'Grotere aandacht voor bedrijven in ambachtelijke hoek' Mistig beleid rond parkeren in binnenstad Belg (14) doolt rond in Leiden Politiek conflict dreigt PAGINA 4 Leiden DINSDAG 9 MAART 1982 LEIDEN Het debat in de ge meenteraad over het econo misch beleidsplan is gister avond losgebarsten, maar nog niet beëindigd. Tot nu toe leverde het een stortvloed van vragen, moties en wijzi gingsvoorstellen op. Door tijdgebrek kwam wethou der Fase (WD) van economi sche zaken nog niet toe aan de beantwoording. Dat - en de besluitvorming - komt in de volgende raadsvergade ring aan de orde. Debat over economisch beleidsplan losgebarsten Kritiek was er met name op het feit, dat de gemeenteraad lang heeft toeten wachten op het plan. In hoofdlijnen lijkt het plan niet op verzet te stui ten in de raad. Een uitzonde ring hierop vormt de (één- mansfractie) van de PPR, die het plan als 'onwerkbaar' van de hand wees. Het zou volgens de PPR te veel een plan zijn om bestaande bedrijven mee aan te trek ken, geen plan om nieuwe werkgelegenheid te schep pen. PvdA-fractie tot B en W: LEIDEN - De gemeente moet zich niet beperken tot het scheppen van gunstige voor waarden voor de vestiging van bedrijven. De gemeente moet ook een eigen arbeids marktbeleid voeren. In dit beleid verdienen langdurig werklozen, werkloze schoolver laters, vrouwen en buitenlanders de meeste aandacht. LEIDEN - Theo Roes (PvdA) is gisteravond beëdigd als lid v< gemeenteraad. Hij volgt oud-wethouder Tinus van Aken op, die or soonlijke redenen zijn zetel opgaf. Roes was tot op heden secretaris t Leidse afdeling van de PvdA. Dat vindt PvdA-raadslid Maat. Hij diende hierover gisteravond na mens zijn fractie een motie in, waarin bij het college werd aan gedrongen op spoed met het doen van voorstellen gericht op de opvang, scholing en begelei ding van deze groepen werklo- De PvdA drong erop aan dat B en W veel aandacht schenken aan het bevorderen van de werkgele genheid in ambachtelijke bedrij ven. Het aantal kleine, ambach telijke bedrijven in de stad is - zo bleek uit onderzoek - de afgelo pen jaren sterk teruggelopen. Raadslid Maat bepleitte het spoe dig tot stand komen van een re gionaal bedrijfsterrein voor het behoud en versterking van de in dustrie. Hij noemde de daling van de werkgelegenheid in deze sector verontrustend. De PvdA vroeg het college voor taan bij de uitgifte van grond aan bedrijven aan te geven hoeveel arbeidsplaatsen in het geding zijn. Grond voor bedrijven is schaars en aan bedrijven die de grond niet erg hard nodig heb ben moet geen grond meer be schikbaar worden gesteld, zo menen de sociaal-democraten. WD-woordvoerder De Vries ver zocht het college overleg te be ginnen met onder meer het Leid se bedrijfsleven en de universi teit om te onderzoeken of er in Leiden een adviescentrum op het gebied van de innovatie (ver nieuwing) kan worden geopend. De Vries bracht naar voren dat de kleine, ambachtelijke bedrijven (die samen een derde van de werkgelegenheid in Leidén voor hun rekening nemen) dikwijls onvoldoende tijd en mankracht aan de innovatie kunnen beste den. De Vries wist zich in zijn verzoek gesteund door PvdA en D'66. De WD pleitte voorts voor de au tomatisering van een compleet overzicht van opslag- en bedrijfs ruimten in Leiden. Dat zou voor een doeltreffend economisch be leid onmisbaar zijn. De Vries wil van het college voor stellen krijgen om bovenop de 25 hectare bedrijfsterrein, die zijn gepland in de Stevenshof, bij de Groenoordhallen en in Room burg, nog eens tien hectare extra te verwezenlijken. Deze terrein nen zouden bestemd moeten zijn voor de industrie. Actie Het CDA vroeg om een concrete uitwerking van de beleidsvoor nemens in de vorm van een actie plan. CDA-raadslid Bleijie wees erop dat Rotterdam over zo'n ac tieplan beschikt en dat het bin nen een jaar tot stand kwam. Bleijie verlangt het actieplan binnen vier weken. D'66 vroeg ook om een actieplan, maar noemt 1 juni als uiterlijke datum. Over de inhoud van zo'n actie plan verschillen de partijen van mening. Bleijie wil het college ook aanspo ren om vóór de Dag van de Ar beid een nota uit te brengen over de wijze waarop de gemeente be ginnende ondernemers kan be geleiden. Ook het CDA en D'66 vroegen naar mogelijkheden om de vestiging van milieu-vriendelijke, klein schalige bedrijven, die iet te veel verkeer aantrekken, te bevorde ren. De christen-democraten toonden zich verder voorstan ders van een regionale aanpak van de werving van bedrijven. Daarbij zou niet alleen gelet moe ten worden op de huidige ar beidsmarkt - aldus Bleijie - maar ook op de toekomstige. De wet houder van economische zaken zou daarom regelmatig overleg moeten hebben met het Leidse beroepsonderwijs. Bleijie verzocht het college tevens om de cijfers in het beleidsplan bij te stellen, zodra nieuwere cij fers bekend zijn. Belangrijke on derzoeken zouden geregeld her haald moeten worden. Bleijie vroeg ten slotte naar de stand van zaken wat betreft het zoge heten 'transferpunt' van de uni versiteit en de TH Delft. Hoekema (D'66) verzocht B en W om de raadsleden regelmatig op de hoogte te stellen van de voort gang op het gebied van het wer ven van bedrijven. Hij wilde ook vóór 1 mei informatie verkrijgen over de opzet van een of meer ex- perimèntele werkgelegenheids projecten voor (onder meer) jon geren. Hoekma werd hierin ge steund door de PvdA. LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht onderdak geboden aan een veertienjarige jongen uit Bel gië die, van huis weggelopen, in Leiden liep rond te dolen. De jongen werd vannacht rond een uur aangetroffen op de Prinses- sekade, kennelijk met zijn ziel onder zijn arm. Toen agenten de jongen aanspra ken bleek hij weggelopen van zijn ouderlijk huis in Nijlen in België omdat hij met minder goede schoolresultaten was thuisgekomen. Een verbod van zijn ouders om het huis te verla ten sloeg hij in de wind en de jon gen stapte op de trein die hem naar Leiden bracht. De ouders van het weglopertje konden hun zoon vanochtend van het Leidse politiebureau af halen. Diefstal LEIDEN - Door sloopwerkzaamheden is vanaf de Voldersgracht een gedeelte van de Janvossensteeg in beeld gekomen Het is de bedoeling dat de Noord en Zuid Rundersteeg voortaan geen echte stegen meer zijn. Op de plaats waar enkele maanden geleden nog huizen stonden en nu puin ligt, zal een plein of parkje verrijzen. Volgende week kunnen de buurtbewoners daarover hun ideeen kwijt. Als de rioleringswerkzaamheden in dit gebied zijn uitgevoerd hoopt de gemeente van dit stukje Leiden iets fraais te maken. LEIDEN - Van de bouwplaats aan de Witte Singel zijn de afgelopen dagen gereedschappen gestolen die samen een waarde van zo'n 30.000 gulden vertegenwoordi gen. De materialen, waaronder schiethamers en boormachines, werden ontvreemd uit een open gebroken container. ADVERTENTIE Voorbereidingsbesluit voor het gebied, dat wordt be grensd door de Stationsweg, de Rijnsburgersingel, de Schuttersveldweg en het Stationsplein. De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat in kamer 212 van het Stadsbouwhuis, Langegracht 72 te Leiden, voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de gemeenteraad van 8 maart 1982, no. 83, waarbij wordt ver klaard, dat een herziening wordt voorbereid van de bestemmings plannen Leiden-Stationsplein e.o. voor wat betreft het bovengenoem de op tekening no. 11 ST 8654 met een stippellijn aangegeven ge bied. Jan Akkerman Gitarist Jan Akkerman treedt donderdag op bij Augustinus. Dat gebeurt tijdens de eerste open avond bij deze jongeren vereniging aan het Rapenburg 24 op een donderdag. Het optre den begint om negen uur. Stille omgang De Stille Omgang wordt dit jaar in de nacht van 13 op 14 maart gehouden. Deelnemers uit Leiden kunnen zich donder dagavond opgeven, van zeven tot acht uur in de Romanuszaal aan de Mare, achter de Harte- brugkerk. Latijns Amerika Mexico en Guatemala, twee landen in Latijns Amerika, staan donderdagavond cen traal in een lezing met dia's die George Toth in het K&O-ge- bouw, Oude Vest 45, geeft. De le zing begint om kwart over acht. Inlichtingen: K&O, tel. 141141. Noorderwiek De m.b.o. De Noorderwiek aan de Ter Haarkade wordt vrij dagmiddag tijdelijk veranderd in een soort kermis, markt en restaurant. Van twee tot vijf uur is er van alles te doen: rad van avontuur, schieten, pijltjes gooien, grabbelton, er staan twee hometrainers van wieler vereniging Swift (waarop het kapioenschap van de Noorder wiek wordt gehouden) en er is een rommelmarkt. Bovendien bakt elke docent een taart. Pop penspeler Onderwater geeft een voorstelling en in een filmzaal tje wordt de film "Haiti, Parel der Cariben" vertoond. De be doeling van deze middag is geld in te zamelen voor een ge zin uit Haïti, waar de leerlin gen van de Noorderwiek al vijf jaar voor zorgen. Vido-groep Het Vrouwenhuis, Hooigracht 79, begint 16 maart met een nieuwe v.i.d.o.-praatgroep. V.i- .<Lo. betekent "Vrouwen in de overgang". Het is de bedoeling dat deze groep elke dinsdag middag van half twee tot hal vier bijeen komt. Er is nog plaats voor enkele vrouwen. Zij kunnen contact opnemen met Adriênne Stam, tel 071-892114. 1 mei Actiegroepen die betrokken zijn (of willen worden) bij de ge meenschappelijke 1-meiviering worden morgenavond ver wacht in het PSP-pand, Rijn straat 80. De plannen voor 1 mei worden daar besproken. De bijeenkomst begint om acht Hengelsport In het kader van het zestigjarig bestaan van de Leidse Henge- laarsbond werd een viswed strijd gehouden in de Ring vaart. Van de 32 deelnemers ging H. Schouten met de eerste prijs strijken. Hij ving 617 cen timeter bij elkaar. Tweede werd Stolk (570 cm) en derde Van der Laan (529 cm). Opnieuw dreigt er een politiek conflict te ontstaan rond het parkeren in de stad. PvdA- wethouder Waal (ruimtelijke ordening) had al eerder moei te om de gemeenteraad van de juistheid van zijn beleid te overtuigen. Voor de derde maal nu lijkt het parkeren de politieke verhoudingen te gaan domineren. Er zijn 'belangrijke verschillen van mening tussen de PvdA en de WD op het gebied van parkeren en de bouw van parkeergarages. Op zich niet zo bijzonder, want het college van B en W, dat op deze par tijen steunt, is over wel meer zaken verdeeld. De grondpo- litiek, om maar iets te noe men. Die verdeeldheid is nooit zo'n probleem. Of er wordt een compromis gevonden, of het wordt uitgeroepen tot een 'vrije kwestie'. Het compro mis werd bijvoorbeeld geslo ten in de kwestie van de beta ling van de leidsters van de VOS-cursus (een PvdA- wens). De WD werd in ruil tevreden gesteld met een subsidie aan de onderne mers-organisatie de Stichting Leidse Binnenstad. Dit compromis werd heel open lijk gesloten. Men mag aan nemen dat er tal van compro missen gesloten zijn, zonder dat de buitenwereld het hoe genaamd merkte. Het nadeel van een compromis is dat de fractieleiders van PvdA en WD hun partijgenoten van de wenselijkheid van het compromis moeten weten te overtuigen. Lukt dat, dan is de meerder heid in de gemeenteraad ver zekerd. Soms lukt het maar met moeite om de fracties in het gareel te houden van de i gemaakte afspraken. Zo liet WD-er Zonnevylle het eens afweten bij de stemming over een CD A-motie over de bouw van parkeergarages. Kennelijk waren PvdA en WD overeen gekomen dat de mo tie niet gesteund zou worden, want Zonnevylle verliet de vergadering (de enige manier in een gemeenteraad om blanco te stemmen). Dat was de eerste maal dat.de span ningen over dit onderwerp duidelijk zichtbaar werden. Vrij De grondpolitiek beoordelen sociaal-democraten en libera len principieel verschillend. Een compromis was niet te sluiten. Dat is nu uitgeroepen tot een vrije kwestie, hetgeen erop neerkomt dat de ge meenteraad het beleid maar moet vaststellen, zonder dat er een eensluidend voorstel van B en W is. De PvdA weet zich bij dergelij ke strijdpunten doorgaans gesteund door een progres sieve meerderheid in de raad: PvdA, D'66, PSP, PPR en CPN vormen samen die meerderheid. Die comfortabele positie van de sociaal-democraten be staat niet in de kwestie van het parkeren. Wordt het par keren uitgeroepen tot een vrije kwestie, dan is er voor het PvdA-standpunt geen meerderheid te vinden. D'66 stelt zich namelijk veel voort varender op. Met name de bouw van parkeergarages kan D'66 niet snel genoeg gaan. Het is voor PvdA-wethouder Waal dan ook zaak om het compromis te blijven zoeken. Deze fietsvriendelijke wet houder lijkt echter een ande re weg te bewandelen: die van het spoorzoeken. Waal tfekt rond zijn beleid zoveel mist op, dat elke buitenstaan der allang het spoor bijster is. Eerst was het wachten op het derde deel van het Verkeers Circulatie Plan (VCP) dat duidelijkheid moest ver schaffen over het beleid. Een tijdje geleden wist Waal in een langdurig betoog uit te leggen, dat het VCP eigenlijk allang was vastgesteld. Het derde deel bestond niet meer. Men zou voortaan over het actieplan van het VCP spre ken. De gemeenteraad was stomverbaasd. Dat Actieplan ging het Eerste Actieplan VCP heten. Daar naast kwam er nog een apart Parkeerplan. Dat Parkeer- plan ging Eerste Rapportage heten en was opgesteld door De Grote Parkeerclub. Op nieuw waren de raadsleden stomverbaasd. De Grote Par keerclub? Nooit van ge hoord! Beoordelen Het gegoochel met namen van plannen en ambtelijke rap porten is de raadsleden gaan duizelen. Soms vraagt men vzich af of Waal zelf nog wel weet waarover hij het heeft. Men doet ondertussen ver-, woede pogingen om er nog iets van te begrijpen, want voor je het weet loopt de wet houder te verkondigen dat hij straffeloos onzin kan ver tellen. Het enige dat over het parkeren in de stad nog met zekerheid gezegd kan worden is dat er nog geen parkeergarage is ge bouwd en dat het wemelt van de palen. Daar kan men ver schillend over denken en het is aan de gemeenteraad om dit beleid te beoordelen. Tot nu toe is men daar nauwe lijks aan toegekomen. Op het stadhuis weet niemand eigenlijk precies hoeveel le gale parkeerplaatsen er op dit moment zijn en of dat aantal de afgelopen jaren is gewij zigd. De verwarring is groot en dat leidt uiteindelijk tot ir ritatie. Van die irritatie gaf raadslid Zonnevylle blijk toen het over parkeergarage^, ging. Die irritatie bleek opnieuw toen Waal zeer krachtdadig optrad tegen de middenstan ders die de restanten van de Vrouwekerk 'kraakten' ten behoeve van parkeerruimte. De raad en met name de WD-fractie was maar met moeite in bedwang te hou den. (Even terzijde: Men hoeft in Leiden maar een monument te kraken of er wordt onmid dellijk geld gevonden om het geval te restaureren. Vrouwe kerk, Gulden Vlies). Het derde conflict over parke ren ontstond twee weken ge leden, tijdens een gezamenlij ke vergadering van enkele raadscommissies. Toen wist met name CD A-fractieleider Walenkamp uit de brij van rapporten te concluderen, dat belangrijke problemen op het gebied van parkeren nog altijd niet worden aange pakt. Met name de regeling voor au- tobezittende bewoners van de binnenstad (de zogeheten pasjes-regeling) dient te wor den herzien en in een nieuwe verordening te worden vast gelegd, zo vindt Walenkamp. Het oplossen van dit pro bleem moet volgens hem meer voorrang krijgen. Waal zou in de acht jaar dat hij wethouder is voor verkeers zaken ruimschoots de gele genheid hebben gehad om het probleem aan te pakken, zo luidde de kritiek. En Wa lenkamp stond niet alleen in zijn kritiek. Het instemmend geknik van de raadsleden Zonnevylle (WD), Glaubitz (D'66) en Brands (CPN) maakte duide lijk dat er zich een raads- meerderheid aftekent, die nou eens een duidelijke aanpak wil van het parkeren in de stad. En die geïrriteerd raakt door het tactisch ge manoeuvreer van de verant woordelijke wethouder. In het zicht van de verkiezingen kon dat wel eens op een hooglopend conflict uitdraai- LEO MAAT

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4