c Eindhoven gaat eigen weg Franchi weer kandidaat V.d. Louw achter plan BBI DINSDAG 9 MAART 1982 Sport Als het een jaar of vijftien terug met een voetbalclub niet goed ging en het kampioenschap raakte wat te ver uit zicht dan trok de voorzitter zijn das recht en liep eens bij de trainer aan. Of het nu niet eens tijd werd op te stappen, want zo kon het toch niet doorgaan. Een paar dagen later verscheen er dan meestal een gramsto rig getoonzet artikel in de krantwaarin de trainer uit legde dat hij geen dag langer bij de club wenste te vertoe ven, want het bestuur bemoei de zich ermee en zie waartoe dat leidde: bijna onderaan. Een lid dat er tijdens een jaar vergadering op wilde terug komen, werd het woord ont nomen. Zoiets was buiten de orde. En blééf dat ook. Zo ging dat indertijd. Het was niet fraai, hoor, maar er werd wel snel zaken ge daan. Even een steekvlam van gepikeerdheid en hup daar gingen we weer. Kom daar nou eens om. Als het tegenwoordig rommelt in een semi-profclub dan rommelt het ook over alle li nies en het rommelt boven dien het hele jaar door. Neem Feyenoord. de club die élk weekeinde opnieuw indruk wekkend bewijst dat het nóg weer slechter kan. Conflicten, praatpalen, direc teur weg, trainer en hulp trainer straks weg. voorzitter Couwenberg en zijn maatjes in opspraak en ga zo maar door. ledereen spuwt lava. Een soort Vesuvius in Rotter dam-Zuid. Nu lees ik dat ook de pest is uit gebroken in de gelederen van de supportersclub van Feye noord. Het bestuur daarvan is afgezet en in het nieuwe hebben de felste actievoerders een plaats gekregen. Ze ko men straks met een rapport over wat er allemaal niet deugt in de club en daar moet van hogerhand aandacht aan worden besteed, want de supporters beschouwen zich als "de consument tegenover wie Feyenoord morele ver plichtingen heeft". De verwórding. Het aardige van supporters was dat ze juichten, kanker den, schreeuwden, floten, bierden, hosten, (de vernielin gen even terzijde gelaten), maar één ding deden ze god dank niet: ze schreven géén rapporten. Hun oordeel werd aan de tap verstrekt. Dat was het ken merk van de supporter. Ik schrijf dit alles in de verle den tijd. want dat bij Feye noord is een teken aan de wand. Nog even en uit sup- portersmonden komt nog slechts rapporten- en vak bondstaai. Het woord "consu ment" wijst al helemaal in die richting. De automatische prijscompensatie en de inde xering zullen wel niet lang op zich laten wachten. Supportersrapporten - ja, dat ontbreekt er nog net aan. Je zult het zien: over twee jaar staat óók de Bunnikzijde on der leiding van een gedegen doctorandus. Kasteeltaal Er mag dan al jaren armoe op het Kasteel heersen, bij Spar ta weten ze nog heel goed hoe het hoort. Aan bot clubchau- vinisme dat andere clubbe sturen aanhangen om in ei gen kring sympathie te ver werven, geeft men zich daar niet over. De zaak-Loggie is daarvan een treffend voorbeeld. De Spar taan kreeg de rode kaart na een incident met de Feye- noord-verdediger Wijnsteker. Daar was nogal wat om te doen, maar Sparta zag toch af van een mondelinge be handeling waaraan nog wel eens voordeel zit omdat de be trokkenen voor de tuchtcom- missie strijk aan zet last van een slecht geheugen blijken te hebben), na kennis te hebben genomen van de video-beel den van het geval. En wat zegt dan het Sparta-be- stuur? "De beelden hebben ons niet de overtuiging kunnen schenken dat Loggie Wijnstekers alleen maar heeft geduwd". Verrukkelijk onder woorden ge bracht. Loggie verkocht Wijnstekers ge woon een lel (nadat de Feye- noorder hem ook iets had ge flikt), maar door het zo te for muleren geef je het incident in elk geval een zekere waar digheid. Bagger Het tegendeel van kasteel-taal hanteerde zondag Rooden- burg-trainer Laurens Mouter bij de boordeling van het spel van zijn ploeg: "Het was bagger". Laurens, heb je dódrvoor nou al die jaren op de pedagogi sche academie gezeten? Coach In Nederland beleven we heel wat gedonderjaag rond coa ches (bij atletiek, voetbal en schaatsen kijk je er vanop als het even rustig is;, maar dat is nog maar gekibbel in de kinderkamer als je het verge lijkt met wat er allemaal spookt op dit gebied in een land als de Verenigde Staten. In een recente reportage van Sports Illustrated wordt een boekje opengedaan over ene Pam Parsons (34), tot voor kort de coach van het dames (of vrouwen?basketbalteam van de universiteit van South Carolina. Je weet niet wat je leest. Zelf betitelt Pam zich als "een eenvoudig, klein, roodharig meisje uit Utah". Dat blijkt een te simpele voor stelling van zaken. Uit het verhaal van SI komt ze naar voren als een hoogst bekwa me, fel meelevende coach. In de paar jaar dat ze in South Carolina werkte verkreeg de ploeg de bijnaam van "Lady Gamecocks" (de vrouwelijke vechthanen) en begin januari stond ze tweede in de natio nale rangschikking. Maar er is intussen zoveel gebeurd dat men het kampioenschap wel kan vergeten. Kleur kun je Pam niet ontzeg gen. Ze ventileerde krachtige opinies en bij wedstrijden verscheen ze in diep-uitgesne den jurken of in adembene mende disco-outfits. Het was ook een secréét van een wijf - bijgenaamd de Bobby Knight van het damesbasket bal (Knight is een ware beul bij de heren). Nu zie je die combinatie van bekwaam- en lastigheid wel vaker, zeker ook bij mannen, maar Pam slaat alles. Ze domineerde haar speelsters volkomen. "Jullie zijn niets zonder mij", zo deelde ze hen herhaaldelijk mee. Na een ne derlaag in Tennessee liet ze haar team bidden voor de speelsters Mason en Washing ton "want dat zijn de lastpos ten". Na een andere neder laag dwong ze de ploeg T- shirts te dragen met een zeer denigrerende tekst. Mason vergeleek haar met de beruch te secte-leider Jim Jones en ging weg omdat ze "niet ge manipuleerd wenste te wor den tot het punt dat ik zelf niet meer kan denken". Ande ren volgden dat voorbeeld, maar ze had ook trouwe aan hangsters. En die haalden haar met tranen in de ogen terug bij de keren dat Par sons huilend uitriep niet meer als coach te zullen optreden. Want er heersten zoveel span ningen dat je er bijna tegen aan kon leunen. Pam Parsons ging haar eigen weg, trok zich weinig van reglementen en overschrij vingsbepalingen aan. Ze gaf pas aangetrokken speelsters geld voor huisvesting, hoewel de bepalingen dat in het jaar van overschrijving nadruk Coach Pam Parsons kelijk verbieden. Toen Par sons daarover in de knoei kwam, zei ze dat het ging om leningen die moesten worden terugbetaald - zeer tot woede van de speelsters die het be trof. Zo waren er meer dingen waar in ze eigenzinnig haar gang ging. Haar assistent-coach Karen Brown, die haar bij een aantal zaakjes had gehol pen, werd zo achterdochtig dat ze een privé-detective achter Parsons aanstuurde om haar gangen na te gaan. Eind vorig jaar zocht een hoge functionaris van de universi teit de coach op. Wat er tussen hen besproken werd, weet nie mand. Meegedeeld werd al leen dal Pam Parsons "om gezondheidsredenen" ontslag had genomen. Een paar dagen later echter, toen het team onder de nieu we coach 's nachts uit Phila delphia terugkivam, stond Parsons de meisjes op te wachten met een spandoek, waarop als tekst "Welkom thuis. Ik heb géén ontslag ge nomen". Ze gaf al haar speel sters een rode roos "als teken van genegenheid". Weer twee dagen later legde ze haar werk definitief neer, nadat de universiteit zich bereid had getoond haar een bedrag van ongeveei 50 000 gulden uit te betalen Een beetje vreemd allemaal Ten slotte kwam boven water waarom Pam Parsons echt weg moest Ze bleek homose- xuele relaties te onderhouden met twee van haar speelsters en de moeder van één van de meisjes had zich daarover bij de umversttett beklaagd. De vrouw zei bitter tegen SI: "Toen mijn dochter bij het team ging spelen, is de coach bij ons geweest, prachtig ge kleed, mooi opgemaakt Ze zag er schitterend uit. En ze had gezegd: mevrouw, over een jaar herkent u uw eigen dochter niet meer. Je denkt ze gaat er een dó me van maken. En dan dit...". Tot overmaat van ramp had Parsons tn een krant ook ver klaard dat "de oude princi pes van Pa en Moe in ere dienden te worden hersteld". Sports Illustrated valt Parsons om één ding echt hard dat ze een fundamenteel principe van de ethiek van de coach geweld heeft aangedaan: hij of zij dient er in het team geen speciale vriendjes of vrien dinnetjes op na te houden. Een bizar verhaal. En zeg nou zelf: daarmee verge leken zijn Kloosterboer en Mi- chels toch gewoon schatten. "Niet zwaar tillen aan relatie met overheid" DEN HAAG (GPD) - De Federatie van Betaald voetbalorganisaties (FBO) heeft zijn leden maandag schriftelijk gewaarschuwd voor de eventuele gevolgen van het gesprek dat a.s. donderdagavond zal plaatsvinden tussen het merendeel van de eerste divisie clubs. Tijdens deze bijeenkomst zal het als „laatste redmiddel van het betaalde voetbal" naar voren gebrachte plan van Eindhoven besproken worden. Eindhoven stelt hierin voor om in de toekomst in de eerste divisie de cao voor contractspelers af te schaffen, het aantal contractspelers tot maximaal vijf te reduceren en tevens geen full-time trai ners meer in dienst te nemen. De FBO deelt in zijn brief mee dat deze bijeenkomst de verhouding tussen het betaalde voetbal en de externe geldgevers zeker niet ten goede zal komen. Zoals bekend verbond de overheid enkele ja ren geleden de handhaving van subsidie aan het betaalde voetbal onder andere aan de invoering én instandhouding van een cao voor contractspelers. Met deze bespreking wordt die voorwaar de ondermijnd,-meent de FBO. De bespreking zal ook niet onder de vlag van de FBO worden ge voerd. Directeur Gerard Slager laat dat duidelijk in zijn brief naar voren komen. „Omdat", zo meent Slager, „de FBO door de clubs zelf is opgericht als een ge- sprekscentrum waarin proble men, voorstellen etc. door alle clubs in het betaalde voetbal be sproken kunnen worden. De pro blematiek die Eindhoven ter sprake brengt is geen zaak van alleen eerste divisieclubs, maar treft alle clubs in het betaalde voetbal. Draait de overheid de subdidiekraan dicht vanwege dit gesprek, dan treft dat ook de ere divisieclubs. Vandaar dat het voor het belang van het gehele betaalde voetbal beter had ge weest een bijzondere algemene ledenvergadering van de FBO uit te schrijven. Op die manier hadden de clubs ook eensgezind een standpunt in kunnen nemen. Nu blijft het bij een gesprek „voor de haard", waardoor je tij dens een vergadering betaald voetbal in Zeist ook niet als één naar voren kunt treden". Overigens maakt Eindhoven, bij monde van penningmeester Ton Vermeulen, zich niet zo druk over de kritiek van de FBO,H kijkt daarbij wel alleen naar de eigen financiële situatie. „Je moet niet te zwaar tillen aan de relatie met de overheid. Als je al leen al naar de bijdrage kijkt die Eindhoven van die overheid mag ontvangen - over de seizoenen '79-'80 en '80-'81 inclusief toto lotto bijdrage een bedrag van 250.000 gulden - is het wat over dreven je daar druk over te ma ken. Daarbij komt dan nog eens dat het merendeel van de ge meenten hebben gekozen voor een afbouw van de subsidies. In het geval van Eindhoven zal de subsidie in vier jaar tijd van 229.000 gulden worden afge bouwd naar nul. Er moeten dus maatregelen getroffen worden". Eindhoven hoopt die dus te treffen door de cao volledig af te schaf fen en daarmee het aantal con tractspelers tot maximaal vijf, maar nog het liefst tot nul terug te brengen waarmee een soort klasse van onafhankelijken ge boren zou zijn. Vermeulen: „Naar onze mening zou het het beste voor de eerste divisie zijn indien clubs spelers slechts be perkte vergoedingssommen in samenhang met een gedeelte van de recette uitkeren. Zoals het er nu voorstaat kan Eindhoven, en naar wij hebben vernomen nog een zeer groot aantal andere clubs nog maar met zeer veel moeite voldoen aan de salaris kosten en sociale lasten". Oplossingen „Het gesprek van aanstaande don derdag is dan ook bedoeld om met gelijkgestemden, dus met clubs uit de eerste divisie, eens over de oplossingen te praten om uit de extreem slechte financiële situatie te geraken. Het is niet zo dat de eerste divisieclubs zich met deze bijeenkomst afkeren van de FBO. Door deze opzet kunnen we alleen sneller werken en snelheid is momenteel zeker geboden". Het voorstel van Eindhoven komt opvallend snel na het rapport van geldschieter Dé Stoop van FC Amsterdam, die in die rap portage eenzelfde oplossing voor zijn noodlijdende club voor ogen heeft. Stoop heeft dit voorstel ook al in de vergadering van het sectiebestuur van afgelopen don derdag naar voren gebracht, maar dat bestuur heeft slechts individueel een standpunt inge nomen en heeft zich als geheel nog geen officiële mening ge vormd. Op dit moment zijn de af gevaardigden van de WCS (spe lers) in dat bestuur sterk tegen, terwijl de overige leden zich on der voorbehoud positief tegen over het voorstel hebben opge steld. Het plan van Eindhoven heeft in ieder geval voor verdeeldheid binnen de eerste divisieclubs ge zorgd. Helmond Sport heeft al la ten weten donderdag niet te zul len verschijnen, terwijl onder an dere SC Amersfoort, Veendam, Wageningen, Volendam en na tuurlijk FC Amsterdam wel voe len voor deze noodgreep. Mocht het plan van Eindhoven ooit nog ter stemming in de algemene vergadering betaald voetbal ko men om de benodigde regle mentswijziging te realiseren, dan heeft men driekwart van het aan tal stemmen nodig. En met de stemmenverhouding in die ver gadering (spelers 26, trainers vier en clubs zeventig procent) zullen dus twee partijen bereid gevon den moeten worden om voor het plan te stemmen. Gelet op de houding van de spelers en trai ners, die zich nooit achter een voorstel zullen scharen dat de ei gen werkgelegenheid in acuut gevaar brengt lijkt het plan van Eindhoven derhalve al bij voor baat gedoemd tot mislukken. Als voorzitter van UEFA OSLO (ANP) - De Italiaan Artemio Franchi, de voorzitter van de Europese Voetbalunie (UEFA), heeft zich herkies baar gesteld voor een volgende termijn van vier jaar. Op het zestiende congres van de UEFA, dat op 28 april in Dresden wordt gehouden, is dr. Franchi overigens de enige kandidaat voor de functie van voorzitter Een en ander werd het afgelopen weekeinde meegedeeld in Os- lo, waar het bestuur van de UEFA bijeen was gekomen om zich voor te bereiden op het congres. Hermann Neuberger, de praeses van de Westduitse voetbalbond, stelt zich eveneens herkiesbaar als vice-voorzitter. Jo van Marle, de voorzitter van de KNVB is één van de gegadigden voor een functie binnen het dagelijks be stuur van de UEFA. Tevens nam het UEFA-bestuur de beslissing, dat shirtreclame zo wel in thuis- als in uitwedstrij den in de toernooien om de Eu ropese bekers mag worden ge voerd. Tenminste, indien de voetbalbond van het land daar voor zijn toestemming heeft ge geven. De clubs mogen alleen die reclame voeren, die ook in de nationale competitie op de shirts aanwezig is. Voorts moet de re clame aan de voorzijde van het shirt zijn aangebracht en mag het niet groter zijn dan 200 vierkante centimeter. In een land waarin de bond een verbod heeft be paald op dit gebied, zoals Neder land, moet dat verbod door be- Bert Jansen stopt LEIDEN - De Spartaan Bert Jan sen beëindigt aan het einde van dit seizoen zijn voetbalcarrière. De 31-jarige Leidenaar was der tien jaar bij de Rotterdamse ere divisieclub in dienst. Het Sparta- bestuur heeft Jansen een vrije transfer aangeboden, maar daar zal de rechtsback geen gebruik van maken. „Ik vind het welletjes, na dertien jaar profvoetbal wil ik wel eens wat anders gaan doen", moti veert Bert Jansen zijn besluit. zoekende verenigingen uit het buitenland worden gerespec teerd. De UEFA stelde verder 300.000 Zwitserse francs (ongeveer 400.000 gulden) beschikbaar voor de clubs, die in de eerste of de tweede ronde van de toernooi en om de Europese bekers (1981/ 82) werden uitgeschakeld Het gaat om een bijdrage in de reis kosten voor clubs, die door hun deelneming aan de Europese toernooien een verlies hebben geleden. RIJSWIJK (ANP) - Minister And ré van der Louw van CRM heeft het Budget Bcwakings Instituut (BBI) schriftelijk laten weten dat hy akkoord gaat met de voorstel len die het BBI onlangs heeft ge daan Het gaat hier onder meer om richt lijnen voor het opstellen van taakstellende begrotingen van de clubs in het betaalde voetbal voor het seizoen 1982/83 In het rapport dat het BBI begin fe bruari naar de minister van CRM heeft gestuurd blijkt onder meer dat het BBI de clubs in het be taalde voetbal voor het nieuwe seizoen geen hogere uitgaven zal toestaan dan in het lopende jaar via de goedgekeurde begroting is gedaan De bewindsman vraagt het BBI hem voor 15 mei te infor meren in hoeverre de betaald vootbalorgams.itus (BVO's) bij het opstellen van de begrotingen aan de gestelde richtlijnen heb ben voldaan. Minister Van der Louw wijst erop dat tydens de begrotingsbehan deling van CRM in de tweede ka mer door verschillende kamer fracties erop is aangedrongen overleg te voeren over de voort gang van het gezondmakings- proces. Dat overleg zal tussen 15 mei en 15 juni plaats hebben. De uitkomsten van dit overleg zul len bepalend zyn voor het be schikbaar stellen van financiële bijdragen van CRM in het jaar 1982 Dat overleg zal naast het volgen van de richtlijnen door de BVO's tevens betrekking heb ben op de invoenng van shirtre clame gekoppeld a.m een veri-N e ningsfonds en de afschaffing van het vergoedingssysteem

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9