Libië zoekt steun Europa De minister introduceert een 9 jaar oud idee. Suriname: nieuwe bananenrepubliek? Britten schaffen dure Trident-raketten aan EG Symbolische Sowjet-boycot Personeel Sabena ten strijde tegen regering Ghaddafi ziet in VS gemeenschappelijke vijand Spaanse politie pakt rechts-extremisten op VRIJDAG 12 MAART 1982 Buitenland PAGINA 9 Slang in maag DAMASCUS (UPI) - Een jon ge vrouw die een operatie moest ondergaan wegens he vige maagpijn bleek een slang van drie meter lengte in haar maag en rondom haar ingewanden te hebben, be richtte gisteren het Syrische dagblad Al Baath. De behandelende artsen die de slang niet konden verwij deren - dachten dat de 25-ja- rige vrouw, Chadija el Reefi uit de stad Aleppo, als kind water uit een put had gedron gen dat slangengebroed be vatte. (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - Enkele duizenden werknemers van de Sabena heb ben gisteren in Brussel gede monstreerd tegen de dreigende opheffing van deze nationale Belgische luchtvaartmaatschap pij. Daarbij kwam het tot harde botsingen met politie en rijks wacht, die traangas en waterka nonnen inzette om te voorkomen dat de betogers optrokken naar de zogenaamde neutrale zone rond het regeringskwartier. De Belgische minister van verkeer De Croo heeft gedreigd de Sabe na binnen enkele weken te zul len opheffen als er niet voor f 60 miljoen wordt bezuinigd. Vol gens de werknemers is de ver koop van Sabena-tickets sinds dat dreigement met meer dan de helft gedaald en weigert de Ne derlandse Fokker-maatschappij ook reserve-onderdelen voor Sa- bena-toestellen te leveren. De vakbonden eisen dat De Croo zijn dreigement intrekt. De werknemers zijn wel tot bezuini gingen bereid, maar naar de zin van de Belgische regering niet genoeg. gescheeld; een gevoelig argu ment in een tijd van toenemende werkloosheid. Maar de belangrijkste politieke re den voor Kreisky om „de meest gevaarlijke man te wereld" - zo als een Weense krant Ghaddaffi omschreef - te ontvangen, zal wellicht de nu geboden moge lijkheid zijn om de Libische lei der aan te moedigen in diens re cente 'proces van matiging'. Hiertoe kan ook gerekend wor den Ghaddaffi's verzoening, nog geen week geleden, met T\inesië en zijn oproep tot Libische bal lingen in Europa om hem in We nen te ontmoeten. Het voor vandaag op het program ma vermelde bezoek aan Linz, waar Ghaddaffi de Oostenrijkse metaalindustrie zou bezichtigen, is afgelast. Ghaddaffi, die hier mee zijn Oostenrijkse gastheren wel in ernstige verlegenheid heeft gebracht, gaf als reden op dat hij een vrome moslim is en daarom de vrijdag moest voorbe houden voor het gebed. Zijn mi nister voor zware industrie - blijkbaar minder vroom - gaat nu in zijn plaats naar de belangrijke Oostenrijkse industriestad. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - De Britse regering heeft besloten Amerikaanse Tri- dent-D5-raketten te kopen. Met de aanschaf van dit nucleaire wa pensysteem is een bedrag van bijna 40 miljard gulden gemoeid, aldus minister Nott (defensie) gisteren in het Lagerhuis. De raketten dienen ter vervanging van de Polaris-raketten, waarop de huidige Britse nucleaire 'af schrikkingsmacht' is gebaseerd Deze raketten, waarmee vier duikboten zijn uitgerust, zullen in het komende decennium ver ouderd raken. De Britse regering heeft, door haar voorkeur voor de D5-raketten uit te spreken, voor het duurste maar ook meest geavanceerde wapensysteem gekozen. De Ver enigde Staten gaan dit wapen pas over enkele jaren in produk- tie nemen. Als het Verenigd Koninkrijk vier duikboten met de Trident-D5-ra- ketten zou uitrusten, dan heeft het land de mogelijkheid bijna Ondertussen gingen ook gisteren de socialistische stakingsacties in België tegen het algemene be zuinigingsbeleid van de rege ring-Mariens door. De christelij ke vakbond ACV steunt die ac ties niet. maar heeft zich deze week ook tegen de regeringsaan- pak uitgesproken. En dat was een harde tegenvaller. Het kabi net-Mariens is gisteren in het 900 verschillende doelen op een maximale afstand van 9000 kilo meter te vernietigen. De beslissing van de regering riep al direct veel verzet op in het La gerhuis Defensiewoordvoerder Silkin van de Labourpartij ver klaarde onomwonden dat zijn partij de order zal schrappen, mocht Labour na de volgende verkiezingen aan het bewind ko- Labour vindt de Trident-D5 te duur, en vreest dat de aanschaf van het wapensysteem ten koste zal gaan van de conventionele strijdkrachten. De socialisten menen bovendien dat de aan schaf van de Trident-D5 tot ver dere escalatie van de bewape- MADRID (ANP/GPD) - De Spaanse politie heeft gisteren ze ven rechtse extremisten gearres teerd die pamfletten aan het veri spreiden waren, waarin de 32 verdachten die op het ogenblik terecht staan in verband met de5 poging tot een staatsgreep van verleden jaar geprezen worden Naar uit politiebronnen is verno men, behoren de zeven tot de or ganisatie "Falange-Primera Li- nea" (falangistische frontlijn). Enkelen van hen werden gezocht BRUSSEL (GPD/ANP) - Binnen de Europese Gemeenschap is nu overeenstemming bereikt over de beperking van bepaalde im porten uit de Sowjet-Unie. Dene marken, dat eerder juridische be zwaren had. heeft deze nu laten vallen. Van de tien EG-lidstaten doet alleen Griekenland niet De importbeperking is bedoeld als sanctie tegen de Russische in menging in Polen. De sanctie heeft echter voornamelijk een symbolische betekenis. De nu overeengekomen beperkingen betreffen namelijk slechts 1,43 proent van de totale import van de EG uit de Sowjet-Unie Dat komt doordat de belangrijkste invoer, van grondstoffen zoals verdere overleg met de sociale partners over de bezuinigingen op de sociale zekerheid het ACV wel wat tegemoet gekomen, maar de verschillen bleven nog aanzienlijk. De kritiek is vooral dat de regering te veel bezuinigt op de meest ge troffen groepen zoals werklozen en zieken. Het ACV zal maandag besluiten of ze de socialistische acties tegen het regeringsbeleid gaat steunen. De maatregelen die de regering- Mariens heeft genomen, betref fen onder meer inlevering van 7 procent vakantietoeslag, een ho gere pensioenpremie, een hogere eigen bijdrage bij bezoek aan art sen en specialisten en een ver mindering van de kinderbijslag. ningswedloop zal leiden. Ook enkele Conservatieve parle mentsleden plaatsten vraagte kens bij het voornemen van de regering. „Waarom heeft ons land het systeem van een super mogendheid nodig?", zo vroeg een van hen. „Omdat", ant woordde Nott, „de dreiging ook van een supermogendheid komt". De Amerikaanse president Reagan heeft inmiddels toegezegd dat Britse bedrijven bij de produktie van het wapen zal worden be trokken. Deze bedrijven zullen delen van het wapensysteem dan niet alleen voor de Britse, maar ook voor de Amerikaanse defen sie mogen vervaardigen. m verband met een aanslag op de universiteit van Madrid, waarbij verleden jaar verscheidene stu denten gewond raakten. Met ingang van maandag zal de di recteur van de Madnleense krant 'Diario 16'. Pedro J. Ramirez, weer toegelaten worden tot het proces tegen de militairen die te recht staan wegens de mislukte coup van 23 februari vorig jaar. De Spaanse hoge raad voor mili taire justitie maakte dit donder dagavond in Madrid bekend. olie en mineralen, buiten de sanctielijst is gebleven omdat Europa die veel te hard nodig heeft. De Europese Commissie had een sanctie van zo'n vier procent voorgesteld, maar daar is in de verdere discussie tussen de lan den nog het nodige van ge schrapt, met name ook onder Wcstduitse druk. De Bondsrepu bliek wilde Moskou niet al te hard voor het hoofd stoten. Bui ten de boycot vallen nu onder an dere auto's, terwijl die eerder wel waren opgenomen. Welke goede ren nu precies onder de import- beperking vallen, wordt in Brus sel nog geheim gehouden totdat de Europese ministerraad vol gende week de boycot formeel Tweemaal is gepoogd door een tegencoup een einde te ma ken aan deze linkse ontwik keling Begin mei 1980 moest de Nederlandse Surinamer Fred Ormskerk zijn even naïeve als opportunistische poging om de macht terug te brengen by de „oude poli tiek". bekopen met de dood. Bijna een jaar geleden op 15 maart 1981 werd sergeant- mfyoor Wilfred Hawker enige uren voordat hij zijn als rechts aangeduide coup wil de uitvoeren met het doel de linkse legerleiding te Liquide ren, zelf uitgeschakeld door een kleine commando-een heid van Bouterse. Hawker overleefde evenwel deze aan slag en werd veroordeeld. Maar zijn naam duikt nu weer op onder de nieuwe put- schisten die hem uit de ge vangenis zouden hebben be vrijd. Samenzwering Tussen deze twee verijdelde pogingen pleegde Bouterse zelf een coup op 13 augustus 1980, toen hy na het uitroe pen van de noodtoestand, zijn als pro-Cuba aangeduide medemilitairen Sital, Mijn als en Joeman gevangen zette op beschuldiging van een nooit bewezen poging tot een linkse samenzwering. Hoewel er in Paramaribo de laatste tyd regereld geruch ten waren over tegencoups van de zyde van ofwel onte vreden militairen, of ge steund door Amerika, Neder land of de Nationale Party Suriname va oud-premier Ar- ron, werd tot nu toe betwy- feld of het, gezien de machts verhoudingen, echt mogelijk zou zyn een succesvolle coup te plegen. Nu is het dan toch gebeurd. Ruim één maand nadat Bouter se Chin a Sen gedwongen had af te treden omdat deze niet langer bereid was een in naam linkse militaire koers te varen en enige dagen voordat er een nieuwe regering zou aantreden die ongetwijfeld nog meer dan voorheen Suri name zou scharen onder lan den als Cuba, Grenada en Ni caragua, doen enige militai ren, nota bene strydmakkers van Bouterse van het eerste uur, een poging deze ontwik keling te keren. Een slechte voorbereide poging. Het ziet ernaar uit dat Surina me niet ontkomt aan het lot dat zovele Zuidamenkaanse landen treft: elke militaire staatsgreep draagt de volgen de reeds in zijn boezem. Twee Jeer lang heeft de Suri naamse legerleiding in de persoon van luitenant-kolo nel Desi Bouterse met veel kunst en vliegwerk een schyn van stabiliteit weten op te houden. Doch de ge beurtenissen van gisteren in Paramaribo, hoe on-uidelyk de berichten over wat er werkelyk aan de hand is ook mogen zyn, bewijzen in ieder geval dat het emancipatie proces van de republiek Suri name nog een lange weg heeft te gaan. Vanaf 25 februari 1980, toen een zestiental militairen met Wil/ried Hawker goedkeurt Eerdere publikatie van de getroffen goederen zou volgens Brussel ertoe kunnen leiden dat importeurs nog snel contracten met de Russen afslui ten. Zeehonden Geen invoer van zeehondenhuiden meer in het Europa van de Tien en bloemen voor Hai\ja May- Weggen (CDA) Dat was het re sultaat van de stemming gister avond in het Europees Parle ment over de resolutie van de Mi lieucommissie. Een zeer ruime meerderheid - 160 voor. tien te gen en twintig onthoudingen van de parlementsleden reageer de op een intensieve perscam- Dest Bouterse. uiterst primitieve wapens een geslaagde greep naar de macht deed en de corrupte regering van NPS-minister- president Henck Arron ten val bracht, hebben Bouterse, Harb. Sital en enige andere militairen, gesteund door voornamelijk linkse burgers, getracht Suriname minder af hankelijk te maken van het Westen. Ook trachtten zij voor het land een nchUng uit te stippelen die steeds na- drukkelyker naar een socia listische. Caraibisch georiën teerde republiek wees De informatie tot nu toe is schaars, maar duidelijk la dal de rebellerende militairen noch de media in handen hebben, noch zich verzekerd weten van de steun van de bevolking. Daar komt nog by dat de door coupleider Ram bocus uitgeroepen Bevry- dingsraad vrywel zeker, on danks toezeggingen als „bin nen twee dagen een burgerre gering en binnen zes maan den vrye verkiezingen, een terugkeer naar de oude poli tiek van Arron impliceert. Immers, vrije verkiezingen op dit moment betekenen au tomatisch een hernieuwd op treden van de oude politieke partyen, en aangezien de door de linkse militairen op gang gebrachte volkspartici patie door middel van volks comités nog niet geworteld is, zullen deze niet kunnen wedijveren met de oude poli- tieke partijen. Persoonlijke vete Het is ten slotte niet ondenk baar dat de jongste ontwikke lingen in Paramaribo aller eerst uitgelegd moeten wor den als een interne tegenstel ling binnen het leger een rechtse groep vpn niet ge po litiseerdc militairen probeert de macht naar zich toe te trekken over de lyken van de linkse. Gezien de achter grond van de rebellerende militairen Ram bocus was in een persoonlijke vete verwik keld met Bouterse, en Haw ker was een jaar eerder reeds door de mand gevallen als een op geld beluste, makke lyk schietende militair be looft een slagen van hun po ging weinig goeds voor de toekomst van Suriname. RUUD DE WIT pagne van milieuorganisaties en de vele brieven van kiezers waar in hen werd gevraagd een einde te maken aan de slachting van minder als dne weken oude zee hondenbaby's. Slechts de uiterste rechterzyde van het parlement zoals de christen democraat Otto Habsburg waren tegen de resolutie van de hand van Hanja M.uj Wrgp-n Zij von den het verbod op de invoer van huiden, 70 procent van de totale oogst wordt door de gemeen schap geïmporteerd, een beledi ging „voor onze Canadese vrien den Hun angst is dat de Cana dese regering zal reageren op de resolutie met het inkrimpen van visseryrechten m Canadese wa teren. WENEN (GPD) Landen die de Amerikaanse boycot van Libische olie ondersteunen, lopen het gevaar voor miljarden dollars aan handel met dat land te verliezen. Dat was de eerste reactie van het Libische staatshoofd kolonel Ghaddaffi, die een vierdaags bezoek aan Oostenrijk brengt, op de woensdag aangekondigde Amerikaanse boycotmaatrege len tegen Libië. Ghadaffi noemde in dit verband in het bijzonder Groot-Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland en Italië. Tijdens een persconferentie, ge paard gaande met ver strekken de veiligheidsmaatregelen, maakte kolonel Ghaddaffi duide lijk dat zijn bezoek aan Oosten rijk het begin is van een campag ne om banden aan te knopen met West-Europa, dat volgens hem hetzelfde lot deelt als Libië, na melijk te worden bedreigd door de Amerikanen. Hij beschuldigde de Amerikanen ervan Europa te willen opofferen in een atoomoorlog en verklaar de dat „de Amerikanen en zionis ten de wereld meeslepen in een derde wereldoorlog". Gevraagd of ook Oost-Europa een bedrei ging voor West-Europa vormt, antwoordde hij eenvoudig dat zijn betrekkingen met de Sowjet- Unie zeer goed zijn, een ver standhouding die hij na een mo ment stilte nog eens benadrukte. Tot nu toe heeft Ghaddaffi duide lijk moeite gedaan tijdens zyn eerste officiële bezoek aan een Europees land zich beschaafd en serieus te gedragen, een ander beeld dan de televisiebeelden van vaak vier uur durende tira des tegen zijn eigen volk. Het doel van zijn bezoek schijnt ge deeltelijk ook te liggen in een po ging van Ghaddaffi zichzelf een nieuw imago te verschaffen te genover dat van de terrorist a hem houdt. Nkomo-aanhang in legertop Zimbabwe in hechtenis SALISBURY (UPI) - De Zimbab- wese geheime dienst heeft de plaatsvervangend stafchef van het leger, luitenant-generaal Lookout Masuku, in hechtenis genomen, zo is gisteren in diplo matieke kringen in Zimbabwe vernomen. Masuku is een naaste medewerker van Joshua Nkomo die vorige maand uit de regering van zijn voormalige bondgenoot Mugabe werd gezet. Nkomo zou Mugabe ten val willen brengen. Behalve Masuku is ook Dumiso Dabengwa, een voormalige de fensievertegenwoordiger van Nkomo's ZAPU-partij, opge pakt. Vrienden van hem in Bula- wayo zeiden dat agenten van de geheime dienst hem gistermor gen hebben opgehaald. Dabeng wa en Masuku zijn beiden lei dende figuren geweest in het Zi- pra-guerrillaleger van Nkomo. In twee steden in Zimbabwe heeft de politie woensdag en donder dag meer dan 370 stakende bu schauffeurs gearresteerd. De arrestaties werden in Salisbury en Bulawayo verricht, nadat mi nister van arbeid Kumbirai Kan- gai de stakingsactie woensdag avond onwettig had verklaard en de chauffeurs had gelast het werk onmiddellijk te hervatten. Ook in de steden Gwelo en Um- tali zouden stakende buschauf feurs zijn aangehouden. De chauffeurs eisen hogere lonen. Voor met name de Amerikanen be staat er geen twijfel over, dat Li bië èen bedreiging vormt voor vele landen in het Midden-Oos ten en Afrika, en dat Ghaddaffi het brein is achter het 'interna tionale terrorisme'. „Dat is nooit bewezen", meent echter de Oos tenrijkse kanselier Bruno Kreis ky. Waarnemers in de Arabische wereld menen dat Ghaddaffi de oude, bijna vergeten uitnodiging om Oostenrijk te bezoeken begin deze week plotseling, tot wel haast openlijke verlegenheid van de Oostenrijkers, aanvaardde met het oogmerk om Libië uit haar huidige internationale isole ment te halen. De 71-jarige Kreisky heeft tegen standers van Ghaddaffi's bezoek erop gewezen dat, indien Wenen het hoge Libische bezoek zou hebben afgewezen, dit de Oos tenrijkse industrie een paar zeer belangrijke orders zou hebben AYACUCHO (AP) In Peru ts de politie op zoek naar guerilleros. die op 3 maart een veldslag leverden bij een staatsgevangenis in Ayacucho, waarbij 247 gevangenen ontsnapten. Daarbij worden hardhandige me thoden niet geschuwd. In hei gebied is de noodtoestand afgeroepen Pe ruaanse juristen hebben geklaagd over schending van mensenrechten door de politie. Massamoord in Guatemala? GUATEMALA-STAD (UPI/DPA) Het militaire regime in Guate mala heeft berichten over de moord op 200 Indiaanse mannen, vrouwen en kinderen weerspro ken. Kolonel Jaime Rabanales, woord voerder van het Guatemalaanse leger zei dat "er enige boeren zijn gedood, maar niet in die mate". De Guatemalaanse krant "Pren- sa Libre" meldde gisteren de moord op 200 Indianen in het noordwesten van het land. Kolo nel Rabanales verklaarde dat het bericht door een misverstand tussen de politie en de burge meester van Zacualpa in de we reld is gekomen. Volgens Raba nales zijn er vijf Indianen om het leven gekomen. ADVERTENTIE Negen jaar geleden introduceerde Roxy als eerste én als enige het stippen- plan. Hoe minder stippen, hoe minder teer en nicotine. Nu is het wet. Nu moeten alle merken de infor- matie geven die bij Roxy Dual al 9 —„^jaar op de pakjes staat. Het enige verschil is dat onze stip pen nu cijfers zijn geworden. En dat er een waarschuwingstekst bijkomt. Maarverderblijft Roxy Dual gewoon de lekkerste teer- en nicotine-arme sigaret Parlement wijst invoer zeehondenbont af Roxy Dual. Al 9 jaar langde lekkerste teer- en nicotine-arme sigaret.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9