AZL onder indruk actie Actie bij warenhuizen: "Vrouwen eisen werk" Leidse stadsrubriek Oplichtster van aantal bejaarden aangehouden Modelwoning Lisztpad 15 CIEBXHEEFT NIEUWS Veertienhonderd handtekeningen voor behoud aüergologie LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - De vrouw die de af gelopen weken verschillende bejaarde Leidenaars geld had afgetroggeld, is gisteren aan gehouden. Het blijkt een 23-jarige inwoonster van Dordrecht te zijn die het geld nodig heeft om verdovende middelen te kopen. De jonge vrouw belde bij voor keur aan bij bejaarde mensen en hing dan een zielig verhaal op over een ziek kind dat dringend medicijnen nodig zou hebben. Alleen in Leiden zijn tenminste zes bejaarden op haar verzoek om geld in gegaan. Soms gaven zij hon derden guldens aan de vrouw mee. De vrouw kon worden aangehouden nadat haar sig nalement in de wijde omtrek was verspreid. Bij Kennedylaan, Leiden zuidwest Geopend: woensdega 10-12 uu 2-4 uur Interieurverzorging W.J. Zirkzee B.V. het bureau van Amptmeijer gedeponeerd. De Boer werkt zelf op de subfaculteit ge schiedenis, die volgende maand naar het Doelencom- plex verhuist. De Boer vindt het elitair om het Doelen complex als universitaire nieuwbouwwijk te beschou wen. "Er komen ook wonin gen in die wijk en bovendien behoren alle straten tot de openbare weg". De door De Boer voorgestelde namen sluiten aan bij het his torische verleden van het Doelencomplex: Handboog- steeg, Voetboog steeg, Arse naalplaats. Paterstraat etc.. Op het Doelencompex heb ben kloosters gestaan, heeft de schutterij z'n doelen ge had, hebben Leidenaars hun woningen gehad (de wijk Groenendaal) en hebben tot voor kort militairen hun ka zernes gehad Bovendien wil De Boer ook de universitaire gebouwen his torische namen geven in plaats van kille aanduidingen als cluster 1, cluster 2 enz.. Maar de universiteitsbestuur ders hebben De Boer al laten weten dat namen als Gebouw Sint Joris en Gebouw Sint Sebastiaan strijdig zijn met 'de met-katholieke signatuur van de universiteit'. Nou dan halen we dat Sint er toch gewoon af en maken er Jons- doelen en Sebastiaansdoelen van", heeft De Boer inmid dels voorgesteld. Herman Amptmeijer heeft de suggesties van De Boer bij het voorstel van professor Cohen gevoegd, dat al door de straatnamcom missie is goedgekeurd. Burgemeester en wethouders moeten het maar verder uitzoeken. Amptmeijer: "Wanneer de straatnaamcommissie eerst nog een keer het plan van De Boer moet bestuderen, gaat het allemaal te lang duren". Persoonlijk hoopt Amptmeijer dat b en w voor het plan van De Boer kiezen "Ook al frons ik als PSP-er mijn wenkbrau wen by namen als Hand- boogstecg en Voetboogstecg. Maar ach. we kennen in Lei den ook al een Spijkerboor steeg En da's natuurlyk ook geen lekker apparaat om mee op je mietje te krygen" plastic zak vol lijm. Omdat zoiets wel eens zou kunnen leiden tot het beplakken van muren en schuttingen, is het vervoeren van plakspullen verboden in Leiden. De Vrouw had gisterochtend een advocate meegenomen, die vrij spraak voor haar ehente bepleit te Tenslotte had ze niet daad werkelijk pamfletten aange plakt; het vervoeren van plak middelen kan slechts als een po ging daartoe worden be schouwd. En pogingen tot het plegen van een strafbaar feit, die moeten niet gestraft worden, zo meende de advocate. Niettemin eiste de officier van jus titie mr. Gerretsen-Visser een boete van dertig gulden of. een dag hechtenis. De schriftelijke uitspraak zal over veertien dagen volgen. De vrouwen was het gis teren echter niet zozeer om de uitspraak te doen, alswel om de aandacht die op het kantonge recht aan de internationale vrou wendag kon worden gegeven. Gezamenlijk probeerden zij van de vong jaar minder geslaagde actie nog iets goed te maken. Toen de vrouwen de zaal verlieten prijk ten op hun ruggen de pamfletten die vorig jaar in beslag werden genomen: "Je eigen vrouw neu- ken tegen haar zin is ook ver krachting". Gisteravond werd de Internationa le Vrouwendag voor Leiden af gesloten met een programma in het Vrouwenhuis aan de Hooi gracht. Na de film 'Rosie, the ri veter' werd er nog gepraat over het recht op een eigen inkomen voor vrouwen vanuit de bijstand en vanuit werksituaties. 0 toonzalen Leiderdorp rietschans 67 cieba gebouw bedri|fsterrein de baandeni' open op werkdagen van 9-17 uur vrijdags tot 15 30 uur Vrouwendag in het teken van de vrouw en inkomen. Reden voor de Leidse vrouwen om hun aan dacht te richten op de twee grote winkelbedrijven waar banen voor vrouwen dreigen te ver dwijnen. Van vakbondsvrouwen kreeg het vrouwelijk personeel van de Hema en V&D een pam flet. Zij werden hierin gewaar schuwd zich niet over te laten ha len minder uren te gaan werken. 'Alle arbeid moet eerlijk tussen man en vrouw worden verdeeld' Bleven bij de Hema de acties tot voor de deur beperkt, bij V&D gingen de vrouwen al zingend het hele pand door. De be drijfsleider had hier niet veel be zwaar tegen, al zei hij de acties van de vrouwen vry zinloos te vinden. "Bij V&D gaan voorlo pig geen banen verloren, dus ik begrijp niet wat ze hier eigenlijk zoeken" De bedrijfsleider van de Hema vond de actie op een andere ma nier zinloos. "Die vrouwen heb ben groot gelijk, we zitten nu al krap genoeg in het personeel. Nog meer inkrimpen zal moeilijk gaan. Maar ik betwijfel of dit soort acties wat helpen". LEIDEN - Namens meer dan duizend patiënten van de polikliniek allergologie heeft een afvaardiging gistermid dag aan de algemeen directeur van het Academisch Zie kenhuis, J.H. Peters, een pakket handtekeningen aange boden. De allergische patiënten willen hiermee duidelijk maken dat zij tegen de sluiting van de polikliniek allergo logie in Leiden zijn. Peters bleek nogal onder de indruk van het aantal handtekeningen. De initiatiefneemster van deze ac tiegroep, mevrouw J. v. Wezel- Baart, heeft in twee maanden tijd ruim veertienhonderd hanteke- ningen (ook adhesiebetuigingen van andere klinieken) bij elkaar gekregen. Zij heeft dit gedaan omdat bij de patiënten sterk de indruk leeft dat er door de direc tie van het AZL wordt gesold met hun belangen. In een open brief aan de directie schrijven zij dat ze niets voelen voor onderbrenging bij andere specialisaties (longziekten, keel- «neus, oorheelkunde en huid ziekten). "Uit eigen ervaring we ten we maar al te goed, dat we dan weer van het kastje naar de muur worden gestuurd. Velen kennen dit nog van vroeger". Ook willen de patiënten niet naar een privé-praktijk. En dat niet omdat daar de patiëntenzorg minder zou zijn, maar die prak tijk kan volgens hen, de duizen den patiënten niet aan. "Wij wil len bovendien straks, als die pri vé-praktijk er over enkele jaren mee moet ophouden, niet weer gaan zwerven", aldus de veront ruste groep. De enige wens van de allergische patiënten is eigen lijk in behandeling blijven bij het AZL, maar wel bij een echte en goede allergoloog, zoals ze tot nu toe waren gewend. Open beleid Directeur Peters, was zichtbaar on der de indruk van de actievoer ders. Nog nimmer had hij (en ook in de geschiedenis van het AZL is zoiets nog nooit voorge komen) van zo'n grote groep pa tiënten zoveel handtekeningen gekregen. Spontaan riep hij: "Wij kunnen ons niet meer ver schuilen achter de gedachten dat wij niet weten wat de patiënten willen". Peters erkende dat er tot nu toe rond allergologie een weinig open beleid is gevoerd. "Wij zul len van nu af aan proberen die openheid na te streven". Ook zegde hij toe de handtekeningen als een document te beschou wen. "Ze worden bij de stukken gevoegd en we zullen ze als een zwaarwegend argument in de plannen laten meewegen". Uit drukkelijk stelde hij dat de plan nen, die op tafel zijn gekomen nog een voorlopig karakter heb ben. Hoewel ik hier niet op vooruit kan lopen, wil ik u dit toch meedelen". Op de vraag van de patiënten hoe het jiu moet gaan als het hoofd van de afdeling allergologie, P. Widjaja er eind maart mee stopt, antwoordde directeur Peters: "Wij zullen ons uiterste best doen voor die datum een nieuwe gekwalificeerde allergoloog aan te trekken. Het zeker niet onze bedoeling de afdeling allergolo gie nog voordat het besluit is ge nomen, te laten doodbloeden. We doen ons best de zaak voort te zetten". De groep patiënten toonden zich met het verhaal van Peters rede lijk tevreden. Toch zullen zij de hele 'operatie' rond allergologie kritisch en met enige argwaan blijven volgen. Leiden 8 maart 1982: de Internationale Vrouwendag. Leidse vrouwen protesteren zingend bij de Hema in de Haarlemmerstraat. LEIDEN - Met acties bij de Hema en V&D hebben tientallen Leid se vrouwen gisteren hun aandeel geleverd aan de Internationale Vrouwendag. In een lied, dat voor beide warenhuizen ten ge hore werd gebracht, werd de dreigende inkrimping van perso neel bij de Hema en V&D aan de kaak gesteld. 'Vrouwen, kom op voor je baan' en 'Vrouwen eisen werk' waren gisteren de leuzen. De Internationale Vrouwendag op 8 maart is al ruim zeventig jaar dé dag dat alle eisen van de vrou- wenstrijd naar voren worden ge bracht. Juist deze datum is geko zen omdat in 1908 duizenden tex- tielarbeidsters op 8"hrvaart in New York en Chicago de straat opgin gen. Een achturige werkdag, ge lijk loon voor gelijk werken en kiesrecht voor vrouwen waren toen de eisen. Dit jaar staat de Internationale Samen met schoolkinderen uit Leiden Noord en de Kooi hebben medewerkers van de Onderwijswinkel uit de Sop- hiastraat een 'liedboek' ge maakt: 'Liedjes van Alledag', met bijbehorende cassette. De oude muziekpedagogen zul len zich bij het beluisteren van deze cassette een paar keer in hun graf omwentelen. Want met de beproefde 'me- .thode Gehrels' heeft 'Liedjes van Alledag' helemaal niets te maken. De leer van de vooroorlogse di recteur van de Amsterdamse muziekschool, Willem Geh rels, is op de Kweekscholen en de latere Pedagogische Academies tot religie verhe ven. Gehrels streefde naar het kweken van muzikale volkskinderen die hun hand niet omdraaien voor toonlad ders en driestemmige ca nons. Een methode dus waar bij het kind dat niet kan zin gen onmiddellijk afvalt en bij de muzieklessen ergens achteraan in een hoekje wordt gezet. De 'methode Onderwijswinkel' geeft ook de mindere zangta lenten onder de lagere schooljeugd plezier in de mu ziekles. Kinderen die echt he lemaal niet kunnen zingen, kunnen immers nog altijd op een trommel slaan of met een paar sambaballen. Zo'n tweeënhalf jaar geleden begonnen medewerkers van de Onderwijswinkel op de Heilige Hartschool in Leiden Noord tijdens de zogenaam de creatieve rrtiddagen met hun manier van muziekles geven. Samen met de kinde ren werden eigen liedjes ge maakt. Liedjes over wat de lagere schooljeugd bezig houdt. Liedjes van alledag dus. Nu, dertig maanden en nog meer liedjes later, hebben de alternatieve muzieklessen een heel aardige bundel op geleverd met liedjes over 3 oktober, het riool in de Sop- hiastraat, de renovatie in Lei den Noord en de Kooi, de dood van John Lennon. ie ei- Onderwijswinkelier Maarten Witkam en enkele kinderen van de Heilig Hartschool met "Liedjes van Alledag" voor de Onderwijswinkel: "in de modder, jeah, tn de modder, dan glij je naar benee gen lijf en het Chinese kindje in de straat. Vijftig procent van de tekst komt voor rekening van de kinderen zelf. De muziek is vaak blues-achtig want dat zingt zo lekker en makkeUjk. De bundel en de cassette 'Lied jes van Alledag' zijn te bestel len bij de Onderwijswinkel, Sophiastraat 36 (tel. 126325). Maarten Witkam en Wout van Dijk, medewerkers van de Onderwijswinkel, hopen dat 'Liedjes van Alledag' op veel lagere scholen op de mu ziekles zal worden gebruikt. "Maar het is niet de bedoe ling dat onderwijzers de kin deren met de cassette laten meeblèren. Laat ze maar met de liedjes gaan stoeien, ze veranderen en uiteindelijk zelf liedjes maken". Witkam en Van Dijk hebben de bundel en cassette ook opge stuurd naar de vakbladen op onderwijsgebied. "We hopen daarmee een landelijke dis cussie over de muzieklessen los te krygen. Want het wordt toch tijd dat de onderwijsver nieuwing ook op muziekge bied wordt doorgezet". Ten name van? Als het aan Dick E.H. de Boer ligt, dan verhuist hij volgen de maand niet naar Cluster 3 aan het Professor Kuenen- pad maar naar gebouw Groe nendaal in de Verlengde Doe lensteeg... Historicus De Boer, bekend van 'Hutspot, Hanng en Wit tebrood', heeft een menings verschil met het college van bestuur van de Leidse uni versiteit. De universiteits-be- stuurders willen de nieuwe straten op het Doelencom plex naar afgezwaaide hoog leraren noemen. Dick de Boer vindt dat de straatna men overeen moeten stem men met het historische verleden van het Doelencom plex. "En dat verleden heeft niets met de universiteit te maken". De Boer kwam er onlangs bij toeval achter dat zijn vroege re leermeester, professor Co- hen, al een paar jaar geleden universitaire namen had be dacht voor dp straten in het nieuwbouwcomplex. Op verzoek van het college van bestuur heeft Cohen de stra ten naar voormalige kopstuk ken van de universiteit ge noemd. Onder andere Reu- vens. Van de Waals en Kuc nen. De gemeentelijke straat naamcommissie heeft in gro te lynen de voorstellen van Cohen overgenomen. Vol gens de secretaris van deze commissie, Herman Ampt meijer, voldeden negen van de twaalf voorgestelde na men aan de belangrijkste eis dat ze met al te veel op be staande straatnamen lijken Maar inmiddels heeft Dick de Boer een tweede voorstel op Daarom verzoekt het gemeentebestuur u dringend om "voor" dinsdag 16 maart geen huisvuil of grofvuil langs de weg te zetten om ernstige vervui ling van de stad te voorkomen. v#; .V' Kantongerecht De Leidse acties in het kader van de internationale vrouwendag zijn gisteren ook doorgedrongen tot het kantongerecht aan het Rapenburg. Aanleiding voor een twintigtal vrouwen om het kan tongerecht bij de acties te be trekken, was de dagvaarding van een van hun medestrijdsters. Vo rig jaar februari was zij 's nachts op straat aangetroffen met een ADVERTENTIE een niet al te geladen sfeer bij het overhandigen aan de handtekeningen aan AZUdirecteur Peters (links). Rechts initiatiefneemster mevrouw Van Wezel-Baart. I.v.m. een staking bij de reinigingsdienst zullen de ge bruikelijke taken van de dienst niet worden uitgevoerd van dinsdag 9 tot dinsdag 16 maart a.s. Het gaat hierbij om de huisvuilophaaldienst, de grof- vuilophaaldienst en het ledigen van containers en laajl kisten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3