LEIDSCH m DAGBLAD Leids huisvuil liggen Kabinetsberaad over zit vast DEMONSTRATIE Kernalarm VS deugt niet Meer stakingen vl^ Meineed in Leidse koppelbazenzaak SOMBER Grote vernielingen in Arnhems stadhuis RANK XEROX 2 DINSDAG 9 MAART 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36723 Directeur G Koopman Bureau Wfle S*iget 1 Adj.-hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LONDEN - De Britse prinses van Wales Diana maakt kennis met actrice Lizz Taylor tijdens de Engelse première van The Little Fo xes. Het is een toneelstuk met Lizz Taylor in de hoofdrol dat met veel succes in Broadway werd opgevoerd. WASHINGTON (AP/UPI/AFP) - Het computersysteem dat de Verenigde Staten moet waar schuwen in geval van een onver hoedse Russische aanval met kernraketten is zo lek als een zeef. In een vandaag gepubli ceerde studie door een commis sie uit het Huis van Afgevaardig den wordt het systeem beoor deeld als "sterk verouderd en on betrouwbaar". Tot het onderzoek werd besloten na een serie valse alarms in 1979 en 1980 bij het hoofdkwartier van de Noordatlantische Luchtver dediging. De commissie zegt dat de problemen met het waarschu wingssysteem een kritieke fase hebben bereikt en dat maatrege len ter verbetering geboden zijn. "De ernstige en catastrofale te kortkomingen in het waarschu wingssysteem vloeien voort uit belangrijke en langdurige be leidsfouten van de luchtmacht en de gezamenlijke chefs van sta ven", aldus de commissie in een 40 pagina's tellend rapport. Die zelfde fouten zouden door het Pentagon nog steeds worden ge maakt. De commissie wil dat het compu tersysteem hoge prioriteit krijgt in het moderniseringsprogram ma, want "in het beste geval functioneert het systeem even goed als het vorige van 1966". De luchtmacht noemde de geval len van vals alarm "incidenten en geïsoleerde zaken" en is van oordeel dat de gebreken aan het systeem inmiddels zijn opgehe ven. Op 9 oktober 1979 werd de fout volgens de luchtmacht ge maakt door een technicus die per ongeluk een testbandje bij de computer had ingevoerd. Een defecte chip zou op 3 en 6 juni 1980 de luchtmacht in staat van alarm hebben gebracht. 18 PAGINA'S Reinigingsdienst staakt week Ook acties in Amsterdam en Rotterdam Stakende vuilnisophalers het actiekantoor van ABVA-KABO. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is vanochtend nog geen stap verder gekomen met de besprekingen over nieuwe bezuinigingen. Pre mier Van Agt gelastte gister avond een vergadering af om met CDA-bewindslieden en frac tieleider Lubbers te beraadsla gen. De CDA-ministers, die tot op he den vasthielden aan extra bezui nigingen voor een bedrag van 4,5 miljard gulden, werken aan nieu we voorstellen. Die zijn inmid dels „doorgerekend" op het mi nisterie van financiën. Over de aard van die voorstellen was van ochtend nog niets bekend, even min over het tijdstip waarop de zogenaamde „vijfhoek" weer verder praat over de Voorjaars nota. De vijf ministers (Van Agt, Van der Stee, Den Uyl, Van Thijn en Ter- louw) hebben zich gisteren de hele dag in eigen kring over de diverse voorstellen beraden. Tot nu toe hebben de drie „blok ken" in het kabinet vastgehou den aan de eerder ingenomen standpunten. De PvdA-ministers (met name Den Uyl) willen in 1982 niet verder gaan dan een be zuiniging op de rijksuitgaven met 2,5 miljard gulden. Bezuini gingen van 4,5 miljard, zoals het CDA wil, vergroten volgens de PvdA de werkloosheid met Tijdelijk regen Veel bewolking en morgen van het westen uit regen. Minimumtempera tuur ongeveer 3 graden. Middagtempe- ratuur omstreeks 8 graden. Tot vrij krachtig, aan zee mogelijk tot hard toenemende zuidwestelijke wind. 20.000. De daarmee gemoeide' uitkeringen doen het staatste- kort weer groeien en maken dan opnieuw bezuinigingen nodig, waarschuwt Den Uyl. De CDA-ministers Van der Stee en Van Agt blijven voorlopig vast houden aan een bezuiniging dit jaar van 4,5 miljard en 4 tot 4,5 miljard in 1983. Ook D'66 zit nog op het bekende standpunt dat een bezuiniging met 3,5 miljard voldoende is, waarnaast dan nog eens één miljard voor extra in- DEN HAAG - De officier van jus titie mr. H. J. den Os heeft van morgen voor de Haagse recht bank vijftien maanden gevange nisstraf geëist tegen de 35-jarige W. van de B. uit Rozenburg. De man wordt ervan verdacht vorig jaar in de Leidse koppelbazen- zaak, waarbij de samenleving voor miljoenen guldens zou zijn getild, meineed te hebben ge pleegd. De officier zei vanmor gen dat door deze valse getuige nis „de hele Lemy-zaak weer zal moeten worden behandeld". De Rozenburger had tijdens de eerste behandeling van de Lemy- zaak voor de Haagse rechtbank gezegd dat er door de Leidena- ren Van Leeuwen en Rijsbergen „gerommeld" zou zijn in de pa pieren. Later, voor het gerechts hof, waar het hoger beroep van de Leidenaren diende, zei de man echter precies het tegenover gestelde. Van de B. zei vanmor gen de eerste keer, te hebben ge logen. Officier van justitie mr. Den Os zei dat de twee Leidse koppelbazen vrijspraak bij het hof hebben ge kregen op grond van twee over- (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Het Leidse huisvuil, zo'n 140 ton, is vandaag blijven liggen. Buitendienst-personeel van de reinigings dienst ging vanochtend om half acht voor een week in staking. vesteringssteun moet worden uitgetrokken. Ook is er nog onenigheid over de vraag waar op de sociale zeker heid bezuinigd kan worden. De PvdA blijft daarbij vasthouden aan de invoering van kinderbij slag naar draagkracht (opbrengst één miljard), terwijl het CDA ver laging van (bovenminimale) uit keringen wil. Volgens Van Agt was het gisteren „de eerste dag van de spannend ste politieke week sinds jaren" wegingen. „Ten eerste doordat er ernstige fouten in het proces-ver- baal zijn gemaakt en op grond van onder meer de getuige- verklaringen van Van de B. Het hof kon dan ook niet anders dan tot vrijspraak komen", aldus mr. Den Os. Er is volgens de officier zeker gelo gen, „maar niet voor de recht bank". Hij gaf daarmee te ken nen dat Van de B. voor het hof meineed heeft gepleegd. Meisje vermoord GRONINGEN (ANP) - Een 15-ja- rig meisje uit Groningen is van morgen om negen uur dood ge vonden in haar woonplaats. Vol gens de politie is ze vermoord. Op haar lichaam zijn steekwon den aangetroffen. De Groningse politie heeft dit vanochtend be kend gemaakt. Het meisje was gisteravond om tien voor elf naar huis gegaan, nadat ze haar vriend had be zocht, maar kwam niet thuis. Aan de actie doet het personeel van de ophaal- en veegdienst mee. Het administratieve perso neel en de onderhouds- en de ontsmettingsdient werkte ge woon door. Ook de vuilverbran ding, waar 25 man in ploegen dienst werken, draaide met vuil uit de omliggende gemeenten ge woon door. De staking van het Leidse reini- gingspersoneel, uitgeroepen door de FN V-ambtenarenbond Abva/Kabo, is gericht tegen de ziektegeld-plannen van de rege ring. Identieke stakingsacties be gonnen vanochtend in Amster dam en Rotterdam. Donderdag zal vermoedelijk ook het perso neel van de reinigingsdiensten in Groningen, Utrecht, Zaanstad, Hilversum, Beverwijk en Win schoten het huisvuil in die ste den laten liggen. De eerste stakinsdag bij de Leidse reiniging had een rustig verloop. Geen felle discussies bij de toe gangspoort tussen werkwilligen en stakers. Van de 88 personeels leden bij de buitendienst van de reiniging lieten zich vanochtend 44 inschrijven op het plaatselijke kantoor van de Abva/Kabo aan de Driftstraat. Van de overige 44 personeelsleden zijn er volgens cijfers van de reinigingsdirectie 26 ziek en hebben zich 18 werk willig gemeld. De stakingslei ding houdt het op tien tot twaalf werkwilligen en meer dan dertig zieken. De stakingsleiding heeft met de di rectie van de reinigingsdienst en de gemeente afspraken gemaakt over het schoonmaken van de veemarkt en de weekmarkten. De Groenoordhallen en de wa renmarkten in de binnenstad en op het Vijf Meiplein worden be perkt schoongemaakt. Voor de Groenoordhallen zijn drie wa gens, drie chauffeurs en een bij rijder beschikbaar gesteld. Het schoonmaken van de hallen, waarvoor normaal vijftien man reinigingspersoneel wordt inge schakeld, zal verder door perso neel van de Groenoordhallen zelf worden gedaan. Van de warenmarkten wordt al leen het visafval opgehaald. Zie kenhuizen zullen door de staking niet in de problemen komen met hun afval. Dat wordt, zoals ge woonlijk, door particuliere in stanties verwerkt. De gemeente Leiden heeft niet, zo als de gemeente Amersfoort, overwogen om via een kort ge ding de staking te voorkomen. Het college van burgemeester en wethouders heeft de stakingslei ding laten weten dat het tot stand komen van een ziektewet- maatregel voor overheidsperso neel op rijksniveau gebeurt en dat de gemeente daarin geen par tij is. Directeur van Beelen. Visserijschool plots weer in trek Kamer: meer kansen voor minderheden Congres wil macht Reagan beteugelen PAGINA 9 Vleeszwendel aan Belgische grens UTRECHT (GPD/ANP) - Zowel de grafische bond FNV als de dienstenbond FNV zijn van plan de ziektegeldacties aanzienlijk uit te breiden. Volgende week gaat het werk bij nog vier, vijf grafische bedrijven plat. Deze week zal worden gestaakt bij De Stem in Breda, de Nederlandse Diepdrukindustrie in Deventer en bij Damiate Pers in Haarlem. Aangekondigd zijn stakingsacties bij de VN U-drukkerij in Weert (waar de Europese editie ARNHEM (GPD) - Honderden de monstranten die gisteravond naar de Arnhemse gemeente raadsvergadering waren geko men om hun ongenoegen te ui ten over de bezuinigingsplannen voor het welzijnswerk, hebben in het stadhuis een enorme ravage aangericht. Op de binnenplaats werd brand ge sticht, plantenbakken werden vernield en geparkeerde auto's beschadigd. Volgens een ge meentelijke woordvoerder is al leen al in het stadhuis voor enke le tienduizenden guldens schade aangericht. De demonstranten bekogelden tij dens de raadsdiscussie de plaat selijke politici met papieren pro jectielen. Toen burgemeester Drijber probeerde de gemoede ren te sussen daalde een regen suikerklontjes op hem neer. De politie moest er ten slotte aan te pas komen om de raadzaal voor het publiek te ontruimen. De jongeren richtten daarop in het stadhuis vernielingen aan. Ook werden alle kranen aangezet, waarna er op verschillende ver diepingen een grote waterover last ontstond. Time" wordt gedrukt) en het Limburgs Dagblad. De direc tie van deze krant heeft verzocht niet te staken gezien de slechte financiële situatie. De dienstenbond FNV wil binnen kort acties beginnen bij de ban ken en de winkelconcerns V&D en Ahold. Bij V&D in Schiedam werd vanochtend al korte tijd ge staakt. Volgens bestuurder Hof stee zitten de cao-onderhandelin gen in deze bedrijven muurvast, vooral door het ziektegeld. Generaal Anibal Gue vara wordt naar alle f waarschijnlijkheid de nieuwe president van Guatemala Zijn be leid zal niet veel verschillen van de opvattingen van de huidige militaire junta, die sinds 1970 aan de macht is. De verwachting dat Guevara de rust zal weten te her stellen kan niet groot zijn. Hij is de kandidaat van het leger, dat de werkelijke macht in handen heeft met de Amenkaanse multi national United Fruit Company op de achtergrond. De opkomst bij de verkiezingen is achteraf toch minder groot ge weest. dan aanvankelijk werd aangenomen. De guerrillastrij ders hadden opgeroepen de ver kiezingen te boycotten Bij de kie zers moeten er waarschijnlijk ve len zijn geweest die uit angst hebben gestemd. De regering had namelijk represaille-maatre gelen afgekondigd tegen hen die niet zouden stemmen. Maatrege len a!s geldboetes, gevangenis straffen en voor hen die in over heidsdienst werken verlies van hun baan. Het boycotten van verkiezingen door linkse bewegingen - ook in El Salvador wordt dit gepropa geerd - is begnjpelijk. Er zijn vol doende bewijzen dat verkiezin gen in dit soort republieken in de mocratisch opzicht vaak een far ce zijn. Aan de andere kant zet ten de vrijheidsbewegingen zich daardoor vrijwillig buiten spel. Het enige wat zij dan kunnen doen is te trachten gewapender hand de strijd voor hun toekomst voor te zetten. Dat geldt nu ook voor de verzetsbe wegingen in Guatemala. De nieu we president heeft amnestie toe gezegd voor alle guerrillastrij ders Een uitnodiging waar vnjwel zeker geen gehoor aan zal wor den gegeven. Het betekent im mers zich tevens neerleggen bij het bewind van Guevara. De nieuwe machthebber heeft ver klaard na de amnestieperiode al les in het werk te stellen de guer rilla te bestrijden. In militair opzicht kan Guatemala niet zonder de steun van Ameri ka. Officieel krijgt de junta geen geld van de Verenigde Staten sinds Carter de hulp heeft stop gezet. Gezien de uitspraken van Reagan zal Guatemala nu wel kunnen rekenen op militaire steun. Dat daarmee de kansen op een bloedige burgeroorlog stij gen moet worden gevreesd. Alleen een regering die bereid is werkelijk iets te doen aan sociale hervormingen, die bereid is te on derhandelen met de guerrilla's zal die dreiging kunnen doen af nemen. En dat kan niet worden verwacht van generaal Guevara, een man die rekening heeft te houden met de wensen van het leger en de belangen van de Amenkaanse multi-nationals Wil hij tenminste zélf op de presiden tiële zetel blijven zitten Al met al een somber vooruitzicht. S. Kleine kopieerapparaten tegen lage prijzen. Voor mensen die eindelijk wel eens op een echt goede machine willen kopiëren. Eenmalige demonstratie van 9.00 tot 18.00 uur in onze rijdende showroom tegenover Holiday Inn te Leiden. Voor nieuwe klanten ligt een gratis mini- calculator klaar. Kijk voor meer Rank Xerox nieuws elders in deze krant. Rank Xerox en Xerox z>|n wettig gedeponeerde warenmerken en handelsnamen van Rank Xerox Lid 1f r„ UII au ABONNEMENT NEEMT HkN HUKT Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S.v p. bon ingevuld in een open enveloppe /onder postzegel opsturen neer Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1