Tegenvallende show gitarist Akkerman Verdienstelijk spel van Agnes-leerlingen Zuster Cathy van zaal zeven en de rommelmarkt sport-in juames mode Australiër rijdt politie-auto's aan mode voor second Gemeente geeft acht miljoen uit aan Camp Leiden VRIJDAG 12 MAART 1982 De gemiddelde Leidse ambte naar is geen lolbroek. Mis schien in zijn vrije tijd, daar blijf ik van buiten, maar ze ker niet in de uitoefening van zijn/haar functie. De burger raadsman heeft daar een paar jaar terug, tot veler ver ontwaardigingeens een boekje over opengedaan. Ten stadhuize overheerst het ge zicht waarop een sombere weersverwachting valt af te lezen. Dat hóórt blijkbaar zo. Deze week heb ik gemerkt datje toch niet helemaal staat kunt maken op die somberheid van ambtenaren. Met verbazing heb ik tenminste gekeken naar de advertentie waar mee de gemeente Leiden aan kondigt dat er wordt ge staakt bij de reinigings dienst. Boven de tekst staat een frivole karikatuur van een reinigingsman hij lijkt zo gestapt uit de strip "Appie Happie") die tamelijk jolig een spandoekje met daarop "WIJ STAKENomhoog houdt. Er gaat iets carnavalesks van uit. Hoe komen ze er op, denk je dan. De hele stakingssfeer is grimmig en verbeten. Maar ten stadhuize inspireert het tot een feestelijk cartoontje. Meer dan ooit ben ik er nu van overtuigd dat ambtenaren droog en somber behoren te ogen en ook behoren te zijn. Dat is in feite heel geruststel lend. Want als ze vrolijk wor den, doen ze dat om dingen waar u en ik ons hart bij vasthouden. Keuze Een paar maandjes hebben ze bij het Volkshuis echt gedacht dat aan hen de keus werd ge laten: een grondige verbou wing van het pand aan de Apothekersdijk of nieuw bouw op het Ir. Driessenplein. Wethouder Hans van Dam (PvdA) had laten weten dat de kosten ongeveer gelijk wa ren, dus het Volkshuis had het maar te zeggen. Die VcCn Dam, dacht ik meteen. Gaat in de nadagen van zijn wethoudersschap toch nog re clame lopen voor mede-beslis singsrecht en democratie. Bij na vertederd nam ik er ken- Het Volkshuis had even tijd no dig om tot een besluit te ko men. Logisch, want het was een zwaar zaakje: blijven in het pand met zijn voor het so ciaal-culturele werk histori sche betekenis (maar met tal van ongemakken) of vertrek ken naar nieuwbouw met alle praktische voordelen. Al maak je er eerst een film over, zoals het Volkshuis deed, dit Driessenplein zou je allerlei vliegen in één klap slaan. Vandaar dat Van Dam veel meer geld voor nieuwbouw dan voor verbouw in het vooruitzicht stelde. Al bleef de wethouder keurig roepen dat de keus aan het Volkshuis bleef, in feite liet hij met zijn rekensommen het Volkshuis die keuze juist niet. Dacht hij. Het Volkshuis heeft deze week echter besloten dat verbouw toch de voorkeur verdient. Of het geld daarvoor toereikend is, is zeer de vraag. Of beter: dat is de vraag nauwelijks. Maar als het om dwarsliggen gaat, zijn welzijnswerkers maak ik hem mee, maar goed hoogte krijg je niet van hem. Een bijzonder kind, dat is-ie. Al moet daar niet uit opge maakt worden dat hij het gouden hart van Dik Trom heeft. Oh, nee. Een socialist met een paar weef fouten in zijn ziel, lijkt hij me. Over enkele maanden ver dwijnt hij uit de gemeentepo litiek. Voor zijn partij is hij dan ook geen lijsttrekker meer, maar "lijstduwer", zo als hij onlangs puntig op merkte. Maar als ik PvdA-er was, zou ik willen weten waarhéén hij me douwde. soort besluiten komt toch neer op knopendoorhakkerij. En dat is nu niet direct de sterk ste kant van het welzijnstoe- Zo kreeg de wethouder de tijd om zich te herstellen van dat moment van zwakte want dat moet het zijn geweest, zo als het vervolg leert. Van Dam begon onlangs, via enkele rekensommen, druk uitte oefenen op het Volks huis om nieuwbouw te prefe reren. Kennelijk had iemand hem ingefluisterd dat je met verbouwen aan de Apothe ker sdijk niet veel opschiet, want dan moet er tóch een buurthuisvoorziening voor de wijken Pancras en Rijne voort komen. En met het Volkshuis straks op het Ir. van aparte klasse. Daarin zijn ze allemaal cum laude afgestudeerd. In dit geval is hun besluit mis schien nog wel handig. De wethouder is er duidelijk veel aan gelegen hen aan het Ir. Driessenplein te poten. Om de club over de streep te trekken, zal Van Dam wel met wat ex tra's willen komen. Het lijkt me overigens iets voor een langdurige touwtrekke- rij. Dat houdt zekere gevaren in. Als je met déze economie lang wacht, hebben ze in Den Haag nauwelijks nog centen om de loper in het Volkshuis vast te spijkeren. Waarheen Wethouder Van Dam al jaren Psychologen De bezuinigingen doen zich nu ook enigszins voelen bij de universiteiten. Het lijkt er op dat er nu een begin wordt ge maakt met de afbraak of be perking van tal van exclusie ve verworvenheden van de universiteit. Dat kan geen kwaad want deze instelling is op tal van punten bijna schandelijk bevoorrecht. Zelfs in hun kroegen mogen stu denten langer innemen dan gewone Leidenaars in de hunne. Een werkgroep heeft nu bepleit dat het niet nodig is om bin nen de universiteit aparte medische en psychotherapeu tische voorzieningen voor stu denten te treffen. Het zal tijd worden. Als een stu dent ziek is kan hij naar een gewone dokter. Voor journa listen en reinigingsmannen bestaan ook geen aparte dok ters. Wat plompverloren constateert de werkgroep dat de studen- tensportvoorzieningen en de Mensa wel gehandhaafd die nen te worden. Waarom? Hebben werkende jongeren soms ook een eigen gaarkeuken? De studentenpsychologen zijn uiteraard niet verrukt over het voorstel om de universi teit zonder hen te laten voort bestaan. Kan een student niet bij een buiten-universitaire psycholoog aankloppen? Nee, duizendmaal nee, zeggen ze in een interview. "Een stu dent die een extern bureau bezoekt, krijgt te maken met een therapeutische aanpak. De student zegt bijv.: ik heb studieproblemen. Waarop de therapeut zegt: en hoe is je verhouding met je moeder. Of jij zegt: dit vak ligt me niet. Waarna de therapeut je vraagt: masturbeer je vaak. Kijk, die zwareaanpak ken nen wij al lang niet meer. Die externe bureaus werken wel Van zoiets krijg ik het nou op mijn zenuwen. Maar ja, ik heb altijd wel ge dacht dat je je eerst grondig moet laten nakijken alvorens je je onder behandeling van ddt soort kerels stelt. Rommelmarkt Vanavond breekt de door en voor de sportverenigingen georganiseerde rommelmarkt in de Menken-hal weer los. Dat evenement bestaat al een aantal jaren en zo langza merhand vraag ik me af of Leiden nog wel genoeg rot zooi heeft rommel dan waarvoor anderen geld over hebben. Maar er blijkt elke keer toch weer wat te zijn om de vereni gingskas te spekken. Zelf ben ik een trouw bezoeker van de rommelmarkt. Met hoop in het hart blijf ik er speuren naar vooroorlogse sportbladen en -boeken, hoe wel ik nog nimmer succes heb geoogst. Was ik maar verza melaar van werkjes als "Zus ter Cathy van Zaal Zeven" en "Liefde moet groeien" want daar struikel je bijna over. Leuk is te zien hoe de aard van de bezoekersstromen is. Taal. Van oorsprong het instrument ora iets aan anderen dui delijk te maken. Maar in modekringen hebben ze daar kennelijk hun eigen opvattingen over. Ach, nou ja, tweedehands taalge bruik moet er ook zijn. i die zich vanavond al vóór de opening voor de hekken staan te verdringen zijn degenen die op de be langrijkere dingen uit zijn en handelaren die hun slag wil len slaan. (Er kan altijd per ongeluk Mingporselein tussen de potten en pannen staan). De verenigingen doen er goed aan hun waar het eerste uur niet te goedkoop aan te prij zen, want dit volk heeft over het algemeen wel een behoor lijke stuiver op zak. De tweede dag is voor de men- sen-met-de-grote-tassen. Zo van: er zijn altijd wel snuiste rijen die van pas komen en we hebben niet voor niets zo'n grote tas meegenomen. Een kruikie hier, een hangertje daar en een potje zus. Guldens en rijksdaaldertjes- werk. De echte profiteurs melden zich zondagmiddag, want zij we ten dat cLe restanten toch aan het eind van de dag de con tainer in worden gekieperd. Kwartjes gedoe. Maar menigeen die tot het laatst gewacht heeft met in slaan, wordt toch vaak hevig teleurgesteld, omdat het be geerde goed net daarvoor door iemand was gekocht die er wel vijf spie meer voor wil de geven. De glorieuze onzekerheid in de sport werkt tot in de rommel markt toe. Man wil land niet uit LEIDEN - De 34-jarige Australiër G.R. heeft gisteravond voor een flinke chaos gezorgd op het Noordeinde, ter hoogte van het KWJ-gebouw. De man bescha digde zowel zijn eigen auto als twee politie-auto's. G.R., een inwoner van Sydney, ver blijft al ruim vier maanden in ons land. Bij een verkeerscontrole kreeg de man enkele weken gele den te horen dat hij contact moest opnemen met de vreem delingendienst omddt de 'vrije termijn' (drie maanden) dat hij in Nederland mag verblijven, was verstreken. De vreemdelingendienst nam het paspoort van R. in beslag en gaf hem tot vandaag de tijd om zelf zijn terugkeer naar Australië te regelen. Gisteravond trok R. de aandacht van surveillerende agenten door met zijn auto voortdurend rond jes door de binnenstad te rijden. Op de Papengracht probeerde hij door plotseling op zijn rem te gaan staan een aanrijding uit te lokken met een achter hem rij dende politie-auto. Later ver klaarde hij dat de achterzijde van zijn auto al was beschadigd en dat hij door een aanrijding uit te lokken de verzekering wilde mis leiden. De man reed van de Papengracht de Breestraat op waar de beman ning van een andere politiewa gen hem wilde aanhouden. De Australiër stopte maar trok weer op toen de agenten uit hun auto waren gestapt. Hij ramde de poli tie-auto en reed het Noordeinde op. Daar werd hij ter hoogte van het KWJ-gebouw door twee poli tie-auto's klemgereden. R. deee- nog verwoede pogingen om te ontkomen. Maar na verschillen de keren'de politie-auto's te heb ben aangereden, kwam hij uit eindelijk tot stilstand tegen het toegangshek van het KWJ-ter- De Australiër gaf als reden voor zijn gedrag dat hij wilde voorko men in handen van de politie te vallen en het land uit te worden gezet. Na verhoor is de man van nacht heengezonden. Vandaag zou hij zich weer op het hoofdbu reau melden. de onderdelen van het'verbeteringsplan Postzegelbeurs I.V.Philatelica, afdeling Lei den, organiseert zaterdag een postzegelbeurs in de scholen gemeenschap Visser 't Hooft, Kagerstraat 1 in Leiden. Csdrdds Met als gast de Hongaarse vio list Laci Toth geeft het Leidse orkest Csdrdds zaterdag een jubileumconcert in de Leidse Schouwburg. Het optreden -ter gelegenheid van het tien jarig bestaan- begint om kwart over acht. Na afloop van het concert is er nog een feest in het Antonius Club huis aan de Lange Mare. Een aantal zigeunerorkesten zal daar "gewoon lekker spelen", zoals Csdrdós-oprichter Hans van Waning het omschrijft. Ruilbeurs In clubhuis "Matilo"(Zaan- straat) wordt zaterdag van half elf tot vier uur een ruil beurs gehouden. Er is volop gelegenheid om de postzegel-, sigarenbandjes-, munten-, of ansichtkaartenverzameling uit te breiden of te verhande len. Voor inlichtingen en ta felbespreking kunt u bellen naar de heer P. van Dijk tel. 412285 of naar Matilo tel. 412515. Natuur De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (I.V.N.) orga niseert zaterdag om half tien een ongeveer anderhalf uur durende natuurwandeling onder leiding van natuurgid- sen. Iedereen kan aan deze wandeling, zonder vooraf gaande opgave, deelnemen. Het beginpunt is op het strand van Katwijk bij de uitwatering op de buiten- sluis. (Te bereiken met bus 90 en 31). De gidsen zullen tonen wat voor een interessante dingen te zien en te vinden zijn op een schijnbaar 'leeg' strand. LEIDEN - Het Leidse gemeente bestuur heeft ruim acht mihoen uitgetrokken voor werkzaamhe den ter verbetering van de Camp, het gebied gelegen tussen Oude Singel, Lange- en Stille Mare, Aalmarkt en Beesten markt. Het voorstel moet nog wel worden behandeld door de gemeenteraad. De uit te voeren werken omvatten de volgende onderdelen: aanleg/ vernieuwing riolering, verbete ring bestrating, aanpassing openbare verlichting. Vernieu wing walmuren langs de Apother kersdijk tussen Kippenbrug en Bostelbrug, de Turfmarkt tussen Blauwpoortsbrug en Turfmarkt- brug en de Oude Vest tussen Turfmarktbrug en Marebrug. Verbetering Turfmarktbrug, Blauwpoortsbrug, Borstelbrug en Kippenbrug, alsmede aanleg van twee binnenstadsbruggen bij de Lijsbethsteeg en naar het Waaghoofd. Over de rioleringen merkt het ge meentebestuur op: "Met uitzon dering van de riolering langs de Stille Rijn verkeert de riolering in de overige straten in zeer slechte staat. Op verschillende plaatsen hebben zich verzakkin gen voorgedaan, terwijl op som mige plaatsen de riolering zelfs is vergaan". Voor de walmuren in de Camp gaat hetzelfde verhaal op. Met uitzondering van de wal- muur langs de Stille Rijn, die in 1972 is vernieuwd. In het verbeteringsgebied bevin den zich vier bruggen, te weten de Turfmarktbrug, de Blauw poortsbrug, de Bostelbrug en de Kippenbrug. Voor de verbete ring van de bereikbaarheid van de binnenstad is verder de aan leg van twee nieuwe bruggen op genomen. Van de bestaande bruggen verkeert alleen de Turf marktbrug in een goede staat. Deze brug is in 1979 geheel ver nieuwd. Tasjesdieven op rooftocht LEIDEN - Tasjesdieven zijn gister avond tijdens de koopavond weer actief geweest. Een 60-jari- ge Leidse werd rond half negen vlak bij haar woning in de Caeci- liastraat van zeshonderd gulden beroofd. Twee jongens op een bromfiets be roofden bij de spoorwegover gang op de Haagweg en 29-jarige Leidse van haar handtas waarin onder meer een giropas en giro kaarten zaten. Waarschijnlijk de zelfde jongens, van wie de duo passagier een rood jack aanhad, slaagden er vyf minuten later op de Hogewoerd in een handtas van een Q9-jarige vrouw uit Lei derdorp te bemachtigen, waarin onder andere een giropas en gi rokaarten zaten. LEIDEN - De carrière van Ne derlands stergitarist Jan Ak kerman heeft een uiterst gril lig verloop. Eerst was er het door Akkerman opgerichte kwartet Brainbox dat hij reeds na een drietal hits de rug toekeerde. Gevolgd door het wereldvermaarde Focus dat door onejiigheid tussen de zich immer 'Introspecte- rende' Thijs van Leer en Ak kerman eveneens ter ziele ging. Daarna wijdde Akker man zich volledig aan zijn so lo-carrière. In de reeks elpees die daaruit voortkwam is het tevergeefs zoeken naar een rode draad. Akkermans discografie be staat uit jazz-, klassieke en zelfs disco-elpees. Weer een andere keer (op 'Aranjuez' uit '78) laat hij zich begeleiden door een compleet orkest. £ijn laatste werk, dat onlangs op de markt kwam, heet 'Oil in the Family'. Een toepasse lijker titel was 'Jan goes dis co' geweest. Het is eigenlijk de eerste echt commerciële elpee van Akkerman met een uiterst Amerikaans geluid waarmee hij in mijn ogen een te diepe kniebuiging voor het grote publiek maakt. Akkermans grilligheid wordt nogal eens gelijkgesteld met veelzijdigheid. Ik hou het op een gebrek aan beleid in zo wel artistiek als commercieel opzicht. Zijn optreden van gisteravond in het afgeladen jongerencentrum Augusti- nus was daar een sterk staal tje van. Neerlands snaren- wonder liet zich voor deze ge legenheid bijstaan door drummer Pierre Courbois en toetsenman Mare van de Geer. De muziek die dit trio ten gehore bracht raakte kant noch wal. Van afgeronde composities met een duidelij ke kop en staart was geen sprake. In plaats daarvan werd het irritant rumoerige publiek getrakteerd op flar den muziek die werden vol gepropt met 'freakerig' gepiel van Akkerman en Van de Geer. Drummer Courbois verdiende nog de meeste lof. Zijn inter acties met het bij tijd en wijle knappe akkoordenwerk van Akkerman vormden de wei nige lichtpuntjes gedurende het tegenvallende concert. Ook zijn solo-arbeid op zijn Madurodam-drumstel (met toch alles erop en eraan!) ver diende een dikke voldoende. De laatste stokslagen gingen helaas ten onder in de elek tronische rotzooi die Van de Geer aan zijn toetsenborden Jan Akkerman - teleurstellend optreden. meende te moeten ontlok ken. Daarbij kwam dan nog eens het totale gebrek aan een bühne- persoonlijkheid. Akkerman hield zich de godsganse avond op in de meest on zichtbare hoek van het overi gens veel te krappe podium. Waarmee direct is aangege ven dat het zaaltje van Au- gustinus simpelweg te klein is voor dergelijke evenemen ten. Zondag over een week zijn Ak kerman en zijn band in café Scorabee (Pieterskerkchloor- steeg) te zien. WIM KOEVOET LEIDEN - Het "Agnes Toneel- kollektief' is voor velen waarschijnlijk een "grote on bekende" in het wereldje van het amateurtoneel. Toch speelde men gisteravond in de aula van het Agnes Ly ceum voor een uitverkocht huis het zelf geschreven en zelf geregisseerde stuk "Der tig vierkante meter". Centraal in de hele spelontwik- keling staat de belevingswe reld van "Irene" (Margot Ys- sel de Schepper), die tever geefs tracht zich aan de dwin gende regels, die de maat schappij haar wil opdringen, te ontworstelen. Tijdens de schets van haar ontwikkeling naar de late tienerjaren ont moet ze veel personen, die nadrukkelijk pretenderen te weten wat het beste voor haar is. Binnen die kring van goedbe- doelenden vallen twee personen het meeste op. Dat zijn Sylvia de Mooy als de rector, die op een "kerkelijke manier" overgaat tot de uit reiking van de diploma's en Christien Jaspers, die een zeer "swingende leraar" neer zette. De verbindende tek sten werden gesproken door Elsbeth Ypma, die zich keu rig van haar taak kwëet. Opvallend was, dat ze na elke zes zeven regels gesproken tekst applaus van het publiek in ontvangst mocht nemen. Ook het décor (van Piet Me taal ep Maijo Schlaman) was in eigen beheer gemaakt. Je kunt terecht wat kritiek heb ben tegen het te vaak her haalde "pesten klooien zooien" en sommige teksten hadden wel met wat meer na druk en iets beter gearticu leerd uitgesproken kunnen worden; overeind blijft, dat het "Agnes Toneelkollektief met "Dertig vierkante meter" zich toch wel zeer geprofi leerd heeft gepresenteerd aan de buitenwacht. Hugo Dirksmeier (leraar ge schiedenis) en Peter Kester (leraar wiskunde), die, samen met Truus Zwagemaker, een soort supervisie hebben ge voerd, mogen dan in deze re censie niet onvermeld blij ven. Beiden kregen na afloop van de spelers en speelsters als dank tientallen bloemen in de schoot geworpen. Bij de volgende toneelproduk- tie zou men de stijlfiguur van de "repetitio" wat minder fre quent moeten hanteren. BERT KOEKEBAKKER.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4