Toch stakingen in metaal C Personeel Van Gelder oppert reddingsplan „Alleen a-politiek kabinet kan ons land nog redden" 3- De Uyl verbitterd over houding FNV PvdA: korter werken in onderwijs Bijdrage uit eigen zak Na verbod rechter acties in andere bedrijven WD kraakt beleid PvdA Prof Heertje: MAANDAG 8 MAART 1982 VELSEN (GPD) - De 260 werkne mers van Van Gelder Papier in Velsen lijken in meerderheid be reid te zijn per persoon zo'n 2000 gulden beschikbaar te stellen voor he behoud van hun fabriek. De ondernemingsraad van Van Gelder Papier in Velsen wil een stichting in het leven roepen die moet proberen de fabriek defini tief uit de gevarenzone te halen. Na het faillissement van het Van Gelder-concern zag de Velsense vestiging kans met één papier machine door te draaien. De re sultaten zijn de laatste maanden zonder meer goed; er is sprake van een positief bedrijfsresultaat van enkele tonnen. Volgens FNV-bestuurder Wil Wemmers zou zo'n 90 procent van de werk nemers bereid zijn financieel over de brug te komen. Vóór vrij dag zal er op dit punt meer dui delijkheid dienen te komen. De ondernemingsraad wil begin nen met een stichting die vier tot vijf ton in kas heeft. Van de grootste afnemers en een aantal Binnenland vaste klanten verwacht de onder nemingsraad enige miljoenen aan steun los te krijgen. De mi nisters Terlouw en Den Uyl zijn in een eerder stadium al globaal op de hoogte gebracht van de plannen tot behoud van de fa briek. Deze hebben overigens al leen een kans van slagen als de gemeente Velsen de terreinen en opstallen koopt van het failliete papierconcern. De Nederlandse lardolie Maat schappij heeft belangstelling voor de haven van Van Gelder Papier in Velsen. Deze zou moe ten dienen als offshore-basis van de NAM en kan op den duur een forse injectie voor de werkgele genheid in Velsen en omgeving betekenen. Gesproken wordt in dat verband over een paar hon derd banen in de directe en indi recte sfeer. Koopt de gemeente het Van Gel der-complex niet, dan zijn de plannen tot behoud van de fa briek volgens FNV-bestuurder Wemmers vrijwel zeker van de baan. „Ik denk dat het dan alle maal ophoudt", aldus Wemmers, die deze week contact wil opne men met het Velsense college om te vernemen hoe de zaken er voor staan. Lukt het de stichting van de grond te krijgen en ook geld van de grootste klanten binnen te krij gen, dan is de steun van de bank ook nog onontbeerlijk. Hoe groot die moet zijn, is niet duidelijk. Gesproken wordt over zo'n 20 miljoen gulden. Tot slot zou de regering nog eens tien miljoen gulden beschikbaar moeten stel len. De Velsense ondernemings raad heeft, naast de minister Ter louw en Den Uyl, ook de Natio nale Investerings Bank over de plannen geïnformeerd. Volgens FNV-bestuurder Wem mers zal het geld van de werkne mers oh een aparte rekening ge zet worden, die indien nodig ge blokkeerd wordt Gaan de plan nen niet door, dan krijgen de 260 papiermakers hun geld weer te rug. De 2000 gulden die per per soon betaald zou moeten wor den, hoeft niet in één keer op ta fel gelegd te worden. Het is mo gelijk het bedrag gespreid op te brengen. Vrijdag verbood de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. W. J. Brgerhoff Mulder, in kort geding de stakingen bij de scheepswerven RDM en Wilton Fijenoord. En gisteren wees de vice-president van de rechtbank in de hoofdstad, mr. E. W. de Kruijff, de eis tot stakingsverbod van dertien andere metaalwerk- gevers toe. Over de stakingen bij bedrijven die geen kort geding hebben aange spannen, wilde de Industriebond PTïV gisteravond nog niet veel kwijt. De verwachting is, dat de- AMSTERDAM (GPD) - Er wordt deze week toch gestaakt in de metaalindustrie voor het behoud van de volledige uitkering van het ziekengeld. De Industriebond FNV heeft gisteravond besloten stakingen uit te roepen bij die bedrijven, die niet dank zij de uitspraken van de Amster damse rechtbank voorlopig van acties gevrijwaard zijn. ze ochtend stakingen uitbreken in de regio's Rotterdam, Gronin gen en Gelderland. Het ligt voor de hand, dat bedrijven die door stakingen worden getroffen deze acties via een kort geding teniet willen doen. „We zullen wel zien wat de gevolgen zijn", zei Jan de Jong van de Industriebond FNV. Na het succes dat de scheepswer ven RDM en Wilton Fijenoord vrijdag in het kort geding had den geboekt, besloten dertien andere metaalbedrijven die ook met stakingsacties werden be dreigd eveneens een kort geding aan te spannen. Omdat de stakin gen voor vandaag waren aange kondigd, diende dat geding zon dag voor de vice-president van de Amsterdamse rechtbank. Mr. De Kruijff volgde het standpunt van mr. Borgerhoff Mulder, dat de Industriebond FNV de cao onderhandelingen met de me taalwerkgevers te snel had afge broken. Zowel de president als de vice-pre sident lieten weten, dat acties te gen het voornemen van de rege ring om te korten op het zieken geld niet onrechtmatig zijn. Dat het de Industriebond FNV niet temin tot 26 maart verboden is te staken, heeft de vakbond vol gens de rechtbank aan zichzelf te wijten omdat zij de onderhande lingen met de werkgevers voor tijdig heeft afgebroken. De bond bestrijdt dit, maar zal toch het stakingsparool bij de vijftien be drijven met in totaal 7000 werk nemers intrekken. De acties bij die metaalbedrijven worden op- geschort tot 26 maart. De Industriebond FNV heeft zater dag nog getracht het kort geding van de dertien andere bedrijven te voorkomen door de werkge vers diezelfde dag voor een ge sprek uit te nodigen. Overeen stemming over de garantie van het ziekengeld kon echter niet worden bereikt. Bovendien had een aantal bedrijven geen gehoor gegeven aan het verzoek van de FNV om te overleggen. De metaal werkgevers, verenigd in de FME, verklaarden zich gister avond gelukkig met de uitspra ken van de president en de vice- president van de Amsterdamse rechtbank. De FME hoopt spoe dig met de Industriebond FNV opnieuw rond de tafel te kunnen gaan zitten om tot een voor alle partijen aanvaardbare oplossing te komen. Dinsdag vindt een nieuwe onderhandelingsronde plaats. De Industriebond FNV wist gisteravond nog niet of zij aan dat overleg zou deelneme- Vliegtuigje neergestort LOOSDRECHT (GPD) - Za terdagavond is een één-moto- rig Piper Cup-vliegtuigje in de Loenderveenseplas by Loosdrecht gestort. De twee inzittenden, de 30-jarige boordwerktuigkundige L. van der Wees uit Capelle aan de IJssel en de 34-jarige inge nieur W. van Bentem uit Delft, kwamen hierbij om het leven. Het toestel was voor een pleziervlucht van het Rotterdamse vliegveld Zes tienhoven j onderweg naar Schiphol. De Piper-Cup, ei gendom van de KLM Aero- club.kwam een paar meter uit de kant terecht in de wa terleidingpias tussen Loenen en Loosdrecht. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie is het water in de waterleidingplas, dat be stemd is voor de drinkwater voorziening van Amsterdam niet verontreinigd door een mogelijk lekkende kerosine- tank. Eoven Loenen maakte het toe stel een bocht als aanloop naar de landingsbaan van Schiphol. De oorzaak van het ongeluk is, volgens een woordvoerder van de rijkspo litie nog niet bekend. Oogge tuigen hebben het toestel tol lend naar beneden zien ko men. De inzittenden waren op slag dood. Duikers van de brandweer van Loosdrecht zijn zondag sa men met een helikopter van de KLM bezig geweest het toeste te bergen. De Piper- Cup is daarna voor verder on derzoek overgebracht naar het vliegveld van Hilversum. HILVERSUM/ROTT (GPD) - Mi nister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid is „bitter te leurgesteld dat mijn vrienden van de FNV op de oude voet doorgaan met actie en agitatie te gen de ziektewetplannen", nu hij de eenmalige inbraak in de cao's uit zijn voorstel heeft geschrapt. „Dit leidt tot verbittering van de sfeer", zei Den Uyl zaterdag op een partijbijeenkomst in Rotter dam. De minister zei vast te houden aan zijn standpunt dat het volkomen redelijk is dat een zieke over zijn uitkering premie betaalt voor de andere sociale verzekeringen. Hij herinnerde eraan dat de FNV dat twee jaar geleden ook al heeft gezegd. Wanneer de vakbondsacties voor volledige doorbetaling van het loon tijdens ziekte zullen leiden tot een loonkostenstijging van meer dan 6,5 procent, zal Den Uyl een loonmaatregel treffen. „Ik zal dan geen enkele aarzeling hebben, hoe afschuwelijk ik zo'n maatregel ook vind", zei hij. „Maar ik vertrouw erop in over leg nog duidelijk te maken dat niemand is gediend met verdere acties en chaos". „Dag en nacht heb ik gewerkt om een werkgelegenheidsplan van de grond te trekken dat enkele tienduizenden perspectief biedt. Want een eerste gemeenschappe lijk belang van vakbeweging en PvdA is: de werkloosheidsgroei tot staan brengen. Ik vind dat ik daarbij recht heb op steun van de vakbeweging", aldus de minis ter. Staatssecretaris Dales van sociale zaken zei zaterdag voor de VA- RA-radio nog steeds te hopen dat de nieuwe ziektewet-regeling op 1 april van kracht kan worden. Wanneer dat niet mogelijk büjkt, wordt het op z'n laatst 1 mei. AMSTERDAM (ANP) - In Amster dam is het zaterdagavond tot rel letjes gekomen tussen de politie en ongeveer driehonderd jonge ren. De jongeren waren bijeen ge komen voor restaurant De Poort van Cleve op de Nieuwezijds- Voorburgwal in de hoofdstad, om te verhinderen dat daar een bij eenkomst gehouden zou worden door de fascistische organiatie de Viking-jeugd. Hoewel de Viking-jeugd niet ver scheen, liet wèl de voormalige voorzitter van de Volksunie, Joop Glimmerveen, zich zien. Onmid dellijk werd hij belaagd door jongeren en werd er met rook bommen gegooid. Glimmerveen moest in een politie-auto bescher ming zoeken en de vlucht nemen. Daarop ontstond consternatie tussen groepjes jongeren en de politie. De ongeveer twintig politiemensen, waarvan sommige met honden, voelden zich beledigd door uitla tingen van de jongeren en joeg de groep uit elkaar. Er werd daarop door een enkeling met stenen ge gooid. Luid protest hiertegen van de overige demonstranten bracht de groep weer tot rust. Volgens de politie zijn twee mensen gearees- teerd en werden 4 agenten en een demonstrant licht gewond. WEERRAPPORTEN g l s jïS t .S E li Amsterdam mist 6 -3 0 De Bilt mist 6 -4 0 Deelen mist 6 -3 0 Eelde onbew. 5 -2 0 Eindhoven onbew. 6 -3 Rotterdam mist 6 -6 0 Twente onbew. 5 -2 0 Vlissingen 6 0 Zd.-Limburg mist 6 -2 0 Aberdeen waar bew. 9 2 0 8 Barcelona licht bew. 14 3 0.5 0 onbew. 6 -2 Brussel onbew. 6 -2 0 Frankfort onbew. 8 -2 0 Genève onbew. 5 -4 0 Helsinki onbew. 2 -4 0 Innsbruck licht bew. 7 -2 -1 0 Klagenfurt 3 Lissabon 15 7 0 Locarno 8 0 17 Londen 9 -3 0.2 Luxemburg half bew. 4 11 0 Madrid 15 -1 0 Mallorca z waar bew. 15 5 1 München half bew. 6 -3 0 Nice i 13 6 8 Oslo 3 -5 0 Parijs onbew. -3 0 waar bew. 14 6 0 Split half bew. 16 0 0.3 Stockholm onbew. 6 -7 0 Wenen zwaar bew. mist 7 -2 0 Zürich 5 -3 0 Casa BI an ca zwaar be-w. 18 7 0 Istanbul 2 9 3 0 Tel-Aviv 0 Tunis licht bew. 14 5 0.6 De ambtenarenbond ABVA-KA- BO gaat zich naar aanleiding van de rechterlijke uitspraak op nieuw beraden over de acties, die de bond voor deze week heeft aangekondigd. Dinsdag zouden stakingsacties beginnen bij de reinigingsdiensten in Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Leiden en Amersfoort. „Die acties zijn nog niet van de baan", aldus een woordvoerder van ABVA-KA- BO, „maar we willen eerst de achterban raadplegen over de si tuatie die nu is ontstaan". Dat overleg vindt vandaag plaats. BREDA (ANP) - De WD is de verkiezingscampagne voor de verkiezingen van Provinciale Staten afgelopen zaterdag ge start met een felle aanval op de Partij van de Arbeid. Op een "landelijk opwarmdag" voor de verkiezingen van 24 maart aan staande zei partijvoorzitter Jan Kam min ga: "De Partij van de Arbeid heeft het bestaansrecht verloren". Kamminga baseerde dit oordeel op de onmacht, onduidelijkheid en chaos die de PvdA naar zijn me ning tentoonspreidt. Andere WD-prominenten toonden zich voor een stampvolle zaal in Bre de evenmin mild in hun oordeel. Ze lieten bovendien blijken dat de verkiezingen voor het provin ciaal bestuur van de WD zwaar landelijk accent hebben. Se- naats-fractievoorzitter Guus Zoutendijk: "iedere stem op de WD brengt de dag dichterbij dat het kabinet verdwijnt". Volgens mevrouw Erica Verkerk, Tweede-Kamerlid voor de WD, gaat het er bovendien om "of de heer Den Uyl eind 1982 haalt". Haar collega Ed Nijpels hekelde de wijze waarop het "nieuw rea lisme" in de Partij van de Arbeid tot ygrijpende standpuntwijzi gingen leidt. Weliswaar wordt de PvdA hiermee van "extreme trekjes ontdaan", aldus Nijpels, maar het betekent in feite wel het "nonchalant verkwanselen van verkiezingsbeloften" aan de PvdA-aanhang. Ook politiek leider Wiegel gispte de Partij van de Arbeid en haar voorman. "Je kunt geen banen maken zoals je koekjes bakt. De PvdA volgt een illusiepolitiek, die de mensen tot slachtoffer maakt". Ook D'66 kreeg er enkele keren van langs. Zoutendijk sprak in zijn lange rede over innovatie over de problemen van minister Terlouw (economische zaken) om een nieuw industriebeleid van de grond te tillen. "De be windsman had er vóór de verkie zingen de mond van vol. Maar het redelijk alternatief is kenne lijk moeilijk te ontwikkelen", zei hij. Wiegel sprak spottend over het "andere links" dat D'66 zou on derscheiden van de PvdA. Vol gens hem heeft deze kwalificatie van D'66-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Brinkhorst al leen nog maar meer onduidelijk heid geschapen over de werkelij ke positie van D'66. Niemand weet immers wat die is, aldus Wiegel. DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil de 29-urige weektaak voor leraren in het voortgezet on derwijs in drie jaar terugbrengen tot een 26- urige weektaak. Deze teruggang in werktijd met tien procent zou in drie jaar ongeveer 16.000 arbeidsplaatsen op moeten leveren. De betrokken onderwijsgevenden gaan er dan in dezelfde periode tien procent in sala ris op achteruit. Martin Konings, onderwijsspecialist van de PvdA-fractie, maakte dit zaterdag bekend in het VARA-radioprogramma 'In de Rooie Haan'. De PvdA-fractie zal tijdens de behan deling van de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer deze week dit voorstel aan de Tweede Kamer voorleggen. Volgens Mar tin Konings bestaat er een kamerbrede meerderheid voor en heeft ook minister Van Kemenade zijn steun toegezegd. Volgens Konings staat het onderwijs voor de keuze tussen een steeds groter wordende werkloosheid en het inleveren van werk, en dus ook inkomen, om het verlies aan ar beidsplaatsen van de komende jaren in ieder geval op te vangen. Konings wees in zijn toe lichting voor de VARA-microfoon op het steeds kleiner wordende aantal leerlingen in het onderwijs. „Dat mag niet onderschat worden", verduidelijkte Konings, „het gaat om 80.000 leerlingen minder per jaar, wat nu gaat doorwerken in het voortgezet onder wijs. Het betekent een verlies van 4000 ar beidsplaatsen per jaar voor de komende ja ren". Konings is van mening dat het PvdA-voorstel deze terugloop in werkgelegenheid hele maal opvangt en zelfs nog een aantal ar beidsplaatsen extra schept Hij vond het geen probleem dat de onderwijsgevenden zélf zullen moeten opdraaien voor de finan ciering van die arbeidsplaatsen. Konings: „Ik wil erop wijzen dat we het hier hebben over inkomens die liggen tussen de 50.000 en 80.000 gulden per jaar. En daarnaast gaat het ook nog om een bruto-te rugloop van het in komen". Naast het voorstel tot arbeidstijdverkorting, ziet Konings ook nog mogelykheden tot scheppen van werkgelegenheid in het on derwijs via deeltijdbanen. De rechtspositio nele problemen die dat met zich meebrengo, kunnen volgens Konings opgelost worden. „De salarisgaranties bij deeltijdbanen zijn allang onderwerp van onderhandelingen. Ik vind dat er nu beslissingen over genomen moeten worden en daar zullen we de volgen de week ook op aandringen". Als we geen kans zien het roer drastisch om te rooien, telt Ne derland in 1985 (en dat is het over drie Jaar al) één a anderhalf miljoen werklozen. Een rampzalig vooruitzicht, want achter dat kille getal gaat de dreiging van de totale maatschappelijke ont reddering schuil. Het is de onthullende boodschap van het vandaag verschenen boek 'Werkloosheid - verwording en verwachting*, geschreven onder redactie van de hoogleraar dr. Arnold Heertje en de publi cist dra. Ed van der Wolk. Egbert Zijlema sprak met beide auteurs: „We beogen een scho keffect Het besef moet doordringen, dat een ander beleid meer dan ooit geboden is". Een extraparlementair kabinet onder leiding van een a-poli tieke minister-president en ook voor het overige bestaan de uit a-politieke ministers. Dat is wat Nederland op kor te termijn nodig heeft om uit de economische problemen te komen. Professor dr. Arnold Heertje (hoogleraar economie in Am sterdam) en drs. Ed van der Wolk (publicist-uitgever) be sluiten het vandaag onder hun redactie bij uitgeverij Keesing in Amsterdam ver schenen boek 'Werkloosheid - verwording en verwachting' met 26 stellingen. De effec tuering van die aanbevelin gen, waarby de vorming van een in politiek opzicht onbe last en onbeladen kabinet bo ven aan het lijstje staat, moet Nederland behoeden voor een dreigende sociaal-econo mische ramp in 1985. Dat rampjaar - het is nog maar drie jaar van ons af - laat zich als volgt omschrijven: bij ongewijzigd beleid, een term die in deze context ui termate cynisch klinkt, steve nen we regelrecht af op één anderhalf miljoen werklozen. Achter dat kiöe economische gegeven gaat een onbe schrijflijke hoeveelheid men selijk leed schuil, waarvan niet meer in de hand te hou den maatschappelijke reac ties het gevolg zullen zyn. Verveling en vervreemding, toenemende agressie en cri minaliteit, kortom: een maat schappij in totale ontredde ring. Dat is het, tot nu toe nogal onderschatte, menselij ke drama achter een econo mie die geheid vastloopt Als we de bakens tenminste niet snel verzetten. Achter de gordijnen Ed van de Wolk: „Het boek is inderdaad geschreven om een schok teweeg te brengen. Vandaar dat we ons ook niet hebben beperkt tot een puur economisch boek, maar er bijdragen van vooraanstaan de gedragswetenschappers in hebben opgenomen. Het besef moet doordringen dat het roer echt om moet". - Wat opvalt is dat het boek in economisch opzicht niet veel nieuws biedt. Bedrijven moe ten meer ruimte krijgen, be zuinigingen in de collectieve sector zijn hard nodig. Dat vindt zo langzamerhand ie dereen. Waarom gebeurt er dan nooit wat? Heertje: „Dat nu is het cruciale punt. Er lijkt inderdaad een zekere concensus te bestaan over wat gebeuren moet. Ik zou dat echter 'concensus achter de gordijnen' willen noemen. De vraag is hoe je je politieke besluitvorming zo kunt organiseren, dat dingen, die in veler ogen moeten wor den aangepakt, ook werkelijk worden aangepakt Het hui dige kabinet is veel te veel verweven met partijpolitieke belangen. Iedereen weet dat het zo niet langer kan, maar zodra er maatregelen worden voorgesteld, valt de heleboel uit elkaar". „We moeten bovendien af van de ernstige misvatting als zouden politici en mbtcnaren het algemeen belang dienen. Ook zij jagen een individueel belang na. net zo goed als on dernemers en werknemers. Voor de politicus is dat be lang stemmenwinst voor de ambtenaar misschien het ver groten van zyn budget. Ander stelsel Tal van prominente Nederlan ders hebben hun bijdragen aan het boek geleverd, hetzij in interview-voi^n, hetzij in eigenhandig geschreven arti kelen. Onder hen: professor dr. C. K. F. Nieuwenburg Rijksuniversiteit Utrecht), die glashelder schetst hoe het komt dat ons sociale verzeke ringsstelsel wankelt. Vooral door de enorme toeneming van het aantal inactieven u j>ns in betere jaren opgetrok ken sociale bouwwerk gaan scheuren. Er moet dus onver mijdelijk gerenoveerd wor den, maar kom daar maar eens om in Nederland. Heertje: „Dat is het probleem. Iedereen zegt dat het moet, maar iedereen heeft als het erop aankomt ook een hele goede smoes om nou net niet te willen wat wordt voorge steld. Ik heb bij de voorberei ding van het boek tal van mensen gesproken, ook vak bondsmensen. die echt wel weten dat het huidige niveau van sociale voorzieningen on betaalbaar is geworden en dus onhoudbaar. Vandaar dat wy in ons boek voorstel len te komen tot een algeme ne inkomensdervingswet, die alle huidige uitkeringen ver vangt Die wet moet alle inac tieven aan bestaansminimum garanderen, voor iedereen gelijk en ongeacht de oorzaak van de inactiviteit. - De maatschappij die ons in het boek wordt voorgescho teld, is er een van totale ont- redding. Dat is geen prettig vooruitzicht. Heertje: In zoverre is ons boek wel nieuw, namelijk dat het behalve de economische feiten ook de sociaal-psycho logische gevolgen van een vastgelopen economie laat zien. Van dat deel ben ik zelf ook het meest geschrokken. Het gaat er natuurlijk niet om dat je met het Centraal Plan Bureau gaat zitten haarklo ven of er nu in 1985 een mil joen of anderhalf miljoen werklozen zijn. Het gaat ons om de gevolgen, om de weer slag die zoiets op de maat schappij heeft. We hopen dat het boek in die zin een scho keffect teweeg brengt; dat het ontredderende perspec tief breeduit in de publiciteit komt Heertje: „Het gaat erom dat er een beleid komt dat nuchter en zakelyk, los van partijpoli tieke bindingen, wordt ge voerd. Je mag in de huidige omstandigheden een krach tig, samenhangend sociaal- economisch-en financieel be leid verwachten, onder lei ding van de minister-presi dent Het tegendeel is echter het geval. De ministers om wie het hier gaat (Van Agt, Terlouw en Den Uyl - red.) zijn het voortdurend on eens". Van der Wolk: „Je hebt voor zo'n beleid geen, wat ik zou willen noemen, kampioenen van de party nodig, maar mensen die ongebonden kunnen opereren. Echte ma nagers, mensen die niet zo nodig moeten. Ik denk an mensen als Zylstra en Wag ner". - De hamvraag was hoe je je be sluitvorming zodanig organi seert dat wat moet. gebeurt U pleit voor een a politiek kabi net. De vraag is natuurlijk hoe je dat dan 'organiseert'. Heertje: „Misschien zijn we daar wel eerder aan toe dan velen denken. Het kan over enkele weken afgelopen zyn. De spanningen in het huidige kabinet lopen hoog op. Als de inzichten, zoals die in ons boek verwoord worden, nu maar goed doorkomen, dan is een dergelyke kabinet, als opvolger van het huidige, misschien helemaal niet zo theoretisch". EGBERT ZIJLEMA

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7