Druk in VS op Reagan groeit C Toch 100 Polen voor rechtbank Verontwaardiging Labour rond Londenreis Reagan Akkoord bij veiligheidsoverleg Proces ontvoerders Dozier uitgesteld Onvrede om El Salvador-politiek Amnesty: massamoord door leger Salvador China beschuldigt Vietnam van aanval Autodieven plaag in Sowjet-Unie Drastische hervorming in Peking Temperamentvol genoeg voorde nieuwe i Nescafé Espresso?) DINSDAG 9 MAART 1982 LONDEN - De voortijdige aankon diging dat de Amerikaanse presi dent Reagan in juni het Britse Lager- en Hogerhuis zal toespre ken, heeft in Londen voor een di plomatieke rel gezorgd. Vooral de Labourparty is zeer veront waardigd. Reagan zal begin juni een staatsbe zoek brengen aan het Verenigd Koninkrijk, en de Britse regering speelt met de gedachte hem in de Westminster Hall het voltallige parlement te laten toespreken. Dat is niet meer gebeurd sinds 1960, toen de Franse president De Gaulle hetzelfde deed. Dit weekeinde werd het plan we reldkundig gemaakt door een Buitenland woordvoerder van het Witte Huis. Hij zei daarbij dat Reagan „vereerd was te mogen spreken op zo'n historische plaats, in de ze tijd van gespannen relaties tussen Oost en West". Maar de woordvoerder sprak voor zijn beurt. De Britse regering kan een dergelijke uitnodiging aan een staatshoofd alleen doen. nadat het parlement is geraad pleegd. Zover was het echter nog niet gekomen, en de regering- Thatcher is door de aankondigng dan ook in grote verlegenheid gebracht. Een aantal parlementsleden van Labour heeft al verklaard, in geen geval aanwezig te willen ziin bij Reagans spreekbeurt. Anderen verklaarden gisteren dat de gang van zaken maar weer eens duidelijk maakt dat de VS hun bondgenoten als een 'voet veeg' zien. Premier Thatcher en minister van buitenlandse zaken Lord Car- rington hebben met de Labour- leider, Michael Foot, gistermid dag besprekingen gehouden over de uitnodiging. Foot heeft bij die gelegenheid gezegd vijan dig tegenover het plan te staan, omdat hij vindt dat Reagan deze eer niet toekomt. Morgen zal de Labourparty een of ficieel standpunt innemen, en het ziet ernaar uit dat men zich tegen de speekbeurt van Reagan zal uitspreken. Niettemin wordt verwacht dat Reagan toch in Westminster Hall zal spreken. Inmiddels is al wel de Amerikaan se aankondiging bevestigd dat Reagan bij zijn bezoek geduren de twee nachten zal logeren op Windsor Castle, de residentie van de koningin. Hij is de eerste Amerikaanse president sinds Woodrow Wilson die deze eer te beurt valt. (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - In een tot vesting omge bouwd paleis van justitie in Ver ona begon gisterochtend het pro ces tegen de ontvoerders van NAVO-generaal James Dozier. Op verzoek van de verdedigers, die onvoldoende tijd hadden ge had om de dossiers van hun cliènten te bestuderen, werd het ovengens al dadlyk een week op geschort. Voor de rechter ver schenen acht van de zestien ver- (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - „Tenzij Amerika zijn interventie in El Salvador staakt, zal het con flict in het Caraibische gebied escaleren en zich uitbreiden naar andere landen in het gebied. Het Caraibische gebied loopt het gevaar in de jaren '80 te worden wat Zuid- oost-Azië was in de jaren '60". Aldus de Democraat Ben Rosen thal bij de indiening van een re solutie in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die een on middellijk stopzetten eist van militaire hulp aan El Salvador en het terugtrekken van de Ameri kaanse militaire adviseurs. In de Senaat heeft de leider van de Democratische minderheidsfrac tie, Robert Byrd, een amende ment voorgesteld op de wet op de presidentiële macht in tijd van oorlog, dat van Reagan ver langt toestemming van het Con gres te vragen alvorens Ameri kaanse gevechtstroepen eventu eel naar El Salvador te zenden. Onder de huidige omstandighe den mag de president (bij wet van 1973) troepen sturen, maar moet dan binnen 60 dagen de goedkeuring van het Congres vragen. Byrd zei te hopen dat zijn voorstel een nationaal en parlementair debat zou ontste ken over een volledige beoorde ling omtrent de aard van de Amerikaanse rol in El Salvador. Deze parlementaire acties vertalen de groeiende onrust, zowel onder Republikeinen als Democraten, over het beleid ten aanzien van Centraal-Amerika zoals presi dent Reagan dat momenteel voert. Met name de presidentiële verzekering dat in El Salvador de mensenrechten beter worden be schermd dan voorheen, terwijl vrijwel dagelijks verslagen bin- DEN HAAG (GPD/Reuter/DPA) - De internationale organisatie voor mensenrechten Amnesty International heeft vandaag aan de vele beschuldigingen van sys tematische schendingen van de rechten van de mens in El Salva dor een niuw rapport toege voegd. De organisatie zegt dat bij de burgeroorlog die in het land wordt uitgevochten, ook van niet-officiële zijde misdaden wo- ren begaan, maar „de overgrote meerderheid van de gemelde ge welddadigheden wordt uitge voerd door de veiligheidstroepen van El Salvador, in een wijd ver spreid en systematisch program ma van martelingen, verdwijnin gen, individuele en massamoor den op mannen, vrouwen en kin deren". Een missie van Amnesty Interna tional bezocht in augustus 1981 een aantal Salvadoriaanse vluch telingenkampen in Mexico, Hon duras en Costa Rica, en kreeg de eerder verkregen informatie over beestachtige martelingen en massamoorden door overheids- troepen volledig bevestigd. Ook kerkelijke bronnen en rapporta ges van onder anderen Ameri kaanse volksvertegenwoordigers worden in de nieuwe publikatie aangehaald. Onafhankelijk van elkaar werkende organisaties ko men bijvoorbeeld op een doden tal onder de burgerbevolking van minstens 12.000 in het jaar 1981. door overheidsacties. Van officiële Salvadoriaanse zijde is nooit gereageerd op de vragen Zeehonden debat: angst voor uitstel STRAATSBURG (ANP) - De Nederlandse christendemo- crate Haiya Maij-Weggen is bang dat haar rapport dat beoogt de handel in zeehon- devellen in de EG te verbie den op de overladen agenda van het Europees Parlement niet aan bod zal komen. Dit bleek gistermiddag tydens de regeling van de werk zaamheden van het parle ment gedurende de opening van de plenaire zitting voor maart in het Franse Straats burg. Zij stelde voor het uur voor het debat over haar rap port op donderdagmiddag drie uur te fixeren. Het debat hoeft volgens haar niet meer als één uur in be slag te nemen. De voorzitter, de Nederlandsë socialist Piet Dankert, wees haar er echter op dat zij te laat was met haar voorstel voor agendawijzi ging en beschuldigingen van Amnes ty International. Het rapport ci teert echter een Amerikaans Congreslid, Patricia Schroeder, dat uit de mond van een Salvado riaanse militaire vertegenwoor diger optekent: „Dit is heel een voudig de manier om de bevol king schrik aan te jagen, zodat ze geen andere contacten zullen hebben dan met het leger". En naar aanleiding van een concreet voorbeeld dat ze de militair voor legt: „Dat waren gewoon burgers wier lijken naar het midden van het dorp werden gebracht als een waarschuwing aan anderen". In twee steden in El Salvador, San Miguel en San Vicente, hebben zich gisteren felle gevechten voorgedaan tussen links guerril lastrijders en het leger. Dit heb ben ooggetuigen gemeld. Inwoners van de steden zeiden dat het leven er totaal verlamd was na huis-aan-huis gevechten die verscheidene uren duurden. Uit bronnen van het Salvadoriaanse leger werd vernomen dat de guerrillastrijders 39 doden ach terlieten in San Miguel. Ook twee politiemannen en een sol daat kwamen om het leven. In San Vicente verloren zeker 15 mensen het leven. In San Vicente trokken de rebellen zich terug na pamfletten te heb ben verspreid waarin zij een grootscheeps offensief aankon digden tegen het door de Ver enigde Staten gesteunde bewind van president Napoleon Duarte. Radio "Venceremos" van de guer rillastrijders meldde dat beide steden voor een deel bezet zijn. San Miguel zit sinds gistermor gen zonder elektriciteit. nenkomen van massale moord partijen door regeringstroepen, heeft de geloofwaardigheid van de regering sterk aangetast. Een groep van 104 leden van het Huis van Afgevaardigden deed een schriftelijk beroep op Rea gan een bemiddelingsvoorstel van^de Mexicaanse president Lo pez Portillo te aanvaarden, dat beoogt de tegenstanders van links en rechts in El Salvador om de tafel te krijgen voor onder handelingen over een oplossing van de burgerstrijd. Zonder deel neming van de guerrillastrijders zijn de komende verkiezingen in El Salvador een farce, indien zij al zullen doorgaan, nu de guerril laleider Ferman Cienfuegos een volksopstand heeft aangekon digd om ee verkiezingen te tor pederen. Het Witte Huis wees het Mexicaan se voorstel aanvankelijk recht streeks van de hand, maar omdat het grote Franse steun geniet, keerde de Amerikaanse regering althans ten dele op zijn schreden terug: minister van buitenlandse zaken Haig praatte in New York met zijn Mexicaanse collega. NAVO-oefening Terwijl de bezorgdheid van het Pentagon en het Witte Huis stijgt over de bedreiging door Cubaan se en Russische schepen van de zeewegen door het Caraibische zeegebied, vindt daar momenteel een grote NAVO-oefening plaats: „Safe Pass 1982" (Veilige Door gang). Met een Amerikaanse ad miraal en de Nederlandse schout-bij-nacht Berkhout aan het hoofd, houden 30 schepen, 80 gevechtsvliegtuigen en 10.000 man uit de VS, België, Canada, West-Duitsland, Groot-Brittan- nië en Nederland daar hun ma- De Poolse leider generaal Jaruzelski legde gisteren een bezoekje af bij een textielfabriek nabij Warschau ter gelegenheid van de Internationale dag van de vrouw. WARSCHAU/ROME (AP/AFP/ UPI/DPA/Reuter) - Tegen onge veer honderd Polen, die sinds 13 december 1981 in internerings kampen verblijven, bereiden de autoriteiten een proces voor. De geïnterneerden, onder wie KOR- leider Jacek Kuron, worden er van verdacht een onwettige par tij te hebben willen oprichten. Dit heeft de woordvoerder van de Poolse regering, Jerzy Urban, gisteren gezegd op een perscon ferentie in Warschau. Minister Sylwester Zawadzki zei op dezelfde bijeenkomst, dat nu 3.953 Polen verblijven in 25 inter neringskampen en dat het aantal van dag tot dag verandert. Na 13 december zijn ongeveer 6000 Po- leiv geinterneerd in ongeveer 49 kampen. Berichten over een mogelijk pro ces tegen ongeveer honderd geïnterneerden staan op gespan nen voet met de verzekering van de militairen, dat geintemeerden in beginsel niet voor een recht bank hoeven te verschijnen. Dat dit nu toch lijkt te gaan gebeu ren, hangt vermoedelijk samen met de omstandigheid, dat Ku ron de ujtgesproken leider van het comité tot zelfverdediging en arbeiders (KOR) - vorig najaar aan de wieg stond van "discus- PEKING (UPI) - Vietnamese ka nonneerboten hebben bij een aanva\op een vloot Chinese vis sersschepen een vaartuig opge blazen en twee boten in brand gestoken. Dit heeft China giste ren bekendgemaakt. In een krachtig protest aan het adres van Hanoi verklaarde het minis terie van buitenlandse zaken in Peking, dat 18 opvarenden van de opgeblazen boot worden ver mist en dat er zeker zes vissers verwondingen hebben opgelo pen. Volgens Peking vond het incident vorige week woensdag in "open zee" plaats tussen de zuidwest kust van het eiland Hainan en de kust van Vietnam in de Zuidchi- nese Zee. Het was het ernstigste incident ter zee sinds China en Vietnam het drie jaar geleden met elkaar aan de stok kregen. China bracht het incident in ver band met de stryd in Cambodja tussen eenheden van het Vietna mese bezettingsleger en de door Peking gesteunde guerrillastrij ders van de Rode Khmer langs de grens met Thailand. Volgens het Chinese ministerie van bui tenlandse zaken is Vietnam er welbewust op uit de spanning met China te vergroten. sieclubs". Volgens de autoritei ten hadden deze groepjes moe ten uitlopen op echte - verbo den politieke partijen. De reis van paus Johannes Paulus II naar zijn Poolse vaderland, die naar verwachting in augustus van dit jaar op het programma stond, wordt misschien uitge steld tot 1983. Dit is gisteren in Rome bekend gemaakt door de Poolse episcopaal secretaris Bro- nislaw Dabrowski. Hij gaf hier mee voedsel aan geruchten dat de Poolse kerk de reis wil uitstel len tot de staat van beleg wordt verlicht of opgeheven. Het bezoek van de paus zou in het teken staan van het 600-jarig be staan van het altaar van de heili ge zwarte madonna van Czesto- chowa, een beroemd heiligdom in Polen. In 1983 wordt in Polen uitgebreid de overwinning 300 jaar geleden van een Poolse le germacht op de Turken bij We nen herdacht. "De reis moet tussen deze twee da ta plaatsvinden. Er is in ieder ge val nog tijd voor augustus al dus Dabrowski, die ervan toe voegde dat de uiteindelijke be slissing bij de paus ligt. Hoewel er gedurende het weekein de berichten uit Polen kwamen waarin werd gezegd dat de paus zijn reis eventueel zal uitstellen, heeft de Poolse primaat Jozef Glemp nog eens bevestigd dat de paus in augustus zal komen. STRAATSBURG (ANP) - De Nederlandse socialiste Phili ViehofT en het Belgische lid van de Volksunie Sjaak van den Meulebroucke hebben gisteren tijdens de zitting Van het Euro pees Parlement in het Franse Straatsburg een vergeefse strijd gestreden tegen de uitbreiding van het aantal kerncentrales in de EG. Het parlement schaarde zich achter een ontwerp-resolu- tie van de Belgische socialiste Anne Marie Lizin waarin werd aangedrongen op een uniforme ring en uitbreiding van be staande veiligheidsmaatrege len voor kerncentrales in de tien lid-staten van de gemeen schap maar waarin tevens werd opgemerkt dat de EG niet zon der meer kerncentrales kan. MOSKOU (Reuter) - Steeds vaker stelen dieven in de Sowjet-Unie splinternieuwe auto's als ze per trein van de fabriek naar verkooppunten worden gestuurd. Deze klacht heeft de Prawda, het dagblad van de communisti sche partij van de Sowjet- Unie, dezer dagen geuit. In de afgelopen vijf jaar is het aantal auto's verachtvoudigd, dat in Gorki - waar een grote autofabriek staat - in onrecht matige handen belandde. In het verleden, aldus de Praw da, stelden de dieven zich veelal tevreden met onderde len, maar tegenwoordig geldt hun belangstelling complete vierwielers. "Gifgas eiste leven van 3.000 Afghanen' WASHINGTON (AFP) - Sinds de Russische interventie in Afgha nistan 1979 zijn meer dan 3.000 Afghanen als gevolg van gasaan vallen om het leven gekomen, zo heeft de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken Walter Stoessel voor de senaats commissie van buitenlandse za ken verklaard. Volgens hem betreft dit aantal al leen die gevallen waarover Was hington duidelijke gegevens be zit. Het werkelijk aantal doden door het gebruik van gifgas zou daarom waarschynlyk aa lijk hoger zijn. Tussen de van 1979 en de zomer vai hadden, volgens de in Washing ton beschikbare gegevens, by 47 aanvallen in totaal 3.042 Algha nen het leven verloren. Stoessel zei dat de gegevens ver kregen waren van deserteurs van het Afghaanse leger, wier uit spraken "over het algemeen overeenkomen met de getuigen verklaringen van vluchtelingen". i 1981 dachten. De ovengen. onder wie de strategische leiding van de Rode Brigades, zijn nog voort vluchtig en worden bij verstek berecht. Van de aanwezigen is de voor naamste Antonio Savasta. jaren lang een van de kopstukken van de terreurorganisatie, die nu met de justitie samenwerkt en de ar restatie van tientallen mede plichtigen en het oprollen van schuilplaatsen en wapenarsena len mogelyk heeft gemaakt Het is niet alleen het vooruitzicht op strafvermindering. maar vooral ook het verloren geloof in de eigen politieke conceptie, die Savasta ertoe bewogen heeft te genover de politie aan het praten te slaan. Daarmee wordt hij voor de harde kern van de Rode Bri gades van medestander tot vy- and, en dat is een van de redenen waarom Verona maandagmor gen bijna in staat van beleg ver keerde: het verkeer rondom het paleis van justitie werd omge leid. alle toegangen waren elek tronisch beveiligd en zelfs da ra men van de rechtszaal waren voor de gelegenheid dichtgemet seld. De belangstelling voor het proces is groot, want lang niet alle de tails van de ontvoering zijn aan het licht gekomen Generaal Do zier werd op 17 december ont voerd en overgebracht naar een „volkskerker" in Padua. Hier werd hy op 28 januari door een bliksemactie van de Italiaanse politie bevrijd. Zijn vyf bewa kers werden gearresteerd en staan nu met hun medeplichti gen terecht. Tijdens het proces zal ook Dozier als getuige wor den gehoord. Een bykomend aspect is pas de laatste dagen in de openbaarheid gekomen: volgens Savasta zou den vertegenwoordigers van een Oosteuropees land. vermoedelyk Bulgarije, tijdens de ontvoering contact met de Rode Bngades hebben gezocht Zij zouden be langstelling hebben getoond voor eventuele NAVO-geheimen die tydens het verhoor van de ge neraal aan het licht zouden ko men. Over deze ontwikkeling is de politie uiterst zwygzaam. en het valt niet te verwachten dat er bij het proces over gesproken zal worden. PEKING (DPA) Waarnemend voorzitter Deng Xiaoping van China heeft gisteren machtiging gekregen voor de uitvoering van de hervormingsplannen waar mee hy de centrale bureaucratie wil stroomlijnen. De permanente commissie van het nationale volkscongres stemde in met Dengs plan een aantal mi nisteries. commissies en dien sten samen te voegen en hun aantal te verlagen van 98 tot 52. Het aantal ambtenaren zou daar bij met eenderde, van 49.000 tot 32.000 worden verminderd. De leiding van de departementen zou aan jongere en energiekere mannen moeten worden overge dragen. In de plaats van dertien nu zullen er in de toekomst maar twee waarnemende premiers zyn. Deng beoogt met zyn veranderin gen het vertrouwen van het volk in zyn overheden te herstellen Dit is de laatste jaren onder mijnd door corruptie, machts misbruik, onbekwaamheid, fa miliebegunstiging en weerstand van hoge ambtenaren tegen hun pensionering. De permanente commissie hechtte ook zyn goedkeunng aan een wetsontyerp dat omkoperij voortaan bestraft met de dood of levenslange gevangenisstraf Ook byzonder zware gevallen van smokkel, deviezenspecula- tie, winstbejag, handel in verdo vende middelen en roof van kunstschatten zullen met de doodstraf kunnen worden be straft. Voorstel om conferentie uit te stellen tot najaar ADVERTENTIE ^lADRID (GPD) - De wegkwijnende Euro- pese veiligheidsconferentie van Madrid krijgt alsnog een vervolg. Vrijdag zullen de 35 deelnemende landen het langver wachte besluit nemen om de conferentie tot het n<yaar te verdagen. Na het weinig verheffende schouwspel van afgelopen vrijdagnacht - waarbij de gede legeerden tot half vijf zaterdagmorgen geen enkele overeenstemming wisten te bereiken over een werkprogramma voor deze week en elkaar bijna een uur lang alleen maar aangaapten zonder een enkel woord te zeggen - was het tijdens de zit ting van gisteren in amper tien minuten tijd een bekeken zaak: niet alleen werd een akkoord bereikt over het werkpro gramma van deze week, maar ook over het vervolg van de veiligheidsconferen tie. Dank zy de intensieve activiteiten van met name de Oostenrijkse delegatieleider Ceska in het afgelopen weekeinde wer den Oost en West het spoedig eens dit keer, zowel over een werkprogramma als over uitstel. Beide blokken bleken plotse ling wel bereid tot concessies. De wester se landen gingen akkoord met het hou den van een drietal vergaderingen van de werkgroepen over de opstelling van een slotdocument, waar ze zich sinds de her vatting op 9 februari systematisch tegen verzet hadden, met als belangrijkste ar gument dat zolang er geen reële verbete ringen in de Poolse situatie te bespeuren zyn, er geen zaken te doen valt over een slotdocument. De Oostbloklanden stapten daarentegen over hun aanvankelijke bezwaren heen dat er meer plenaire zittingen gehouden zouden worden, waar tot dusver alleen maar de kritiek op Polen en de Sowjet- Unie aan de orde is geweest naar aanlei ding van de staat van beleg in Polen. Als meest waarschijnlijke datum voor de hervatting in het rnyaar wordt 9 novem ber genoemd, onder meer om het nieuwe begin van de conferentie niet samen te laten vallen met het bezoek van paus Jo- hannnes Paulus II aan Sparye in de laat ste week van oktober. In westerse diplomatieke kringen werd gis teren driftig gegist naar de achtergronden van de plotselinge verandering in de hou ding van de Oostbloklanden, die zich tot dan hardnekkig hadden verzet tegen een spoedige onderbreking van de veilig heidsconferentie en uitstel tot het ko mende najaar. Als meest plausibele ver klaring werd aangevoerd, dat de Oost bloklanden tot het inzicht zyn gekomen dat de westerse landen onder geen be ding van het aan de kaak stellen van de situatie in Polen af te brengen zyn, daann gesteund door de neutrale en nict-gebon- den landen, en dat daarbij een Europese ontwapeningsconferentie (een van de be- langrykste doelstellingen van de Oost bloklanden) door de verslechtering in het klimaat danig m het gedrang dreigde te komen. De Espresso van Nescafé is gebrand naar origineel Italiaans recept. Hetgeen een tempera mentvolle Espresso heeft opge leverd. De wore genieters zullen het zuideh/k aroma zeer waarde ren Maar beginners doen er/uist aan voorzichtig te beginnen Deze Espresso van Nescafé gloeit namelijk van het temperoment

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11