'Meineed oorzaak vrijspraak' Dit najaar begint bouw kantoren Schuttersveld Officier van justitie over koppelbazen-affaire Commissie: krakers hoeven nog niet weg Luxe wagen gestolen bij veemarkt JAZZ SOCIËTEIT Namyslowski Aircondition Klompenman tegen z'n zin gehuldigd WOENSDAG 10 MAART 1982 Leiden studies opheffen DEN HAAG - "Ik keek maar naar de grond toen ik van de rechter hoorde dat ik maximaal zes jaar gevangenisstraf kon krij gen, maar vijftien maan den is ook een hele ruk", zei de 35-jarige Wallie van den B. uit Rozenburg na afloop van de zitting van de Haagse rechtbank. Van den B. moest gisteren voor de rechters verschij nen omdat hij in de be ruchte Leidse koppelba- zenzaak, de Lemy-affaire, meineed heeft gepleegd. Wegens dit laatste eiste de officier van justitie giste ren vijftien maanden te gen hem. Dï officier, mr. H.J. den Os, is er van overtuigd dat de twee voor malige hoofdverdachten in deze zaak, de Leidenaars Van Leeu wen en Rijsbergen, onder ande re op grond van de meineed van Van de B. door het gerechtshof zijn vrijgesproken. Zij waren eerder door de rechtbank tot zes en vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De Rpzenburgse oud-taxichauf feur had tijdens de behandeling van de Lemy-zaak voor de Haag se rechtbank gezegd dat er door LEIDEN De krakers van het pand Breestraat 125, beter be kend als Het Gulden Vlies, fno- gen er voorlopig blijven. De ka chel moet dan wel naar de voor- ADVERTENTIE schriften van de brandweer in or de worden gebracht. Dat advi seert de commissie voor de be roep- en bezwaarschriften aan B ehW. De commissie adviseert de aange zegde ontruiming achterwege te laten, totdat met de restauratie van het monumentale pand wordt begonnen. B en W hebben inmiddels hiertoe aan de ge meenteraad een voorstel gedaan. Het college spreekt overigens niet over restauratie, maar over werkzaamheden om het pand te behouden (consolidatie). De commissie meent dat het acute brandgevaar weggenomen kan worden door veiliger te stoken. Mochten de bewoners van het pand geen maatregelen treffen, dan moet er een stookverbod worden opgelegd, zo luidt het ad- B en W hebben nog geen beslissing genomen over het al dan niet op volgen van het advies. Die beslis sing wordt vermoedelijk vrijdag genomen. In gemeentelijke krin gen wordt een spoedige ontrui ming onwaarschijnlijk geacht. De restauratieplannen zijn im mers al ver gevorderd. ADVERTENTIE l.v.m. een staking bij de reinigingsdienst zullen de ge bruikelijke taken van de dienst niet worden uitgevoerd van dinsdag 9 tót dinsdag 16 maart a.s. Het gaat hierbij om de huisvuilophaaldienst, de grof- vuilophaaldienst en het ledigen van containers en laad kisten. Daarom verzoekt het gemeentebestuur u dringend om "voor" dinsdag 16 maart geen huisvuil of grofvuil langs de weg te zetten om ernstige vervui ling van de stad te voorkomen. Van Leeuwen en Rijsbergen "ge rommeld" is in de papieren. La ter, toen de zaak in hoger beroep voor het gerechtshof diende, zei de man echter precies het tegen overgestelde. Wallie van den B. zei gisteren de eerste keer, bij de rechtbank düs, te hebben gelo gen. Mr. H.J. den Os gelooft dat niet. "Er is zeker gelogen, maar niet bij deze rechtbank". Hij wil daar- mee zeggen dat er bij het hof meineed is gepleegd. "De hele Lemy-affaire zou opnieuw moe ten worden opgerakeld. Het is noodzakelijk dat de rechtbank weer alles gaat bekijken". Maar Wallie van den B. hield vol de eerste keer voor de rechtbank te hebben gelogen. De verklaring die hij destijds bij de rechtbank aflegde, gold als belangrijk be wijsmateriaal. Katvanger De Rozenburger is eerder bij de be handeling van de Lemy-affaire tot anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld, maar ging in tegenstelling tot Van Leeuwen en Rijsbergen niet in hoger be roep. De man fungeerde als zoge naamde katvanger voor de prak tijken van koppelbazen. Een katvanger is over het alge meen iemand die wordt ge vraagd als "directeur" van een bv te willen optreden. Hij krijgt daarvoor doorgaans een fors be drag in zijn handen gedrukt en moet blanco rekeningen tekenen waarop koppelbazen later ver zonnen bedragen invullen om onder andere de belasting te ont duiken. Op deze manier worden miljoenen guldens aan de ge meenschap onttrokken. Voor het hof kwam Wallie van den B. vorig jaar op zijn eerdere ver klaring terug. Hij beweerde méér te zijn geweest dan alleen maar papieren directeur van onder- aannemersbedrijven. Volgens de man heeft hij samen met de Rot terdammer W. S., die ook door Rijsbergen en Van Leeuwen als de hoofddader wordt aangewe zen, wel degelijk personeel aan genomen en in dienst gehad. Tegen een tweede verdachte in de Le my zaak, de 34-jarige Zeeuw Arie K., diè ook meineed heeft gepleegd, eiste de officier acht maanden gevangenisstraf. Ook hij had eerst een verklaring afge legd waarin hij zei dat hij blanco facturen had ondertekend. Later verklaarde hij dat die facturen niet vals waren. Evenals Van den B. verklaarde hij de eerste keer voor de rechtbank te hebben ge logen. Uitspraak over twee weken. Van Kemenade LEIDEN - Minister van Kemenade (onderwijs) wil de bestaande univer sitaire studierichtingen Zuidafrikaans recht en Zuidafnkaanse taal- en letterkunde opheffen. Zuidafnkaanse taal- en letterkunde wordt onder wezen aan de Leidse universiteit. Een woordvoerder van de universiteit Leiden meldde dat er over het schrappen van deze studie geen enkel overleg is geweest. Ook het mi nisterie van onderwijs kon geen opheldering geven over de motieven van Van Kemenade. In Leiden doceert één man deze studierichting (tweetiende aanstelling) en er zijn naar schatting zo'n vijf studenten die de Zuidafrikaanse taai en letterkunde als bijvak hebben. De woordvoerder kon nog niet zeg gen of de maatregelen van de minister van onderwijs gevolgen hebben voor deze mensen. "Wij zijn hierover niet geïnformeerd". In het nieuwe studiejaar wil Van Kemenade tevens vijf nieuwe studie richtingen invoeren. Dat zijn theaterwetenschap, nieuw Griekse taal-' en letterkunde, fonetiek, bedrijfskunde en geofysica en planologie. In ontwerp-plan van de minister van onderwijs staat nog niet welke hoge school of universiteit deze nieuwe studierichtingen gaan verzorgen. ADVERTENTIE LEIDEN - Op het parkeerter rein van de Groenoordhallen is gisteren tijdens de vee markt tussen zes en tien uur 's morgens een hele dure auto gestolen. De wagen, merk Mercedes 300 D, heeft een waarde van ruim 70.000 gul den. De eigenaar, een veehandelaar uit Aalten had de auto vorig jaar gekocht en voorzien van allerlei snufjes. Zo kan men in de wagen met de hele we reld telefoneren. Voorts is er een airconditioning inge bouwd en een muziekinstal latie annex cassetterecorder. KOETS-O THEEK bekend van het North Sea-Jazzfeatlval 1981 Aanvang 21.30 uur Kruisstraat 40, Lelden (achter Lldo) LEIDEN De eerste stakingsdag van de reiniging verliep gemoedelijk. Alleen overwogen de stakers een van hun collega's, die zo slim was geweest om z'n hengel mee te nementn de Maresingel te kieperen. Het bleef bij een dreigement, (foto rechts). Ondertussen hoopt het huisvuil zich op zoals hier in de Mors- straat. (foto boven). Tachtig 'roem' De meeste dreiging ging nog uit van de verbondshond Jo ris (merk: bouvier), bewa pend met een Abva/kabo- button bewaakte hij het sta kingsterrein aan de Noorder straat. Joris hoefde niet in ac tie te komen want het ging er gemoedelijk aan toe op de eerste stakingsdag van de rei niging. Geen oververhitte discussies tussen stakers en werkwillenden maar alleen een uitpuilende kantine met kaartende vuilnismannen. Eén vuilnisman had z'n hengel meegenomen en heeft de eer ste stakinsgdag grotendeels aan de oever van de Maresin gel doorgebracht. Een paar van zijn collega's, het kaarten moe, trapten 's middags een balletje om alvast te trainen voor het zaalvoetbaltoernooi voor gemeentelijke instan ties. De stakingsleiders hebben rei nigingsdirecteur Van Over- meire gevraagd om de video apparatuur van voorlichter Mari Tol te mogen lenen. "Want we moeten tot en met volgende week maandag de verveling de baas zien te blij- Werkwillende reinigingsamb tenaren (tien tot twaalf vol gens bestuurders van de Ab- va/Kabo, achttien volgens de reinigings-directie) hebben op de eerste stakingsdag de dienstwagens schoon staan spuiten". "Moet je zien. Op die manier verdient de gemeente nog geld ook aan deze staking", merkt een stakende vuilnis man cyniSfch op terwijl hij naar een werkende collega kijkt. "Reken maar uit. De gemeente hoeft onze salaris sen niet te betalen én de au to's gaan de poort niet uit, dus hoeft er geen benzine te worden betaald. Bovendien krijgen de wagens nog een gratis extra schoonmaak beurt. Wat een weelde niet?" Een stakende collega vult hem aan: "De meeste gasten die doorwerken zijn bang dat ze worden ontslagen. Dat snap ik niet. De gemeente en di rectie stellen zich neutraal op. Met andere woorden: ze zijn niet tegen de staking. Ze hebben ons vanochtend zelfs sterkte toegewenst. Nou, waar moet je dan nog bang voor zijn?" Gé de la Rie, een van de sta kingsleiders, neemt het zijn collega's die doorwerken niet kwalijk. "We respecteren el- kaars standpunt. Wat hebben we er trouwens aan om el kaar kwaad aan te kijken? Als de staking achter de rug is dan moeten we toch weer met elkaar verder". De stakingsleiders hebben de afgelopen dagen afspraken gemaakt met de directie over wat er moet gebeuren als zich onverwachte situaties voor doen. Willem Akerboom: "Als er bijvoorbeeld een vrachtwagen van Riedel kan telt en er liggen duizend krat ten frisdrank op de grote weg dan ruimen we het zaakje heus wel op. En als het plot seling spiegelglad wordt dan gaan we ook de poort uit We hebben duidelijk afgespro ken dat de staking de volks gezondheid niet in gevaar zal brengen". Kennelijk heeft de gezondheid van de stakers die vanaf gis terochtend zes uur bij de toe gangspoort van hgt reini- gingsterrein hebben ge waakt, wél gevaar gelopen. Rillend van de kou heeft een van hen de rest van de dag in de kantine gezeten. "Maar je meldt je niet ziek hoor", kreeg hij van alle kanten te horen, "want dan krijg je maar tachtig procent van je salaris...". 'Prins Margriet' En wie komt er op 25 mei op draven om de Pieterskerk te heropenen? Inderdaad, mr. Pieter van Vollenhoven. De ze keer verricht 'Prins Mar griet' niet de echte openings handeling maar aan de hand van zijn echtgenote mag hij er toch weer bij zijn. Net als bij de opening van Beesten spul, vorig jaar en net als bij de opening van de brand weerkazerne aan de Gooi meerlaan, vorige maand. Aanvankelijk had het represen tatie-kabinet van het stad huis Ronald Reagan willen strikken voor de openings plechtigheid. Immers, de (Pilgrim)fathers van Reagan hebben rond de Pieterskerk gewoond. Maar de VS-baas heeft op de 25ste mei iets an ders te doen. "We zitten inmiddels flink wat lager op de lijst", waarschuw de stadhuis-representant Cees Hugens ons tijdens de opening van de brandweer kazerne. "Dan moeten de be stuurders van de Pieterskerk niet raar opkijken wanneer Pieter van Vollenhoven straks het monument komt heropenen", voorspelden wij. Nou, wat scheelt het? De stichting Pieterskerk, onder burgemeester Vis in het le ven geroepen, heeft voor 25 mei een uitgebreid program ma samengesteld. Dat wordt die avond dus geen vlugger tje voor Pieter en Margriet Behalve de Koninklyke Militai re kapel zullen Thgs van Leer, het Toonkunstorkest van René Verhoef, het Ame rikaanse koor Sounds of Friendship, het Rijnlands Christelijk Mannenkoor met de sopraan-soliste Thea Ek- ker en Louis van Dijk het po dium op en af marcheren. "Een veelzijdig programma", vindt manager Jochemus van de stichting Pieterskerk, "we willen gelijk bij de opening al laten zien welke veelzijdige functie we aan de kerk willen geven. Cees Goekoop, voorzitter van de stichting, vult aan: 'Tn de Middeleeuwen vervulde de kerk een centrumfunctie. Het hele marktgebeuren speelde zich toen in en rond de kerk af. Die functie willen we min of meer weer aan de Pieters kerk geven. En dat kan want de kerk is uit de eredienst ge haald". Het marketing-bureau Twijn- stra Gudde nv uit Deventer heeft in opdracht van de stichting uitgezocht waar de Pieterskerk allemaal voor kan worden gebruikt. Dat va rieert dus van veilingen, beurzen en congressen tot bruiloften, universitaire exa mens en popconcerten. Er wordt zelfs gedacht aan sportevenementen: tafelten nis cn desnoods boksen. Manager Jochemus heeft al be slag weten te leggen op een Amerikaans jeugdkoor, en kele orgelconcerten van K O en een ruimtevaart- tentoonstelling van de Estec. In het kader van deze ten toonstelling, die m juni wordt gehouden zal er onder meer een reusachtige raket mid den in de kerk worden neer gezet. Jochemus en Goekoop zijn zich er van bewust dat het veelzijdige bestaan dat de Pieterskerk gaat leiden een drempel voor veel mensen zal opwerpen. 'We kunnen ons best voorstellen dat men sen er schande van spreken dat dit soort evenementen in een kerk wordt gehouden. Aan de andere kant zijn er ook mensen die de evene menten niet willen bezoeken juist omdat ze niet in eer kerk willen komen Maar die gevoelens zullen best sly ten. De drempel zal snel lager worden". Het zal inderdaad even wennen zyn, zo'n raket midden in de kerk. Maar een rechtstreekse verbinding tussen kerk en hemel is natuurlijk nooit weg. Henry houdt niet van kouwe drukte LEIDEN - Tegen heug en meug in is klompenman J.A. Henry gisterochtend op de Leidse veemarkt in de Groenoordhallen ge huldigd. Voor dit laatste was alle reden, want de in Alphen aan den Rijn woonachtige Henry is al zestig jaar een opvallende aanwezige op de Leidse veemarkt, eerst buiten, in de stad zelf en de laatste jaren in de Groenoordhallen. Zijn collega's hadden een bord gemaakt boven een stoel temidden van strobaaltjes, waarop zij hun felicitaties tot uitdrukking had den gebracht. Ze boden hem een boek van Rien Poortvliet aan, waarin de klompenman zelf voorkomt. Groenoordhallen-direc- teur André de Jong schonk namens de gemeente Leiden een tegel. Ook werd Henry voorzien van worsten en sigaren. De Alphense klompenboer vond het misschien wel aardig. Alleen had hij geen zin om in de feeststoel te gaan zitten, dus bleef hij ernaast staan. Hij houdt niet zo van kouwe drukte. Hoe oud hij is? "Honderdvier" zegt hij en barst in een schaterende lach uit. Maar volgens insiders is hij pas 85, kondigt hij elke maand zijn afscheid aan (terecht gelooft niemand hem), worden de klompen blank bij hem aangevoerd en schildert hij ze vervolgens zelf en deed hij vroeger iets in pluimvee. Maar moet dat nu allemaal in de krant? Van Henry hoeft het niet. Alphenaar J.A. Henry met zijn klompen. Ze worden blank bij hem aangevoerd, waarna hij ze vervolgens zelf schildert. Maar van Henry hoeft dat allemaal niet in de krant.. LEIDEN - De plannen voor de bouw van kantoren en woningen op het Schuttersveld krijgen steeds vastere vorm. Gisteren presenteerde de gemeente een bestemmingsplan voor het ge bied. Het plan schept een juridi sche basis voor het eerder door de gemeenteraad aanvaarde ste debouwkundig ontwerp van de Westduitse architect Latta. De eerste werkzaamheden in het gebied tussen de spoorlijn en de Maredykbuurt zullen dit najaar beginnen. De PTT begint dan met de bouw van een hoofdpost kantoor. De gemeente neemt dan een aanvang met de reconstruc tie van de Oegstgeesterweg (In stadhuis-kringen al omgedoopt tot Schiphollaan). De gemeente houdt het er op dat de bouw van kantoren nog dit jaar kan beginnen. Er zouden zich seneuze gegadigden hebben aangemeld, maar de gemeente vindt het nog te vr»eg om namen te noemen. De woningbouw komt op zijn vroegst in 1983 op gang. Het rijk moet hiervoor met geld over de brug komen. De financiën zijn trouwens toch het moeilijkste onderdeel van het plan. Door een hoge dichtheid van bebouwing zijn dure voorzieningen nodig om te kunnen parkeren (parkeer dek onder de woningen en kan toren). Eerder gemaakte kosten in het ge bied drukken op de exploitatie. Door de gronduitgifte voor kan toren moet dit worden opgevan gen. maar de prijzen moeten wel concurrerend blijven met kan toorlocaties in bijvoorbeeld Den Haag Dc gemeente noemt de prijzen, zoals die nu berekend zijn (rond de 250 gulden per vier kante meter), acceptabel. De kantoren op het Schutterveld zullen naar schatting dne- tot vyfduizend arbeidsplaatsen bie den. Het aantal woningen zal in het gunstigste geval 650 bedra gen. Er is in het plan ook ruimte voor een hotel. Minister wil Zuidafrikaanse

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3