainersambt te richten, wilde hij zijn sprortieve car rière voor gezien houden. Henskens solliciteerde met zgn C-diploma bij een aantal verenigingen in de omtrek. Voerde serieuze gesprekken maar koos voor continuering voor zijn verblijf in Rotter dam, waar hij tevens in dienst kon komen als jeugd trainer voor de A-junioren. "Tijdens de winterpenode overwoog ik inderdaad te stoppen. Ik wilde een cluppie gaan trainen maar kreeg weer de kriebels toen we weer gin gen voetballen. Dankzij Nep tunus heb ik een mooie op lossing gevonden. De groep die ik volgend jaar onder handen neem, traint pal voor de A-selectie. Ik moet dus op dinsdag en donderdag alleen wat vroeger van huis". Wat de keuze van Henskens ook geweest was. Koos Hannaart had hoe dan ook bg Neptu nus gebleven "Zolang ik nog meek an. blijf ik op hoofd klasse-niveau voetballen. UVS is voor mij een gesloten boek. Daar zien ze alleen te rug in het zesde of zo. als ik m'n carrière heb afgesloten Want ik kan er nog steeds niet bg, waarom Désar een andere weg wilde inslaan. UVS heeft toch karaktervoet ballers zoals wg nodig. Twee maal in dit seizoen zgn ze in de laatste seconden de boot in gegaan. Met ons erbg was dat niet gebeurd. Dan waren alle ballen het bos ingescho ten. Als straks die keiharde degradatiepartijen gespeeld moeten worden, ben ik be- niewd hoe ze het ervan af brengen". Sleur Hoewel ze zich afgeserveerd voelden, gaat dalende presta tiecurve van de blauwwitte ploeg hen aan het hart. "Maar UVS heeft dat voor een deel aan zichzelf te wijten", oor deelt Henskens. "Want Désar had er allang weg moeten zijn. Een trainer moet niet langer dan vier Jaar bij een club blijven, anders wordt het voor hem en de spelers een sleur. Vorig Jaar zgn ze een ti bezig geweest met La gendijk maar op een af ande re manier is dat met doorge gaan Nu heeft Désar de hele club naar z'n hand gezet en heeft alleen jongens ingepast die seneus zgn. Alle jongens die altijd voor een beetje te gengas zorgden, zijn vertrok ken. Kijk, Koos en ik waren soms baldadig op een trai ning. we gedroegen ons wel eens als bandieten maar zon dags tgdens de wed strgd wa ren we er wél. Niemand kan ons een gebrek aan inzet ver- wgten. Maar andere jongens konden vorig seizoen met dat beetje extra opbrengen om UVS in de hoofdklasse te houden. Bg Neptunus zit heus niet zoveel meer kwali teit maar de vechtersmenlali- tcit is vaak wel doorslagge vend". Of is het soms de aantrekkelg- ke premie, die de Rotterdam se ploeg tot een uiterste krachtsinspanning brengt? "Ach", zucht het tweetal, "laat de mensen in Leiden nu maar denken dat er (link wordt betaald Inderdaad wordt er in de hoofdklasse door een aantal clubs 'ge schoven', maar dat gebeurt in Leiden bg afdelingsclubs ook. Bg Neptunus krggen we alleen een vergoeding voor de gemaakte onkosten. Ver der mets ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15