Klacht ingediend tegen specialist Van Agt polst fracties C "Gezondheidszorg laat patiënt in de steek" Toch weg door bos Amelisweerd Kamer: direct actie bij blokkade munitietreinen Radio-actieve straling in huizen onderzocht Ziekenhuis boos op Smalhout Visserij 8c Foto in Casino Scheveningen. Zien! Gedeputeerde wordt verdacht van fraude Mossel Garnaal in Casino Scheveningen. Motie voor alternatief verworpen Journalist ontvoerd Vrijdag "uur van de waarheid" Lekker! WOENSDAG 10 MAART 1982 Binnenland ROERMOND (GPD) De gezond heidszorg in ons land laat de pa tiënt in de steek, aldus gisteren de Algemene Vereniging voor Patiëntenbelangen bij de presen tatie van het jaarverslag over het Klachten- en Informatiebureau van de afdeling. „Ons verslag laat zien dat de ge zondheidszorg de patiënt in de steek laat. De Algemene Vereni ging voor Patiëntenbelangen is de enige die naast de patiënt gaat staan. Maar de AVP wordt niet erkend als gesprekspartner. "Het aantal klachten neemt toe en de ernst van de klachten eveneens. Het werk van de AVP ligt hele maal stil, nu er geen stuiver meer in kas is. Mensen in nood moeten worden afgewezen", zei Gerard Kras, voorzitter van de AVP. Het verslag meldt uitdrukkelijk, dat „in 1981 dagelijks veel men sen op menswaardige en deskun dige wijze zijn geholpen om zo gezond mogelijk te blijven", maar dat er ook veel klachten zijn. Het verslag meldt een groot aantal, waaronder zeer schrijnen de. Opvallend zijn de klachten, bij de behandeling waarvan de AVP stuitte op onwil van specia listen en ziekenhuizen om in te gaan op klachten van patiënten, die door de AVP worden bijge staan. „Dit is de laatste maal dat het ver slag volledig anoniem is", zei Ge rard Kras. „Volgende keer zullen we namen van artsen en zieken huizen noemen. Daarna gaan we ook over tot het openlijk geven van adviezen aan patiënten over kwaliteit van artsen en zieken huizen". De AVP-afdeling Limburg staakt met onmiddellijke ingang haar activiteiten, omdat volgens het bestuur de rijksoverheid na een jaar onderhandelen niet met sub sidie over de brug wil komen. De AVP-Limburg had om 170.000 gulden gevraagd. De Limburgse afdeling zal voorlopig alle klach ten doorverwijzen naar de In spectie Volksgezondheid. Daar mee kan het bewijs worden gele verd dat die dienst niet is bere kend op die taak, aldus het be stuur. De AVP is van mening dat de in specteur uitbreiding van be voegdheden moet krijgen en moet optreden als 'officier van justitie' in de behandeling van klachten, „nu wordt nog veel te veel gestreefd naar oplossing door overleg. Omdat de patiënt geen macht heeft en de gezond heidszorg wel, is de patiënt daar bij altijd in het nadeel", meent de AVP. De AVP is ook bezorgd dat minis ter Gardeniers de Consumenten bond zal aanwijzen als instantie die haar kan adviseren over pa- tièntenzaken. A VP-voorzitter Kras is van mening dat deze bond daar in het geheel geen kijk op heeft DEN HAAG (ANP) De ministeries van volksgezondheid en mi lieuhygiëne, economische zaken en volkshuisvesting en ruimte lijke ordening hebben enkele instituten opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de radiostralingen in woonhuizen. Bekeken zal worden in hoeverre mensen aan deze natuurlijke stra ling, die afkomstig is van bouwmaterialen, worden blootgesteld Ook zal worden nagegaan wat de invloed van de ventilatie in de woning en het gedrag van de bewoners op de stralingsbelasting zijn. Op grond van de nu beschikbare gegevens over de omvang van de stralingsrisico's komt de regering tot de conclusie dat op korte termijn geen maatregelen tegen de radio-activiteit in bouwmate rialen nodig zijn. Het doel van het onderzoek, dat twee tot dne jaar in beslag zal nemen, is uiteindelijk vast te stellen of en in hoeverre bewoners eventueel nadelige gevolgen voor hun ge zondheid kunnen oplopen door radio-actieve stoffen in verschil lende bouwmaterialen. UTRECHT (ANP) - Het Academisch Ziekenhuis Utrecht (AZU) gaat een klacht indienen tegen professor Smalhout, hoofd van het instituut voor anesthesiologie van het AZU. Het AZU-bestuur vindt dat Smalhout het vertrouwen van de patiënten in het AZU heeft geschaad en collega's in diskrediet heeft gebracht door de suggestie dat er in het ziekenhuis een fout zou zijn gemaakt als gevolg van het langs elkaar heen werken van anesthesisten. Prof. Smalhout heeft in een brief aan minister Van Kemenade (on derwijs en wetenschappen) de vrees geuit dat de patiëntenzorg in gevaar komt door een al jaren slepend conflict tussen zijn anes thesistenteam en de apart ope- rende verdovingsspecialisten van de afdeling hartchirurgie van het AZU. Uit onderzoek is gebleken dat "de medische behandeling op ver antwoorde wijze heeft plaatsge vonden", aldus het AZU-be stuur. Professor Smalhout heeft volgens het bestuur ten onrechte gegevens over een patiënt ge bruikt om een verschil van in zicht over de organisatie van de anesthesiologie bij het AZU aan de orde te stellen. "Niet juist" Professor Smalhout zei desge vraagd de aankondiging van het AZU-bestuur dat het een klacht tegen hem zou gaan indienen "niet juist en niet tactisch" te vinden. "Ik heb niet het gevoel iets verkeerd gedaan te hebben", aldus Smalhout, die bestrijdt dat hij het medisch beroepsgeheim heeft verbroken, collega's heeft belasterd en de goede naam van het AZU heeft geschaad, zoals het bestuur heeft gesteld. De hoogleraar benadrukt dat hij zelf niets anders heeft gedaan dan het schrijven van een brief Prof. Smalhout WEERRAPPORTEN LiS S ItS De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanbul Tunis licht bew. licht bew. onbew. geheel bew. geheel bew. licht bew. onbew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. zwaar bew. geheel bew. onbew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. geheel bew. onbew. half bew. licht bew. onbew. licht bew. onbew. licht bew. onbew. waarin hij zijn ongenoegen uit over de anesthesiologische gang van zaken bij het AZU, na eerst bij de klachtencommissie en het bestuur het ziekenhuis geen ge hoor te hebben gevonden. "Ik heb geen patiëntengegevens in de openbaarheid gebracht, zoals mij wordt verweten. Ik heb een brief geschreven aan de minister, die mijn hoogste baas is, en daar bij het voorbeeld van een fout die is gemaakt gevoegd". De zaak is naar buiten gekomen via het Utrechts universiteitsblad, dat de notulen kreeg van een fa culteitsvergadering waarin de zaak ter sprake kwam. Dat is niet mijn schuld, aldus prof. Smal hout. Schooljongens Smalhout zegt het zeer te betreu ren dat er kennelijk, ondanks het feit dat hij al 24 jaar bij het AZU werkt geen vertrouwensrelatie mogelijk is met de AZU-bestuur- ders. "Ik ben dinsdagochtend als Van 10 tot 25 maart hangen er in het casino schitterende foto's van de garnalenvangst, staat er een vismobiel en zijn er van garnaal en mossel de lekkerste dingen gemaakt. De keuken is dan open tot 1 uur 's nachts, dus dat wordt smullen zo tussen Roulette en Black Jack door. Bij verbouwingen in Yught DEN BOSCH (ANP) - Het CDA- lid van het college van Gedepu teerde Staten van Noord-Bra bant ir. J.S. Siepman moet op 26 april voor de rechtbank in Den Bosch verschijnen. Hij wordt er van verdacht zich frauduleus te hebben gedragen bij de gelijktij dige verbouwing van het bejaar denhuis "Mariënhof" in Vught en zijn eigen woning. De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch, mr. R. Peters, heeft dit gisteren meegedeeld. De gedeputeerde zou ongeveer zes tigduizend gulden minder voor de verbouwing van zijn woning in Vught hebben betaald dan de werkelijke kosten. De verbou wing van zijn woning en het be jaardenhuis, waarvan hij pen ningmeester is, werd gelijktijdig uitgevoerd, door het aanne mingsbedrijf Intertim b.v. uit Reusel. De gedeputeerde heeft de fraudu- ADVERTENTIE Van 10 tot 25 maart heeft het petit-restaurant heerlijke schotels en snacks van het duo Mossel Garnaal, onze beroemde vaderlandse zee versnaperingen. De keuken is dan open tot 1 uur nachts. Dat zal smaken zo tussen een rondje Roulette en Black Jack. een schooljongen bij de boven meester geroepen, om een draai om mijn oren te krijgen", aldus een verbitterde Smalhout. De manier waarop het bestuur het conflict nu aanpakt zorgt er vol gens hem alleen maar voor dat een oplossing van de problemen tussen het instituut voor anes thesiologie en de anesthesisten van het hartchirurgieteam nog verder weg komt te liggen. Smalhout stelt met nadruk dat hij nog steeds niet is gehoord door de klachtencommissie om zijn kijk op het gebeurde te geven. De klachtenprocedure waarvan het AZU-bestuur melding maakt is een andere, die in werking treedt bij elke complicatie die in treedt bij operaties in het AZU. "Op mijn klacht is gereageerd met de mededeling dat ik me er gewoon niet mee te bemoeien had. Dat is kennelijk de manier waarop men hier met medewer kers communiceert, aldus Smal hout. leuze handelingen waarvan hij wordt verdacht, altijd ontkend Ir. Siepman is opnieuw kandi daat voor zijn partij bij de ko mende provinciale verkiezingen. De commissie van het CDA die de kandidaten aanwijst, vindt dat er op dit moment geen reden bestaat om hem van de kandida tenlijst te schrappen. Het werk aan de woning van de ge deputeerde was aangenomen voor 40.000 gulden. Omdat er meer werk werd uitgevoerd dan aanvankelijk was afgesproken heeft Siepman alles bij elkaar voor de werkzaamheden 60.000 gulden betaald. De rijksaccoun tantsdienst kwam tijdens een routinecontrole in 1979 bij Inter tim b.v. tot de conclusie dat de verbouwing in werkelijkheid 120.000 gulden moet hebben ge kost. Het verschil zou zijn ver haald op de stichting St. Elisa beth, die "Mariënhof' exploi teert. De Tweede Kamer is in meerder heid voor afbouw van Rijksweg 27 ten oosten van Utrecht door aanleg van het wegvak door het bos van Amelisweerd. Een mo- tie-Tommel, die nadere studie naar de noodzaak van de weg aanleg wilde, is verworpen. Voor waren PvdA, D'66, klein links en het CDA-kamerlid Faber, maar tegen CDA, WD en klein rechts- Na de bekendmaking van de stem ming begonnen Vrienden van Amelisweerd op de publieke tri bune te schreeuwen „Amelis weerd, niet geasfalteerd". Ook gooiden ze boombladeren en bal lonnetjes de zaal in. De rijkspoli tie werkte de demonstraten daar op naar buiten. Het D'66-Kamerlid Tommei heeft zijn motie vlak voor de stem ming nog veranderd. De motie vroeg thans de studie 'zo tijdig aan de Kamer voor te leggen dat geen vertraging behoeft op te tre den en zo spoedig mogelijk een definitief besluit kan worden ge- nooit zodanig worden gerecon strueerd dat de weg het verkeer ten oosten van Utrecht kan op vangen, aldus de minister. De minister herinnerde eraan dat hij tien jaar geleden als wethou der van Utrecht heeft gestreden tegen de weg en dat het tracé toen meer naar de rand van het bos is gelegd. Meer is er niet uit te slepen, aldus de bewindsman. Er is nu tien jaar touwgetrokken om het laatste stuk van 1400 me ter. De tijd van onzekerheid moet nu voorbij zijn. Het laatste stuk moet zo snel mogelijk wor den aangelegd EMMEN - De journalist Peter de Vries van het dagblad De Telegraaf is maandag ont voerd door twee vermeende tipgevers, die hem gisteren weer vrijlieten. De politie in Emmen heeft dit meege deeld. De journalist werd zondag gebeld door een 48-ja- rige man uit Emmen, die hem een dag later wilde ontmoe ten in Amersfoort om infor matie over een moordzaak te geven. De journalist trof op de afge sproken plaats behalve de te lefonische "tipgever" ook een 26-jarige man uit Em men. De Vnes stapte in hun auto en werd volgens de poli tie geboeid en geblinddoekt naar de flat van een van beide mannen gereden. Daar werd hij een nacht vastgehouden. Beide Emmenaren eisten vervolgens losgeld van de werkgever van de journalist. Kamerlid wil onderzoek naar bewakers van V en D DEN HAAG (ANP) - Het PSP kamerlid mevrouw Andrce van Es heeft minister De Rui ter (justitie) gevraagd een diepgaand onderzoek te laten instellen naar het optreden van een (particuliere) bewa kingsdienst in de Amster damse vestiging van V en D. waarbij twee uit El Salvador gevluchte meisjes werden aangehouden. In schriftelijke vragen zegt me vrouw Van Es dat de tassen van beide vrouwen werden leeggegooid en dat beide vrouwen zich in het bijzijn van mannen moesten ontkle den. Zij vraagt zich af wat de rol is geweest van de bij het warenhuis werkzame bewa kingsdienst In de vragen wordt er verder op gewezen, dat een van de vrouwen door een recher cheur van politie zou zijn ge slagen en dat beide betrok ken vrouwen "schunnige en insinuerende" opmerkingen kregen toegeslingerd. Het kamerlid wijst erop dat bei de vrouwen in El Salvador gevangen hebben gezeten en daar martelingen hebben moeten ondergaan Een van hen heeft als gevolg van die ervaringen en van de in Am sterdam ondervonden erva ringen geprobeerd zelfmoord te plegen Mevrouw Van Es noemt het optreden volstrekt ontoelaatbaar en extra schok kend. Minister Zeevalking van verkeer en waterstaat heeft enkele we ken geleden in de Kamer meege deeld dat de werkzaamheden aan het laatste stuk van RW 27 niet voor de herfst zullen begin nen. Door die termijnstelling meende Tommei meer stemmers voor zijn motie te kunnen krij gen als hij de studie aan een kor te termijn bond. Voor de stemming heeft minister Zeevalking ook de gewijzigde motie krachtig ontraden. Alle al ternatieven, die hij sinds zijn aantreden als minister heeft la ten bestudern, zijn te licht be vonden. Het laatste rapport van de Vrienden van Amelisweerd heeft er geen enkel nieuw argu ment aan toegevoegd, want het bevat als enig alternatief een ver betering van de rondweg, Rijks weg 222. Afgezien van alle ande re nadelen ervan, de 222 kan DEN HAAG (GPD/ANP) - Een meerderheid van de Tweede Ka mer heeft zich gisteren ge schaard achter een motie van de CDA'er Faber waarin de ver wachting wordt uitgesproken dat "de regering bij eventueel toekomstige munitietransporten al het mogelijke zal doen om te voorkomen dat strafbare fieten zullen worden gepleegd". In de motie wordt verder instemming betuigd met de "volstrekte afwij zing door de regering van mense lijke en materiële blokkades, ver nietigingen aan materieel en van bommeldingen". De motie van Faber kreeg de steun van alle grote fracties in de Ka mer. Alleen de fracties van CPN. PSP en PPR stemden tegen. De WD-fractie steunde de door Fa ber ingediende motie wel, zij het met enige reserve. Een eigen mo tie van de WD, waarin alleen af keuring over de acties rond de munitietransporten wordt uitge sproken, haalde het gisteren bij de stemmingen niet. PPR-woordvoerder Lankhorst noemde de tekst van de CDA- motie "levensgevaarlijk" Vol gens Lankhorst komt het in de motie vervatte verzoek erop neer dat langs de gehele spoorbaan de Mobiele Eenheid wordt gepos teerd. Lankhorst. die met zijn op merkingen ook de bedenkingen van PSP en CPN verwoordde, vond dat de motie van Faber ruimte biedt om al op voorhand arrestaties te verrichten zonder dat van strafbare handelingen sprake is geweest. Hij verwees in dit verband naar de gebeurtenis^ sen vorig jaar op konmginnedag in Breda. Het onderzoek van de politie naar de sabotagedaden op de spoor lijn bij Deventer tijdens de muni tietransporten in januari blijkt inmiddels te zijn stopgezet nadat de rechter-commissans een ver dachte heeft vrijgelaten die de politie op het spoor van meer mogelijke daders had kunnen brengen. De kans op een succes volle afsluiting van het onder zoek is door de vrijlating van de bewuste verdachte - inwoner van Amsterdam - zo kW-in worden dat het speciale recher cheteam zijn activiteiten heeft beëindigd. Hoofdinspecteur H van Soest van de Deventer politie betreurt deze ontwikkeling omdat 'de politie met de aanhouding van de Am sterdammer op de goede weg was'. Vastgesteld is volgens Van Soest dat de man een busje met acht mensen naar Deventer heeft gereden om daar actie te n D tegen de munitietreinen. Het busje werd regelmatig gesigna leerd by de spoorlijn en de inzit tenden zouden met bielzen en dergelijke blokkades hebben op geworpen. DEN HAAG (GPD) - Premier Van Agt heeft gisteren de fractielei ders van PvdA en D'66 gepolst in een poging de impasse rond de nieuwe bezuinigingen te door breken. Vandaag zou dit politie ke overleg worden voortgezet, waarbij ook de regeringsfracties onderling contact zouden hou den. De vijf meest betrokken mi nisters komen pas morgen weer bijeen om het overleg over de be- zunigingen van de voorjaarsnota voort te zetten. De fractieleiders Meijer (PvdA) en Brinkhorst (D'66) werden door Van Agt op de hoogte gebracht van de meeste recente gang van zaken rond de bezuinigingen. Maandag al had de premier CDA-fractieleider Lubbers geïn formeerd. In zijn gesprekken heeft Van Agt ook gepeild welke mogelijkheden er zijn om tot een compromis te komen. Tot nu toe heeft Van Agt geen dui delijk voorstel aan de orde ge steld. Ook de andere betrokken ministers hebben zich nog niet op een bepaald standpunt vast gelegd. Alleen minister Van der Stee (financien) heeft in een brief aan het kabinet gewezen op de noodzaak van verdere bezuini gingen. Niet haalbaar In deze brief maakt Van der Stee duidelijk dat dit jaar volgens hem nog zo'n 4,5 miljard bezui nigd dient te worden en tot eind 1983 zelfs ongeveer 8 tot 9 mil jard. De PvdA acht een dergelij ke ombuiging niet haalbaar Vol gens minister Den Uyl (sociale zaken) kan er dit jaar niet meer dan anderhalf tot twee miljard bezuinigd worden en in twee jaar maximaal zo'n 5 miljard Het D'66-standpunt mikt met 3,5 miljard gulden ongeveer halver wege de opvattingen van CDA en PvdA. Bovendien acht zowel PvdA als D'66 het gewenst dat het kabinet nog eens 1 miljard gulden uittrekt als extra steun voor investeringen Het kan volgens D'66-fracticlcider Brinkhorst ook gebeuren in de vorm van een bevriezing van alle inkomens op 1 juli Het koop krachtverlies als gevolg van het niet doorgaan van de prijscom pensatie zou dan moeten worden opgevangen door een belasting verlaging. Loonmaatregel Het plan van Brinkhorst, dat de lasten voor het bedrijfsleven met een kleine 2 miljard kan verlich ten, is echter inmiddels door zo wel CDA als PvdA van de hand gewezen. Beide fracties voelen niets voor een dergelijke algeme ne loonmaatregel, nu de verhou dingen tussen het kabinet en de vakbeweging toch al slecht zijn geworden. Volgens de PvdA- fractie is een loonmaatregel zelfs alleen maar aanvaardbaar indien de loonstijging boven de door minister Den Uyl gestelde grens van 6 tot 6,5 procent uitkomt De CDA-fractie blyft vasthouden aan het eigen voorstel om alleen ambtenarensalarissen en uitke ringen up i juli tt bavrtum Ad- nl Iter Van der Stee heeft dit pl.m inmiddels overgenomen. Het zou in de rest van dit jaar ongeveer anderhalf miljard opleveren Het kabinet is gisteren door de mi nisters uit de „vijfhoek" op de hoogte gebracht van de nog steeds voortdurend impasse. Daarna werd het beraad over de voorjaarsnota verdaagd tot vry- dag. wanneer de knopen zullen moeten worden doorgehakt De ministerraad heeft daarvoor tot ongeveer vier uur 's middags uit getrokken, omdat er daarna een delegatie uit Limburg met de mi nialan komt praten Zatei la middag zal Van Agt vertrekken voor zijn reis naar Thailand en Maleisië.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7