"Ik stap er op tijd uit" Italië overstag 'Topclub' De Zijl/LGB deelt met De Robben C 3 LUGDUNUM HERMES-DVS Twee buitenlandse voetballers toegestaan IJsdanstitel voor paar Torvill/Dean TRAINER Bert Jansen na 13 jaar Sparta uitgekeken op profvoetbal Rus SaLnikov zwemt naar wereldrecord Bekendheid Oosterbosch verliest leiderstrui Willem II: surséance van betaling ZATERDAG 13 MAART 1982 Sport HILVERSUM - Dc Zijl/LGB heeft gisteravond in Hilversum aange toond dat het echt tot de top be hoort. Na eerder al in een uitwed strijd AZC te hebben bedwon gen (7-8 winst), werd nu bij de aanstaande landskampioen HZC/de Robben een weliswaar zwaar bevochten, maar daarom niet minder fraai 12-12 gelijk spel behaald. De titanenstrijd tussen de num mers één en twee van de nationa le waterpolocompetitie eindigde dus onbeslist. Maar wat heeft de Zijl/LGB zijn talrijk opgekomen supporters in angst laten zitten, voordat er zekerheid bestond dat HZC/de Robben het eerste com petitie-punt moest inleveren. Drie perioden lang was HZC/de Robben de betere ploeg. De Zijl/LGB had geen antwoord op de goed sluitende Hilversumse zone. Volkomen passief keken de Leidenaars toe hoe telkens weer de 35 seconden, waarbin nen een aanval afgerond moet worden, verstreek. Het dan vol gende afstandsschot werd dan steeds een gemakkelijke prooi voor de uitstekend keepende doelman van het Nederlands ze vental Wouly de Bie. Het aanvalsspel van HZC/de Rob ben hield meer dreiging in. Het voornamelijk op snelheid geba seerde Hilversumse spel stond borg voor een redelijk aantal uit gespeelde kansen. Omdat De Robben in de aanvangsfase met scherp schoten en arbiter Joop Janssen tot tweemaal toe de Lei denaars eeen strafworp onthield, was het niet verwonderlijk dat de Hilversummers na een aan vankelijke 2-2 stand nog in de eerste periode een 5-2 voor sprong opbouwden. Het tweede en derde speldeel wa ren kopieën van de eerste. Als De Zijl/LGB ook maar iets dichter bij kwam (6-4 en 8-5), volgde er onmiddellijk een snel uitgevoer de Robben-counter die de marge deed vergroten. Bij de aanvang van de vierde en laatste periode leek er voor De Robben met een 12-8 voorsprong dan ook weinig meer aan de hand. Dat de in het begin zo trefzekere Han's Blan- kenstein met 3 persoonlijke fou ten inmiddels voorgoed de kant had op moeten zoeken, scheen de Hilversummers ook niet te de- Toch is dit laatste gevoegd bij sneuvelen van Dick Nieuwen- huizen halverwege de vierde pe riode (ook 3 persoonlijke fouten) voor een deel de verklaring voor het latere verval van De Robben en de voortreffelijke wederop standing van de Zijl/LGB. Plot seling was er wel agressie in de Leidse aanval en moest De Rob ben meerdere malen aan de noodrem trekken om de Leidse voorwaartsen af te stoppen. De voortreffelijk fluitende arbiter Van Dorp beoordeelde deze zwa re overtredingen in de Hilver sumse verdediging op hun juiste waarde. Driemaal achtereen zond hij een Robbenspeler voor 45 seconden de kant op. Achtereenvolgens Stan van Bel- kum (2x) en Albert Spijker profi teerden van de numerieke meer derheid: 12-11. Met nog 3.17 te spelen was ineens alles weer mo gelijk. Op 2.12 voor tijd werd Martin Vreeburg voor 45 secon den uit het water gestuurd. Tot twee keer toe moest doelman Theo Uittenhout redding bren gen voor de Leidenaars. Met nog slechts 20 seconden te spelen eiste de Zijl/LGB echter het laatste woord en de bal voor zich op. Stan van Belkum werd hoog aangespeeld. doelman Wouly de Bie kon er dit keer niet bij, waarna Hans Blikslager niets anders kon doen dan aan de arm van Van Belkum te gaan "han gen". De terecht toegekende strafworp zette Albert Spijker precies 5 seconden voor tijd om in de gelijkmaker. Periodestanden: 5-2, 8-5, 12-8 en 12-12. Doelpunten de Zijl/LGB: Stan van Belkum 4x. Albert Spij ker 3x, Jan Jaap Korevaar lx, Rob Lagrand lx, Alex van Bel kum lx en Martin Vreeburg 2x. DIRK KLOOS ROME (ANP) - Met ingang van het nieuwe voetbal seizoen in Italië zal het de clubs zijn toegestaan twee in plaats van een buiten landse speler onder con tract te hebben. Het be stuur van de Italiaanse voetbalbond heeft daartoe gisteren tijdens een verga dering in Rome besloten. De clubs zullen daartoe voor 30 apnl bij de bond een aanvraag moeten indienen met gelijktijdi ge overlegging van een bewus 5DT KOPENHAGEN (ANP) - Jayne Torvill en Christopher Dean hebben hun wereldtitel in het ijsdansen in Kopenhagen met overmacht gepro longeerd. Torvill en Dean werden vorige maand ook Europees kam pioen. Het Nederlandse paar Marianne van Bommel/Wayne Deweyert eindigde o'p de zestiende plaats van de twintig deelnemende paren De eindstand 1. Jayne Torvill/Christopher Dean (GBr) 2.0 pnt.. 2. Natalja Bestemja- nova/Andrei Boekin (Sow) 4.0; 3. Irina Moisejeva/Andrei Minenkov (Sow) 7.0. De Finse Kristina Wegelius heeft gisteren de leiding genomen in de strijd om de wereldtitel kunstrijden voor dames. De Finse zegevierde gisteren in de korte kür en verdrong daarmee de Oostenrijkse Claudia Kristofics. die na de verplichte figuren de leiding had, van de eerste plaats. Derde is de Russin Elena Vodoresova; de Nederlandse Li Sha Wang neemt de dertigste plaats in. ADVERTENTIE Voetbalvereniging MEERBURG te Zoeterwoude-Rijndijk vraagt met ingang van het seizoen 1982-1983 een voor training en begeleiding van de zondagseiectiegroepen. Sollicitaties voor zo maart aan Wedatrl|daecreterl« H. M. Klein, Bone- vatlusstraat 2, 2382 XD, Zoeterwoude. LEIDEN - Geruisloos trad Bert Jansen dertien jaar geleden toe tot de rijen der voetbalprofs, met stille trom stapt hij er binnenkort uit. Een mensen leeftijd diende hij Sparta. Wars van franje; wèl uiterst efficiënt. De num mer twee was er gewoon. Gekomen van Roodenburg liet hij zich al spoe dig herkennen als een ideale voetbalwerknemer. Geen trainer, die in al die jaren een kind aan hem had. Zonder morren leverde Jansen immers zijn degelijke werk af, in ruim 400 wedstrijden zette hij zich voorbeeldig in voor de Rotterdamse eredivisieclub. "Want", luidde door de jaren heen zijn parool, "gewerkt moet er worden en niet geouwehoerd". Straks, als het door hém bepaalde afscheid daar is, zal Jansen niet met bombastisch fanfarege- schetter worden uitgeluid. Ge heel in zü'n stijl keert hij over pakweg een maand of twee het Rotterdamse Kasteel de rug toe, zonder feestgedruis, aan zijn lijf geen polonaise. "Ik heb altijd met plezier bij Sparta gewerkt. Maar om nou een kwartier voor het einde van de laatste wed strijd met een bos bloemen het veld af te stappen, nee, dat zie ik niet zitten. Ik zou me vreselijk opgelaten voélen", zet Bert Jan sen zich bij voorbaat al af tegen al te veel eerbetoon. "Het af scheid kan ook in besloten kring worden gevierd". Scheiden doet meestal lijden, maar nu al weet Jansen dat zijn besluit tot stoppen hem geen hartzeer zal opleveren. Hij zal het wereld je, waarin het klatergoud dik wijls zo uitbundig blinkt, niet missen. De 31-jarige Leidenaar vond het boek 'Betaald Voetbal' mooi, maar hij heeft het nu wel uit. "Zelf wist ik maanden gele den al dat ik er mee zou kappen. Ik kon het geestelijk allemaal niet meer opbrengen, het dreig de een sleur te worden", wijst Jansen al het gezeur over een te vroege beëindiging van zijn voet balloopbaan van de hand. "Het heilige vuur was er uit. Omdat ik er geen lol meer in had, werden mijn prestaties minder. Als je met tegenzin naar de trainingen en de wedstrijden gaat, moet je er mee ophouden. Vandaar dat ik ook geen gebruik maak van de vrije transfer, die het bestuur mij heeft aangeboden". MOSKOU (ANP) - Voor Viktor Salnikov is gisteren in Moskou een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. De drievoudi ge olympische kampioen van Moskou slaagde er na enkele ver geefse pogingen eerder dit sei zoen in, wereldrecordhouder op de 400 meter vrije slag te worden. Salnikov maakte op de eerste dag van de wedstrijd Sowjet- Unie - Oost-Duitsland een tijd van 3 minuten en 49.57 secon den. Pe student uit Leningrad startte voorzichtig. Twee banen duldde hij de Oostduitser Potzievsky aan zijn zijde. Kort na de eerste 100 meter (55.99) maakte hij zich los van zijn concurrent. De tus sentijden op de 200 en 300 meter waren resp. 1.54.04 en 2.52.06. Woithe Er werd nog een tweede toppresta tie geleverd in Moskou. De 19-ja- rige Oostduitser Jörg Woithe werd de derde zwemmer, die de 100 meter vrije slag onder de 50 seconden heeft afgelegd. Woithe kwam tot een tijd van 49.95 se conden. Sneller waren wereldre cordhouder Rowdy Gaines (VSt), 49.36 en de Zuidafrikaan Jonty Skinner (49.44). Woithe, die in 1980 in Moskou olympisch kampioen op de 100 meter vrije slag werd met een tijd van 50.40 seconden, was zelf houder van het Europees record met een tijd van 50.14 seconden. Het was de vierde maal dat Woithe het Euro pees record scherper stelde. Na tijden van 50.49, 50.21 en 50.14 volgde nu dan de duik onder de grens van 50 seconden: 49.95. Na de eerste dag leidt de DDR: 65-55. Hoewel alom gewaardeerd, zéker bij zijn club, is Bert Jansen er nimmer in geslaagd écht lande lijke bekendheid te verwerven. Zijn internationale carrière bleef beperkt tot een handvol optre dens in het Nederlands militair elftal en één wedstrijd in het na tionale B-team. Verder bleef Jan sen die hij was. De 'onbekende stille' van het betaalde voetbal, die met Sparta leek vergroeid. In hun streven hogerop te komen, hebben heel wat voetballers niet alleen de voeten gebruikt, maar nóg meer de mond geroerd. Ze praatten zich eenvoudig in een vertegenwoordigend elftal of naar een andere werkgever. Jan sen paste daar altijd voor, wei gerde de populaire jongen uit te hangen, vertikte het met zijn prestaties te koketteren en zocht nooit de pers. Menig razende re porter liet hem dan ook links lig gen, "die gozer heeft toch geen teksten, is een grijze muis en ver koopt zich slecht". "Ik weet voor mezelf dat ik hele maal niet kleurloos ben en nog minder een grijze muis", geeft Jansen terug. "Maar vroeger zei ik nooit wat tegen die journalis ten, omdat ik vond én vind dat een jonge speler eerst maar eens moet presteren, voordat hij iets zegt. Blijkbaar heb ik door die benadering het imago van niets- zeggef opgebouwd, want ze zijn nog maar zelden iets komen vra gen. Kijk, ik ken ook een speler die na afloop van een wedstrijd herhaaldelijk roept dat ie wereld- passes heeft gegeven, een klasse goal heeft gescoord en waanzin nige bewegingen heeft gemaakt. Ik noem dat zelfbevrediging. Mijn stijl is het in elk geval niet. Ik weet beter dan wie ook of ik goed of slecht heb gespeeld. Maar ik schreeuw dat niet van de daken. Een paar jaar terug bij voorbeeld onder Cor Brom heb ik redelijk gedraaid. Misschien dat er toen ook zijdelingse inte resse voor mij heeft bestaan van andere clubs. Maar ach, ik was toen een jaar of 26. Dan heeft het nog weinig zin full prof te wor den, dat is leuk als je 18 bent. Ik had toen al een leuke baan bij het Leidsch Dagblad, op de handels drukkerij. Die zekerheid heb ik nooit weg willen gooien". Omzien in wrok doet Bert Jansen dan ook niet. Integendeel, hij zegt zelfs het nodige aan Sparta te danken te hebben. De afzwaai er heeft dankzij de club veel van de wereld gezien, talloze mensen ontmoet en, zegt hij ook, goed verdiend. "Ik heb van die centen nogal wat extra dingen kunnen doen. Daarom vind ik dat ik er alles heb uitgehaald wat er voor mij in zat. Ik heb me op Spangen altijd thuisgevoeld, in het begin vond ik het weieens vervelend als er noodgedwongen spelers moesten worden verkocht. Maar altijd slaagde het bestuur er weer in een redelijk elftal op de been te brengen, daar neem ik mijn petje voor af. Een jonge voetbal ler kan ik alleen maar aanraden naar Sparta te gaan, nergens ver loopt de doorstroming zo vlot, dóór heb je kans om snel aan de bak te komen". Zelf zal hij die talenten niet aan brengen. Mocht hem ooit ge vraagd worden voor Sparta te gaan scouten, dan wordt het be stuur onherroepelijk 'neen' ver kocht. "Omdat", motiveert Jan sen op voorhand zijn weigering, "omdat ik geen zin heb om met de Leidse clubs op gespannen voet te leven. Trouwens, een werkelijk talent selecteert zich zelf'. Bert Jansen: "Ik stop met Sparta, omdat ik het geestelijk allemaal niet meer op kan brengen" Trainer Verleden, heden en toekomst laat Jansen in de finale van zijn voet ballers bestaan ineenvloeien. Wat hij bij Sparta als speler heeft op gedaan. hoopt hij op korte ter mijn als trainer op anderen over te brengen. "Ik volg de cursus 'oefenmeester-3'. In principe ligt het in mijn bedoeling bij een club trainer te worden. Mis schien dat ik nog ergens een bal letje ga schoppen, maar dan wel in een laag elftal. De druk van het móéten presteren wil ik niet meer voelen. Daar heb ik de laat ste jaren bij Sparta erg tegenaan gehikt" Lichtelijk mismoedig schudt hij dan het hoofd, plots bekent Jan sen dat hij in de laatste twee sei zoenen zijn natuurlijke drang naar het vijandelijke doel heeft moeten intomen. Een concessie aan de tactische denkbeelden van Barry Hughes; de ooit door Leo Steegman ("Die heeft mij ge vormd") tot rechtsback omge schoolde spits heeft moeite ge had met zijn uitsluitend defen sieve opdracht. "Vroeger rende ik altijd naar voren. Had ik niet gescoord of een beslissende voorzet gegeven, dan had ik voor mezelf een onbevredigende wed strijd gespeeld. Toen Cor Brom Sparta trainde, mocht ik con stant gaan. Leen de Goey nam mijn plaats dan over, heerlijk voetballen was dat. Als je alleen maar moet verdedigen, kom je minder aan de bal. Je verliest daardoor zelfvertrouwen en het plezier in het spel. Ik ben nooit gaan klagen bij Hughes, ik wilde het zelf uitdokteren Maar mis schien ben ik te stil geweest en had ik wel naar Hughes toe moe ten stappen. In elk geval zal fk als trainer nooit een speler de lust ontnemen naar voren té gaan". van hun financiële toestand. De Italiaanse bond wil daarmee voorkomen dat de clubs zich in de schulden steken want alleen verenigingen met een gezonde fi nanciële basis zullen toestem ming krijgen een tweede buiten lander aan te trekken. Bij het be gin van het seizoen 1980 - 1981 was het de Italiaanse club weer toegestaan buitenlandse spelers aan te trekken. In 1966 besloot de Italiaanse regering het spelen van buitenlanders in Italié te ver bieden op economische gronden. Belangstelling Nadat de grenzen voor buitenlan ders weer open waren gesteld, is de belangstelling voor het voet bal in stijgende lijn gegaan. Op grond hiervan hebben de clubs herhaaldelijk aangedrongen op het toestaan van meer buiten landse spelers. Federico Sordillo, de voorzitter van de bond. vertelde gisteren bij de bekendmaking van het be sluit dat de datum van 30 apnl voor het aanmelden van nieuwe spelers was gekozen omdat men vreest dat de prijzen van buiten landse spelers, vooral van hen die bij het wereldkampioen schap in Spanje zijn uitgekomen, geweldig zullen stijgen. MONTEREAU - Bert Ooster bosch, die door een geweldige in spanning in de proloog van Pa rijs - Nice de leiderstrui verover de is, is het witte hemd weer kwijtgeraakt door de passiviteit van 124 wielrenners. Het tekort aan werklust werd verklaard door wind, kou en geregeld re gen, maar voornamelijk door de rivaliteit tussen de ploegen van Fred de Bruyne en Maunce de Muer. Daarvan profiteerde een jonge Fransman uit Tours, Jean- Francois Chaurin, die nog geen wedstrijd bij de profs had ge wonnen Chaurin was gisteren de actiefste van meer dan 120 renners en daardoor kon hy na een vijf kwartier fietsen gemakkeUjk wegrijden van het peloton De uitslag van de eerste etappe 1 Chau rin (Fra) 194.5 km in 5 29.50. 2 De Vlae- minck (Bel) op 0.11. 3 De Wüde (Bel). 4. Thaler (WDI); 5. Duclos-LasaaUe (Fra). 15. René Koppert (Ned-amateur) allen op 6.11 Het klassement na de eerste etappe is; 1. Chaunn (Fra) 5 uur 37 minuten en 54 seconden; 2. Oosterbosch (Ned) op 5 mi nuten en 25 seconden. 3. Bondue (Fra) op 5.34; 4. Kelly (Ier) op 5.35; 5. Duclos Lassalle (Fra) op 5.36; 6 Roche (Ier) op 5.38,9. Rooks (Ned-amateur) op 5 44; 13. Van zijn nieuwe rol in de voetballe rij stelt Bert Jansen zich intussen veel voor. Waar hij ook aan de slag gaat ("Ik twijfel nog, ben be zig met een paar clubs"), zijn nieuwe werkgever kan veel van hem verwachten. "Ik ben van plan er veel tijd in te steken, al zal ik hoe dan ook minder uren maken dat op dit moment. Want nu ga ik 's morgens om kwart voor acht naar het Leidsch Dag blad, dan om half drie naar Spar ta en vervolgens naar die trai nerscursus. Meestal ben ik om een uur of elf pas thuis. Zou ik nog een jaar met Sparta zijn doorgegaan, misschien dat ik dan wel een hekel aan voetbal had gekregen. De sport waar ik altijd zo van heb gehouden. Nu ik trainer word. kijk ik er weer fris tegenaan. Daarom weet ik ze ker, dat ik precies op tijd een punt heb gezet achter Sparta". GERARD VAN PUTTEN BREDA - De Tilburgse eredl- visieverenlglng Willem II beeft voorlopige surséance van betaling gekregen om een dreigend faillissement te voorkomen. Mr. Leijten van de Bredase arrondisse mentsrechtbank keurde gis teren de voorlopige surséan ce goed. Tot curator werd mr. Franken uit Rijen be noemd. Hij krijgt tot taak te ondersoe- kcn welke mogelijkheden er zijn de club van de onder gang te redden. Op 25 juni wordt in een crediteuren- vergadering bekeken of Wil lem II definitief surséance van betaling krijgt. ADVERTENTIE ZONDAG 14.00 UUR PAK 'T EVEN MEE!!

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13