'Geef buitenlanders kans' Vluchtelingen beleid is nog te incidenteel Leidschendam wil groeien Extra huurwoningen verdeeld C Verzet tegen uitbreiding gestaakt Tweede Kamer over overheidsbanen: Onderwijs krijgt 664 arbeidsplaatsen erbij al! __^S Van Agt tijdens presentatie boek Parlement moet beleid kabinet ruimte geven DINSDAG 9 MAART 1982 Binnenland LEIDSCHENDAM (ANP) - De ge- meenteraad van Leidschendam heeft gisteravond haar verzet te gen de groeikernstatus van de gemeente opgegeven. Dat bete kent dat de plannen van minister Van Dam voor realisering van de bouwlokatie Leino een belangrij ke stap dichterbij zijn gekomen. Het ministerie van volkshuisves ting, de provincie Zuid-Holland en ook de gemeente Den Haag dringen al jaren aan op de bouw van plusminus 8000 woningen in het gebied tussen de gemeente Leidschendam. Zoetermeer en Nootdorp. Tot dusver waren de ze plannen echter altijd op verzet gestuit van de twee splinterge- meenten aan de rand van Den Haag. Die vonden namelijk dat de gemeente Den Haag haar pro blemen met kaalslag en stadsver nieuwing zelf op moest lossen. Van Dam bracht eind januari per soonlijk een bezoek aan de ge meenteraad om het belang van de onderneming te benadruk ken. Gisteravond ging de raad van Leidschendam overstag: met twaalf stemmen voor en ne gen stemmen tegen besloot hij de groeikernstatus te aanvaar den. Een definitief "ja" tegen de bouwlokatie zelf is dit najaar te verwachten. Volgens een woordvoerder van de gemeente zullen er nu pas serieu ze onderhandelingen op gang ko men over de bouwlokatie. Daar mee zal behalve de financiële garanties van de regering vooral de vraag aan de orde komen hoe een gunstig woonmiheu kan ge dijen tussen een aantal grote we gen en een spoorlijn in. Ook de aanleg van een rijksweg om de wijk te ontsluiten is van belang, aldus de woordvoerder. Omdat valt te verwachten dat de raad van de gemeente Nootdorp haar verzet tegen de plannen niet zal opgeven zal ook een grenswij ziging nodig zijn. Verschillende streekplannen hoeven dan niet meer op elkaar te worden afge stemd. aldus de woordvoerder. DEN HAAG (GPD) - De meerderheid van de Tweede Ka mer wil dat de ethnische minderheden meer kans krijgen op banen bij de overheid. De vier grote fracties bena drukten vooral de mogelijkheden voor buitenlanders bij de politie en de rechterlijke macht. Zowel CDA, als PvdA, D'66 en de WD dienden gisteren tijdens de be handeling van het minderhedenbeleid door de kamer commissie binnenlandse zaken daarna een motie in. Staatssecretaris Van Leijenhorst windsman (binnenlandse zaken, belast met de coördinatie van het minderhe denbeleid) zei positief tegenover de moties te staan en hij zegde toe een „ruimhartig personeels beleid" te willen gaan voeren. Hij kondigde een wijziging van een wet uit 1858 over het rijksover- eidspersoneel aan, waarmee be langrijke hindernissen voor bui tenlandse arbeiders zouden wor den weggenomen. Ook wordt er een onderzoek gehouden naar problemen die deze groepen hebben bij het vinden van een functie bij gemeenten. Verder zei hij buitenlanders meer te willen betrekken bij de adviescolleges van de regering, zoals de Jeugd- -welzijnsraad en de Raad voor de Middenstand. Niet voldaan Deze toezeggingen van de be- Geen huidskleur op PTT-kaart DEN HAAG - Op nieuw te ver strekken postidentiteitskaar- ten van de PTT zal de huidskleur van de aanvrager niet meer worden vermeld. De vraag naar de huidskleur zal uit de aanvraagformulie ren voor zo'n kaart worden verwijderd. Dat heeft staatssecretaris Van der Doef (verkeer) geant woord op vragen van de PvdA-kamerleden Epema- Brugman en Broekhuis. Vol gens bepalingen van het We reldpostverdrag is zo'n ver melding verplicht. Toch ge looft Van der Doef niet dat de kaart daardoor bij gebruik in het buitenland niet als geldig zal worden beschouwd. Bo vendien wordt verreweg het grootste deel van deze identi teitskaarten binnenslands ge bruikt en kan de betrokkene zich in het buitenland ook met andere papieren (pas poort) legitimeren, aldus de staatssecretaris. voor de Kamer niet voldoende. Volgens Nijpels (WD) kunnen er in afwachting van de wetswijziging al maatre gelen worden genomen. Vooral functies waarbij de ethnische minderheden in direct contact komen met de bevolking, moe ten opengesteld worden, aldus Nfjpels. Hij noemde daarbij poli tie, rechterlijke macht en het openbaar ministerie. Buurmeijer (PvdA) diende vervol gens om dezelfde reden samen met CDA en D'66 een eigen mo tie in. Volgens deze motie moe ten functies in het onderwijs, bij de politie, de rechterlijke macht, het openbaar ministerie en de ar beidsbureaus meer voor buiten landers openstaan. Staatssecretaris mevrouw d'Anco- na (sociale zaken en werkgele genheid) omarmde een andere motie van Nijpels, waarin de re gering wordt verzocht de belem meringen op te heffen voor bui tenlanders die een eigen bedrijf je willen stichten. Zij kondigde aan met staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) tverleg te zullen voeren om in het werkge legenheidsbeleid aandacht aan de kwestie te schenken. Kinderarbeid De kinderarbeid bij de minder heidsgroeperingen is „buitenge woon onrustbarend", vindt de bewindsvrouwe. Mevrouw Even huis-Van Essen (CDA) en me vrouw Jabaay (PvdA) hadden de staatssecretaris gevraagd naar het bestaan van kinderarbeid en naar een mogelijk optreden van de regering hiertegen. Het gaat in de meeste gevallen om thuis werk en schoonmaakwerk, me nen de kamerleden. De arbeidsinspectie staat vrij machteloos, omdat zij niet in di rect contact kan treden met de kinderen, meent de bewinds vrouwe, maar zij zegde toe dat de overheid een onderzoek onder werkgevers zal gaan houden. De beste oplossing ligt echter op het terrein van het onderwijs, meent zij. De kinderen horen immers op school te ritten. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het ba nenplan van minister Den Uyl (sociale zaken) levert het onder wijs 664 nieuwe banen op. De 41,5 miljoen gulden die deze nieuwe banen kosten, worden deels gefinancierd uit het jeugd- werkgelegenheidsplan (17 mil joen gulden) en deels uit de pot voor werkgelegenheid in de kwartaire sector (24,5 miljoen gulden). Minister Van Kemenade (onder wijs) heeft dat aan de vooravond van de behandeling van z'n be groting per brief aan de Tweede Kamer laten weten. De werkge legenheid in het onderwijs, die enerzijds' door het teruglopend aantal leerlingen en anderzijds door de bezuinigingen schrikba rend terugloopt, zal een van de belangrijkste aandachtspunten zijn tijdens de behandeling van DEN HAAG (ANP) - .Van de 5000 extra premiehuurwoningen die in het werkgelegenheidsplan van de regering zijn opgenomen, krijgt de provincie Noord-Bran- bant er ruim 1000. De 4000 ande re huizen worden over de tien overige provincies verdeeld. Mi nister Van Dam (volkshuisves ting) heeft dit gisteren bekendge maakt. Bij de verdeling per provincie is de WEERRAPPORTEN minister uitgegaan van de werk loosheidspercentages in de bouw. Extra aandacht heeft hij besteed aan de economische zwakke gebieden zoals (Zuid- )Limburg, de drie noordelijke provincies en Twente. Van Dam schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat het niet zijn bedoeling is het werkgele genheidsaspect als blijvende maatstaf te willen gebruiken voor verdeling van nieuw te bou wen woningen. In de toekomst, aldus de bewindsman, zal in de eerste plaats worden gekeken naar de behoefte aan woningen. De verdeling van de 5000 extra pre miehuurwoningen ziet er als volgt uit: Groningen 307; Friesland 444; Drenthe 362; Overijssel 563; Gel derland 560; Utrecht 128; Noord- Holland 332; Zuid-Holland 324; Rijnmond 152; Zeeland 68; Noord-Brabant 1004; Limburg 692; Zuidelijke IJsselmeerpol- ders 64. Amsterdam onbew. De Bilt mist Deelen licht bew. Eelde mist Eindhoven zwaar bew. Den Helder licht bew. Rotterdam zwaar bew. Twente half bew. Vlissingen zwaar bew. Zd.Limburg zwaar bew. Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel h Frankfort z Genève zv Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen bew. 7 half bew. 13 onbew. 10 regen 11 alf bew. 9 waar bew. 9 /aar bew. 10 mist 6 onbew. 13 onbew. 3 onbew. 15 regen 3 de onderwijsbegroting door de Tweede Kamer. Het grootste deel van de nieuwe ar beidsplaatsen, 400 in totaal, zal ten goede komen aan het onder wijs voor culturele minderhe den. Met deze nieuwe arbeids plaatsen kunnen, volgens de mi nister, de faciliteiten per leerling op gelijk niveau blijven, ondanks de forse toename van het aantal kinderen uit culturele minderhe den in het onderwijs. Voorts zullen de schakelcursussen voor jeugdige werklozen uitge breid worden met 150 arbeids plaatsen. Werkloze jongeren kunnen deze cursussen volgen om hun vooropleiding aan te vul len en op die manier beter toege rust op de arbeidsmarkt te ver schijnen. Het Kort Middelbaar Beroepson derwijs krijgt er 100 arbeids plaatsen bij. Het is de bedoeling dat met die arbeidsplaatsen het aantal proefprojecten in het land uitgebreid worden. De werkloosheid onder onderwijs gevenden in het voortgezet on derwijs zal tot 1990 toenemen tot ongeveer 33.500, en naar ver wachting nog verder uitlopen tot ruim 50.000 in 1995. Op het ogen blik bedraagt het werkloosheids - aantal in het voortgezet onder >Wijs 8000. Dit blijkt uit een rap port van het Nederlands Econo misch Instituut (N.E.I.). De vraag naar leerkrachten in het voortgezet onderwijs zal tot 1983/ 1984 nog stijgen met één procent tot 98.000 manjaren. Na 1983/84 is een daling te verwachten van bij na twintig procent tot 79.000 manjaren in 1994/95. SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn gisteren 92 Poolse kinderen, in leeftijd variërend van 9 tot 14 jaar, aangekomen, die bij Neder landse gastgezinnen een maand vakantie zullen doorbrengen. Met het vliegtuig van de Poolse luchtvaartmaatschappij LOT, dat de kinderen naar Schiphol bracht, keerden 89 Poolse kinde ren naar huis terug. Voor hen zat de vakantie, die op 8 februari jongstleden begon, er weer op. De reizen zijn georganiseerd door de Stichting Vriendenhulp Polen in Heemstede. Volgens het echtpaar Ansems, op richter van de stichting, is het verblijf van de eerste groep Pool se kinderen bij Nederlandse "pleegouders" een succes ge weest. Noemenswaardige problemen, on der andere als gevolg van de taalbarrière, hebben zich volgens mevrouw Ansems niet voorge daan. Bij het vertrek van de kin deren lieten vele "pleegouders" hun tranen de vrije loop. Met bloemen, en nieuwe kleding keer den veel kinderen thuiswaarts. Burgerbewakers bij vliegtuigen DEN HAAG (GPD) - Minister De Ruiter (justitie) overweegt de versterking van de rijkspolitie dienst luchtvaart op Schiphol te vervangen door burgerfunctio narissen. De versterking, sinds jaren geleverd door andere korp sen in het land, is nodig om pas sagiersvliegtuigen en personen op Schiphol te beschermen te gen terroristische aanslagen. Op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Roethoff en Stoffelen (beiden PvdA) ant woordt minister De Ruiter dat de mogelijkheden voor vervanging door burgerfunctionarissen op dit moment nog worden bezien, waarbij de doelmatigheid van een dergelijke vervanging een belangrijke rol speelt met het geweldige zomerbrei- boek van 3 Suisses. Boordevol zonnige, fleu rige, kleurrijke modische zo- merbrei-ideeën. Luxemburg half bew. 8 -1 Mallorca München zwaï Nice half Oslo geheel Split licht onbew. ijsregen onbew. 7 iiVHHI bew. Casa Blanca zwaar bew. 18 Las Palmas regenb. - Beiroet regenb. Tel-Aviv regen Stockholm Zürich geheel Voor hem, voor haar en voor de kinderen. Nu bij LEIDEN botermarkt 13 Staatssecretaris Scheltema van justitie heeft vorige week de mogelijkheid opengelaten meer Poolse vluchtelingen in Nederland op te nemen dan tot nu toe het geval was. Tegelijkertijd kondigde hij aan dat de 1150 christen-Turken die in ons land verbleven niet zullen worden teruggestuurd naar Turkye. Aan de laatste beslissing heeft hij echter wel een voorwaar de verbonden: de christen- Turken moeten bereid zyn om naar Australië of Canada te emigreren. Onderhande lingen met die landen zijn al in een gevorderd stadium. Eerder had Scheltema aange kondigd een "heel ander vluchtelingenbeleid" te wil len voeren dan zijn voorgan ger Haars. Maar of dat beleid op deze manier daadwerke lijk drastisch wordt gewij zigd. valt te betwijfelen De Vereniging Vluchtelingen werk Nederland (WN) vindt in elk geval dat er van een be leidsombuiging geen sprake is. Jan-Willem Wesseldijk van de WN is van mening dat het Scheltema niet is gelukt een samenhangend beleid ten aanzien van vluchtelingen uit te stippelen. "De deur is niet dichtgegooid, maar Schelte ma neemt toch geen afstand van het incidentenbeleid". Dat incidentenbeleid vindt zijn oorzaak in het feit dat er im mense verschillen bestaan in de behandeling van vluchte lingen die hier op uitnodi ging komen (bootvluchtelin gen, Polen) en van asielzoe kers die op eigen kracht bij de Nederlandse autoriteiten om toelating aankloppen. Asielzoekers 'Terecht wordt die laatste groep grondig onderzocht of ze reden hebben hun land te ontvluchten en hier om asiel te vragen. Maar als daar tegenover staat dat voor Viet namese bootvluchtelingen als enig criterium van toela ting een touwladder naar een Nederlands schip geldt, dan schuilt daar een onrechtvaar digheid in", aldus Wessel dijk. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie geeft toe dat er van een incidentenbe leid sprake is, maar schuift de verantwoordelijkheid hiervoor naar het Hoge Com missariaat voor de Vluchte lingen, een organisatie van de Verenigde Naties die in Ge nève zetelt. "Die bootvluch telingen werden indertijd door het Hoge Commissa riaat, dus verdragsrechtelijk, als vluchtelingen bestem peld. Daardoor kwamen ze te vallen onder het vluchtelin- genmandaat en dan zijn wij verplicht ze toe te laten". Als een individuele Chileen of Pakistani hier aanklopt, geldt dat verdrag niet In zulke ge vallen komt de hele juridi sche en ambtelijke molen op gang, hetgeen de toelatings procedure aanzienlijk be moeilijkt en vertraagt Door deze internationale af spraken kon het gebeuren dat sinds de omverwerping van de regering-Allende (1973) slechts 2500 Chilenen in Nederland asiel vonden, terwijl sinds 1978 al 5000 Vietnamese bootvluchtelin gen hier gastvrij werden ont vangen. "En terwijl van ie dere Chileen het doopceel werd gelicht, kon het gros van de bootvluchtelingen hier zonder slag of stoot asiel krijgen", verwijt Wesseldijk de Nederlandse regering. Machtsstrijd Volgens Wesseldijk lijkt het er op alsof er een politieke machtsstrijd over de ruggen van vluchtelingen wordt uit gevochten: "Het ligt natuur lijk politiek gevoelig om hon derden vluchtelingen uit bij voorbeeld een omstreden land als Turkye. dat echter nog steeds een NAVO-bond- genoot is, in Nederland toe te laten. De regering in Ankara zou dat kunnen uitleggen als een demonstratief gebaar" Toch verdraagt een behoorlijke uitleg van het vluchtelingen verdrag niet dat politieke overwegingen een rol spelen bij het toelatingsbeleid. "Maar het gebeurt wel", zegt Wesseldijk. Het ministerie van justitie ont kent dit en verwijst nogmaals naar de werkwy ze van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen. Al zegt de woordvoerder van het minis terie er wel by dat er wat de vluchtelingen betreft moei lijk een éénheidsbeleid te voeren valt. Dat wordt nog eens onder streept door de uitzonde ringspositie van de Polen die momenteel in Nederland worden opgevangen. Het mi nisterie van justitie legt geen enkele Pool een strobreed in de weg om hier te blijven. De politiecorpsen in Nederland hebben de opdracht gekre gen aflopende visa zonder slag of stoot te verlengen. "De situatie in Polen is zo on doorzichtig dat geen Pool ons land wordt uitgezet", aldus de woordvoerder van justitie. Voor de ongeveer zestig Po len die hier asiel hebben aan gevraagd zal de gewone pro cedure worden gevolgd. Maar voor de rest geldt de re gel: voorlopig hier laten blij ven. Moeizaam Volgens het ministerie van jus titie is dit een pas-op-de- plaats-beleid, dat natuurlijk niet tot in lengte van dagen kan worden gehandhaafd. In mei, byna een halfjaar nadat de Poolse staat van beleg is afgekondigd, zal de regering opnieuw bekijken wat er met de gevluchte en gestrande Polen zal gebeuren. Voor ovenge vluchtelingen, die niet onder het VN-mandaat vallen, geldt dit dan kenne- lyk niet In tegenstelling tot de Polen worden zy onder worpen aan een moeizame, langdurige procedure, die minstens twee jaar in beslag neemt In die tyd worden zy beschouwd als illegalen, die weliswaar een bijstandsuit kering krygen, maar in die tussentijd geen werk mogen aannemen. Voor hen gelden dus een strengere beoorde ling en strengere gedragsre gels. Het is tegen die achtergrond niet vreemd dat door staats secretaris Scheltema aange kondigde versoepeling van het beleid met een zekere argwaan wordt begroet Want het is duidelijk dat het met al leen van hem afhangt Er zul len nog flinke hindemissen moeten worden genomen. En dat is voor de honderden vluchtelingen die hier op de schopstoel zitten een droe- vigstemmende zaak. ANNEM1EK RUYGROK Premier Van Agt toont het zojuist van prof dr. Heertje ontvangen boek Werkloosheidverwording en verwachting". DEN HAAG (GPD) - „Het beleid voor de economische sanenng moet van het kabinet komen Maar dat moet daarby niet teveel voor de voeten worden gelopen door het parlement" Die opmerkelyke uitspraak deed minister-president Van Agt gisteren in Den Haag Van Agt kreeg daar het eerste exemplaar uitgereikt van het boek „Werk loosheid, verwording en verwachting", waarin 26 deskundigen hun vi sie geven op de werkloosheid en de oplossing daarvan. Het boek is samengesteld door de Amsterdamse hoogleraar m de economie prof. dr. Arnold Heertje en de Groningse pubücist drs. Ed van der Wolk. In een stelling aan het slot van het boek zeggen Van der Wolk en Heertje „dat er op korte termyn een extra-parlementair kabinet moet komen onder leiding van een a-politieke premier". De beide auteurs gaven toe dat de rol van het parlement in dat geval veel minder belangrijk wordt dan tot nog toe Op een vraag wat Van Agt daar van vond, kwam hij met zyn uitspraak dat het parlement de regering by het economisch herstel beleid met teveel voor de voeten moet lopen Volgens Van Agt is de suggestie van de samenstellers van het boek „minstens begrypelyk". En zy is volgens hem ook zeker in overeenstemming te brengen met de regels van het staatsrecht.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7