Nieuwe lweekwijze: zuiriig en produktief In 1988 bevrijd van autolast f smet D Sassenheim krijgt derde wethouder Werken met cellen gunstig voor macrobiotici Mogelijkheid als aanleg omleidingsweg binnen drie jaar begint Putman Noordwijk ontslaat mensen Extra glans aan corso-feestviering De'kersverse werkwijze wordt gekenmerkt door eenvoud Bij de verwerking bijvoorbeeld behoeft de kweker niet meer op de knieën. Hij kan een bak uit de rekken halen en aan een tafel zijn werk doen. stapeld, waarbij elke laag apart wordt verlicht. Dat electrische licht is bijna net zo sterk als het zomers 'buiten' is. Door de sterke verlichting komt er een heleboel warmte vrij. Die warmte moet worden wegge- koeld. Dit gebeurt door middel van buizen met koud water die door de cellen lopen. Deze vrijge komen warmte (het water in de buizen wordt zo'n 80 graden) kan weer worden gebruikt om naast gelegen panden te verwarmen. Zo wordt energie die uiteindelijk nodig is om bijvoorbeeld het kantoor te verwarmen, eerst ge bruikt om de gewassen te belich ten. Macrobiotici Dit levert een aanzienlijke energie besparing op. Er zijn echter meer voordelen. Zo kan een tuinder, helemaal onafhankelijk van moeder natuur, een zeer nauw keurig produktieschema opzet ten. Een ander voordeel is iets dat de macrobiotici zeer zal aanspre ken. Doordat de cellen lucht dicht zijn afgesloten en de beno digde lucht wordt aangezogen door luchtfilters, die zelfs sporen tegenhouden, worden onkruid- verdelgingsmiddelen overbodig. Groenten kunnen volledig onbe spoten worden geoogst. De gewassen, of het nu bloemen zijn of groenten, worden ge kweekt in bakken. Hierdoor wordt het verwerken erg gemak kelijk. Moet nu de kweker nog op de knieën om wat aan zijn ge wassen te doen, in de toekomst hoefl hij alleen even een bak uit het rek te tillen en die op tafel te zetten. Het werk wordt niet al- J.W. Lestraten. uitvinden van de nieuwe teeltmethode Deze trindinfl ral macrobiotici zeer aanspreken leen vereenvoudigd, ook minder onaangenaam. De opsomming van de voordelen is hiermee nog niet ten einde. Cel len zijn namelijk voor verschil lende doeleinden te gebruiken. Zo kunnen er produkten in wor den opgeslagen. Ook kan er zeer gemakkelijk van gewas worden veranderd. Vanzelfsprekend kent de nieuwe ontwikkeling ook haar beperkin gen. Zo is de hoogte van het ge was bepalend voor het aantal la gen dat kan worden geteeld, en dus voor de opbrengst per vier kante meter. Volgens directeur J.W. Lestraten van Schulte Sc Le- straten zou 25 procent van de kwekers kunnen overschakelen op deze wijze van teen. Een voorwaarde is dat de kweker met zijn geleende energie ergens naar toe moet kunnen. Het bou wen van cellen moet dus altijd worden gecombineerd met het bouwen van andere kassen of ge bouwen. Dit vereist een zeer nauwkeurige bebouwing van be drijventerreinen. Noodlijdend De man achter de ontwikkeling van deze revolutionaire teeltme thode is directeur Lestraten zelf Deze 58-jarige ondernemer pur sang staat aan het hoofd van en kele bedrijven die bijna allemaal zijn gespecialiseerd in klimaat beheersing. De specialiteit van Lestraten is het opkopen van, meestal noodlij dende, bedrijven om deze door middel van saneringen weer ge zond te maken. Daarbu probeert hij zo min mogelijk mensen te ontslaan. Zijn succesformule bestaat hieruit dat de bedrijven die hij opkoopt vrij moeten zijn van oude schul den, waardoor een nieuw begin kan worden gemaakt. Erg be langrijk vindt hij de motivatie van het personeel. Zijn eerste handeling na een overname be staat steevast uit een toespraak tot het gehele personeel, waarin hij uiteenzet hoe de zaken ervoor staan. Daarop volgend schetst hu de mogelijkheden Lestraten "Ik wil het altijd anders dan anderen doen. Verder vind ik het ook belangruk dat de afne mers van het produkt er echt w\j- zer van worden'' Daar is zun laatste vinding dus een goed voorbeeld van. Voorlopig ziet het er nog met naar uit dat de bollenstreek er direct van gaat profiteren De proefopstelling van de nieuwe teeltwijze staat in Roermond waar Lestraten een enorm bedrijf heeft. Voor tuinders die de uitvinding willen bewonderen, wordt echter altijd een uurtje vrijgemaakt Le straten heft zelfs een apart ver blijf gebouwd voor mensen die de afstand naar Roermond te groot vinden om in één dag heen en weer te rijden. len in kassen, wordt nu gebruik gemaakt van cellen. Dit zijn goed geïsoleerde, uit damwandprofiel opgebouwde ruimtes van tien meter diep. zes meter breed en zes meter hoog. De ruimtes zijn lucht- en lichtdicht afgesloten. In de cellen bevinden zich metalen rekken met een aantal lagen elektrische verlichting. De ge wassen worden nu. soms wel 15 lagen hoog, in de rekken opge- SASSENHEIM - Er is iets nieuws zonder de zon. Dit wat verdraaide gezegde is van toepassing op een nieuwe ont wikkeling in de glastuinbouw waarbij dit nu nog brood nodige hemellichaam kan worden gemist. En, wat mis schien nog belangrijker is voor de glastuinbouw, een ont wikkeling waarbij kostbare energie als het ware wordt geleend. De methode is ontwikkeld door te Lestraden bv, en is in wezen het Sassenheimse bedrijf Schul- erg simpel. In plaats van het te- VALKENBURG - Wanneer in 1985 de eerste spade voor de omleidingsweg rond Valken burg de grond in kan dan is de verwachting dat in 1988 het doorgaande verkeer de kom van het dorp links kan laten liggen. Dit zegt ir. Bakker, chef van de onderafdeling planning van de provincie, die momenteel de aanleg van de langververwachte weg voorbereidt. Er bestaat vrees dat het kruispunt Haagsche Schouw na de realisering van de nieuwe omleidingsweg om Valkenburg een knelpunt voor het verkeer gaat worden. Daarom stelt de provincie voor om ook hier een kleine omleidingsroute aan te leggen. De aanleg van de weg is plotseling mogelijk geworden nadat door een hertelling van het aantal au to's dat in de provincie rondrijdt Zuid-Holland onverwacht op 6 miljoen gulden extra uit de rijks kas kon rekenen. Nog geen half jaar geleden heeft gedeputeerde Diepenhorst uitgesproken dat deze de realisering van de nieu we weg - toen - de eerste tien jaar niet voor mogelijk hield. Dat het begin van de uiteindelijke aanleg nog enkele jaren op zich laat wachten is een gevolg van het feit dat het nauwkeurige tra cé van de verbinding nog moet worden vastgesteld. Op dit mo ment staat alleen het tien jaar ou de plan op tekening dat een vier baans verbindingsweg tussen Katwijk en Leiden inhoudt. De toen geplande weg zou van vlak bij het vliegveld Valkenburg in Katwijk moeten aansluiten op de Plesmanlaan in Leiden. De Leid- se gemeenteraad heeft zich ech- LISSE - Het aanstaande bloe mencorso dat zaterdag 24 april voor de 35ste maal door de streek trekt, is voor de Lions Club Bollenstreek aan leiding geweest dit jubileum- vooijaarsgebeuren extra glans te geven met het nodige amusement. Klinkende namen uit de inter nationale showwereld heb ben de Lions bereid gevon den medewerking te verle nen aan het inmiddels twee daagse corsofestival rond de opbouw en expositie van de praalwagens ten bate van een goed doel. Een attractie is bijvoorbeeld het optreden van het Suri naamse koor "Stanvaste Sin gers" met hun show Oh Hap py Day. Deze vijftig zangers en zangeressen scoren in vele landen goud en platina met hun lp's. Naast het optreden van het zangduo Saskia en Serge, staat ook de komst van The Guys and Dolls, goed voor 4 miljoen platen, vast. Het folkloristisch programma punt vermeldt dit jaar een ter enige tijd geleden tegen die aansluiting op de Leidse binnen stad uitgesproken. "Indien dat niet was gebeurd wa ren we er zó uit", aldus Bakker, die zegt dat persoonlijk ook de beste verbinding te vinden. In het provinciale streekplan uit 1978 staat de bewuste weg aange sloten op de toekomstige rijks weg 11 en lopende achter de nieuwe Leidse stadswijk Ste- venshofjespolder om. Maar Bak ker ziet helemaal niets in dit tra cé omdat de aanleg van de die nieuwe rijksweg zó ver naar de toekomst is verschoven dat hij het zinloos vindt om daarmee nu al rekening te houden. Het gevolg van de al zeer oude plannen voor de omleidingsweg rond Valkenburg is ondertussen wel dat 85 procent van d beno digde grond voor de weg al in handen is van de provincie. Veel Joegoslavische groep met Balkandansen. Het Benelux show- en dansorkest met de zangeressen Astrid Norma en Hanny v.d. Burk zorgt voor de muzikale begeleiding en omlijsting tijdens het festi val. Graag gehoorde num mers van Glenn Miller, Count Basie, Dukë Ellington en an deren worden ten gehore ge bracht door de "eigen" Big Band Bollenstreek. In de middaguren is er om 16.00 uur een speciaal kinder programma ingelast van Hans Versnel Deze presenta tor zal beide dagen ook weer de algehele presentatie ver zorgen. De gehele opbrengst van het Corsofestival is evenals voor gaande jaren weer voor een goed doel. Deze keer zetten de Lions zich in voor hoogno dige drinkwatervoorzienin gen in Indramayu op west- Java, een uiterst moeilijk en zeer moerassig gebeid waar veel maag- en darmziekten heersen onder de bevolking. Een urgent nood project van de "Wilde Ganzen", een hulp programma van de IKON meer dan uiteindelijk nodig zal blijken omdat het oude idee van een vierbaansweg met ongelijk vloerse kruisingen intussen lijkt verlaten en heeft moeten plaats maken voor een eenvoudige tweebaans verbinding. Het probleem dat nu nog rest is dus waar de nieuwe weg op moet aansluiten: de Plesmanlaan lijkt uitgesloten door de motie van de gemeenteraad van Leiden en dan blijft een aansluiting op de Voor- schoterweg in Valkenburg over. De consequentie van zo'n aan sluiting is dan toename van de verkeersdruk op de kruising bij het Haagsche Schouw. Nu al drukt daarop de last van een te groot verkeersaanbod en dat zal alleen maar toenemen nadat de omleidingsweg S4 gereed is. Bakker heeft daarom al bezien of hiervoor een oplossing is te vin den en meent die gevonden te hebben in een omleiding om het kruispunt heen vanaf de Voor- schoterweg tot de Rijndijkh "Hiervoor is ruimte te vinden", aldus de provinciale planaloog. Commentaar Overigens is niet slechts de vast stelling van de plaats van de eventule aansluiting van de S4 op de Voorschoterweg die nog moet worden bepaald. Ook het verdere tracé van de tweebaans- verbinding moet nog worden vastgesteld. Daarvoor wordt mo menteel een tracé-nota geschre ven die. eenmaal klaar, aan di verse bij de weg betrokken ge- Huigsloot directeur jeugdherberg VOORHOUT - De na de komende gemeenteraadsverkiezingen af scheid van het politieke leven nemende Voorhoutse wethouder Huigsloot is benoemd tot direc teur van de jeugdherberg en het conferentiecentrum Ocken- burgh in Den Haag. De jeugdherberg heeft een staf van dertien vaste en negen part-time medewerkers en telt gemiddeld zo'n 63 000 overnachtingen per jaar. meenten en instanties voor hun commentaar zal worden toege zonden. Ook dient een Valkenburgs be stemmingsplan nog te worden gewijzigd want hierin komt de weg waarmee toch al jarenlang is rekening gehouden niet voor. Notabene op verzoek van de pro vincie zelf die nog kort geleden ervan uitging dat de realisering van de S4 toch niet binnen tien jaar was te verwachten. Vliegveld De hoop van Bakker dat de eerste spade voor de aanleg van de S4 in 1985 al in de grond kan zal dan ook alleen maar worden bewaar heid indien met name de wijzi ging van het bestemmingsplan geen protesten oproept. Want in dien dat wel gebeurt dan wordt daarmee het begin van de aanleg flink vertraagd. De totale kosten van de weg belo pen 15 miljoen gulden en worden in het bijzonder opgeschroefd doordat ter hoogte van de aan vliegroute voor vliegveld Val kenburg de weg over een afstand van honderden meters tot bijna drie meter moet worden ingegra ven. "Deze beperkte inDolde- SASSENHEIM - Het voorstel van burgemeester en wethouders van Sassenheim om het aantal wethouders uit te breiden tot drie is met instemming door de fracties ontvangen. Dreef (CDA) noemde het gister avond tijdens de raadsvergade ring een objectief stuk dat van vele zijden is belicht en waarin duidelijk de noodzaak tot uit breiding is aangegeven. Rotte veel (VVD) vond dat het voor zich sprak dat de WD gelukkig is met het voorstel Over de kos ten die een derde wethouder mee zich meebrengt was de liberaal niet zo pessimistisch Hu meen de dat met de grote zaken die in ring", zo verwacht Bakker." zal ook nog de nodige technische problemen geven". Sassenheim staan te gebeuren de wethouder zich "terug kan ver- dienen". "Prachtige argumenten zijn ge bruikt om een derde wethouder te benoemen", vond mevrouw Henstra (Progressief Sassen heim). Merkwaardig vond zü het dat alleen bestuurlijke argumen ten zijn aangedragen en geen partijpolitieke Zij vond het ech ter naast haar kntiek ook wense lijk dat het bestuurhjk draagvlak wordt vergroot Het voorstel wordt nu voorgelegd aan het college van gedeputeer de staten van Zuid Holland, dat uiteindeluk voor deze uitbrei ding het groene licht moet ge- NOORDWIJK - Het Noord- wijkse bedrijf Putman Instal laties BV heeft bu het ar beidsbureau te Lisse toe stemming gevraagd om 19 mensen op straat te zetten. Het arbeidsbureau heeft reeds toestemming gegeven voor het ontslag van 10 werk nemers, over de andere 9 is nog geen beslissing geno- "Maar het zit er wel in dat Put man ook hen mag ontslaan. We hebben hier te maken met leeg rakende orderporte feuille. Daar is gewoon niets tegen te doen", aldus direc teur A M de Brabander van het arbeidsbureau Dezelfde geluiden zijn te horen van de directie van Putman. Een woordvoeder vertelt dat de ontslagen samenhangen met het aanbod van werk. "Het is best mogeluk", aldus de woordvoeder, "dat als we snel meer werk krggen er geen mens de straat op gaat". Zee aan ruimte voor windsurfers KATWIJK - Windsurfers krijgen dit jaar in Katwijk een "zee" aan ruimte om hun sport te beoefe nen. Dat is gisteravond tudens de vergadenng van d< CMUBl sie voor Cultuur en Recreatie be kend gemaakt In de Noord komt een stuk strand ter beschikking van de ongebon den surfers. Daarnaast houden de leden van de Katwukse Surf club een afgebakend stuk strand voor het aan- en afvaren Daar hebben ze ook een opbergruimte voor de planken Wethouder Vink merkte op dat het plankzeilen met de maand meer populair wordt. Bomendag begint in N'hout N< M >KI)WI.IKEKH< >l'T De ope ning van de landschapsverzor- gende dag vindt zaterdag om half tien plaats nabij de Lceweg 121 in Noordwukerhout. Dit is op het landgoed Klein-Leeuwenhorst Op de landschapsverzorgende dag kunnen natuurliefhebbers als vrijwilligers aan het onderhoud en de verzorging van het bos meewerken Onderhoud dat an ders niet of onvoldoende zou plaatsvinden. □«IQ anoDfio

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23