Eerste divisieclubs zwakken eisen af Basketbalselectie met 5 Leidenaars Ouderwets op 'oude' fiets Barry: vijf duels buiten spel Bert Oosterbosch explodeert in proloog Parijs-Nice 'Doping'- controle ZIJL/LGB - RAVIJN De Sleutels-G.W.S. VRIJDAG 12 MAART 1982 DEN HAAG (ANP) - Achttien spelers zijn geselecteerd voor de voorbereiding op de tweede ron de van het Europees basketbal kampioenschap heren, die van 22 tot en met 30 mei a.s. in de Portugese steden Lissabon en Oporto plaatsvindt. Het zijn: Mitchell Plaat, Emill Ha- gens, Sid Bruinsma en Bert Kragtwijk (Leiden), John Fran ken, Ron Kruidhof, Al Faber en Ronald van de Bergh (Donar), Vilé verbiedt debat voor tv DEN HAAG - Een televisie debat tussen twee leden van het sectiebestuur betaald voetbal is door tussenkomst van mr. Eric Vilé niet doorge gaan. De voorzitter van het bestuur betaald voetbal ver bood een discussie tussen Karei Jansen sr. en Dé Stoop, die voor de camera hun me ning zouden geven over het plan van Eindhoven om in te breken op de huidige voet bal-cao. Dé Stoop is een groot voorstan der van dit plan, Karei Jan sen evenwel verzet zich hier fel tegen. "Omdat dat sectie- bestuur over deze kwestie nog geen eensluidende me ning heeft gevormd", ver klaarde mr. Eric Vilé later, "leek me een televisie-debat tussen Jansen en Stoop op dit moment dan ook niet ver standig". Dan Cramer. Jelle Esveldt, Cees Akerboom, Jos Kuipers en De- rek Joustra (Den Bosch), Randy Wiel (BV Amstelveen), Antoon van Helfteren (Delft), Cock van de Lagemaat (Landlust), John van der Vliet (Noordkop) en Hil- le van der Kooy (Haaksbergen). De training staat onder leiding van de een half jaar geleden aange stelde, topsport-coördinator Vla dimir Heger met assistentie van Jan Sikking. Nederlandis ingedeeld in de poule van Oporto met Roemenië, Bel gië, Turkije en Griekenland. De nummers één, twee en drie plaat sen zich met drie ploegen uit de poule van Lissabon voor de fina le-groep waarvan vier wedstrij den eveneens in Lissabon wor den gespeeld. De eerste vier van dit eindtoernooi kwalificeren zich voor de eindronden van het Europees kampioenschap, dat van 19 tot en met 28 april van het volgend jaar in Frankrijk zal worden gehouden. "Twaalf werkuren per week voor seini-prof EINDHOVEN (GPD) - Om niet nog meer irritatie op te wekken bij de externe geldge vers aan het betaalde voetbal zijn de clubs uit de eerste divisie gisteravond afgestapt van 'hun' suggestie de cao voor contractspelers in zijn geheel af te schaffen. Wel blijft men van mening dat de salariskosten te zwaar drukken op de begrotingen. Vandaar dat men zich nu op het standpunt heeft gesteld dat de salarisparagraaf in de huidige cao aangepast dient te worden. Als meest ideaal uitgangspunt gaat men er hierbij vanuit dat het aantal werkuren per week van de semi-prof teruggebracht zou moeten worden van 20 tot ongeveer 12. Aldus luidde de uitkomst van een bijeenkomst die donderdag avond in Eindhoven plaatsvond op initiatief van W Eindhoven Tot grote teleurstelling van de initiatiefnemers kwamen slechts negen clubs opdagen: Amers foort, FC Den Bosch, Excelsior. ZEIST (ANP) - Sparta-trainer Barry Hughes is door de tuchtcommissie van de KNVB voor vijf wedstrij den buiten spel gezet. De commissie heeft Hughes het recht ontzegd als coach op te treden of enig an dere functie uit te oefenen op het gebied van het begeleidevan een voetbalteam bij wedstrijden in het betaalde voetbal. Pas als het A-elftal van Sparta vijf achtereenvolgende wedstrijden in de competitie of het KNVB-bekertoernooi heeft gespeeld, mag Hug hes weer in actie komen. Deze straf, aangevuld met een boete van 750 gulden, werd Hughes opgelegd naar aanleiding van zijn gedrag tijdens de wedstrijd Sparta-Feyenoord op 28 februari jongstleden. Doelman Hans van Breukelen is door scheidsrechter Charles Corver alsnog m staat van beschuldiging ge steld naar aanleiding van het gedrag van de FC Utrecht-doelman na afloop van het duel AZ'67-FC Utrecht. Andere straften zijn: W. Carbo (FC Utrecht): een voorwaardelijke schorsing van één wedstrijd omgezet in een onvoorwaardelij ke schorsing van één wedstrijd. P. Robinson (Spar ta): vier wedstrijden schorsing, 250 gulden boete. G. van Moorst (PEC Zwolle): vier wedstrijden schor sing, 200 gulden boete. H. Erkelmans (SC Cam- buur): vier wedstrijden schorsing en 200 gulden boete (rode kaart). L. Ehlen (Roda JC): vier wedstrij den schorsing en 400 gulden boete. 5DT LUINGNE (GPD) Vóór Bert Oosterbosch zich gistermiddag met het winnen van de proloog van Parijs—Nice (een tijdritje over 5,7 kilometer in Luingne) weer eens in de belangstelling plaatste, is het lang stil geweest rond hem. Althans wat betreft zijn spor tieve prestaties. Het laatste hoogtepunt werd op 10 juni van het vorige jaar gevierd, toen hij de openingstijdrit in de Midi Libre won. Daarna haalde zijn naam de publiciteit alleen nog met het opzienbarende besluit er middenin het seizoen mee op te houden en met de daaruit voortvloeiende consequenties ten aanzien van zijn ploegleider Peter Post. Bert Oosterbosch (24 jaar en bezig aan zijn vierde seizoen bij de profrenners) verwijt zich achter af dat hij te lang gewacht heeft om zijn problemen met Peter Post uit te praten. Over de kern van die zaak zegt hij: „Ik was niet opgewassen tegen de druk die het systeem-Post op een renner legt. Je moet bij Post een tevoren tot in details opgezette koerstac- tiek verplicht uitvoeren en daar had ik moeite mee. Net als met Post's reactie als er eens een slag gemist werd. Diep in m'n hart vind ik dat Post met zijn werk wijze gelijk heeft, maar ik kwam tot de ontdekking dat ik dat geestelijk niet aankon. Ik kwam met mezelf in de knoop". "Fout" Na tien dagen onverwachte zomer vakantie in Torremolinos ver zuimde Oosterbosch om contact te zoeken met Post. ,;Fout, zeg ik achteraf, maar ik durfde niet, omdat ik bang was dat hij me ging ompraten en ik toch weer voor Raleigh zou gaan rijden". Met Post werden de zaken later dan toch nog uitgepraat („We zijn goed uit elkaar gegaan"). Oosterbosch stapte over naar Fred de Bruvne's DAF-ploeg, waarin hij teamgenoot werd van onder anderen De Vlaeminck, Kuiper en Van der Poel. LONDEN - De Engelse wieler bond heeft gisteren John Burns, chef-organisator van de wereld kampioenschappen die van 23 augustus t/m 5 september in Leicester en Goodwood worden gehouden, ontslagen. Burns, die in oktober 1979 was aangetrok ken om de financiering van de WK in goede banen te leiden, slaagde niet in die opdracht. Hij trok te weinig sponsors aan, waardoor er op de begroting nog een gat van 150.000 pond sterling (ruim 600.000 gulden) rust. De totale kosten voor het evenement worden beraamd op ruim 2 miljoen gulden. En En gelse wielerbond heeft garan ties voor 1,4 miljoen uit televi sie- en reclamebordeninkom sten. Voor het resterende be drag zal de wielerbond nu een beroep doen op de landelijke sportraad. Het doorgaan van de wereldkampioenschappen is volgens bondssecretaris Unwin door deze ontwikkelingen niet in gevaar. LUINGNE (GPD) - Dc ope nings tijd rit van Parijs-Nice moest gistermiddag een half uur worden uitgesteld omdat de ploeg van Fred de Bruyne aan de grens werd opgehou den door een opmerkelijke controle. De wagens waarin de renners op weg waren naar de start, werden geheel onderste boven gehaald door een spe ciaal drugsteam van de Franse gendarmerie. Doosjes en flesjes die men niet thuis kon brengen, gingen in allerijl naar de apotheek van een naburig dorp, waar men vaststelde dat het doodgewo ne vitamines waren. Zorgen bleven er echter toch nog. „Sinds die affaire van vorig jaar ben ik op zoek naar mezelf, zodat dat heet. Ik twijfel enorm". Jan Gisbers, die hem als ploegleider bij de amateurs vormde en Oos terbosch nu in Parijs-Nice op af stand volgt, noemt dat „een op vallend gemis aan zelfvertrou- Botsing Gisbers: „Zijn probleem is, dat hij vrij snel gelooft wat anderen hem voorhouden en dat geeft botsingen. We hebben daar een paar dagen geleden een hele avond over zitten praten". Bert Oosterbosch: „Ik moet iemand in mijn buurt hebben die me kan motiveren. Vroeger was dat Gis bers. Post kon het ook wel, maar die moest zijn aandacht te veel verdelen. Er waren er meer in de ploeg die hetzelfde van hem vroegen. Op dit moment bete kent José de Cauwer (assistent ploegleider. red.) veel voor me" In zijn voorbereiding op dit sei zoen werkte Oosterbosch een an- ders-dan-anders trainingssche ma af. Hij trok veel de bossen in met zijn nieuwe ploeggenoten Kuiper en Van der Poel en hij kreeg conditietraining van dege ne die in vroegere tijden Rini Wagtmans op dit onderdeel be geleidde. De aanloop naar Parijs-Nice (wie lerkoers naar de zon voor profs en amateurs) verliep voor Oos terbosch weinig bemoedigend, vanwege bemoeienissen met een speciale tijdritfiets, waarvan de montage niet verliep zoals ge wild. Uiteindelijk kwam het werk niet af, zodat hij in Luingne op zijn gewone fiets moest star ten. Het bleek niet van belang. Geannonceerd als „de specialist van de prologen", stampte hij er zo'n vaart uit dat hij met grote overmacht won: 9 seconden voorsprong op nummer twee (Bondue, die Oosterbosch tij dens de wereldkampioenschap pen in Brno van een finaleplaats afhield bij de achtervolgers) en 10 op de derde (Kelly). De zege van Oosterbosch is niet in gevaar geweest. Erkende tijdrij- ders als Duclos-Lasalle en Van- denbroucke (val) moesten vele seconden prijsgeven. Hennie Kuiper en Joop Zoetemelk al meer dan twintig. Van de Nederlanders slaagde er naast Oosterbosch slechts één in zich bij de beste tien te klasse ren: amateur Stefan Rooks, die lange tijd de rangschikking aan voerde en met een achterstand van 19 seconden als 8e in de uit slag kwam. Uitslag De uitslag van de proloog is 1. Bert Oosterbosch (Ned) 5,7 km. in 7.18 (gem 46,842 km/uur); 2. Alain Bondue (Fra) 7.27; 3 Sean Kelly (Ier) 7.28. 4 Gil- bert Duclos-Lassalle (Fra) 7.29; 3. Ste phen Roche (Ier) 7.316. Jacques Bossis (Fra) 7.35. 7. Phü Anderson (Aus) 7.36. 8. Stefan Rooks (Ned-amateur) 7.37, 9 Frederic Brun (Fra) 7.38; 10. Michel Laurent (Fra) 7 39; 12. Hennie Kuiper (Ned) 7.40; 13 Hans Baudoin (Ned-a 7.44, 29 Gerrit Solleveld (Ned-amateur) 7 46. 30 Janus Slendebroek (Ned-ama teur) 7.46, 35 Rogier de Vlaeminck (Bel) 7.47. 55 Hans Daams (Ned-amateur) 7.53; 56. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel) 7 53; 60 Jo Maas (Ned) 7 55. 61 Adn van der Poel (Ned) 7 55. 68 Dries Klein (Ned-amateur) 7.56, 83 Michel Pollen- tier (Bel) 8 0187 Herman Winkel (Ned- amateur) 8 02. 94 John van Asten (Ned- amateur) 8 04 97 Ferdi van den Haute (Bel) 8 04. 98 Peter Zgerveld (Ned) 8 04. ADVERTENTIE A.s. zaterdag om 19.00 uur In de Zijl de waterpolowedstrljd Aangeboden door MERCASOL mijn buurt hebben die me kan ADVERTENTIE Zaterdag 13 maan a.s. Bezoek de voetbalwedstrijd Aanvang 14.30 uur Sportpark De Vliet /Ag OOK N/£T, AL-S IK DIT SEIZOEN NOóÊEM FiCTS. Fortuna SC, SW, Telstar. Volen- dam. FC VW en Wageningen Helmond Sport en Veendam hadden Eindhoven voor de ver gadering reeds laten weten zich volledig te distantiëren van de voorgenomen plannen, terwyl Heracles, Vitesse en SC Cam- buur zich telefonisch in pnncipe achter de besproken problema tiek hadden opgesteld, maar om verschillende redenen niet aan wezig konden zijn. DS'79 liet he lemaal niets van zich horen, ter wijl FC Amsterdam-voorzitter Dé Stoop nog het meest opviel door afwezigheid. Het was namelijk Dé Stoop, die in zijn hoedanigheid als geldschie ter én inmiddels voorzitter van FC Amsterdam de gisteravond besproken plannen als eerste aanzwengelde. Stoop stelde in zijn rapport over het voortbe staan van zijn vereniging, dat de continuïteit slechts gewaarborgd kon worden indien de afspraken, vastgelegd in de cao, verbroken zouden worden en het aantal contractspelers tot maximaal vijf gereduceerd konden worden. Stoop deelde het bestuur van Eindhoven gisteravond echter telefonisch mee, dat hg de verga dering prematuur vond en deze problematiek liever in een verga dering onder de vlag van de Fe deratie van Betaaldvoetbal Orga nisaties (FBO) besproken ziet worden. Dat gebeurde gisteravond dus niet en dat was dan ook de reden waarom directeur Gerard Slager van de FBO niet verscheen. Sla ger was wel uitgenodigd, maar hij had al eerder laten weten dat deze bijeenkomst slechts schade kon toebrengen aan bijvoorbeeld de verhouding met de externe geldgevers en de gesprekspart ner over de cao, de VVCS (spe lersvakbond). Het waren dus uiteindelijk tien clubs uit de eerste divisie die zich bogen over de door Eindho ven naar voren gebrachte proble matiek. En in tegenstelling tot het van tevoren beoogde (af schaffing cao. terugbrenging aantal contractspelers tot maxi maal vijf, geen trainers meer in full time dienst) bleek de uit komst minder ngoreus Of zoals het in het officiële commu niqué staat vermeld Dc clubs, aanwezig in Eindhoven, streven 1. Oplossing van de huidige finan ciële problematiek binnen en door handhaving van de contrac tuele verplichtingen; 2. Wijziging van de salarisparagraaf in de huidige cao; 3. Een zodanige wijziging van de verdeelsleutel van BBI-gclden dat ook door de kleinste betaald voetbal organisatie aan haar con tractuele verplichtingen kan worden voldaan en 4. Een tijdige vaststelling van BBI- uitkeringen, zodat deze geld stroom in het begrotingsjaar als financieringsbron kan worden gebruikt Onhaalbaar De tien clubs willen dus eigenlijk dat er wordt ingebroken op dc huidige cao. waarin het aantal minimaal vereiste contractspe lers is vastgelegd op 15 De eis lijkt echter niet haalbaar De VVCS, die samen met de FBO de cao-onderhandelingen voert, heeft naar aanleiding van de bij eenkomst al laten weten zijn me dewerking niet te zullen verle nen aan de plannen van dc eerste divisieclubs. Daar komt dan nog eens bij dat, wanneer het plan van Eindhoven c.s. ook nog eens ter stemming komt in de algeme ne vergadering betaald voetbal (reglementswijziging) er drie vierde van de stemmen moet worden vergaard Met de stem menverhouding in die vergade ring (clubs 70. spelers 27. trainers 4 procent) zullen dus twee partij en bereid gevonden moeten wor den vóór te stemmen En het zou natuurlijk een onrealistische voorstelling van zaken zijn in dien de werknemers hun veto uitspreken over een plan dat m dit geval dan geen arbeidsplaat sen lgkt te gaan kosten, maar wel een stevige knauw in hun porte feuille betekent Volgende week zullen de gister avond gedane voorstellen echter nog een keer ter sprake komen in een buitengewone algemene le denvergadering die de FBO in middels heeft uitgeschreven. Dan zullen ook dc clubs uit de eredivisie eindelijk mee kunnen praten over de ingrijpende voor stellen. Mochten deze voostellen namelijk toch aangenomen wor den, dan zullen dc/e ook name lijk de eredivisieclubs raken, die aan het eind van dit seizoen naar dc eerste divisie degraderen Vgf clubs uit de eredivisie hebben dat inmiddels ook begrepen en hebben al contact opgenomen met Eindhoven Wat hun mening over de plannen is wilde het be stuur van Eindhoven gister avond echter nog niet kwijt.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13