"We ziin geen scli van 1 joete n en br< 3ien" LOol J Wiegel: slecht sociaal klimaat schuld kabinet Menselijke stem per chip Extra kans op f100.000,- Elke week. rzEGMM^' t hoekje. Antwerpen: Maas niet vol radioactiviteit DINSDAG 9 MAART 1982 Van Luttikhuizen U herinnert zich wellicht het echt paar Van Luttikhuizen dat enige tijd geleden in ,f>onja op maan dagavond" betoogde dat de jo den in de Sowjet-Unie niets te klagen hadden. Zij werden daar in toen tegengesproken door on der anderen Karei van het Reve, die opmerkte dat je ook als anti fascist en oud-verzetsstrijder zo dom kunt zijn als het krulstaar tje van een biggetje, - ik formu leer het, zoals u merkt, al een stuk voorzichtiger dan de eerste keer. Ik haalde toen ook een herinnering op aan 1974, toen een klein groep je mensen voor de Sowjetrussi- sche-ambassade demonstreerde voor de vrijlating van Boekovski. Het springpaard „Vladimir Boe kovski" was daar ook bij aanwe zig. De Van Luttikhuizens hiel den toen een tegendemonstratie (trAls oud-verzetsstrijders zeggen wij u: de Sowjet-Unie is een rechtsstaat"), en ik schreef dat zij, toen wij na enige tijd inpak ten en wegreden, met hun opge rolde spandoek de Sowjetrussi- sche-ambassade waren binnen gestapt, vermoedelijk om een glas hete thee te drinken, terwijl onze vertegenwoordigster,er niet in mocht met haar protestbrief. De heer en mevrouw H. en A. van Luttikhuizen uit Hoenderloo heb ben nu een ingezonden brief ge stuurd aan een van de kranten waarin ik deze herinnering had opgehaald, maar omdat mijn stuk niet alleen in die ene krant is verschenen, lijkt het mij correc ter om hun brief, en dan inte graal, in deze column te publice ren. Je mag misschien je vrien den wel eens met enige noncha lance behandelen, maar je vijan den nooit en te nimmer! Hier volgt de brief: „Wij waren inderdaad bij de daar in beschreven demonstratie, vol gens de politie en een bericht in de Volkskrant, georganiseerd door een Leidse studentenorgani satie. Bij telefonische informatie bleek geen enkele organisatie van Leidse studenten daar iets van te weten en was er, zoals Ni co Scheepmaker in zijn artikel van toen: 'Anderhalve man en een paardekop' constateerde, maar één student uit Leiden bij de demonstratie te bekennen. Die 'anderhalve man' sloeg op het geringe aantal demonstranten en het bijna even grote aantal te- gendemonstranten. Die 'paarde kop', juist u raadt het al, op het prachtige paard Wladimir Boe- kowski. Dat paard werd aange boden aan de Ambassade voor de toen nog gevangen zittende naamgever. Niemand zal ooit de teleurstelling kunnen peilen die ons doortrok toen men bij de Sowjetrussische- ambassade weigerde het paard in ontvangst te nemen. Wat jam mer. Stelt u zich de gezichten van deze onbaatzuchtige demon stranten voor als het edele dier achter de hekken was verdwenen. Dat wij na afloop wel door die hekken werden binnengelaten is een smerige verdachtmaking. De demonstratie, die op tijd begon, was aangevraagd van 10 tot 15 üur. Om 11.30 uur verscheen Rabbijn Soetendorp. Hij schudde wat handen, praatte even en de demonstratie werd beëindigd. Daardoor dachten wij (ten on rechte?) dat hij de 'man op de achtergrond' was. Om 11.45 uur stonden wij en onze vrienden daar nog alleen met de y politie. Op onze vraag: 'Zullen we dan ook maar gaan?', ant woordden zij: 'Graag, dan kun nen wij ook verdwijnen'. Om ons te warmen en te laven heb ben we een cafetaria in de buurt opgezocht. Het bovenaangehaal de artikel van Nico Scheepmaker was echt een bekroning op ons werk, al liet hij ons ook toen in Twente wonen. Waarom nu die leugen van ons ambassadebezoek na afloop van de demonstratie? Moet hij de blunder van Karei van het Reve aan het eind van Sonja's show goedmaken? Ge hoord de talloze reacties die we kregen vinden erg veel mensen Karei van het Reve niet verstan diger nadat hij zijn tegenstan ders voor stomme verzetsstrijders en analphabeten uitmaakte. Of kan Nico Scheepmaker inmid dels waarheid en leugen niet meer onderscheiden? Als men zó liegt over een gebeurtenis in Ne derland, wat kan men dan nog geloven van zijn verslagen als 'Rusland-kenner'?" Tot zover deze brief. Ik heb een paar mensen die toen aan onze kant mee demonstreerden ge vraagd hoe zij zich de afloop van die demonstratie herinnerden. NIEMAND kon zich herinneren dat de Van Luttikhuizèns bij de Sowjetrussische-ambassade naar binnen gingen. Tel daar hun eigen ontkenning bij op, dan threes ik te moeten aannemen dat ik in mijn vileine anti-commu- nisme die komische en 'typeren de' afloop in de loop der jaren zelf heb gecreëerd. Ik denk dat ik toen gedacht heb: je zult zien, als wij straks weggereden zijn stap pen zij de ambassade binnen en drinken daar een glas hete Russi sche thee!, en dat ik die fantasie in acht jaren tijd gemateriali seerd heb tot een ware gebeurte nis. Ik aanVaard daarom vol gaarne de kwalificatie: 'smerige leugen'. De School voor de Zeevisvaart in Katwijk is weer in trek. Jaren achtereen ging de Visserijschool, zoals die in de volksmond wordt genoemd, door een diep dal. Maar nu lijken betere tijden aan te breken. De opgaande lijn zette zich vorig schooljaar al in. Er meldden zich negen leerlingen meer dan het jaar d&drvoor. Niet spectaculair, maar toch een ommekeer. En voor dit jaar? De groei heeft zich inderdaad voortgezet. Voor het eerste leerjaar dienden zich nu al 24 nieuwe scholieren aan. Een geweldige explosie. Bovendien staat de inschrij ving nog altijd open. Zat de schoolleiding tot voor kort met de handen in het haar hoe de klassen moesten worden gevuld, nu dringt zich de vraag aan of er in het komende jaar wellicht met twee eerste klassen moet wor den begonnen. Hetgeen weer inhoudt, dat de Vis serijschool zal moeten worden uitgebreid. Een ontwikkeling waarvan directeur C. van Beelen alleen maar had durven dromen. Waaraan heeft de Visserijschool die enorme belangstelling in eens te danken? Een Gesprek met een enthousias te schoolleider. Geen sprake van een incident. Directeur Van Beelen is er zeker van. 'Zjjn' Visserijschool heeft eindelijk het vertrouwen van de Katwijker gewonnen. De donkere wolken die het voortbestaan bedreigden, zijn geweken. Hebben plaats gemaakt voor een zonniger toekomst. Directeur C. Hoe komt het dat de School voor de Zeevisvaart plotse ling zoveel belangstelling krijgt? Directeur Van Beelen: "Jaren heeft de Katwijker met de gedachte rondgelo pen, dat wij een school waren van boeten en breien. Had je dit onder de knie, kon je naar zee. Zo eenvoudig ligt het niet. We geven een gedegen opleiding voor het vak visser man. Gelukkig heeft men dit op tijd in de gaten gekregen." Maar dit niet alleen speelt een rol, denkt Van Beelen. "Ik ge loof, dat steeds meer ouders gaan nadenken over de vraag hoe het met hun kinderen in de maatschappij moet. Veel jeugd, die van school komt, gaat direkt de ww in. Omdat er geen werk voor hen is. De leerlingen die onze school verlaten, komen stuk voor stuk aan de slag. Dat is toch uniek, hè?" Als voorbeeld, hoe gewild de afgestudeerde scholieren van de Visserijschool zijn, zegt Van Beelen: "Vorig jaar bel de een vrij grote rederij me op. Vroeg hoeveel knapen er examen deden. Dat waren er twaalf. Allemaal wilde hij ze hebben. M^ar de reder kreeg er niet één. De man was te laat. Anderen waren hem voor geweest." Kiezen Een kind van twaalf jaar, dat de lagere school verlaat, doet, als het voor de School voor de Zeevisvaart kiest, een keu- r de grote belangstelling: "Dit is geen incident (Foto: Dlek Hofewoning) f V/ le voor het leven. Daaraan valt niet te tornen. Mag je ver wachten, dat zij op die leef tijd precies weten dat ze hun 'hele' leven op zee willen doorbrengen? Directeur Van Beelen zit daar ook wel een beetje mee. "Dat is dé grote moeilijkheid", geeft hij toe. "Vandaar ook, dat de regering druk sleutelt aan de komst van een mid denschool (3 jaar en daarna pas kiezen welke richting men wil). Maar", voegt Van Beelen er gelijk aan toe, "wij krijgen jongens die altijd naar de visserij hebben ge wild. Het gebeurt haast nooit dat er één afvalt. Zeker, het klinkt opmerkelijk, maar het is écht waar. Wat nog niet één keer is voorgekomen, we krij gen zes knapen van één- en dezelfde school." De motivatie zit er, zoals de di recteur zegt, al van kindsaf in. Waarop is deze gedachte gestoeld? "Dat weet je nooit. Misschien zitten die leerlingen graag aan de waterkant met een hengeltje. Op zee heb je pre cies hetzelfde gevoel als het net wordt opgehaald, 't Is al tijd weer spannend om te zien wat er boven water komt. De hele bemanning kijkt dan ook toe." De gedachte, dat de zeevisserij op sterven na dood was, veegt Van Beelen zo van ta fel. "Niet waar", zegt hij met luide stem. "De laatste jaren is er in dit vak voor niet min der dan 350 miljoen gulden geïnvesteerd. En er wordt nog immer geld ingestopt Hoe kun je dan zeggen dat de zeevisserij dood is? Laat ik het anders zeggen: de visserij is springlevend." Haring Durft zelfs te beweren, dat er zeer binnenkort weer op Noordzeeharing zal mogen worden gevist. Eén van de pijlers waarop Katwijks eco nomie steunt. "De visser ver telt, dat de Noordzee uitpuilt van haring. Elke trek die wordt gedaan, levert óók ha ring op, die echter wél moet worden teruggezet. Er is nog immer een visverbod. Neem nou het Engelse kanaal. Daar heeft die haring zich explo sief hersteld. Wat daar ge beurt, gebeurt eveneens in de Noordzee. Zou het visverbod op haring worden opgehe ven, dan brengt dit extra le ven in de brouwerij." Waarmee Van Beelen wil zeg gen, dat er dan extra mensen nodig zijn. Vooral op de grote treilers. "Mijn grote zorg is of er dan wel voldoende vaklie den zullen zijn die deze plaat sen kunnen innemen. We doen ons uiterste best om op deze situatie in te springen. Maar het valt niet mee. Het laatste jaar van de opleiding vindt plaats in Den Helder. Bij die Visserijschool is een internaat. Helaas hebben té weinig leerlingen er trek in om om een jaar in de punt van Noord-Holland te bivak keren. Gaan ze naar de trei- lervisserij, dan móeten ze dat jaar gewoon volgen." En als de Katwijkse school nu eens zélf die opleiding gaat verzorgen? 'Dan draaien we de klok te rug", aldus Van Beelen. "Het besluit is genomen, om dit laatste jaar op één plaats te concentreren. De keus is ge vallen op Den Helder. Omdat bij die school een internaat is. Willen wij dat laatste jaar in huis halen, zouden we ook in ternaat-mogelijkheden moe ten hebben. Ik denk, dat het rijk niet staat te dringen om daar geld in te stoppen." Aan de weg Toen sombere tijden voor de school aanhielden, heeft Van Beelen met zijn staf de mou wen opgestroopt en het roer rigoureus omgegooid. "We zijn aan de weg gaan timme ren, met onze opleiding de boer op gegaan, open dagen gehouden. En noem maar op. Ik denk, dat ook dit ertoe heeft bijgedragen dat de Vis serijschool in de lift zit." Zorgen heeft de directeur zeker gekend. Herhaaldelijk spook te de vraag door zijn hoofd, hoe kunnen we de zaak red den. Nooit heeft Van Beelen de strijd opgegeven. "Ik vond en vind, dat de School voor de Zeevisvaart voor Katwijk behouden moet blijven. Ja ren terug heeft natuurlijk de vraag gespeeld of we de deu ren zouden moeten sluiten. Voorlopig gaan we de goede kant op en vragen ons zelfs af of we alle nieuwe scholieren wel kunnen plaatsen. Nog tien erbij en we zijn aan twee eerste klassen toe." Stel, dat de school inderdaad zou zijn gesloten of in de toe komst zou worden opgehe ven. Welke gevolgen zou dat voor Katwijk hebben? "Wordt de school gesloten, dan neem je het hart van de visse rij weg. Heb je geen opleiding meer binnen handbereik. Het gevolg zou zijn, dat het be roep visserman uitsterft. Zo eenvoudig ligt dat." Niet alleen Katwijk herbergt een Visserijschool. Urk, Stel lendam, Den Helder en Vlis- singen hebben eenzelfde on derwijsinstelling. Hebben zij óók dieptepunten gehad? Van Beelen stelt, dat Urk en Den Helder niets te klagen hebben. Hoewel de verhou dingen niet uit het oog mo gen worden verloren, houdt hij voor. "Kijk, Katwijk heeft een vloot van zo'n dertig kot ters, Urk meer dan honderd. Het gekke is, dat Urk nooit met een tekort aan nieuwe leerlingen te kampen heeft gehad. In Vlissingen was het, net als bij ons, zorgelijk en in Stellendam was het bijzon der slecht." Verheugend Verheugend noemt Van Beelen het, dat zowel het ministerie van onderwijs als het depar tement van landbouw en vis serij niets wilde horen over sluiting van de school in Stel lendam. Ondanks dat er zich nauwelijks leerlingen aan dienden. "Daar mogen we blij om zijn", reageert de directeur van de Katwykse Visserijschool. "Want wat voor daar geldt, zou, indien noodzakelijk, ook op ons van toepassing zijn". ADVERTENTIE WOERDEN HELLEVOET- SLUIS (GPD) - Het kabi net-Van Agt moet de top van de vakbeweging en het bedrijfsleven bij zich roepen voor een „ver- trouwvol beraad" over de g^ng van zaken rond de ziektegeldvoorstellen. „Misschien is er dan nog wat te redden". Dat zei WD-leider Hans Wiegel gisteren op een WD-ver- kiezingsbijeenkomst in Woerden. Volgens Wiegel is het kabinet zelf, en in het bijzonder minister Den Uyl, mede-verantwoordelijk voor de huidige toestand. Den Uyl moet daadwerkelijk wat doen aan de stakingacties van de Industriebond FNV „in plaats van zich op partijbijeenkomsten of via de tv 'bitter teleurgesteld' te tonen over de wijze waarop de vakbeweging zich tegen zijn be leid opstelt", zei Wiegel. De WD heeft volgens hem „alle begrip voor de onrust en de onze kerheid die onder de werkne mers leeft", door het indienen, weer intrekken en veranderen van de ziektegeldplannen. „In de gegeven omstandigheden stelt de vakbeweging - met uitzonde ring van de Industriebond FNV - zich nog redelijk op", meende Wiegel. Door het geschutter met de Ziekte wet en de onzekerheid over wat nu gebeuren gaat. heeft het kabi- EINDHOVEN (ANP) - In sa menwerking met de Techni sche Hogeschool in Eindho ven heeft Philips elektroni sche apparatuur ontwikkeld, waarmee het mogelijk is ver staanbare en natuurlijk klin kende spraak uit een luid spreker te laten komen. De "chip" kan worden gebruikt in apparatuur die snel ge sproken informatie moet ge ven. Gedacht wordt aan hulp voor blinden bij het bedienen van verschillende apparaten, een automatische liftboy, waarschuwingssystemen en dergelijke. Het apparaatje voor de spraak synthese is ontwikkeld door het Instituut voor Perceptie- Onderzoek (IPO). Dit is een samenwerkingsverband van de onderzoekafdeling van Philips en de Technische Ho geschool. De hoofdindustrie- groep van Philips Elcoma neemt de "chip" in produk- tie. Het is de onderzoekers gelukt de menselijke stem met be hulp van een computer te analyseren. De spraak met de daarbij behorende fysische karakteristieken kan nu zeer efficiënt gecodeerd, opgesla gen en gereproduceerd wor den. net zelf het sociale klimaat ver knoeid, zei hij. „De minister van sociale zaken mag hier niet aan de kant blijven staan mokken", aldus Wiegel. Volgens de sociaal-economische specialist van de WD, het Twee de-Kamerlid De Korte, groeit de afstand tussen CDA-D'66 en de PvdA. Net als de WD wil het CDA 4,5 miljard bezuinigen, net als de WD wü het CDA een „ontkoppelirig-op-afstand" van lonen en uitkeringen, net als de WD is het CDA tegen kinderbij slag naar draagkracht, aldus De Korte. „Dat moet de PvdA wel droevig stemmen", zei hij op een WD-bijeenkomst in Hellevoet- sluis. De Korte nam daar D'66-minister van economische zaken Terlouw enigszins in bescherming. „Ik geef de voorkeur aan Terlouw boven Den Uyl. Een vooralsnog zwakke minister met een goede koers kan geholpen worden, ook door de oppositie. Een sterke mi nister met een foute koers is niet bij te sturen, zeker niet door de oppositie". Het D'66-kamerlid Wessel-Tuinstra zei gisteravond op een partijbij eenkomst in IJsselstein dat de stakingsacties „de tragische cri sissituatie aantonen waarin de vakbeweging zich momenteel bevindt". De vakbeweging heeft haar taakopdracht te weinig aan gepast aan de veranderingen in mens en maatschappij en is blij ven hameren op materiële voor zieningen, terwijl de mensen al veel verder waren. „Zaken als medezeggenschap, humanise ring van de arbeid, democratise ring en emancipatie zijn door dé vakbeweging te weinig opge pakt", aldus mevrouw Wessel. VOOR LOTTO-EN TOTO-SPELERS! Dus doe voor maar f 1,50 mee aan het Cijferspel en kruis het "ja"-vakje aan. BRUSSEL (ANP) - Het Antwerpse waterleidingbedrijf (Antwerpse Waterwerken - AWW) heeft giste ren met grote stelligheid tegen gesproken dat het water van de Maas een gevaarlijke hoeveel heid radioactief materiaal zou bevatten. Volgens een niet gepubliceerd rap port van Rijkswaterstaat zou dit wel het geval zijn, hetgeen vorige week tegenover onze krant nog eens werd bevestigd door ir. J. van der Sluis, scheikundig tech noloog van de Stichting Interna tionaal Waaktribunaal en des kundige op het gebied van radio activiteit in de Maas. Het rapport was voor de PSP aanleiding het radioactieve gehalte van het Maaswater aan de kaak te stel len. Het Antwerpse bedrijf, dat via het Albe Lkanaal het drinkwater vuur Antwerpen en omgeving uit de Maas betrekt, onderzoekt dat water regelmatig. Die onderzoe ken wijzen uit dat het dragen van een horloge met oplichtende wij zerplaat gevaarlijker is dan het drinken van Maaswater, aldus het bedrijf. Volgens het bedrijf in Antwerpen is het water weliswaar in zeer ge- 'ringe mate radioactief, maar blij ven de waarden daarvan ver on der de internationale Het bedrijf zegt dat die i liggen op 60 picocurie per liter voor alpha-straling en op 300 pi cocurie voor bètastraling. In de Maas waren de grootste aange troffen hoeveelheden straling (in 1977) resp. 4,8 en 21 picocurie. Vorig jaar waren de hoeveelhe den 0,8 en 9 picocurie, aldus het bedrijf- Boekhouder voor fraude vijftien maanden cel in DEN HAAG (ANP) - De recht- bank in Den Haag heeft vanoch tend een 37-jarige man uit Rijs wijk veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf. De man had bijna drie ton verduis terd in zijn betrekking als boek houder. Hij zou bijna al het geld er doorheen hebben gejaagd in sexclubs. Het vonnis is overeen komstig de eis van de officier. BUNNIK (ANP) - Een verkeers ongeluk op rijksweg 12 ter hoogte van Bunnik heeft gister middag aan twee automobilis ten het leven gekost. Het ongeluk ontstond door het "spookrijden" op de verkeerde rijbaan van een 81-jarige man uit Baarn. Er ontstond daar door op het noordelijke wegdeel een frontale botsing tussen zijn auto en die van de 35-jarige B.H. van Houten uit Asperen. Jongetje (8) na ontvoering in Frankrijk HAARLEM (GPD) - Het achtjarige jdngetje dat vorige week in Haar lem werd ontvoerd, is terecht. De Franse politie kon de jongen sa men met zijn ontvoerster, zijn natuurlijke moeder, aanhouden. Het jongetje is inmiddels terug gebracht naar zijn Haarlemse pleegouders. De Franse autori teiten is verzocht de moeder uit te leveren.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12