Sassenheim: doorgaand verkeer sneller weren Celstraf voor antiek stelende Sassenheimer Opgeknapt omdat geld voor sloop me ontbrak In Alphen gevonden Romeinse voorwerpen in tentoonstelling DINSDAG 9 MAART 1982 Streek PAGINA 13 De nu door druk ver keer geteisterde Hoofd straat in Sassenheim zou haar functie als doorgaande weg voor het noord-zuid verkeer verliezen wanneer de stoplichten op kruis punt Noord zo worden veranderd dat het ver keer naar de autosnel weg wordt geleid. DEN HAAG/SASSENHEIM - Een 26-jarige Sassenheimer is van morgen door de Haagse recht bank tot zes maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaar delijk, veroordeeld. Bovendien kreeg de man een proeftijd van twee jaar. De man om wie het vanochtend draaide had in Noordwijk een aantal inbraken gepleegd. Hij maakte daarbij wat antiek buit. Zijn advocate en de reclassering vroegen twee weken geleden om een alternatieve straf. Volgens de lezing van de Sassenheimer ging hij stelen omdat hij geen baan kon krijgen. De officier noemde het in de eerde re zitting een moeilijke zaak de juiste strafmaat te vinden. "Er zijn spullen gestolen die veelal een gevoelswaarde voor de eige naar hadden. Maar ik heb het idee dat hij uit dwarsheid stom me dingen heeft gedaan". Mr. Klein Breteler eiste acht maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Ook de advocate van de man weet het gedrag van haar cliënt aan dwarsheid. Ze vroeg de recht bank of de man op de afdeling oogheelkunde bij het Leids Aca demisch Ziekenhuis kon gaan werken. Rechtbankpresidentmr. Kootte vond het in die zitting van veer tien dagen geleden een merk waardig plan. Het is volgens hem de bedoeling van alternatieve straffen om de gevangenis te ont lopen. "Maar deze man zit al dne maanden vast. Eerst wordt de eis afgewacht en als die hoog uitvalt wordt er om een alternatieve straf gevraagd. Daar trap ik niet De rechtbank besloot na een kort beraad niet in te gaan op het ver zoek voor een alternatieve straf omdat als alles daarvoor is gere geld hij weer vrij is. Volgend jaar Indien die overname een feit wordt komen de kosten voor eventuele veranderingen aan kruispunt- Noord voor de helft voor reke ning van de gemeente en voor de andere helft voor rekening van de provincie, die de oost-west verbinding Carolus Crusiuslaan- Van Pallandtlaan als provinciale weg onder beheer heeft. Mocht de gemeente instemmen met het voorstel om vooruitlo pend op de overname van kruis punt-Noord en Hoofdstraat bij te dragen in de kosten van de ver nieuwing van de stoplichtinstal latie, dan kan volgens Oerlemans de apparatuur aan het begin van het volgende jaar worden ver vangen. Met de vervanging van de huidige, bijna tien jaar oude installatie, is in totaal een bedrag van 100.000 gulden gemoeid. De gemeente heeft vorig jaar al bij de provincie aangeklopt om de stoplichtregeling van het kruis punt te veranderen. De verande ring zou als experiment moeten worden uitgevoerd om de effec ten ervan op het verkeersgedrag te kunnen volgen. In de eerste proeffase zou met name de tijd van groen licht voor het door gaande verkeer moeten worden bekort om te bereiken dat de snelheid van dit verkeer omlaag gaat en de opstelstrook voor links-af verkeer wordt verlengd. In de tweede fase van het experi ment zouden één van de twee rechtdoor-opstelstroken voor au to's verdwijnen en de bewegwij zering veranderen. Dit laatste zal eruit bestaan dat het verkeer De Haas blijft leider rood-Rijnsburg RIJNSBURG - A. de Haas-Krom hout is opnieuw lijstaanvoerder van de PvdA/Open lijst in Rijns burg. De tweede plaats op de lijst wordt ingenomen door J. de Mooij. Beiden hebben de afgelo pen vier jaar de socialisten al in de Rijnsburgse gemeenteraad vertegenwoordigd. Op de kandidatenlijst van de PvdA zijn drie plaatsen ingeruimd voor D'66- en PPR-kandidaten. Op de ze manier hoopt de PvdA een zo breed mogelijk links kiezerspu bliek te trekken. voor de richting Den Haag op het kruispunt naar de autosnelweg wordt verwezen. »e kosten voor de wegaanpassin- gen op het kruispunt bedragen 20.000 gulden. Personeelsgebrek Rijkswaterstaat verwacht dat de overname van de Hoofdstraat door Sassenheim op zijn minst nog wel een jaar zal duren. "De brief met het verzoek van de ge meente is wel bij ons binnen maar door personeelsgebrek hebben we er nog geen aandacht aan kunnen besteden", aldus de heer Tjepkema van de directie Zuid-Holland van rijkswater staat. Hij voorziet geen al te grote moei lijkheden maar de eigenlijke nderhandelingen over het af koopbedrag voor het onderhoud van de weg, dat bij de overdracht van de Hoofdstraat aan de ge meente moet worden betaald, moet dus ook nog worden vast gesteld. Vier maanden voorwaardelijk voor dodelijk ongeval op Dijk DEN HAAG/RIJNSBURG De Haagse Rechtbank heeft van morgen een 26-jange Rotter dammer veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en een boete van duizend gulden. Bovendien kreeg de man zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De officier van justitie eiste in een eerde re behandeling van de zaak maar één maand voorwaarde lijk en geen proeftijd maar wel een boete. De man heeft vong jaar sep tember een dnejang jongetje op de Oegstgeesterweg (de Dijk) m Rijnsburg doodgere den. Uit onderzoek is geble ken dat de Rotterdammer op de weg, waar met harder dan dertig kilometer mag worden gereden, minstens 75 kilome ter per uur had gereden. Er was een remspoor van bijna 26 meter. De Rotterdammer, die al eens eerder wegens te hard rijden was veroordeeld, zei twee we ken geleden tij de behande ling van de zaak zich schul dig te voelen aan het ongeval. Mogelijkheid dankzij voorstel provincie SASSENHEIM - De provincie gaat de gemeente Sassen heim voorstellen dat deze de helft van de vernieuwings- kosten van de stoplichten bij kruispunt Noord voor haar rekening neemt. Hiermee zou de vernieuwing ervan niet behoeven te wachten op de overname van de Hoofd straat door de gemeente. punt wil laten uitvoeren er niet meer goed mee mogelijk zijn. De gemeente heeft de provincie namelijk voorgesteld om de re geling van de stoplichten zoda nig te wijzigen dat minder noord zuid verkeer dan nu van de Hoofdstraat gebruik zal maken. Op kruispunt-Noord zou dit ver keer bij voorrang via de Van Pal landtlaan naar de autosnelweg A44 moeten worden geleid. Het een en ander houdt verband met het verkeersplan van de ge meente Sassenheim waarin de Hoofdtsraat als centraal punt van het winkelgebied verkeers luw moet worden. In samenhang met de toekomstige veranderin gen van de Hoofdstraat heeft de gemeente het rijk gevraagd de weg te mogen overnemen. De Hoofdstraat is tot op de dag van vandaag voor beheer en onder houd in handen van het rijk. Jongeren gepakt voor serie inbraken HILLEGOM - De rijkspolitie van Hillegom heeft in samenwerking met de afdeling jeugdzaken van het districtsbureau in Leider dorp 11 Hillegomse jongeren in de leeftijd van 15 tot 19 jaar, op gepakt. De jongeren hebben de afgelopen tijd een groot aantal vernielingen en inbraken in de wijk 'Meer en Dorp' op hun conto. Zo hebben zij meermalen ingebroken in ver schillende scholen en bij bouw bedrijf 'Ringvaart'. Aan openba re verlichting en in scholen brachten de Hillegommers in to taal voor zo'n 10.000 gulden scha de aan. Bovendien ontvreemd den zij honderden guldens. Uniek genoeg hebben de Hille gomse politie en de officier van justitie in Haarlem eendrachtig besloten om de ouders van de minderjarige daders aansprake lijk te stellen voor de schade. De ouders zijn nu verplicht om met de gedupeerden een regeling tot afbetaling te treffen. Dit heeft technisch hoofdambte naar van de provincie, Oerle mans, gisteren meegedeeld. De vernieuwing van de installatie die de stoplichten regelt is vol gens hem nodig omdat zij zozeer is verouderd dat de experimen ten die de gemeente op het kruis- ALPHEN AAN DEN RIJN - De archeologische vondsten die vorig jaar bij de vebou- wing van de Nederlandse Middenstandsbank zijn ge daan worden binnenkort in de bank tentoongesteld. Deze vondsten, waaronder de in middels bekende "Venus van Alphen" zijn vorig jaar in april gedaan toen bij de ver bouwing van de bank een put voor het heiwerk was gegra ven. De opgravingen zijn gedaan door leden van de Archeolo gische Werkgemeenschap Nederland afdeling Rijn streek, waarbij de belangstel ling van de amateur-archeo logen in eerste instantie uit ging naar sporen van het vroegere Romeinse Castel- lum, een historische leger plaats in Alphen. Onderzoe kingen en reconstructies hebben deskundigen name lijk de wetenschap opgele verd dat er in de buurt van de Adventskerk, op de hoek van de Julianastraat en de Castel- lumstraat, een castellum heeft gestaan. Er is een stuk muur gevonden, waarvan wordt aangenomen dat dat een deel van het 'castellum geweest is. Behalve de muur, die uiteraard niet tentoongesteld kan wor den, zijn ook nog andere spo ren van Romeinse bewoning aan de Julianastraat gevon den. Zo kwam onder meer een oude Romeinse waterlei ding uit de put te voorschijn. Deze bestaat uit een uitgehol de vierkante balk met een deksel erop. Via deze leiding werd vroeger water uit de Rijn naar de iets van de rivier gelegen huizen, soldatenba rakken en stallen gevoerd. Scherven Bij de opgegraven voorwerpen is ook een steen uit een zegel ring te zien, enkele munten, waarvan er één werd gesla gen ter gelegenheid van de verovering van Jeruzalem door de Romeinen, en de meest aardige vondst: een aardenwerken beeldje van de liefdesgod Venus, wellicht een snuisterij. Bovendien zijn veel opgegraven scher ven te bezichtigen, waarvan een aantal is bewerkt. De tentoonstelling omvat ook enkele stukken gerestau reerd aardewerk uit de zes tiende en zeventiende eeuw. Op het terrein van de bank werden namelijk twee beer putten ontdekt. In zo'n put werd vroeger veel huishou delijk afval gegooid. De tentoonstelling in de NMB aan de Julianastraat gaat op woensdag 10 maart tussen 16.00 en 18.00 uur voor het eerst open. Daarna is de ex positie tot 9 april te bezichti gen. Dit venusbeeldje is het fraaiste voorwerp dat op het terrein van de Nederlandse Middenstandsbank aan de Julianastraat is ge vonden. Eigenaar "fraaist gerestaureerde huis van Rijnsburg": RIJNSBURG - "Ik vind het] een hardstikke mooi en gezellig huis zoals het nu is", zegt Henk den Haan. "Maar dat het nog zo keu rig in de oude staat is, is min of meer noodgedwon gen". 'Toen ik er in 1962 inkwam had ik gewoon geen geld om het plat te gooien. Ik ben gaan rommelen en opknappen en als je daar een maal mee begint is er geen weg, terug. Maar financieel gezien was nieuwbouw beter geweest". Sinds afgelopen woensdag is Henk den Haan de eerste en voorlopig enige bezitter van het restaura tieschildje van het Genootschap Oud-Rijnsburg. Het schildje met het wapen van Rijnsburg is be vestigd naast de deur van zijn huis aan de Vliet. Eigenlijk is dat niet juist, want hij heeft de on derscheiding gekregen voor de twee pandjes daarnaast, die nog van het m'dden van de negen tiende eeuw datereii. In die pandjes heeft hij een winkel in tuinmeubelen gevestigd. "Ik vind het erg leuk dat ik als eer ste zo'n schildje heb gekregen", zegt Den Haan. "Maar het is tege-^ lijk ongelukkig. Ik ben zelf be stuurslid van dat genootschap en dan denken mensen al snel: O, dat is twee handen op één buik. Maar ik heb niet in de commissie gezeten die dat schildje heeft toe gewezen hoor". Winkelruit De twee pandjes aan de Vliet, waarvoor Den Haan het schildje heeft gekregen, zijn in 1861 ge bouwd. Van oorsprong was het een woonhuis met timmermans werkplaats. Den Haan kocht de pandjes enkele jaren geleden en maakte er een winkel van. "Eigenlijk heb je daar een grote winkelruit voor nodig", zegt hy. "Mijn vrouw wilde dat ook. Je kunt nu nauwelijks zien dat het een winkel is. Maar ik vond dat een lelijk gezicht, zo'n oud ge bouw met een enorme ruit. Dus hebben we de voorgevel in z'n oorspronkelijke staat gehou den". Het gezin Den Haan woont zelf in het huis daarnaast. Dat huis is gebouwd in 1905 en verkeert ook nog in z'n oorspronkelijke staat. "Daarvoor stond hier een boer derij met een rieten dak. Mijn grootvader heeft daarvoor in de plaats een nieuwe boerderij laten bouwen. Hij was zo'n beetje de eerste boer hier met een stal met stamboekvee", vertelt Den Haan. Ook de vader van Den Haan heeft er altijd gewoond. Die heeft de koeien de d»i»r uitgedaan en is een kunstmesthandel begonnen. Dat is in de loop der jaren uitge groeid tot een toeleveringsbe drijf voor de tuinbouw. De oude schuur is inmiddels vervangen door een moderne bedrijfsruim te, maar aan het woonhuis is nooit wat veranderd. Het woonhuis is altijd goed bijge houden. "Daarom was het voor mij ook geen keus toen ik het in 1962 overnam", zegt Den Haan. "Nieuwbouw was te prijzig en het is een heerlijk huis om in te wonen. Of ik hier weg wil? Nog voor geen goud. Al sjouwen ze me er uit, dan kom ik nog terug. Waar vind je nog een huis met zoveel ruimte? p Het Genootschap Oud-Rijnsburg heeft het schildje dit jaar inge steld om de bevolking te stimule ren oudere panden op te knap pen en in de oorspronkelijke staat terug te brengen of te hou den. Het wordt in het vervolg tij dens de jaarvergadering uitge- Links op de foto het woonhuis van het gezin Den Haan aan de Vliet in het hartje van Rijnsburg. Rechts daarvan de twee pandjes uit 1981. Voor het onderhoud daarvan heeft Den Haan het schildje van het Genootschap Oud-Rijnsburg gekregen. Het schildje is als reikt. De enige voorwaarde is dat °P monumentenzorg te beschou- het pand minimaal dertig jaar wen. Daaronder vallen in Runs oud moet ziin. burg alleen het Spinozahuis en de toren van de kerk vallen. In tegenstelling tot monumenten zorg zijn aan het Rijnsburgse schildje geen subsidies, maar ook geen verbouwingsvoor schriften verbonden Alleen als een onderscheiden huis wordt verwaarloosd of mgrypend wordt gewuzigd. dan kan het schildje weer worden ingetrok ken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13